DE BEVOLKING VAN NIEUW-GUINEA DAMPO Koningin Juliana viert zes maart koperen regeringsjubileum Jaarvergadering Onderlinge Paardenverzekering „Holten" Adverteren IE TEMPEL III KWII8I0 Voetbal Zonsverduistering in ons land weinig opvallend V oorlichtingsavond over snijmais verkouden Overijsselrit start weer te Holten Bijzonder gunstig jaar Lcsst vein zenuwen? Vervoerpersoneel vergaderde VOOR DE BOER is BEKEND blijven mmF&r Wanneer men zich een oordeel wenst té vormen over de bestemming van Ne derlands Nieuw-Guinea is het van belang rekening te houden met dé ethnologische aspecten van het vraagstuk. Afgezien van de internationale politiek, kan men n.l. de vraag stellen of van de Papoea-bevolking binnen een| bepaalde termijn te verwach ten is, dat zij zich zelf kan besturen. Op deze kwestie zal hier nader worden inge gaan. De Papoea-bevolking is versnipperd in honderden kleine volkjes, die onderling niet georganiseerd zijn en vaak in vijand schap leven. Dr. J. van Baal, oud-gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea, schrijft over deze volkjes: „Daarboven zijn ze zo volmaakt ongeorganiseerd, dat het soms moeilijk valt aan te geven, wat hier onder een volk verstaan moet wor den". In de meeste gevallen bestaat zo'n volkje uit slechts enkele nederzettingen met elk een paar honderd mensen. Bij het volk van de Marind ontbreekt zelfs het gevoel van stameenheid en staat elke groep op zich zelf. Kenmerkend vöor de Papoea is zijn individualisme, zijn ongedisciplineerd heid. Hij heeft een afkeer van gezag en gehoorzaamt niet graag aan een bevel. Meestal bestaat er wel zoveel saamhorig heid dat men gezamenlijk ten strijde trekt tegen een ander volkje, hetzij in de vorm van een sneltocht, hetzij als een lo kale oorlog. Sommige ethnologen zijn van mening, dat het leiderschap geheel ontbreekt maar dat is vermoedelijk onjuist. Door latere onderzoekers is n.l. aangetoond, dat er in sommige dorpen en nederzettingen wel degelijk hoofden zijn die echter slechts een, beperkt gezag over hun dorpsgenoten uitoefenen. Het hoofdschap is niet erfelijk, maar komt toe aan degeen die rijker is dan zijn dorpsgenoten. Gezien de karige omstan digheden waarin de Papoea leeft, komt deze rijkdom meer op het bezit van var kens, werktuigen en vrouwen, die de ak kers kunnen bewerken. Het Nederlands bestuur moet niet deze dorpshoofden samenwerken. De Papoea is het westers bestuur wel ter wille maar hij Officiële publikaties WAARSCHUWING AANGIFTE HONDENBELASTING 1961 Houders van honden in de zin van de verordening op de heffing van honden belasting in deze gemeente worden ge wezen op hun verplichting van het heb ben van honden elk jaar aangifte te doen vóór 1 maart en wel op dinsdag- of don- derdagvooï'middag ter gemeentesecreta rie (afdeling financiën, ingang achterzijde gemeentehuis). Betaling der belasting dient gelijktijdig te geschieden ten kantore van de ge meente-ontvanger. De aandacht wordt daarbij gevestigd op de volgende bepalingen: le. Onder het verlaagde tarief vallen en kel honden, uitsluitend gehouden ten dienste van de landbouw of enig be drijf van nijverheid of ter bewaking van gebouwen of erven; 2e. Zij, die in de loop van het jaar hou der van één of meer honden worden of zij, wier hond in de loop van het jaar een bestemming krijgt, niet ge noemd onder ten le, zijn verplicht daarvan binnen 14 dagen aangifte te doen ter gemeentesecretarie; 3e. In geval van verzuim van tijdige aan gifte of in geval van een onjuiste aan gifte kan, ongeacht de mogelijkheid van strafvervolging, de aanslag wor den verviervoudigd. Holten, 16 februari 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 25 februari 1961, des voormid dags van 11 tot 12 uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijker- hoek gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inen- tingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van één jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad, moet een onder tekende verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom deze inenting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het inentingsboekje mede te bren gen, dat na de geboorte-aangifte is toe gezonden. Holten, 14 februari 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. VERPLAATSING EN OPENSTELLING KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER EN AFDELING FINANCIëN Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat met ingang van 20 februari a.s. le de kantoren van de gemeente-ontvan ger en van de afdeling financiën ter secretarie zijn verplaatst naar de ach terzijde van het gemeentehuis (in gang aan de zijde van de Geref. Kerk) en 2e het kantoor van de gemeente-ontvan ger alle werkdagen behalve des zaterdags van 912 uur geopend zal zijn. Holten, 17 februari 1961. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. poogt zijn eigen leven voort te zetten zonder tussenkomst van het bestuurs apparaat. Wanneer het Nederlands be wind de hoofden niet erkent, komt de Pa poea in verzet. De individualistische Papoea ziet liever geen inmenging van de overheid in zijn zaken. Voor zijn eigen hoofdman heeft hij in de meeste gevallen geen respect; en wanneer het Nederlands gouvernement probeert zelf een dorpshoofd te benoe men, dan wordt deze in het geheel niet gerespecteerd. Uit dit alles blijkt dat het voor het Nederlandse gouvernement moei lijk is, aansluiting te vinden bij de in heemse hoofden en de bevolking. Westers ontwikkelde Papoea's zijn er maar weinig, en de weinigen die er zijn (enkele politici en onderwijzers) hebben het contact met hun volk en him stam verloren. Ze zijn te gering in aantal om een westers bestuursapparaat te vormen in een eventueel zelfstandig Nieuw-Gui nea. Het individualisme van de bevolking en het ontbreken van een eenheidsbesef zouden daarbij een grote handicap zijn. Waarbij uiteraard nog niet eens gespro ken is van het ontbreken van hulpbron nen, het stagneren van de economie en de geografische gesteldheid die het besturen van zo'n uitgebreid rijk ten zeerste be moeilijken. De conclusie van dit betoog is, dat het op korte termijn onmogelijk ge acht moet worden de bevolking van Nieuw-Guinea zelfbestuur te geven. Vóór het zover is dient door middel van een intensief programma van economische en sociale steun, de bevolking op een dusda nig peil gebracht te worden gebracht, dat zij een Papoea-regering de nodige mede werking kan verlenlen. W. G. W. De zonsverduistering van woensdag ochtend is in ons land weinig opvallend geweest ondanks het feit, dat de zon voor meer dan negentig procent door de nieuwe maan werd bedekt. Twee factoren hebben hiertoe het hunne bijgedragen. Ten eer ste de omstandigheid dat de verduiste ring al begonnen was toen de zon opkwam, want hierdoor ontstond het effect dat de ochtendschemering wat langer duurde dan normaal, terwijl bij een eclips over dag het volle licht aanmerkelijk in inten siteit vermindert. In de tweede en voor naamste plaats echter heeft de bewolking een belangrijke rol gespeeld. Ten tijde van de verduistering hing er in heel het land een lichte bewolking hoog in de at mosfeer en deze bewolking zorgde voor een aanzienlijke reflectie van het overge bleven zonlicht. In hotel Holterman werd dinsdagavond op initiatief van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting een voorlichtingsavond gehouden omtrent de teelt van snijmais. De voorzitter, de heer E. Voordes, heet te allen hartelijk welkom, in het bijzon der de heer E. Habers van het Landbouw- consulentschap te Hengelo en de heer J. W. Lubbersen, bedrijfsvoorlichter. Voor dat de snijmais in bespreking kwam, gaf de heer Lubbersen een overzicht van het onderzoek van de kuilen, welke de afge lopen zomer gemaakt zijn met de maai- kneusmachine. Deze methode heeft een grote opgang gemaakt en de resultaten tonen aan, dat dit over het algemeen een zeer goede methode is. Wel kwam hierbij sterk naar voren, dat de beste resultaten bereikt worden met gras dat goed droog in de kuil komt en dat het overtollig vocht zo snel mogelijk van de kuil afge voerd moet worden. Hier moet men in de toekomst goed re kening mee houden. Het blijkt, dat in de voorjaarsmaanden mei en juni de kui len goed slagen zonder toevoeging, maar dat in de herfst een weinig toevoeging van droge melasse gewenst is. Vervolgens behandelde de heer Habers de teelt van snijmais, maar begon met er op te wijzen, dat er volgens de LEI-boek- houdingen nog zeer grote verschillen voorkomen wat betreft de winst per koe en per ha. grasland plus voedergewassen. Spreker noemde verschillen van f 500,- per ha. grasland plus voedergewassen en soms meer. Spreker adviseerde dan ook om veel aandacht te besteden aan