Kerstfeesten sier Zondagsscholen Bevorderingen ter secretarie Kerstwijding Chr. Plattelandsvrouwen Uitslagen schaakclub Geslaagde O.V.-Kerstreis iel „Route I@pesiliggen" ecgstf® Holtens Toneel veel bijval Kerstwijding van de Herv. Vrouwenverenigingen Holten en Dijkerhoek INDIT BLRD Voor Oud en Nieuw Souvenirbecrs en Vakbeurs voor koffers en lederwaren te Utrecht DE TEMPEL VAM KWUNGH0 No. 51. Jaargang 12 (Derde blad). OUDEJAARSNUMMER ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD Op zondag 25 december werd er tweemaal kerstfeest gevierd in het kerkgebouw der Hervormde Gemeente alhier door de Zondags school. Om 2 uur begon het feest, in de vorm van een kinderdienst, voor de laagste vier klassen en om half vijf zaten de leerlingen der hoogste vier klassen in de voor hen gereserveerde banken. Beide keren was het kerkgebouw geheel gevuld met ouders en belang stellenden. De tweede keer moesten er nog enkelen staan. De leiding der kerstfeesten berustte bij de heer B. H. Brouwer, de zondags schoolleider. Het personeel, dat uit 30 personen be staat, had heel wat voorbereidingen moe ten treffen. Ongeveer 400 kinderen bevol ken de Zondagsschool! De heer Brouwer dankte allen, die in de een of de andere vorm hadden meegewerkt om de Kerst feesten mogelijk te maken, doch in het bijzonder trok zijn dankwoord de collec tanten, die ruim f 1560.inzamelden met de lijsten. Verder werden ook in het bij zonder bedankt degenen, die een bijdrage schonken, hoewel ze geen kinderen meer op de Zondagsschool hebben. Bij het verlaten van het kerkgebouw kregen alle leerlingen de traditionele trak tatie, bestaande uit een sinaasappel, een fruitrol en een stuk Deventerkoek. De klassen 15 ontvingen bovendien een boek. De zesde klasse kreeg de zon dagsschoolbundel „Wie zingt mee?", uit gave tekst met noten. De zevende klasse ontving een Bijbel, nieuwe vertaling, ter wijl de achtste klasse een luxe psalmen en gezangenbundel werd geschonken, in verband met het verlaten van de Zon dagsschool. Eerste kerstfeest Voor de lagere klassen werd net Kerst evangelie verteld door de heer H. Koop man Joh.zn. Het verhaal werd met fla nelfiguren ondersteund, die op de borden werden gelegd door de dames A. A. Dol- iekamp, T, Müller en G. Wolters. Een groepje leerlingen uit de derde klas traden op als zangkoortje. De liedjes wa ren hun ingestudeerd door de leidsters A. Brinkman en H. W. Kevelam. De kinde ren waren in het wi't gekleed en gebruik ten bij de zang ter rithmische begeleiding bekken, bellenstokjes, tamboerijn en trian gel. Enige kleuters liepen als herdertjes uitgedost naar voren en antwoordden bij beurtzang op een vraag van de leidsters. Ze zaten in de klas van de dames J. R. Roelofs, A. Westerik en G. Wolters. Dan vertolkten kinderen der tweede klas het kerstverhaal van de Wijzen uit het Oos ten. Ook zij speelden heel aardig. De rol len waren ingestudeerd door de dames S. Koopman en H. Maats-Kevelam. Mej. Jo Roelofs vertelde een vrij ver haal, dat ze had opgebouwd n.a.v. een boek „Jaapje zoekt de Kerstengel", door Netty Streef. Om half vier was het eerste Kei'stfeest afgelopen. Tweede kerstfeest Om zich van een goede plaats te ver zekeren waren de eerste belangstellenden al een uur van te voren aanwezig. Het Kerstevangelie werd in deze bijeen komst verteld door de heren K. van Brug gen en H. Paalman. Het vertellen werd af gewisseld met zang van een meisjeskoor, waaraan een 30-tal meisjes, hoofdzakelijk uit de zevende klasse, deelnamen. De heer L. J. Klein Ovink vertelde een vrij ver haal over een gebeurtenis, die zich af speelde in Canada. Het heette „Toch Kerstfeest". Evenals in de eerste dienst zong ook thans het personeel van de Zon dagsschool samen een paar Kerstliederen. Afscheid van de hoogste klas De heer Brouwer richtte zich, na het doen van enkele mededelingen, in het bij zonder nog even tot de vertrekkende klas. Ontegenzeggelijk zijn er in de acht