s Strijders vmr de vrijheid Holtenaar wiet auto DRAMA IN GLASGOW Vrije boer Koekoek sprak in „Amicitia" Bijzondere Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Markelo Voetbaltournooi Gemeentepersoneel Openbaar Kunstbezit overschrijdt de 100.000 EHBO -examen Huisnummerlijst Druk Paasbezoek verwacht Benoemd in Velzen AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen No. 13 Jaargang 13. ZATERDAG 1 APRIL 1961 HOLLENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,fHóltens Nieuwsblad" te HoltenTelefoon 051^83 - 231f Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f2.50. Iedere mm. meer fO.10 Nieuwe lente oud geluid Onwettig Landbouwschap moet verdwijnen Eén van de topfiguren uit de organisa tie „Bedrijfsvrijheid voor de Landbouw" (B.V.L.), de heer H. Koekoek uit Ben- nekom, heeft vrijdagavond in zaal „Ami citia" voor pl.m. 200 boeren uit Holten, Markelo, Rijssen, Enter en Bathmen in een betoog dat ongeveer een uur duurde, stilgestaan bij tal van dingen, die hij pl.m. 2 jaar geleden indezelfde zaal en voor een groot deel dezelfde belangstel lenden ook reeds had aangesneden. Nadat de heer J. Averesch, voorzitter van de „B.V.L." in Rijssen, de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd het woord gegeven aan de heer Koekoek, di'e volgens de heer Averesch „iets zou vertellen van geleide economie in de landbouw". In deze vertelling" kregen achtereen volgens het landbouwschap (in strijd met de wet tot stand gekomen!), de ruilverka veling, de ambtenaren, subsidieregeling, de standsorganisaties (CBTB en OLM), het Landbouw Economisch Instituut en de regering (dictatoriale praetijken!) een beurt. TELEURGESTELD De Nederlandse boer verkeerde in de mening dat hij na het beëindigen van de oorlog in mei 1945 vrij zou worden. Welk een teleurstelling! Dirigisme en geleide economie handhaafden zich dank zij de vele hoge ambtenaren, die er een zeer goede boterham aan verdienen. Om aan dit juk het hoofd te kunnen bieden en verzwaring tegen te gaan, werd in 1946 de „B.V.L." opgericht. In het begin had onze organisatie een geringe belang stelling, omdat de massa liever 5000 gul den verdiende onder dirigisme dan 4000 gulden in vrijheid. In de loop der jaren is dit anders geworden en na 14 jaar harde strijd hebben we veel bereikt. We zijn tegen het Landbouwschap in het geweer gekomen en wisten o.a. het drei gende gevaar van vestigingseisen in de landbouw af te wenden. Wanneer onze organisatie er niét was geweest zou het heel anders gelopen zijn. TEGENWERKING Dat de B.V.L. bij haar streven naar be drijf svrijheid veel tegenwerking onder vindt is begrijpelijk, l^uizenden ambte naren hebben een goede tot zeer goede baan bij de verschillende schappen, het Landbouw Economisch Instituut (L.E.I.) enz. enz. en ook bij de standsorganisaties als CBTB en OLM en het ïs begrijpelijk dat deze mensen tegen vrijheid zijn, want dit zou voor een groot deel van hen ontslag betekenen. Natuurlijk zullen er maatregelen moeten blijven. Onze strijd gaat tegen overbodige maatregelen en tegen het feit dat men maatregelen neemt zonder de boeren eerst te horen. De boe ren zullen zaken die hen aangaan zelf moeten regelen. Van de nederlandse pers heeft de B.V.L. weinig of geen medewer king. Dit is de schuld van de boeren, die met ons sympathiseren doch geen lid van onze organisatie zijn. Wanneer we in elke plaats een flinke afdeling hadden, zouden we via onze leden bij de landelijke-, re gionale- en plaatselijke bladen macht uit kunnen oefenen. We hebben geduld, we wachten onze tijd af. De tijd komt dat „Trouw", „Het Vrije Volk" en het „Dag- Op zondag 2 april aanstaande, dat is dus de Eerste Paasdag, zal er des mid dags om drie uur weer een bijzondere kerkdienst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk van Markelo. Er zal dan n.l. een „Paas-appèl" zijn, georganiseerd en voorbereid door de Jeugddienstcommissie van Markelo. Dit „Paas-appèl" zal geleid worden door één van de topfiguren uit de Hervormde Kerk. De Jeugddienstcom missie heeft namelijk de bekende Ds. Dr. Koolhaas uit Amersfoort bereid gevonden in deze bijzondere dienst voor