Miljoenen in de wereld lijden honger Uil Hollens historie H.G.K, zoekt zangers STREVEN NAAR MODERNE KOOPSFEER Terugblik op Neurenberg DE TEMPEL VAN KWUNGH0 Anti-Honger-Actie kan uitkomst brengen Radiotoespraak van Prins Bernhard - ill? KDebèsfe ipssfa Voetbal „De kunst in het gezin" Af en toe lezen we in de dagbladen fei ten en cijfers over de honger in de we- ï'eld. Men leest dan zelfs over miljoenen, die honger lijden of ondervoed zijn. Zul ke berichten maken wellicht even indruk, vooral als er een plaatje van een uitge hongerd kind bij staat, maar de inbraak in het naburige dorp, het auto-ongeluk op de rijksstraatweg of het gebroken been van de buurvrouw krijgen veel meer aan dacht dan de vreselijke hongersituatie van miljoenen in verre werelddelen. Na het lezen van zulke berichten gaan we over tot de orde van de dag. Wij, in ons welvarende Nederland, kunnen ons im mers nauwelijks of in het geheel niet voorstellen wat honger lijden betekent. Of kunnen we dat misschien wèl? Is het toch mogelijk om ons er een idee van te vormen, hoe de toestand in grote delen van de wereld is, bijvoorbeeld door nog eens terug te denken aan de honger winter van 1944-'45? In die hongerwinter stierven er in ons land dagelijks mensen van de honger, oude mensen, jonge men sen, kinderen stierven letterlijk van de honger. Bij ons duurde die noodtoestand een half jaar. In vele landen vormen hon ger en ondervoeding een blijvend pro bleem. Blijvend? Dat hangt mede van óns af. Wij kunnen helpen dit probleem op te lossen. De aarde kan overvloed voortbrengen voor al haar bewoners, voor 2800 miljoen mensen. In feite wordt maar de helft vol doende gevoed. Het ondervoede, honge rende deel woont in wat wij onderont wikkelde gebieden zijn gaan noemen. Maar ook die arme landen hebben vaak natuurlijke rijkdommen, die ontgonnen kunnen worden. Him bevolkingen weten echter niet of onvoldoende, hoe daarvan gebruik te maken. De mensen hebben niet genoeg te eten, omdat ze niet vol doende produceren. Wij, de volken uit het welvarende deel van de wereld, moeten de volken van de minderontwikkelde landen leren zichzelf te helpen. Daartoe zullen we hun machines en kapitaal, maar ook technische kennis ter beschikking moeten stellen. Dan zullen ze hun bodem schatten leren ontdekken en gebruiken. Ze zullen leren hoe hun landbouwgron den te bewerken, hun vee te behandelen, hun voedsel te bereiden, hoe de heersen de ziekten te bestrijden enz. enz. EEN GROOTSCHEEPSE AKTIE. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Natie, de FAO, is een ■grootscheepse aktie begonnen om de hon ger en de ondervoeding uit de wereld te bannen. In deze Anti-Honger-Aktie zal ■ook ons land zijn bijdrage leveren. De NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, zal, onder auspi ciën van het Nederlands FAO-comité en in samenwerking met 't Unesco-centrum Nederland en het Nederlands Comité Uni cef, deze Anti-Honger-Aktie in ons land leiden. De Nederlandse regering steunt de aktie van ganser harte; zij heeft als eerste een belangrijke bijdrage ervoor aan de FAO gegeven. Koningin Juliana betuigde de directeur-generaal van de FAO, Dr. Binaj Ranjan Sen die de geestelijke vader is van de Anti-Honger- Aktie en die in zijn vaderland, India, heeft geleerd wat hongersnood betekent haar warme sympathie met deze we reldcampagne, welke door samenwerking van alle mensen van goeden wil een stap zal kunnen zijn op de weg die leidt naar een wereld zonder gebrek. Vertegen woordigers van 72 internationale particu liere organisaties van allerlei levensbe- PRINS BERNHARD Prins Bernhard zal maandagavond 14 november a.s. van 19.10 tot 19.15 uur met een korte radiorede de radio-actie inleiden voor inschrijving op de cursus 1961 van de stichting „Openbaar kunst bezit". Deze toespraak wordt als geza menlijk programma uitgezonden over de zender Hilversum 1. -4.1 Een jochie uit Honduras, dat zo geluk kig is samen met andere kleuters uit zijn land van de Verenigde Naties melk te krijgen als bijvoeding bij het „norinale", veel te eenzijdige dieet van bonen en tarwekoeken. schouwing, van de kerken, de vakorgani saties, de