jaren die verstreken sinds het merendeel op Zondagsschool kwam, banden gelegd. Het personeel hoopt, dat er vele goede herinneringen zullen blijven aan de Zon dagsschool. We hopen, aldus spreker, op voortzet ting van ons werk. Misschien kost het jul lie moeite om trouw naar de kerk te gaan of naar de jongerendienst. Je kunt uitge lachen worden door anderen. Maar je kunt ook een lichtje zijn, door anderen op te wekken mee te gaan. Het gaat er ook niet om, wat de mensen van jullie zeg gen, maar het gaat er om, wat God van je vindt. Als we Gods geboden kennen, ken nen we onze zonde. Als we onze zonden kennen, hebben we God nodig. Het perso neel der Zondagsschool wenst jullie, al dus spreker, het allerbeste. Dat het jullie goed mag gaan! Goed gaan, niet in de zin van rijk en gezond en nooit geen tegenslagen, maar goed gaan in de zin van dat je leven ten slotte uitkomt bij God en dat dit leven heeft beantwoord aan het doel dat Hij er aan stelde. Aan Ds. J. H. Israël, predikant der Hervormde Gemeente, alhier, werd hier na de leiding overgedragen. Deze begon met er op te wijzen, dat wanneer twee personen ieder eenzelfde geschenk krij gen, beide voorwerpen na enige tijd reeds een ander uiterlijk hebben. Gebruik en verzorging zetten er een stempel op. Zo ook zal het gaan met het kerkboekje, dat straks zal worden aangeboden. De een zal het keurig gebruiken en bewaren, de ander heeft het misschien spoedig uit el kaar liggen. Nu is dat helemaal niet ze erg. 't Komt er maar op aan, of je 't ook gebruikt en 't gaat er om wat je mee kreeg. En jullie krijgen zonder onder scheid van de Zondagsschool de boodschap mee, dat Jezus is geboren! Al jarenlang kreeg je die boodschap, zondag op zon dag. Dit geschenk, hoe zal het er uit zien in de toekomst? Het gaat er om, of je die boodschap goed gebruikt. Je gebruikt hem goed, als je er mee verder kunt door het leven op weg naar het Kind in de kribbe. Een grote verantwoordelijkheid ligt in dit. opzicht ook en vooral bij je ouders. Wat heerlijk, als zij ook de weg gaan van herders en wijzen! Van harte hopen we, aldus spreker, dat jullie het volgend jaar de weg naar Irene kunnen vinden. Het zal voor een groot deel van jullie afhan gen of de jongerendiensten daar in de toe komst door blijven gaan, want de opkomst is de laatste tijd niet zo goed! Jullie zijn er straks van harte welkom. Denkt er aan, dat we heden, jong en oud, allen de boodschap van Kerst krijgen. Daar moe ten we nu ook wat mee doen, waardoor we zelf i-ijker worden en anderen ook! Bij het uitreiken werden de namen der volgende leerlingen opgenoemd: Mientje Bronsvoort Herman Aaftink Joke Fuit Bertus Aanstoot Johanna Goonnan Henk Broekmaat Hanneke Haarman Teun Deyk Dinie Jansen Marinus Heyink Dinie Koopman Jan van Langen Minie Koopman Albert v. d. Maat Hanneke Kettelarij Wim Maats Hanneke Krieger Gei-rit Markvoort Hannie Nijenhuis Johan Meyer Dineke Oolbekkink Bertus Meyerman Bet je Paalman Jannes Meerman Hennie Paalman Gerrit Oolbekkink Hennie Veneklaas Dries Willems Jennie Bolink Johan Stukker Rikie Paalman Dinant Pieffers Willemien Pasop Wiko Veneklaas Dineke Rietberg Egbert Klouwen Jannie Slot Mannes ter Stal Corrie S choppers Gex-rit Teeselink Bertha Stevens Jan Sinnema Dineke v. Schoten Jan Scholten Diny Tiekink Jan Smale Hanneke Kettelarij Allard Vincent Mientje Tuitert Frans Visser Jantje Ulfman Dinant ten Velde Jannie de Vries Bertus Wansink Elsje Verwaal Gerrit Westerik Betty Wissink Adrie Pinkert Gerda v. d. Goor Wim Geerts Appie Aaftink Verdere bizonderheden In beide Zondagsschooldiensten werden de liturgieën van NZV gebruikt. Uitgave A voor de kleinen en uitgave B voor-de groten. Het kerkorgel werd bespeeld door de heer A. Koopman en door Jannie Brou wer. Vóór de Kerstfeesten aanvingen zong telkens genoemd meisjeskoor ongeveer 20 minuten Kerstliederen met vioolbege leiding van de heer Brouwer. De collecte voor het Zondagsschoolwerk, ingelegd