II In de salon mm Nederlandss corsetterie, onder- en nacSitkleiiiig Tweede Kamerlid Mema sprak voor de IJ® Tournee van O.C.H. Voor Weihnachtsoratomim overweldigende belangstelling Schandelijk bedrijf Auto reed op varkenswagen Stationschef benoemd Verloting yau ,De Trekkers' leacti® ©p meikacüs Storm veroorzaakte veel ongerief Naar de schouwburg CJ.M.V. „De Bsüwers" te Espelo min zösiüweiï? f MS In de vorige week vrijdagavond in het gebouw „Irene" belegde openbare ver gadering van de Chr. Historische Kies vereniging heeft de heer T. J. Mellema, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal te Scheemda, gesproken over: „Agrarische aktualiteiten". De heer Mel lema kwam zo uit de Kamervergadering, waarbij hij had deelgenomen aan het driedaags landbouwdebat en waarin hij een zeer scherpe aanval had gedaan op het prijs- en garantiebeleid van minister Marijnen. Het ging daarbij voornamelijk om de garanties voor de akkerbouw, een extra toeslag voor de lichte zandgronden en de garantieprijs voor de melk. In het overleg tussen de minister en het Landbouwschap is het garantiebeleid uitvoerig besproken en heeft men van de zijde van het Landbouwschap concessie gedaan om te komen tot een ander sy steem bij het bepalen van de garanties met meer efficiënte normen. Zeer weini gen hebben toen nog verwacht, dat de mi nister van de zeer scherpe calculaties, welke toen zijn opgesteld, toch nog zou afwijken. De minister heeft zich bij een garan tie voor 5 miljard kg melk op het stand punt gesteld, dat dit een vermindering van de produktie tot gevolg zou hebben. Wat moeten we er mee, zo heeft de be windsman zo ongeveer geredeneerd, het kost de regering steeds meer geld. De commissie Vondeling, aldus spre ker, heeft uitgesproken, dat deze limite ring geen effect zou hebben op de gehele plas. Men kan niet bereiken, dat er min der melk zal worden geproduceerd door de prijs lager te stellen. Eerder is het an dersom, omdat de boeren meer melk tegen deze mindere prijs zullen gaan winnen om toch aan hetzelfde inkomen te komen. Spreker heeft zich in de Kamer dan ook sterk verzet tegen dit standpunt van de minister. Wij vragen garanties voor een procentuele produktieverhoging. De produktiviteitsruimte zal de loonsverho gingen, die zich zeer zeker dit voorjaar ook in de landbouwsector zullen aandie nen, moeten opvangen. De minister is de Kamer tegemoet ge komen door de garantieprijs van f28,30 per 100 kg bij 3,7 pet. vet te brengen op f 28,50 het Landbouwschap heeft f28,65 gevraagd en 10 miljoen be schikbaar te stellen als toeslag op de lich te gronden. Uitvoerig schetste de heer Mellema hoe de minister door een z.i. „handige" bere kening de toeslag voor de granen op de lichte gronden van f 150,- naar f 200,- per ha. wil beschopwen als de honorering van de produktiviteitsruimte voor de vee houderij op de zandgronden. De kostprijs van de haver en de rogge is echter aanmerkelijk gestegen. Om deze kostprijs van de granen op het zand vol ledig te vergoeden, zou de ha-toeslag reeds op f 175,- moeten worden gesteld. De minister is daarbij blijkbaar van de stelling uitgegaan, dat. men in de weide gebieden de loonsverhogingen wel kan opvangen. Spreker heeft daarop gerepliceerd, dat men, indien men komt tot een gemiddel de melkprijs, men voor het. calculeren van de produktiviteitsruimte niet mag uitgaan van de prijs voor de betere ge bieden. Teneinde aan te tonen, dat de 5 miljard geen heilig getal is, heeft de minister de te .garanderen hoeveelheid verhoogd met één miljoen kg. Bij de replieken heeft de heer Mellema een motie ingediend, waarin hij zijn te vredenheid heeft uitgedrukt met de kleine verbetering, die de minister heeft aangebracht, doch waarin met andere woorden gezegd wordt, dat de zandgron den nog te weinig