vrouwenbewegingen, de jeugd, de onderwijzers enz., steunen de interna tionale Anti-Honger-Aktie. PLAATSELIJKE INZAMELING. Op verzoek van ere burgemeester heeft het bestuur van de afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis de plaatselijke An ti-Honger-Aktie op zich genomen. Het heeft zich in een circulaire per post tot meer dan 1600 gezinnen en alleenwonen de ingezetenen gewend met het verzoek een bijdrage te willen geven om de hon ger zo snel mogelijk de wereld uit te helpen. De heren H. Bosman en J. Paalman hebben zich bereid verklaard de toege zonden zakjes bij alle ingezetenen op te halen. U kunt hun werk aanmerkelijk ver lichten door Uw bijdrage gereed te leg gen. De dagen zijn kort en de gemeente is groot, zodat zij gaarne snel van huis tot huis willen gaan. Mocht U door een lacune in de adres lijst geen verzoek om een bijdrage ont vangen hebben, wendt U dan tot één van beiden. Zij zullen ook Uw bijdrage gaar ne in ontvangst nemen. DE ELLENDE IN DE WERELD IS GROOT. HELPT ALLEN DE HONGER TE STILLEN. De levensmiddelenhandel streeft thans naar een modernere koopsfeer door de inrichting van zelfbedieningswinkels, die naast de traditionele grutterswaren ook groenten, fruit en voorverpakt vlees ver kopen. In de grotere eenheden blijkt de omzet per steeds duurder wordende be diende al gauw gunstig af te steken tegen die in het normale toonbankbedrijf en zo wordt in de plannen voor de vestiging van nieuwe winkelbedrijven in de in aanbouw zijnde voorsteden en buitenwijken, meer en meer een klein aantal grote eenheden geprojecteerd in plaats van het oude sys teem van een groot aantal „buurtverzor- gende" bedrijven. Bij deze groei hebben de leiding de grootwinkelbedrijven zoals die van De Gruyter, Albert Heijn en Simon de Wit, die hun eigen grossier zijn en de vrijwil lige filiaalbedrijven zoals de Centra-orga nisatie, waaraan de grossierderij Schui- tema toelevert. Zij beschikken over een organisatie van voldoende omvang, die de vestigingsplaatsen met de beste groei kansen uitzoekt en wel zo ervaren en des kundig is, dat de vereiste wijziging van de winkelinstallaties, de grotere voorraden en de handiger verpakking van de artike len, geen onoverkomenlijke problemen behoeven te vormen. De detailhandel is geheel in beweging en gedurende de tijd dat het evenwicht moet worden hervon den, liggen de kaarten het best voor de ondernemingen, die in het recente verle den al blijk hebben gegeven de aanwezige groeimogelijkheden snel te kunnen en tameren. SCHUITEMA Als grossier is deze onderneming een van de belangrijkste tegenspelers van het zelf grossierende grootwinkelbedrijf. De onderneming lieeft haar hoofdkantoor te Amsterdam en verder zeven grossierde- rijen, waarvan de meeste in de Oostelijke provincies. Verder heeft zij de leiding cn in 1958 55 °/o van de omzet van de Centra-organisatie, een vrijwillig filiaal bedrijf, dat zich zeer bevredigend ontwik kelt. Tenslotte bezit Schuitema een aan tal deelnemingen, onder welke de Horecaf inkoopcentrale, voor de toelevering aan hotels, café's en restaurants, en de Ad- vimij, die de kruideniers behulpzaam is en financiert bij d^ aankoop van winkel panden, zodat de afnemers van Schuitema dezelfde kaasen krijgen als de grote fi liaalbedrijven. Schuitema had per 1 januari j.l. 110 zelfbedieningswinkels als vaste afnemer. De omzet steeg in 1959 met ruim 7% en aangezien de kosten navenant toena- Onze oudste plaatselijke zangvereniging Holtens Gemengd Koor heeft bloedarmoe de. Maak u geen zorgen waarde lezer (es) het gaat niet om het bloed van de dames en heren die samen het gemengde koor vormen, het koor heeft gebrek aan heren zangers. Na vele jaren een toonaangevende rol te hebben gespeeld in het vocale dorps leven is zo langzamerhand de stemmen verhouding onzuiver geworden, doordat telkens, heel successievelijk, zangers het koor verlieten, zonder dat daarvoor man nelijke krachten in de plaats kwamen. Be paalde oorzaken had dit niet, maar het is H.G.K. gegaan als vele verenigingen vóór haar, op een gegeven moment komt er een inzinking en dan is het dikwijls heel moeilijk deze weer te boven te ko- men. De