Van Hart Hart tot Holt er7 Trefpunt en Kedereerifr™ veer èoöperatiewe Boerenstand Bestemming voor Kasteel ,,'t Velde" te Warnsveld Jaarvergadering Chr. Zeldzame worp Derde kleuterleidster Gem. Zangvereniging Moedercursus AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verlorei voorwerpen Aantal inwoners nadert de 6000 Vroege lente? No. 1. Jaargang 13. ZATERDAG 7 JANUARI 19S1 HOLTENS NIEUWSBLAD itsprys van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal je ottew NieuwsbladAdv.-prys 1-15 mm. (d contant) f 2.-. Iedere mm. meer f 0.05 - werf A. T. Oosterhof (Instituut) en drs. J. A. de Groot (Instituut). De heer J. Bilker, tot nu toe directeur van de G.J.D.C. Goedhart-Stichting te De Steeg, zal de afdeling Kadervorming leiden met de ervaring opgedaan in het opleidingscentrum van de Verbruiks coöperatie CO-OP Nederland. HISTORISCH OVERZICHT ,,'t Velde" is een havezathe, die reeds in 1326 wordt genoemd als bezit van de fa milie Van Suderaes. In 1526 kwam het aan de Bentinck's, in 1597 aan de Van Lawick's. Van 1647 tot 1745 behoorde het aan de familie Van Keppel, die ook de naburige Voorst aan de overkant van de Berkel bezat. Arnold Joost van Keppel, eerste graaf van Albemarle, één der gun stelingen van de Koning-stadhouder Wil lem III, bouwde kort voor 1700 het te genwoordige huis „De Voorst", daartoe fi nancieel waarschijnlijk door de Koning stadhouder in staat gesteld, die in dat huis zijn eigen vertrekken kreeg. De moe der van Arnold Joost woonde toen op ,,'t Velde", dat in dezelfde tijd enigszins ge moderniseerd moet zijn, getuige o.a. een schoorsteen op de verdieping, ontworpen door Daniël Marot, de beroemde archi tect van Franse afkomst, die ook bij de bouw van „De Voorst" (en van „Het Loo") betrokken was. In de 18e eeuw werd zowel „De Voorst" als ,,'t Velde" verkocht, „t Velde" kwam aan de Van Dorths onder wie vooral bekend is ge worden de orangistische freule J. M. C. J. van Dorth, die in 1799 te Winterswijk door de Patriotten werd gefusilleerd. Enige jaren tevoren, in 1795, was op ,,'t Velde" gevangen genomen A. R. van Heeckeren van Suideraes, die de vergeef se orangistische opstand tegen de Pa triotten. had geleid. Hij werd echter weer in vrijheid gesteld en wist over de oos telijke landsgrenzen te ontkomen. In 1802 kwam ,,'t Velde" door koop aan mevrouw Van Heedkeren-Brouwer en in 1824 wederom door koop aan de fa milie Van Dijk, die zich voortaan Van Dijk van 't Velde noemde Dme familie verkocht ,,'t Velde" in 1958 aan de „Stichting Het Geldersch Landschap", die tevoren door schenking van de da- Het statige landgoed ,,'t Velde", dat ge kunt vinden op het punt waar de weg uit Zutphen zich splitst naar Lochem en Winterswijk en dat sinds enige jaren onder beheer stond van de Stichting Gelders Landschap, heeft zijn definitie ve bestemming gevonden. Na een restauratie, die wellicht één tot twee jaar zal vergen, zal dit fraaie kasteel in dienst staan van de coöpera tieve boerenstand in Oostelijk Neder land. Voor het eerst in de agrarische ge schiedenis van Nederland zal hier het broodnodige en uitermate belangrijke kaderwerk ter hand worden genomen in een eigen centrum, waar zowel coöpe raties als stands- en jongerenorganisa ties de personeels- en kaderopleiding zul len doen plaatsvinden. NOODZAKELIJKE TAAK Het Instituut voor Landbouwcoöpe ratie, wier werkgebied zich uitstrekt over Geldei-land, Overijssel, Oostelijk Utrecht en de Noordoostpolder, was reeds lang van oordeel dat het noodza kelijk en onontkoombaar was het ont wikkelingswerk onder de boerenstand op één centraal punt te vestigen. De honderden coöperatieve aan- en vorkoopverenigingen, zuivelfabrieken en boerenleenbanken zijn verantwoorde lijk voor een goed deel van 's lands wel vaart en economie. Al deze mistellingen en organisaties worden bestuurd en beheerd door eigen krachten, m.a.w. door boeren-bestuurs- leden, die tot taak hebben hun bedrijven naar. beste kunnen en weten te leiden en voor te lichten. Dit vereist een zeer grote dosis inzicht en kennis, waarbij in vroeger dagen wellicht het gezonde verstand toereikend was, maar waar