de verzorging van het grasland en opvoe ring van de hoeveelheid stikstof, speciaal op hoge grond in het vroege voorjaar. Het bouwplan is thans veelal nog te ingewik keld met teveel gewassen, waardoor hoge kosten ontstaan. Voederbieten zijn prima, maar vragen veel arbeid. Waar een tekort aan arbeids krachten voorkomt, kan snijmais een goe de vervanger zijn. Verder ging spreker ra welke gewassen in aanmerking komen om te vervangen. De haver bracht de minste voëderwaarde op en het verdient overweging om hiervoor snijmais te ver bouwen om zodoende het aantal melk koeien uit te breiden. Vervolgens behandelde spreker de teelt van snijmais. Een samenvatting hiervan werd de aanwezigen in de vorm van een ..vlugschrift ter hand gesteld. Ter verduidelijking werden nog een aantal filmplaatjes vertoond, waardoor men het oogsten en inkuilen goed kon volgen. Ook werden nog verschillende vragen door spreker beantwoord. Aan het eind bedankte de voorzitter de heer Habers voor zijn duidelijke uiteen zetting en sprak de hoop uit, dat deze teelt ook in Holten een goede opgang mag vinden, omdat hiervoor veel geschikte grond aanwezig is en hierdoor in veel ge vallen de rentabiliteit der bedrijven ver beterd kan worden. Holten I—R.V. II 5—1. De stand in de 2e klasse E: Holten I 8 6 2 0 14 31—13 Omhoog I 9 6 2 1 14 21—14 G.F.C. II 6 4 119 16—10 Twenthe I 8 3 3 2 9 1917 R.V. II 7 2 1 4 5 10—18 Enter II 8 2 1 5 5 1621 Haarlese Boys I 8 2 2 4 6 19—24 Nij verdal II 8 3 0 5 6 1217 SOS I 7 1 0 6 2 9—21 Zondag a.s.: G.F.C. II—Holten I, 2.30 uur (2) S.D.O.L. I—Holten II, 1.30 uur (1) Enter IIIHolten III, 12 uur (1). Onze prognoses staan zoals gewoonlijk weer achter de wedstrijden vermeld. Zij, die a.s. zondag naar de grote wed strijd G.F.C. II—Holten I willen, kunnen zich hiervoor opgeven bij W. Oolbek- kink, Kerkstraat 11. Er vertrekt een extra bus vanaf de Smidsbeld om 1.30 uur. Stand Groep I M: Holten a 7 6 0 1 12 24— 4 Excelsior a 6 5 1 0 11 33— 5 De Zweef a 6 4 1 1 9 25—14 Hulzense Boys a 8 4 2 2 10 13—10 DES a 7 2 1 4 5 14—29 SVVN a 6 1 2 3 4 11—20 Nijverdal a 7 1 1 5 3 5—27 Vesos a 7 0 1 6 1 6—23 Zaterdag a.s. de grote strijd: Holten a—DES a, aanvang 4 uur Hulzen aExcelsior a, aanvang 3 uur. Zal het Holten a a.s. zaterdag gelukken om de eerste plaats te behouden of zul len ze afzakken naar het 2e plan? Excelsior a speelde thuis 11 tegen Hulzen a. Wij wensen Hulzen van harte sterkte in deze grote wedstrijd. OPSTELLING DER ELFTALLEN Holten I: doel: A. Vincent; achter: T. Deijk, E. Maats en J. Traanman; midden: A. Traanman en H. Jalving; voor H. F. Klein Velderman, H. J. J. ten Velde, H. Wansink, G. J. Paalman en H. van den Bos. Res.: G. Bannink, J. ten Velde, J. Stuk- ker. Holten H: doel: T. Bijma; achter: G. Krieger, A. Meerman en M. A. Bosschers; midden: G. H. Vincent en J. A. Jansen; voor: H. G. A. Jansen, A. Paalman, J. A. Ulfman, W. Bunt, G. D. W. Brinks. Res.: H. W. Rietberg, J. H. Scheper man en H. Brands. Holten Hl: doel: H. Schooien; achter: G. J. Tuitert, A. Schippers en J. A. Nijen- huis; midden: M. Klein Horstman en B. J. Markvoort; voor: T. Aanstoot, G. H. Paalman, J. G. Nijland, G. W. Brinks, H. J. Schutte. Res.: J. W. Biesters en B. A. Ophof. In verband met haar koperen regeringsjubileum op zes maart a.s. heeft Hare Majesteit, de Koningin, de uitdrukkelijke wens uitgesproken, dat de viering zo sober mogelijk zal plaats heb ben. De regering heeft de burgemeester van 's-Gravenhage be reid gevonden ter gelegenheid van deze feestdag een eenvou dige nationale manifestatie te organiseren voor het Huis ten Bosch. Holten De Overijsselrit 1961, het jaarlijks motorevenement van de KNMV in dit gewest, zal dit jaar weer gehouden worden vanuit Holten en wel op zaterdag 22 april a.s., in samenwerking met een aantal motorclubs. Start en finish zullen zijn bij hotel Muller aan de Deventerweg, waar zij 'het vorige jaar het laatst plaats vonden. In de maandagavond in café Jansen ge houden algemene ledenvergadering van de Onderlinge Paardenverzekering „Hol ten" heeft het bestuur de gebruikelijke verantwoording afgelegd van zijn be leid over 1960. De boekhouder-admini strateur, de heer H. Vosman, liet ten op zichte van de financiën een wel zeer prettig geluid horen. Hij noteerde een flink batig saldo, waardoor het reserve- kapitaal steeg tot bijna f 19.000,-. De heer