Schilder- en. Beeldhouwkunst Holtense Kunstclub aanschouwde jaarfeest C.J.V. Dijkerhoek Aanbesteding Bankgebouw Uw Sint Nicoiaas-present: 5 dagen vacantie voor een Rheuma-patient 40 jaar in dienst van een firma Forum sprak voor Volkshogeschool-cursisten 5t Nicolaas S Herhaling Dit blad Jaarvergadering 5ïSe Naerdpool" Flinke stijging aantal leden en donateurs Schaakclub opgericht Ulo-Sio-Vara De twaalfde bijeenkomst van de Hol tense Kunstclub „H.K.C." bracht dinsdag avond weer een groot aantal bewonde raars van de kunst naar Amicitia, waar dokter Nagelhout, de enige en onbetwiste leider van de club, hen met een hartelijk woord welkom heette. Als gewoonlijk waren het niet alleen de Holtense ingezetenen, maar ook de leden van de club uit Markelo, Goor en andere plaatsen uit de omgeving, die aan de oproep van de dokter gehoor gegeven hadden. Het officiële openingswoord werd weer gesproken door de burgemeester, Mr. VV. H. Enklaar, die naar hij verklaarde voor de tiende maal deze taak vervulde en dan valt er niet zo bijzonder veel nieuws te zeggen. Deze jaarlijkse bijeen komst is een goede traditie geworden, die levensvatbaarheid blijkt te bezitten en niet in het minst, naar Holtens burger vader verklaarde, door de sympathieke' wijze, waarop dokter Nagelhout deze avonden telkens weer weet te arrangeren. Dokter Nagelhout vertelde waarom de Deventer kunstschilders niet aan deze avond meewerken en gal daarna het woord aan de Needse kunstschilder John ter Reehorst, die enige van zijn werken in de zaal exposeerde en in een, inleiding een indruk gaf van de wijze waarop hij tot de schilderkunst gekomen is. Hij noemde zich een autodidact, die zich vanaf zijn jeugd tot de beeldende kunst aangetrokken gevoelde, maar het in zijn leven niet zo gemakkelijk heeft gehad, voordat hij op 34-jarige leeftijd definitief voor tekenstift en penseel kon kiezen. Deze keuze ging toen gepaard met het simpele bezit van een doosje krijtjes, waarmee hij de grondslag moest leggen voor zijn huidig kunstenaarsbestaan. Uit voerig vertelde spreker die soms moei lijk was te verstaan van de verschil lende stadia, welke zijn kunstuitingen hebben doorlopen. Hij was naturalist, ex pressionist en schilderde abstract, en deze stadia konden de bezoekers zelf bewon deren in de tientallen tekeningen en schil derstukjes, wélke aan de wanden van Amicitia waren opgehangen. Het is moeilijk voor mij om over mijn kunst te spreken, verklaarde de heer Ter Reehorst, want ik heb eigenlijk al gespro ken door mijn werk aan de wand. Wer ken, die naar het ons voorkomt van grote kunstzin getuigen, maar voor velen niet gemakkelijk aanvaardbaar zullen zijn. Vooral de bloemmotieven hebben in deze werken sterk de overhand, al hingen er ook enkele landschapjes, en werkjes van abstracte inhoud. De schilder verklaarde dan ook, op een vraag uit het publiek, steeds bijzonder door bloemen geïnspireerd te worden. VERLOTING De verloting van schilderijen en kunst voorwerpen had na de pauze weer de bijzondere belangstelling, omdat deze prij- Eind vorige week hield de CJV „Im- manuël" uit Dijkerhoek haar jaarlijkse feestavond, welke dit jaar een bijzonder karakter droeg door het 15-jarig bestaan van de vereniging. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer J. Krikkink, allen har telijk welkom, in het bijzonder de afge vaardigden van de zusterverenigingen uit de omgeving, het bestuur van het ge bouw „Bethanië", dominee Addink, de vertegenwoordigers v-an de Hervormde Jeugdraad en de CJV Ring. Hierna liet hij de gebeurtenissen van de afgelopen 15 jaar de revue passeren. Na de opening, kwamen de jaarversla gen van de secretaresse Mej. A. Kolk man en de penningm. E. J. Kers aan de orde, die beide een optimistisch geluid lieten horen. Vervolgens trad er een muziekgroepje van de CJV Bathmen op en wel de Tre- cordiwa's, die een goed stukje krontjong- muziek ten beste gaf. De heer J. Scheperman kwam nog met een gezelschapsspel, waarmee hij veel bij val oogstte, evenals de heer Dirk Jansen met de voordracht „Oons Hanna". „Informatie" was de titel van 't klucht je, dat toen voor het voetlicht werd ge bracht en waar hartelijk om gelachen werd. In de pauze werden de aanwezigen ge- tracteerd op koffie met koek en werd te vens een verloting gehouden. Na de pauze kwamen er nog een paar sprekers de vereniging geluk wensen met het 15-jarig jubileum en wel Mevr. Ja- link, namens de Hervormde Jeugdraad en H. Paalman als voorz. van de CJV Ring Holten. Beiden lieten hun gelukwen sen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De „Trecordiwa's" kwamen daarna nog weer op de planken met een cowboy- prograrnma dat ook zeer in de smaak viel. De heer W. Bosman wist de aandacht van de zaal te trekken met een paar leu ke verhaaltjes, terwijl de verkoop van een konijn, op Amerikaanse wijze, veel hilariteit verwekte. Als sluitstuk werd een blijspelletje ge speeld, getiteld „Gevecht met 3 vrouwen" dat de zaal soms ook weer deed schate ren van het lachen. Beide stukjes wer den op een goede wijze vertolkt, al had er wel iets meer vaart in kunnen zitten. De avond werd gesloten door de 2de voorz. van de groep, de heer H. Rietberg, die hartelijk dankte voor de medewer king die allen hadden gegeven. Na het zingen van de avondzang, sloot hij de avond met dankzegging. De Dijkerhoekse CJV kan weer terug zien op een goed geslaagd Jaarfeest. zen altijd weer een begerenswaardig bezit vormen. De burgemeester trok de num mers en dokter Nagelhout had daarbij zelf de eerste keuze, hetgeen aan de be zoekers een. warm applaus ontlokte. Ver der mochten in eerste instantie een keuze doen de heer C.. Knijff uit Holten, de heer Voorderman uit Markelo, mevr. G. de Brake-Jansen, de heer W. H. Pieffei'S, de heren E. Krekel en J. Krekel, mevr. H. Derksen-Paalman, de heer Braunius en nog tal van andere bezitters van de kunsclubloten. Behalve uit schilderijen en gouaches, bestonden de prijzen uit kunstaardewerk, vervaardigd door de Hol tense pottenbakster mevr. Ans de Mik- de Boer, een prachtige pas verschenen bijbel met tekeningen van Mart Kempers, boeken over schilderkunst en andere kunstvoorwerpen. BEELDHOUWKUNST Na de pauze vertoonde de heer J. Kroon twee prachtige korte films over vroegere Nederlandse beeldhouwkunst (gothiek) en beeldhouwwerk uit Neder-Duitsland (Westfalen), die op een wel zeer boeiende wijze de toeschouwers bepaalden bij de details van deze kunst, die bij een vluch tige beschouwing, zoals tijdens het bezoek aan kerken ën cathedralen, maar zelden tot de bezoeker doox-dringt. De dokter heeft zijn plannen voor het volgend jaar x-eeds weer klaar. In de vol gende bijeenkomst zal Pater Sixtus uit Deventer, een. uitnemend kunstkenner, spreken over de schilderkunst in tal van facetten en zullen films vertoond worden over Van Eijck, Rogier van der Weijde en andex'e oud-Hollandse kunstenaars. Woensdagmorgen werd in hotel Holter- man door het architectenbureau L. C. van de Bovenkamp-M. van Guilik te Holten en Groesbeek in het openbaar onder Holten se aannemers aanbesteed het bouwen van een bankgebouw, kassierswoning en gara ge in de Gaarden, voor rekening van de Coöperatieve Boerenleenbank te Holten. Ingeschx-even werd voor de massa, met uitzondering van het schilderwerk, door J. W. Nijland te Espelo voor f 174.100.—, A. Koopman en Zn., Holten, f 173.500. Fa. H. Koopman en Zn. te Holten f 167.890.—en B. J. Vukkink, Deventer- w eg,- f 163.895.— De begroting was f 173.603.