tij dens de Kerstfeesten bracht respectieve lijk f80.03 en f73.37 op. De heer Brou wer deelde nog mede, dat de eerste Zon- dagsschooldienst weer wordt gehouden op 8 januari om 10 uux-, tegelijk met de kerkdienst. De NZV heeft het jaar 1961 aangeduid als een bijzonder Zondags schooljaar, omdat allerwege propaganda zal worden gemaakt om het Zondags schoolbezoek te stimuleren, daar er een achteruitgang te bespeuren valt. In de grote steden met name loopt het leerlin genaantal hard achteruit. De plaatselijke Zondagsschool zal meedoen aan de aktie 1961, om nog meer bekendheid te geven aan het Zondagsschoolwerk en om te trachtexx het leerlingenaantal, alsmede re gelmatig bezoek op te voeren. Het geluid werd verzorgd door de heer Ter Harmsel, terwijl de heer J. G. van Bruggen voor bandopnamen zorgde. De Kerstboom was aangeboden door Baro nesse van der Borch vaxx Verwolde-Boel- lard. Het sparregroen, dat alleen met zil verkleurige ballen en witte lampjes was versierd, zette op waardige wijze luister bij in de mooie gerestaureerde kerk. HOLTEN De heer J. Klaassens, com mies ter secretarie, chef der afd. finan ciën, is met ingang van 1 jan. 1961 bevor derd tot hoofdcommies. De heer G. M. L. Rouwenhorst, ambt. maatschappelijk werk, is met ingang van gelijke datum bevorderd tot ambtenaar maatschappelijk werk, le klas. De afdeling Holten van de Chr. Platte landsvrouwenbond hield donderdagavond 22 december in een mooi versierde zaal van gebouw „Rehoboth" haar jaarlijkse Kerst wij ding. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de presidente, mevr. Hosmar-op den Dries, die deze avond opende met gebed, waarna zij de leden en enkele gasten har telijk welkom heette. Zij wenste alle aan wezigen een goede en gezegende avond toe. Hierna werd overgegaan tot uitvoering van het Kerstdeclamatorium, uitgegeven door de Chr. Bond van Plattelandsvrou wen in Nederland. De inleiding „Chris tus' geboorte" werd gelezen door mevr. Schuppert-Van Leeuwen. Met orgelbege leiding van mevx\ Schuppert-Stukker werden Kerstliederen gezongen, terwijl een Kerstverhaal werd gelezen door me vrouw Koekkoek-Harsmölle. De mooie avond werd met dankgebed gesloten door mevr. Heeres-Algra, na het gezamenlijk zingen van het engelenlied „Ere zij God". De uitslagen van de donderdag ge speelde onderlinge competitiewedstrijden van de Holtense Schaakclub luiden als volgt: G. J. Hoeve-K. A. Koekkoek 10 H. J. J. Jansen (Neerdorp)- F. Groenewoudt 10 G. Brands-J. Deurlo 10 H. Roelofs-H. G. A. Jansen Mzn. F. J. Hol-K. A. Koekkoek 1 J. v. d. Meulen-F. J. Hol 01 A. de Vries-J. Broere 01 De schaakclub is nog steeds groeiende. Momenteel telt zij 24 leden, terwijl weer verschillende kandidaten in bewer king zijn. De kerstreis der N.R.V. naar Holten, waaxwan wij in ons vorig nummer reeds uitvoerig melding maakten, heeft er toe bijgedragen om de banden met Holten weer aanzienlijk te versterken. Deze jubileumréis het was de 10e keer, dat men naar Holten kwam was groter van opzet dan de vorige, omdat naast het Dorpshotel Holterman ook hotel „In den Swarten Ruyter" kon wor den besproken en zodoende ruim 70 per sonen van een korte kerstvakantie in Holten konden genieten. Bij de verwelkoming van de gasten op zaterdag 24 december, in hotel Holter man, heeft de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, daarop dan ook ingehaakt en zijn vreugde uitgesproken, dat er bij de N.R.V.-leden z o'n grote voorkeur voor zijn gemeente bestaat. Spreker heeft de leider, de heer Havenaar, bedankt voor zijn initiatieven, en de heer en mevr. Tellingen uit Bussum, mej. W. H. A. Dogger uit Apeldoorn en de heer C. Mül ler uit Amsterdam gecomplimenteerd met hun jubileumreis, omdat zij voor de 10e keer naar Holten kwamen. Het gezel schap zong de gastheren het Twents Volkslied toe. 