Jaarvergadering VVV DE BOOMFEESTDAG 1961 Kleurrijke voorjaarsshow van de firma Wonnink RAVAGE NA INSTORTING Tentoonstelling kunstkring „Se Waag", Almelo De heer Beijers benoemd tot ere lid Opstelling der elftallen Uitslagen Schaakwedstrijden Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad No. 12 Jaargang 13 (Tweede blad) ZATERDAG 25 MAART 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD De Vereniging voor Vreemdelingenver keer „Holtens BelangJ" hield woensdag avond in café Maats haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, mr. W. H. Enklaar, op de steeds voort gaande 'ontplooiing van Holten als vakan tie-oord en hij herinnerde aan de opening van de nieuwe bedrijven „Twenhaarsveld", „De Haspel", „De Markolle"; de uitbrei ding en modernisering van het bekende café „De Poppe" en de 'bouw van een aan tal zomerhuisjes. Het informatiebureau aan de ingang van de Gaardenstraat kwam gereed en zal op zaterdag 8 april a.s. officieel in gebruik worden genomen.." Bij deze bouw werd ruime financiële m|edewerking ondervon den van het Gemeentebestuur, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Eveneens brengen wij nogmaals gaarne dank aan de mid denstand, hoteliers, exploitanten van zo merhuisjes enz., voor het bedrag van f 2797,20, dat op tafel kwam voor de in ventaris van 't nieuwe informatiebureau. Een woord van dank past ook jegens de administrateur, de heer G. Kers, voor zijn arbeid in het belang van het VVV-wezen en aan de familie Maats voor het beschik baar stellen van de serre als informatie bureau. ZWEMBAD Het zwembad in „Twenhaarsveld", dat in een grote behoefte voorziet, nadert nu snel zijn voltooiing en zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op maan dag 15 n*ei a.s. officieel worden geopend. Het plan verharding autoweg over de Hol- terberg is goedgekeurd en in het vakan tieseizoen 1962 zal van de nieuwe weg ge bruik gemaakt kunnen worden. Op de ge meentebegroting 1961 is een bedrag ge raamd voor de bouw van een muziektent. Wanneer deze tent klaar zal zijn zullen de plaatselijke verenigingen op het gebied van muziek, zang en toneel meer kunnen en willen doen in het belang van het vreemdelingenverkeer (VVV-zomeravond- programma). De heer Witteveen legt mo menteel de laatste hand aan een belang rijke uitbreiding en modernisering van het pension „Heech Hiem/'. TE WEINIG BEGRIP Helaas hebben we, aldus de voorzitter, ook in 1960 bij verschillende personen die (rijke) vruchten plukken van de VVV, nog te weinig begrip gevonden voor het werk dat de VW voor hen doet. De VVV is niet alleen van betekenis voor hotel- en pensionhouders en zomerhuisj es-exploi tanten, maar niet minder voor alle nering doenden en ambachtslieden. Teleurstellend is dat sommigen het grote belang van hen bij VW niet willen uitdrukken in hun contributie. Het bestuur is daarom voor nemens diegerven, wier contributie niet in verhouding is met het profijt dat zij van de VW hébben, te schrappen als lid. Wlat betreft de toekomstige ontwikke ling van Holten als vakantie-oord, zullen we voorzichtig moeten zijn bij het aan trekken van nieuwe recreatiebedrijven. We moeten kieskeurig zijn. Holten is een begrip geworden voor hen die recreatie zoeken. We hebben een naam op te hou den. Met recht wordt Holten genoemd de bloem onder de toeristenplaatsen in Ne derland. We mogen hier trots op zijn, maar we hebben de plicht om ons best te doen om te behouden wat we hebben, zo besl'oot mr. Enklaar zijn openingswoord. JAARVERSLAGEN Blijkens het jaarverslag van de secre taris, de heer A. J. Snijders, trok Holten in 1960, ondanks de minder ideale -weers omstandigheden, meer gasten dan ooit te voren. Het aantal verstrekte inlichtingen bedroeg in 1956 5037 en in 1960 9002. Van deze 90Ö2 verz'oeken om inlichtingen wer den er 1292 telefonisch, 5990 mondeling en 1720 schriftelijk behandeld. In 1959 verbleven hier 8570 personen met 52.907 overnachtingen en in 1960 wa ren dat resp. 14.070 personen m,et 101.744 overnachtingen. Voor de dagtochten van de OAD werden aan het VW-kantoor 452 personen ingeschreven, terwijl aan de door de VVV uitgeschreven Holterberg- fochten door 422 personen werd deelgeno men. Bij het bieden van verstrooiing werd weer de zeer gewaardeerde medewerking ondervonden van verschillende plaatse lijke verenigingen. Een hoogtepunt in het WV-vakantieprogramma vormde het op treden van de Prinses Irene Brigade en de Limlburgse Jagers. Deze dag werd besloten met een taptoe in het Sportdal waarvoor een en'orme belangstelling bestond. FINANCIëN Uit het verslag van de penningmeester, de heer W. ten Berge, bleek, dat de in komsten f 10.856,50 en de uitgaven in to taal f 9528,60 bedroegen, zodat er een ba tig saldo is van f 1327,90. De kascommissie, bestaande uit de he ren P. G. Dijkstra en J. M. van Nieuwen- huizen, had de boeken en bescheiden in orde bevonden, weshalve de penningmees ter decharge werd verleend. 