—. Voor het schilderwerk werd ingeschre ven door Gebr. Broekmaat voor f 9927. J. H. Wissink, Dijkerhoek, f9895.—, H. H. J. Stukker f9850.—, Gebr. Maats f9724.—, G. J. Gervedink Nijhuis en Zo nen f9545.— en A. Schipper f9457.—. De begroting was f 9459. De gunning is in beraad gehouden. De heer D. J. Romeijn, herdacht dinsdag het heugelijk feit, dat hij veertig jaar ge leden als kleermaker in dienst trad van de fa. E. Wonnink, welk beroep hij thans nog steeds met grote kunde en accura tesse vervult. Hij werd met zijn echtgenote en naaste familieleden door één der firmanten per auto van zijn woning naar de kleerma- kerij gebracht, waar hij in het bijzijn van het voltallig personeel van de firma en tal van familieleden op feestelijke wijze werd gehuldigd. De oudste firmant, de heer G. Wissink, complimenteerde zijn oudste werknemer en bood hem een geschenk onder couvert aan. Hij herinnerde er aan, dat Jan Ro meijn met de tegenwoordige firmanten als een kameraad is opgegroeid en 10 jaar in huiselijke kring met hen heeft doorge bracht, voordat hij zelf een gezin stichtte. Spreker zelf is nog niet zolang in de zaak als de jubilaris daarin reeds werkzaam is geweest. Hij noemde hem een oude ver trouwde, die altijd recht door zee gaaf en niet schroomt zijn patx'oons z'n me ning te zeggen. De heer Wissink wenste de jubilaris nog enkele goede jaren in zijn huidige werkkring toe en wenste ook zijn vrouw en kinderen geluk met dit belangrijke jubileum. Namens het personeel bood de heer H. Rozendom de jubilerende collega met enkele hartelijke woorden een roolcstan- daard aan. Hij prees de prettige verstand houding, die altijd tussen hem en het overige personeel heeft geheerst en com plimenteerde ook de familieleden met deze bijzondere dag. Men bleef in de kleermakerij nog gerui me tijd gezellig bijeen. Onder het motto „Met het oog op ons zelf, met het oog op elkaar" worclt mo menteel op de Volkshogeschool „Diepen- daal" te Markelo een mannencursus ge houden waaraan ruim dertig technici van de Ned. Spoorwegen, van de Post cheque- en girodienst, textielbedrijven uit Twente en studenten van diverse Hogere Technische Scholen deelnemen. Onder leiding van de staf van de school, maakten deze cursisten donder dag een excursie naar Holten, waar zij in hotel Holterman ontvangen werden en waar een forum onder leiding van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, een ruim twintigtal vragen van hen voorge legd kreeg over de plaats Holten. Deze vragen richtten zich op alle mo gelijke aspecten van het maatschappe lijk en geestelijk leven in de gemeente, die xiog weer in verschillende details waren onderverdeeld. Het werd een zeer geanimeerde bij eenkomst, waax-in het forum, dat verder bestond uit de hei-en J. Sinnema (onder wijs), C. Kxiijff (geestelijk leven), M. Bouwhuis (landbouw), W. ten Berge (vreemdelingenverkeer) en W. Beijers (algemene zaken) zijn best deed om de gestelde vragen zo goed mogelijk te be antwoorden en zijn toehoorder een beeld te geven wat er in de gemeente reilt en zeilt. BEELD GEMEENTE Na een kort inleidend woord van de heer A. Duyvendak, stafleider der volks hogeschool, gaf Mr. Enklaar allereerst een samenvattend beeld omtrent het geestelijk patroon der gemeente, het af sterven der tradities, de ontwikkeling van Holten als centrumgemeente, de eco nomische omstandigheden (vrijhandel en coöperatie), het specifiek Sallands en niet Twents karakter en vertelde hij ten slotte nog iets over de hoofdlijnen van het gemeentelijk bestel, waarin niet de burgemeester, maar de raad het hoofd der gemeente is, en in welk college de burgemeester zelfs geen stemrecht heeft. De burgemeester wees hierop in ver band met de wijd verbreide gedachte, dat een burgemeester aan het hoofd staat van een gemeente. (Overigens