Uit het plaatselijk parlement Bij de jaarwisseling AGENDA Hollen heeft een sluitende begroting J KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen Bijna f400.- voor Hongkong No. 51. Jaargang 12. OUDEJAARSNUMMEE ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting )yHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 051,88 - 234 Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.Iedere mm. meer f 0.08 Raad besloot tot stichting aardgasbedrijf Boerderij raadslid M. Teeselink aangekocht Er komt een openbare leeszaal Verlaging electriciteitstarieven De gemeenteraad heeft in zijn woensdagavond, onder voorzit terschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, gehouden ver gadering o.m. een tweetal voor de economische en sociale ontwikke ling der gemeente, zeer belangrijke besluiten genomen. Het eerste besluit betrof de stichting van een aardgasdistributie bedrijf, waarvoor de raad een crediet van 300.000 voteerde, en het tweede de aankoop van de boerderij van zijn mede-lid de heer M. Teeselink, in het kader van het uitbreidingsplan Kolweg II, waar voor een bedrag van 115.340 op tafel gelegd zal moeten worden voor de boerderij en 5.46.90 ha. cultuurgrond, die bij deze dorps- uitbreiding betrokken zullen zijn. Dit laatste besluit kwam niet tot stand, voordat men, in een vrij langdurige besloten zitting, over de details van deze aankoop, ge sproken moet hebben. heren J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevr. J. Jansen-van den Brink, als leden, herkozen in de woonruimtecom missie. De voorzitter herinnerde er aan, dat de heer Kroon dezer dagen zijn koperen jubileum vierde als lid, later voorzitter, der commissie. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden met bijna al gemene stemmen herkozen de heren J. Kroon en A. Rietman. De raad besloot aan de fa. J. W. Klein Horstman te Holten onderhands op te dragen de herbestrating van de Kerk straat voor de som van f 14.530.zon der bijlevering van materialen. Openbare leeszaal De realisering van het uitbreidingsplan Kolweg II vorderde trouwens meerdere belangrijke grondaankopen, die 'n voort zetting vormen van de reeds eerder ge dane aankopen. Aangekocht werd o.a. van G. Achterkamp 9390 M2 voor f 10.359van J. H. Achterkamp 1310 M2 voor f 4301van de Erven H. Dikkers 9330 M2 voor f 9330van E. Dikkers Hz. 4370 M2 voor f 4370; van A. Jansen G.J- zn. 3050 M2 voor f 3812.50; van W. Kei zer diverse percelen ad 9520 M2 voor f 14.904van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente 2090 M2 voor f 3557.50; van mevr. PotKlein Bal tink diver se percelen groot 2168 M2 voor f 6802; en van G. J. Schuppert 8 M2 voor f 52. Aangezien do aankoop van de boerde rij van het raadslid, de heer M. Teeselink en zijn schoonzoon, de heer D. J. Brons voort, voor hun bestaan uiteraard van zeer ingrijpende aard is, besloot de raad tot bet verlenen van de navolgende faci liteiten. Zij zullen ten hoogste 5 jaar om niet kunnen blijven wonen met een erf van 3000 M2. Èr zal een pachtschade- regeling worden getroffen met de heer D. J. Bronsvoort. De aanwezige cultuur grond zal met ingang van 1 nov. 1961 jaarlijks worden verpacht voor de som van f70.— per hectare en de gemeente verplicht zich o.a. door afsluiting van een brandverzekering bij brand proviso risch te voorzien in de huisvesting van de landbouwvoortvaring van betrokkenen. Slachthuisplannen Bij de aanvang van de vergadering deelde de burgemeester mede, dat de Willem de Zwijger-gedenkpaal (lantaarn) op het Stationsplein de tijden niet meer kan doorstaan en vervangen zal moeten worden en dat van de commissie voor de verharding van de Weversweg en de Pasmansweg een schenking is ontvangen van f 235.