ff mm Het loopt weer tegen 5 december...* Mffim Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen vierden tweede lustrum Sport II TEMPEL V AN KWUNGH0 WËMÈmM van If. Nicolaas Uit Holtens Historie TIPS De afdeling Dijker hoek van de Ned. Bond. van Plattelandsvrouwen herdacht woensdagavond in de zaal van café ,,'t Bonte Paard" aldaar, in een druk bezochte feestelijke bijeenkomst haar 10-jarig be staan. Bij die gelegenheid heette de presidente, mevr. M. Reilink-Kers, de zusterafdelin- gen uit Holten, Espelo en Bathmen wel kom, alsmede afgevaardigden van de plattelandsmeisjes, bestuursleden van „Jong Holten", van de plaatselijke vereni gingen als de bedrijfsvereniging, de schoolkring-buurtvereniging, de afdeling der O.L.M. en der Herv. Vrouwenvereni ging. In het bijoznder richtte zij zich nog tot mevr. J. W. Nagelliout-Klijzing, de pro vinciale presidente. Er waren felicitaties binnengekomen van de oud-bestuursleden, de dames Wan ders, Kampen, en Rodenburg, die deze lieten vergezeld gaan van bloemen, en van de perscommissie, mevr. Bonhof uit Deventer. De uitgesproken felicitaties gingen vergezeld van geschenken onder couvert. Samen zong men toen het bondslied om vervolgens te genieten van het toneelspel van de toneelgroep van de afdeling De venter van Volksonderwijs, dat voor het voetlicht bracht het stuk ,,'t Is nooit te laat" van Felici Douglas. Het stuk speelt in Londen. Een druk HOLTEN EN ZIJN KERK (III). Wanneer men te Holten een kerke lijk ontvanger aanstelde, ging men niet over één nacht ijs! In 1660 was te Holten tot predikant be roepen Ds. A. Michaëlis. Deze herder diende de gemeente een-en-dertig jaar. De Holtenaren hadden in de loop der tij den bewezen harde koppen te hebben. Dat had de classis Deventer ondervonden in 1607. In dat jaar was bij de beroeping van een predikant de marke gepasseerd. Heren in Deventer hadden zonder mede weten van de marke de parochie Holten een nieuwe dominee aangemeten. De mar ke stond op achterste poten. De Holtenaren weigerden de predikant de toegang. En de sterke arm kwam er aan te pas. De drost van Twente ging bidden in Holten. De drost van Twente kwam persoon lijk naar het dorp en de schout moest de marke bij elkaar trommen. En toen dit op een bepaalde dag plaats greep, ging de drost de marke bidden om toch de predikant te nemen. Nou, tegen zoveel deemoed van de hoogste gezagsdrager in Sallandj waren de Holtenaren niet be stand. Zij gingen door de knieën en na men de predikant. Toch zal de dominee wel meegevallen zijn, want hij bleef er twintig jaar. Men had in de jaren tussen 1620 en 1660 de bloemetjes wel eens bui ten gezet. Want er werd in 1637 een kerkvergadering in de grote kerk te De venter gehouden.. Wij nemen tenminste aan dat dit te Deventer was. Want Holten had geen grote kerk. En ook andere fei ten wijzen er op, dat dit te Deventer ge beurde. Het was op deze kerkvergadering wellicht heet toegegaan. Men was er niets opgeschoten. Alleen om de rare- smaak weg te spoelen hadden de Holtenaren daarna in het stadswijnhuis twee-en-veer- tig kan wijn gedronken en één kan bier. Tezamen voor een-en-twintig gulden en vijf stuiver. De tegenwoordige man uit Holten zal zeggen: nou, dat gaat nog al. Maar in 1637 was een dubbeltje evenveel waard als nu een gulden. Toen Ds. Michaëlis in Holten kwam greep deze in om orde op de zaken te stellen. Er was weer onenigheid geweest, nu tussen de marke Holten en de Prins van Oranje. Waar zich een Prins van Oranje al niet mee bemoeide. Zelfs met een kerkelijk administrateur van Holten. De Prins dan had de schout van Bath men voorgedragen als kerkelijk ontvan ger. De marke Holten zei: Goed, als wij hiermee de Prins een genoegen kunnen doen, dan de schout van Bathmen maar. Maar dan moet de schout van Bathmen ook te Holten komen