soulaas hebben gekre gen en hij de minister vraagt deze zaak in ernstige beschouwing te nemen. De strekking van de motie van de heer Egas (PvdA) gaat veel verder en daar- De toneelclub OOH heeft voor het thans ingetreden seizoen een groot aantal uit voeringen op het programma staan. Op 10 december speelt men voor de muziek vereniging HMV; 14 januari voor de le den van de Coöp. Aan- en Verkoop ver eniging „Markelo"; op 17, 18 en 19 ja nuari voor de afdeling van „Volksonder wijs" in Varsseveld; op 4 februari voor de voetbalvereniging HVC; op 18 fe bruari a.s. voor de 'Holtense Accordeon vereniging en tenslotte op 4 maart a.s. voor de afdeling Hengelo van de Chr. Metaalbedrijfsbond. Het begint op beroepstoneel te lijken. Wij wensen onze ijverige dilettanten echter gaarne veel succes. Rijssen Voor het Weihnachtsorato- rium van Joh. Seb. Bach, uit te voeren op dinsdag 13 december a.s. in het Park gebouw te Rijssen, in samenwerking met het Overijssels Philharmonisch Orkest, blijkt een overweldigende belangstelling te bestaan. Reeds nu zijn alle plaat sen in alle rangen uitverkocht. Teneinde diegenen, die anders teleur gesteld zouden moeten worden, nog in de gelegenheid te stellen het oratorium mee te kunnen maken, heeft het bestuur van „Hosanna" besloten de generale re petitie voor bezoekers open te stellen te gen gereduceerde prijzen. De prijzen voor de generale repetitie, die op maandag 12 december wordt ge houden, bedragen respectievelijk f 2,25 en f 1,50. om heeft spreker zelf een motie inge diend. Of het daarin gevraagde haalbaar is, kon de heer Mellema nog niet beoor delen. De landbouwspecialist van de KVP, de heer Brouwer, staat niet achter zijn motie. Spreker wil de handelingen van de Kamer afwachten, alvorens om trent een eventuele intrekking een be slissing te nemen. Spreker kwam tot de conclusie, dat het bij dit kabinet mogelijk is te discussië ren en dat het niet zoals andere kabinet ten deden, klaar staat om het onaan vaardbaar uit te spreken. De heer Mellema heeft tenslotte nog een uiteenzetting gegeven van de door de vijf grote partijen ingediende motie inzake het versnellingsbesluit bij de in voering van de EEG, teneinde de minis ter een steun in de rug te geven bij de onderhandelingen over de opneming van de landbouw daarin met de ove rige partners. Hoewel de vergadering niet druk be zocht was, werden tal van belangrijke vragen gesteld, die door de spreker uit voerig werden beantwoord. De heer J. Kroon, die bij de opening gelezen had Psalm 96 en voorging in ge bed, dankte als voorzitter der kiesver eniging de spreker na afloop van zijn in leiding en bood mevrouw Mellema, die haar man per auto kwam ophalen, een klein geschenk aan. Deze sloot toen de bijeenkomst met dankgebed. De heer W. Veneklaas in de Look heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in een jaar tijds reeds zijn derde hond aan een vergiftiging ten prooi is gevallen. Bij het laatste geval, dat zich dezer dagen voordeed, heeft onze dierenarts, de heer G. S. E. Vegter, nog getracht het zieke dier te behouden, doch het is, na een ernstig lijden, aan de gevolgen van een naar vermoed wordt strychni- nevergiftiging gestorven. Ook op de Lichtenberg zijn de laatste tijd gevallen van vergiftiging van hon den voorgekomen. De politie stelt een on derzoek in. 