KLM Ik draag 'nKLM overal!, net als vader, want., Met mekare veur onze dorpsfanfare LOMPENINZAMELING Di^HAL^I RÜDIG SGHCMMEU GRAMMOFOONPLATEN HAL Agent: JAN WIGGERS Kolweg14 - Telef. 356 Voor Herencoshims Gebr. Schuppert Coëp. Boerenleenbank „Holten" vestje of truitje GEBR. SCHUPPERT Be lieer Snijders: Individuele boer mod bet hoofd keel builen Lssi" van zenu wen? Filled Milk" bedreig! Nederlandse Issiwelexport Groenten- en fruithandelaren gaven voorlichting ^Nijverdalse drukken)' Nijverdal Jf WERKKLEDING Kan Langer Mee iit"V, ^ï'-' Verkrijgbaar bij Fa. E. WONNINK Maandag 27, dinsdag 28 en woensdag 29 mrt 's avonds van 67.30 uur in het dorp en naaste omgeving. 't Klinkt vreemd, mevrouw, maar ,,-HMV" kan uw lompen beslist niet missen. ®©S3w'©© DAT IS GOEDKOOP: Vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april HEERLIJKE SLAGROOMSOEZEN G 12 stuks per doos van X f3.36 voor slecht f2.75 Het is het neusje van de zalm. En 't komt natuurlijk van Bestellingen tot en met vrijdag 31 maart. AAAAAAAAAA/ IN ELKE GENRE. Zaterdag 1 april BAL in café ,,'t Bonte Paard", Dijker hoek. Aanvang 7.30 uur. TE KOOP 1 EIK (zeer geschikt voor berg- roede). W. KEIZER, HBK 13. nergens beter en voordeliger dan bij TE KOOP: i.g.s.v. SPARTA-MOTOR 250 cc, met volledige mo toruitrusting. Boschkampsstraat 18, Holten. TE KOOP NEURENDE PINK a.d.t. 6 april, roodbont, TBC en Abort, vrij, bij G. J. NIKKELS, Dijkerhoek 83. TE KOOP EEN DIK BEVLEESDE KOE bij J. A. KOETSIER, Espelo 42, Holten. TE HOLTEN Het .bestuur der bank maakt bekend dat het kantoor voor het publiek gesloten zal zijn op vrijdag en zaterdag 31 maart en 1 april a.s. MET DE PAASDAGEN EEN NIEUW Ruime sortering bij PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DIT BLAD In de maandagavond onder voorzit terschap van de heer A. J. Pekkeriet, in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehouden ledenver gadering van de OLM-afdeling1, die slechts matig bezocht was, heeft de heer A. J. Snijders, leraar bij het landbouwonderwijs, een inleiding ge houden over de grote veranderingen, welke zich in de landbouw voltrek ken, maar de boeren tevens gewaar schuwd zich niet van de wijs te laten brengen door de veelheid van proble men, die zich door voorlichting en an derszins aan hem opdringen. Struc tuurverandering, grotere productie eenheden, arbeidsbesparing, enz., zijn enkele van de methoden, die hem worden aangeraden om de bakens te verzetten. De individuele boer moet het hoofd koel houden en de zaken nuchter bekijken. Hij moet niet als vanzelfsprekend op de oude voet voortgaan en wel degelijk de veran deringen, die zich voltrekken in het oog houden, maar hij moet zorgen daarbij een compas te hebben om de richting van de ontwikkelingen te kunnen bijhouden. Zo'n compas noemde de heer Snijders een goed opgezette boekhouding, niet uit sluitend voor de fiscus, maar een waar uit hij de gang van zijn bedrijf kan afle zen. Als men tot mechanisatie overgaat, b.v. door de aanschaffing van een trekker, dan moet dat economisch verantwoord zijn. In de in deze streken veel voorko mende gezinsbedrijven waar vader en zoon b.v. op het bedrijf werkzaam zijn, ligt de zaak heel anders dan op een bedrijf met loontrekkende arbeidskrachten, waar het aanschaffen van een tractor het af stoten van een belangrijke loonpost kan zijn. Uitvoerig schetste spreker welke factoren hierin allemaal meespreken. Hoe betrouwbaarder de boekhouding hoe min der risico, aldus spreker. Hoofdbestuurslid aanwezig. Voordat de heer Snijders sprak, had de voorzitter nog in het bijzonder welkom geheten het hoofdbestuurslid, de heer H. Kottelenberg uit Markelo en behalve de spreker, het adviserend lid, de heer C. Broersma, directeur der zuivelfabriek. Hij memoreerde de opening van de landbouwhuishoudschool per 1 sept. a.s., waarvoor de leerlingen thans kunnen worden opgegeven en sprak nog over de wildschade, veroorzaakt door reeën, die door het bestuur ter bevoegde plaatse aan de orde is gesteld. Uit het jaarverslag, dat vervolgens door de penningmeester, de heer G. Rensen, werd uitgebracht bleek, dat de inkomsten f 10.452.05 hebben bedragen en de uitga ven f 10.228.62, zodat er een batig saldo was van f 223.43, dat bij de reserve zal worden gevoegd. De heren E. Reilink en H. Markvoort hadden als kascommissie de boekhouding in orde bevonden, zodat de penningmees ter onder dankzegging kon worden gede chargeerd. In de plaats van eerstgenoem de werd als nieuw lid der commissie aan gewezen de heer A. Reilink. