Ouderavond O.L Dorpsschool Abonnementsgeld loorjaars Mode-show Wonnink Herv. Vrouwenvereniging Dijkerhoek Jaarfeest Geref. Jeugdclubs Nationale collecte van het Leger des Heils LAATSTE IDEE VAN PARIJS AGENDA: KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden voorwerpen Eerste kievitsei gevonden No. 10 Jaargang 13. ZATERDAG 11 MAART 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,jH.oltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05483 - 234 Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.08 Lezing van de heer J. Sellenraad Op vrijdag, 3 maart j.l., werd de jaar lijkse ouderavond der Dorpsschool gehou den in de ruime hal van het schoolge bouw. Om acht uur kon de bijeenkomst worden geopend. Door bijzondere omstan digheden gebeurde dit deze keer niet door de voorzitter der oudercommissie, doch door het schoolhoofd, de heer B. H. Brouwer. Hij heette alle aanwezigen har telijk welkom, doch in het bijzonder enige genodigden, waaronder de spreker van deze avond, de heer J. Sellenraad, direc teur van het Pedagogisch Centrum te En schede. Hij sprak de wens uit dat de ouderavond er weer toe mocht bijdragen om het contact tussen school en huis te bevorderen en dat mede door de aange kondigde causerie over „Onze kinderen in de schoolleeftijd" de aanwezigen verrijkt naar huis mochten gaan als de avond zou zijn beëindigd. Sprekend over de school zei de heer Brouwer, dat er reeds 62 leerlingen waren opgegeven voor de nieuwe eerste klas. Aangaande het prin cipe „openbare school" zei hij, dat ver schillende Hervormde predikanten tegen woordig een ander geluid laten horen, dan jaren geleden hét geval was. In dit verband wees spreker op het gepubli ceerde schrijven van het ministerie van predikanten der Hervormde Gemeente te Almelo, nzake pogingen om aldaar een Christelijke Lagere Technische School op te richten. Als hun voorlopige mening gaven de predikanten te kennen aan B. en W. van Almelo, dat ze geen enkele geestelijke noodzaak aanwezig achtten om naast de bestaande openbare school een Christelijke L.T.S. in het leven te roepen. Verder wees de heer Brouwer op de ope ning van de nieuwe openbare school te Harfsen, waar Ds. Van Leeuwen namens de kerkeraad het woord voerde en zijn blijdschap uitsprak over het voorbijgaan van de strenge gescheidenheid der ver schillende schooltypes: openbaar en bij zonder. Ds. van Leeuwen sprak toen ook de hoop uit, dat de nieuwe openbare school de enige school zou blijven te Harfsen. De heer J. W. Feith las hierna de no tulen van de vorige ouderavond. De aan wezigen werden hierbij opnieuw herin nerd aan de op die avond ontketende actie om een filmapparaat aan te schaf fen. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn zeer verzorgd verslag en gaf de penningmeesteresse, mevrouw A. Wansink-van den Brink, gelegenheid het kasverslag uit te brengen. Een gedetail leerd overzicht van inkomsten en uitga ven volgde. De kascommissie, bestaande uit dé heren Van de Maat en Klein Vel- derman, hadden de 'boeken over het vorig jaar in orde bevonden, zodat décharge kon worden verleend. Ook de penning meesteresse werden woorden van dank gebracht voor haar accuraat werk. De verkiezing volgde vlot, waarna de heer Sellenraad gelegenheid kreeg zijn toespraak te houden. REDE VAN DE IIEER SELLENRAAD Allereerst stond de spreker even stil bij de naam „schoolkind". Voor deze avond wilde hij daarmee de leeftijd van 612 jaar aanduiden. Uitvoerig lichtte hij toe, dat dit kind behoefte heeft om te leren, te leven en te werken. Deze behoefte is soms zo diep, dat zij alles overheerst. Een negenjarige, die moest sterven, wilde toch vooral nog veel leren. Ouders moeten bij dit leren niet teveel ingrijpen. Het moet een feest zijn, dit leren. Eigen tem po moet vooral geen geweld worden aan gedaan. Spreker wees op de autoriteit van de juffrouw en schakelde daarna over op de piklijst. Zoals de kippen de gewoonte hebben er eentje uit te kiezen om op te pikken, zo hebben de kinderen ook neiging iets te bepikken. Vooral kle dingstukken geven aanleiding tot pik ken. Zo hebben kinderen al vroeg hun moeilijkheden, die volwassenenen totaal niet begrijpen. Wat kinderen nodig heb ben, is vooral een veilige haven. Diep in zich dragen ze het besef, dat wanneer er hun iets overkomt, ze ergens