voorzitter, de heer D. Aaftink, heeft het tijdens de jongste uitvoering reeds gezegd, H.G.K. wil het komende seizoen gaarne naar het concours om te trachten van de ere-afdeling in de superieure afde ling te komen, om zodoende de hoogste sport op de vocale ladder te bereiken; maar zonder heren-zangers gaat dat niet. Het seizoen is met deze uitvoering af gesloten en men begint thans met een nieuw pi'ogram met nieuwe nummers. Daarom zou H.G.K. het zeer op prijs stel len, indien de Holtense heren zich eens ernstg zouden willen beraden of zij niet een plaats in het gemengde koor zouden kunnen innemen. Dames-leden heeft men voldoende, maar dit behoeft geen beletsel te zijn om als ver loofd of getrouwd stel tot de vereniging toe te treden. Men wil om der wille van de „heer", de „dame" graag op de koop toenemen. De repetities zijn op maandagavond van 8 tot 10 uur in het overblijflokaal achter de ulo-school. Dirigent is de heer J. K. Warmink uit Goor, die met grote liefde zijn koor leidt. En wie 't cabaretliedje van Dirk Witte, „Het meisje van de zangvereniging" kent weet hoe gezellig het op zulke repetities kan zijn. Niet alleen de kunst, maar ook de ge zelligheidsfactor speelt bij een zangver eniging een grote rol. Holtens Gemengd Koor is van ouds al tijd een gezellige vereniging geweest, die vele jaren met wisselend succes de zang kunst heeft beoefend, wij willen vanaf deze plaats gaarne een beroep op de he ren doen om zijn gelederen te komen ver sterken. Onze plaats is gaandeweg een groot aantal mensen gaan tellen, die van elders komen, maar die zich nog niet zo inten sief met het dorpsleven in hun nieuwe woonplaats bemoeien. De vrouwen eer der dan de mannen. Ook op hen menen wij op verzoek van H.G.K. een be roep te mogen doen de zangkunst te gaan beoefenen en zo spoedig mogelijk tot het koor toe te treden. Het is nu het ge schiktste moment. De heren-zangers worden gaarne op een repetitie-avond tegemoetgezien. men, bleef het exploitatiesaldo nagenoeg gelijk. Zoals bekend zijn de marges van de groothandel klein, zodat bij de toene mende loonkosten bijna alles van de om zetstijging moet komen. Wat dat laatste betreft zijn de vooruitzichten alleszins gunstig. De onderneming is de kampioen van de zelfstandige detaillevensmiddelen handel en aangezien te verwachten is dat deze zich niet de kaas van het brood laat eten door de nu snel groeidene filiaalbe drijven, is er voor de grossier, die ook voor de zelfstandigen de expansie finan cieel en, organisatorisch vergemakkelijkt, een zeer goede kans op groei van zijn omzet. Voor het komende jaar wordt dan ook weer een hoger verkoopcijfer ver wacht, maar met het oog op de aanloop kosten van het nieuwe bedrijf te Schie dam, zullen de financiële resultaten waar schijnlijk op hetzelfde niveau liggen als in 1959. De zelffinanciering is bij Schie dam een belangrijk instrument om de groei voort te zetten. In 1958 en 1959 werd resp. f 4,5 ton en f 8 ton geïnves teerd in vaste activa en daartegenover werd f 6,5 en f 6 ton uit het eigen bedrijf opgebracht. De omvang van de financie ring met langlopende schuld is bescheiden en de verhouding ervan tot het eigen ver mogen is aan de conservatieve kant. en niet duurder dan andere 11. IN a enKeie uren wera rsiuiy waKKe?; door het geluid van mannenstemmen. Daar hij zich gelukkig spoedig te binnen wist te brengen, waar hij was, hield hij zich doodstil, doch wekte heel voorzichtig de nog diep slapende Dick. Behoedzaam tilde deze het dekzeil een kiertje omhoog en wist nog juist bijtijds een kreet te onderdrukken. Vlakbij hem HOLTEN EN ZIJN KERK. Tot 1598 was Holten net als een groot deel of beter gezegd geheel Overijssel, Rooms geweest. Hoe lang er te Holten pastoors waren is op geen tien jaar te zeggen. In 1571 vinden wij te Holten als pastoor Henri- cus van Kervenheim. Of deze er nog was, toen de eerste perdikant Johannes Smit door de overheid werd aangewezen, is ons niet bekend. De verovering van Twen te en een deel van Salland bracht op godsdienstig gebied groite verandering. De kerk te Holten moest op bevel van de Classis Devenjter en de drost van Salland eerst gezuiverd