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredende bestuurslid, de heer H. Struik, herkozen. Voor de heer J. A. Aanstoot, die reglementair niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer L. B, Bronsvoort, Beuseberg. De voorzitter bracht het aftredend be stuurslid dank voor zijn werkzaamheid in het belang der afdeling. Machtiging gevraagd. Besloten werd de inning van de contri butie, die voorheen door de bestuursleden geschiedde, bij inschrijving aan te beste den. Aan de leden zal, op een suggestie van het hoofdbestuur, worden gevraagd een machtiging te willen tekenen, waar bij de provinciale voedselcommissaris toestemming wordt verleend de gegevens omtrent het aantal hectares cultuurgrond ter beschikking te stellen van het secre tariaat van de OLM, met het oog op een gelijkluidende administratie met het landbouwschap. De inning werd opgedragen aan de heer E. Reilink, Holterbroek. Het bestuur werd gemachtigd weer een excursie uit te stippelen. Na de inleiding van de heer Snijders, had een uitvoerige gedachtenwisseling plaats, terwijl de heer Kottelenberg nog inlichtingen gaf over een mogelijke ver vroegde afschaffing van de wet op de vervreemding van landbouwgronden en over het dit jaar in te nemen standpunt t.a.v. het garantiebeleid, waarbij de ge dachten uitgaan naar een z.g. hectare toe slag voor de lichtere zandgronden. AVERELL HARRIMAN, Kennedy's speciale ambassadeur voor Europese aangelegenheden, bezoekt ver schillende hoofdsteden van het continent. Mijnhardt's Zenuwta&Ietfen helpen U eroverheen ff OOK IN ENGELAND PROBLEEM Op de Philippijnen is enkele jaren gele den een product vervaardigd, dat nu in ernstige mate de Nederlandse export van gecondenseerde melk bedreigt. Het is de zogenaamde „filled milk", een surrogaat, dat gemaakt wordt uit magere melkpoe der en een plantaardig vet. Op het ogen blik staan op de Philippijnen drie fabrie ken, die gezamenlijk genoeg produceren om de markt in eigen land van het ge vraagde te kunnen voorzien. De Neder landse export van gecondenseerde melk naar deze Aziatische eilandengroep daal de van 20.000 ton in 1957 tot 3000 ton in 1959. Andere landen in het verre Azië waar gecondenseerde melk altijd bijzon der in trek is geweest zoals Thailand, Birma en ook al India, beginnen veel be langstelling te tonen voor de (goedkope re) filled milk. Voor de Nederlandse zuivelindustrie is dit zo belangrijk omdat Nederland ruim de helft van de wereldhandel in gecon denseerde melk in handen heeft. Dat bracht vorig jaar ruim 300 miljoen gulden in de Nederlandse kassa. Deze export dreigt gedecimeerd te worden door het Philippijnse product, temeer daar het grootste deel van de uitvoer naar tro pische landen ging. De Nederlandse condensproducten in de persoon van een Fries zuivelconcern hebben zich haastig in de nieuwe ontwik keling gestort en de fabrikanten van het nieuwe product hun steun aangeboden, die snel en met dank werd aanvaard. In 1957, het jaar waarin op de Philippijnen de eerste blikjes filled milk uit een (klei ne) fabriek rolden, waren het Nederlan ders, die eerst achter de schermen en la ter openlijk technische en organisatorische bijstand aan de minder ervaren en be kwame Aziaten verleenden. Filled milk kwam zelfs op de markt onder een inge burgerd Nederlands handelsmerk. Het toeschieten van befaamde Neder landse experts bij het op touw zetten van een productie- en verkoopapparaat voor het