Telegram van St. Nicolaas Wijkgebouw Grsene Kruis officieel g©@p@üi Vrucht van eendrachtige samenwerking en gemeenschapszin AGENDA I Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Gevonden en verloren voorwerpen No. 44. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Hólten. Telefoon 05^83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 2.Iedere mm. meer f 0.08 Het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Gaardenstraat, een riant en doel matig gebouw met naast het medisch cen trum een conciërgewoning en in het ge bouw twee zuster woningen, is vrijdagmid dag van de vorige week onder grote be langstelling van vele genodigden officieel in gebruik genomen. Tot die genodigden behoorden liet da gelijks bestuur der gemeente, leden van de raad, doktoren en kinderartsen, een af gevaardigde van de Prov. Overijsselse Vereniging „Het Groene Kruis", verpleeg sters in algemene dienst, afgevaardigden van naburige kruisverenigingen, van het Ziekenfonds „D.O.Z." te Deventer, van plaatselijke kerkelijke instellingen en ver enigingen, zakenmensen, aannemers en particulieren. Zij kwamen in Amicitia samen, waar de voorzitter van het Groene Kruis de heer W. Beyers hen welkom heette en in een gedocumenteerd betoog de wordingsge schiedenis van het gebouw schetste. Eindelijk is het dan zover, zei spreker, dat wij ons wijkgebouw kunnen openen. Het heeft lang geduurd, het heeft zelfs véle jaren geduurd, voordat dit kon ge schieden, maar nu hebben wij dan ook een prachtig gebouw, dat ons tot vreugde en dankbaarheid stemt en waarop we ook wel een beetje trots zijn. Vele jaren hebben wij ons bezig gehou den met de behoefte aan een wijkgebouw, want het consultatiebureau voor zuigelin gen was eerst tal van jaren ondergebracht in hotel Holterman, daarna in café Kalf- sterman en ten slotte met het kleuter- bureau, in het gebouw Rehoboth. Maar dat zijn hoe dankbaar wij ook waren voor het verleende onderdak toch niet de plaatsen om zuigelingen te onderzoeken en te behandelen. Ook in ander opzicht was er behoefte aan een gebouw. De noodzaak en de mogelijkheid om te bouwen heeft voor het eerst enige gestalte gekregen toen in de jaarvergadering van 16 april 1946 besloten werd van het ge wone kasgeldboekje van de boerenleen bank f 1000 over te schrijven naar een nieuw boekje, dat „Bouwfondsboekje" zou heten en waarop dan samen f 1963,58 zou staan. De eventuele batige saldi van de komende dienstjaren zouden ook naar dit boekje worden overgeschreven, zo werd besloten. Het zou, aldus spr., nog tot 1956 duren, voordat er daadwerkelijk over de stich ting van een wijkgebouw kon worden ge sproken. Doordat O.C.H. op 4 februari 1956 een uitvoering ten bate van een wijkgebouw gaf, sloeg een vonk over, die de burgerij in actie bracht. De uitvoering bracht door slechte weersomstandigheden wel niet zo veel op, maar de Holtense gemeenschap begon zich voor het gebouw te interes seren. De Coöp. Boerenleenbank schonk bij haar gouden jubileum in mei het prachtige bedrag van f 8000,de platte landsvrouwen brachten bij de Tweede Ka merverkiezing op de stembureaus ruim f 2100,bijeen en allengs kwamen door sportwedstrijden en acties bedragen bij een die plannenmaken mogelijk maakten. In 1958 leverde een toneelvoorstelling van Holtens Toneel f 342,86 op en brachten de gezamenlijke vrouwenverenigingen van Holten bij een stemming nog eens ruim f 2000,in het bouwfonds. In 1960 werd een zeer royale gift ontvangen van de firma ter Horst te Rijssen ten bedrage van f 5000, Er stond in april 1958 reeds f 30.000, op het boekje toen meer dan tweehonderd mannen de gemeente ingangen en een bedrag van f 27.814,bijeenbrachten. Toen het gemeentebestuur het bouw terrein in de Gaarden schonk ter waarde van ruim f 25.000, kon aan de architect, de heer van de Bovenkamp, de opdracht tot de bouw worden gegeven. Uitvoerig schetste spreker de grote me dewerking, welke van