ie installatie mm d@ nieuwe Amerikaanse president John F. Kennedy LANDBOUW-NIEUWS IE TEMPEL Mil ÉWUNÜHO Ledenvergadering PJ.G.O. Honger in Kongo 14 Februari Yaleutijiidag Dr. ADEMAUEE De afdeling „Jong Holten" van de PJ- GO vergaderde vrijdag van de vorige week in café „De Waag" van de heer J. Haverslag', onder voorzitterschap van de heer Joh. Nikkels. Deze heette in het bijzonder welkom de adviserende leden, de heren A. J. Snijders en C. Broersma en d.e heer Hierbrink van Goor, die een lezing zou houden over zijn bootreis naar de Verenigde Arabische Re publiek. De heer Hierbrink kreeg' direkt het woord en vertelde van zijn reis als ver zorger van 74 stuks vee met een Duitse boot met een bemanning, welke voor het merendeel bestond uit Oost-Duitse vluch telingen, en de moeilijkheden, welke hij aan boord beleefde. Ook vertelde hij nog bijzonderheden over de bevolking en het land van aflevering. De voorzitter dankte de heer Hierbrink voor zijn boeiende lezing. Hierna werden mededelingen gedaan over de VHS-cursus en de uitgestelde ont spanningsavond, welke nu gehouden zal worden in de maand februari a.s. De aanbesteding van de inning der con tributie werd aangehouden. Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter de beste wensen uit voor alle leden en zeide hij te hopen, dat al len hun beste krachten zullen geven aan de vereniging in het nieuwe jaar. Op giro 5261 van de Stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen te Utrecht kwam naar aanleiding van de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de honger in Kongo tot nu toe een be drag van f 45.000,binnen. De oproep werd gedaan op verzoek van de Wereld raad van Kerken, die van de hulpverle ningsorganisatie van de Protestantse ker ken in Kongo berichten had ontvangen, dat dagelijks meer dan 200 van de ruim 300.000 uit de provincie Kasai gevluchte Baloeba's de hongerdood sterven. De ver strekking van voedsel per dag is onge veer 120 ton nodig vindt plaats in nauw contact met de Verenigde Naties en het Roode Kruis. Behalve door de honger worden de vluchtelingen thans ook door ziekte bedreigd. De girorekening van de Stichting blijft voorlopig nog beschikbaar voor het in ontvangst nemen van de giften ten be hoeve van Kongo. Dag der Vriendschap Meer en meer wint ook in ons land de Valentijngedachte veld. In de Angelsak sische landen is het al vele jaren een goe de gewoonte Valentijndag altijd op 14 februari te benutten om iets aardigs terug te doen aan iemand van wie men veel liefde, trouw of vriendschap heeft ondervonden. De vrijheid van de Valen tijngedachte vooral was de oorzaak, dat deze zo vlot ingang vond. Valentijndag onderscheidt zich scherp van dagen als Moederdag en Vaderdag, die zich ken merken door een grote mate van plicht matigheid en sleur. Aan Valentijndag doet men alleen als er een gerede aan leiding toe bestaat. Dat geeft het Valen- tijngeschenk een dubbele waarde. Vele branches van geschenkartikelen, zoals bijv. de Parfumerie, Chocolaterie, Gebak, Bloemen e-d., werken sinds en kele jaren eendrachtig en enthousiast sa men in een Nationaal Valentijn Comité. Dit zal ook op 14 februari 1961 een aantal Nederlanders, die zich in het afgelopen jaar jegens anderen zeer verdienstelijk hebben gemaakt, het nationale Va-lentijn- geschenk aanbieden. Europese landbouwkundigen gaan in de V.S. hun studie voortzetten. De W.K. Kellogg Stichting heeft voor het academisch jaar 1960—1961 een aan tal studiebeurzen beschikbaar gesteld om jonge Westeuropese landbouwkundigen in staat te stellen gedurende enige tijd hun studie in de Verenigde Staten voort te zetten. Dit jaar zullen 46 landbouwkundigen uit Westeuropese landen, waaronder Neder land, van deze gelegenheid gebruik ma ken. De studiebeurzen vormen een onder deel van de financiële steun, die de Stich ting sedert 1953 aan