KïHDampo iii KALFSTERMAN 40 jaar ie het jachtveld..., O.LM.-afdeling luisterde naar lezing over de pachtwetgeving Kleding van Lichtenberg zit beter - staat beter de°halm Idverieert in eiw eigen plaatsetijk nieuwsblad Q (O Feestelijke ouderavond openbare U.LO.-school Arjos opnieuw opgericht Zeldzame worp Kruis en Munt Deze advertenties werden niet gelezen maar GESPELD! Mevrouw, hier is uw Keurslager In de donderdag 8 december in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Kali ster man gehouden algemene ledenvergade ring van de afdeling der O.L.M. heeft de heer S. Leeuwerik, 2e secretaris van de Grondkamer voor Overijssel, een in leiding gehouden over de huidige pacht wetgeving. Voordat de heer Leeuwerik aan het woord kwam werden eerst een aantal huishoudelijke zaken afgedaan. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer A. J. Pekkeriet, aan het verlies, dat Holten geleden heeft door de opheffing van de lagere landbouw school, maar hij hoopte, dat het school gebouw toch nog z'n goede diensten zal kunnen bewijzen in de toekomst. (De heer Pekkeriet doelde hierbij op de stichting van een lagere landbouwhuishoudschool in dit gebouw, die in de lijn der verwach tingen ligt) De jaarlijkse akker- en weidebouwdag zal waarschijnlijk in de tweede helft van januari worden gehouden. Spreker deelde voorts mede, dat de heer G. J. Klein He geman als secretaris der afdeling heeft bedankt en dat in zijn plaats gekozen is de heer J. W. Wesseldijk. Hij dankte de heer Klein Hegeman voor alles wat deze voor de afdeling gedaan heeft. De voorzitter herinnerde nog aan de vergadering, welke in Zwolle gehouden is over 't garantiebeleid van de regering en wees er op, dat minister Marijnen hierin een kleine verbetering heeft toegezegd, die neerkomt op een kwart cent per kilo gram melk. Bij het punt „mededelingen" werden gunstige geluiden vernomen over de on derlinge ziektekostenverzekering, welke nu al weer geruime tijd werkt. Algeheel wordt wel vooruitgang geboekt. PACHTWETGEVING Na een korte pauze hield de heer Leeu werik zijn aangekondigde lezing over de huidige pachtwetgeving. De spreker voerde zijn gehoor pl.m. 120 a 130 jaar -terug in de geschiedenis en constateerde, dat toen het algemeen standpunt was „vrij zijn". Men kon doen wat men wilde en men kon ook vragen wat. men wilde voor al de grond. Na de eeuwwisseling kwam de regering tot het inzicht, dat er regelend moesf worden opgetreden op het stuk van de pachtprijzen. Een van de grondbeginselen was contractvrijheid, aldus spreker. Door verschillende rapporten op te stellen ging alles steeds weer te gronde. In 1919 is een commissie ingesteld, wier inzichten na 10 jaar werken van de hand gewezen wer den. Zo kwam men in 1929 toen het met de landbouw langzaam bergafwaarts ging. In de dertiger jaren maakte men echter vorderingen. Men kon toen bezwaren te gen een te hoge pachtprijs indienen bij het kantongerecht en dan werd de zaak be handeld. Zo komende is in november 1938 de juiste pachtwet in werking getreden. Men moest als huurder een contract heb ben getekend. Dit contract had nogal een lange duur. Dit was soms wel eens in strijd met de belangen van de verhuur der, die niet hield van zo'n lang gebruiks recht. Soms werden te lage prijzen inge diend, zodat de verhuurder halt riep. Heel juist werkten de beroepsinstanties nog niet, zodat er een jubeljaar kwam, dat iy2 jaar duurde. Men kon opzeggen wan neer men wilde. Tot in 1941 hierin een wijziging werd gebracht. Doch na de oor log werd deze afgekeurd door het volk. Na de oorlog kwam het pachtbesluit, de grondkamer, enz. Zo liep alles tot 1950, toen alles klaar was. Het ontwerp pacht besluit werd ingediend en door de Kamer goedgekeurd. Het werkte tot 1958. 