het gemeentebe stuur werd ondervonden, het gelukkig sa mengaan tussen overheid en particulier initiatief, de vele conferenties, die werden gehouden, de bezoeken die moesten wor den afgelegd en de grote medewerking welke van alle zijden werd ontvangen. Bij de aanbesteding werden de totale kosten van het gebouw geraamd op f 127.000,Zij zullen waarschijnlijk, zo als men het nu kan bezien, de f 125.000, niet overschrijden. Er was uit eigen middelen ruim f 62.000 door de provincie is een renteloos voor schot van f 15.000,toegezegd en de bouwpremie van het rijk bedraagt ruim f 11.000,—. U zult begrijpen, aldus spr. hoe ver heugd wij waren, onder zulke bijzonder gunstige omstandigheden te kunnen bou- wen. liet is een pracht gebouw geworden en wij zijn zeer veel dank verschuldigd. DE OPENINGSPLECHTIGHEID Na een uitvoerig dankwoord aan het gemeentebestuur, haar bouwkundige staf en arbeiders, aan diverse instanties en verenigingen, nodigde de voorzitter de burgemeester, als vertegenwoordiger der overheid, mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing als de represenfante van de Holtense vrouwen die toch het dichtst bij het kruiswerk staan en de heer J. H. Sprokkereef, voorzitter van de boeren leenbank, als vertegenwoordiger van de Holtense boerenstand, uit, de officiële ope ning van het gebouw te willen verrichten, door als symbool van de eendrachtige samenwerking gezamenlijk een doek voor de ingang weg te trekken. Waarom wij verheugd en dankbaar zijn is uit mijn woorden wel gebleken, aldus eindigde de voorzitter zijn toespraak. Wij zijn ook een beetje trots, omdat hier iets groots werd verricht, niet door het be stuur, maar door alle Holtenaren samen. Het devies van het Groene Kruis luidt „Door allen, voor allen". Dat is hier op een gelukkige wijze tot uitdrukking ge komen. Nadat op het voorplein van het gebouw de officiële opening was verricht en het interieur bezichtigd, keerden de genodig den naar Amicitia terug, waar 16 spre kers zich hadden aangemeld, om het woord te voeren. Als eerste spreker complimenteerde de burgemeester het bestuur. Mr. Enklaar sprak zijn grote voldoening uit over de totstandkoming van het gebouw en de wijze waarop zulks is geschied. Holten is politiek en kerkelijk zeer verdeeld, maar als er voor deze dingen eendrachtig ge handeld moet worden hebben de Holtena ren steeds hun plicht verstaan. De burge meester sprak zijn grote waardering uit voor het gebouw zelf, dat een zeer keu rige en doelmatige indruk maakt en op harmonieuse wijze is tot stand gekomen. De gemeente heeft een belangrijke taak op liet terrein van de volksgezondheid, het aandeel dat de burgerij daarin heeft, acht spreker bij het bestuur van de Kruisver eniging in veilige handen. OUDE RELATIES De relaties tussen de gemeente en het Groene Kruis dateren reeds van verre da tum. Vroeger werd, op initiatief van wij len de heer Goldstein, de wijkverpleegster in dienst van de gemeente aangesteld om zo goed mogelijke pensioenaanspraken voor haar te verkrijgen. Mr. Enklaar noemde het nieuwe gebouw een monument van saamhorigheid en sa menwerking en een treffend voorbeeld van offervaardigheid, en zeide verheugd te zijn, dat het deze niet mis te verstane taal spreekt. De heer L. Vos Jzn begon met de ge lukwensen uit te spreken namens het ge hele bestuur van de Prov. Overijsselse Veren. „Het Groene Kruis". Doordat wij de wordingsgeschiedenis van het gebouw van nabij hebben meege maakt weten wij, hoeveel zorg het be stuur heeft gehad met de totstandkoming daarvan. Spr. richtte zich met een bijzonder woord van waardering tot de architect, die hij feliciteerde met het mooie gebouw dat deze ontworpen heeft. De heer Vos zeide ten slotte niet te kunnen nalaten Holten te feliciteren met de grote medewerking, die het bestuur van alle zijden heeft ondervonden en bood een elektrische klok aan. Ds. J. H. Israël, sprekende namens de Kerkeraad