Anti-Hoeger-Actie Moeder Dhr. Plattelandsvrouwen kozen nieuwe presidente Sinterklazen en Sinterklaasjes Biljartwedstrijd ^Tbabyderm Toneel in het Parkgebouw Kampioen bij de „brommers" Opstelling der elftallen Ledenvergadering van de P.J.G.Q.-afd. „Jong Holten" Gemeente-avond van Voorlichting betreffende Internationale Hulpverlening Spreekster Mej. H. Kohibrugge Film en dia's Oprichting Schaakclub Forumavond RAADSVERGADERING Lekkers voor DE TE1FEL VA! KWUNGH0 De feiten en cijfers, die aanleiding' ga- Ven tot de grootscheepse Anti-Honger- Actie spreken wel een heel duidelijke taal. Mogen zij vooral aanleiding zijn de door ons plaatselijk Roode Kruis georgani seerde geldinzameling goed te bedenken. De totale wereldbevolking omvat 2800 miljoen mensen. Eén-derde, dat is ongeveer 900 miljoen, leeft in de welvarende landen van Europa, Noord-Amerika en Australië. Het andere deel, meer dan 1800 miljoen mensen, be woont de z.g. onder-ontwikkelde gebieden van Azië, Afrika en Latijns-Amerika, waar honger, ziekten, kindersterfte, analfabe tisme en werkloosheid normale verschijn selen zijn. De wereldbevolking groeit nog steeds. Per jaar met 45 miljoen mensen. Van 1800 tot heden is zij bijna verdrievoudigd. Algemeen wordt verwacht dat, als de hui dige bevolkingsgroei aanhoudt, in het jaar 2000 ca. 6 miljard mensen de aarde zullen bevolken. De bevolkingsgroei is het grootst in de onder-ontwikkelde landen. De laatste 25 jaar is in Afrika b.v. de bevolking met 44 toegenomen. Elke dag worden ruim 250.000 kinderen geboren, 200.000 hier van komen in de noodgebieden ter wereld. Vier van de vijf moeders verwachten hun kind in angst en zorgen. In Birma haalt een kwart van de babies het eerste levensjaar niet. In Bolivia is dit getal 18, in Nyassaland 15, terwijl in Nederland nog geen 2 babies binnen het eerste le vensjaar sterven. Van de 12 miljoen kinderen, die jaarlijks in India worden geboren, sterven er voor hun eerste verjaardag al IV2 miljoen. Een onvoorstelbaar groot aantal babies komt in de onder-ontwikkelde gebieden dood ter wereld. Het grootste kwaad, dat van de honger, viert in de onder-ontwikkelde gebieden echter zijn grootste triomf en, grijpt nog steeds meer om zich heen. In 1938 was ca. 40 van de wereldbevolking onder voed, in 1958 was dit percentage onge veer 60 Algemeen wordt aangenomen dat een mens dagelijks ten minste 2200 calorieën nodig heeft. In het westen is het dage lijks rantsoen per persoon ongeveer 2700 calorieën. In de voedselsamenstelling moet dagelijks tenminste 30 gram dierlijk eiwit voorkomen. Mensen die dit niet krijgen, groeien niet volledig uit, hun weerstands vermogen wordt aangetast en zij zijn voor infectieziekten zeer vatbaar. Het ergste gevolg van de honger is de hongerdood. Jaarlijks komen miljoenen, mensen van honger om. In sommige steden van het verre oos ten rijden 's morgens karren van de op haaldienst uit om de lijken van de ver hongerden van de straat op te halen. Honger veroorzaakt ook ziekte. Door ondervoeding, gebrek aan vitami nen en proteïne is de weerstand tegen ziekten gering, zodat de talloze infectie ziekten, die hun volle kans krijgen, een enorm aantal slachtoffers maken: 10 tot 12 miljoen melaatsen, miljoenen malaria patiënten, een kwart van de bevolking van Egypte lijdt aan trachoom, de slachtoffers van framboesia en tuberculose zijn ontel baar. Tal van wetenschappelijke onderzoekin gen hebben uitgewezen dat, als bepaalde voorwaarden worden vervuld, de 6 mil jard