wonen. Maar de Bathmer schout kon te Holten geen pas sende woning vinden. Ga naar de Prins, spraken de Holtenaren eensgezind, laat die zorgen voor een huis te Holten. Zijne Hoogheid heeft er belang bij, wij niet. De drost van Saliand beveelt. De drost van Saliand maakte een de creet voor de marke van Holten, dat al dus luidde: De predikanten moeten genoe gen nemen met het tractement, dat de marke Holten bood. Men zal te Holten in de 17e eeuw wel goed voor de predikan ten gezorgd hebben, anders waren zij er niet zolang gebleven. Bij iedere aanstel ling van een nieuwe predikant moest de marke vechten voor haar rechten. Betweterige heren, die erven hadden liggen in de marke van Holten, matigden zich een macht aan, die hun bevoegdheid verre te boven ging. Zij grepen te Holten naar de macht in de kerk, maar ze gre pen mis. De boeren uit de Holter marke, die eens een drost voor zich hadden zien bidden, rekenden in vervolg van tijd ook wel met kleinere machthebbers af. In 1649 ging men in Holten de klok verhangen. Dit geschiedde zowel in figuurlijke als in letterlijke zin van het woord. De kerk klok werd verhangen. Maar de tijd ook. Het was de eeuw van de opkomst van de boerenstand in de marke. De boeren be loofden elkaar hulp tegen de aanmati gingen van Deventer. En zij hielden voor lopig het been stijf. In kerkelijke aange legenheden wilden ze zich niet laten ringeloren en wij zijn het hier volkomen mee eens. Gelijk hadden ze. VAN COEVERDEN. gezin waar alles om moeder draait, die boeken schrijft, waarvan haar eerste zelfs een bestseller wordt, zonder dat haar fa milie haar serieus neemt. De uitgever biedt haar een flat aan, dat ze aanneemt om in alle rust te schrijven. Maar dan komt er niets van terecht. Moeder, die de stilte zocht en toen ze alleen woonde in haar flat niet zonder haar familie kon en weer terug ging naar haar gezin. Het was een vlot en geestig stuk, dat erg in de smaak viel en waar telkens erg om gelachen werd. In de pauze werd getracteerd en de tra ditionele verloting gehouden, en aan het slot dankte de presidente de toneelgroep voor het goede spel en bood de spelers een kleine attentie aan. Met een. „wel thuis" sloot zij deze zeer geslaagde jubileumavond, waarop de Dij ker-hoekse plattelandsvrouwen met wel gevallen kunnen terugzien. PROGRAMMA 27 NOVEMBER 1960 Zondag": Plolten IIHaarlese Boys II, 2.30 uur (1) Zaterdag: Hulzen AHolten A, 2.45 uur (2) Sportclub Rijssen BHolten B, 2 uur (2) Holten C—RKSV B, 2.45 uur (1) Onze prognose staat achter de wed strijden. -,s Verder staan er de volgende wedstrij den op het programma: Enter IIG.F.C. II, 12 uur. RV IIOmhoog I, 2.30 uur. Haarlese Boys iTwenthe I, 1.30 uur. HOLTEN I—TWENTHE I 5—1 De kampioenskansen van het Goorse Twenthe kregen tegen mede-kandidaat Holten een geduchte knak. Met niet min der dan 51 leden de Gorenaren de eerste nederlaag van dit seizoen. Toch was Twenthe voor rust maar weinig minder sterk dan Holten, doch de gas ten hadden bepaald al een grote tegen slag te verwerken, toen Holten in de beginfase uit e.en tweetal corners op vrij gelukkige wijze een 20 voorsprong wist te nemen. De bezoekers gaven hier na de moed geenszins op en er werden aardige aanvallen opgebouwd. Doch de gewijzigde voorhoede kwam maar zel den gevaarlijk voor het doel van Holten. H. Stevens wist nog voor het aanbreken van de rust de achterstand te reduceren tot 2—1. Bij Twenthe hield men het spel te kort om succes te boeken. Toen Hol ten de stand op 31 bracht, was Twen the e:en geslagen ploeg en hoewel men door omzettingen in het elftal een beter resultaat trachte te bereiken, de Holte- Vermoedelijk zullen velen ook dit jaar weer beginnen te zegggen, „dat ze er beslist niet aan doen", aan Sinterklaas natuurlijk. Misschien een presentje onder de kerstboom, maar dat