1 j|§É Mijn reis naar Engeland Festival met honderden dansers Coëp. Boerenleenbank heelt In I960 goed geboerd VOOR DE BOER Omzet steeg met 13 miljoen en spaargeldsaldo passeerde de 10 miljoen Aftredende bestuursleden werden herkozen Groot folkloristisch gebeuren in Hellendoorn Acht buitenlandse groepen Beroep op de ingezetenen Grote optocht U hoort er meer van Opgave aan het secretariaat ZATERDAG 15 APRIL 1961 No. 15 Jaargang 13 (Tweede blad) HOITENS NIEUWSBLAD In het café Jansen werd woensdagavond de jaarlijkse ledenverga dering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank „Holten" onder voor zitterschap van de heer J. H. Sprokkereef, die, nadat hij namens bestuur en raad van toezicht een kort woord van welkom had ge sproken, in z'n openingswoord vrij uitvoerig aandacht schonk aan verschillende belangrijke dingen op landbouw-, economisch- en financieel terrein. Over het geheel genomen heeft de land bouw in 1960 een produktieniveau bereikt, dat aanmerkelijk hoger ligt dan in de voorgaande jaren. Dit heeft er toe geleid, dat van tal van landbouwprodukten voor al de export is toegenomen. De export van zuivelprodukten ondervindt nog steeds grote moeilijkheden tengevolge van het feit, dat ook in internationaal verband ge zien de produktie van melk sneller toe neemt dan het verbruik. De boerenleenbanken kunnen terugzien op een gunstig jaar en er valt een verheu gende ontwikkeling te constateren. Het bedrag aan ingelegde spaargelden nam in 1960 met f 215 miljoen toe. Hoewel deze toename geringer was dan het spaarover schot, dat in 1959 werd behaald, is het aandeel, dat de boerenleenbanken in het totale spaargeldreservoir van de vier groe pen grote spaarinstellingen in Nederland eind 1959 hadden, in 1960 ongewijzigd ge bleven. Het totaal aan toevertrouwde middelen, dus inclusief de creditsaldi in lopende re kening en de bijgeschreven rente, is in het afgelopen jaar met ruim 10% toegenomen. De uitzettingen van de boerenleenban ken in het afgelopen jaar laten een gunstig beeld zien. De uitzettingen in eigen krin; namen toe met f 182 miljoen hetgeen 'j stijging betekent in één jaar tijds met ruim 16%. De overige uitzettingen, in hoofd zaak bestaande uit leningen aan publiek rechtelijke lichamen en effecten, namen met bijna 14% toe. De stijgingen van uit zettingen overtrof de aanwas van de toe vertrouwde middelen waardoor het tegoed in rekening-courant van de aangesloten banken bij de Centrale Bank zelfs een klei ne vermindering heeft ondergaan. Het overschot op de liquiditeitsgrens van de gezamenlijke banken, met betrekking tot de uitzettingen op lange termijn, dat ulti mo 1959 f 184 miljoen bedroeg is in de loop van 1960 verminderd tot f 99 miljoen. Ook in het afgelopen jaar konden onder garantie van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw weer vele posten worden verstrekt en wel voor een gezamenlijk be drag van ruim f 10 miljoen. Wat de ontwikkeling der plaatselijke bank betreft is er wat het afgelopen jaar aangaat weer veel reden tot tevredenheid. He totaalbedrag der gedeponeerde spaar gelden steeg aan het einde van het jaar tot boven] de tien miljoen. Steeds meer cliënten maken gebruik van de service en de voor delen die de boerenleenbank hen biedt. Het bieden van service is van het aller grootste belang en de bank zal steeds de hoogst mogelijke service verlenen. Gaarne heeft men voldaan aan het verzoek van de buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek" om in deze buurtschap per week enkele uren zitting te houden. Wanneer hopelijk eind 1961 het nieuwe bankgebouw in de Gaarden klaar is zal men veel meer ser vice kunnen verlenen. Het heeft lang ge duurd voordat met de bouw kon worden begonnen maar er zit nu flink schot in. Prettig is het dat de bouw aan de plaatse lijke aannemers kon worden opgedragen en dat de aanbestedingssom beneden de ra ming bleef. Op de vraag, wat er met het tegenwoordige gebouw zal gebeuren kan nog geen antwoord worden gegeven. Het bestuur heeft hierover nog niet gesproken maar is wel van mening dat men de tijd heeft en dat men geen overhaaste stappen moet doen. CIJFERS De kassier, de heer H. J. Oolbekkink, las hierna de notulen en gaf tevens een uit voerig overzicht van de financiële uitkom sten over het afgelopen jaar. Op 31 decem ber j.l. stonden bij de bank 3734 spaarders ingeschreven (vorig jaar 3607), het leden tal steeg met 31 en bedroeg op 31 december 684. De toename van het aantal spaarders be droeg 127 ,met een bedrag van f 1.555.492,91, waarin begrepen is de rentebijschrijving voor alle spaarders van f 285.545,86. Aan spaargelden werd ontvangen f 3.620.179,85, terugbetaald f 2.464.688,74, terwijl het aanwezige spaarsaldo bedraagt f 10.269.331,—. Het aantal uitgezette hypotheken en voorschotten bedroeg resp. 260 en 67 en 't aantal rekeningen-courant 231. Aan voorschotten werd uitgegeven f 668.925,de terug ontvangen voorschot ten bedroegen f 343.044,50, het saldo der voorschotten (en kred.) f 1.915.311,50. De ontvangsten in lopende rekening bedroegen f 14.998.737,55 (vorig jaar f 12.0 de uitgaven f 14.770.339,88. 