1 School met de Bijbel hield jaarvergadering AGENDA: School in de Boschkamp 5 jaar in gebruik Kinderen boden prachtige bandrecorder aan Gevonden en verloren voorwerpen Voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren" Regerings jubileum KERKDIENSTEN Burgerlijke stand No. 9 Jaargang 13. ZATERDAG 4 MAART 1961 UWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting )yHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05483 - 234 Adv.-prijs 115 mm. fd contant) f 2.Iedere mm. meer f 0.08 In de hal van de school werd dinsdagavond de jaarvergadering ge houden van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding ener School met de Bijbel te Holten, onder presidium van de heer G. W. Rietman, die deze zeer druk bezochte bijeenkomst opende met gebed en schriftlezing (1 Joh. 1 vers 16) nadat gezongen was Gezang 135 vers 1. De voorzitter sprak vervolgens een kort openingwoord, waarbij hij herinnerde aan de officiële opening van de school, nu vijf jaar geleden. God gaf in de afgelopen vijf jaren Zijn rijke zegen aan school en on derwijs. „Wij hebben bij dit lustrum re den tot grote dankbaarheid, doch helaas moeten wij de vraag stellen of wij soms niet in dankbaarheid te kort schieten en de vrees besluipt ons of God ons misschien eerst iets af moet nemen om Hem dank baarder te zijn. Het gevaar is niet denk beeldig dat we Zijn zegeningen gewoon gaan vinden. Aan God alleen de eer dat wij onze kinderen dagelijks mogen laten onderwijzen op de school met de Bijbel, de school waar Ohristus de eerste en de laat ste is." Na zijn openingswoord sprak de heer Rietman een hartelijk woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de spreker van deze avond, ds. J. Streefland, Ned. Herv. predikant te Al- men, tot de plaatselijke predikanten ds. Israël en ds. R. A. Hoogkamp, de oud-be stuursleden de heren J. G. Müller, M. Teeselink en J. Aaltink en de heer Krui- sink (ongeveer een half jaar als onderwij zer aan de school verbonden) en mevrouw Kruisink. Daarna werd het woord gegeven aan ds. J. Streefland, die sprak over het onder werp: Waarom Christelijk onderwijs in deze tijd? Hoe moeilijk wij het ons kunnen voor stellen, zo begon spr., er is een tijd ge weest, waarin geen onderwijsproblemen en geen schoolproblemen waren. Europa kon toen worden aangemerkt als gekerstend gebied, d.w.z. als een gebied waarin het christelijk geloof, of misschien beter de christelijke leer algemeen was aanvaard en erkend en officieel als norm gold voor alle terreinen des levens. Een gekerstend Europa en een gekerstende school, waarin de hele geest en de gehele sfeer doortrokken waren van de leer der kerk. Toen echter sedert de 15e eeuw vanuit Italië langzaam! aan de geest van de Re naissance zich over geheel Europa uit breidde, had dit verstrekkende gevolgen. Deze cultuurstroming had namelijk tot ge volg eenl sterke verwereldlijking van het, gehele menselijke en maatschappelijke le- ven. Deze verwereldlijking had tengevolge een verwereldlijking van het onderwijs en allengs werd de vroeger vanzelfspre kende samenwerking tussen kerk en school verbroken. Deze ontwikkeling is in ons land uitgelo pen op de schoolstrijd van de vorige eeuw, die gedurende een periode van ongeveer een eeuw de gemoederen van ons volk vaak in de heftigste beroering heeft ge bracht. Bij deze schoolstrijd ging het om de zeggenschap van de ouders over de school, aan wier zorgen zij de opvoeding van hun kinderen voor een groot deel moeten toe vertrouwen, om het recht om tegenover de overheidsschool een bijzondere school te stichten. ■In 1920 werd dit recht na een lange strijd erkend. Deze schoolstrijd is eigen lijk een principiële strijd geweest die niet alleen door christenen werd gestreden. Er waren ook anderen die principieel het recht eisten om tegenover de staatsscho len de sfeer van de eigen school te be palen en. zo ontstonden de bijzondere neu trale scholen. De voorstanders van het christelijk on derwijs zijn nooit tegenstanders geweest van wetenschap en cultuur, wel waren zij tegenstanders van de gedachte dat de mens in wezen niet meer was dan een redelijk denkend wezen. Zij wilden de mens erkend zien als schepsel Gods. Het is een misvat ting te veronderstellen dat christelijk on derwijs in deze geest gegeven alleen maar beoogde de leerlingen in een bepaald