— in de openbare verlichting dezer wegen, waarvan het college voor stelt deze te aanvaarden. Dit laatste ge schiedde zonder hoofdelijke stemming. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de plannen voor een nieuw slachthuis thans zijn binnengekomen en dat b. en w. zich hierover, na overleg van de slacht huiscommissie, zullen beraden. De burgemeester toonde zich zichtbaar verwonderd toen de heer Brands mede deelde, dat hij vernomen heeft, dat vanaf 1 maart a.s. in het oude slachthuis niet meer voor export naar Duitsland ge slacht mag werden. Hij vond het vreemd, dat dit zo ter kennis van het college moest komen, maar was de heer Brands dankbaar voor zijn mededeling. Besloten werd de volgende bouwterrei nen te verkopen: aan H. J. Reterink te Deventer 457 M2 aan de Kolweg voor f4570; aan Je Coöp. Vereniging „De Verenigde Bakkerijen „De Halm" 514 M2 voor f 5140aan mevr. A. H. Tempel- man-Floors te Hengelo 190 M2 aan de Jachtweg in de Holterberg voor f304; aan J. H. Schuurman te Vriezenveen 1477 M2 aan de Jeurlinksweg voor f 8700 en aan de fa. Koopman Zn, 487 M2 in de Gaarden voor f 5308.30. Aardgasdistributie Nadat verschillende vragen door de voorzitter waren beantwoord besloot de raad tot stichting van een aardgasbedrijf, tot de vaststelling van een verordening, regelende de voorwaarden voor de leve ring van aardgas en voor de tarieven en tot het voteren van een bedrag van f300.000 als in de aanhef genoemd. Leveringen Op een vraag van de heer Klein Vel- derman of het bedrijf ook gebruikstoe- stellen zal leveren en de ombouw van de gasfornuizen e.d. zal verzorgen, ant woordde de voorzitter, dat dit bij het g.e.b. nooit problemen heeft gegeven en dat voor het gasbedrijf een, voorzover zulks thans te overzien is, analoge poli tiek gevolgd zal worden. De raad besloot op voorstel van b. en w. de nachtstroomtarieven van het G.E.B. met een halve cent te verlagen overeenkomstig de tariefsverlaging van de IJsselcentrale. De voorzitter stelde een verdere verlaging in het vooruitzicht van het klein krachttarief voor motoren beneden de 3 p.k., waardoor bevorderd kan worden, dat kleinere motoren zullen worden opgesteld voor de grotere, welke men nu in feite niet nodig heeft. Burgerzin Hierna volgde de besloten zitting, na afloop waarvan besloten werd tot aan koop van de boerderij van de heer M. Teeselink. Be voorzitter bracht de heer Teeselink en zijn schoonzoon dank voor de wijze waarop de onderhandelingen zijn gevoerd en voor hun houding, die van goede bur gerzin getuigt. De heer Klejn Velderman sprak de hoop uit, dat deze houding stimulerend zal werken ten aanzien van de overige eigenaren van de nog aan te kopen gronden. Tot wijkverpleegster werd met alge mene stemmen benoemd mej. M. ter Borg te Veendarm Op de aanbeveling kwamen verder voor: 2. Mej. G. J. Boxem te Viaaraingen en mej. M. W. Memelink te Doetinchem. Koperen jubileum Met bijna algemene stemmen werden de heren J. Kroon, als voorzitter, en de Een voorstel om in principe te beslui ten de subsidie voor de „Stichting uit leenbibliotheek Markelo-Holten-Diepen- heim" te verhogen van f 0.70 per inwoner tot f 1.30 p. i. en haar bouwterrein te verkopen op de plaats van het oude Hoevehuis aan de hoek Kerkstraat-Bosch kampstraat voor f 12.per m2 voor de stichting van een openbare leeszaal werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter verklaarde zeer verheugd te zijn over de krachtige ontwikkeling, welke de plattelandsbibliotheek in Holten heeft te zien gegeven, waarbij de heren Soer en Westerik zich, in het belang van de jeugd, gaarne aansloten. Bij de rondvraag vestigde de heer Soer de aandacht op bouwterrein aan de z.g. Zwanekampsweg, de heer Jansen op de gaten in de Borkeldsweg en de heer Westerik op de onvoldoende verlichting van enkele straten in de