3.304,71) en De totale geldomzet bedroeg in 1960 rond 43 miljoen gulden wat t.o.v. 1959 een stijging betekent van rond 13 miljoen. Er werd over 1960 een winst gemaakt van f 14.616,28 (vorig jaar f 13.882,65). Een voorstel van het bestuur om de gemaakte winst bij de reserve te voegen werd met algemene stemmen aangenomen. Het re servefonds steeg hierdoor tot f 306.404,28. De voorzitter sprak een woord van dank tot de kassier, de heer Oolbekkink, en het verdere personeel voor de betoonde ijver en accuratesse. BESTUURSVERKIEZING Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer W. Stevens met algemene stemmen herkozen. Door het bestuur was tevens candidaat gesteld de heer H. Beid- man, Hbk. 48. Als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer H. Slijkhuis. Door het bestuur was tevens candidaat gesteld de heer E. Krikkink. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de heren G. W. Reilink Azn. en A. Reilink (Dorp). In deze vacatures waren candidaat ge- Jan Trekop, leerling van de o.l. Dorps school en een der kollektanten der klap- rooèkollekte is op kosten van het Ned. Oorlogsgraven Comité naar Engeland ge weest. In onderstaande regels vertelt hij de lezers iets van zijn belevenissen. We vertrokken dinsdagmorgen, 4 april, om half zeven. Mijn vader, moeder, mijn zusje en ik zelf. We zijn eerst naar Diepen- heim gegaan om mej. v. d. Enk op te halen, die daar de gelukkige was en ook naar En geland mocht. Vandaar zijn we om kwart over zeven vertrokken naar Hoek van Hol- steld de heren E. H. Hulsman. Dijkerhoek en J. H. Veneklaas Slots. De heer Sprokkereef wenste alle heren met hun herbenoeming geluk en sprak de hoop uit dat in de toekomst weer op de zelfde prettige manier mocht worden sa mengewerkt in het belang van de bank en van hen die hun financiële zaken toever trouwen aan de coöperatieve boerenleen bank „Holten". Hellendoorn De Folkloristische Dansgroep „Hellendoorn" orga niseert op 27, 28 en 29 juli een groot internationaal festival, waaraan acht buitenlandse groepen zullen deelnemen. In een bezoekerstent met 3000 zitplaatsen, zullen tijdens het festival tal van dansgroepen in nationale klederdracht uit Nederland, Zwe den, Oostenrijk, Duitsland, Spanje, Frankrijk, België, Schotland en Engeland optreden; terwijl de bezoekers na de voorstelling in een aparte tent gelegenheid tot dansen gegeven zal worden. v.--:wv-•„s.s&r?** («sééL v V tillI De organisatoren die reeds in touw zijn om een en ander voor te bereiden, zullen een beroep doen op alle ingezetenen van de gemeente om gedurende. 3 dagen daad werkelijk mee te werken aan het welslagen van dit festival. Daartoe zal een beroep gedaan worden op hotels, pensions en particulieren om voor gratis inkwartiering van de buiten landse gasten te zorgen. Diverse bedrijven uit de gemeente heb ben voor een garantiefonds gezorgd om de hoge kosten) die aan dit festival verbonden zijn, mede te helpen dekken. Uit ons land hebben reeds vele dans groepen hun medewerking toegezegd om dit festival in combinatie met de buiten landse gasten tot een, groots evenement te maken. Tijdens dit festival zal op zaterdag 29 juli een grote optocht worden georganiseerd, waaraan muziekkorpsen, pijperkorps, Hel- lendoornse accordeonclub en sportvereni gingen hun medewerking zullen verlenen. In combinatie met de veelkleurige folk loristische dansgroepen zal dit een uniek gebeuren in onze gemeente worden. In dit blad zullen nadere bijzonderheden spoedig bekend worden gemaakt. Een ieder, die een buitenlandse gast ge durende de drie dagen van het festival wil huisvesten, wordt verzocht zich op te ge ven bij het secretariaat van de dansgroep „Hellendoorn", Zuid Esweg 35 te Hellen doorn. telefoon 3133. Het comité zal dan twee gratis toegangskaarten voor een