mensen, die de aarde in het jaar 2000 naar schatting zullen bewonen, voldoende zullen kunnen worden gevoed. Het huidige areaal bouwland kan ver drievoudigd worden en de grootste re- De biljartclub Holterman speelde woens dagavond in Bathmen in café Boode een wedstrijd tegen de Bathmense biljartclub. De gastheren bleven 71 punten beneden het voor hen vastgestelde gemiddelde en de Holtenaren 33, zodat deze de ontmoe ting wonnen met een beter gemiddelde dan Bathmen. UUI POEDER-ZALF QUE - ZEEP Maandagavond wordt in het Parkge bouw te Rijssen, door de toneelgroep „De Speelkamer" het blijspel „Adèle" opge voerd. Maya Bouma, bekend van cabaret (Wim Kan), radio en televisie (Hommeles), speelt de hoofdrol in het verrukkelijke Franse blijspel Le Don d'Adèle, van Pier re Barillet en Jean Pierre Grédy, waarin onder regie van Bert Dijkstra voorts op treden Diny de Neef, Robert Sobels, Betsy Smeets, Frans Vasen e.a. Deze charmante komedie heeft de vol gende inhoud: In het gezin Veyron verschijnt het dienstmeisje Adèle. Zij blijkt de gave te bezitten om op zeer ongelegen momen ten ieders geheime fouten openbaar te maken. De vrouw des huizes maakt van deze gelegenheid gebruik om zelf ook eens wat meer te vernemen van het doen en la ten van haar huisgenoten. Haar enthou siasme daalt echter spoedig als ook haar eigen foutjes aan het licht komen. Er gebeuren vreemde dingen, vooral wanneer Adèle op zekere dag haar hel derziendheid verliest. Maar juist dan spreekt zij de waarheid, die keer op keer grote hilariteit veroor zaakt. Adèle wil de sombere mensen een beetje verlichten. Zij doet dat op haar eigen, zeer charmante wijze. Wat er alle maal voor vreemde en vrolijke dingen in het gezin Veyron gebeuren, zullen wij u niet verklappen. U moet dit sprankelende blijspel, zelf gaan zien.. serves hiervoor liggen in de onder-ont wikkelde gebieden. Van de 350 miljoen landbouwgezinnen op de wereld werken er 250 miljoen nog met de meest primitieve landbouwgereed schappen. Verbetering hiervan is één van de noodzakelijkheden om de grootst mo gelijke opbrengst te verkrijgen. Zaadontsmetting en zaadverbetering, kunstmest, nieuwe landbouwmethoden, mechanisatie, ruilverkaveling, enz. kun nen tot verbetering van de voedselsituatie van miljoenen in de wereld belangrijk bijdragen. Daarvoor is uiteraard geld en man kracht nodig. Geld uit het rijke westen, dat zich zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van miljoenen in de wereld bewust moet zijn, en daarvoor offers zal moeten brengen. Ook Nederland zal van zijn hoge wel vaart moeten delen. In 1958 gebruikte een Nederlander ge middeld aan tabakswaren f85.banket en chocolatere f59.dranken f43. vermakelijkheid en ontspanning f 27. per jaar. De gezondheidstoestand in ons land behoort tot de hoogste ter wereld. Wordt in de onder-ontwikkelde gebieden een mens gemiddeld niet ouder dan 3540 jaar, in ons land ligt dit getal boven de 70. Henk van Lindenberg, die in de Kam- pioensrit van de KNMV, die op vrijdag 28 en zaterdag 29 oktober in Zuid-Oost- Nederland werd gehouden, niet tot de best geplaatsten behoorde, heeft in het afgelopen seizoen in diverse wedstrijden van de KNMV op zijn „Morini" toch zo veel punten bij elkaar gereden, dat hij kampioen van Nederland is geworden in de klasse tot 75 cc. Hij nam deel aan de Voorjaarsrit KNMV, de Louis van Rijs- wijk-rit, de Overijsselrit, terreinwed strijden in Marum en Appelscha en de Kampioensrit KNMV. Gaarne wensen we hem met het prachtige succes