heeft deze natuurlijk een belangrijke stem in het kapittel. Red.) Het is niet doenlijk in dit kort bestek ook maar bij benadering weer te geven, wat de forumleden geantwoord hebben op de gestelde vragen, maar enkele van deze vragen mogen hier toch volgen. Uitvoerig wensten de bezoekers te Onder dit motto voert het Nationaal Rheumafonds momenteel een aktie waarbij het publiek opgewekt wordt om gedurende de Sint Nicolaas-tijd iets voor de chronische rheumapatienten te doen. Door storting van een bijdrage, hoe gi'oot of hoe klein dat doet er niet toe, op giro 324 van het Nationaal Rheuma fonds te Den Haag kunt u er toe mede werken, dat dit fonds op Sint Nicolaas aan een aantal van deze patiënten kan mededelen, dat zij aanstaand voorjaar 5 dagen kunnen genieten van een onder deskundige medische leiding verzorgde vakantie. Een vakantie die voor deze mensen alles betekent. Hoeveel mensen er zullen meegaan, dat ligt geheel aan u. Giro 324 voor het mooiste Sint Nico laas present voor een rheumapatient. Zij zullen er u dankbaar voor zijn. o 0 9 9 e. c o 0 o 0 De kracht van uw reclame is: De beste krant voor die herhaling: &$9999G-99G99®<3d&&99999®9 In café Jansen werd maandagavond de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de IJsclub „De Noordpool". Na een kort openingswoord en wel komstwoord door de voorzitter, de heer A. J. Snijders, las de secretaris, de heer G. J. Aaftink, de notulen en werd tevens jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden bedroeg op 31 okt. 150 (v.j. 79) en de club had toen 262 do nateurs (v.j. 211). De secretaris bracht in zijn verslag dank aan de landbouwer Oplaat voor de medewerking die werd verleend bij het vergroten van de baan. De heer Oplaat stelde een strook van een aangrenzende weide beschikbaar, waardoor de baan pl.m. 20 meter breder werd. Op de mid- denbaan kunnen thans de kinderen en de schoonrijders de schaatssport beoefenen, terwijl aan de beide einden van de baan, dank zij de verbreding, de bochten veel ruimer zijn geworden. BATIG SALDO. Blijkens het verslag van de penning meester, de heer J. Wiggers, bedroegen de inkomsten over het afgelopen boekjaar f 1163.03 en de uitgaven f 1132.94 (inclu sief f 500.— aflossing), zodat er een batig saldo was van f 30.09. Met het vergroten en moderniseren van de baan (incl. de pompinstallatie) was een bedrag gemoeid van ruim f 8500. Met het plaatsen van renteloze aande len, groot vijf gxilden, heeft men bevre digende resultaten geboekt en binnen kort zal de heer Bosman de ingezetenen, die nog geen aandelen hebben genomen, bezoeken. Door een aandeel te nemen, wordt men tevens lid a f 1.50 per jaar, terwijl men als donateur f 3.50 per jaar kwijt is. Voordat echter de dona'tie-kaar- ten worden aangeboden, zullen ook de Ja. donateurs worden bezocht voor het ko pen van aandelen. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren T. Stokkers Hzn. en G. T. Jansen H. Gzn., had boeken en be scheiden keurig in orde bevonden, wes halve wex-d de penningmeester decharge verleend voor zijn beheer. Als leden van de kascontrole-commissie 1960-1961 wer den benoemd de heren G. T. Jansen en H. W. Tuller. BESTUURSVERKIEZING. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer Joh. van Geenhuizen Jr. met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl als baancommissax-is werd herko zen de heert F. J. Sluiter. Inplaats van de heer G. J. Bouwhuis werd als baan commissaris gekozen de heer G. T. Jan sen. De heer Wiggers sprak een woord van dank tot voorzitter Snijders die te rugkwam op z'n besluit om als voorzitter •te bedanken. WEDSTRIJDEN. Ijs en weder dienende, zullen in ieder geval de wedstrijden om het Schoolkam- pioenschap en het kampioenschap van Holten voor dames en heren worden ge houden, terwijl in principe werd beslo ten tot het houden van een wedstrijd op priksleeën en tot het organiseren van een groot gekostumeerd avondfeest. Ook zullen dit seizoen op de banen van „De Noordpool" de langebaan-wed- strijden worden gehouden om het club kampioenschap, waaraan 6 heren en 4 dames zullen deelnemen van de IJsclub's „Rowinkel" te Larensebroek; „Diekings- riet" te Groot Doch'teren en „De Noord pool". „Diekingsriet" zal dit jaar de fraaie wisselbeker moeten verdedigen, die ge wonnen werd in het seizoen 1958-'59. Zo lang ons, mensenkind'ren heugt Is er St.-Nicolaasfeest geweest En ieder jaar op 5 december Viert men het oude Bisschopsfeest. Was het in onze jeugd bescheiden En waren wij met weinig blij Nu zijn het kostbare geschenken En uitgezochte, lekkernij, zelfs de ouderen delen mede! Voor hen komt ook iets uit de zak, Iets wat zij goed gebruiken kunnen, 'i Zij tot verwarming of gemak! De winkelstand is ook tevreden, Die zich zo ijverig heeft betoond: Zij zien hun moeite en hun zorgen Met het gewenst succes bekroond! J. C. BOERS-BLOEM. Woensdagavond 23 november j.I. is in hotel Holterman onder een verheugende belangstelling een Holtense schaakclub opgericht. Er meldden zich direkt al 19 leden, terwijl er nog verschillende per sonen „op de drempel" staan. De 19 leden zijn: G. J. Hoeve, J. Steen bergen, G. J. Kromdijk, W. G. van de Hurk, T. J. Braunius, A. de Vries, H. H. J. Stukker, W. Beijers, G. A. Brands, J. van der Meulen, F. J. Hul, de heer Deur- lo, H. G. A. Jansen, K. A. Koekkoek, F. Groenewoudt, J. Broeze, F. Russ, P. Sin nema en P. M. van Walraven. Onder de aktieve leiding van de heer F. J. Hul, die xnet algemene stemmen tot voorzitter ^wedstrijdleider werd gekozen, zijn er in een zeer vlot tempo verschil lende spijkers met koppen geslagen. Na dat de heer P. M. van Walraven als se cretaris werd „aangewezen" en de heer T. J. Braunius de rol van penningmees ter-materiaalbeheerder kreeg toebedeeld, zijn nog vex-schillende dingen besproken: De wekelijkse bijeenkomst werd voor lopig bepaald op donderdagavond van half acht tot uiterlijk half elf in hotel Holterman. Het inschrijfgeld werd vast gesteld op f2,50 en de contributie op 50 ct. per week. De naam van de club zal in een volgende bijeenkomst worden geko zen. Schaakborden en stukken kunnen te gen gelegenheidsprijzen worden aange schaft en de eerste onkosten daarvoor zullen worden bestx'eden uit de inschrijf gelden. Men heeft de koe x*eeds direkt flink bij de horens gepakt en de bedoeling te kennen gegeven om in het najaar van 61 in de bond te gaan spelen, waarvoor dan een tiental schaakklokken zal moeten worden aangeschaft. Nadrukkelijk werd vastgesteld, dat ook niet-schakers van harte welkom zijn, evenals jeugdleden. Hoewel het natuurlijk de bedoeling is een club te kweken, die in de bond een woordje mee gaat spreken, is het toch vooral ook de opzet om een gezellige avond voor schakers en aanstaande scha kers te creëren. De vergadering verliep uitermate px'et- tig en vlot en bij de beëindiging van de bespreking was het enthousiasme reeds dermate gestegen, dat ijlings borden en stukken werden opgehaald en 'het gezel schap al spoedig in een sterke concentra tie over de stukken gebogen zat. v/orden ingelicht over het VW-wezen, over de vormen van onderwijs en op welke confessionele bases zij steunen, over de procentuele verhoudingen tus sen de verschillende kerkgenootschap pen en de verhoudingen daarbinnen, als mede de verstandhouding onderling. Ook waren zij nieuwsgierig naar de mechanisatie in de landbouw, veeteelt en de wijze waarop de landbouwers hun produkten trachten te verkopen en naar de omvang van het gemiddelde land bouw c.q. veeteeltbedrijf, en