Regeling studiekijdragen Kerstfeestviering Vrsiiwenweremgingen Tien jaar Kerstreizen van de PLR.V. PROVINCIE OVERIJSSEL „Soli Deo Gloria" gaf Weihnachts-Oratorium wan larth een sublieme wertoiking De beer v, 1 Oever sprak mot Ü0.B.O. SPAAR VEILIG BIJ DE N.H.M. HANDEL-MAATSCHAPPIJ Jaarvergadering 0.BJJ. Zei BiIef Raadsvergadering Kerstkwarfjesacfie Zondagsschool IE TEMPEL IAI KNIR6I0 De afdeling Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen vierde woensdag avond in het feestelijk versierde Amicitia met ouders en familieleden haar kerst feest, onder leiding van de presidente Mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel. De vraag, die bij velen opkomt, n.l. of we in deze tijd van onrust en honger wel kerstmis kunnen vieren, moeten we na tuurlijk met ja beantwoorden, maar daarvoor is nodig, dat we met allen op gaan naar Bethlehem, aldus de presi dente in haar openingswoord. Hierna werd door allen Gezang 1 ge zongen en werd door Mevr. G. Reilink- Braakman het Kerstevangelie gelezen. Een kerstgetuigenis, geschreven door Ds. P. Cannegieter, werd door enkele dames opgevoerd. Een koortje zong onder lei ding van Mej. de Vrieze een viertal lie- 'deren, waarna door Mevr. S. Sinnema- Leekstra een kerstverhaal voorgelezen werd van C. W. Bartlema-van Ginkel, ge titeld: „In mensen een welbehagen". De avond werd gesloten met de Avondzang, door Mevr. Enklaar begeleid op de piano. IN BIJKERHOEK Door de afdeling Dijkerhoek van de Bond van Plattelandsvrouwen werd dins dag in de kleine zaal van ,,'t Bonite Paard" het kerstfeest gevierd. De presi dente Mevr. M. Reilink-Kers richtte zich De Ned. Reisvereniging organiseert weer een kerstreis naar Holten. De tien voorgaande jaren, dat deze reis nu al gaat, varieerde het aantal deelnemers om de 50, die werden ondergebracht in hotel Hol- terberg en zijn dependances. Teneinde deze vakantiegangers niet te leur te stellen heeft men thans ook ho tel „In den Swarten Ruyter" op de Hol- terberg erbij gecharterd om de mensen onder te brengen. Het wordt een parallelreis met touring cars van de OAD, waarbij de avonden in het dorpshotel worden doorgebracht. De reis staat onder leiding van de heer J. Havenaar, bekend reisleider uit Delft en van de heer S. Auer, eveneens uit Delft afkomstig. Onder de deelnemers be vinden zich enkele dames en heren, welke deze kerstreis reeds voor de 10e maal meemaken en zaterdagavond in verband met dit 2e lustrum gehuldigd zullen wor den. Bij die huldiging zal o.m. aanwezig zijn het hoofdbestuurslid van de NRV, mevr. Koperberg-de Jongh, die o.a. 5 jaar aan het Belgische hof verbonden was als gou vernante van de tegenwoordige koning Boudewijn van België en haar echtgenote. Tijdens deze kerstreis maakt het gezel schap met de bussen trips naar de Vecht streek, Giethoorn en Tw.ente. Zondagavond treedt Piet Bos, de Hol- tense jager en preparateur voor het ge zelschap op met een lezing over het die renleven op en om de Holterberg o.a met zijn kist met geprepareerde dieren. Maandagavond brengt men een bezoek aan de Toneelvoorstelling van I-Ioltens To neel in Amicitia, waar opgevoerd wordt het toneelspel in 3 bedrijven van Kees Beswinda „Route Kopenhagen", onder re gie van Piet Bos. Dinsdag wordt een tocht gemaakt door de Gelderse Achterhoek met als hoofddoel Elten en vertrekt men vanuit Holten weer naar de diverse haard steden. in haar openingswoord speciaal tot Mevr. Pessik-Smit, die na een, langdurige ziekte thans weer in hun midden was. Na het lezen van het kerstevangelie door de pre sidente werd door Mevr. F. J. Harten- berg-Grotendorst een kerstverhaal ver teld. Mevr. v. d. Brink-Kloosterboer de clameerde een gedicht, wat ze zelf ge schreven had. Na de pauze met de gebruikelijke trac- tatie, las Mevr. J. Sluiter-Bolle een kerst verhaal in dialect voor en werd nog een gedicht gelezen door Mevr. H. Klooster- boer-Teeselink, alles afgewisseld door het zingen van kerstliederen. Van Mevr. Rodenburg, die thans in Hattem woont, was een kerstbakje ont vangen, wat bijzonder op prijs werd ge steld. Met het zingen van de avondzang werd de avond besloten. GESLAAGD Te Utrecht is voor de akte M.O. Staat huishoudkunde en "Statistiek (Economie) geslaagd de heer R. Heeres, ass.