rustig heen moeten kunnen gaan. Die haven is het ouderlijk huis. U bent die zekerheid, ouders, aldus de heer Sellenraad. Wij, volwassenen, zoeken zekerheden door een pensioen, lijfrente, door het geloof Heeft het kind dan geen zekerheid no dig? De nozems komen er, doordat het veilige, rustige honk ontbreekt, of niet toegankelijk is. Veel gevallen heeft spre ker moeten behandelen op zijn bureau, waarbij telkens blijkt, dat de ouders veel te weinig aandacht schenken aan het kind. Indien het helemaal mis gaat, dan vraagt men hulp. Soms kan een eenvou dige raad al uitkomst geven. Treffende voorbeelden illustreerden de lezing. Aan gaande de twaalf-jarigen gaf spreker de raad aan de opvoeders toch vooral niet te veel te zien en niet te veel te horen. Het tempo op school mag geen geweld worden aangedaan. De een is vlug en blijft dat, de ander is traag en mag niet worden opgejaagd. De lezing werd on der diepe stilte beluisterd. De heer Brouwer dankte de heer Sel lenraad, die nog de ouders feliciteerde met het fraaie schoolgebouw, voor zijn geslaagde causerie en wenste hem zegen toe op zijn arbeid voor de jeugd en de ouders op de plaats, waar hij gesteld is. UITSLAG DER VERKIEZING In de pauze werd een verlotinkje ten bate van gemaakte onkosten en van de oudercommissie-kas gehouden, die f 139.— opbracht. De oudercommissie bood de aanwezigen koffie aan. Tien ingestelde stemcommissies verwerkten vlug de stem biljetten en na de pauze kon bij monde van de heer Fieth, die de commissielijs- ten getotaliseerd had, meedelen, dat de periodiek aftredende oudercommissiele den, de heren G. H. Bekkemens en E. Reilink met grote meerderheid van stem men waren herkozen. In plaats van de heer Joh. Reilink, die wettelijk niet herkiesbaar was, werd de heer G. J. Aaftink gekozen. Voor mevrouw Krekel-Schoolderman, eveneens niet herkiesbaar, werd mevrouw G. Reijlink-Braakman gekozen. Allen, behalve de heer E. Reilink, die niet aan wezig was, namen de benoeming dadelijk aan, nadat de voorzitter hun de rechten en de plichten had meegedeeld. Het hoofd der school bracht voorts een woord van dank aan de twee oudercommissieleden, die hun functie moesten neerleggen, voor alle werk, gedaan in het belang van de schoolgemeenschap. Er werd een klein geschenk overhandigd. De 31 leden van het stembureau werden bedankt voor hun werk. GRAMMOFOON EN BANDRECORDER De heer Brouwer besprak hierna een paar schoolaangelegenheden en liet de grammofoon zien, die uit de opbrengst van oud papier was aangeschaft. Er zijn Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEMEENTE HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonne mentsgeld (per halfjaar f 3.of voor het gehele jaar f 6.te willen voldoen op girorekening no. 875587 van de Coüp. Boe renleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Hol tens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 22 maart a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ont vangt men een postkwitantie (plus 35 ct. inningskosten) Vertrouwende op aller welwillende medewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD. al enige platen aangeschaft, die het zang onderwijs kunnen steunen en de muzikale vorming ten goede komen, aldus spre ker. Vanzelfsprekend moet er rekening gehouden worden met de leeftijd der kin deren. Ook onderwijs in biologie kan ge steund worden met platen. Ter illustratie werd er een plaat gedraaid, waarop diver se vogels zongen. Verder hoorden de aan wezigen nog een kinderkoor bekende liedjes zingen. Ook de bandrecorder, die indertijd werd aangeschaft, werd inge schakeld en gaf onder meer enige fa cetten van het schoolleven weer. Bij de rondvraag werd gevraagd naar de mogelijkheid van melkverstrekking op school. Deze Itwestie zal door personeel en oudercommissie worden besproken en t.z.t. zal publicatie volgen. Om even voor elf werd de ouderavond gesloten. Nieuwe stoffen en modellen voor zomer 1961 De reeks van mode-shows die alom in den lande het gehele jaar door worden gehouden, wordt ook in Holten weer voortgezet met een avond-show op dins dag 21 maart in zaal „Amicitia", gepre senteerd door de firma Wonnink. Reeids vanaf 1954- brengt Wonnink's Kleding- en Modemagazijn haar mode shows hier ter plaatse en we mogen ge rust zeggen: steeds met overweldigend succes. De