nieuwe product, is een teken aan de (zuivel)wand. Het wil zeggen, dat de fil led milk ten opzichte van de echte con- densmelk in een gunstige concurrentie positie zit. Dat kan ook moeilijk anders. Het surrogaat is ongeveer de helft goed koper en, mag men de fabrikanten gelo ven, de voedingswaarde is even groot, ter wijl de smaak niet veel verschilt. Daar komt nog bij, dat het een eigen product is voor Azië en de jonge staten daar vroe gere Britse koloniën denken en han delen nationalistischer dan de Europea nen ooit hebben gekund. Dit komt tot uitdrukking in het protec tionisme, dat nu al de afzet van filled milk moet gaan bevorderen. De Philip pijnse regering is van plan de invoer van zuivere condens te verbieden en de pro ductie van het vervangingsmiddel zo op te voeren, dat dit in steeds grotere hoeveel heden kan worden geëxporteerd. De plantaardige vetten, die voor de berei ding nodig zijn, hebben de Philippijnse producenten in voldoende hoeveelheden in hun cocosaanplanting ter beschikking. De inmenging van de Nederlandse zui velfabriek in de productie van filled milk is niet zonder moeilijkheden verlopen. Officieel verbiedt de Nederlandse wetge ving het maken van melksurrogaten. Bij het bereiden van melkproducten mogen geen melkvreemde vetten (zoals cocos- vet) worden toegevoegd. Minister Marij- nen (landbouw) ziet echter heel goed in, dat de opkomst van filled melk niet is te stuiten. Nederland moet zich noodge dwongen met het nieuwe product bezig houden, wil de Nederlandse producent zijn belangrijke plaats op de wereld-zui- velmarkt behouden. De minister heeft daarom onlangs (aan de Eerste Kamer) gezegd, dat hij de Nederlandse bedrijven geen belemmeringen in de weg wil leg gen bij het aanpassen aan de nieuwe om standigheden. Hij is dus kennelijk bereid het bestaande verbod, zij het met enige restricties, op te heffen. Hij wil echter, dat heeft hij er uitdrukkelijk bij gezegd, wachten tot het productschap voor zuivel het door hem gevraagde advies over deze materie uitbrengt. Wanneer dit rapport verschijnt, zal ir. Mariinen zijn standpunt nader bepalen. De Vereniging voor Zuivelindustrieën en Melkhygiëne in ons land heeft intus sen al een eigen geluid laten horen. Het is, volgens de VVZM, van het grootste be lang, dat een duidelijk onderscheid wordt gemaakt tussen surrogaat en echt pro- dukt. Het geven van een Nederlandse merknaam aan het Philippijnse surrogaat wordt door de Vereniging afgekeurd. De consument moet weten waar hij aan toe is. Dit geluid is ook in Engeland te ho ren. Bij het Britse parlement is een wets ontwerp ingediend, dat een duidelijke omschrijving van het surrogaat voor schrijft, o.a. op de verpakking. De Engel se Milk Marketing Board, een organisatie van melkproducenten, wil zelfs een alge meen verbod van filled milk, die, zoals dit orgaan zegt, uitstekend voldoet in minder ontwikkelde landen, maar taboe moet zijn voor gebieden, die zonder be zwaar echte gecondenseerde melk kunnen gebruiken. De inmenging van Nederlandse produ centen is niet zonder risico's. Als tegen wicht voor het verlies van condens-ex- port kan de zuivelindustrie van ons land de nodige magere melkpoeder het be langrijkste bestanddeel leveren. Maar dat betekent min of meer, dat Neder land met de gebakken peren in casu de melkvetten blijft zitten. Die zouden als boter bewaard moeten blijven, maar wij hebben al enige tijd een boterover- schot (op het ogenblik 10.000 ton). Wanneer zich meer Nederlandse fa brieken op eigen houtje met de produktie van filled milk gaan bezig houden, leidt dat gemakkelijk tot onderlinge concurren tie. Daar kan een prijsoorlog op volgen. Dan is >zo niet de boot, dan toch de bot(t)er aan. De prijs van de zuivel is een teer en derhalve kwetsbaar onderdeel van de agrarische economie in Nederland. De prijs, die de zuivelfabrieken betalen aan de melkleveranciers (de veehouders) ligt beneden 't bedrag, dat de veehouders no dig hebben. De regering betaalt het