worden. Het was vermoedelijk niet zo, dat het kerkgebouw in vervuilde staat verkeerde, maar om van een Roomse kerk een Hervormde te maken, moest er nog wel het een en ander gebeuren. En hoe het mogelijk was, dat alle Roomsen in een handomdraai Her vormd werden (en dat schijnt te Markelo en te Holten gebeurd te zijn), is ons ook op het ogenblik nog een raadsel. Wij ont dekken daar juist nog, dat Henricus van Kervenheim nog een opvolger heeft ge had. Namelijk Herman Bushof. In Goor was David Bushof pastoor. De Bushofs waren strijdlustige naturen. Bushof wilde waarschijnlijk graag te Holten blijven. Toen hij afgezet was als pastoor, trouwde hij met zijn dienstbode voor de dominee van Geesteren (bij Borculo). Hij wilde graag dominee worden te Holten. Dit was de Drost van Salland blijkbaar te gortig. Na afgelegd examen en na verklaard te hebben het eens te zijn met de Hervormde leerstellingen, werd hij tot predikant van Olst benoemd. Maar de Holter pastoor had te Olst een allesbehalve rustig leven. De pastoor van Olst, in de annalen be kend als de paap van Olst, zette zijn be minde gelovigen onder grote druk, en be dreigde zijn schapen met hel en, verdoe menis, zo ze bij Bushof ter kerke gingen. De drost van Salland greep evenwel in en zette de stoutmoedige pastoor van Olst in de kast. Hoe het verder met de gewezen Holter pastoor is verlopen is ons niet bekend. Er was bij de invoering der Her vorming een groot gebrek aan predikan ten. Johan Smit werd in 1598 dus predi kant van Markelo en Holten. Wij vinden in het boekje van de marke van Holten van de heer J. de Graaf Herman Bushof als eerste predikant vermeld, maar dat moet Johan Smit zijn. Dat deze slechts een jaar te Holten was, vindt vermoede lijk zijn oorzaak hierin, dat de Roomsen terugsloegen. De invoering der Hervor ming verliep niet zo geruisloos als men soms denkt. Er waren heel serieuze Roomse geeste lijken, die de Hervormde overheid ge woon negeerden, en in de openlucht hun godsdienstige arbeid verrichtten,. Over de Holtense Bushof weten wij weinig. Over de Goorse zoveel te meer. Hij verzamel de des zondags zijn schare in de open lucht en het kerkgebouw bleef leeg. De opvolger van Johannes Smit was Chris- tiaan Hollein. Had ook hij soms te duch ten van tegenstand der Roomsen? Men kon in of omtrent de eeuwwisseling van de 16e op de 17e eeuw wel een nieuwe godsdienst invoeren, maar of men de bevolking steeds mee had is een andere vraag. In ieder geval slaagde de derde predikant. Het was de predikant J. Phe- demannus, die te Holten vaste voet kreeg. Hij diende de gemeente Holten twintig jaar lang, dus tijd genoeg om de mensen voor zich te winnen.. Een andere kwestie was deze. Was na 1600 de koster-school meester ook hervormd geworden of niet? De schoolmeester-koster werd door de marke benoemd en stond onder toezicht van de pastoor, later predikant. De school zat in vele gevallen met een afdak' ver bonden aan de kerk. In zeer oude tijden, b.v. zo omstreeks veertienhonderd vijftig, was het niet zo zeer om het onderwijs te doen, onderwijs dan, zoals wij het thans kennen, maar was het onderwijs meer een soort zending, om de mensen beter in het gareel te doen lopen, wat het kerk- gaan betreft. Want ongeloof en, bijgeloof trof men zeer veel aan. De pastoors, toen maals weinig onderlegd, hadden tal van hulpmiddelen nodig om de analphabeten dier dagen op de goede weg te houden. siuiiuiNcmg ruo, uie mei een anuere Chinees stond te beraadslagen. Bully, die het Chinese dialect, dat hier gesproken werd, tamelijk machtig was, was al even opgewonden. „Die Chinezenhebben een jacht overvallenbemanning in ka juit opgesloten", vertaalde hij fluisterend Maar Dick's gedachten werkten razend vlug. Dit was zijn kans om met die gele De geestelijkheid moest geloven in hek sen en spoken, wilde zij zich staande hou den. Wij weten slechts, dat de niet met name genoemde schoolmeester in 1640 overleden is. Schoolmeesters hadden de pretentie soms een lang leven te leiden. Wij weten van een, Twentse schoolmeester uit de 18e eeuw, dat hij zestig jaar voor de klas was. „Stond" hadden we moeten zeg gen, maar dat was