te gaan. Deze zeer geziene predikant was tot voor kort nog Praeses van de Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk. Hij is rector aan het bekende seminarie te Driebergen en bekleedt bovendien nog tal van belangrijke functies op kerkelijk terrein. Zijn unieke kennis en zéér grote ijver en werkzaamheid maakten hem tot één van de belangrijkste personen uit het Hervormde kerkelijk leven van deze tijd. Hij is bovendien een zeer gaarne-gehoord spreker bij jong en oud. Het ondei-werp van de preek van Ds. Koolhaas voor het Paasappèl in Markelo luidt: „Een deur is opengegaan!". Aan deze bijzondere dienst zal nog medewerking verleend worden door een meisjeskoor uit Markelo. Ongetwijfeld zullen zeer velen van deze gelegenheid gebruik maken, om deze zeer begaafde predikant te kunnen beluisteren! blad van het Oosten" nieuws over de B.V.L. graag willen plaatsen. Rond Hoo- geveen, waar de B.V.L. flinke afdelingen heeft, kan men in de kranten regelmatig nieuws lezen over doel en streven van onze organisatie. Een forse pluim stak spreker op de hoed van het dagblad „De Telegraaf", waarvan men als „strijders voor de vrij heid" veel medewerking ondervindt. Aan het slot van zijn betoog deed de heer Koekoek een dringend beroep op de boeren van Nederland om de standsorga nisaties vaarwel te zeggen en zich aan te sluiten bij de B.V.L. U moet kiezen tussen vrije boer of dirigisme en geleide economie, tussen baas in eigen huis of werken onder voogdij van het L.E.I. en het Landbouwschap, welke beide instellin gen zich kunnen handhaven door de laks heid van de boeren, die niet of verkeerd georganiseerd zijn. Wanneer wij de helft plus één hebben zijn wij in staat om o.a. het Landbouw schap weg te stemmen, zo besloot spre ker. De heer H. W. van Schooten, lid van het comité „B.V.L.-Holten", deed een be roep op de Holtense collega's om de B.V.L.-gelederen te versterken. De bijeenkomst (waarop de op sensatie belusten niet aan de verwachte trek kwamen) werd door de heer Averesch na een woord van dank aan de spreker en enkele vragenstellers gesloten. 'Het (gemeentepersoneel van Den Ham, Hellendoorn, Hengelo, Holten, Oldenzaal, Raalte, Vrüezenveen en Wierden gaat weer een voetbaltournooi organiseren evenals vorig jiaar, toen onze plaatsgenoten een derde prijs in de wachit Wisten te slepen. Behoudens bijzondere omstandigheden zal het itournooi plaats vinden op 5 tmei a.s. op de gemeentelijke sportvelden te Vrooms- hoop. Na afloop wordt een gezellige avond gearrangeerd in het wijkcentrum, aldaar. Aan de samenstelling van ons plaatselijk elftal wordt gewerkt. Het Bestuur van de Stichting Openbaar Kunstbezit maakt bekend, dat thans het aantal ingeschrevenen op de radiocursus de 100.000 heeft overschreden. Hiermee ds in deze sinds 5 jaar bestaan de cursu's voor kunstzinnige vorming, die destijds met een radio-toespraak en op wekking tot deelneming door H.K.H. Prin ses Beatrix werd ingeleid, een nieuw record bereikt, dat bijna 8.000 hoger ligt dan op dezelfde datum van het vorige jaar. Aan de 100.000ste cursist, zowel als aan de instelling die zich indertijd als aller eerste liet inschrijven, resp. mej. L. H. Verbeek, Reguliersgracht 98, Amsterdam en de Stichting Christelijk Nijverheids On derwijs te Alphen a/d Rijn zal een dezer dagen een werk van een levende Neder landse kunstenaar ten geschenke worden aangeboden. Tevens heeft heit Bestuur van Openbaar Kunstbezit ter gelegenheid van dit heug lijke feit een fonds gesticht, waaruit leer lingen van kweekscholen en de hogere klassen van middelbare soho'ien buiten de grote oentra, dn staat worden gesteld, door groepsreizen, onder deskundige leiding de vele Nederlandse musea te bezoeken om ons schoine vaderlandse cultuurbezit beter te leren kennen. Op vrijdag 17 maart had in het Groene- Kruisgebouw een EHBO examen plaats, dat werd afgenomen door Dr. Woortman uit Bathmen. Alle cursisten waren opgeleid door Dokter Rietdijk. Na afloop werd onder het genot van een consumptie nog even nagepraat over het verloop van het examen. De geslaagden zijn: mej. D. Jansen; mej. D. Scheperman, en mej. M. Paalman, allen