zien ze nog wel. Maar naarmate de dagen korten, het bui ten onbehagelijk en binnen zo behagelijk en gezellig wordt, gaat die goede oude 5-december-sfeer hun toch weer parten spelen. Zullen we toch maar niet alleen voor de kinderenen de volwas senen dan elk een kleinigheid. En na tuurlijk is het resultaat, dat 5 december, net als elk jaar, helemaal echt en in- en in-Nederlands wordt gevierd. HET KIND EN HET KIND IN DE VOLWASSENE Daarom is het ook zo aardig present jes te geven die ook door en door Neder lands zijn, dat wil zeggen in Nederland gemaakt, met Nederlands vernuft en vakmanschap. En als we nu toch zo echt Nederlands doen, dan willen wij het eens hebben over een vrije tijdsbesteding voor al voor jong, maar ook voor de volwas senen, die altijd een beetje van het kind in zich houden, die het gezin bij elkaar houdt, heel vaak ook heel leerzaam is en die al door vele geslachten is beoefend. Wij bedoelen het gezelschapsspel, te spe len met twee of meer personen. En zegt u nu niet, dat dat. ouderwets is want dat is beslist niet zo. Ze zijn er nog, dat goede oude ganzenbord, het vlooienspel, niet te vergeten MENS ERGER JE NIET met de zo vertrouwd geworden afbeel ding op de doos, Halma en Lotto, Zwarte Piet en Domino. Maar er zijn ook vele nieuwe en zelfs zeer moderne variaties. Wij zullen be paald niet alle spellen opnoemen die door een van de bekendste Nederlandse fabrie ken op dit gebied worden gemaakt, want dan zouden wij de namen van meer dan 250 Jumbo-spellen moeten nemen. Het is haast niet te geloven, maar ze zijn er voor alle leeftijden, in een mooie en stevige uitvoering en voor lage prijzen. 13. De tweede Chinees was dus toch niet naar beneden gegaan. Hij had Dick achter zijn meester zien aansluipen en moet al heimelijk gelachen hebben om dat blanke jongetje, dat het tegen een bende sluwe Chinezen durfde op te nemen. Met opge heven mes sloop hij achter Dick aan, die op dat moment Nang Foo duidelijk tracht te te maken, dat hij rekening en verant woording kwam vragen voor de vroeger naren zagen kans de stand geleidelijk tot 51 op te voeren. COMPETITIESTANDEN in de nacht gepleegde overval op het huis van mr. Bliss. Maar...... Bully had niet voor niets be loofd een oogje in het zeil te houden. Als hij nu óók maar een wapen hadAh, daar stonden op het dek een paar lege flessen. „Beter wat dan niets", peinsde Bully en nam een der flessen stevig ter hand. Toen was hij in drie stappen bij Dick's, belager en voordat deze zijn plan kon uitvoeren, gaf Bully met een kracht, waarover hij zelf verbaasd was, een fa meuze slag op diens boevekop. De man zakte geluidloos in elkaar, even kreunend. Bully pakte hem met een handige bewe ging bij een schouder en een been en met een licht zetje mikte hij de kerel als een lege zak overboord. „En da's dat", mom pelde hij tevreden. Holten I 7 5 2 0 12 26—12 Omhoog I 8 5 2 1 12 18—10 Twenthe I 7 3 3 1 9 17—14 G.F.C. II 6 4 1 1 9 16—10 Enter II 8 2 1 5 5 16—21 RV II 6 2 1 3 5 10—14 Haarle I 7 1 2 4 4 16—22 SOS I 6 1 0 5 2 9—19 S.D.O.L. I 7 5 1 1 11 23—11 Nijverdal III 8 4 2 2 10 18—17 De Zweef II 7 4 1 2 9 22—15 Markelo V. I 8 4 1 3 9 20—16 Haarle II 7 3 0 4 6 17—25 Holten II 7 2 2 3 6 10—12 RKSV II 8 2 2 4 6 19—22 Hector III 8 0 3 5 3 10—21 Enter III 8 8 0 0 16 42—10 RKSV III 8 6 0 2 12 28—15 RV III 6 5 0 1 10 39—4 Holten III 7 3 1 4 6 15—17 Haarle IV 6 2 0 4 4 13—30 SDOL III 8 2 0 6 4 15—41 SOS II 6 1 1 4 3 10—14 Wierden IV 7 0 1 6 1 10—41 Holten A 6 6 0 0 12 24—4 Hulzen A 8 4 2 2 10 13—10 Excelsior A 5 4 1 0 9 33—5 De Zweef A 6 4 1 1 9 25—14 DES A 7 2 1 4 5 14—29 SVVN A 6 1 2 3 4 11—20 Nijverdal A 7 1 1 6 3 5—27 Excelsior B 5 5 0 0 10 43—3 Nijverdal B 5 5 0 0 10 38—4 DES B 5 3 0 2 6 2815 Holten B 6 3 0 3 6 23—8 Enter V B 5 3 0 2 6 19—14 RKSV A 7 2 0 5 4 8—40 RV A 6 1 1 4 3 