-direc- teur der Coöp. Fabriek voor Melkpro ducten „De Vrijheid", Voor leerlingen, die aan te stellen eisen van begaafdheid voldoen, en die zelf, dan wel hun ouders, voogden of verzorgers in de provincie Over ijssel woonachtig zijn, bestaat, indien de ouders, voogden of verzorgers niet of niet geheel in staat zijn de kosten verbonden aan de opleiding te dragen, de gelegenheid voor het schooljaar 1961/1962 een aanvraag in te dienen ter verkrijging van een provinciale studiebijdrage. Aanvraagformulieren daartoe zijn gedurende de maand januari 1961 verkrijgbaar ter gemeentesecretarie van de plaats van inwoning. Een korte toelichting voor welke opleidingen een provinciale bijdrage kan worden aangevraagd, en welke personen daarvoor in aanmerking kunnen komen, is eveneens ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Aanvragers dienen de in deze toelichting gegeven richtlijnen volledig in acht te nemen. De aanvraagformulieren dienen vóór 1 februari 1961 ter gemeentesecre tarie te worden ingeleverd. Na deze datum ingekomen aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De Gedeputeerde Staten van de provincie OVERIJSSEL. ZWOLLE, december 1960. De oratorium-uitvoering-, die de Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" zaterdagavond in de Ned. Herv. Kerk gaf onder leiding van haar dirigent, de heer W. van Erkelens uit Enschede, is voor de talrijke bezoekers, die het kerk gebouw bevolkten, weer een evenement geworden van grote vocale en muzikale schoonheid, mede door de uitstekende ge lijkgestemdheid van koor, solisten, orga nist en muziekkorps van het Leger des Heils uit Almelo. Uitgevoerd werd het Weilinachts-ora- torium van Heinrich Barth, dat geheel in de Duitse taal gezongen werd. Als solis ten traden op Willy Ebbink, een jonge zangeres uit Enschede, sopraan, en Henk van Monsjou, bekend van de radio en woonachtig in Hilversum, bas, terwijl Hil- brand van Bolhoeve, organist te Almelo, de zang op liet kerkorgel begeleidde. De instrumentale begeleiding voornamelijk van de gemeentezang, geschiedde, zoals gezegd, door het Leger des Heils-mnziek- korps. Holten is "door deze jaarlijks terugke rende uitvoering, waaraan telkens veel zorg wordt besteed, verwend, maar dit jaar was er toch wel bijzonder veel zorg aan besteed. Een uitstekend samenspel ging gepaard-met een onberispelijke uit spraak van de Duitse tekst, terwijl wij de begeleiding op het kerkorgel nog nimmer zo zuiver en magistraal hebben horen kinken als op deze avond. Zang en orgel muziek vloeiden beurtelings tot een wel luidend en dan weer tot een getemperd geheel samen. Deze muzikaliteit werd verhoogd door de prachtige zang en de heerlijke sopraan van de jonge zangeres Willy Ebbink, wier optreden op de bezoekers een diepe in druk maakte. Vooral de aria „Meine Seele erhebet den Herrn" in volle overgave door haar gezongen, gaf een duidelijk beeld van de prachtige stem, waarover deze jonge zangeres beschikt. Niet minder fraai, maar vocaal totaal tegenovergesteld, was het optreden van de bas, Henk van Monsjou, die kennelijk De leden van de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel kwamen vrijdagavond van de vorige week in één der lokalen der ge- ref. kerk in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Louwerse, opende deze bijeenkomst met Schriftle zing (Lukas 1) en gebed en hij richtte zich hierna in zijn woord van welkom in het bijzonder tot de heer v. d. Oever, bestuurslid N.C.B.O. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de commissie „Georgani seerd Overleg" waarin mededeling werd gedaan van de benoeming van de heer K. A. Koekkoek tot lid van deze com missie, in plaats van de heer H. J. Wes- terik, die als zodanig bedankte. Na afhandeling van enkele dingen van ondergeschikt belang, werd het woord gegeven aan de heer v. d. Oever, die sprak over het onderwerp: „Werk- classificatie en vrije zaterdag". Door de invoering van de werkclassificatie is hef; mogelijk geworden dat elke werknemer beloond wordt naar kwaliteit en kwan titeit. De toeslag varieert van 012 Voor de PTT-ers ligt het iets anders, daar voor hen per 1 januari a.s. man- klassificatie en verdienstebeloning wor den ingevoerd. Na de pauze waarin getrakteerd werd op koffie met koek sprak de heer v. d. Oever over de „Vrije zater dag" waaraan vóór- en nadelen zijn ver bonden. In een tijd, waarin niemand eigenlijk meer tijd heeft en het tempo steeds hoger wordt opgevoerd, kan een mens niet meer zonder ontspanning. Al leen hierom stemt het reeds tot vreugde dat de vrije zaterdag wordt ingevoerd, maar belangrijker is nog dat de sport nu niet meer op zondag maar op zaterdag kan worden beoefend. Bij het invoeren van de vrije zaterdag moeten we toch de vraag stellen of in voering hiervan verantwoord is ten op zichte van o.a. hulp aan minder ontwik kelde gebieden en woningnood. Een ar- beidsverkorting brengt grote kosten me de met alle gevolgen van dien en bij een arbeidsverschuiving (48 uur in 5 da gen) zullen de moeilijkheden niet uit blijven. Er werden naar aanleiding van het onderwerp een groot aantal vragen ge steld die door spreker op duidelijke wij ze werden beantwoord. Nadat de* heer B. W. Schöppers ver slag had uitgebracht van de te Almelo gehouden kadervergadering en de heer Louwerse een kort slotwoord had ge sproken, eindigde de heer v. d. Oever met dankgebed. Bescherm uw spaargelden tegen brand, inbraak en verlies. Uw besparingen zijn veilig,.op een spaar rekening bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Wij vergoeden over uw spaarsaldo 3 1/4 °/o rente tot f 30.000,- U kunt zonder opzegtermijn ten laste van uw spaar tegoed effecten kopen en uw belastingaanslagen in termijnen laten betalen. met een lichte verkoudheid behept, het publiek toch heeft laten genieten van de recitatieven, welke ook dit oratorium kent. Hilbrand van Bolhuis heeft de bezoe kers laten genieten van een prachtig or gelspel, dat door de recente restauratie en verdere completering van het orgel bijzonder tot zijn recht kwam. De begeleiding en orkestrering van de koorzang en de gemeentezang door de Almelose muzikanten, met hun bezielende muziek, zoals Ds. Hoogkamp het aan het slot van de avond uitdrukte, heeft op de bezoekers eveneens een diepe indruk ge maakt. Zij brachten nog een afzonder- De leden van de afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) kwamen woensdagavond in jaarvergade ring bijeen in gebouw „Rehoboth". De voorzitter, de heer Hm. Landeweerd, opende deze bijeenkomst met gebed, na dat gelezen was Psalm 19. Na een kort woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de leden van de Chr. Jonge Boeren-afdeling, sprak de voorzitter een hartelijk woord van dank tot de lieer H. Landeweerd Hzn., die enige tijd geleden als voorzitter bedankte en die in deze functie ruim 8 jaar belang rijk werk voor de afdeling heeft verricht. De secretaris de heer J. VV. Hulsman, bracht hierna het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental stabiel (68) was gebleven. Bestuursverkiezing'. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer G. Stam met algemene stemmen herkozen, terwijl inplaats van de heer G. J. Meilink, die zich niet her kiesbaar stelde, gekozen werd de heer E. Teeselink Mzn. Blijkens het verslag van de penning meester, de heer D. J. Bronsvoort, be droegen de inkomsten (incl. kassaldo vo rig boekjaar) f2488.18 en de uitgaven f2313.48, zodat er een batig saldo was van f 174.70. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren H. Landeweerd en J. Stam, had boeken en bescheiden in orde bevonden, weshalve de penningmeester decharge werd verleend. Als leden van de kascommissie 1961 werden benoemd de heren J. Stam en J. Meijer. Na de pauze, waarin koffie met koek werd gepresenteerd, sprak de heer Lub- bersen, assistent Landb. Voorl. Dienst, over het onderwerp: „Inkuilen en resul taten van de kneusmachine". De vrij goed bezochte vergadering werd door de heer J. W. Hulsman met dankgebed gesloten. Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zef niet dooï^bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde SemcpSnn (Mijnhardt) Koker90 en 60 ct lijke kerstselectie ten gehore. De dirigent, de heer Van Erkelens, be heerste het geheel, zoals wij dat al tal van jaren van hem gewend zijn, weer op kundige wijze. Hij kan wat de prestaties van het koor, en de keuze van de solisten betreft, op een zeer geslaagde uitvoering terugzien. De inhoud van deze kerst-oratoria is bijna gelijkluidend. Afwijkend was het, dat dit oratorium in de Duitse taal ge zongen werd en dat dit voor een onberis pelijke uitvoering geen beletsel was. Enkele fraaie momenten vormden de sopraan-solo en het optreden van het koor met „Ein Herz, das Demut übet" en het optreden van het vrouwen- en mannen koor afzonderlijk met „Gott, unser Hirt, behüt uns" en „Ja Finsternis, bedeckt die Welt". Met grote eerbied zong men aan het slot gezamenlijk staande het „Ere zij God". Ds. J. H. Israël, Herv. predikant, open de de bijeenkomst met een kort wel komstwoord, waarin hij er op wees, dat de zang zo'n grote rol speelt bij de vele gebeurtenissen, die in de Bijbel beschre ven worden. Spreker hoopte dat de Kerst tijd mag uitlopen op een persoonlijke ont moeting. Ds. R. A. Hoogkamp dankte „Soli" en alle medewerkenden aan deze prachtige uitvoering. Hij noemde het een vreugde elk jaar weer te zingen van de boodschap van Kerstmis en hoopte, dat daarvan iets zou resoneren in aller hart. De gemeenteraad komt woensdag 28 december a.s. des avonds 7.30 uur ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. 2. Voorstel tot aankoop van gronden van G. Achterkamp, J. H. Achter kamp, H. Bouman, E. Dikkers Hzn. c.s., A. Jansen c.s., W. Keizer, Kerk voogdij Hervormde gemeente, wed. T. Pot-Klein Baltink c.s. en G. J. Schuppert c.s. 3. Voorstel tot verkoop van: a. een bouwterrein aan de Kolweg aan Coöp. Centrale Bakkerij „De Halm" en de heer H. J. Reterink te Deventer; b. een bouwterrein in de gaarden aan de fa. A. Koopman en Zn., alhier; c. een bouwterrein aan de Jeur- linksweg aan de heer J. H. Schuurman te Vriezenveen. 4. Voorstel tot het stichten van een aardgasdistributiebedrijf en het vaststellen van de daarvoor ver eiste verordeningen en besluiten. 5. Voorstel tot herziening der electri- citeitstarieven. 6. Voorstel tot het benoemen van een wijkverpleegster. De aanbeveling luidt als volgt: 1. me:j. M. ter Borg, Veendam. 2. mej. G. J. Boxem, Vlaardingen. 3. mej. M. W. Memelink, Doetin- chem. 7. Voorstel tot het benoemen van le den der commissie van advies ex art. 8 der woonruimtewet 1947, voor het jaar 1961. De commissie is thans als volgt samengesteld: J. Kroon (voorzitter), J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevr. J. Jansen van de Brink. 8. Voorstel tot het onderhands opdra gen aan de fa. J. W. Klein Horst man van de herbestrating van de Kerkstraat. 9. Voorstel tot (her)benoeming van twee leden in de commissie tot we ring van schoolverzuim voor het tijdvak 1 januari 1961 tot en met 31 december 1963. Aftredend zijn de heren J. Kroon en A. Rietman. 