wonende te Dijkerhoek. De diploma's zullen t.z.t. worden uitge reikt. Op gezette tijden wordt door de ge meentesecretarie een huisnummerlijst uit gegeven, die de namen van alle gezins hoofden en van de inwonende hoofden van gezinnen en alleenstaande personen bevat. In verband met de mutaties is de lijst thans weer geheel vernieuwd, in los bladige vorm opgezet en voor f2.50 ver krijgbaar. Het is weer een up to date plaatselijk adresboek, dat iedere zaken man en verenigingssecretaris in zijn be zit dient te hebben. De N.R.V. Paasreis was ook dit jaar weer binnen enkele dagen volgeboekt. De bekende reisleider, de heer J. Havenaar uit Delft, komt met een gezelschap van vijftig personen naar Holten om in hotel Holterman en zijn dependances de paas dagen door te brengen. Vrijdagmiddag zijn de vakantiegangers met een comfor tabele toeringcar van de O.A.D. gearri veerd en heeft Piet Bos zijn populaire causerie gehouden over het dierenleven op de Holterberg en omgeving. Zaterdag maakt men een tocht naar Giethoorn en komt de N.R.V. filmdienst een prachtige kleurenfilm vertonen in Amicitia, geti teld „De Riviera's van Europa", Zondag gaat men het omhakken van de Paas- staak in Denekamp in ogenschouw ne men en wordt 's avonds een tocht door Twente gemaakt om de paasvuren te zien en op de 2e Paasdag wordt de kas telentocht gemaakt door de Gelderse Achterhoek met als einddoel „Hoog Elten". Blijkens mededelingen van de V.V.V. zijn de hotels gedurende het Paasweekend practisch volgeboekt, zijn er ook reeds tal van pensions en zomerhuisjes bespro ken en komen nog steeds aanvragen voor de -paasdagen binnen. Er is dus een druk bezoek aan Holten te verwach ten. Juist bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons een telefonische me dedeling van de public relation-afdeling van de N.V. Albert Hein, dat een Hol tense ingezetene met het 8ste A. H. Kien spel, de hoofdprijs een Opel Rekord 1961 gewonnen heeft. De naam van de gelukkige Holtenaar werd ons ook ge noemd, maar men verzocht ons deze nog even geheim te houden, omdat de over handiging van de auto op feestelijke wijze zal geschieden, waarbij men natuurlijk om de nieuwsgierigheid te prikkelen f Een vrouw heeft, om nog onbekende re denen, waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering, vijf kinderen uit het raam gegooid, terwijl een zesde gillend van angst kon ontvluchten. Op de foto het huis te Glasgow, waar de kinderen uit het raam van de bovenste verdieping werden gegooid. Er was veel publieke belangstel ling op straat. ook het adres van de winnaar nog niet aan het publiek wilde prijsgeven. Men verzocht ons het adres van de voorzitter of de secretaris van de plaat selijke muziekvereniging als die in Holten tenminste bestond te willen opgeven, om de uitreiking van de auto op feestelijke wijze te doen geschieden. Wij hebben de heer Van Gerven, die ons opbelde, geadviseerd om H.M.V. te ver zoeken de nieuwe auto vanaf de Deven- terweg met muziek naar de woning van de prijswinnaar te begeleiden, het pu bliek zou dat zeker op prijs stellen.' De heer Van Gerven kon ons geen vaste toezegging doen, omdat hij niet wist of hij tijdig met H.M.V. een afspraak zou kunnen maken, maar hij deelde ons mede, dat in elk geval een van de geluidswa gens van de firma zou meekomen, orn de nodige aankondigingen te doen en het geheel toch een wat feestelijk cachet te geven. De karavaan er kwamen ver schillende auto's mee zou in elk geval zaterdagmiddag tussen half twee en twee uur in Holten arriveren. Wij vermoeden echter, dat men het nog wel met H.M.V. heeft klaar gekregen. En inmiddels is natuurlijk ook wel de naam van de ge lukkige prijswinnaar bekend geworden. In elk geval van harte gefeliciteerd. LERARES TUINBOUW Tot lerares aan de landbouwhuishoud- school alhier, voor het vak tuinbouw, is met ingang van 1 september a.s. be noemd mej. L. Rodenhuis te Emmeloord. PRACHTIGE OPBRENGST De inzameling, die onder de leden van de Gereformeerde Kerk werd gehouden voor de 7 miljoen-aktie Stichting Steun Kerkbouw (SSK) heeft in totaal f11400,- opgebracht; d.i. meer dan f 13,- per ziel. Het