Volksonderwijs lootte weer aandelen uit Toneelgroep „Podium" gaf mooie uitvoering UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT „B.A.T.0." gaf goed gymnastiek te mn Lichamelijke opvoeding voor de jeugd Verstandig voederen Ouderlingen-conferentie No. 47. Jaargang 12 (Tweede Blad). ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD Belangrijke grondaankopen op de Kol Laatste grond in de Gaarden verkocht Monteur benoemd Slechte verlichting Oranjestraat De hoofdschotel, welke de raad in zijn donderdagmiddag onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, gehouden vergadering gepresenteerd kreeg, vormden wel de voorstellen tot aan. en verkoop van gronden in 't com plex aan de Kolweg en in de Gaarden. De sterke groei, die de gemeente op het gebied van de woningbouw de laatste ja ren doormaakt, brengt mee, dat eerst gronden moeten worden aangekocht en dat zij later weer bouwrijp aan de tal rijke gegadigden worden doorgegeven. De gemeente is thans reeds druk bezig de gronden aan te kopen in het uitbrei dingsplan ten westen van de Rijssense- weg, nadat eerst haar deskundige de heer H. H. ten Dam uit Wijk bij Duurstede, het dikwijls moeilijke pad dezer trans acties geëlfend heeft. In deze vergadering werden al vast complexen aangekocht van de volgende eigenaren: H. Bargboer 4048 m2 voor f 8095.40; Erven H. Hartsuiker 1620 m2 f 2106.G. H. Mekenkamp Sr. 64 m2 f 595.G. J. Mossink 4210 m2 en 3970 m2 f 28.432.50; G. W. Reilink 5640 m2 f 7690.mw. J. Rugenbrink-Manenschijn 5920 m2 en 1820 m2 f 9140.—; H. Sletten- haar 3570 m2 f 8085.W. Steunenberg 2170 m2 f 2770.— en de Erven J. D. Vin cent 7868 m2 f 8746.—. Op een vraag van de heer Sprokkereef (alg. bel.) hoe het verloop dezer aanko pen is, antwoordde de burgemeester, dat deze weinig moeilijkheden hebben opge leverd. De mensen worden royaal behan deld. De heer Teeselink (c.h.) zeide zich hierover zeer te kunnen verheugen en vond een strook bouwterrein met een diepte van 35 meter zeer behoorlijk. De heer Rietberg (c.h.) drong er op aan, dat er zoals hij het uitdrukte met de onwilligen, die het op een ont eigening laten aankomen geen handje plak wordt gedaan. De voorzitter deelde mede, dat dit standpunt steeds door b. en w. is ingeno men. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Soer (pv.d.a) besloot de raad de aangekochte gronden niet kosteloos in gebruik te laten door de voormalige eige naren totdat de gemeente ze nodig heeft. De voorzitter merkte op, dat b. en w. in deze geen enkele risico willen lopen uit hoofde van de pachtwet. Men zal een deskundig onderzoek doen instellen. Een voorstel tot onteigening van de niet aangekochte gronden werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. De bezwaar schriften van een viertal grondeigenaren werd ongegrond verklaard. BEGROTING 1961 Bij het begin van de vergadering bood de voorzitter de raad de begrotingen voor 1961 aan, welke nog dit jaar behandeld zullen worden en deelde hij mede, dat in afwijking van een destijds gedane toezeg ging wel aan de noordzijde van de Kol weg zal worden gebouwd, omdat het bouwterrein aan de oostelijke zijde van de A. J. Goldsteinstraat wegens de be strating, verlichting en riolering zeker dient te worden benut. Aan de fa. H. Koopman en Zoon werd een complex bouwterrein aan de Gaar- denstraat (achter het V.V.V.-gebouwtje) verkocht voor f 10.90 per m2. De heer J. G. van Lindenberg kreeg een strookje grond aan de Kerkhofsweg voor f 25. Strookjes grond langs deze laatste weg en op de hoek Stationsweg-Waagweg, werden met dank voor de medewerking van de eigenaren om niet aanvaard. Nadat de raad een ogenblik in besloten zitting de candidaten had besproken werd tot monteur belast met het beheer van de waterzuiverings-installatie, de machi ne-installatie van het zwembad en het wagenpark der gemeente, benoemd de heer J. W. W. Bluemink, met 8 van de 11 stemmen. De heer D. J. Schooien no. 2 op de aanbeveling kreeg 3 stemmen. Aan mej. J. Bergfeld werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als wijk verpleegster ingaande 1 februari a.s. Enkele salarisvoorstellen waaronder de indeling per 1 juli 1960 van enkele weekloners in een hogere salarisgroep in verband met de nieuwe puntenloonlijn der