dat tevens promotie naar de „senioren"- afdeling betekent van harte geluk. GESLAAGD Aan de Etaleursvakschool „DEVA" te Almelo slaagde voor het diploma „Bran che etaleur levensmiddelen" onze plaatsgenoot de heer G. v. Zon. HOLTEN I: Doel: A. Vincent; achter: K. J. ten Vel de, E. Maats, J. Traanmanmidden: G. Bannink en T. Deijk; voor: H. F. Klein Velderman, G. J. Paalman, H. Wansink, H. J. J. ten Velde en A. Traanman. HOLTEN n: Doel: T. Bijma; achter: G. Krieger, A. Meerman, M. A. Bosschers; midden: G. H. Vincent en J. A. Jansen; voor: H. G. A. Jansen, A. Paalman, J. ten Velde, W. Bunt en G. D. W. Brinks. HOLTEN Hl: Doel: J. W. Biesters; achter: G. J. Tui? tert, A. Schippers en J. A. Nijenhuis; mid den: B. J. Markvoort en G. W. Brinks; voor: T. Aanstoot, J. H. Scheperman, J. G. Nijland, G. H. Paalman, H. Schutte. De vereniging „Jong Holten" en de Plattelandsmeisjes, afdelingen van de P.J.G.O., hielden donderdag, 10 november, een gecombineerde vergadering in hotel Muller. De vergadering werd geopend door de 2e voorzitter, de heer W. Aalpol, die in het bijzonder welkom heette de inleiders van deze avond, de heren C. Westra van Nijverdal en A. Westerik uit Holten en het adviserend lid, de heer H. J. A. Kol- deweij. Bij de mededelingen kwamen aan de orde de wijziging van het boekjaar der vereniging, dat bepaald is van 1 septem ber31 augustus, de cursussen vee- en varkensbeoordeling en de IVO-cursus. Deze laatste cursus omvat Ned. Taal, Rekenen en Aardrijkskunde, terwijl daar aan een z.g. sleuteldiploma verbonden is, dat wettelijk erkend is. Hierna hielden de heren Wéstra en Westerik hun inleidingen resp. over „Het Op donderdag 24 november, des avonds om half acht in „Irene" belegt de Ge meentelijke Diaconie Commissie voor In ternationale Hulpverlening een gemeente avond om voorlichting te geven betref fende het werk van hulpverlening, dat uitgaat van de Wereldraad van Kerken. De film „Een Paradijs op Aarde", die in Hongkong speelt, zal iets tonen van de schrijnende nood, waarin vele van onze medemensen leven, terwijl dia's over het Hulpverleningswerk in Griekenland ons zullen laten zien hoe de kerken de helpen de hand bieden in de Naam van hun Heer. Mej. H. Kohibrugge, de secretaresse van de Sectie Internationale Hulpverle ning van de Algemene Diaconale Raad, zal De leden van de afdeling Holten van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes kwamen donderdagavond in vergadering bijeen onder leiding van mevrouw J. Rietberg-van Lindenberg, die deze goed bezochte bijeenkomst met gebed opende, nadat gezongen was Ps. 843. De presidente las vervolgens en kele verzen uit Galaten 6 en gaf vervol gens het woord aan mevr. Hosmar-Op den Dries, die een inleiding hield over het onderwerp: „Sleur en gewoonte op verschillend terrein". Sleur, zo begon inleidster, is iets waar wij allen vatbaar voor zijn en telkens moeten wij weer constateren, dat wij veel dingen uit sleur of gewoonte doen. Sleur in de huis houding, in de verpleging, op school etc. Dit is echter sleur, die de materiële kant van ons leven raakt, maar helaas is er ook sleur en gewoonte in ons geeste lijk leven, waar wij veel te weinig te gen vechten. Kerkgaan en bidden kan een gewoonte worden. Al ons doen en laten moet steeds iedere keer weer nieuw wezen. Een werkelijk in-leven en bele ven! Na de pauze, waarin getrakteerd werd op koffie met koek, had verkiezing van twee bestuursleden plaats wegens be- Tot 's werelds oudste spelen op het ter rein