J. Aaltink, bij wie de leiding van deze jaarvergadering berustte, sprak een hartelijk woord van welkom en gaf hierna het woord aan de secretaris, de heer J. H. Sprokkereef, die na lezing van de notulen in een uitvoerig jaarverslag de verschillende zaken de revue liet pas seren. Het aantal verzekerde paarden liep iets terug en het is te merken, dat de trekker steeds meer terrein wint. Bij de onlangs gehouden her-taxatie kon met voldoening worden geconstateerd, dat de viervoeters op een enkele uitzondering na in prima conditie verkeerden. De verze kerde waarde der ingeschreven paarden bedraagt f332.550,-. Het afgelopen jaar was voor de vereniging zeer gunstig. Er werden slechts 7 paarden overgenomen, waarvan er 4 levend verkocht konden worden. Er kon worden volstaan met het heffen van 1 pet. premie. Het aantal le den bedroeg aan het eind van het ver slagjaar 393. Financiën. Blijkens het verslag van de boekhou der-administrateur, de heer H. Vosman, was er over 1960 een batig saldo van f3612,83. De inkomsten en uitgaven be droegen resp. f9219,18 en f5606,35. Voor" de 7 overgenomen paarden werd uitbe taald f4750,- en de vier die verkocht werden brachten f 1872,50 op. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren E. Aaltink en A. Eronsvoort, had boeken en bescheiden in orde bevonden; weshalve werd de boek houder decharge verleend. Als leden van de kascommissie 1961 werden benoemd de heren A. Bronsvoort en J. Pekkeriet. Bestuu rs verkiezing. [Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden H. Bronsvoort, J. Lubbersen en J. H. Sprokkereef met bijna algemene stemmen herkozen. Al len namen de herbenoeming aan en dank ten voor het wederom in hen gestelde vertrouwen. Als tegenkandidaten waren gesteld de heren G. W. Schoneveld, E. Jansen en W. Keizer. De heer J. H. Aan stoot werd met algemene stemmen als taxateur herkozen. Tegenkandidaten wa ren de heren G. H. Bronsvoort en H. Me- kenkamp. Bij de rondvraag sprak de vergadering haar grote waardering uit voor het be stuursbeleid. Aan het slot dankte de voorzitter de aanwezige leden voor hun opkomst. Mijnhardt's Zenuwtableften helpen U eroverheen De afdeling Plolten van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel hield vrij dagavond van de vorige week een goed bezochte vergadering in café „De Waag" van de heer J. Haverslag, onder voorzit terschap van de heer H. Sigger. Bij de bestuursverkiezing werd in diens plaats gekozen de heer G. L. Scholten, terwijl als secretaris werd gekozen de heer G. J. Veneman, zodat het bestuur thans behalve uit genoemde nieuwe func tionarissen nog bestaat uit de heren E. Veneklaas, penningmeester, J. Nekkers en H. Vincent, leden. Blijkens het jaarverslag is het ledental der afdeling met 4 teruggelopen, wegens organisatie in andere N.V.V.-afdelingen. Het financieel verslag sloot met een klein batig saldo. Boeken en bescheiden werden door de controleurs, de heren H. J. Pinkert, H. Nijerees en H. Ebrecht keurig in orde bevonden. Als afgevaardigden voor de bedrijfs groepen werden gekozen de heren H. Nijerees, spoorwegen, en G. L. Scholten, vervoer over de weg. Mededelingen Rijkslandbouw Voorlichtingsdienst Aangezien het niet mogelijk is ieder te bezoeken voor nader advies betreffende het grondonderzoek, wordt voor degenen, die nog nadere inlichtingen wensen om trent bemesting, zitting gehouden op woensdagmorgen 22 febr. van 9-12 uur op het kantoor van de heer H. Vosman, t.b.c.- administrateur, Larenseweg. De Bedrijf svoorlichter, J. W. Lubbersen. -D. 27. Dick had echter niet stilgezeten. Dat was trouwens niets voor hem. Flosser hield mooi de Chinezen met zijn vuur werk bezig en van die gelegenheid maakte Dick gebruik om gewapend met een dy- namietpatroon uit zijn schuilhoek te voor schijn te springen en naar de poortdeur te rennen. De anderen hielden scherp de omgeving in de gaten. Bij de poort gekomen plaatste Dick de patroon tussen de onderkant van de deur en de grond en stak de lont aan. Snel ver wijderde hij zich dekkende tegen de muur. Zacht sissend brandde de lont op en er volgde een daverende explosie. De zwa re deur barstte in splinters uiteen onder oorverdovend geknal. Toen de rook was opgetrokken lag de toegang tot de tem pel vrij. Achter de muur zagen de man nen een plein met enkele gebouwen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2