Landbouwhuishoudschool Holten Moet mnderfekkerij meer m sS® richting ¥ai de roslksiwlffen gaan? liet siekare vcur onze dorpsfanfare KERKDIENSTEN Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen S^*TI#«,BYDERH AGENDA: No. 12 Jaargang 13. ZATERDAG 25 MAART 1961 i NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" - T, te Holten. Telefoon 051,83 - 231, Adv.-prt]s 1-15 mm. (a contant) f 2.-. Ieders HOLLENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal De Controlevereniging „Holten en omstreken" hield het afgelopen weekend in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer Joh. G. Holter- man. In deze vergadering heeft de directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid", de heer C. Broersma, de aandacht gevestigd op de fokinrichting in de rundveefokkerij uit hoofde van het eiwitgehalte in de melk, nu dit bijzonder actueel geworden is in verband met het probleem van de z.g. „filled milk", dat de gemoederen in de zuivel- wereld momenteel ernstig bezig houdt. „Filled milk" is een menging van melkeïwitten en plantaardige vetten een product, dat door de moderne tech nische productiemiddelen behoorlijk eet-/ baar is en dat sedert enkele jaren ver- - vaardigd wordt op de Philippijnen, die aan de productie daarvan als pro bleemgebied uit sociale en vooral ook f uit economische overwegingen sterk de voorkeur geven boven de import, met name uit Nederland, van gecondenseerde melk en magere melkpoeder. (Zie een artikel elders in dit nummer). De strijd, die daardoor hier te lande ontstaan is over de al of niet handhaving van een onvervalst product, is door Mi nister Marijnjen in zoverre beslist, dat deze toestemming heeft gegeven, dat „filled milk" ook hier te lande, althans door Nederlandse fabrieken, kan worden geproduceerd. Er is thans het beeld ontstaan, dat men van de hier geproduceerde meikei- witten een deel verkopen kan in Europa en de melkeiwitrestanten over de gehele wereld. Er wordt in Holten althans, reeds uit betaald naar het vet- en naar het eiwit gehalte van de melk, maar de vraag rijst nu, aldus de heer Broersma, is het con troleren van het eiwitgehalte een mode gril of kan daarmede, nu de melkvetten in een deel van de wereld minder ver koopbaar zijn geworden, iets worden ge daan voor een verandering in de fok- richting van onze rundveehouderij, door o.a. meer aandacht te schenken aan de vererving van de eiwitproductïe middels onze stieren. Momenteel staat men daar nog weifelend tegenover, maar naar sprekers mening, zal men deze zaak po sitiever moeten gaan aanpakken. Voor de fokkerij ligt dit bijzonder moeilijk, maar men zal op tijd moeten omschake len. KLEIN VERLIES. Voordat de heer Broersma, zijn uiteen zetting gaf, had hij als penningmeester der vereniging een uitvoerig financieel verslag uitgebracht, waaraan wij ontle nen, dat de inkomsten f 43.33S.81 en de uitgaven f 47.814.64 bedroegen. Het ex ploitatieverlies ad f 4474.83, kan uit het bezit der vereniging worden bestreden. Nadat de controle-commissie bestaande uit de heren G. J. Geesink en G. Bekman, hun gunstig rapport over de boekhouding had uitgebracht, werd de penningmeester met een dankwoord gedechargeerd en werd in plaats van de heer Bekman, de heer J. A. Kolkman tot lid van de commis sie aangewezen. Aangezien het aftredend bestuurslid, de heer F. W. W. H. Bekkernens, zich niet herkiesbaar stelde, werd in zijn plaats ge kozen de heer G. J. Klaasses. JAARVERSLAG. De controleur, de heer J. W. Jansen, gaf hierna een toelichting op