werkclassificatie leverden geen bezwaren op. In verband met een ingekomen verzoek om een te Dijkerhoek bij „De Rinkelaar" een nertsenfarm te mogen stichten, stel den burgemeester en wethouders voor de algemene politieverordening met een' be paling aan te vullen, dat dergelijke in richtingen aan een vergunning gebonden zijn, waaraan voorwaarden verbonden kunnen worden. De raad was kennelijk niet blij met deze vestiging, maar verenigde zich met de inhoud van het artikel. Het voorstel om het toezicht op de wa terleiding en in het gebied van het Wa terschap „Salland" aan dit waterschap over te dragen, deed bij verschillende le den de vraag rijzen of hier inderdaad geen financiële consequenties voor de gemeente aan verbonden zijn. De heer Brands (p.v.d.a.) wees er op, dat de beken groter worden en het on derhoud waarschijnlijk duurder. De voorzitter antwoordde, dat dit on derhoud blijft, maar dat het dagelijks be stuur blij is van de schouw verlost te zijn. Omtrent de onderhoudsplicht kon 't wa terschapsbestuur bij de gehouden bespre king nog geen uitsluitsel geven. De heer Sprokkereef (alg. bel.) gaf als deskundige op dit gebied, enkele inlich tingen, waarna de raad besloot het voor stel te aanvaarden onder voorbehoud, dat omtrent de onderhoudsplicht, voorwaar den zullen worden gesteld. De heer Jansen (p.v.d.a.) drong bij de rondvraag aan op een betere verlichting van de Oranjestraat. Een spoedige aan pak is z.i. wegens het gevaar, dringend gewenst. De voorzitter verklaarde, dat er onder handelingen gaande zijn met de rijks waterstaat. Dit punt heeft de volle aan dacht van b. en w., want ook het college vindt de huidige situatie, evenals de heer Teeselink, beneden de standing van de gemeente. De heer Rietberg drong aan op verbe tering van de Beusebergerweg, die aan het begin veel te smal en te donker is en op een verbinding met Markelo door ver harding van de aansluiting aan de Rou- daalterweg in die gemeente. Binnenkort zal er een vergadering ko men over het aardgas met de ingezete nen verklaarde de voorzitter op een vraag van de heer Sprokkereef. Met diens suggestie om met de herbestrating van de Kerkstraat te wachten tot de gasbui zen zijn gelegd, wilde spr. gaarne reke ning houden. Verschillende leden stelden nog vragen over de bouw van het zwembad en de plannen voor het nieuwe slachthuis en het postkantoor. Het zwembad nadert zijn voltooiing en de andere plannen zijn in bewerking, ver klaarde de raadsvoorzitter. De Sportvereniging „B.A.T.O." gaf donderdagavond in zaal „Amicitia" een openbare uitvoering onder leiding van de heer W. Knapen te Nijverdal. De', avond werd geopend door de voor zitter van B.A.T.O. de heer J. Bulsink, die zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder richtte tot de hoofden vgn scholen en tot de ere-leden van de ver eniging de heren Hendr. Klein Velder- man, H. Soer en J. ten Wolthuis. Hij sprak verder een woord van dank tot de leider, de heer W. Knapen die in het afgelopen jaar weer zijn beste krach ten aan de vereniging gaf en tot Akke Meinsma en Marietje ten Velde voor de assistentie die zij verlenen bij de weke lijkse oefening. De heer Bulsink bood aan allen een klein geschenk aan. Hij bracht verder dank aan allen die hun medewerking gaven aan het wel slagen van de verloting en dankte de ingezetenen die prijzen beschikbaar stel den. Alle 1500 loten zijn verkocht en aan de winst zal e.en goede bestemming worden gegeven. Om de vereniging ook financieel ge zond te houden zal de maandelijkse con tributie voor de verschillende groepen verhoogd moeten worden met 10 cent en per 1 januari a.s. bedragen 60, 85, 110 en 125 per maand. De afdeling Holten van „Volksonder wijs" hield maandagavond haar jaarver gadering in hotel Holterman onder voor zitterschap van de heer B. II. Brouwer. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat er in het afgelopen jaar niet zo veel actie van de afdeling is uitgegaan, maar dat zij steeds paraat is om hande lend op te treden, indien de omstandig heden zulks noodzakelijk maken. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in Holten de zaken van het onderwijs zo goed behartigd worden en bracht in dit verband dank aan het gemeentebestuur, dat daarin zo'n belangrijk aandeel heeft. Volksonderwijs strijd er voor, dat het onderwijs goed behartigd wordt in het bijzonder het openbaar onderwijs. De toestand bij het kleuteronderwijs noemde spreker niet zo bevredigend, omdat alle kleuters niet geplaatst kun nen worden. Er staan er momenteel 10 op de wachtlijst en deze zullen niet toe gelaten kunnen worden voordat zij een jaar daarop gestaan hebben, omdat niet eerder een derde leerkracht zal kunnen worden aangesteld. Het probleem is besproken met de Oudercommissie, het gemeentebestuur en het hoofdbestuur van Volksonderwijs en men hoopt nu, dat een voorziening mogelijk zal worden, vooral als gegevens kunnen worden verstrekt over de ver dere toeloop van leerlingen. Bij de ingekomen stukken werd uit voerig gesproken over de actie voor le denwerving, die door enkele leden ter hand zal worden genomen. Medegedeeld werd, dat de dames Wol- ters weer bezig zijn met het instuderen van een operette genaamd „De witte wolf", die half januari door de school jeugd zal worden opgevoerd. Een kin deroperette in 3 bedrijven naar een Li- taus sprookje. In de maand februari hoopt men een ontspanningsavond te organiseren. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een toezegging van f 250, door het bestuur gedaan bij de actie voor een filmtoestel voor de o.l. dorpsschool. De heer Soer dankte het bestuur voor zijn activiteit in deze. Blijkens het jaarverslag van de secre taris, de heer H. J. A. Koldeweij telt de afdeling 180 leden en 18 leden-huisge noten. Hef verslag van de penningmeester, de heer G. Weijl, vertoonde een batig sal do. In verband hiermede konden 84 ren teloze aandelen van f 10,aangegaan voor de voormalige kleuterschool, wor den afgelost. Tot leden van de kascommissie werden aangewezen de dames W. E. Wolters en H. W. de Vrieze. Bij de bestuursverkiezing werden me vrouw B. Broere-Bos en de heer G. S. E. Vegter als bestuursleden herkozen. Bij de uitloting van de aandelen, die hierna volgde werd medegedeeld, dat de nummers zullen worden gepubliceerd en dat inwisseling moet plaats hebben voor 1 februari 1961. De aankondiging daar van in dit nummer. Tijdens de rondvraag werd nog ge- GOEDE GYMNASTIEK Na de algemene opmars, waarin de verschillende groepen op het podium verschenen, werd het 19 nummers tel lende programma vlot afgewerkt. Zes meisjes in lichtblauw tricot beten met een keurig uitgevoerde vlotte oefening de spits er af. Het programma voor de pauze kwam voornamelijk voor reke ning van de kleinere meisjes en jongens die met vrije oefeningen, grondgymna- stiek, bokspringen, oefeningen op de mat en paardspringen een zeer gevarieerd aantal nummers vlot afwerkten. Een groep meisjes bracht op keurige wijze „Bruiloftsdans" (bruidegom en bruid resp. Joke Israël en Eggie Meinsma). Bij de grondgymnastiek toonden de heren niet alleen souplesse maar tevens kracht. De knotsoefening van de adspirant- dames op muziek van de tango „La Plata" betekende een goede afsluiting van het programma voor de pauze en de dames oogsten een welverdiend applaus. Na de pauze waren het de meisjes die met een „Showparade" veel bijval oog sten. Bij de brugoefening voor dames en hoogbrug voor heren zagen we schitte rende staaltjes van lichaamsbeheersing en acrobatiek en deze nummers waren ongetwijfeld glanspunten van deze avond. Met een gracieus uitgevoerde rythmische oefening van de dames werd de uitvoering, waarvoor van de zijde van de ouders helaas veel te weinig be langstelling bestond, besloten. Zaterdagavond 26 november zal in „Amicitia" een 2e uitvoering worden gegeven. ELIZABETH TAILOR de Engelse filmster, die momenteel film opnamen maakte voor de nieuwe film „Cleopatra" moest deze werkzaamheden tot nadere datum, wegens een ernstige ziekte, verschuiven. sproken over het aanvangsuur des mor gens van de kleuterschool, waarna een tweetal mooie, door de Unilever beschik baar gestelde, kleurenfilms werden ver toond, handelende over Afrika en geti teld „Handelaars in leer" en „Olierivie ren". Op uitnodiging van de Herv. Jeugdraad en de Gerei. Jeuëücentraie gaf het Chr. beroepstoneeigezeiscnap „Toneelgroep Podium" zaterdagavond in het geoouw Rehoboth een toneeluitvoering met het familiespel in 4 bedrijven van Jan de Vries „L»e jeugd viiegt