Gaarden. Burgemeester Enklaar hield hierna een zeer uitgebreide oudejaarstoespraak, waarin hij de belangrijke gemeentelijke activiteiten in het afgelopen jaar de re- j in 1960. vue liet passeren en een blik wierp in de toekomst. (Voor de inhoud daarvan wordt ver wezen naar een overzicht elders in dit nummer.) De rede van de burgemeester werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer M. Teeselink, die de grote erkente lijkheid van de raad uitsprak voor het overzicht, dat de burgemeester gaf van de activiteiten in het afgelopen jaar en het toekomstbeeld, dat hij ontwikkelde. Wij zijn zeer getroffen door het vele dat tot stand kwam en hebben behoefte U daarvoor hoewel wij daaraan zelf onze medewerking verleenden toch wel zeer hartelijk te bedanken. Het werd mede door U voorgedragen en hoewel wij het niet allemaal hetzelfde zagen, kwamen er toch meestal beslissingen, die voor ieder aanvaardbaar waren. Het verheugt ons, dat wij zo'n groot vertrouwen kunnen hebben in ons dagelijks bestuur en in de ambtenaren, die het bijstaan. Ook naar hen gaat onze dank uit. Spreker zeide door de toespraak van de burge meester evenzeer getroffen te zijn als door de kerstboodschap van Hare Maje steit de Koningin en het een voorrecht te vinden in deze geest in Nederland te worden geregeerd. Spreker wilde deze avond niet spre ken over de toekomstplannen, omdat de raad deze rustig aan het college kan over geven en verbond hieraan een persoon lijk dankwoord in verband met de aan koop door de gemeente van zijn boer derij. Na allen een voorspoedig 1961 te heb ben toegewenst, besloot de heer Teese link zijn toespraak. De burgemeester bracht de heer Tee selink dank voor zijn goede woorden en sloot met een gelukwens voor het nieuwe jaar deze laatste vergadering Gemeentebestuur ziet de toekomst donker in Burgemeester en Wethouders hebben de raadsleden de ontwerpen der begrotin gen van de algemene dienst en van de ge meentebedrijven voor het jaar 1961 aan geboden en schrijven in hun begeleidende brief, dat het evenais voorgaande jaren mogelijk is gebleken een sluitende begro ting aan te bieden. Op de post „onvoorziene uitgaven" is zelfs nog een bedrag van rond f23.000,— geraamd kimnen worden, waarvan rond f8.800 bestemd dient te worden voor de dekking van noodzakelijke voorzieningen, welke in de loop van het begrotingsjaar Een enkel woord ten geleide van het nieuwe jaar mag ik in ieder oudejaarsnummer van dit blad tot u richten. Het is mij steeds weer een voorrecht deze gelegenheid te hebben en u, met wie ik zo nauw verbonden ben, in het persoonlijke vlak alle goeds en veel voorspoed te mogen toewensen voor het jaar, aan welks ingang wij staan. Waarom, zo vraag ik mij weieens af, wordt aan die oudejaars avond zulk een bijzondere betekenis gehecht. Het veranderen van een getal in een jaartal kan toch moeilijk die merkwaardige lust bij ons oproepen om terug te zien op wat was, vooruit te zien naar wat komen gaat en ons te bezinnen op de plaats, waarop wij staan. Ik geloof, dat een nuchter antwoord op deze vraag, omtrent ae zin van de oudejaarsavond, geen recht doet aan de gevoelens, die dan vaardig over ons worden. In onze gedachten gaan wij op 31 december des nachts om 12 uur een drempel over. Zijn het wellicht de woorden van de dichter Melis Stoke, die onze gedachte bepalen, wanneer hij zegt: Wij moeten voort - - naar onbekende dingen en naar een horizon, die immer wijkt. Maar met de winst van weerbaa.rheid verrijkt uit de ervaring der herinneringen. Met al wat uit ons falen en ons pogen gerijpt is ter versterking en tot vrucht Uit zware wolken aan een regenlucht ontstaan in 't eeuwig licht.de regenbogen. Ik geloof het wel. Wij kunnen het op de oudejaarsavond soms erg moeilijk hebben, wanneer wij