„Pe Schouwspelers" brachten ^Pygmalion" Binnenbrand door gasfles Uitslagen schaakcompetitie Ledental A.B.V.A. groeit nog steeds Gezellige feestavond Werkloosheid in bouwvakken dreigt als geen vergunningen afkomen Film over landbouw mechanisatie Toneelgroep van Volksonderwijs komt in Amicitia" AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen No. 7. Jaargang 13. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,JHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 - 234 Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.Iedere mm. meer f 0.08 Maandagmiddag omstreeks 3 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrand ten huize van de familie Kuis- dom aan de Deventerweg. Doordat de slang van een, gasfles was losgeraakt stroomde gas van de bijkeuken in de woonkeuken, welke door een brandende petroleumvergasser tot ontploffing kwam en een felle brand veroorzaakte. De brandweer was spoedig ter plaatse maar behoefde niet meer op te treden, omdat de bewoners, geholpen door toe geschoten buren, het vuur met emmers water gedoofd hadden en de gasfles bui ten de deur gegooid hadden. Het vertrek was door de brand geheel zwartgebla kerd, terwijl enkele kleinere ruiten ge sneuveld waren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. ülllllllllllllllllllIlliilllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllillllllHlllllllHlllllllllllllllimillllli ACCOUNTANTSKANTOOR POUW, Enterstr. 33, Ryssen, Tel. 2737 Verzorgt: belastingzaken zitting in Hotel HOLTERMAN elke maandagmiddag llllllllllllimUIIJllimillülllllllllltlKillötlfWimBfiHiBlttWltiLffiftlfiHlimtHtiBtillfllHl Holten De uitslagen van de donder dagavond in hotel Holterman gespeelde wedstrijden voor de onderlinge schaak competitie van de Holtense Schaakclub luiden als volgt: Mevr. Hol—H. H. J. Stukker 1—0 H. RoelofsJ. van der Meulen 10 F. J. HolP. M. van Walraven afgebr. (foto: Max Koot) Zaterdag 18 februari hoopt H.K.H. Prinses Marijke haar veertiende verjaardag te vieren De afdeling Holten van de A.B.V.A. hield maandagavond in hotel Holterman onder voorzitterschap van de heer H. W. Goorman haar goed bezochte jaarverga dering, waarin de districtsbestuurder, de heer E. Knol, uit Zwolle een inleiding hield over de werkclassificatie en pres tatie-(verdienste)-beloning en verder in het kort inging op de vrije zaterdag en de arbeidstijdverkorting. Na het welkomstwoord van de voor zitter, waarin deze opmerkte, dat de afde ling op een goed jaar kan terugzien, bracht de secretaris, de heer Beijers, het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het ledental op het einde van het vorige jaar 36 bedroeg, waaraan er in het nieuwe jaar al weer 4 konden worden toege voegd. Uitvoerig werd in het verslag mel ding gemaakt van de in het afgelopen jaar voor het overheidspersoneel bereikte positieverbeteringen en hetgeen daarom trent voor het gemeentepersoneel was behandeld in het georganiseerd overleg. De door de vestiging van een districts kantoor in de provincie bereikte decen tralisatie van de bondsbemoeiïngen wor- De toneelgroep „De Schouwspelei*s", het bekende beroepstoneelgezelschap uit Den Haag, dat voornamelijk de provincie bespeelt, bracht dinsdagavond in Ami- citia, met financiële medewerking van het cultureel fonds der gemeente en van ons gewest, voor het voetlicht het toneelspel in 5 bedryven „Pygmalion" van de ver maarde Engelse auteur G. B. Shaw. De Holtenaren, die de moeite hadden genomen om naar Amicitia te komen heel jammer was de zaal niet helemaal bezet hebben, gezien hun reactie aan het slot der voorstelling, kennelijk go- noten van het vlotte en rake spel van deze beroepsartisten en van de satire, die Shaw in dit stuk heeft gelegd. Tot hen behoorden het dagelijks be- fetuur der gemeente en verscliillende raadsleden met hun echtgenoten. De inhoud van het stuk komt in het kort hierop neer, dat de beroemde spraak- leraar Henry Higgins, die bij een tram halte toevallig een collega ontmoet, met deze Kolonel Pickering een wed denschap aangaat, dat hij binnen zes maanden van een vervuild, ruw, bloemen- verkoopstertje uit de goot van een Lon- dense achterbuurt, een dame zal maken met een perfecte uitspraak, die zelfs op het bal van de hertogin haar afkomst