10—48 Sprtcl. Rijssen B 7 0 1 6 1 5—42 Holten C 5 5 0 0 10 31—3 RKSV B 6 5 0 1 10 23—7 Excelsior E 6 4 0 2 8 17—16 Enter Vooruit C 5 2 0 3 4 13—23 Enter B 5 1 0 4 2 3—20 DES E 4 0 1 3 1 6—12 R.V. B 5 0 1 4 1 7—20 OPSTELLING HOLTEN II Doel: T. Bijma; achter: G. Krieger, A. Meerman, M. A. Bosschers; midden: G. H. Vincent en J. A. Jansen; voor: H. G. A. Jansen, G. J. Paalman, J. A. Ulfman, A. Paalman en G. D. W. Brinks. Res.: J. ten Velde en W. Bunt. Hebt u uw beste verchroomde theeservies voor deze dag te voorschijn gehaald, gebruik dan geen poetsmiddelen om dit eens extra op te doffen. Gewoon heet water is het allerbeste middel. Na zorgvuldig afdrogen goed nawrijven met een zachte doek. Verse melkvlekken kan men verwijderen met verdunde zeepspiritus. De post heeft het al druk genoeg met het verzenden van de aangeboden St. Nicolaaspakketten. Stuur daarom ook eens wat per brief. U bent wel gebon den aan afmetingen, maar deze zijn nog vrij behoorlijk. Een brief mag ten hoogste 2 kilogram wegen, de grootste afmeting mag 60 cm. bedragen, terwijl de lengte, breedte en hoogte samen niet meer mogen bedragen dan 90 cm. En verzend vroeg Een boterletter moet als volgt verzon den worden: een passende doos, be kleed met vetvrij papier, een stuk kar ton zo groot als de bodem van de doos, eveneens bedekken met vetvrij papier, de letter met een gekleurd lintje vast binden, de overschietende ruimte op- vulen met papier. Om zoekraken van het pakket te voorko men, legt u binnen in de doos nog een extra papiertje met het volledige adres van de bestemming. Gebruik geen visi tekaartje als label, doch een stevig stukje karton en bevestig dit met een behoorlijk touwtje aan de doos. Plakt u het adres op de doos, dan niet alleen maar de hoeken bestrijken met lijm, maar het gehele etiketje. Vraag inlichtingen op het postkantoor, welk papier een Sint Nicolaas-pakket naar het buitenland moet vergezellen. Vraag ook, of hetgeen u verzenden wilt, wel mag worden uitgevoerd. Voor het buitenland zijn altijd nodig: een buitenlandse adreskaart en een aantal (soms één, vaak echter meer) douane-verklaringen. Men is er ook in geslaagd een belang rijke export op te bouwen naar vrijwel alle West-Europese landen en vele van die 250 spellen worden ook in het buiten land gebruikt. Zeer modern is Electro, een eleetrisch vraag- en antwoordspel met vragen op allerlei gebied en voor elke leeftijd. Als het lampje gaat branden is het antwoord goed. De gronddoos bevat 216 vragen, maar daarnaast bestaan er mappen met aanvullende vragen. Enkele onderwer pen: vliegtuigtypes, schepen, edelstenen, Bijbelse geschiedenis, motor-onderdelen, toerisme, muziek, paddestoelen, allerlei techniek enz. enz. Spannend, interesant en leerzaam. Ook de moderne kwartetten zijn de moeite waard. De kaarten zijn afwasbaar en kunnen worden gebogen, zonder dat er vouwen in komen. In de spelregels, bijvoorbeeld bij het stedenkwartet, wor den bijzonderheden gegeven over die ver schillende steden. Voor alles wat man is moet het autokwartet wel heel interes sant zijn. Auto's uit de gehele wereld en achterop de uitgebreide handleiding tal van gegevens over de getoonde auto's. Jumbo heeft aan de kleintjes gedacht met een sprookjeskwartet, waarbij in de handleiding elk sprookje in het kort is weergegeven. De hele kleintjes zullen met hun kleu- rentorentjes en daarbij passende kleuren- dobbelstenen beslist een tijdje zoet zijn enkleuren leren onderscheiden en Hamertje Tik zet hun fantasie aan het werk. En ach, er is altijd nog wel tijd voor een spelletje, als u wilt voordat de televisie begint, op een regenachtige zon dagmiddag of een ander ogenblik, dat de kinderen eens wat anders willen. De meisjes zijn blij met borduurprent- jes, kralenkaartjes, felicitatiekaartjes, kurkematjes en