keurslijf te dwingen, door bepaalde feiten en cijfers voor hen verborgen te houden. Men wil het nog wel eens zo voorstellen alsof een christelijke school zijn leerlingen een soort oogkleppen aanmeet, waardoor zij beperkt blijven in inzicht en uitzicht. In principe is dit een vuige aantijging. De christelijke school bouwt niet een muur om haar leerlingen heen, maakt er geen mensen van met een beperkte blik; het is anders: wat de voorstanders van de chris telijke sdhool altijd voor ogen heeft ge staan is de bouw van een geestelijk huis dat naar alle kanten vensters heeft naar de gehele wereld, het meest wijde uitzicht dat men zich maar denken kan heel die wereld is immers Gods wereld waarin men de leerlingen een vaste grond onder de voeten wil geven en een vast funda ment, waarop zij hun eigen levenshuis straks zullen kunnen bouwen. De ontwikkeling heeft deze gedachte alleen maar gerechtvaardigd. Wat toch is er eigenlijk gebeurd? Het menselijk ken nen en kunnen is juist in de laatste 150 jaar tot ongekende hoogte gestegen. We hebben het ontzaglijk ver gebracht. De ontwikkeling van de techniek is stormend voorwaarts gegaan en onvermoede moge lijkheden liggen nog voor ons open. Maar de mens heeft er zijn geluk niet mee ge kocht. Het is tragisch te zien hoe de mens in de ontwikkeling van de techniek als mens achterop is gekomen. Hij werd wel knapper, maar niet beter, wel gevaarlijker. Zit er niet iets verbijsterends in het feit dat de mens iet9 van de eigen functies be zig is over te doen aan het electronisch brein en de robot? Is wat zich van velen heeft meester ge maakt niet uiteindelijk de bange vraag of het nog wel mogelijk zal kunnen zijn de totale catastrofe te voorkomen? En in een onzekere berusting hopen we dan maar dat het zover niet zal komen. In deze, onze wereld komen christen ouders te staan voor de vraag van school keuze voor hun kinderen. Deze kinderen zijn hun door God toevertrouwd en als zodanig dragen zij voor hun, neen Gods kinderen, een zware verantwoordelijk heid. En zo komt dan ook op een goede dag aan de orde de vraag: welke school? de openbare of de christelijke? De vraag stellen is voor een christen eigenlijk tege lijkertijd de vraag .beantwoorden. Voor de maatschappij, voor de mens, voor de school is het in onze tijd meer dan ooit een dwingende noodzaak zich gedragen te we ten door een geloof, teneinde niet geeste lijk verpletterd te worden. Als christenen hetoben we critisch te staan tegenover de wereld, onze wereld, die ook straks de leerlingen wacht. Het is de taak van de school om de ogen te ope nen voor de geest dezer eeuw; de leerlin gen bewust te maken dat zij straks de sa menleving zullen hebben te dienen, zonder in de machten ervan te geloven. Kortom!: de christelijke school is een school waar menselijk weten wordt geconfronteerd met de zekerheid van ons geloof. Voor velen is, ruim 40 jaar na beëindi ging van de schoolstrijd, de christelijke school een vanzelfsprekendheid geworden. Een groot gevaar, even groot als het ge vaar van de rust na de strijd. Dat de christelijke school nu meer dan ooit nodig is dient een punt te zijn van voortdurende verontrusting, verontrusting over een staat die zich heeft losgemaakt van de diepste levensbindingen. Better nog dan door wie ook dient door ons christenen verstaan te worden het woord van Huizin- ga: we leven in een bezeten wereld en we weten het. Juist als we dit vanuit het ge loof hebben leren verstaan zullen wij des te sterker overtuigend, ons stellen achter de zaak van het christelijk onderwijs. Bekend is dat er anderen zijn die over deze dingen anders denken. Die uitgaan van de gedachte dat het niet zozeer be gonnen is om de christelijke school als wel om de kerstening van het gehele onderwijs. Niemand zal er aan denken respect te wei geren aan hen die als overtuigde christe nen gemeend hebben hun plaats te moeten innemen in de kring van het openbaar onderwijs. Men moet vaak groot respect hebben voor hen die menen zo te moeten voldoen aan hun apostolaire opdracht en taak. Misschien zal in allerlei gevallen ruiterlijk erkend moeten worden dat op openbare scholen soms betere christenen gevonden worden dan op christelijke, doch dit is niet het punt waar het in wezen om gaat. Het,gaat hier niet om individuele figuren, maar om het schooltype en onze