nieuwe lijnen en stoffen, die de ont werpers en stoffenfabrikanten voor deze zomer in de dameskleding brengen, zijn zeer gevariëerd. Dat onze Nederlandse confectie-industrie ook dit jaar de mode op de voet bleef volgen, komt goed in deze zomer-collectie naar voren. Het zal u op deze show dan ook zeker opvallen, dat de ideeën en de kleurencombinaties van de show geheel aan deze lijn te moeten aan passen en het zal dan ook blijken, dat de nieuwe collectie met de grootste zorg is samengesteld. De mantelcostuums zijn bijzondér chique in de fantasie kamgaren kwaliteiten, terwijl we in de tweedstoffen talloze sportieve modellen aantreffen. Ook de zomermantels zonder kraag en met kraag worden in diverse sportieve stoffen ge bracht. Vooral de prachtige afwerking en coupe van de kledingstukken vragen uw bijzondere aandacht. Te zien zijn er verder zéér aantrekke lijke japonnen, die in een zo grote mo del- en kleuren variatie gebracht worden, dat het niet mogelijk is hiervan een be knopte omschrijving te geven. Dit geldt uiteraard ook bij de collectie toppers, suède jasjes, enz. Wat bij de collectie van de firma Won nink vooral zal opvallen is, dat zowel voor ontwerpers bijna onuitputtelijk zijn. De firma Wonnink heeft gemeend haar De Herv. Vrouwenvereniging te Dijker- hoek hield een bijeenkomst in „Bethanië", waarvoor Ds. Israël als spreker was uit genodigd. De presidente, Mevr. Israël- Hofmeijer opende deze bijeenkomst. Na Bijbellezing en gebed werd pauze gehou den, waarna Ds. Israël sprak over „Trou wen in de kerk". De door spreker gestel de vragen werden door de aanwezigen in groepjes besproken en beantwoord, waar na deze door spreker op duidelijke wijze werden uitgelegd. De vice-presidente dankte spreker voor de medewerking aan deze avond en bood ccn kleine attentie aan. Na gezongen te hebben Gez. 264 1 en 4, sloot Ds. Israël deze avond met dank gebed. de teen-agers (o.a. mantels) als voor de volwassenen de keuze erg vergemakke lijkt wordt door de grote verscheidenheid in model, kleur en kwaliteit. Rest tot slot nog er op te wijzen, dat op dit mode-appèl de exclusieve blouses (o.a. dassendessin), jumpers, vesten en rokken zeker niet zullen ontbreken, even min als een speciale attractie in bad kleding. Wij raden onze lezeressen aan vooral zelf kennis te nemen van dit mode-ge beuren. Nadere bijzonderheden vindt men in een aankondiging in dit blad. Vrijdagavond hielden de Geref. Meisjes- en Jongensclubs 'in het gebouw „Reho- both" dat eivol was hun jaarfeest. De heer E. de Jong, die als feestleider fungeerde, declameerde aan hét begin van deze avond het gedicht „Een nieuw lied" van Michel van der Plas. Na het geza menlijk zingen van Psalm 1501 en 2 las de heer De Jong een klein gedeelte uit Psalm 95, waarna hij voorging in ge bed. De eersten, die na een kort openings- en welkomstwoord van de feestleider, het podium betraden waren Hannie Beldman en Gerdien Kolkman en zij lieten in een keurig verslag het wel en wee van de meisjesclub in het afgelopen jaar de re vue passeren. Hartelijk werd er gelachen om de toneelstukjes „Hoog bezoek" (meisjes 12/13 jaar), „Tante Coba" (meis jes 14/15 jaar), „Puckie heeft een strop" (jongens 12/13 jaar) en „Z'n eerste pa tiënt" (jongens 14/15 jaar). Verder toon den verschillende jongens en meisjes zich zeer bedreven op het terrein van de voor drachtskunst en Henk Landeweerd, die aangekondigd was als conferencier, bleek voor zijn taak volkomen berekend. Zijn korte met humor gekruide „spietsjes" werden vlot gebracht en ze werden zeer gewaardeerd. In de pauze waarin getrakteerd werd op koffie met een heerlijke koek had stemming plaats voor een lid van de oudercommissie. Mevr. R. Schuppert- Berkenbos, die als zodanig bedankte, zag haar plaats ingenomen door mevr. G. Reinink-Beldman De mooie feestavond werd besloten met een zangspel door jongens en meis jes, waarin herinneringen aan 't kamp weekend van de afgelopen zomer werden opgehaald. Ds. R. A. Hoogkamp bracht in een kort slotwoord dank aan allen, die aan het welslagen -van deze avond meewerkten en hij eindigde met dankgebed, nadat ge- zamelijk gezongen was Gezang 280 1. •Het Leger des Heils (stichter William Booth) houdt op 13, 14 en 15 maart a.s. de jaarlijkse nationale inzameling in de ge meente Holten (landelijke collecte). Deze collecte wordt hartelijk bij de ingezetenen aanbevolen. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor „coupeuse" mej. G. Roelvink. Voor „tailleuse" slaag den mej. L. Huis en mej. D. Elbersen. Ze werden opgeleid door mej. S. Koop man te Holten. Bij het showen van de laatste mode in een van de Parijse modesalons presenteerde Irene ons niet alleen de japon, maar ook ide kreeft aan een leiband. Of de kreeft bij de prijs van de japon is inbegrepen vermeld de historie niet. Maandag 6 t.m. zaterdag 11 maart: Huis- aan-huis-collecte door de kinderen van de lagere scholen ten bate van de Prot. Chr. Sanatoria „Sonnevanck" en „Zon negloren". Zaterdag 11 maart: Groot bal van de WSV „De Trekkers" in „Amicitia". Maandag 13 maart, 7.30 uur; Forumavond AR Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in gebouw „Rehoboth". Maandag 13 maart, 8 uur: Jaarvergade ring van de afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis in hotel Holterman. Maandag 13 maart: Jaarvergadering fok- vereniging Holten en Omstreken in ca fé G. Vruggink. Spreker de heer H. W. Nieuwenhuis, assistent van de Rijksvee- teeltconsulent, met vertoning van film strips. Dinsdag 14 maart, 8 uur in de bovenzaal van de „School met de Bijbel": Jaarver, gadering Chr. Oranjevereniging. Dinsdag 14 maart, 8 uur: Vergadering Hervormde Vrouwenvereniging Dij kerhoek in „Bethanië". Dinsdag 14 maart, 8 uur: Jaarvergadering HMV in café „De Waag" (Jan Haver slag). Woensdag 15 maart, 's avonds 7.45 uur: Jaarvergadering Chr. Kleuterschool vereniging in gebouw „Rehoboth". Donderdag 16 maart: Vergadering afde ling Holten Chr. Besturenbond. Donderdag 16 en vrijdag 17 maart, 7.30 u.: Filmavond „School met de Bijbel". Film: „Palace Hotel". Vrijdag 17 maart, 7.30 uur: Feestverga- dering buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek". Vrijdag 17 maart: Jaarvergadering van de Controlevereniging Holten en Omstre ken bij M. Kalfsterman. Zaterdag 18 maart, 7.30 uur; Feestavond Buurtvereniging „Dijkerhoek" in zaal „Het Bonte Paard" (zie adv.). Zaterdag 18 maart, 7.30 uur: Feestverga- dering buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek". Zaterdag 18 maart, 's avonds om 8 uur: Bal „Holtens Gemengd Koor" in zaal „Amicitia". Dinsdag 21 maart, 8 uur: Voorjaarsmode show Fa. Wonnink in „Amicitia". Donderdag 23 maart, 7.45 uur: Vergade ring Geref. Vrouwenvereniging „Pris- cilla" in gebouw „Rehoboth". Vrijdag 24 maart, 8 uur in Hotel Holter man: Jaarvergadering Plattelandsvrou wen. Vrijdag 24 maart: Cursus: „Hoe verzorgen wij onze zieken", te geven door zr. Groe- neveld in het Groene-Kruisgebouw, voor de afd. Espelo Ned. Bond v. PI. Vrou wen. Aanvang 8 uur. Dinsdag 28 maart: Ouderavond o.l. school Espelo. Lezing door de heer A. Celie uit Raalte over tandverzorging, met licht beelden. Inzage werk van leerlingen. Aanvang 7 uur in de o.l. school. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Ad- dink en 7 uur Ds. Broeyer. Extra col lecte gebouw te Genève. Om 10 uur jon- gerendienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. v. d. Neut van Nijverdal. Extra collecte gebouw te Ge nève. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Evangelisatie in de classis Deventer. Collecte bij de uit gang voor „Eigen kerkbouw". Geboren: Jan Hendrik, z.v. J. A. Schup- pert en G. H. Kistemaker, Bessinkpas-r straat 25. BEVOLKING. Ingekomen: C. van der Laan van Apel doorn naar Beuseberg 178 J. Ling en gez., van Bandung naar Holterberg 26 T. G. Wolthek e.v. Vliet, en gez:, van Oost- dongeradeel naar Holterberg 64. Vertrokken: G. H. Brinkman en gez., van Lichtenberg 4 naar Rijssen H. Aaf tink, van Burg. v. d. Borchstraat 3 naar Deventer. Halsketting; motorbril; rozenkrans; etui met fotografeerbenodigdheden; soldaten- muts; een paar kinderhandschoenen. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. 'Het eerste kievitsei in onze gemeente het waren er eigenlijk twee is gevon den door de jeugdige Hans Toomeman, wonende Espelo 89, die het onze burge meester, mr. W. H. Enklaar, heeft aange boden. IN DOKKUM BENOEMD De heer E. de Jong, onderwijzer aan de School met de Bijbel, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot leraar aan de Chr. Kweekschool te Dokkum.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1