uit". In dit boeiend spel, dat destijds door de NCRV ais hoorspel is uitgezonden en dat handelt over de familie de Wit het kon een willekeurig vaderlands gezin zijn heelt ieder van de acht taferelen, waaruit het spel bestaat, de toescnouwer met enige levenservaring iets te zeggen. Zij houden de bezoekers - en dat zul len besnst niet alleen de gelijkgenchten zijn, zoals het programma vermeldt een spiegel voor, waarin zij hun eigen gezinsleven weerspiegeld kunnen vinden. De kieine prohxeempjes en de proble men, welke zich in ieder gezin voordoen en die zich in een eenvoudig, maar ook dikwijls ontroerend en diep menselijk spel aandienen. Het conflict, als b.v. va der de Wit zijn zoon Willem zondagsmid dags aan tafel de les leest over zijn voet ballen op zondag en de zaal even de adem inhoudt en tensiotte de hartverwarmende gebeurtenissen b.v. als de wat autoritaire vader de Wit na zijn ongeluk op zijn ziek bed tot het inzicht is gekomen, dat de uitvliegende jeugd haar eigen ideeën en verantwoordelijkheden heeit en hij, thuis nog nakurend, tot een openhartig gesprek met zijn gezin komt of ais aan het einde van het stuk de beide ouders hun toe komst in Gods hand leggen. Jan de Vries heeft zijn figuren echt gevoelvol en humoristisch weten te be schrijven. Podium heeft ze op echt men selijke wijze weten te vertolken. DE SPELERS. Men had grote bewondering voor het Er zijn nu bedrijven, aldus ir. G. Velt- huizen, rijksveeteeltconsulent voor Gro ningen onlangs voor de microfoon, waar meer ruwvoer beschikbaar is, dan deze winter vervoederd kan worden. Dit zou veehouders ertoe kunnen verleiden maar raak te voeren, daarbij onvoldoende re kening houdend met de kwaliteit en de soort van heit voer. Het is mogelijk dat verkeerde krachtvoeders worden gege ven en ruwvoedermiddelen worden overgehouden, die beter konden worden opgeruimd, terwijl andere bewaard had den kunnen blijven. Het resultaat is dan, dat het komende stalseizoen toch nog duur wordt, wat betreft het voeren, ter wijl het zich zo gunstig laat aanzien. Ook onder deze omstandigheden moet, om een zo economisch mogelijke produk- tie te verkrijgen, nu reeds het voeder plan worden gemaakt. Er is veel hooi gewonnen en daarnaast erg veel kuil- voer. In het voederplan moet er naar worden gestreefd, het kuilvoer op ver antwoorde wijze kwijt te raken. Hooi kan nu eenmaal beter worden bewaard dan graskuil. Het jaar 1959 heeft geleerd, wat het waard is wat hooi in reserve te hebben. Door de grote hoeveelheden ruwvoeder bestaat de neiging eiwitrijke krachtvoeders aan de melkkoeien te ge ven. De ruwvoeders zijn echter laag in zetmeelwaarde. Normaal moeten al voor de laatste liters melk A-voeders worden gegeven, dit jaar geldt dit zeer zeker. Op de meeste bedrijven zijn krachtvoe ders met lage eiwitgehaltes beter op zijn plaats dan met hoog eiwitgehalte. Dit betekent dus een besparing. Goede rant soenering is dus ook dit jaar op zijn plaats, daar vooral de hoogproduktieve dieren en melkvaarzen juist dit jaar ex tra gevaar lopen, tekort aan zetmeel waarde te krijgen. Door de natte zomer hebben de dieren veel vochtig voeder moeten verwerken, waardoor extra veel mineralen het lichaam verlaten. Deze winter zal bo vendien kuilvoer, dat vochtiger is dan normaal, een belangrijk bestanddeel vor men van het rantsoen. Wanneer dit rant soen dan nog aangevuld wordt met b.v. natte pulp of aardappelvezels, is er weer veel vocht in het rantsoen, hetgeen met verlies aan mineralen gepaard gaat. Het is dus gewenst, deze winter extra zorg aan de minerale voorziening te beste den. Onnodig te zeggen, dat de zon deze zomer weinig heeft geschenen. Onvol doende realiseert men zich echter dat hierdoor de vitamine-D-vorming in dier en hooi minder is geweest dan normaal. Extra vitamine-D in het rantsoen voor jonge dieren is nodig. Een juist voeder plan en goede rantsoenering zijn dan ook voor deze winter belangrijk. U kunt dit zelf doen, maar u kunt het ook laten doen. De veevoedervoorlichtingskernen vormen een doelmatig middel om zo eco nomisch mogelijk door de winter te ko- De vijfde ouderlingenconferentie der classis Deventer van de Geref. Kerken zal worden gehouden in het gebouw „Re hoboth" op zaterdag 26 november a.s. In deze