niet waar. De laatste vijftien jaar zat hij, omdat hij hoege naamd niet meer in staat was om te staan of te lopen. Een kleinzoon bracht hem des morgens per stortkar naar school. Had deze hem daar met veel moeite op en af geholpen, dan sleepten de oudste leer lingen hem de school binnen en plaatsten hem op een, stoel, waar hij de meeste uren van de dag sliep. De oudste leerlingen overhoorden dan de jongeren de les. Waarmee wij maar willen zeggen: wan neer een schoolmeester door de marke benoemd werd, zo'n man alle kanten uit- kon. Het lag gewoon aan de doortastend heid van de predikant, of de man her vormd werd of niet. De marke trok er zich niets van aan. Zij had een koster schoolmeester en daarmee uit. Daarbij kwam, dat in Holten het kosterambt en het schoolmeestersambt ieder apart ston den, dat kwam meer voor. In 1640 werd Berend Dikkers tot koster benoemd, maar hij werd nooit schoolmeester. Soms ont moeten wij hier of daar bij een, predikant een Rooms gebleven schoolmeester. De markè liet dan de zaak maar zo, tot er een nieuwe schoolmeester moest zijn. Men liet een oude schoolmeester maar modde ren met de jeugd. Ook als de meester aan de drank was. Pensioen kende men niet. Tot tachtig jaar kon de schoolmees ter, als hij gezond was, best mee. Het was zelfs een voordeel, oordeelde men in de marke, want een man van tachtig jaar kon veel meer weten, dan een van der tig. Maar een feit was, dat de man na 1610 te Holten tot de Hervormde kerk moest behoren. VAN COEVERDEN. PROGRAMMA 13 NOVEMBER Holten I—Omhoog I, 2.30 uur (1) RKSV III—Holten III, 12 uur (1) ZATERDAG Holten C—Excelsior E, 3 uur (1) Holten A—Combinatie-elftal, 1.45 u. (1) OPSTELLING DER ELFTALLEN Holten I Doel; A. Vincent; achter: T. Deijk, E. Maats en J. Traanman; midden: K. J. ten Velde en G. Bannink; voor: H. F. Klein Velderman, H. J. J. ten Velde, H. Wansink, A. Traanman en H. v. d. Bos. Res: G. J. Paalman en J. Stukker. Holten II Doel: H. Schooien; achter: G. J. Tui- tert, A. Schippers en J. A. Nijenhuis; midden: M. Klein Horstman en B. J. Markvoort; voor: T. Aaanstoot, G. H. Paalman, J. G. Nijland, H. W. Rietberg en H. J. Schutte. Res. M. Hofman en J. H. Hommes. Maandagavond hield mej. Knottenbelt, schilderes te Brammen, in „Irene" een lezing voor de Hervormde vrouwenver eniging over: „De kunst in het gezin". Op zeer interessante wijze gaf zij met behulp van fraaie kleurendia's een toe lichting op schilderstukken van bekende schilders. Zij wees op verschillende de tails, waar een leek anders aan voorbij •ziet. De schilderkunst is niet alleen iets voor het oog, maar ook voor het hart. De wijze waarop zij haar causerie heeft ge houden, heeft ertoe bijgedragen, dat de aanwezigen meer begrip en waardering hebben gekregen voor het werk van een kunstenaar en zijn werk met andere ogen hebben leren zien. Nadat mevr. Israël mej. Knottenbelt bedankt had voor haar leerzame cause rie, waarbij zij het betreurde dat er niet meer leden aanwezig waren, sloot zij deze avond. SCnui'K ai ie leaencii. „ocei me juuw üet- sy", beet hij Bully toe. „Nang Foo is er bij." Bully verloochende zijn opvoering echter niet. „Wacht even tot hij zich ver wijdert, makker", zei hij rustig. De ene Chinees verdween, waarschijn lijk naar beneden. En toen Nang Foo werkelijk een eindje doorliep, slopen de jongens uit hun schuilplaats Op 20 november 1945 begon het pro ces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers. Dat zal weldra dus vijftien jaar gele den zijn en daarom wijdt de VARA op zaterdag 19 november in de vooravond een uitzending aan dit proces dat bijna een jaar duurde en waarin op 30 sep tember en 1 oktober 1946 de vonnissen werden uitgesproken. Een deel van de beklaagden werd ter dood veroordeeld en in de nacht van 15 op 16 oktober 1946 opgehangen. In de lezing zal prof. mr. B. V. A. Roling, hoogleraar in het vol kenrecht te Groningen, een „terugblik op het proces Neurenberg" in deze uit zending van de VARA geven. Prof. Ro ling is rechter geweest in heit hof te To kio, waarvoor het proces gevoerd is te gen de Japanse oorlogsmisdadigers.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2