tegenwoordig meer voor komt kijken. SAMENWERKING De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging! „Centraal Bureau" G.A. te Rotterdam, die met een jaarlijkse omzet van ca. 500 miljoen tot een van de pijlers van de Nederlandse welvaart mag worden gerekend, zal in nauwe sa menwerking met het Instituut voor Landbouwcoöperatie en de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht borg staan voor een. juist beheer van deze ideeële instelling. Het Centraal Bureau zocht een ge schikte plaats voor haar personeelsop- leidingen, die tot nu toe in De Steeg plaatsvonden, het Instituut voor haar kadervorming, van toekomstige be stuursleden en op deze basis is de sa menwerking ontstaan. De jonge boeren een beeld te geven van de huidige, eco nomische constellatie, hen in staat te stellen door een goede kennis van zaken snelle en deskundige beslissingen te ne men in hun eigen organisaties, dAt re kent het Instituut zich tot haar belang rijkste taak. ONTMOETINGSCENTRUM De jonge boeren, die vanuit alle wind streken in 't Velde zullen worden voor bereid op hun belangrijke maatschap pelijke en culturele taken, zullen in dit historische gebouw van gedachten kun nen wisselen en door de geriefelijke ac- comodatie (men denkt aan pl.m. 50 bed den op 1- en 2-persoons kamers), verga derzalen en bibliotheek, hun eigen ont moetingscentrum hebben. Het eerste bestuur voor deze Stichting Kadercentrum is reeds samengesteld en bestaat uit de heren ir. J. W. Hudig (voorzitter), A. Loman (Centraal Bu reau), G. J. Wuestenenk (Instituut), mr. B. J. Onderwater (Centraal Bureau), ir. Het uiterste heeft blijkbaar geen be grenzing. Konden wij onlangs melden, dat bij de landbouwer J. Dijkink in de Beuseberg 22 biggen bij een zeug gebo ren -waren, bij de heer C. van de Berg te Dijkerhoek heeft een zeug thans 26 big gen geworpen. Het was te verwachten, dat bij zo'n uitzonderlijke voortplanting alle dieren niet in het leven konden blij ven. Er zijn dan ook reeds een aantal big getjes gestorven. In verband met de sterke stijging van het aantal kleuters op de o.l. kleuter school heeft het gemeentebestuur toe stemming ontvangen om over te gaan tot aanstelling van een tijdelijke derde kleu terleidster. Mej. M. Maat, kleuterleidster aan de ze school, is benoemd tot leidster aan een bijzondere kleuterschool te Enschede De leden van de Chr. Gem. Zangvereni ging „Soli Deo Gloria" kwamen dinsdag avond in het gebouw „Rehoöoth" in jaar vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Wiggers, liet bij de aanvang zingen Ps. 138 vers 1 en ging hierna voor in gebed, waarna een kort welkomstwoord werd gesproken. Een hartelijk woord van dank sprak de heer Wiggers tot de dirigent, de lieer W. van Erkelens te Enschede, die in het af gelopen jaar weer zijn beste krachten aan het koor gaf. Verder dankte de voorzitter de kerk voogdij der Hervormde Gemeente voor 't beschikbaar stellen van het kerkgebouw voor het geven van de Kerst-oratorium uitvoering, terwijl de kerkeraad der Ger. Kerk dank werd gebracht voor het hou den van de wekelijkse repetities. Dankbaar werd gewag gemaakt van de financiële steun, die het koor in 1960 weer van de donateurs mocht ontvangen. Dat de vereniging financieel gezond is, is mede te danken aan de bijdrage van de dona teurs. Door de secretaris, de heer W. Aanstoot, werd hierna een uitvoerig jaarverslag ge lezen, waaruit o.m. bleek dat het ledental hetzelfde was gebleven, n.l. 39. De voorzitter deed naar aanleiding van in 1960 geconstateerd repetitieverzuim 'n dringend beroep op de leden om de repe titie trouw te bezoeken. Geen der leden was op alle repetities present en de groep die slechts 1 tot 3 maal verstek liet gaan is nog veel te klein. Men moet de reden om weg te blijven niet zo gauw wettig vinden. Ook het le dental moet omhoog en dit kan beslist als elk lid zich voor ledenwerving wil inzet ten, zo besloot de heer Wiggers. Financiën Uit het door de penningmeesteresse, mej. M. Schuppert uitgebrachte financiële verslag over 1960 bleek dat dit jaar moest worden afgesloten met een klein nadelig saldo. De uitgaven bedroegen f 1966.20 