VOOR DE BOER Holtens Toneel V 'oorlichtingsavond Gezinsverzorging cht een echt blijspel Boekbespreking Cabaretavond Holtense Bestuurdersbond Uitslag schaakwedstrijden Vroeg en veel stikstof, vroeg en veel gras IMIlllMllllllllllllllllllllllMIlllllllllllllMIIIMIll Een advertentie Holtens Toneel heeft woensdagavond in Amicitia ter gelegenheid van de Overijs selse biddag voor het gewas een goed be zochte toneeluitvoering gegeven, waarbij voor het voetlicht werd gebracht het blij spel in 3 bedrijven van H. Frieling „Vrije Vogels". Het stuk handelt over twee neven, die een kasteel kunnen erven, mits zij zich houden aan de bij de laatste wilsbeschik king van hun oom gestelde voorwaarden. Een daarvan is, dat zij een jaar op eigen benen, dus zonder hulp van derden, door de wereld moeten en zich als heer weten te gedragen. Na veel wederwaardigheden, die in het spel tot uitdrukking komen, komt „De Ravenhorst", zo heet het oude kasteel, in het bezit van de gemeente, die het moet inrichten als een kindertehuis. Het is een stuk zonder pretenties, maar buitengewoon komisch, doordat de schrij ver daarin een paar figuren heeft ge creëerd en daaromheen een intrige heeft geweven, die onbedaarlijk op de lachlust werken. Het staat en valt met de rolbezetting van Adriaan Lindeman, bijgenaamd „De Baron van 't Heuvelland", Hendrik van Es, bijgenaamd „De Vossenkoning" en hun voornaamste tegenspeelster mevr. van Hameldonk-Ekensteyn. Holtens Toneel heeft daarvoor in de heren G. Brands en Joh. van Geenhuizen en in mej. Joh. Wansink de juiste figuren getroffen, die deze rollen dan ook op bij na onnavolgbare wijze hebben vertolkt. Ook de grimering van de beide vagebon- derende stropers heeft er veel toe bijge dragen, dat hun spel goed tot z'n recht kwam. Donderdag 9 maart jX hielden de Plat telandsmeisjes in hotel Holterman een voorlichtingsavond over de gezinsverzor ging. Voor deze avond had men de platte landsvrouwen ook uitgenodigd. De presi dente, mej. W. Slijkhuis, heette de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der mej. Peddemos van het interkerkelijk internaat voor opleiding gezinsverzorgsters te Hengelo. Na een kort zakelijk gedeelte werd het woord gegeven aan mej. Peddemos. Zij zette op duidelijke wijze uiteen wat het beroep van gezinsverzorgster inhoudt. Zo werd gesproken over de opleiding die in internaat-verband wordt gehouden. Als minimum-leeftijd geldt achttien en een half jaar. De duur van zo'n opleiding is een half jaar plus een jaar in praktijk. Het werk in de praktijk is niet altijd ge makkelijk, maar daar tegenover staat ook dat het afwisselend en boeiend is. Na de pauze liet mej. Peddemos enkele dia's zien van het internaat en het werk in de praktijk. Gelukkig zijn er nog steeds weer meisjes te vinden die zich aangetrok ken voelen voor dit beroep. Spreekster had dan ook veel lof voor de meisjes die vaak zelfstandig en wel eens onder moei lijke omstandigheden moeten werken. Veel hangt er in dit verband ook af van de plaatselijke leidsters. Nadat mej. Peddemos nog enkele vra gen had beantwoord, bracht de presiden te haar dank voor de interessante lezing, onder aanbieding van een kleine attentie. Al is uw naam bekend, Zij moet toch zonder end In advertenties zijn te lezen. Snel wordt ze dan nog meer geprezen. Maar ook de overige spelers komt zon der uitzondering veel lof toe voor de wij ze waarop zij het geheel tot een prettig en vrolijke vertoning hebben gemaakt, waarvan het publiek zeer heeft genoten. Wij noemen in dit verband de heer D. Aaftink Jzn., als de ene neef, Bert van Hameldonk, met mej. Henny van Geen huizen als Loes, zijn buurmeisje, de heer Fr. Russ als de andere neef, Frans van Hameldonk, mevr. H. Sprokkereef-Slot- man, als Olga Scheerder, zijn verloofde, de heer J. Kulsdom, als notaris Oosterhof en mej. Dirkje Klein Velderman als Maar- tje Bakker, een debiel meisje. Het publiek heeft de spelers beloond met een hartelijk applaus voor het vlotte en aardige spel. De heer van Geenhuizen zorgde voor een prachtige grimering, decor en geluid werden verzorgd door de heer Jan ten Wolthuis. Eerstgenoemde sprak een kort wel komstwoord. Met een gezellig bal werd de voorstelling besloten. Bij de Ned. Uitgevers Mij. N.V. te Lei den is verschenen