10. Voorstel tot het nemen van een principe-besluit tot verhoging van de subsidie aan de stichting uitleen- bibilotheek Markelo, Holten, Die- penheim in verband met de voor genomen stichting van een leeszaal. 11. Rondvraag. „In zoverre gij dit aan één van deze mijn minste broeders hebt gedaan, hebt gij het Mij gedaan." Matth. 25 40. Hongkong is een eiland voor de Chinese kust. Het is een Britse kroonkolonie. In 1945 woonden er 600.000 mensen. En nu al meer dan 3 miljoen. Slechts een opervlakte als de gemeente Holten kan gebruikt worden voor landbouw en 't vijfde deel daarvan is woon- en industrie gebied. Op dit deel wonen 3 miljoen mensen! Door de opmars der communistische troepen werd Hongkong indertijd overstroomd met Chinese vluchtelingen, waardoor grote moeilijkheden ontstonden. WAT ZIJN WE RIJK IN HOLTEN! De huisvesting is voor deze vluchtelingen erbarmelijk. Vaak moeten 50 tot 60 personen het samen doen met één keukentje en één toilet. De regering bouwde huizenblokken met op iedere etage 64 kleine kamer tjes van 3 x 4 m, waarin per kamertje minstens 5 personen moeten worden gehuisvest. 500 tot 600 mensen krijgen samen 2 waterkranen en 6 latrines. Er zijn slechts 7600 ziekenhuisbedden, terwijl er minstens 60.000 nodig zijn. Het is dan ook regel, dat er 2 patiënten in één bed liggen. Elk uur sterven er 7 mensen in Hongkong aan t.b.c. De rege ring tracht aan alle kanten te helpen. 42 rijdende klinieken werken 15 uur per dag onder hoogspanning. Tienduizenden vluchtelingenkinderen groeien letterlijk op in de straten. Hun ouders verlaten hen al vroeg 's morgens en moeten hen onverzorgd achterlaten. Tweemaal per dag proberen de kinderen een schotel rijst of iets dergelijks te krijgen. Zeer velen lijden aan onder voeding en tonen al blijvende gebreken. Als ze nauwelijks een paar jaar kunnen lopen, proberen ze het gezinsinkomen te verhogen als schoenpoetser, krantenverkoper, enz. Tot omstreeks middernacht zijn zc soms nog bezig bij bioscopen, taxibedrijven, enz. Kinderen tussen 10 en 12 jaar gaan door tot in de morgen met het verrichten van hand- en spandiensten. KERSTGAVE VOOR VLUCHTELINGENKINDEREN De Ned. Zondagsschool Vereniging organiseert een hulpactie, be stemd voor de kinderen te Hongkong. Een paar rijstuitdelingen zijn natuurlijk als een droppel op een gloeiende plaat, maar alle hulp is welkom. De plaatselijke Zondagsschool helpt mee om de actie te doen slagen. Ze doet dit met een controlesysteem van een zegeltje voor een kwartje. Wie een zegeltje op het raam plakt, voorkomt onnodig geloop van an dere Zondagsschoolkinderen. Zaterdag 24 december is de actie gesloten om zes uur des avonds. w.B<iKfo..av-3toi 18. De aansporing van kapitein Fraser bracht het troepje net op tijd weer over zijn inzinking heen. Verder ging de tocht, nu tussen de hoge rotsen doordan er over heen. Weinig spraken de mannen, de inspanning van de tocht begon duide lijk merkbaar te worden. Daarbij kwam, dat het toch al weinig aanlokkelijke land schap steeds somberder werd: kale rots pieken staken dreigend omhoog gieren vlogen met afschuwelijk gekrijs hoog bo ven hun hoofden. En alsof dat niet genoeg was steeds de dreiging van ongeweten gevaren om henZelfs het gemoede lijke optimisme van Mack en de luidruch tige vrolijkheid van Flosser konden een neerdrukkende stemming niet geheel ver jagen. Dick, die voorop liep van het begin af aan, tuurde verlangend in de verte. „Wanneer zou de Tempel van Kwungho eindelijk in zicht komen? En zouden ze nog wel op tijd zijn?" Hij draaide zich om naar kapitein Fra ser, die hem bemoedigend toeknikte. Een droge korte tik op de dode boom naast hem deed hem echter onmiddellijk weer voor zich kijken Trillend stak in de stam een mes met een briefje er aan!

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2