wilden zij worden ingelicht omtrent de toepassing van de ruilverkaveling en de invloed van de industrie en het aantrekken daarvan. Het werd vaak een prettig vraag- en antwoordspel, omdat de bezoekers zich 20 nu en dan met nadere vragen in de discussie mengden en ook de forumleden wel een tegengestelde mening naar vo ren brachten. Ten slotte moesten tal van vragen met een korte bevestiging of ontkenning be antwoord worden, waarna de heer Duy vendak de burgemeester en de forum leden dank bracht voor hun bereidheid deze morgen beschikbaar te stellen. Tijdens de broodmaaltijd heeft de heer W. ten Berge ten slotte nog een korte causexüe gehouden over het schildersuit- wisselingsplan Dokter Nagelhout-N.R.V. terwijl men de werken in ogenschouw kon nemen van de Needse schilder John ter Reehorst, die nog in Amicitia waren tentoongesteld. De handw.erk- en handenarbeidklas- sen van de Ulo-school zijn de afgelopen weken druk bezig geweest met het aan kleden van poppen (waaronder enkele bruidsparen) en het maken van houten speelgoedtreintjes in het kader van de VARA-speelgoedactie. Er is méér dan hard gewerkt. Er is ge zwoegd. De meisjes en jongens willen u het resultaat graag tonen, alvorens de kunstprodukten naar Hilversum worden gestuurd. Zaterdag 26 november van 2 tot 4 uur bent u van harte welkom in de school. Vele problemen werden bij het maken van de poppekleertjes en de treinen op gelost. De jongens kwamen echter voor één onoverkomelijke moeilijkheid te staan. „Hoe maken we de wielen? Achthon derd wielen!" Van alles werd geprobeerd. Het wie- lenprobleem scheen onoplosbaar. Tot dat Totdat het volgende gedicht werd verzonden. Holten, 10 xxovember 1960. Aan de Speelgoedindustrie Overijssel S.I.O. te Vroomshoop. Mijne Heren, We zijn ten einde raad. We zwoegden dagen, weken Met blokjes en wat draad En wat is nu gebleken? We zijn ten einde raad. We zijn ten einde raad. We boorden en we „zweten" Vanaf de dageraad. We dachten niet aan eten. We zijn ten einde raad. We zijn ten einde raad. We maakten 50 treintjes. We vergaten zelfs „de straat" Voor 50 VARA-kleintjes. We zijn ten einde raad. We zijn ten einde x-aad. Achthonderd wielen voor de treinen Dat is 't waar 't om gaat. Het zijn juist van die kleine We zijn ten einde raad. We zijn ten einde raad. Zijn ze toch te maken? Zijn ze toch te koop? De enige, die ons raden kan Is de firma S.I.O. te Vroomshoop. Handenarbeidklassen Ulo-Holten. Het antwoord? Vroomshoop, 14 november 1960. Beste Radelozen, Wij hebben jullie schone gedicht ont vangen; misschien bestaat er de moge lijkheid dat wij jullie uit de radeloos heid kunnen verlossen door middel van 800 wieltjes met sierpennetjes, volgens ixxgesloten monsters. Deze wieltjes hebben wij slechts in één kleur, oranje. Mochten jullie deze kunnen gebruiken, dan zouden wij jul lie deze voor het goede doel gratis be schikbaar willen stellen. Laten jullie ons even het juiste adres weten, waar wij déze wieltjes naar toe moeten sturen, of komen jullie ze zelf halen? N.V Speelgoed Industrie Overijssel S.I.O. S.I.O. St. Nikolaas In Overijssel. Door dit geschenk kunnen wij schenken. En dat in deze tijd. We probeerden er stil van te zijn. Maareen enorme juichkreet te Hol ten werd gehoord in Vroomshoop. Wij hebben dit verslag je van de sym pathieke actie van de „Handenarbeid klassen van de Ulo" gaarne een plaatsje gegeven, omdat de VARA-speelgoed actie boven godsdienst en politiek uit is uitgegroeid tot een nationale actie voor de vele ouderloze of door de ouders verlaten kinderen in weeshuizen van alle gezindten. Voor wie hierin zelf iets wil bijdragen vermelden wij het gironummer: „12345 Vara-speeigoedactie Hilversum". Redactie H.N.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2