'Het is zaak, dat de ouders in deze om geving hun kinderen waarschuwen voor al niet te raken aan cadavers, die in het veld worden aangetroffen, aangezien dit ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Gelukkig" hoort men zelden, dat mensen het slachtoffer worden van deze bar baarse methoden, maar het is goed, dat men gewaarschuwd is voor dit gevaar. Woensdagnacht om pl.m. 2.20 uur is een personenauto op de Deventerweg op een met twee paarden bespannen wagen gereden, waarin pl.m. 20 varkens werden vervoerd. De voerman van de vrachtwagen, E. H. uit Holten, had moeilijkheden met zijn achterlicht. Hij bond over een wit licht een rode zakdoek. Het licht was echter te fel, zodat het niet uitgesproken rood was. Dit had tot gevolg, dat de reklame-ont- werper G. H. D. uit Enschede met zijn personenauto achter op de vrachtwagen reed. De auto werd aan de voorzijde het meest beschadigd. Van de vrachtwagen werd de achteras ontzet. De voerman wist nog juist zijn beide paarden in bedwang te houden. Persoonlijke ongelukken de den zich bij deze nachtelijke aanrijding niet voor. Nadat onlangs het station der NS al hier de status van „station" heeft her kregen en binnenkort niet meer als „hal te" onder beheer zal staan van de chef van Rijssen, is te rekenen met ingang van 1 december j.l. tot stationschef 4e klas te Holten benoemd de heer C. O. N. Leget, adjunct-commies te Leiden. C. O. N. Leget De heer Leget is 36 jaar en Leidenaar van geboorte. Hij is in 1942 in zijn ge boorteplaats als jongste bediende op het station begonnen en heeft tal van ran gen doorlopen. In 1943 werd hij leerling assistent, in 1944 lijnassistent, in 1948 stationsambtenaar, in 1952 stationsamb tenaar ,1e klas en op 1 januari 1959 ad junct-commies, o.m. 'belast met de bui tendienst. De nieuwe chef is derhalve reeds een all-round spoorman. De heer iLeget is gehuwd en heeft drie kinderen: twee zoons van resp. 13 en 1 jaar en een dochtertje van 11 jaar. Wan neer hij in functie zal treden, is nog niet bekend; dit hangt samen met het be schikbaar komen van de stations woning, welke momenteel nog bewoond wordt door de heer E. Veneklaas, die als con ducteur zal worden overgeplaatst naar Hengelo. Momenteel is men nog bezig met de verbouwing van het station. Zodra deze gereed is, zal het gebouw geheel wit worden opgeschilderd. Ten overstaan van de groepscomman dant der rijkspolitie, adjudant R. Petter, had zaterdagavond in café Jansen de trek king plaats van de door de wandelsport vereniging „De Trekkers" aangelegde lo terij. De eerste prijs, een thee- en ont bijtservies, viel op lot no. 1444; de twee de prijs, een tafelkleed, op no. 1030; 3e prijs, een strijkijzer, op no. 1778; 4e prijs, een wekker op no. 1331 en de 5e prijs, een lectuurbak op no. 1734. De overige prijzen vielen op de vol gende nummers. Zij kunnen worden af gehaald bij de heer Kers, Larenseweg 35. 6e prijs no. 101; 7e prijs no. 523; 8e prijs no. 870; 9e prijs no. 954; 10e prijs no. 405; lie prijs no. 1949; 12e prijs no. 1629; 13e prijs no. 1254; 14e prijs no. 1575; 15e prijs no. 733; 16e prijs no. 1413; 17e prijs no. 4046; 18e prijs no. 1143; 19e prijs no. 1651; 20e prijs no. 635; 21e prijs no. 289; 22e prijs no. 1701; 23e prijs no. 1409; 24e prijs no. 428; 25e prijs no. 292; 26e prijs no. 1670; 27e prijs no. 805; 28e prijs no. 323; 29e prijs no. 1586; 30e prijs no. 544; 31e prijs no. 185; 32e prijs no. 1615; 33e prijs no. 180; 34e prijs no. 28; 35e prijs no. 223; 36e prijs no. 660; 37e prijs no. 1440; 38e prijs no. 1261; 39e prijs no. 859; 40e prijs no. 1959; 41e prijs no. 584; 42e prijs no. 457; 43e prijs no. 1751; 44e prijs no. 1567; 45e prijs no. 705; 46e prijs no. 130; 47e prijs no. 1903; 48e prijs no. 1219; 49e prijs no. 707; 50e prijs no. 810. Eén van de 4 foto's, die thans in alle lagere scholen van IIoLten te zien zijn „Zou ze het wel op kunnen, zo'n groot glas melk?" schreef mej. Sybranda, die Werkzaam is bij het Melk project van de Wereldraad van Kerken in West-Pakistan, onder deze foto. Volgend jaar hoopt mej. Sybranda met haar dia's ook naar Holten te komen. De westerstorm, die over ons land raasde, heeft ook in Holten veel onge rief veroorzaakt. De mensen van het GEB zijn van 's morgens negen tot 's avonds half