1 mei van dit jaar werd gestart met een nieuwe pachtwet. Wenst men pachtsverzekering, dan kan men zich wenden tot de Grond kamer. Men moet schriftelijke gegevens hebben wil men inpachten, mondelinge afspraken hebben geen rechtskracht. Men wende zich binnen 2 m aandien tot de Grondkamer, en men krijgt de zaak in orde. De algemene gedragslijn is vervol gens zo, dat men 1 jaar voor de afloop van het contract verlenging moet vragen. Bij het opzetten door de verpachter moet de pachter binnen één maand verlenging- vragen, dan zoekt de pachtkamer het ver der" uit, Voor 1 jaar eindigt het altijd en is geen verlenging mogelijk. De pacht prijsnormen worden vastgesteld door de minister, rekening houdende met de grond die verpacht wordt. Deze prijzen lopen van pl.m. f 120.— voor humusrijke grond tot f 80.voor slibhumusgronden, f §9.-— voor arme zandgronden. Deze kunnen nog weer in klasgen onderverdeeld worden. Voor het besluit kan gerst een ontwerp worden ingediend. Aan het einde van iedere 3 jaar is de pachtprijs te verhogen of te verlagen. Dit kan bij de Grondkamer worden ingediend, waarop egn onderzoek volgt. Verdere wijzigingen zijn dan even tueel mogelijk. In de 6 of 12 jaar kan over de gebouwen worden gesproken. Dit moet dan binnen 6 maand voor het einde van het lopende paehtjaftr gefschieden. De reparaties zijn in de verpachting over eengekomen: de grote reparaties zijn meestal voor verpachters, en de kleine voor pachters. Zo moet men momenteel 't inscharen ook aanvragen bij de Grond kamer, evenals grasverKpop. De aanvra gen moeten steeds op tijd "worden inge diend, daar dit anders mislukken kan be tekenen. Vaak weet men nog geen onder scheid tussen Pachtkamer en Grondka mer. De Grondkamer is er voor het econo mische gedeelte, voor prijzen en derge lijke. De Pachtkamer is er om kwesties op te lossen. Hier komt men bij een kanton gerecht, nu hier te Arnhem. Verder geeft de nieuwe Grondkamer geen advies meer. Na een druk vraaggesprek met de in leider dankt de voorzitter de heer Leeu werik voor zijn rede en de beantwoorden de vragen. Leerlingen brachten jolige stukjes op Maandagavond kwamen een aantal AR-jongeren in gebouw „Rehoboth" sa men met het doel te komen tot her-op richting van de AR Jongeren Studieclub en middels deze club de AR-jeugd op po litiek gebied te aktiveren en te scholen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer G. Beldman Tzn., die in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak over het feit, dat pl.m. 30 jongeren aan wezig waren en hij richtte zich in het bijzonder tot een tiental dames en tot de heer K. A. Koekkoek als afgevaardigde van de AR Kiesvereniging „Nederland en Oranje". In het politiek maandoverzicht, ver zorgd door de heer J. Stam Jzn., werden enkele aktuele punten, o.a. de presidents verkiezingen in de VS, de belastingvoor stellen van de regering en de politiesala- rissen besproken. Na de pauze, waarin getrakteerd werd op koffie met speculaas, had een algehele bestuursverkiezing plaats, welke het vol gende resultaat had: G. Beldman, voor zitter; mej. H. Hazewinkel, secretaresse; A. Meijerink, penningmeester. Na nog wat politieke hersengymnastiek sloot de voorzitter deze gezellige vergadering met flankgebed. Een zeug van de heer J. Dij kink, land bouwer in de Beuseberg, heeft aan 22 biggen het leven geschonken of nog één meer, dan de dezer dagen te Gastènray onder Yenray gesignaleerde geboorte van 21 biggen. Mer. heeft de Holtense biggetjes helaas niet allemaal in het lêyen kunnen hou den en er