raffiamandjes, allemaal om zelf te doen en de kleuters kunnen zoet zijn met de plastic plakplaatjes zon der lijm in de vorm van bloemen en van sprookjesfiguren. Zo gaat het er hard op lijken, dat wij u alle spellen toch gaan noemen en dat is niet de bedoeling. Trouwens voor de kinderen is het bedtijd, dat staat duide lijk te lezen op de DE MISTERY CLOCK een cadeau voor een ieder, die precies wil weten hoe laat het is. Dat myste rieuze is de wijzerplaat van doorzichtig plexiglas, waarop de vergulde wijzers zijn aangebracht, die in de ruimte lijken te zweven, terwijl de klok onzichtbaar wordt aangedreven door een zelfstarten- de synchroonmotor 220-240 volt, 50 pe rioden, 3 watt. Door middel van een lampje in de goudkleurige voet worden de uuraan duidingen verlicht. Zeer mooi van vorm, een prachtig voorbeeld van Nederlands Warm water en (gele) zeep zijn nog al tijd de beste middelen om roet e.d. van gezicht en handen te verwijderen. beleven de „stille medespelers" ook span nende uren. Het doel bij dit spel is het vaandel der tegenpartij te veroveren, waartoe iedere speler een leger van 40 speelstukken, in rangorde van laag tot hoog krijgt, te weten: 1 spion; 8 verken ners; 5 mineurs; 4 sergeants; 4 luite nants; 4 kapiteins; 3 majoors; 2 kolo nels; 1 generaal; 1 maarchalk; 1 vaan del en 6 bommen. Het is niet de bedoe ling een oorlogsspel te brengen, doch de rangorde van het leger leent er zich goed voor de stukken een bepaalde waar de te geven en men kan niet zien welke rang een stuk van de tegenpartij heeft. Het gaat erom, het vaandel te verdedi gen. Een spannend spel voor volwasse nen, waarbij net als bij dammen en schaken veel denkwerk en veel strate gie te pas komt. Maar ook 's winters zijn er dagen met mooi weer en dan willen de kinderen graag naar buiten, en wat kunnen ze dan beter doen dan AAN DE ROL GAAN en dit bedoelen wij dan letterlijk, op rol schaatsen namelijk. Vele gemeentebestu ren hebben al speciale rolschaatsenbanen laten aanleggen of bepaalde pleinen aan gewezen als rolsehaatsgebied, zodat de kinderen zonder gevaar kunnen rollen. vakmanschap. Wel iets duurder dan een cadeau„tje", maar het is dan ook een waardevolle completering van het inte rieur. Hoe vaak per dag kijken we niet op de klok, hoe belangrijk is dan ook haar vorm en kwaliteit. Nu, de kwaliteit is beslist geen mysterie. EEN STRATEGISCH SPEL VOOR DE OUDEREN Wiens strategie zal overwwinnen? Het klokje van gehoorzaamheid heeft voor de kinderen geslagen, maar de ouderen zitten nog bijeen en vader en zijn grote zoon willen nu eens een spel spelen waar men de hersens geducht bij moet gebruiken. Zoiets als schaken bij voorbeeld, maar daarin is de zoon geen matador. Nee, dan liever Stratego, dan Ook in Nederland worden rolschaatsen gemaakt van een zeer soliede construc tie. Deze hebben een speciale voetbeves tiging door middel van grote leren teen- kappen, welke op 4 punten aan de voet plaat van de rolschaats zijn bevestigd. Op deze wijze wordt beschadiging van de schoenen voorkomen. De teenkappen wor den met een veter op maat aangetrokken. Dan hebben zij speciaal gelagerde, zeer slijtvaste rubber wielen. De rolschaats voor de beginners wordt hier gebracht met kleine stalen wieltjes, éveneens dubbel gelagerd. Kwalitatief goede en duurzame rol schaatsen, die elke vergelijking met het buitenlandse produkt met glans kunnen doorstaan en ook wat de prijs betreft volledig kunnen concurreren. Een echt Nederlands cadeau voor een bij uitstek Nederlands feest als dat van Sint Nico- laas. En dit waren zo maar enkele tips voor Sinterklaas-presentjes van Nederlands fabrikaat, waarvan er nog zeer vele te noemen zijn. Wij hopen, dat ze van pas zullen komen en de vreugde op 5 decem ber zullen helpen verhogen.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 6