zes in de weer geweest om de talrijke storingen op het lichtnet,. veroorzaakt door vallen de bomen enz., op te heffen. Tenminste acht ontwortelde bomen heeft men ge teld, die door de bovengrondse leidin gen waren gevallen. De zware regenval, waarmede de storm gepaard ging, veroorzaakte kleine over stromingen, waardoor verschillende we gen gedeeltelijk onder water kwamen te staan. In Dijkerhoek spoelde bij de boer derij van de 'heer H. A. Schutte een gat in de weg op de plaats, waar een duiker •onder de weg door ligt. De dienst van gemeentewerken heeft de straat proviso risch hersteld en waarschuwingslampen geplaatst om ongelukken te voorkomen. Het water stond hier tot de kruin van de weg in de sloten, evenals op vele plaatsen in de gemeente. Veel weilanden, die toch al zeer drassig waren, staan nu geheel onder water. Tal van landbouwers hebben het'jonge vee, dat nog in de weide liep, moeten op stallen. Woensdagmorgen gingen de leerlingen der twee hoogste klassen der o.l. dorps school en woensdagmiddag de drie hoog ste klassen van de o.l. scholen te Dijker- hoek en Espelo per O.A.D.-bussen naar de Deventer schouwburg onder leiding van de leerkrachten en enkele ouder commissieleden. De Deventer Sinterklaascommissie voor de openbare scholen liet namelijk zeven maal de operette „Alie's avonturen" op voeren. Het was een hele belevenis voor de jeugd om in de prachtige zaal met zo'n 700 kinderen bij elkaar het prachtige spel der onderwijzers te zien. Het grote toneel was net echt! Wel 40 rovers ver schenen om prins Elfie-Beij van Bagdad te overvallen. Aan het hof van de sultan van Arbadan blonk en schitterde alles. De muzikale begeleiding'was mooi, maar veel kinderen schijnen dit nog niet aan te voelen. Het hele stuk was een lust om te zien en de kinderen hebben zeer ge noten. Bovengenoemde vereniging hield haar jaarfeest op 2 en 3 december j.l. in de school te Espelo. Hierbij werd als voor naamste programmapunt opgevoerd het toneelstuk „Boerenstrijd" door K. Berg- sma. Het werd voor deze amateurs een, bijzonder succes. De hoofdpersoon Jan van Vliet werd door de heer W. Vruggink prima ten tonele gevoerd. Janna Lubber- sen speelde uitstekend als zijn vrouw, ter wijl Dirkje Stegink en Henk Kolkman als de kinderen des huizes zeer goede rollen te zien gaven. Dijkshoorn, de bevriende rentenier, Klaas Kops en Gerard als bu ren speelden zeer verdienstelijk (Jan ten Dam en Eppe Struik). Jozef Knijpers (Gert Blankena) speelde een voortreffe lijke rol en Mieke Slemp (Toos Kolkman) was als waarzegster-koopvrouw zonder de anderen tekort te doen de ster van de avond. Na afloop kregen de dames bloemen, ook mevr. Hol, die steeds voor de koffie gezorg had, en de heren Molendijk, die de avonden opluisterden met 'n prima zang voordracht, en F. J. Aal, die de regie voer de, een waardevol aandenken. De Bouwers kunnen terugzien op een zeer geslaagd jaarfeest. M ij n h a rdt's Zeniiwfa bie'fïen helpen U eroverheen s&®®®®®®»®®®®ee®®«®®®®®®®®®©®©®a®®e©®®®®#®e©®®®®®®®®®»©®«®®©®©®ee«®®®®©®®®®®©®®©«>©s®&s«>3 O®®®»»»*©®®®®®©® Lingerie voor ieder figuur, passend bij de ^bovenkleding, wordt in vele variaties en van verschillende materialen door de Nederlandse fabrikanten van corsetterie, onder- en nachtkleding gemaakt. En goed en modieus gemaakt, aangepast aan de Nederlandse vraag en smaak. Twee maal per jaar in november en in mei tonen deze fabrikanten hun collecties op de DAOOVA, de damesconfectie-vak- beurs, waar detaillisten uit het gehele land zich op de hoogte kunnen stellen van alles wat er in deze branche omgaat en zij kunnen u, mevrouw, dan weer in lichten! Tekenend is, dat deze artikelen getoond worden op een vakbeurs voor damesbovenkleding, wat ons duidelijk maakt, dat men moet komen tot een logische ophouw van de