enkele moeten toevertrouwen aan een andere zeug, die maar enkele biggen ggyvorpen had. Het Bestuur van 't Groene Kruis meldt ons-; Wie het werk vgn het Groene Kruis in Nederland, Suriname ,en Nfepw-Guinea wil steunpp en ook nog de kans wil heb ben epi} mooie prijs te winnen kope een of meer ioten van de grote financiële radio- en televisie-jubileum-aktie Kruis en Munt van het Groene Kruis, De loten zijn bij verschillende winke liers jrj pnze gemeente verkrijgbaar. Jachtopziener J. Sluiter ontving de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau De belangstelling van het jachtgezel schap van de heer J. Dura (bekend Ne derlands bouwondernemer, die onlangs zijn domicilie naar Zwitserland heeft overgebracht), dat dinsdag het Holter- broek en de contreien van het Snater gat jaagde en dat zich 's middags met de kloppers in 't Bonte Paard aan de welgevulde tafel met spekpannekoeken zette, bepaalde zich deze keer niet tot het tableau van hazen, fazanten en ko nijnen in de gelagkamer, maar bij de leider van deze jachtdag, de jachtopzie ner Jans Sluiter, die een grote eer en een warme huldiging ten deel viel. De heer Sluiter herdacht op 1 decem ber de dag dat hij voor 40 jaar zijn loop baan als jachtopziener begon. Dit be langrijke feit ging op deze dag niet on opgemerkt aan hem voorbij, maar giste ren heeft Mr. W. H. Enklaar als waar nemend burgemeester van Bathmen, be kend gemaakt, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft hem de ziveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau te verlenen en hem na afloop van de jacht de versierselen, in tegenwoor digheid van het- hele jachtgezelschap, familieleden, collega's uit de omgeving en tal van politiedienaren, op de borst gespeld. Ook de voltallige raad van Bathmen was hierbij tegenwoordig, als mede, als vertegenwoordiger van de districtscommandant der Rijkspolitie, adjudant van Vliet te Almelo, en mevr. Bogtstra, de echtgenote^ van Bathmens burgemeester, die momenteel wegens Burgemeester Enklaar drukt de heer Sluiter na het opspelden van zijn decora tie de hand. Links van de heer Sluiter: zijn echtgenote, mevr. II. Sluiter-Klein Teeselink. Rechts van de burgemeester: mevr. Bogtstra, de echtgenote van Bath- men's burgemeester. ziekte zijn functie niet kan waarnemen. Van Holtense zijde waren nog aan wezig de oudste wethouder, de heer B. J. Veneklaas Slots, de groepscomman dant van de Rijkspolitie adjudant Pet ter en de postcommandant, opperwacht meester J. P. Poll Jonker. Mr. Enklaar herinnerde er in zijn toe spraak aan, dat het, in deze tijd van on trouw aan het ambt, wel de moeite waard is om bij een trouwe dienstver vulling van 40 jaren een ogenblik stil ie staan. Hij gewaagde met grote erken telijkheid van de kwaliteiten van de jubilaris als jachtopziener, maar ook als iemand, die in de buurt steeds een be langrijke taak heeft vervuld en zich als raadslid de moeite heeft gegeven de gemeenschap te dienen. Hij werd als zo danig gekozen op de lijst Loo, maar heeft over de grenzen van de buurtschap ge keken en steeds het algemeen belang ge diend. Zijn goede hoedanigheden en in tegriteit zijn niet onopgemerkt gebleven en daarom heeft het, zo deelde de bur gemeester mede, Hare Majesteit be haagd hem de reeds vermelde onder scheiding te verlenen. Hij wenste niet alleen de heer Sluiter, maar ook diens echtgenote en zootis, die de voetstappen yan hun vader gevolgd hebben op het gebied van de jacht, geluk met deze on derscheiding. De heer Sluiter verzocht de burge meester in een uitvoerig dankwoord H.M. de Koningin en allen, die aan deze onderscheiding hun medewerking heb ben verleend, wel