's Avonds heeft de heer W. ten Berge deze jubilerende gasten namens de O.A.D., V.V.V., Gebr. Wansink en Hotel Holterman een klein geschenk aangebo den. De reisleidex*, de heer J. Havenaar uit Delft, heeft de burgemeester en de di rectieleden der O.A.D., de heren A. Hodes en J. H. Müller, het fraaie N.R.V.-fotoboek „Gouden Horizon" aangeboden en hen be dankt voor de prettige ontvangst, welke zij de reisgezelschappen steeds hebben bereid en de goede zorgen, die zij in de vorm van comfortabele touringcars steeds over de reizigers hebben uitgestrekt. In 1951 had spreker er reeds op gewe zen, dat, indien allen hier hun schouders onder zetten, deze reizen zeker zouden Holtens Toneel bracht de 2e Kerslj- dag in Amicitia voor het voetlicht de onderhoudende thriller-comedie „Route Kopenhagen" van de Nederlandse auteur Kees Beuving, in 3 bedrijven. Onder de vele belangstellenden bevond zich het 76 personen tellende reisgezel schap van de N.R.V., waarvan geen der leden op dit culturele appèl wilde ont breken. De gehele zaal volgde met spanning de verrichtingen op het toneel en onder streepte haar dank aan het slot van het stuk met een donderend applaus. Toen de bijvalsbetuigingen waren ge luwd, betrad de mede-leider, de heer S. Auer, lid van de Culturele Raad in Delft, het toneel en huldigde hij heti gezel schap, dat zulk keurig spel had laten zien. Hij richtte zich in het bizonder tot de regisseur, de heer P. Bos, die ook uit hoofde van zijn lezing voor de reisgezel schappen, zozeer met de N.R.V. verwe ven is en noemde hem een kundig regis- jseur, die uit de keulze van het /sttuk reeds voldoende heeft laten blijken, wat hij met zijn gezelschap kan bereiken. Hij bood de heer Bos het N.R.V. fotoboek „Gouden Horizon", waarin een opdracht was gecalligrafeerd, alsmede een kistje sigaren, aan. Aan alle spelers en speelsters, alsmede souffleur en grim meur, bood hij een klei ne attentie aan, terwijl de reisleider, de heer J. Havenaar, zich nog met een per soonlijk woord tot de heer Bos wendde. Onder zijn leiding zong men daarna uit volle borst de vier coupletten van het Twents Volkslied. De rolverdeling van het stuk was als volgt: van Ermelo, expediteur, de heer H. Tulier, Ellen Reeberg (bijgenaamd Soir de Paris), mevr. Kulsdom, Dries Dijkstra, chauffeur, de heer G. Brands, Gusta Veneman, pensionhoudster, mevr. H. Sprokkereef-Slotman, Namy, haar stiefdochter, mej. D. Klein Velderman, Joop, haar broer, ook chauffeur, de heer Frits Rüss, Bella Brasdom, hulp bij Gusta, Mej. H. van Geenhuizen, en Michel Lammerswees, journalist, de heer D. Aaftink. De grimmering was bij de heer Joh. van Geenhuizen weer in goede handen, de toneelverzoi'ging geschiedde door de heer J. ten Wolthuis. Na afloop van het stuk heeft men nog geruime tijd gezellig gedanst. De Hervormde Vrouwenverenigingen Holten en Dijkerhoek hielden hun Kerst wijding op 22 december in het gebouw „Bethanië" te Dijkerhoek. Deze avond werd geleid door Mevr. Is raël in een met dennegroen en kaarsen versierd gebouw. Vóór de pauze werd er een Kerstlitur gie gehouden. Tussen het gesprokene werd er gezongen, terwijl Ds. Israël een meditatie hield. De zang werd begeleid door de heer H. H. J. Stokkers. Nadat in de pauxe de gebruikelijke trac- taties waren aangeboden, las Mej. Ter Beek het kerstverhaal „Hoe onze lieve Heer een boer bezocht". Tot slot werden nog enkele Kerstlie deren gezongen en sloot Ds, Israël deze mooie Kerstavond. slagen, hetgeen dan ook inderdaad is ge schied. 