ver schil via het prij'sgarantie-stelsel. Jaarlijks vloeien voor dit doel 240 miljoen harde guldens uit de rijkskas. Wanneer een prijsoorlog de melkprijs met één cent per kg. verlaagt, gaat dat het Rijk aan extra „verschilbetalingen" 50 miljoen gulden kosten. Het rapport, dat binnenkort door het productschap voor zuivel zal worden uit gebracht aan de minister van landbouw, moet vooral op dit punt een behoorlijke leidraad geven, waarlangs de filled milk ook voor Nederlandse begrippen aan vaardbaar kan worden. Nederland gebruikt minder groenten en fruit dan het buitenland Door het produktschap van groenten en fruit in samenwerking met de detail handel van groenten en fruit in Hellendoorn en Nijverdal, werden dinsdag en woensdag voorlichtingsavonden gehouden in het Parochiehuis, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De heer J. A. Woertman heette de talrijke dames welkom, waarna mej. M. A. H. Elfrink, lerares koken en voedingsleer, een zeer interessante causerie hield over het gebruik van groenten en fruit. Het doel van deze avonden is, aldus mej. Elfrink, propaganda te maken voor het gebruik van groenten en fruit van eigen bodem. Het 'is nog altijd zo, dat Nederland min der groenten en fruit eet dan het buiten land. In Frankrijk wordt 120 kg groenten en fruit gegeten, terwijl wij in Nederland het laten bij 60 kg per hoofd per jaar. Zeer wel is het mogelijk, om deze sma kelijke gerechten ook bij het ontbijt en de lunch te gébruiken en niet alleen bij de warme maaltijden. Groenten en fruit zijn van groot belang voor onze gezondheid. Er zijn verschillende redenen waarom wij ons voeden moeten. Jonge kinderen moeten er van groeien, oudere mensen moeten slijta- ges aanvullen. Zo vertelaarde mej. Elfrink de noodzakelijke bouwstoffen voor de groei: Het lichaam heeft eiwitten nodig, die men vindt in melk, kaas, eieren, vis en vlees. In aardappelen vindt men de zet- meelstoffen evenals in boter en olie. Een derde groep, die men de beschermende stoffen noemt, zijn fruit en groenten, die het lichaam beschermen tegen infecties van buiten af. Zij bevatten o.a. ijzer- en kalkzouten. Door een tekort aan ijzerzou- ten ontstaat b.v. bloedarmoede, die bestre den kan worden door véle groene blad groenten als sla, andij vie, spinazie en tuin kers te eten. Voor het beenderStelsel heeft men kalkzouten nodig, die men o.a. aan treft in rode en witte kool, Vitamines vindt men in bijna alle 'groenten en fruitsoorten. De vitamine A in wortels, peterselie, toma ten en paprika. Vitamine C verhoogt de weerstand tegen infectieziekten. De beken de voorjaarsmoeheid 'wondt bestreden met vitamine C, idie men vindt dn bloemkool, witlof, citroen en sinaasappel. Mej. Elfrink spoorde de huismoeders aan om ook groen ten rauw als Slaatje te gebruiken, Zelfs bij het ontbijt is dit mogelijk, want ccn smakelijke boterham maakt men met tuin kers of radijs. De aanwezige dames beluisterden deze nuttige wenken met veel aandacht. In de pau-ze wend een smakelijk slaatje van rode en witte kool en een kop koffie geserveerd, waarna een prachtige kleurenfilm: „Van tuin naar itaM" liet zien wat er nodig is en gedaan wordt, voor het mooie Holland se fruit op onze tafels terecht komt. De heer Woertman dankte de dames en heren van het produktschap voor de pret tige wijze waarop zy deze avonden en een middag voor de leerlingen van de huis houdscholen hadden verzorgd. Als blyk van waardering bood hy de dames bon bons en een lepeltje en de heren een „ro kertje" aan. De collecte die door de vereniging „Van Gezonden voor zieken" gehouden werd, bracht de eerste avond f 46,en de twee de avond f 60,op. Op het toneel hadden de gezamenlijke groenten en fruithandelaren van Héllen- doom-N ijverdafl een prachtige collectie fruit en groenten bijeen gebracht. Om van te watertanden. Bovendien werden 50 zak ken fruÜt gratis verloot. van modern karakter levert s+ieAjen voordelig

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 6