landbouwprogram ma's in West-Europa verleent. Het sedert dien beschikbaar gestelde bedrag, dat er in de eerste plaats toe moet bijdragen de voedselproduktie in West-Europa te ver hogen, beloopt ruim twee miljoen dollar. De Kellogg-beurzen zijn doorgaans be stemd om landbouwkundigen, die werk zaam zijn aan universiteiten en proefsta tions of die de functie van landbouwkun dig adviseur bekleden, in staat te stellen door studie gedurende een jaar aan Ame rikaanse universiteiten de nodige specia listische kennis te verwerven. Bovendien worden er elk jaar een aantal beurzen be schikbaar gesteld ten behoeve van voor aanstaande geleerden, die zich door een 20. Kapitein Fraser's kreet haalde de mannen uit hun ontzette roerloosheid. Wat hun wellicht in gewone omstandig heden nooit gelukt wasin de gladde bomen te klimmengelukte nu zelfs de in doodsangst verkerende dikzak Bully. Het monster had het blijkbaar speciaal op Dick, die vooraan liep, gemunt. Op zijn wanstaltige poten rende het bliksemsnel achter Dick aan. Gelukkig slaagde hij er in een boom te bereiken en zich tot de eer ste dikke tak omhoog te werken. Een blik omlaag deed hem van schrik bijna naar beneden vallen.' Het ondier stond, woedend schorre geluiden uitstotend, tegen de boom aan. Het zette zijn voorpoten er tegen en hees zo zijn zware lichaam omhoog Met een wanhopige krachtsinspanning trok Dick zich naar een hogere tak het kille zweet stond op zijn voorhoofd. Maar het gehijg onder hem schonk hem nieuwe krachten. Steeds verder werkte het beest zich met zijn klauwen tegen de boom omhoog, bezoek van kortere duur aan landbouw hogescholen en proefstations op de hoogte willen stellen van de daar toegepaste Amerikaanse methoden. Zoals dat ook in vorige jaren het geval was, hoopt men ook thans weer, dat het bezoek van de landbouwkundigen ook de gastheren van voordeel zal zijn: de be zoekers brengen immers berichten mee over de jongste ontwikkeling op agrarisch ERNEST HEMINGWAY die in verband met zijn laatste roman over stierengevechten in Spanje en in an dere landen, waar deze gevechten plaats vinden, heftige kritiek ondervindt. gebied in Europa, terwijl omgekeerd de Amerikaanse instellingen van hoger land bouwonderwijs in staat zijn hen in kennis te stellen van de nieuwste vondsten en technieken, die van grote waarde kunnen zijn voor deze specialisten, wanneer zij in hun eigen land terug zijn. De beurzen worden niet toegekend aan personen, maar aan instellingen en bu reaus, die daarvoor de geëigende personen aanwijzen. De W.K. Kellogg Stichting is een parti culiere organisatie, die in 1930 werd op gericht door de industrieel W. K. Kellogg. Dr. Konrad Adenauer, bondskanselier van West-Duitsland, vierde donderdag zijn 85ste verjaardag en bereikt daar mee een leeftijd, waarop bet slechts zeer weinig staatslieden gegeven is geweest nog een actieve rol te spelen op het in ternationale politieke toneel. En welk een rol! Onder de moeilijkst denkbare omstandigheden zowel in eigen land als in de positie ten opzichte van andere landen, heeft Dr. Konrad Adenauer na de oorlog leiding gegeven aan de gigan tische taak, die een gehalveerd Duits land wachtte om de desastreuze gevol gen van de tweede wereldoorlog te her stellen, zowel wat de materiële als gees telijke herbouw betreft. Het is voor een niet gering deel aan de figuur van Dr. Konrad Adenauer te danken geweest, dat ook wij in Nederland een nieuwe Dr. ADENAUER houding hebben kunnen vinden tegen over het West-Duitsland van thans, een houding die past in het kader van de huidige verhoudingen. „IK GA ETEN" Toen Adenauer eens het doelwit van scherpe aanvallen was tijdens een opgewonden Bondsdagdebat, rende een journalist op Adenauer af net op het moment dat hij het bondsdaggebouw verliet en vroeg hem: „Meneer de bondskanselier, wat gaat u thans doen?" En „de Ouwe" antwoordde zeer kalm: „Dat kan ik u heel precies zeggen: ik ga nu eten". Toen de zetel van de regering van New York naar Philadelphia was ver plaatst, werd de installatieplechtigheid gehouden in de Hall van het Congres en daar legde Washington de eed voor zijn tweede ambtstermijn af en sprak de kort ste installatierede uit, die tot dusver is gehouden: niet meer dan 135 woorden bevattend. HARRY S. TRUMAN oud-president De eerste president, die de eed afleg de in de nieuwe stad Washington, was Thomas Jefferson in 1801. Hij was een welsprekend woordvoerder van de demo cratie en had een hekel aan ceremonieel en praal. Jefferson wandelde van het pension, waar hij als vice-president had gewoond, naar het nog niet voltooide Ca- pitool, een paar straten verder. Hij werd De vice-president was op bezoek in zijn ouderlijke woning in Plymouth, Ver mont, toen zijn vader vernam, dat presi dent Warren G. Harding was overleden. De vader van Coolidge, die in de ge meente al jarenlang als notaris was ge vestigd, nam zijn zoon in de zitkamer bij het schijnsel van een petroleumlamp, de enige verlichting op zijn bescheiden bui tenhuis, de eed af. „Inauguration Day" 20 januari is een gebeurtenis van een bijzonder ka rakter, waarbij de ernst van de installa tie van een nieuwe president der Ver enigde Staten gepaard gaat met allerlei feestelijkheden in het gehele land. De praal en het ceremonieel, die aan de installatie van een nieuwe president verbonden zijn, hebben zich in de loop der geschiedenis tot een vast patroon ontwikkeld, ofschoon enkele presidenten de voorkeur gaven aan een eenvoudige en bescheiden ceremonie met zo min mo gelijk vertoon van praal zo wandel den Thomas Jefferson en Andrew Jack son gewoon door de straten van Washing ton om voor het Capitool de eed af te leggen. Anderen vormden het middelpunt van uitgebreide feestelijkheden, soms veel glansrijker dan zij hadden verwacht of gewild. De ceremonie, waarvan thans de vele tienduizenden getuige zijn, vormt niettemin een indrukwekkend geheel nu steeds meer staten er toe overgaan kleurrijke onderdelen te doen deelnemen aan de optocht, die volgt op de plechtig heid voor het Capitool. het Capitool. De president van het Op perste Gerechtshof, Earl Warren, zal Kennedy, die de 35ste president van de Verenigde Staten wordt, de eed afnemen. Deze eed luidt: „Ik zweer plechtig, dat ik het ambt van president der Verenigde Staten op nauwgezette wijze zal vervul len en naar beste vermogen de Grondwet van de Verenigde Staten zal in stand houden, beschermen en verdedigen". In de hoofdstad zullen zich tienduizen den bezoekers uit het gehele land en het buitenland verdringen. Vaandels, banie ren en vlaggen zullen de feestvreugde verhogen. Miljoenen zullen 'de installatie op de beeldbuis kunnen volgen. Des avonds zal voor inwoners van de hoofd stad en vreemdelingen een enorm bal worden gegeven in het Arsenaal. Op de dag aan de installatie voorafgaand wordt een receptie gehouden voor de gouver neurs van de 50 staten en zal in de Con stitution Hall een concert worden gege ven door het Nationale Symphonie Or kest. Toen George Washington als eerste president in 1789 de eed aflegde, was de hoofdstad van de nieuwe natie nog de stad New York. Uitbundig van vreugde over de pas verworven onafhankelijkheid maakten de burgers zijn reis van zijn woning in Virginia naar New York tot een ware triomftocht. In elk dorp en in elke stad die hij passeerde werd hij geest driftig toegejuicht en op verscheidene plaatsen waren erepoorten opgericht. vergezeld van een aantal officiële per soonlijkheden, eveneens te voet, door schutters en artillerie. James Monroe werd in 1817 voor het eerst buiten het gebouw geïnstalleerd. Voordien had dit plaats gevonden in de Senaatskamer van het Capitool. Abraham Lincoln werd voor de eer ste maal in zeer