en de inkomsten f 1946.66. De commissie voor kascontrole verzuim de boeken en bescheiden te controleren zodat geen verslag kon worden uitge bracht. Tot leden van de kascontrolecommissie 1961 werden benoemd de heren A. Bakker en J. Tavenier. Bestuursverkiezing Inplaats van mej. M. Schuppert die zich niet herkiesbaar stelde werd als bestuurs lid gekozen mej. I-I. L. Maat. Zij zal het secretariaat waarnemen, terwijl de pennin- mes Ver Loren van Themaat reeds het Veldese Bos aan de overzijde van de Rijksweg had verworven, dat vanouds bij ,,'t Velde" heeft behoord. Het tegenwoordige huis is in zijn kern waarschijnlijk midden löe-eeuws (kelders, oostelijk deel van de voorgevel en zij vleugel met hoektorentje). In de eerste helft der 17e eeuw is het huis naar het westen uitgebreid en voorzien van de hoge topgevels, die aA.. do ach,terzijde bewaard zijn gebleven. Een nieuwe verbouwing dateert van pl.m. 1700 (de tijd van Arnold Joost van j gen beheerd zullen worden door de heer W. Aanstoot. Een hartelijk woord van dank werd ge sproken tot de scheidende penningmees teresse mej. Schuppert. Toekomstplannen Na de pauze, waarin getracteerd werd op koffie met een koekje, werd bij het bespreken van het agendapunt „Toekomst plannen" besloten om medewerking te verlenen aan de bezinningsavonden in de tent in „Kalfstermansweide" en aan een zangavond in samenwerking met het Her vormd Kerkkoor en „HGK" in het kader van het VW-Vakantie-programma 1961. Tevens werd een voorstel van het be stuur om aan de vooravond van het Kerst feest 1961 weer een kerst-oratorium uit te voeren met algemene stemming aange nomen. Keppel), toen het huis in hoofdzaak zijn huidige gestalte kreeg met de rechte gootlijsten aan de voorzijde. De laatste wijzigingen dateren kenne lijk van kort nadat de familie Van Dijk ,,'t Velde" had verworven. Toen kregen de ramen hun tegenwoordige vorm en werd het interieur nog al onder handen genomen (o.a. de hal met aardige stuc versiering en de zaal met wandbesehil- dering, die marmer moet suggereren). De witte pleisterlaag op het exterieur be- i hoort ongetwijfeld ook bij deze verbou- i wing. Met 't Urker Mannenkoor „Hallelujah" zal nader overleg worden gepleegd over het geven van een concert en zo moge lijk zal dit prachtige koor (80 leden) eind januari a.s. naar Holten komen. Na een kort slotwoord van de voorzit ter werd deze prettige en goed bezochte jaarvergadering door de heer W. Aanstoot met dankgebed gesloten. Het bestuur van het Groene Kruis ver zoekt ons te berichten, dat vanaf 1 fe bruari a.s. door Zr. Engelkes uit Hengelo, zuster in algemene dienst, een wekelijkse moedercursus zal worden gegeven des middags van 2 tot 3.30 uur in het wijkge- bouw. Opgave voor deelname aan deze cursus dient zo spoedig mogelijk te geschieden bij één der wijkverpleegsters: Zr. T. C. J. Groeneveld of J. Bergfeld. Zaterdag 7 januari, 8 uur: Groot openings bal feestzaal café „Het Bonte Paard". Woensdag 11 januari: Modelslagerij J. Dolman de gehele dag gesloten (zie ad vertentie). Donderdag 12 januari, 8 uur: Vergade ring Herv. Vrouwenvereniging in ge bouw „Irene". Vrijdag 13 januari, 7.45 uur: Praatavond Chr. Boeren- en Tuindersbond in ge bouw „Irene". Zaterdag 14 januari, 8 uur: Uitvoering van Holtens Toneel in „Amicitia" met opvoering van „Route Kopenhagen" (zie adv.). Dinsdag 17 januari: Opruiming Fa. E. Wonnink (zie adv.). Zaterdag 21 januari, 8 uur: Opvoering operette „De witte wolf" in „Amicitia". Donderdag 26 januari, v.m. 10 uur: Voe der- en weidebouwdag van de OLM, CBTB en Bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoek. Spreker ('s morgens): de heer P. Oosterveld. 's Middags fo rum. Woensdag 1 februari, 2-2.30 uur: Moeder cursus wijkgebouw Groene Kruis. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Is raël en 7 uur Ds. Bos van Wierden. Ex tra collecte voor Inwendige Zending. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Van der Neut van Nij verdal. Extra collecte voor In wendige Zending. Geref. Kerk. 10 uur (Voorb. H. Av.) en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Theologische Hogeschool te Kampen. Geboren: Hendrik Jan, zv A. H. Belt man en G, H- Aaftink. Oranjestraat 15. - Anna Maria, dv J. Nijiand en G. A. Lan- duwer, Espelo 45. Ondertrouwd: G. M. Brinks, 32 jr. en T. B. Wechstapel, 30 jr., beiden te Hol ten. H. Mekenkamp, 23 jr. en D. Schoo ien, 21 jr., beiden te Holten. Overleden: J. Aanstoot, 87 jr., ev H. Vincent, Dijkerhoek 1. BEVOLKIING: Ingekomen: T. J. Braunius van Rotter dam naar Holterberg 65. F. W. M. Fed- dema en gezin van Apeldoorn naar Dij- kerhoek 38. 1 Vertrokken: A. A. Stegeman van In dustriestraat 32 naar Rijssen. - L. Geerts, ev Fidder, en gezin van Larenseweg 39a naar Rijssen. J. Schippers van Laren seweg 24 naar Laren (Gld.). Gevonden: bankbiljet; briL Verloren: benzinetankdop van auto; benzinetankdop van bromfiets; wollen handschoen; portemonnaie met inhoud; polshorloge; kinderhandschoentje. Weggevlogen: 4 kanaries. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- 'bureau der rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. Holten's bevolking is met 101 inwoners gestegen in het afgelopen jaar en nadert de 6000. Het aantal inwoners bedroeg n.l. op 31 december 5841 tegen 5740 op 1 ja nuari 1960. Dit getal van ruim 5800 werd reeds eerder bereikt, maar door het ver trek van de gerepatrieerden uit Indonesië in 1959 kwam er een sterke terugval en kon de mijlpaal van 6000 inwoners nog niet worden bereikt. Wanneer de be volkingsgroei in verband met de bouw van particuliere woningen aanhoudt, kan dit getal misschien reeds aan het einde van 1961 of in het begin van 1962 wor den bereikt. In dat geval zou bij de eerst volgende raadsverkiezing het aantal raadsleden, dat dan gekozen moet wor den 13 in plaats van 11 bedragen. De loop der bevolking heeft zich als volgt toegedragen: In 1960 werden gebo ren 58 jongens en 72 meisjes. Er vestig den zich 120 mannen en 130 vrouwen, een vermeerdering derhalve van 178 m. en 202 vr. De vermindering van het zie lental bedroeg door overlijden 22 m. en 18 vr. en door vertrek uit de gemeente 115 m. en 124 vr., een totale vermindering van 137 m. en 142 vr., derhalve een netto vermeerdering van 41 m. en 60 vr. Het zielental bedroeg op 1 januari 2950 m. en 2790 vr. en derhalve op 1 januari 1961 2991 m. en 2850 vr., totaal 5841 in woners. De heer J. v. d. Stouw vond bij graaf werkzaamheden in het „Twenhaarsveld" een meikever. Een voorbode van een vroege lente? Wie vandaag volkomen gezond is, kan morgen hulpbehoevend zijn Tienduizenden mensen ontvangen jaar lijks bloedtransfusie! Levens, die bedreigd worden door ongeval of ziekte, worden in vele gevallen gered. Deze bloedtransfu sies worden voorafgegaan door een we tenschappelijk onderzoek. Een weten schappelijk onderzoek kost veel geld. Maar wij hebben een waarborg, dat door middel van dit onderzoek het beste gegeven wordt hetgeen mogelijk is. Het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst organiseert een grote na tionale loterij in het tijdvak van 7 ja nuari tot en met 15 februari, van welke opbrengst de Lijders aan Oogtuberculose (Stichting Beerschoten) ook een deel zul len ontvangen. Het gaat om eigen zaak. Steun aan deze financiële aktie heeft te betekenen: steun aan eigen zaak. Het jaar 1961 is zojuist begonnen. Wie kan zeggen of wijzelf het niet zijn of één van onze dierbaren, die door middel van no dige bloedtransfusie(s) dit jaar in leven blijven? Controleerbare steun. De gift (loten kosten f 1,en zijn in 5 verschillende kleuren verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten of giro 510.000 ten name van „Van hart tot hart", Rotterdam) is controleerbaar, want voor elke gulden ontvangt men een „aandeelbewijs". 5005 van die aandeelbe- wijzen zullen dato 15 februari door nota ris Mr. M. J. Meijer als prijsbepalend worden aangewezen. Het prij zenbedrag bedraagt f 235.000,—. De loterij betreft dus een controleerbare collecte. Contro leerbaar ook voor wat betreft aanvraag, inzameling en besteding. Laat uw HART spreken na het lezen van deze opwekking en wees barmHAR- TIG en grootHARTIG- in de VAN HART TOT HART-aktie!

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1