conclusie moet dan zijn: een' school waar de instructie niet staat onder de tucht van Gods "Woord en waar niet plaats vindt de confrontatie van de ketnnis des geloofs met alle werelds kennen en kunnen, is in diepste zin voor ons als christenen onaan vaardbaar, juist omdat het gaat om de kinderen der gemeente, wier persoonlijk heid juist in dit tweede milieu zal worden gevormd. Jaarverslag De secretaris, de heer J. Meerman, liet in een zeer uitvoerig verslag de voor naamste dingen op schoolgebied in I960 de revue passeren. Dank werd gebracht aan het personeel van de school, dat on der leiding van het hoofd, de heer J. Kroon, zijn moeilijke en verantwoordelijke taak met opgewektheid en grote toe-. wijding vervulde. Dank werd verder gebracht aan de schoolschoonmaaksters de dames Kolkman en Plekkenpol en aan tuinman H. Nijkamp. Financiën Blijkens het financieel verslag van de waam. penningmeester de heer A. Koop man, stemmen de financiële uitkomsten over het afgelopen jaar tot tevredenheid. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren A. Nekkers en A. J. Nijkamp, had boeken en bescheiden in orde bevonden, weshalve werd de pen ningmeester decharge verleend voor zijn beheer. Als leden van de kascontrolecommissie 1961 werden benoemd de heren A. J. Nij kamp en H. Beltman. Bestuursverkiezing Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de h.h. D. Beldman Gerh.zn. en A. Koopman Jr. met bijna algemene stemmen herkozen. Voorzitter Rietman wenste hun hiermee geluk en sprak de hoop uit, dat beiden in de komende zittingsperiode weer hun beste krachten aan school en vereniging mogen geven. Lustrumgeschenk Het feit dat het dezer dagen vijf jaar geleden was dat de school aan de Bosch- kampsstraat officieel werd geopend, was voor het personeel aanleiding om een actie op touw te zetten voor een ge schenk. De kinderen trokken er op uit om oud papier in te zamelen en de leden van de vereniging droegen een. steentje bij en zodoende werd het mogelijk om een prachtige bandrecorder te kopen, die deze avond aan het schoolbestuur werd aangeboden (via de bandopname) door Rikus Dikkers en Dittie Brands. Voorzitter Rietman aanvaardde het ca deau in grote dank en hij sprak de hoop uit, dat dit technische hulpmiddel van groot nut mocht zijn bij de verschillen de lessen. Na de pauze -waarin getrakteerd werd op koffie met gebak werd de filmstrip „De Heer is waarlijk opge staan" vertoond. Tijdens het vertonen van de filmstrip werd een bandopname ge draaid met als gesproken woord gedeel ten uit het lijdens- en opstandingsevan gelie, vocaal omlijst door het Chr. Haags Gevonden: een paar gebreide rode da meswanten; sleuteltje; 6 zinken dakkil- len; bacosleutel; damesparapluie; dames sjaal. Verloren: damespolshorloge met scha kelbandje; uitlaat van rijwiel met hulp- motor; slinger van autokrik; klein zilve ren doosje; snoer kleine bloedkralen; Ma rokkaans lederen portemonnaie met in houd; rood kindermanteltje; dictaat in bruin plastic omslag; hangertje. Komen aanlopen: jachthond. Weggelopen: bruine pincher; 2-jarig honaje, wit met bruin (kruising fox met pincher). Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten van 9-13 en van 14-22 uur. In de week van maandag 6 t.m. zater dag 11 maart a.s. zal de jaarlijkse huis- aan-huis-collecte worden gehouden ten bate van de Prot. Chr. Sanatoria „Sonne vanck" en „Zonnegloren". De collectebus zal worden gepresenteerd door de kinde ren van de lagere scholen. Gezien het ze genrijke werk, dat beide instellingen voor de lijdende mensheid verrichten, bevelen we deze collecte gaarne van harte aan. Wanneer ieder naar draagkracht geeft, zal de opbrengst zeker tot dankbaarheid stemmen. Kinderkoor o.l.v. Marius Borstlap. Deze bandopname was ter beschikking gesteld door de NCRV-Schoolradio. Ter sluiting van deze geslaagde jaar vergadering las Ds. J. H. Israël enkele verzen uit 2 Koningen 4 en hij wees in een kort slotwoord op de betekenis van de kandelaar, waarover in dit Schriftge deelte wordt gesproken. De kandelaar is het symbool van het licht en licht moet er zijn. Christus noemde zich het licht der wereld. Op het onderwijzned perso neel van deze school rust de geweldige taak iets van het licht van Jezus Chris tus af te. laten stralen. Ik bid u toe, dat u de kandelaar zo weet te plaatsen, dat de kinderen er door gezegend mogen worden, want dat is het belangrijkste doel van deze school. Nadat Ds. Israël was voorgegaan in dankgebed werd deze bijeenkomst beslo ten met het zingen van Gezang 280 5. >Q©©©©@©€>©©®@©©©e©@®€>©@©©@®@©®®®©© „Foto Max Koot' Onze dierbare Vorstinne Viert 6 maart haar koperen feest: Twaalf jaren en zes maanden Is zij Koningin geweest! 