het uitvoerig verslag, dat ieder jaar door de vereniging wordt uitgegeven. De vereniging telt 282 leden met 2712 koeien. Zij heeft 3 controleurs in dienst. Het aantal monsternemers bedraagt 20. De gemiddelde productie van de beide veeslagen (roodbont en zwartbont) nam vergeleken met 1959 met 78 kg per dier toe, het gemiddelde vetgehalte daalde van 3.60% met 0.02% op 3.58%, een verscijnsel dat zich overal in dit gewest heeft voorge daan. De zwartbonten staan op de 14e plaats van de Provinciale melkcontróledienst wat de productie betreft, de roodbonten op de 25e plaats (van de 58 verenigingen). In het verslag zijn belangrijke gegevens over de gebezigde stieren vermeld, waar- VAMOR-DIPLOMA BEHAALD De heer J. Kolkman slaagde te Deven ter voor het Vamor-diploma voor rij- instructeurs. Het behalen van dit diplo ma betekent, dat de heer Kolkman aan wezig mag zijn bij het afleggen van het examen zowel bij het theoretische als practische gedeelte, uiteraard alleen bij die candidaten, die door hem werden op geleid. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenoot, de heer Joh. Rietberg, thans leraar aan de Christelijke Kweekschool te Emmen, slaagde aan de Vrije Univei'siteit te Amsterdam voor het doctoraal examen psychologie (paedago- gie). mede de leden en trouwens ook eventueel buitenstaanders hun voordeel kunnen doen. PREFERENTE STIER. De heer Jansen heeft voorts nog een uiteenzetting geven over de bloedgroepen en bloedlijnen. Vooral de stier „Prins", zo bleek uit zijn betoog, heeft een belang rijke stempel op de fokkerij gedrukt. Er zijn 5 stieren, die zowel van vaders- als van moederszijde van hem afstammen en 5, die van vaders- of van moederszijde van hem afstammen. Vooral het „type" is door deze stier verbeterd. Hij is dan ook preferent geworden door zijn nakome lingen. De voorzitter heeft de heer Jansen en ook het andere personeel tenslotte be dankt voor hun werk in het belang van de vereniging. VOORGOED VRIJGESTELD. Aan de dienstplichtigen der lichting 1960 E. Sti'uik, Espelo 3 en B. J. Veneman, Neex'dorp 30, is voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoon lijke onmisbaarheid. Onder dit motto houdt onze muziekver eniging HMV de komende week in het dorp en naaste omgeving de jaarlijkse lompeninzameling. Vele huisvrouwen zijn reeds klaar met de schoonmaak of leggen de laatste hand aan deze „operatie". Ongetwijfeld is er weer veel „aan de oppervlakte" gekomen, waarvoor m|aar één bestemming is: de voddenman. Vandaag of morgen komt dan misschien de lompenkoopman om de mand of kist te ledigen en de huisvrouwen „vangen" en kele dubbeltjes of kwartjes. Van die paar dubbeltjes wordt U niet rijker en ook HMV niet, doch ook hier geldt: „Vele kleintjes maken één grote". Wanneer iedere huisvrouw de lompen beschikbaar stelt, zal het een flinke partij worden en zal de opbrengst, ondanks het feit, dat de prijs lager ligt dan bij vorige acties, zéker nog weer mee vallen. 'De mannen van de inzamelingsploeg zouden graag zien, dat de lomipen eventjes werden gebundeld of in een oude zak ge stopt. Ook oud papier graag stevig ge bonden zal worden meegenomen. Dorp en naaste omgeving zullen 's avonds tus- 6-7.30 uur worden afgeweikt en wel: Maandagavond 27 maart: Markeloseweg vanaf Vruwink, Oranjestraat, Doi'ps- straat, Larenseweg (links), Pastoriestr., Kerkstraat en Boschkamp. Dinsdagavond 28 maart: Larenseweg (rechts), Stationsstraat. Raalterweg, De- venterweg en Molenbelterweg. Woensdagavond 29 maart: Kolweg, Indu striestraat, A. J. Goldsteinstraat, H. J. Wansinkstraat en Rijssenseweg. De opbrengst van de voorjaarsactie 1961 zal worden bestemd voor het aanschaffen van diepe trommen voor de drumband, waarmee een bedrag gemoeid is van min stens duizend gulden. In de verschillende buurtschappen zal medio mei worden ingezameld. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Ad- dink (Bevestiging nieuwe lidmaten) en 3 uur Ds. Israël (Bevestiging nieuwe lidmaten). Extra collecte Fonds Inwen dige Zending. Goede Vrijdag 10 uur Ds. Israël (Bed. H. Av. en Dankz.) en 7 uur Ds. Addink (Bed. H. Av. en Dankz.). Dijkerhoek. Zondag: zie Holten. Goede Viüjdag 10 uur Ds. Addink (Bed. H. Av. en Dankz.). Geref. Kerk. 9,30 en 3 uur Ds. Hoogkamp (Bed. H. Av. en Dankz.). Bij de uit gang collecte voor „Eigen Kex-kbouw". Goede Vrijdag 10 uur Ds. Hoogkamp. Geboren: Johanna, dv A. J. Nijkamp en J. B. Brinks, Boschkampsstraat 28. Arend Jan Hendrik, zv J. A. Reevoord en M. J. Pasop, Look 86. Ondertrouwd: L. Ellerman, 25 jr. te Be verwijk en J. G. Jansen, 21 jr. te Holten. BEVOLKING Vertrokken: G. J. Klein Teeselink, van Neei'dorp 12 naar Max-kelo. Gevonden: fietsvlaggetje; blauw petje; dop van benzinetank bromfiets; plastic emmertje; rode voetbal; witte voetbal; kammetje. Verloren: groene ceintuur; rode lede ren portemonnaie; rode ceintuur. Inlichtingen: dagelijks aan het goeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. VoorheXtere RgQgUCtE. Baby-huidje Vrijdag 24 maart tot zaterdag 1 april: Verzilvering landbouwvakantiebonnen bij H. Soer. Zaterdag 25 maart: Collecte Groesbeek- se Tehuizen (zie bericht). Zaterdag 25 maart, 7.30 uur: Groot bal van „De Trekkers" in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 27, dinsdag 28 en woensdag 29 maart 's avonds tussen 6-7.30 uur: lom- peninzameling in het dorp en naaste omgeving ten bate van HMV. Zie ad vertentie en bericht onder: uMet me- kare veur onze dorpsfanfare". Maandag 27 maart, 7.30 uur in „Irene". Vertoning dia's reis Ds. Addink. Dinsdag 28 maart, 7.30 uur in gebouw jBethanie" te Dijkerhoek: Vertoning dia's reis Ds. Addink. Dinsdag 28 maart, half acht en half tien 's avonds: ouderavond en klassebezoek School met de Bijbel. Dinsdag 28 maart: Ouderavond o.l. school Espelo. Lezing door de heer A. Celie uit Raalte over tandverzorging, met licht beelden. Inzage werk van leerlingen. Aanvang 7 uur in de o.l. school. Woensdag 29 maart: „Jonge Kerk" in „Irene". Aanvang 8 uur. Verwelkoming nieuwe lidmaten. Vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april: Kantoor Coöp. Boerenleenbank „Hol ten" gesloten (zie adv.). Zaterdag 1 april: Bal bij ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 1 april, 8 uur: Film NRV in „Amicitia". Eerste Paasdag, 's middags om 3 uur: „Paas-appèl" in de Ned. Herv. Kerk te Markelo. Voorganger: Dr. A. A. Kool haas van Amersfoort (zie adv.). Donderdag 6 april, 's avonds om 8 uur: Jaarvergadering afdeling Holten van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel (NCBO) in gebouw „Rehoboth". Zaterdag 8 april, 3 uur: Officiële ope ning WV-bureau. Woensdag 12 april, 's avonds 8 uur: Alge mene ledenvergadering der Coöp. Boe renleenbank „Holten" in café Jansen (zie adv.). Vrijdag 14 april: Vergadering afd. Hol ten Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holterman. Zaterdag 15 april: Bal van de WSV „De Tx-ekkers" in „Amicitia". Donderdag 20 april: Centra-avond in „Amicitia", N.V. Gebr. Dikkers. OFFICIËLE PUBLICATIE UITLOTING EN RENTEBETALING OBLIGATIELENING 1952, GROOT f 60.000,—. Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat in een op 21 maart 1961 gehouden openbare vergadering van hun college zijn uitgeloot de obligaties nrs. 2 en 8 van de obligatie lening 1952, oorspronkelijk groot f 60.000,-. Het bedrag dezer obligaties is op 1 mei a.s. betaalbaar gesteld bij de gemeente- entvanger tegen inwisseling van de uit gelote obligaties. De rente van deze lening is op 29 april a.s. betaalbaar tegen inwisseling van ren te-coupon nr. 9. (Holten, 24 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. VERKOOP COMPOST WATERZUIVERINGSINSTALLATIE Burgemeester en wethouders van Hol ten zijn voornemens bij inschrijving te verkopen de aanwezige compost bij de waterzuiveringsinstallatie. Gelegenheid tot bezichtingen van de verschillende percelen op woensdag 29 maart 1961 van 9 tot 10 uur v.m. op het terrein van de waterzuiveringsinstallatie. Inschrijfbriefjes, met opgave van de verlangde percelen, moeten worden inge leverd ten kantore van de dienst van ge meentewerken uiterlijk zaterdag 1 april a.s. Belanghebbenden dienen zelf zorg te di'agen voor het ladexx en het vervoeren van de compost. Holten, 24 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. OPHALEN HUISVUIL De gemeente-architect van Holten brengt ter openbare kennis, dat in ver band met Goede Vrijdag op vrijdag 31 maart a.s. geen huisvuil zal worden opge haald. Holten, 24 maart 1961. De gemeente-architect voornoemd, JAC. LOUWERSE Zoals U bekend is, zal op 1 september a.s. de land bouwhuishoudschool te Holten haar deuren openen voor de meisjes uit Holten en wijde omgeving, die huishoudonderwijs willen volgen. De landbouwschool zal, wanneer zich geen onver hoopte en onverwachte tegenslag voordoet, op 1 sep tember een gedaantevex-wisseling hebben ondergaan, waardoor dit gebouw zal gaan voldoen aan moderne eisen, die aan een huishoudschool mogen worden ge steld. De school in Holten zal dex'halve gaan voldoen aan hoge eisen, die zeker niet onder zullen doen voor an dere huishoudscholen in de omgeving. De Overijsselse Landbouw Maatschappij, de beheer ster van deze school, heeft Holten aangewezen als plaats van vestiging voor deze streekschool, die be doeld is om huishoudonderwijs te geven aan de meis jes van boeren en burgers uit de gemeenten Markelo, Holten, Bathmen en de buurtschappen Lettele, Schoonheeten, Colmschate, Okkenbroek en Larense- broek. Ofschoon onzerzijds nimmer gestreefd is naar de vestiging van deze school in Holten, mag andei'zijds met dankbaarheid worden getuigd, dat wij in Holten blijde zijn, dat Holten, op grand van haar geographi- sche ligging, is aangewezen als centrumgemeente voor deze streeklandbouwhuishoudsChool. Ik geloof, dat nu de verantwoordelijkheid, om deze nieuwe school tot bloei te brengen op onze schouders is gelegd, wij ons daarvan met toewijding en ernst hebben te kwijten. •Ik wil er daarbij op wijzen, dat deze school, of schoon gevestigd in Holten, in feite een school is van onze gehele streek. Deze school zal daax-om gedragen moeten worden door allen, die voor het huishoudonderwijs op de school te Holten zijn aangewezen, in welke gemeente deze ook wonen. De sanering van het landbouw- en landbouwhuis- houdonderwijs in Zuid-West Overijssel heeft hier en daar de golven van ontstemming hoog doen opslaan. In onze gemeente was de teleurstelling en veihol- genheid over de opheffing van de landbouwschool groot, in Max-kelo is men al evenzeer verontwaardigd over de naderende opheffing van de landbouwhuis houdschool