'De nieuwe kascommissie zaJ bestaan uit de heren P. G. Dijkstra en J. W. H. Slot man. De begroting werd vagtgesteld met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 9577,90. BESTUURSVERKIEZING Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende leden, de heren W. ten Berge, H. J. Bouwhuis, G. Mensink en H. B. Vosman, herkozen, terwijl inplaats van de heer W. Beyers gekozen werd de heer H. Klein Velderman. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot de heer Snijders, die wegens vertrek uit Holten als bestuurslid be dankte. ring van 1954 tot secretaris werd gekozen, heeft in deze functie veel en belangrijk werk Voor de VW verricht, vooral in de eerste jaren, toen nog geen administrateur in dienst was. Woorden van grote dank en waarde ring sprak mr. Enklaar tot de heer W. Beyers, die mede om gezondheidsredenen voor verschillende bestuursfuncties be dankte en die heeft gemeend ook als vice- voorzitter van de WV te mjoeten bedan ken. Meer dan tien jaar was de heer Beyers lid van het bestuur en hij heeft in het belang van het vreemdelingenverkeer enorm veel werk verricht. Nooit was een beroep op hem tevergeefs en veelal was hij de promotor bij het organiseren van tal van evenementen in het vakantiesei zoen. Namens de plaatselijke VW had de heer Beyers zitting in het bestuur van de Overijsselse Heuvelrug en ook in deze functie verrichtte hij belangrijk werk. Mr. Enklaar deed aan het einde van zijn toe spraak mededeling V&*1 het bestuursbe sluit waarbij de heer Beyers werd be noemd tot erelid van de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer „Holtens Belang", welk besluit door de vergadering met een spontaan applaus werd onderstreept. Mr. Enklaar deed zijn woorden van dank en waardering vergezeld gaan van een boek werk en een fraai uitgevoerde oorkonde met het opschrift: „Bij haar besluit van 22 maart 1961 heeft de ledenvergadering van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer „Holtens Belang" de heer W. Beyers benoemd tot erelid van de Vereniging tot be vordering van het Vreemdelingen Verkeer „Holtens Belang". De vergadering heeft daarbij over wogen, dat de bijzondere verdien sten, welke de heer Beyers zich als lid-bestuurslid der vereniging heeft verworven, erkend dienden te wor den. De vergadering wenst d'oor déze be noeming uitdrukking te geven aan haar grote dankbaarheid voor het vele werk, door de heer Beyers ge durende vele jaren met bekwaam heid, élan en toewijding, voor het vreemdelingenverkeer ter plaatse verricht". Het perceel Jan van Galenstraat 231 te Am sterdam beleefde een vreemde gebeurtenis, doordat er vaten met grint op het dak ge zet waren, die door dat dak zakten, daarna door de derde, vervol gens door de tweede, de eerste etage stort ten met meename van de plafonds en vloeren van de gepasseerde etages, belandde de he le bewoning in 't huis. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De brandweer moest met de brand ladder omhoog om het gevaar van instorten van de losstaande ge vel te onderzoeken. Op 29 maart a.s. zal voor de 5e maal de jaarlijkse boomfeestdag worden gevierd. Op die dag zullen meer dan 10.000 kinderen uit naar schatting 35 gemeenten boompjes planten in bos en langs wegen. Deze boomfeestdag zal dit jaar voor het eerst ook in Holten worden gehouden. Daaraan zullen deelnemen de leerlingen van de hoogste klasse der beide dorpsscholen. Aan de autoweg naar Nijverdal in de onmiddellijke nabijheid van de brandtoren is door het Staatsbosbeheer een terrein in gereedheid gebracht waar pl.m. 90 kinderen woensdag, om 1.30 uur, een boomp je zullen planten. Het planten zal met een tractatie gepaard gaan, terwijl men ook nog een verrassing voor de kinderen in petto heeft. De kinderen die dat