't Zijn wel moeitevoTle tijden: Onrust, tweestrijd overal! Tronen wank'len en bezwijken, Maar 't Oranjehuis staat pal! Heer! behoed de Koninginne; Steun haar bij haar moeilijk werk, Opdat in de rij der volken Neerland blijve hecht en sterk! I. C. Boers-Bloem. Vrijdag 3 maart, 7.30 uur: Jaarfeest Ge reformeerde Jongens- en Meisjesclubs in gebouw „Rehoboth". Zaterdag 4 maart, 's avonds 8 uur; Dan sen in hotel G. Müller. Zaterdag 4 maart, 8 uur: Cabaretavond Bestuurdersbond NVV. Om 3 uur kin dervoorstelling leden NVV in „Amici- tia". Zaterdag 4 maart: Gecostumeerd dansen in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek (zie adv.). Maandag 6 t.m. zaterdag 11 maart: Huis- aan-huis-collecte door de kinderen van de lagere scholen ten bate van de Prot. Chr. Sanatoria „Sonnevanck" en „Zon negloren". Dinsdag 7 maart, 7 uur: Jaarfeest CJV Dorp met opvoering toneelspel „De Zondaar" in „Irene". Dinsdag 7 maart, 8 uur: Jaarvergadering van de WV „Holtens Belang" in café Maats. Dinsdag 7 maart: Hervatting repetities Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en jeugdkoor. Woensdag 8 maart (Biddag) van 10-18 uur: Grote verkoping van Amerikaanse legergoederen bij A. Mulder, Oranje straat (zie adv.). Woensdag 8 maart (Biddag), 7.30 uur: Toneelvoorstelling CJV Dorp in ge bouw „Irene" met opvoering van „De Zondaar". Woensdag 8 maart (Biddag), 8 uur: Uit voering „Hoitens Toneel" in „Amici- tia". Woensdag 8 maart: Dansen in café Maats. Donderdag 9 maart, 7.30 uur: Jaarverga dering Holtense Muziekvereniging HMV in café „De Waag" (Jan Haver slag). Donderdag 9 maart, 7.30 uur: Ledenver gadering Plattelandsmeisjes. Spreek ster: mej. Peddemors, directrice van het Internaat Gezinsverzorging te Hengelo. Donderdag 9 maart, 8 uur: Jaarvergade ring van de Hervormde Vrouwenver eniging in „Irene". Vrijdagavond 10 maart, 8 uur: Jaarver gadering Bedrijfsvereniging Holten in Hotel Holterman. Vrijdag 10 maart, 8 uur: Tussenbal in zaal café „De Waag" (Jan Haverslag) (zie advertentie). Zaterdag 11 maart: Groot, bal van de WSV „De Trekkers" in „Amicitia". Maandag 13 maart, 7.30 uur: Forumavond AR Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in gebouw „Rehoboth". Maandag 13 maart, 8 uur: Jaarvergade ring van de afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis in hotel Holterman. Woensdag 15 maart, 's avonds 7.45 uur: Jaarvergadering Chr. Kleuterschool- vereniging in gebouw „Rehoboth". Donderdag 16 maart: Vergadering afde ling Holten Chr. Besturenbond. Vrijdag 17 maart, 7.30 uur: Feestverga- dering buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek". Zaterdag 18 maart, 7.30 uur: Feestverga- dering buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek". Zaterdag 18 maart, 's avonds om 8 uur: Bal „Holtens Gemengd Koor" in zaal „Amicitia". Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Blom van Hengelo en 7 uur Ds. Addink. Extra collecte voor „Den Alerdinck". Biddag 10 uur Ds. Israël. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Extra collecte voor „Den Alerdinck". Biddag. Zie Holten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Kamper van Wierden. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. Biddag 's avonds 7.30 uur Ds. Hoog kamp. Collecte voor de geestelijke ver zorging IJsselmeergebied. Geboren: Maria, dv J. Wegstapel en M. Aaftink, Neerdorp la. Henricus Ge- rardus, zv A. Nijland en A. M. Alferink, Dijkerhoek 99. Gerda Johanna, dv G. H. Blankena en H. Nekkers, Espelo 29. Gehuwd: J. M. Houthoff, 23 jr., 's-Gra. venhage en H. G. Baltes, 21 jr., Holten. T. Deijk, 25 jr. en A. Vincent, 19 jr., beiden te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: E. W. Lodeweges van Am sterdam naar H. J. Wansinkstraat 18. J. F. A. ter Doest en gezin van Amster dam naar Holterberg 64a. J. H. M. Achterkamp van Hengelo (O.) naar Kerk straat 22. M. van der Slujjs en gezin van Wassenaar naar Holterberg 26a.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1