garderobe. Een bepaalde japon kan de ene vrouw allure geven, terwijl een andere van de ze zelfde japon een slordig niemendalle tje kan maken. Heel vaak zal dit het ge volg zijn van een onjuiste foundation (het Engelse woord, dat zowel het begrip cor set als beha omvat). Zowel de corsetten als de beha's zijn de laatste jaren niet alleen veel doelmatiger, maar ook veel eleganter geworden, zodat zij niet be hoeven onder te doen voor de steeds luxueuzer uitgevoerde lingerie. Een goed figuur is niet alleen esthetisch belang rijk, maar zal de vrouw ook meer zelf vertrouwen geven en haar geestesge steldheid verbeteren. Ook 'bij corsetten bestaat een juiste-maat-systeem, terwijl beha's vaak in 5 cupgrootten verkrijgbaar zijn. Voor wat zwaardere figuren zijn er zeer goede gaines met of zonder baleinen, vaak met een nylon voorpand, veelal in drie lengtes verkrijgbaar, terwijl ook met bepaalde verhoudingen tussen taille en heupen rekening wordt gehouden. Vele dames zijn het slachoffer geworden van huis-aan-huis-verkoop van foundations en daarom wordt met klem aangeraden de foundation-artikelen in een speciaalzaak of een speciale afdeling van een groot magazijn te kopen, waar gepast kan wor den en waar deskundige verkoopsters U kunnen raden. Natuurlijk zijn er altijd weer nieuwtjes onder de zon, bijvoorbeeld: een beha met elastische cups; één waarvan de schou derbandjes en de 'band aan de onderzij de met schuimrubber 'zijn gevoerd, zodat geen striemen meer kunnen optreden. Er is een speciale foundation voor de teen ager, waarvoor het kanten slipje, met een aangebreide pas aan de bovenzijde, waar aan de jarretelles bevestigd zijn, hijzon der geschikt is. Ook de positiecorsetten worden steeds doelmatiger en minder zwaar, zoals het model, dat aan beide zij kanten kan worden verwijd door middel van veters, die zich geheel naar het fi guur kunnen richten en dat goede steun biedt op de juiste plaatsen. Ook in deze periode van haar leven kan de vrouw er gesoigneerd uitzien. Het is thans mogelijk te komen tot een gehele garderobe van onderkleding in de zelfde toets, foundation zowel als onder- en nachtkleding. Ook in onderkleding kan men spreken van modekleuren en voor het komend voorjaar zullen die, gezien de verwach tingen voor de kleuren der bovenkleding, pistache (groen) en mimosa (geel) wor den, naast natuurlijk wit, zwart, 'bleu en andere kleuren. De ontwikkeling van de kunstvezels heeft onze lingerie het •luxueuze aanzien gegeven en het zijn werkelijk creaties van enkalon, draion, orlon enz. enz., die wij overal in de win kels zien, maar daarnaast zullen wij ook de batist weer terug zien en dc Broderie Anglaise. Sparkle tricot is een nieuwe enkalon, die sprankelend van uiterlijk is. De baby-doll handhaaft zich in de nacht kleding, naast klassieke modellen van nachthemden en pyama's, terwijl de ha- rem-doll (met driekwart pantalon) op gang gaat maken. Ook in de nachtkle ding zien wij de broderie, die toch wel heel erg fijntjes staat.Natuurlijk is er onder- eri nachtkleding in verschillende prijzen. Bij de dure en duurdere kwali teiten kunnen wij zeker wel spreken van haute „lingerie" couture. Men per mitteert zich hier extra fraaie 'kant, ex clusieve modellen, voeringen van con trasterende kleuren en een duidelijke aansluiting op de mode van de bovenkle ding. Het samenstellen van een onderkleding- garderobe is beslist geen luxe. Een strak- „Salon voor corsetterie, onder- en nachtkleding". ke rok en een truitje vragen andere foundations dan een wijde rok of een avondjapon. Het is beslist de moeite waard aan zo'n garderobe te beginnen. De Nederlandse industrie voor corsette rie, onder- en nachtkleding maakt wat juist voor de Nederlandse vrouw ge schikt is.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2