's Avonds had in hotel Holterman een meer intieme huldiging plaats, waarbij er nog de aandacht op werd gevestigd, dat Mej. F. van der Linden uit Den Haag reeds voor de 11e maal naar Holten kwam. De heer C. Muller gaf met een band- recorder een beknopt historisch over zicht van deze kerstreizen. De huldiging had plaats onder leiding van de heer D. N. A. van Wijk te Was senaar, waarbij ook kleine geschenken werden aangeboden door het reisgezel schap zelf. Overdag heeft men tochten gemaakt naar verschillende windstreken, 's avonds is de heer Piet Bos opgetreden met een causerie over het dierenleven op de Hol- terberg en bezocht men de toneelvoorstel ling van Holtens Toneel. SOESJES MET ZALM (ongeveer 24 st.) Voor de soezen: 40 gram (4 eetlepels) boter of margari ne, 50 gram (8 eetlepels) bloem, 2 eieren nr. 2, 1 dl water, zout; Voor de vulling: Een blikje zalm van ongeveer 225 gram, 2 dl zalmnat, met water verdund, 20 gram (2 eetlepels) boter of margarine, 20 gram (3 eetlepels) bloem (peper, zout), een klein stukje bloemkool, paprikapoeder. Voor de soezen het water aan de kook brengen met de boter of mai'garine en een weinig zout. De bloem zeyen en in eens tegelijk in het water storten. De massa onder flink roeren verwarmen tot- dat hij een soepele bal vormt, die niet aan de wanden van de pan blijft kleven. Van het vuur een ei erdoor roeren. Wanneer dit geheel in het deeg opgenomen is het tweede ei erdoor roeren. Het deeg nog even flink roeren en iets laten afkoelen. Op een ingevet bakblik kleine bergjes van het deeg leggen mete én onderlinge af stand van een paar cm. In een vrij warme oven de soesjes gaar en lichtbruin bak ken in ongeveer 15 a 20 minuten. De eer ste 10 minuten de ovendeur niet openen. De gare soesjes niet meteen na het bak ken uit de oven nemen, maar geleidelijk laten afkoelen. De soesjes openknippen of -snijden en vullen met de zalmragout. Voor de vulling de zalm laten uitlekken en zo nodig van harde stukjes, graten en velletjes ontdoen. De zalm fijn maken met een vork. Het uitgelekte nat met wa ter aanvullen tot 2 dl. De boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren en even verwarmen. Bij scheutjes tegelijk het visnat erbij schenken en de saus even laten doorkó ken. De saus iets laten afkoelen en de zalm ermee vermengen. Zo nodig het mengsel op smaak afmaken met zout (en desgewenst met peper of citroensap). De soesjes met de koude zalmragout vullen. (Op de zalm een weinig paprika poeder strooien. Tussen het dekseltje en het gevulde bakje van iedere soes een klein stukje rauwe bloemkool steken). Van 9 tot en met 13 januari 1961 wordt in de Jaarbeursgebouwen op het Vre- denburg te Utrecht de derde Souvenir- beurs gehouden. Aan deze vakbeurs, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in samenwerking met de Ver eniging van Souvenirfabrikanten, zullen 128 firma's deelnemen. De souvenir stands beslaan een netto oppervlakte van 1800 m2. Zoals de laatste drie jaren gebruike lijk, zal tegelijk met de Souvenirbeurs de Win ter vakbeurs voor Koffers en Le- derwaren plaatsvinden. Op deze 8ste Koffer- en Lederbeurs, die een exposi tieruimte van 1500 m2 inneemt, zullen 98 firma's hun nieuwste collecties tonen. 19. Ook zonder dat de mannen de Chine se lettex's van het briefje konden ontcijfe ren, was de bedoeling ervan ontstellend duidelijk: „Keer terug als je leven je lief is!" Dick keek zijn kameraden eens aan. Niemand sprak een woord slechts een kort gebaar gaf te kennen, dat ze verder wilden gaan, wat er ook gebeurde En zo trokken de mannen vermoeid en een beetje moedeloos voort door het woeste gebied. Het terrein werd langza merhand weer heuvelachtig. Op elke top keek Dick verlangend in de verte, of er nog niets v-an de tempel te ontwaren viel Even stonden de mannen versteend van schrik. Was dat alles slechts een boze nachtmerrie of was dit rauwe werkelijk heid? Kapitein Fraser was de eerste, die zijn tegenwoordigheid van geest terug kreeg. Hij schreeuwde: „Genadige hemel! -red je! dè bomen in!" Plotseling klonk achter een heuvel voor hen uit een luid rumoer. Over de top kwam een mon sterachtige kop en^eeh geweldig lichaam volgde: voor de ontzette mannen dook een kolossaal gevleugeld beest op, dat met zijn logge poten snel op hen afstormde. In zijn vaart ontwortelde het monster de n de weg staande bomen alsof het retsten- gels waren. Begerig likte het zijn afzich telijke muil.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5