terugdenken aan mensen die ons ontvallen zijn, icanneer wij moeten erkennen, dat er vele misluk kingen of ernstige tegenslagen in ons leven waren, wanneer wij als mens onder de maat zijn gebleven. Dan kan er op die oudejaarsavond een worsteling plaatsvinden met het leven, met ons zelf, ja misschien wel met God. De geschiedenis van Jacob, die voordat hij zijn broeder Ezau ontmoet, streed met God en de mensen, wordt dan misschien per soonlijk beleefd. Jacob komt uit die strijd met de zegen van God. Ik kan u niet beter toewensen, dan dat u in uw oude jaarsover denkingen, hoe somber deze ook mogen zijn, tenslotte ook de zegen moogt ontvangen, die kracht schenkt om het nieuwe jaar met moed en vertrouwen tegemoet te treden. Ik zou het in mijn heilwens voor het nieuwe jaar voor u nog eens willen zeggen met de woorden van dichter Melis Stoke: Wij tasten in het duister van de nachten naar het geheim, dat zich niet vatten laat. Wij weten niets, dan dat de dageraad nog nooit de bange mens heeft laten wachten. Zo zij dan zonder vrees voor wat gaat komen die in de overgang van uur op uur zich toebetrouwt aan 't Goddelijk bestuur waarin wat was en wordt is opgenomen. W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. opkomen, zodat er dus nog een bedrag resteert van rond f 14.200,Aangezien dit bedrag niet toereikend zal zijn voor de dekking van kapitaalslasten voortvloeien de uit de noodzakelijk uit te voeren kapi- taalswerken in 1961, is het mogelijk te beschikken over 1lzo gedeelte van een be paalde reserve. Een voorstel omtrent die in uitvoering te nemen kapitaalsobjecten denken zij binnenkort aan de raad te doen. Het dagelijks bestuur is somber ge stemd omtrent de toekomstige financiële mogelijkheden der gemeente en het ba seert zich daarbij op het huidige ontwerp van wet op de financiële verhouding tus sen het rijk en de gemeenten. Het oor spronkelijk ontwerp hield een kleine ver betering voor de gemeente in. Bij de thans ter tafel liggende ontwerpregeling zal de gemeente jaarlijks rond f130.000,aan inkomsten derven, indien zij ongewijzigd het staatsblad bereikt. De vermindering zal voor het eerst worden toegepast in het jaar 1966 en wel zodanig, dat de uit kering van het Rijk jaarlijks met Vs ge deelte van het verschil wordt verlaagd, zodat na verloop van 5 jaren de gehele vermindering is bereikt. Indien deze regeling inderdaad door gang zou vinden, zou dit voor de gemeen te Holten tot onoverkomelijke moeilijk heden leiden, zegt het college. Het is n.l. niet mogelijk de bestaande uitgaven jaar lijks gedurende 5 jaar met f 26.000,te verlagen. Burgemeester en wethouders denken aan enig soulaas in de vorm van de heffing van een eigen gemeentelijke belasting, de woonplaatsbelasting, waartoe de moge lijkheid waarschijnlijk geopend wordt en verder achten zij het niet uitgesloten, dat er een jaarlijkse uitkering voor de wegen verstrekt zal worden. Erg gelukkig voelen zij zich met deze ontwikkeling niet en zij zeggen dan ook zich nauwelijks te kunnen voorstellen, dat dergelijke rigoureuse verlagingen van de uitkering uit het gemeentefonds doorgang zullen vinden en toegepast zullen worden, zonder dat hier inderdaad andere inkom sten tegenover gesteld zullen worden. Na een overzicht te hebben gegeven van de totale investeringen der gemeente per 1 januari 1961 ad f 6.194,658,21 of rond I f 1060.per inwoner en de daaruit voort vloeiende jaarlijkse lasten ad f474.495,18 i of f8.12 per inwoner geven burgemees- I ter en wethouders enkele in de begroting voorkomende nieuwe lastenramingen aan, 1 t.w. exploitatie zwembad f 9215.subsi die „Stichting rijwielpaden oost-Overijssel" f 1939.50, beloning congierge ULO f5500.