niet zal verraden door manieren en spraak. De spraakleraar behandelt het volkskind als een soort ledepop, zonder gevoel en denkt alleen aan zijn vak en het experiment dat moet slagen. Aan de gevolgen in de ziel van het kind denkt hij niet. Maar hij moet ervaren, dat men niet zes maanden lang dag in dag uit met een mens kan omgaan, kneden en vormen, zonder dat er iets meer gebeurt. De ongelikte vrijgezel, die prof. Higgins is, ervaart wat liefde is, evenals het bloe menmeisje Eliza Doolittle, dat na het ex periment nooit meer daar kan beginnen, waar zij voor de opname in de woning van Higgins is opgehouden. Nadat de toeschouwers in het eerste bedrijf hebben kennisgemaakt met de personen in het stuk, is het merkwaar dig om te zien, hoe de heropvoeding als er tenminste van een opvoeding spra ke is geweest van het meisje ver loopt en hoe zij zich ten slotte als een knappe en leuke (verschijning ontpopt. Dat gebeurt echter niet zonder vermake lijke incidenten, die de lach in de zaal tel kens doet opklateren en waarbij haar af komst nog wel eens om de hoek komt kijken. Maar vooral in de beide laatste bedrij ven brengt dit proces de nodige span ning, zodat de zaal aan ae lippen der hoofdfiguren hangt Shaw heeft naar het ons voorkomt, door het wat ondefini eerbaar slot niet zijn eigen prognose ge geven van de zielestrijd der beide hoofd figuren prof. Higgins en het bloemen meisje aan het einde van het spel, maar deze aan de toeschouwers overgelaten. HET SPEL Charmy Reynen komt als Eliza Doo little wel de meeste lof toe voor haar mooie en gave spel, maar ook Will Steen bergen als prof. Higgins, Frans Koks hoorn, als kolonel Pickering en niet minder Theo van Duin als de vader van Eliza, verdienen grote lof voor de wijze, waarop zij de figuren, welke zij vertolk ten, op de planken hebben gezet. Zeer charmant speelde ook Brenda Lindbergh als de moeder van de ongelikte Higgins, terwijl niet vergeten mag worden Bep Westerduin als de huishoudster van Hig gins, juffrouw Pearce, Rie Wieland, als de bezoekster, mevr. Eynsford-Hill, Stern tje Seip, haar dochter Clare, Geert Tys- sens, ais George, haar zoon, en Jan Juray, als toeschouwer en huisknecht, die een minder belangrijk aandeel hadden in het spel. Dat er in het stuk enkele ruwe woor den vielen, was niet te vermijden. Zij ty peerden de geest van het stuk. Zonder deze zou het zijn karakter verloren heb ben. En al werd er nog wel eens, voor de voorste rijen hoorbaar, gesouffleei'd, het was toch een prachtige voorstelling en het gezelschap behaalde daarmede dan ook zo'n succes, dat het een langdurig en zeer spontaan applaus in entvangst had te nemen, waarbij de bezoekers zich van hun zetels verhieven. De regie had Theo van Duin en de bij zonder aardige decors waren ontworpen door Will Steenbergen. Loo-Bathmen De jaarlijkse feestavond van de buurtvereniging Loo, die zaterdag avond in zaal Boode te Bathmen werd ge houden, is 'zoals altijd, weer uitnemend Bijna alle leden waren present en dit was voor de voorzitter, de heer Hoegen, een reden om zijn vreugde over uit te spreken. De 'heer Hoegen sprak verder een 'hartelijk woord van welkom waarbij hij zich in het 'bijzonder richtte tot wethouder J. W. Markvoort en zijn echtgenote. Een toneelgroep uit de leden bracht deze avond onder regie van Teun Nikkels op vlotte en zeer verdienstelijke wijze het toneelspel „Mieke lacht" van Ys Vissel voor 'het voetlicht. De spelers oogstten vele malen een har telijk applaus en voorzitter Hoegen was ongetwijfeld de tolk van alle aanwezigen, toen hij het gezelschap dank -bracht voor het mooie spel. Zondagavond werd het stuk gespeeld voor de jongere 'buurtbewoners. Voor de muzikale omlijsting van het programma zorgde beide avonden Mos- sink's Band uit Holten. VOORGOED VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting 1960 Js. Boode, Espelo 49, is voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend, wegens persoonlijke onmisbaarheid. Blijkens een overzicht van het Gewes telijk Arbeidsbureau Deventer van de geregistreerde arbeidsreserve aan mannen over de maand januari 1961 bedroeg het beschikbaar aanbod op de laatste dier maand: Deventer 169 (246), Bathmen 2 (6), Diepenveen 10 (12), Holten 10 (22), Olst 8 (22) en Raalte 50 (66), to taal 249 (374). (De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen op 31 jan. 1960, dus van het vorige jaar, weer.) De arbeidsreserve aan mannen bedroeg per duizend loontrekkende mannen voor Deventer 12, Bathmen 7, Diepenveen 7, Holten 13, Olst 5 en Raalte 23. In tegenstelling tot het vorige jaar, toen het geregistreerde aanbod geduren de de maand januari vergeleken met de maand december praktisch geen wijzi ging vertoonde, nam dit aanbod thans niet onaanzienlijk toe, namelijk met 36, waardoor de geregistreerde arbeidsreser ve kwam op 249. Deze stijging is hoofdzakelijk toe te schrij- van aan de beëindiging van 'n waterbouw kundig object en afvloeiing van bouwvak arbeiders in verband met het seizoen. Het moet niet uitgesloten worden geacht, zegt het G.A.B., dat de werkloosheid in de bouwnijverheid in de komende maan den zal toenemen, wanneer niet spoedig vergunningen binnenkomen. Het aantal openstaande aanvragen voor personeel liep iets terug, n.l. van 533 tot 518, doordat enige aanvragen voor fabriekspersoneel waren voldaan door aantrekking van Italiaanse arbeidskrach ten. Van het aantal openstaande aanvra gen heeft 67 betrekking op jeugdig per soneel. den voor de afdelingen van grote beteke nis geacht. De heer Knol heeft als dis trictsbestuurder de belangen van de le den op uitstekende wijze behartigd, aldus vermeldde het verslag. Uit het verslag van de penningmeester, de heer J. Aanstood, bleek, dat de inkom sten f 1351.70 en de uitgaven f 1426.57 bedroegen, zodat er een nadelig saldo was van f 74.87, dat uit de bezittingen van de afdeling kon worden gedekt. De kascontrolecommissie, bestaande uit de heren H. Huisman en H. ITeijenk, had de boekhouding keurig in orde be vonden, zodat -de penningmeester met dank voor zijn beheer decharge werd ver leend. In de plaats van de heer Huisman werd tot commissielid benoemd de heer G. Jansen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. Aanstood en W. Beijers, wer den met algemene stemmen herbenoemd, terwijl als plaatsvervangend lid van de commissie voor het G.O., in de plaats van de heer G. J. Nekkers, die de ge meentedienst verliet, werd gekozen de heer G. Linde. Hierna hield de heer Knol zijn inlei ding, waarin hij de aanwezige leden een duidelijk beeld gaf van de opzet en de bedoelingen van de moderne loonmetho- dieken in de vorm van werkclassificatie en prestatie-beloning. Met 1 mei a.s. zal bij de overheid een begin worden ge maakt met de vrije zaterdag en de in voering van de arbeidstijdverkorting, waaromtrent ook in Holten van het ge meentebestuur voor.stellen worden ver wacht. In Nederland heeft thans reeds 70 van de werknemers een vrije zater dag en een werkweek van 45 uur. De organisaties zijn er voorstander van, dat deze ook zo spoedig mogelijk voor het overheidspersoneel worden ingevoerd. Nadat de heer Knol tal van vragen had beantwoord heeft de voorzitter hem on der aanbieding van een klein geschenk dank gebracht voor zijn heldere uiteen zettingen. Op uitnodiging van de fa. H. Stokkers en de fa. J. G. Maats, handelaren in land bouwwerktuigen in onze gemeente, werd woensdagavond in Amicitia door de Vicon-landbouwwerktuigenfabriek te Nw.- Vennep en de fa. Brinkman en Niemeijer te Zutphen een filmavond gehouden over landbouwmechanisatie. Voordat de film ging draaien hield eerst de heer De Lier van de „Vicon" een causerie waarin hij de talrijke land bouwers enige bijzonderheden vertelde over de aanmaak van landbouwmachines in Nederland. Hieruit bleek, dat de Vicon de grootste fabriek in Nederland is voor landbouw werktuigen en de grootste van Europa voor hooibouwmachines. In een voor-film, welke daarna vertoond werd, kregen de bezoekers iets te zien van de geweldige veranderingen, welke zich op velerlei gebied de laatste 80 jaar voltrokken hebben door de voortschrij dende mechanisatie. De hoofdfilm gaf een beeld van de fabricage en het gebruik van hooibouwmachines, van de Viconj- pendel-(kunstmest) strooier, geschikt voor alle kunstmestsoorten en van de z.g. ver- plegingsartikelen, zoals de gecombineerde schoffelwerktuigen, enz. Aan het slot van de bijeenkomst werden door de heer De Lier nog een aantal vragen beantwoord. Tijdens de pauze werd