van de geest behoort zeker het schaakspel. Het zou ontstaan zijn in het Oosten en tal van verhalen zijn er over in omloop. Het is een spel dat in alle landen en men kan zeggen in bijna iedere plaats be oefend wordt en toen onze landgenoot Max Euwe nog meedong naar de wereld titel bestond er voor de tournooien van de internationale grootmeesters een enor me belangstelling. Deze belangstelling is misschien wat verminderd nu Nederland in deze tour nooien niet een eerste plaats inneemt, maar toch zijn er duizenden die de ver richtingen van onze grootmeesters Donner cs nog steeds op de voet volgen. In vele plaatsen bestaan schaakclubs. Ook Holten bezat jaren geleden zo'n club, die zelfs in competitieverband uit kwam in de Twentse Schaakbond, maar door tijdgebrek van verschillende spelers later werd opgeheven. In de film over Holten, die destijds voor HMV gemaakt werd, kon men de verrichtingen van en kele spelers gadeslaan. De heren F. J. Hol, hoofd der school te Espelo en P. van Walraven, van de Hol- tense Boekhandel, willen thans een her nieuwde poging wagen om tot de oprich ting van een schaakclub te komen. Zij beleggen daartoe een bijeenkomst op woensdag 23 november a.s. des avonds 8 uur, in de kleine zaal van hotel Holter man. Wij doen gaarne uit hun naam een be roep op de Holtense schaakliefhebbers om deze vergadering te bezoeken om tot de beoefening van het schaakspel in club verband te komen. Ook de jongeren zijn daarbij van harte welkom. Wie verhinderd mocht zijn deze avond bij te wonen en met dit initiatief instemt wordt vriendelijk verzocht aan een van beide heren adhaesie te betuigen met hun plannen. Doe mee aan dit interessante spel, het verrijkt uw geest. danken van de dames Rietberg-Van Lin denberg en De Vries-Van Dorp. Met bijna algemene stemmen werd als presidente gekozen mevrouw Hosmar- Op den Dries, terwijl als penningmeeste- resse werd gekozen mevr. Bulsink-Bak- ker. Beiden namen hun benoeming aan onder dank voor het in hen gestelde ver trouwen. Namens de afdeling sprak mevrouw Heeres-Algera woorden van dank tot de scheidende bestuursleden, waarbij zij zich in het bijzonder richtte tot mevrouw Rietberg, die 7 jaar als presidente haar beste krachten aan de afdeling had wil len geven. Na het gezamenlijk zingen van Gez. 165 vers 1 werd deze vergadering door mevr. Schuppert-Meyer met dank aan God gesloten. op deze samenkomst een causerie houden over de Internationale Hulpverlening, toe lichtingen geven bij de dia's en natuurlijk ook gaarne eventuele vragen beantwoor den. De Gemeentelijke Diaconale Commissie voor Internationale Hulpverlening bedoelt met deze gemeenteavond niet alléén voor lichting te geven aan de gemeente in het algemeen, maar inzonderheid ook aan de 65 vaste medewerkers, die deze commissie zich verworven heeft om de februari-col- lecte voor Internationale Hulpverlening voortaan langs de huizen der gemeente leden te houden. Bovendien zijn vanwege de belangrijkheid van deze samenkomst de diakenen van enkele naburige Her vormde Gemeenten uitgenodigd voor deze gemeente-avond in Holten. Gezien de goede resultaten van de ,,Melkactie" in juli en augustus j.l. en de waarderende brief, die daarover uit West Pakistan binnenkwam, twijfelen wij er niet aan of er zal voor deze gemeente avond grote belangstelling bestaan. De contactcommissie van de O.L.M.