het boekwerkje: „Af trekposten inkomsten- en vermogensbe lasting", geschreven door B. Schippers en J. L. van Hedel. Het kost f 3.25 en bevat een schat van gegevens voor hen, die jaarlijks de moeilijke taak hebben hun belastingaangifte in te vullen en b.v. niet goed op de hoogte zijn van wat zij wel of niet van hun inkomsten mogen aftrekken. Verkrijgbaar via de plaatselijke boekhan del. De Holtense Bestuurdersbond organi seerde zaterdagavond voor de leden van de bij het NW aangesloten vakbondsafdelin gen en hun huisgenoten een gezellige avond, waaraan medewerking werd ver leend door een vijftal artiesten van het Hilversumse Radio Cabaret. •Het werd een cabaretavond met muziek, zang, goochelkunst en conference, waarbij Willy Rex als conferencier optrad en in een vlot tempo de verschillende nummers aan elkaar praatte, Henk Baving zich een meester op de accordeon toonde, Judit de Leeuw, als een charmante cabarettière tal van aardige liedjes zong, Ton Cup met een bijkans internationale goochelshow de be zoekers met enkele krasse staaltjes ver steld deed staan en Max van Praag, met levensliedjes en zijn bekende populaire nummers een prettig contact met de zaal wist te leggen. Bijzonder aardig was het optreden van Ton Cup met zijn sprekende pop en de goocheltruc, waarbij hij een twintigtal grote en kleine wekkers uit een uit de zaal verkregen hoed toverde. 's Middags hadden ruim 120 kinderen van de leden een gezellige middag door het optreden van Ton Cup als goochelaar en illusionist en werden zij getracteerd. De uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman gespeel de schaakwedstrijden voor de onderlinge competitie van de Holtense schaakclub luiden als volgt: H. Roelofs—H. H. J. Stukker 1—0; W. G. van de Hurk—P. M. van Walraven 01; T. J. BrauniusF. J. Hol 0—1; H. JansenA. de Vries 01. Jarenlange ervaring heeft ons geleerd dat de eerste gift stikstof, toegediend vroeg in het voorjaar, het hoogste ren dement geeft. De beste tijd voor de eerste gift stikstof is afhankelijk van de grondsoort en de hoogteligging van het perceel. De van nature vroeg aan de groei komende per celen kunnen met voordeel reeds begin maart de eerste gift ontvangen en het is dus daarom thans tijd om stikstof op gras land te strooien. Hoeveel stikstof? De hoeveelheid is natuurlijk afhanke lijk van het doel waarvoor het gras be stemd is. Op goed verzorgde percelen met éen goede zode worden onderstaande hoe veelheden aanbevolen. Voor inkuilen 400 kg. kalkammon of 80 kg. zuivere N. per ha. Voor hooien 300 - 400 kg. kalkammon of 60-80 kg. zuivere N. per ha, hiervan kan de helft nog wat later gegeven worden, b.v. april. Voor wei den 250 - 300 kg. kalkammon of 50 - 60 kg. zuivere N. per ha. Naast stalmest of gier kan wat minder stikstof gegeven worden. Ook op percelen die beweid zullen wor den, kan een vroege stikstofgift een hoog rendement geven, omdat bij vroege gras- groei de koeien eerder kunnen inge- schaard. Tracht kopziekte bij Uw vee te voor komen. Wat kan gedaan worden? Geef percelen grasland die onderzocht zijn beslist niet meer kali dan geadviseerd is. Geef percelen grasland die geweid zul len worden geen gier. Geef percelen gras land die niet onderzocht zijn en beweid zullen worden niet meer dan 150 kg. K 40% of 300 kg. K 20% per ha. Het verdient aanbeveling de percelen die geweid worden 200 kg. kieseriet per ha te geven, v.n.l. op lichte zandgrond. Ik kreeg een aardig hondje Het was geen zuiver ras, Maar dat kon my niet schelen, Omdat 't zo schrander was! Wij maakten samen pret en jool Zelfs haalde hij mij trouw van school. Maar ééns was Bobby niet present En ik had erg het land! Kon hij misschien niet uit de deur? Wat was er aan de hand? Ik dacht: „Hij is misschien al thuis Maar neen! hij was ook niet in huis! Twee dagen was hij nu al weg Ik hield 't niet langer uit! Ik zou een advertentie plaatsen Zo was mijn kloek besluit! Die naar Holtens Nieuwsblad gebracht. En toen op 't resultaat gewacht! Nu heb ik Bobby weer terug: Hij was verdwaald het arme beest! Als ik de krant niet had gehad Was ik hem zeker kwijt geweest! Maar voortaan moet hij aan de lijn! Ik zal nu wel voorzichtig zijn! I. C. BOERS—BLOEM.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 6