-, j uitgaven voor volksfeesten f 1000.en i maatschappelijk werk zwakzinnigen j f525.60. De hogere uitgaven in 1961 kunnen in hoofdzaak worden opgevangen door ver- i hoging der wegen- en rioolbelasting f 10.000.—grond- en personele belasting f7.000,hogere uitkering gem. fonds f 33.800,—. In de begroting voor het GEB is reeds rekening gehouden met een verlaging der elektriciteits tarieven. Zaterdag 31 december: Gemeentediensten en -bedrijven gesloten. Aangiften bur gerlijke stand van 's morgens 9 tot 9.30 uur. Zaterdag 31 december: Coöp. Boeren leenbank „Holten" de gelhele dag ge sloten (zie adv.). Maandag 2 januari: Fa. Gebr. Schuppert de gehele dag gesloten (zie adv.). Maandag 2 januari begint de verkoop der loten van de 550e Staatsloterij (zie ad vertentie). Maandag 2 januari van 7.30-8.30 uur: Ver zilvering waardebonnen door de winke liers van de St. Nicolaasaktie in hotel Holterman (zie adv.). Dinsdag 3 januari, 8 uur: Jaarvergade ring Chr. Gem. Zangvereniging „Soli - Deo Gloria" in gebouw „Rehoboth". Vrijdag 6 januari, n.m. 2 uur: Officiële opening feestzaal café „Het Bonte Paard". Zaterdag 7 januari, 8 uur: Groot openings bal feestzaal café „Het Bonte Paard" (zie adv.). Donderdag 12 januari, 8 uur: Vergade ring Herv. Vrouwenvereniging in ge bouw „Irene". Vrijdag 13 januari, 7.45 uur: Praatavond Chr. Boeren- en Tuindersbond in ge bouw „Irene". Zaterdag 21 januari, 8 uur: Opvoering operette „De witte wolf" in „Amicitia". Donderdag 26 januari, v.m. 10 uur: Voe der- en weidebouwdag van de OLM, CBTB en Bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoek. Spreker ('s morgens): de heer P. Oosterveld. 's Middags fo rum. Ned. Herv. Kerk. Holten. Oudejaars avond 17 uur Ds. Israël. Extra collecte voor Algemeen Kerkewerk der Herv. Kerk. Zondag 10 uur Ds. Broeyer. Dijkerhoek. Oudejaarsdag 15 uur Ds. Israël. Extra collecte voor Algemeen Kerkewerk Hervormde Kerk. Zon dag 10 uur Ds. Israël. Geref. Kerk. Oudejaarsavond 5 uur Ds. Hoogkamp. Collecte voor Kas Art. 13 Emeritus-predikanten, predikantswe duwen en -wezen). Zondag 9.30 uur Ds. Hoogkamp en 3 uur Ds. Schenk v. Enter. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor eigen kerkbode. Geboren: Simon Jacobus, zv J. Louwer- se en A. Meijers, Boschkampsstraat 3. Gerard, zv H. Aanstoot en H. A. Meije- rink, Look 65. Hendrik Jan, zv J. H. Ebrecht en F. Tempelman, Schoolstraat 18. Femmy, dv W. G. Lammers en G. Smale, Aalpolsweg 2a. BEVOLKING: Ingekomen: J. H. Stevens van Almelo naar Holterberg 36. J. Breukink van Markelo naar Smidsstraat 6. A. J. Leppink van Neede naar Smidsstraat 6. J. W. J. van der Graaf van Markelo naar Borkeld 27a. G. W. Bosman van Enschede naar Dijkerhoek 77. W. Ulf- man van Rijssen naar Borkeld 80. Gevonden: regenbroek; zaklantaarn; hondje. Verloren: kinderwant; jongenssok; al pinomuts; linker want; een paar dames handschoenen; 2 zwarte damesschoenen (pumps). Inlichtingen dagelijks uitsluitend tus sen 9 en 12 en 14 en 22 uur op het groeps- bureau der rijkspolitie, Dorpsstraat 22, tel. 352. HOLTEN De Hongkongactie heeft weerklank gevonden! Verschillende zon dagsschoolleerlingen offerden spontaan een kwartje nog tijdens de dienst. Ande ren kregen het zakje mee naar huis. Er is over doorgepraat. Zoiets is belangrijk, na praten over de preek. In de klas van meester De Jong werd er ook al over ge sproken. Kinderen, die niet naar de zon dagsschool gingen, wilden graag mee doen. Ook uit een andere klas kwam nog een groep. Binnen een week had men f 97,30 bijeen gebracht! Hulde! De zon dagsschoolkinderen brachten f 220,in het laadje. Dijkerhoek had op de eerste Kerstdag al f 62,5J3. Zo gaat het samen al mooi naar de f 400,toe. Het zal nog wel wat nadruppelen, want een kleine hon derd zakjes zijn nog niet binnen! Er wordt nog op gewacht!

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1