bijeenkomst zal Ds. R. A. Hoogkamp het „Rapport geestelijk leven" bespre ken. prachtig en dikwijls ontroerend spel van Emmy Scholte, als de, met haar allesom vattende liefde, echte moeder van het ge zin, maar ook voor Cees Pijpers, die zijn vaderlijk gezag en zijn principes niet verloochent, maar ook toegankelijk blijkt voor de veranderingen, die zich in het leven kunnen voltrekken. Vlot was ook het spel van Tom van Ek, als de zoon Willem, die tegen het vader lijk gezag in opstand komt, het huis ver laat, maar daarin, na het ongeluk van zijn vader, als een goede zoon terugkeert en van Peter van Gestel als de zoon Ger- rit, die meer voelt voor muziek dan voor theologie, maar zich tenslotte toch zij het niet van ganser harte bij de inzich ten van zijn vader wil neerleggen, als deze zich juist niet meer zo zeker van zijn zaak voelt. Gerrie Mantel speelde op zeer verdien stelijke wijze als Maartje de rol van „en fant terrible en verliefde puber" en wist door haar rake opmerkingen telkens een vrolijke noot in het spel en een lach in de zaal te brengen, evenals Marry Mi- chon, die dit als de wat oudere en meer gedecideerde dochter Annie met haar liefdesperikelen wist te doen. Tom van Ek kwam nog in een dubbel rol als de stoere verhuizer en Detlev de Vries als mijnheer Baks, de muziekleraar van Gerrit, voor het voetlicht. Samen brachten zij een uitstekend spel, waarvan de lahxjke bezoekers er wa ren er pl.m. *00 zeer hebben genoten. De vice-voorzitter van de Herv. Jeugd raad, de heer A. Westerik, sprak aan het begin van de avond een kort welkomst woord en dankte na afioop het gezelschap voor zijn prachtig spel, waarbij de heer K. A. Koekkoek, de dames vervolgens bloemen aanbood. Zijn woorden werden met een spontaan appxaus van de zaai onderstreept, zodat de spexers enige keren voor het voetlicht moesten terugkeren. Er kxeefüen aan deze avond een paar kleine regie-foutjes, ten eerste, omdat er foldertjes werden uitgedeeld, waarop de spelers van het hoorspel stonden afge- beeid, zodat het publiek even in verwar ring kwam, wijl het officiële programma met werd verkocht en ten tweeae chidat de aangekondigde koffie niet verkrijg baar was. Dokter Nagelhout heeft ten slotte de burgemeester, de heer ter Reehorst en da heer Kroon bedankt voor hun medewer king aan deze geslaagde en voor het uit dragen van de kunst belangrijke avond. Olliciëie publicatie KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbar^, kennis, dat op zaterdag 3 december I960, des voormid dags van 11 tot 12 uur in het Wijkge- bouw van het Groene Kruis te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lo kaal van de openbare lagere school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kos- teioze inenting en herinenting tegen pok ken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inen- tingswet 1939, een kind vóór het berei ken van de leeftijd van een jaar, tegen pokken moet worden ingeënt. Indien in enting niet heeft piaats gehad, moet een ondertekende verklaring worden overge legd, waaruit blijkt, waarom deze inen ting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het inentingsboekje mede te bren gen, dat na de geboorte-aangifte werd toegezonden. Holten, 24 november 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. OPENBARE KENNISGEVING Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 28 november 1960 gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt het be sluit van de raad dier gemeente d.d. 24 november 1960, nr. 2905. tot vaststelling van een wijziging in het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. Het besluit heeft betrekking op een wijziging van de bebouwing in het com plex Gaarden. Binnen zes weken na afloop van bo vengenoemde termijn kunnen belangheb benden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen dit besluit indie nen. Holten, 25 november 1960. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. OFFICIëLE OPENING KLEUTERSCHOOL De burgemeester van Holten vestigt de aandacht van de genodigden er op, dat de officiële opening op-donderdag 1 decem ber, des namiddags om 3 uur, niet zal plaats vinden in het jeugdgebouw „Irene" maar in de hal van de O.L. DorpsschooL De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5