voor stelling gaarne beschikbaar stellen. land. Na een voorspoedige reis kwamen we daar aan om ongeveer elf uur. Ik had bericht ontvangen ons te melden in de restauratie van het station, om daar ken_ nis te maken met de leiders van de groep. Na een tijdje kwamen er meer kinderen (ook volwassenen) uit andere delen van ons land. Het liep tegen twaalf uur, dus werd het tijd om afscheid te nemen. Dat gebeurde dan ook. Na veel zwaaien gingen we op de boot. We gingen dadelijk naar de eetzaal om een maaltijd te gebruiken. Toen we gegeten hadden gin gen we naar het dek. Ik voelde mijn maag al en na een half uur was ik helemaal zee ziek. Dit duurde echter slechts anderhalf uur. Toen knapte ik op. Na een paar uur varen kwam Engeland in zicht. Maar het duurde nog wel een uur alvorens we ge meerd lagen. Bij het verlaten van de boot kregen we een lunchpakket mee om op te eten in de trein naar Londen. Nadat we door de douanepost waren, gingen we naar de trein. Met de kaartjes was alles geregeld en we konden meteen instappen. Het was twee uur rijden naar Londen. We kwamen aan op het Liverpoolstation. Daar stond een, bus voor ons klaar, waarmee we naar het Vanderbilt Hotel werden gereden. Na aldaar koffie te hebben gedronken, zijn we naar bed gegaan. (Wordt vervolgd). Jan Trekop. Vroeg het vee naar buiten, het bespaart U duiten Dank zij het vrij zachte weer in fe bruari en maart is de grasgroei vroeg begonnen. Wanneer er niet te zware nachtvorsten komen in de komende we ken, mogen we een goede hoop hebben, dat het melkvee vroeg naar buiten kan. De tijd van inscharing is zeer belang rijk voor het verloop van de beweiding gedurende het gehele weideseizoen. Op vele bedrijven wordt uit angst voor een tekort aan gras te laat ingeschaard. De ervaring heeft echter geleerd, dat laat inscharen tot gevolg heeft, dat het weide- gras spoedig te lang en te odd wordt. Bovendien wordt bij te laat inscharen on voldoende verschil in de grasgroei ver kregen, tussen de percelen onderling. Vroeg inscharen heeft verschillende voordelen: le. Zonder bezwaar kan het voor de hooiwinning bestemde land, vochthouden.- de percelen, eerst worden voorgeweid. De kwaliteit van het hooigras wordt er aanmerkelijk door verhoogd, terwijl de totale graslandproductie hoger wordt. 2e. Er wordt een flinke besparing op de krachtvoerrekening verkregen. 3e. Door vroeg inscharen wordt een gunstige arbeidsverdeling in de hand ge werkt, voornamelijk door het feit dat door gedeeltelijk voorweiden van het hooiland een spreiding in de hooioogst wort verkregen. Kort samengevat: a. Enkele percelen, die voor hooiwin ning bestemd zijn, vroeg vóórweiden. Na het voorweiden pas gier- of kali-aanvul ling geven. b. Eén of twee percelen tijdig inkuilen. Deze percelen daarna weiden. c. Na het voorweiden wordt een flinke gift stikstof 350 kg k.a.s. per ha) gegeven. Bij gieren minder stiksof. d. Na het inkuilen een matig gift stik stof, 200 kg k.a.s. per ha. c. Regelmatig gedurende de gehele zo mer na elke keer maaien of weiden, respectievelijk voor maaien 300 kg en voor weiden 200 kg k.a.s. per ha. Als de tijd van inscharen eenmaal ge komen is, heemt de kans voor het optre den van kopziekte snel toe. Enkele maatregelen tegen kopziekte zijn: 1. Zorgen voor een goed uitgebalan ceerde kalibemesting op het grasland. Strooi niet meer kali dan nodig is voor een goede opbrengst, vooral percelen dicht bij huis, die altijd geweid worden hebben maar weinig kali nodig. 2. Niet gieren op weiland. Gier hoort op het hooiland. 3. Op percelen met een hoog kaligetal moet men voorzichtig zijn met grote hoe veelheden stifstof. De eerste gift bij voorkeur kalksalpeter of chilisalpeter. 4. Op bedrijven, die regelmatig met kopziekte te kampen hebben, verdient het aanbeveling, naast de genoemde maatre gelen nog als extra voorzorg het bijvoe ren van magnesiumhoudende koekjes. De laatste 2 a 3 weken voor de weide- periode hier reeds mee beginnen en dit volhouden tot de eerste 3 a 4 weken van de weideperiode. Wanneer de opname slecht is, kan men ook 2 kg. droge pulp in de weide bijvoeren. 5. Uit de laatste onderzoekingen is ge bleken, dat men het magnesiumgehalte van het gras kan verhogen door een extra gift magnesium. Op percelen, waar men kopziekte kan verwachten, zou als risico-premie een gift van 400 kg kïeseriet per ha gunstig kunnen werken. Bedrijfsvoorlichter, J. W. LUBBERSEN.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5