aandeel van de jeugd bedroeg f 1840,-. De heer H. Brands, technisch ambte naar bij de dienst van gemeentewerken, is met ingang van 1 juni a.s. benoemd als opzichter C bij de dienst van open bare werken (afd. wegen en riolering) der gemeente Velzen. Hoewel de titula tuur dit niet doet vermoeden, betekent deze benoeming voor de heer Brands een flinke promotie. OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat ter secretarie verkrijgbaar is een nieuwe huisnummerlijst. De kosten bedragen f2,50 per exem plaar. Holten, 29 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Vrijdag 24 maart tot zaterdag 1 april: Verzilvering landbouwvakantiebonnen bij H. Soer. Vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april: Kantoor Coöp. Boerenleenbank „Hol ten" gesloten. Zaterdag 1 april: Bal bij ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 1 april, 8 uur: Filmavond NRV in „Amicitia" (zie adv.). Eerste Paasdag, 's middags om 3 uur: „Paas-appèl" in de Ned. Herv. Kerk te Markelo. Voorganger: Dr. A. A. Kool haas van Amersfoort. Paasmaandag: Dansen in hotel G. Müller van 36 en van 712 uur (zie adv.). Donderdag 6 april, 's avonds om 8 uur: Jaarvergadering afdeling Holten van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel (NCBO) in gebouw „Rehoboth". Donderdag 6 april, 's avonds 8 uur: Ver gadering AR Jongeren Studieclub in ge bouw „Rehoboth". Vrijdag 7 april, 's avond 8 uur: Filmavond Chr. Nat. Vakverbond in gebouw „Re hoboth". Zaterdag 8 april, 7.30 uur: Uitvoering Gem. Zangvereniging „Ons Genoegen" te Larensebroek in zaal „De Wippert" (zie adv.). Zaterdag 8 april, 3 uur: Officiële ope ning VW-bureau. Woensdag 12 april, 's avonds 8 uur: Alge mene ledenvergadering der Coöp. Boe renleenbank „Holten" in café Jansen, (zie adv.). Vrijdag 14 april: Vergadering afd. Hol ten Bond van Plattelandsvrouwen in- hotel Holterman. Zaterdag 15 april: Groot bal van de WSV „De Trekkers" in „Amicitia". Donderdag 20 april: Centra-avond in „Amicitia", N.V. Gebr. Dikkers. Maandag 1 mei, 8 uur: Feestavond Hol tense Oranjevereniging met toneeluit voering van Holtens Toneel in „Ami citia". op zondag 2 april (Eerste Paasdag) en maandag 3 april (Tweede Paas dag). Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Israël. De grote Paascollecte wordt in beide diensten gehouden. In één van beide diensten zal het kerkkoor zijn medewerking verlenen. Tweede Paasdag 10 uur Ds. Addink, Paascollecte. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Paas collecte. Tweede Paasdag. Zie Holten. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Hoogkamp en 3 uur Ds. Schenk van Enter. Tijdens de Paasdagen is de derde col lecte bestemd voor Algemeen Christe lijke Doeleinden. Bij de uitgang collec te voor „Eigen kerkbouw". Tweede Paasdag 10 uur Ds. Hoogkamp (Zangdienst). Geboren: Berendina Harmina, dv M. Vorkink en J. H. Paalman, Beuseberg 140. Dirkje Judith, dv H. Stam en R. Klom penmaker, Look 50. Albert Hendrik, zv G. Wierbos en A. Koopman, Sparrenweg 10. Hendrik, zv H. Beldman en H. Bosch, Borkeld 81. Arend Jan. zv G. D. Klein Horstman en B. H. Snellink, Oude Deventêrweg 23. Gerrit Willem, zv G. J. Hoekman en J. E. Teeselink, Holter- broek 94. Overleden: J. Berends, 51 jr., echtgenote van D. Stegeman, Borkeld 83. Gevonden: slagersmes; bankbiljet; mer. kentang; vingerhandschoen; ballpoint; eierkist. Verloren; uitlaatpijp bromfiets; blauwe ceintuur; een paar motorhandschoenen; portemonnaie met inhoud; pakje, inhou dende draad; lederen dameshandschpen. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. OFFICIËLE PUBLICATIES AANKOOP WONINGWETWONINGEN Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van de huurders van die gemeentewoningen, welke zijn gebouwd met steun uit 's rijks kas inge volge de Woningwet (de z.g. woningwet woningen), dat in bepaalde gevallen de mogelijkheid bestaat, dat de woningen aan de bewoners in eigendom worden overgedragen. Nadere inlichtingen hieromtrent wor den verstrekt door de afdeling financiën van de gemeente-secretarie (ingang ach terzijde gemeentehuis). Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1