willen kunnen thuis ook nog boompjes planten. Voor een kwartje worden hen vanwege het Staatsbosbeheer 3 spar retjes van 40 cm hoogte beschikbaar gesteld. Op de beide scholen hebben zich hiervoor reeds een groot aantal leerlingen aangemeld. In 1955 Heeft de idee van de boomfeest dag vaste voet gekregen in Nederland. Er is toen een Landelijk Comité opgericht op initiatief van de Nederlandse Bosbouw- vereniging, waarin onder meer zitting hebben vertegenwoordigers van de Neder landse Bosbouwvereniging, de Ministeries van Landbouw en Visserij, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het Bosschap en het Staatsbosbeheer. Tot 1957 duurde het eer de boomfeestdag De kleurige voorjaarsshow, welke de fa. Wonnink dinsdagavond georganiseerd had in Amicitia blonk als gewoonlijk uit door een zeer gevariëerde collectie van niet alleen hoogst moderne, maar tevens zeer draagbare keding. Er werden door de vier charmante mannequins die de stukken volmaakt tot hun recht deden komen, niet minder dan 75 nummers getoond, welke bovendien nog werden afgewisseld door een groot aantal extra nummers. Wij zagen prachtige zomerjaponnen zo wel voor de maten 38 en 40 met wijd uit staande rokken, maar ook met gladde, strak geplooide of geplisseerde rokken voor de grotere maat. Er waren snoezige mantelpakjes, deux-pièces, japonnen met jasjes, te kust en te keur, in de meest moderne stoffen. Opvallend mooie suède jasjes, o.a. in een fijne bronskleur en in verschillende lengten van kort, tot 3/4 (nog steeds de grote mode!) gedragen op rechte en ge- pliseerde rokjes van de bekende kreuk- herstellende terlenka. Behalve deze be kende stoffen als reeds genoemde waar onder ottoman, tweed e.a. zagen wij ook de nieuwere synthetische stoffen als: lin nen structuur, honssae, roekit enz. Opval lend was een beeldige japon van cotton satin, welke stof deed denken aan de kost bare Franse damast ten tijde van Marie Antoinette. Natuurlijk waren er ook weer de aller aardigste Dolly Day jurken. Mantels werden gebracht in het lang harige flaush mohair, veelal in lichte kleu ren en wij zagen een paar prachtige man tels van zuiver wollen stof in een vis graat weefsel, die een kostbare indruk maakten. Dat de firma ook ruim gesor teerd is in kleding voor kinderen en „teenagers" bewezen de vele extra num mers die door een paar aardige kinderen en bakvisjes werden getoond. Een grappige, maar tevens interessante verrassing vormden de vier badpakken welke door de mannequins „moedig" wer den gedemonstreerd. Te weten: een bad pak dat werd geannonceerd als: gedragen in het „holentijdperk" dat dus bestond uit een dierenhuid, een badpak uit 1850, dat zó décent bleek te zijn, dat behalve het gezicht geen stukje bloot liet zien, daar naast 'n „duikcostuum" bestaande uit een alles bedekkend tricot en tenslottein flagrant contrast met dit alles een... bad pak zoals de ontwerper zich dat voorstelt in de 21ste eeuw. In het atoomtijdperk dus. Een, met schitterende lovertjes en pailletten bestikt niemandalletje, dat juist een zo groot mogelijke gelegenheid bood om de draagster van zon, lucht en water te laten genieten. In verband hiermede dienen we niet te vergeten het groot aan tal zonnepakjes en zwempakken dat juist zo'n fleurige toets aan het geheel gaf. Verder waren er de mooiste pyama's, baby dolls en enkele mooie nylon dusters. Enals schitterend slotstuk: 3 prach tige bruidsjaponnen, modern, kort met wijd uitstaande rokken, met hoed of korte sluier. Alle drie gemaakt van zeer mooie kant en tule. Wederom dus een zeer geslaagde avond, waarop de heren firmanten, maar ook alle medewerkenden met voldoening kunnen terug zien. Holten 2. Doel: T. Bijma. Achter: G. Krieger, A. Meerman, M. A. Bosschers. Midden: G. H. Vincent, J. A. Jansen. Voor: H. G. A. Jansen, J. ten Velde, J. A. Ulfman, A. Paalman, G. D. W. Brinks. Reserves: J. Nijendijk en J. B. Stukker. Holten 3. Doel: J. W. Biesters. Achter: G. H. Paalman, A. Schippers, J. A. Nijenhuis. Midden: G. J. Tuitert en B. J. Mark- voort. Voor: J. H. Scheperman, B. A. Ophof, L. Brands, G. W. Brinks, H. J. Schutte. Reserves: J. H. Hommes en T. Aanstoot. werkelijk zijn intrede deed in Nederland. De gemeente Apeldoorn zorgde voor een spectaculair begin: ruim 1500 schoolkin deren plantten bomen en struiken langs de grote bosweide van „Berg en Bosch". Een