de aanwezigen een consumptie aan geboden. Op uitnodiging van de afdeling Holten van Volksonderwijs zal de toneelgroep van de afdeling Deventer op woensdag 22 febr. a.s. in Amicitia een toneeluitvoe ring geven met het toneelspel in 3 be drijven van Douglas „Het is nooit te laat". Hetzelfde stuk werd met veel succes Zaterdag 18 februari, 1.30 uur: Grote ba zar van de Landelijke Rij vereniging „Bergruiters" in feestzaal „Vosman", 's Avonds 10 uur trekking verloting. Zaterdag 18 februari, 7.30 uur: Uitvoering van de Holtense Acordeonvereniging in „Amicitia". Zaterdag 18 februari, 's avonds om 8 uur: Dansen in hotel G. Müller. Woensdag 22 februari, 7.30 uur: Lezing van de heer Claassen, directeur VVM in café Maats op uitnodiging Gebr. Dikkers N.V. (zie adv.). Woensdag 22 februari, 8 uur: Toneel avond „Volksonderwijs" in „Amicitia". (Zie adv.). Donderdag 23 februari, 8 uur: Hervorm de Vrouwenvereniging in „Irene". Spreekster: mevr. v. d. Bold-Moosdorff uit Steenwijk over: „Onze levensstijl". Vrijdag 24 februari, 8 uur: Toneeluitvoe ring van de PJGO-af deling en „Jong Holten" en „Plattelandsmeisjes" in „Amicitia" (zie adv.). Vrijdag 24 februari, 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek. Spr.: Ds. Isaël over; „Vrouwen in de kerk". Zaterdag 25 februari, 10-12 uur: Kijkdag verkoop bureaux en tafels, Industrie straat 1 (zie adv.). Zaterdag 25 februari, 2.30 uur: Tweede serie-wandeltocht district Almelo van de NUW. Start bij café „De Waag". Vrije deelname. Zaterdag 25 februari, 7.30 uur: Toneeluit voering van de PJGO-af delingen „Jong Holten" en „Plattelandsmeisjes" in „Amicitia" (zie adv.). Dinsdag 28 februari: Zuivelavond van de gezamenlijke Holtense vrouwenvereni gingen in „Amicitia". Dinsdag 28 februari, 7.30 uur: Jaarverga dering vereniging tot Stichting en In standhouding van een „School met de Bijbel" in de hal van ue school, ingang Boschkampsstraat. Woensdag 1 maart: Laatste dag inleve ring briefjes verkoop bureaux (zie ad vertentie). Vrijdag 3 maart, 8 uur: Ouderavond o.l. Dorpsschool in de hal der school. Zaterdag 4 maart, 's avonds 8 uur; Dan sen in hotel G. Müller. Zaterdag 4 maart, 8 uur: Cabaretavond Bestuurdersbond NW. Om 3 uur kin dervoorstelling leden NW in „Amici tia". Zaterdag 4 maart: Dansen in café ,,'t Bon te Paard" te Dijkerhoek. Dinsdag 7 maart, 7 uur: Jaarfeest CJV Dorp met opvoering toneelspel „De Zondaar" in „Irene". Woensdag 8 maart (Biddag), 7.30 uur: Toneelvoorstelling CJV Dorp in ge bouw „Irene" met opvoering van „De Zondaar". Vrijdag 17 maart, 7.30 uur: Feestverga- dering buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek". Zaterdag 18 maart, 7.30 uur: Feestverga- dering buurtvereniging „Schoolkring Dijkerhoek". Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Riet veld van Markelo en 7 uur Ds. Labrie van Den Ham. Voorjaarszendingscol- lecte. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Broeyer. Voor- j aarszendingscollecte. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor hulpbehoevende studen ten. Geboren: Tjitske Renske, dv B. Span en T. M. van den Berg, Gaardenstraat 23. Ondertrouwd: T. Deijk, 25 jr. en A. Vincent, 19 jr., beiden te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: H. G. Baltes van 's-Gra- venhage naar Holterbroek 42. J. R. Meijer van Epe naar Holterberg 24. E. J. Ruytenbeek en gezin van Manokwari (Nieuw-Guinea) naar Holterberg 26. Vertrokken: H. J. A. Podt van Borkeld 88 naar 's-Gravenhage. Gevonden: muntbiljet van f2,50; grote auto-of tractorslinger; rubber autoschoon. maakborstel; militaire baret. Verloren: beige damesschoen; dames- portemonnaie met inhoud; zwarte stoffen mantelceintuur. Blijven staan: damesrijwiel, merk „Vee- lö". Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten van 9- 13 en van 14-22 uur. opgevoerd tijdens de jubileumbijeenkomst van de Dijkerhoekse plattelandsvrouwen. Men was daar toen vol lof over. De Deventenaren hebben trouwens reeds verschillende malen goede stukken gegeven in Amicitia. Na afloop is er gelegenheid om een dansje te maken, zodat het een gezellige avond kan worden. Voor nadere bijzon derheden wordt verwezen naar een aan kondiging elders in dit nummer.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1