zijn hartelijke dank over te brengen. Ook bracht hij dank aan zijn patroon, collega's, politieman nen en kloppers voor de wijze waarop zij hem bij de uitoefening van zijn func tie steeds terzijde hebben gestaan. De heer L. Evers, secretaris van het dagelijks bestuur der Kon. Ned. Jagers vereniging te Rotterdam, reikte de heer Sluiter het diploma van 40 jaar trouwe dienst uit. Wie zijn jachtveld niet trouw beheert, aldus de heer Evers, wordt daarvan zelf de dupe. Hier was echter het tegendeel het geval. Het beheer van het jachtveld van de jubilaris is altijd uitstekend geweest en hij mag trots zijn op de staat waarin het verkeert. TOEWIJDING Ook de patroon van de heer Sluiter, de heer Dura Sr., wees op de grote toe wijding waarmede deze het veld heeft opgepast. Hij maakte, dat elke dag dat ik kwam jagen, voor mij tot een feest dag. Spr. bracht ook hulde aan de echt genote van de heer Sluiter voor de wijze waarop zij haar man bij zijn werk ge steund heeft en vele nachten alleen heeft moeten doorbrengen, als haar man in het jachtveld was. Dé heer Dura schonk zijn jubilerende jachtopziener de zilveren draagmedaille behorende bij zijn Koninklijke onder scheiding. De oudste wethouder van Bathmen, de heer G. J. M. Volkers, sprak woorden van gelukwens ook namens zijn mede- wethouder, de heer J. W. Markvoort, en cie overige leden van de raad en be dankte de heer Sluiter voor de prettige onderlinge samenwerking, welke men steeds met hem mocht hebben. Hij bood een prachtig bloemstuk aan. Ten slotte voerde de heer W. Roeter- dink uit de Pieriksmars namens de klop pers het woord. Een dag jagen met u is voor ons steeds een feest en er zijn er onder ons, aldus de heer Roeterdink, die liever een gang naar het meisje over slaan, dan een dag te missen om als drijver mee op jacht te gaan. Hij bracht de heer Sluiter bij zijn gelukwensen ook dank voor de behartiging van de be langen der streekbewoners in de ge meenteraad. De heer Sluiter heeft een jachtterrein van pl.m. 1200 ha onder zijn beheer, dat voornamelijk onder Holten gelegen is. Er werden tijdens deze overigens korte jachtdag 34 stuks wild geschoten. In een vlot tempo kregen de talrijk op gekomen ouders van buiten Holten vrijdagavond zijn de Holtense ouders aan de beurt een programma van muziek, zang en voordracht voorgeschoteld en zij hebben er, blijkens het telkens luid op- klaterend applaus, zeer van genoten. Het gebodene op deze avond culmi neerde tenslotte in de opvoering, na de pauze, van het toneelstuk in twee bedrij ven, naar het gedicht van De Genestet: „St. Nicolaasavond", dat een aardige ver tolking kreeg. De avond werd geopend door het hoofd der school, de heer J. Sinnema, die de ouders, mede namens de oudercommissie, welkom heette en de minder prettige me dedeling moest doen, dat één van de leer krachten, de heer F. Groenewoudt, die zich bij de instudering van het program ma zeer verdienstelijk heeft gemaakt, door een plotselinge inzinking nu niet van de partij kon zijn. Hij bracht de ouders dank voor hun financiële bijdrage, die het houden van deze avond mogelijk maakte. En toen kwam het openingslied met een quatre-mains op de piano door twee meisjes, ging het doek vaneen en kwa men uit grote dozen met het opschrift „Ait yedan" (Steeds maar verder) de jongens en meisjes, die de toeschouwers een welkomstlied toezongen. Rinus Heijenk kwam „leren voordra gen" met het bekende gedicht: „En rolt de Rijn weer langs zijn boorden", dat onmiddellijk werd gevoigd door een keu rige rythmische oefening met blauwe bal en In witte turnkostuumpjes van „Meisjes uit Markelo". Het nummer „Muzikale meesters" bracht