uitstekende start, waarvan veel pro pagandistische waarde is uitgegaan. Geleidelijk maar zeker is het aantal deelnemende gemeenten dan ook gestegen. In 1958 waren het er 4: Apeldoorn, Hilver sum, Arnhem en Ede; in 1959 een groot ge deelte van de Veluwe en Hilversum; in 1960 gemeenten uit Drente, Overijssel, een groot aantal Veluwse gemeenten, en en kele gemeenten, uit het westen, met name Utrecht, Haarlem, Hilversum en Wasse naar. Dit jaar zijn ook een aantal gemeen ten uit de Utrechtse Heuvelrug en het Gooi present. De week aan de boomfeestdag vooraf gaand, zal ieder kind in de lessen nader met bomen en bossen kennis maken. Het Landelijk Comité stelt hiervoor een boekje en kleurplaat beschikbaar. Aan het kleu ren van de plaat kan een wedstrijd worden verbonden. In de klassen wordt een kleu rig filmstrookje over Women en bossen vertoond. Elke klas krijgt bovendien een boomfeestdagvaantje als aandenken aan deze dag. Waar dit mogelijk is, wordt bos geplant. In gemeenten met weinig bos worden weg- beplantingen aangelegd. Wie eens gezien heeft met hoeveel enthousiasme en toewij ding de kinderen planten, zal niet verwon derd zijn, dat de beplantingen over het al gemeen zo goed slagen. Toen 2 jaar geleden in een Veluwse ge meente vrij laat nog de boomfeestdag viel op 12 april -r- douglasbos werd ge plant, hielden deskundigen hun hart vast. De natuur beloonde echter rijkelijk de ijver van de kinderen: bijna niet één boompje is verloren gegaan! Het is een verheugend verschijnsel, dat de boompjes ook na de boomfeestdag een bijzondere bescherm|ing genieten van de jeugdige planters, vooral als ze daar staan, waar de kinderen dikwijls komen. Allen, die het met de boomfeestdag goed menen, hopen dat de gestadige groei van de eerste 5 jaren zich zal voortzetten en zal leiden tot een werkelijk nationale ont plooiing van de boomfeestdag. Het Secretariaat van het Landelijk Co mité voor de Organisatie van Boomfeest dagen, Museumlaan 2, Utrecht, is graag bereid, ieder die iets meer van de organi satie van de boomfeestdagen wil weten van advies te dienen. Als straks op 29 maart de duizenden kinderen weer zullen planten, dan zullen vele gemeenten weer een goed stukje bos of een mooie laan rijker zijn. Zij die aan deze boomfeestdag hebben meegewerkt, zullen dan na afloop met een couplet van het speciaal voor de boom feestdag gedichte boomplantlied dat in duizenden exemplaren zal worden gedrukt en onder de kinderen wordt verspreid kunnen zeggen: Staan straks op onze boomfeestdag De boompjes op een rij, Dan heeft ons mooie Nederland Een stukje groen erbij. Oude tekeningen uit de verzameling van Victor de Stuers. Deze expositie uit particulier bezit ingericht naar aanleiding van het 10-jarig bestaan van de kunstkring „De Waag" is een vervolg op een reeks andere expo sities uit particuliere verzamelingen. Van drie van deze manifestaties: „Oude Kunst uit Twents Particulier bezit", „Van Dau- mier tot Picasso" en „Sculptuur uit verle den en heden" zijn van de catalogues raisonnés door Dr. D. Hannema nog enke le exemplaren te verkrijgen k 2,50. 150 oude tekeningen uit de collectie van de bekende verzamelaar Jhr. Mr. Victor de Stuers (1843-1916) worden thans als één geheel in de kunstkring De Waag te Almelo tentoongesteld. Na 1898, toen een belangrijk deel der collectie in de Kunst kring in Den Haag te zien was, is dit niet meer voorgekomen. Aanwezig zijn o.a. prachtige bladen van Pieter Breughel (3), Abraham Bloemaert (11), Avercamp, Aelbert Cuyp (6), Jan van Goyen (4), Rembrandt (2), Adriaen van de Velde (5), Cornells Bega (11), Jacob van Ruysdael, Jacob de Wit en Comelis Troost. Rondleiding van groepen na aanvraag bij mevr. T. J. de Walle - Heijbroek, tele foon 0 5490 - 3718, Sluiskade N.Z. 84, of 0 5490 - 5943, Waaggebouw, Markt 24, Almelo. Geopend van 1017 en van 19.3021.30 uur. Leden en donateurs gratis toegang. Entree 50 cent per peisoon. Groepen van minstens 10 personen 25 cent per persoon. De tentoonstelling is opengesteld van 29 maart tot 8 mei 1961 De uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal Hotel Holterman ge speelde schaakwedstrijden van de onder linge competitie der Holtense Schaakclub, luiden als volgt: De VriesK. A. Koekkoek 10; F. J. Hol—W. G. v.d. Hurk 1—0; G. J. Hoeve— H. Jansen 10.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5