onrustige tijden geïn stalleerd. In november 1860 werd hij tot president gekozen, in december scheidde South Carolina zich van de Unie af en twee maanden later volgde de vorming van de geconfedereerde regering. On versaagd sprak Lincoln in zijn installa tierede uit, dat hij vastbesloten was de Unie in stand te houden. Toen hij vier jaar later voor de tweede maal geïnstalleerd werd, had het oorlogs geweld zich definitief ten gunste van de Unie gekeerd en kon hij een meer opti mistisch geluid doen horen. Zijn korte rede bij die gelegenheid wordt beschouwd als een voorbeeldig stukje uit de Ame rikaanse letterkunde, vooral de laatste alinea: F. D. ROOSEVF.LTf onsterfelijke naam EISENHOWER gaande man Symbolisch voor de wijze waarop de aftredende president de teugels van het bewind aan zijn opvolger overdraagt en de geest van samenwerking tot het heil der natie tot uitdrukking wordt ge bracht, is het feit, dat de aftredende en de nieuw benoemde president in dezelf de open limousine naar het Capitool rij den. Daarop zal de nieuwe president: John F. Kennedy, plaats nemen op een platform, dat is opgesteld vóór de on langs gerestaureerde oostelijke gevel van De nieuwe president zal dan zijn in augurele rede te houden, een boodschap voor het gehele Amerikaanse volk, waar in hij zich wil verzekeren van de steun van de verenigde natie, teneinde het land in staat te stellen koers te zetten naar nieuwe, ambitieuze doelstellingen. Ondanks het feit, dat de kandidaten van de beide grote politieke partijen tijdens hun campagnes blijk hebben gegeven er in menig opzicht andere inzichten op na te houden, heeft de uitslag der verkie zing Kennedy tot de woordvoerder van het gehele Amerikaanse volk gemaakt. Bij de plechtigheid voor het Capitool zullen duizenden toeschouwers vanaf een zitplaats rond het platform of vanaf de golvende grasvelden het schouwspel ga de slaan. Duizenden zullen zich ook op stellen langs de historische Pennsylvania Avenue om na afloop een glimp op te vangen van de nieuwe president op zijn tocht naar het Witte Huls. De nieuwe president en vice-president zullen, staande voor het Witte Huis, de parade aan zich voorbij laten trekken. Deze wordt opgeluisterd door verschei dene muziekkorpsen en is samengesteld i uit militaire eenheden en onderdelen van de strijdkrachten, praalwagens en kleur- I rijke afvaardigingen uit de 50 staten. „Laten wij niet haatdragend, doch barmhartig zijn en vastberaden de taak verrichten, die God ons opgedragen heeft; laten wij trachten het werk waar mede wij bezig zijn, af te maken en tot het herstel van ons geschonden land bij te dragen en laten wij hen, die het slacht offer van de strijd werden en hun wedu wen en wezen niet veigeten. Laten wij alles doen wat er toe kan bijdragen een rechtvaardige en duurzame vrede in het binnenland en met alle buitenlandse mo gendheden te verzekeren". De wel zeer bijzondere eedsaflegging door Calvin Coolidge in 1923 heeft grote indruk op 't Amerikaanse volk gemaakt. Franklin D. Roosevelt is de enige pre sident geweest, die viermaal werd ge ïnstalleerd. In zijn eerste inaugurele toe spraak in 1933, toen het moreel in het ge hele land sterk was gedaald door een langdurige economische crisis, stak hij het volk een hart onder de riem met zijn bekende en vaak aangehaalde uitspraak: „Het enige wat wij moeten vrezen, is de vrees zelf!" Van deze en andere installaties heeft zich het patroon ontwikkeld, dat ook bij de belangrijke gebeurtenis op 20 januari a.s. de tradities weergeeft, die sedert de tijden van president Washington zijn overgeleverd. JACQUELINE KENNEDY MAMY EISENHOWER echtgenote van de nieuwe president charmante gastvrouw van het Witte Hui« tijdens het presidentschap van van Amenka. Eisenhower. JOHN F. KENNEDY nieuwe president

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2