een tiental jeugdige accordeonis ten voor het voetlicht, die als meer of minder gevorderden populaire wijsjes ten gehore brachten. Amusant was het nummer „Muffe mummie", waarbij een in Jiet nachtelijk duister stelende bezoeker in een Egyp tisch museum door de mummie de dood stuipen op het lijf werden gejaagd en van een heel ander genre weer het Rock 'n Roll-gezelschap, dat dito liederen ten gehore bracht. Een jolig stel, dat even als „Jolige Jopie" de bediende van de kunstschilder, het publiek bijzonder amu seerde. „Nieuwe negers" was de titel van de negro-band, die daarna optrad en met saxofoon, klarinet, fluit en trompet en kele aardige eigen composities ten beste gaf. Een leuke schets vormde het nummer „Tergende tanden", waarbij de tandarts, evenals bij het „schimmenspel" aan het slot, de opererende arts, wel bijzonder forse instumenten gebruikte. De toe schouwers hadden er echter veel plezier in. „De Salland Sijsjes" waren een zeer gemêleerd zanggroepje, dat Italiaanse liederen zong, maar eindigde met het Salland-lied, gecomponeerd door onze plaatsgenoot, de heer B. H. Brouwer. SATYRE. In het toneelstuk „St. Nicolaasavond", dat speelt in het midden van de vorige eeuw het werd geheel in kostuum op gevoerd steekt De Genestet de draak met de lintjesregen onder Koning Wil lem de Tweede. Deze verjaarde op Sin terklaasavond en dan werden velen naar veler mening in die dagen te pas en te onpas met een lintje begiftigd. De rollen waren als yolgt. verdeeld. De geridderde (domme) vader: de heer J. Broere; zijn schone en taktische echtge note: Mienie Wibbelink; de jonge mees ter in de rechten: declamator van het gedicht: Pieter van de Bovenkamp; An- nelies, zijn aangebedene: Jootje ter Harmsel; haar broers en studenten An- tonie en Pieter: Victor Braunius en Ger- rit Honcoop; een kleiner zusje: Bertha Mulder. In het tweede bedrijf een groot gezelschap familieleden en de Sint met zijn knecht. De heer W. Ras gaf vóór de opvoering een "korte toelichting van het stuk. Wilt u met de feest, dagen lekker en smakelijk eten, dan al uw BAKKERS ARTIKELEN van VERWERPEN VAN KRENTENBROOD SPECULAAS, enz. op woensdag 21 december a.s. Aanvang 7 uur. Fa. A. M. NIJKAMP Dijkerhoek TE KOOP een toom beste BIGGEN bij H. Rietberg, Holter- broek 73, Holten. Voor een smakelijke en gezellige feestmaaltijd met de Kerstdagen zorgt Uw Keurslager. Doe een keus uit onze speciale aanbiedingen. Rund- of varkensrollade - Haas - Biefstuk - Rosbief - Frincandeau - Varkenslappen - Car- bonade - Tong - enz. Ook voorradig zeer dik bevleesde BRAADKUIKENS en KIPPENPOULET. Voor een heerlijk soepje SOEPCOMPLET soepballetjes - poulet ,o| schenkel. Voor de boterham zeer vele specialiteiten zoals Tong - Ladschenken - Casselerrib - Tongfilet - Levercocktail - Lever half om - Gelardeerde lever - Rosbief - Gebraden rollade - Gebakken leverkaas - Leverpaté - Saks - Rauwe ham - Carré's enz. enz. Met Kerstavond natuurlijk weer traditioneel WORSTPANNEKOEK. Bestel Uw worst vroegtijdig. Onze reclames voor de Kerstweek zijn: DINSDAG: Verse worst V2 kg 170 Braadworst V2 kg140 Rookworst grof Y2 kg220 WOENSDAG: Vi kg magere speklappen 248 Bakje hadheevlees 128 DONDERDAG: V2 kg gehakt 17Q 1 kg voor 300 VRIJDAG - ZATERDAG: Varkensrollade, van 280 voor 260 per V2 kg VOOR DE BOTERHAM: 200 gram Ham 98 200 gram Levercocktail 98 150 gram Casselerrib 98 200 gram Boterhamworst 65 Gaarne ontvangen wij Uw bestellingen voor woensdagavond, zodat wij er de grootste zorg aan kunnen besteden. Uw Keurslager wenst U allen prettige Kerstdagen. OOK UW ADRES KEURSLAGER

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 7