aldaar, terwijl men ook te Bathmen slechts node en met tegenzin afstand deed van de al daar toegezegde landbouwhuishoudschool. Ik geloof, dat wij als reële mensen op een goed mo ment de sportiviteit moeten kunnen opbrengen om ons verlies te aanvaarden en een streep te zetten on der het verleden. Bathmen en Markelo hebben ten behoeve van de sanering van het landbouwhuishoudonderwijs een of fer moeten brengen. Holten heeft ten behoeve van de spreiding van het landbouwonderwijs een zeker niet minder groot offer moeten brengen. Geen van de drie gemeenten hebben deze gang van zaken begeerd, maar nu de strijd gestx-eden is, moeten wij de blik op de toekomst richten en ons be palen bij de positieve dingen en bij de taak, die wij thans hebben te volbrengen. Bathmexi en Max'kelo zullen hun krachten moeten verzamelen om hun landbouwscholen, die dank zij de opheffing van de landbouwschool te Holten een bloedtransfusie hebben gekregen, verder uit te bouwen. Holten zal moeten trachten de haar toegewezen landbouwhuishoudschool tot ontplooiing te brengen. In dit verband wil ik dan ook gaarne een „ver zamelen blazen" voor allen in de gemeenten Holten, Markelo, Bathmen, Diepenveen en Raalte, voor wie de landbouwhuishoudschool te Holten gaat verrijzen. Deze school wil haar deuren openen voor alle plat telandsmeisjes uit deze streek. Zij is bepaald niet een school voor de boex-enmeisjes alleen. Het woord landbouw, dat voor de naam huishoud school staat, zou misleidend kunnen werken. Dit woord wil namelijk een aanwijzing zijn, dat een land- bouwmaatschappij de beheerster is van deze school. De opleiding, welke deze school -geeft, is zo alge meen geworden, dat zij de meisjes, wonende op het platteland, of zij nu afkomstig zijn van de boerderij, dan wel uit de burgerij voortkomen, wil opleiden tot goede huisvrouwen en een vooropleiding wil ge ven voor talrijke begeerde betx~ekkingen in de bur germaatschappij De vestiging van deze school in onze gemeente biedt bovendien de gelukkige mogelijkheid tot een nauw samengaan met de u.l.o.-school alhier. Het bij zondere karakter van de Holtense u.l.o.-school met zijn experimentele karakter opent bijzondere pers pectieven om van elkanders mogelijkheden tc profi teren. •Plannen in deze richting worden door de inspec- trice van het landbouwhuishoudonderwijs en het hoofd van de u.l.o.-school onder ogen gezien. Ik meende goed te doen, nu de voorbereiding van de start van de Holtense landbouwhuishoudschool in volle gang is, allen die hierbij betrokken zijn, te wijzen op de bijzondere aspecten en mogelijkheden die .zich hierbij voordoen. Hen, die dochters hebben, voor wie zij huishoudon derwijs verlangen of die deze geplaatst willen zien in beroepen, waarvoor dit huishoudondei-wijs wel in het bijzonder opleidt, moge ik verzoeken hiervan zo spoedig mogelijk te willen doen blijken. Dit kan geschieden te: Holten: a. gemeente-secretarie b. hoofden van scholen Markelo: a. landbouwhuishoudschool b. hoofden van scholen Bathmen: a. gemeente-secretarie b. hoofden van scholen Okkenbroek: hoofd school met de Bijbel Lettele: hoofd openbare lagere school Colmschate: hoofd openbax-e lagere school Schoonheeten: hoofd openbare lagere school Larensebroek: hoofd openbare lagere school Opgave kan ook schriftelijk plaats vinden aan on dergetekende. De burgemeester van Holten, Voorzitter Commissie van Landbouwhuis houdonderwijs der Overijsselse Landbouw Maatschappij, W. H. ENKLAAR.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1