- afdeling, de Plattelandsvrouwen en de af delingen der P.J.G.O. organiseert op vrij dag 25 november a.s. een forumavond in Amicitia. Dit forum zal bestaan uit de heren A. J. Snijders, voorzitter, A. Slotboom, Wij- he, G. S. E. Vegter, Holten, E. Meilink, hoofdbestuurslid van de P.J.G.O. te Gramsbergen en de dames Mej. S. Gun- ther, directrice ener landbouwhuishoud- school te Enschede en Mej. D. Robers, .hoofdbestuurslid van de P.J.G.O. te En schede. Het belooft een interessante avond te worden, die niemand mag ver zuimen. De gemeenteraad komt donderdag 24 november a.s. des namiddags 4.30 uur bij een ter behandeling van de volgende AGENDA: 1 Notulen der openbare vergaderingen van 8 augustus en 8 september 1960. 2 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3 Voorstel tot aankoop van gronden in het complex ten westen van de Rijs- senseweg van H. Bargboer, erven H. Hartsuiker, G. H. Mekenkamp, G. J. Mossink, G. W. Reilink, J. Rugen- brink-Manensehijn, H. Slettenhaar, W. Steunenberg en erven J. D. Vincent. 4 Voorstel tot verkoop van bouwter reinen in de Gaarden aan de fa. H. Koopman en zn., alhier. 5 Voorstel tot verkoop van een strookje grond langs de Kerkhofsweg aan de heer J. G. van Lindenberg, alhier. 6 Voorstel tot overname om niet van strookjes grond aan de Oranjestraat en op de hoek Stationsstraat-Waag- weg. 7 Voorstel tot onteigening van gronden in het complex ten westen van de Rijssenseweg. Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting, diensten 1959 en 1960. Voorstel tot vaststelling van het cre- diet in rekening-courant voor 1960 met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten; Voorstel tot vaststelling van 't maxi mum-bedrag der in 1961 op te nemen kasgeldleningen. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw J. Bergfeld, als wijkverpleegster. Voorstel tot het benoemen van een monteur. De aanbeveling luidt als volgt: 1 J. W. W. Bluemink, Indus triestraat 28, alhier; 2 D. J. Schooien, Neerdorp 18, alhier. Voorstel tot wijziging van de salaris verordening voor het gemeente-perso neel. Voorstel tot aanvulling van de alge mene politieverordening. Voorstel tot vaststelling van een her ziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. Voorstel tot voorlopige vaststelling van een wijziging van de ligger der waterleidingen. Rondvraag. boerengezin nu en in de toekomst" en „Is de zondagavond een probleem voor jou?" Na de pauze wei'den beide onderwer pen onder leiding van de heer H. Rietberg in discussiegroepen behandeld, die ze daar na in een open discussie bracht. Hierna gaven de inleiders nog een samenvatting van de beantwoorde vragen. De presidente van de plattelandsmeis jes, mej. W. Slijkhuis, bracht hen onder aanbieding van een. klein geschenk dank voor hun leerzame inleidingen. Koud, mistig weer, een druilerige re gen en kale bomen zijn onmiskenbare tekenen van de naderende winter. De avonden worden langer en heit is gezel lig thuis te blijven bij een lekker warme kachel. Het is ook de tijd, waarin wij in Nederland het extra druk hebben met het bedenken en maken van Sinterklaas verrassingen. Laten we onze huisgeno ten tijdens hun geheimzinnige voorbe reidingen af en toe maar eens verwen nen met een lekker hapje, zoals u hier onder vindt beschreven. Op het feest van de goedheilig man zelf, die ons met zoetigheid overlaadt, zullen een stukje fruit en een slaatje tot besluit vast niet uit de toon vallen. Maakt u met de kinderen eens wat „Sin terklaasjes" door appelen en sinaasap pelen „aan te kleden". Zij vinden het ieuk werk en het staat beslist aardig. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Appelen met blonde kopjes 4 stevige appelen (b.v. Cox Orange Pippin, Jonathan, Sterappel), ongeveer 30 g (3 eetlepels) suiker, kaneel, citroen schil of sap, rode jam; 2 eiwitten, 1 eetlepel suiker, 4 bakjes van papier (caisses), aluminiumfolie of 4 vuurvaste potjes. Met een appelboor de klokhuizen uit de appelen verwijderen. De appelen schillen en in een bodempje water met suiker, kaneel en een klein stukje ci troenschil 10 minuten zachtjes verwar men. De appelen uit het vocht nemen en laten uitlekken. De papieren bakjes be kleden met wat aluminiumfolie of zil verpapier. In ieder bakje of vuurvast potje een appel zetten met de boorope- ning naar boven. De holten vullen met rode jam. De eiwitten stijf slaan, op het laatst de suiker erdoor kloppen. Het eiwit in een dikke laag over de appelen strijken of met een grove spuit erop spuiten, zo-> dat de opening met jam vrij blijft. De bakjes in een matig warme oven zetten en het eiwit in ongeveer 20 minuten lichtbruin laten worden. Vruchtenprikkertjes Schijven ananas in partjes snijden en goed laten uitlekken. Ieder partje recht op in een dadel of vijg steken met be hulp van een houten prikker. Tussen deze rechtopstaande hapjes leggen we houtjes met een stukje vijg, halve wal noot en een grote „pitloze" rozijn. Wie meer van iets hartigs houdt, kan de ananaspartjes of de dadels op een stuk je kaas of een blokje ham steken. Een gemakkelijk slaatje toe: Macaronislaatje 150 g macaroni, V2 blik gemengde groenten of 100 g wortel, een stukje bloemkool, blikje doperwten en Vi blikje sperciebonen, 100 g vleeswa ren, zoals ham, fricandeau, boterham worst, augurkjes en uitjes, desgewenst een appel, zout, peper of nootmuskaat, olie, azijn, slasaus. De macaroni in ruim water met zout gaarkoken in ongeveer 20 minuten. De macaroni op een vergiet laten uitlekken, er een weinig olie doorroeren en het geheel laten afkoelen. Het vlees in klei ne stukjes snijden. De bloemkool en de wortel schoonmaken, kleinsnijden en in een weinig water met zout ongeveer 10 minuten koken. De groenten vlug laten afkoelen en, evenals de doperwten en de kleingesneden sperciebonen, met de ma caroni, het vlees en de kleingesneden appel vermengen. Het slaatje op smaak afmaken met augurkjes en uitjes, olie, azijn, peper of nootmuskaat en slasaus. rea».u handen 3 gj ruw of schraal - -rfSS HAMEA-GE11s - --,v 12. Dick's hand klemde zich vast om het pistool heen en in zijn ogen kwam een grimmige gloed. „Vadermompelde hij. Toen schoot hij als een vuurpijl voor uit. Met drie grote stappen was hij achter de lange Chinees en met een stem die beefde van triomf, siste hij: „Hands off, gele lafaard, en hou je muil dicht." De Chinees trok zijn gezicht in een af schuwelijke grijns, waarschijnlijk van schrik en woede beide. Maar niettemin stak hij zijn armen omhoog, nog voordat hij de revolver in zijn rug voelde. Zijn oosterse kalmte liet hem niet in de steek, want plotseling glimlachte hij en zei, of schoon iets luider dan normaal: „Allright, Nang Foo hebben dit spelletje verloren maar Nang Foo hebben bemanning niet vermoord, bemanning zit slechts opgeslo ten in kajuit." „Niks mee te maken vertel op, waar is mijn vader?" En toen herinnerde Nang Foo zich een kleine jongen, die ze in de voornacht hadden laten ontsnappen. „Allo", gromde Dick, „een uur is te langMaar hij had geen erg in de Chinees achter hem, die met opgeheven mes dichterbij sloop.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2