der Herv. Gemeente, wees op de belangrijke preventieve taak die het Groene Kruis door middel van het prach tig wijkgebouw kan vervullen ten behoeve van de geestelijke en lichamelijke gezond heid. Hij sprak de hoop uit, dat het werk zijn grond mag vinden in het Kruis van Christus en dat Gods zegen daarop mag rusten. Hij bood een practiseh cadeau aan. In bijna gelijke zin sprak Ds. R. A. Hoogkamp namens de Kerkeraad der Ge- ref. Kerk. Hij hoopte, dat 't gebouw mag bijdragen tot de gezonde ontwikkeling der kinderen en dat Gods zegen op dit werk mag rusten. Spreker bood een ca deau onder couvert aan. Als oud-voorzitter bood Ds. J. Jebbink, predikant-directeur van de Klokkenbelt te Almelo zijn gelukwensen aan. Hij herin nerde aan de jaren, dat voor het eerst over het stichten van een wijkgebouw ge sproken werd en zeide zeer onder de in druk te zijn gekomen van het mooie ge bouw, dat dan eindelijk kon worden ge sticht. Tussen de sprekers door boden vier schoolkinderen de voorzitter een chèque aan van f 4000,van liet kinderpostzegel fonds, waarover men elders in dit nummer kan lezen. FUNDAMENT De heer Sprokkereef zeide getroffen te zijn door de grote voortvarendheid en sa menwerking waarmede het wijkgebouw tot stand is gekomen. Hij herinnerde er aan, dat het eigenlijk de oud-voorzitter van de Boerenleenbank, de heer G. J. Ste vens is geweest, die de suggestie deed om het Groene Kruis bij het jubileum van de bank f 8000,te schenken en zodoende mede het fundament te helpen leggen voor het gebouw. De heer Visser, 2e voorzitter van het alg. ziekenfonds „D.O.Z." te Deventer, wees er bij het uitspreken van de geluk wensen namens zijn fonds op, dat beide verenigingen bijna een zelfde doel na streven, n.l. de bevordering van.de ge zondheid hunner leden. Bij de fusie van het Holtens Ziekenfonds met Deventer is er wel een batig saldo overgenomen, maar de leden van Holten hebben nu aandeel in een veel grotere re serve, dan zij vroeger bezaten. Op een fi nanciële bijdrage moet het bestuur dus maar niet rekenen. Hij bood voor beide wijkverpleegsters een tas aan. Mevr. H. H. Meengs-Heilersig compli menteerde namens de zustervereniging in Markelo en bood het bestuur een voor zittershamer' en de beide zusters bloemen aan. HERDENKING Ds. C. C. Addink bood namens de com missie voor de gezinsverzorging geluk wensen aan en wees op een zekere ver bondenheid tussen het werk dezer com missie en het kruiswerk en sprak de hoop uit, dat het nieuwe gebouw het werk van het Groene Kruis zeer ten goede zal ko men. Ook deze spreker bood een prak tisch cadeau aan. In een persoonlijk woord stelde hij voor een ogenblik stilte in acht te nemen voor wijlen het oud-be stuurslid, de heer Daniël Pagrach, die door de wrede hand van de bezetter is omgekomen. Gaarne werd hieraan op verzoek van de voorzitter voldaan en verhieven allen zich van hun zetels om de overledene te herdenken. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer R. Lammers, namens het Groene Kruis te Bathmen; mevr. W. Is- raël-Hofmeijer voor de Herv. vrouwen groepen Holten en Dijkerhoek onder aanbieding van een theewarmer, door mej. E. H. W. Vincent, die namens de EHBO- en Roode Kruis-afdelingen een nationale vlag aanbood, door de architect, de heer L. C. van de Bovenkamp, mede namens de aannemers en leveranciers, onder aanbieding van een vlaggemast; door de heer J. Oosterkamp namens de toneelclub OCH met aanbieding van een geschenk onder couvert; door de heer J. Wiggers namens ons blad, dat een on- derzoektafel schonk en door dokter Van Wieringen, provinciaal kinderarts Er werden bij deze toespraken en bij de felicitaties veel cadeaux en geschen ken onder couvert aangeboden, terwijl het recipiërend bestuur tal van bloem stukken ontving. Voorzitter Beijers heeft de sprekers tenslotte dank gebracht voor hun sym pathieke woorden en goede gaven, die het Groene Kruis goed van pas komen. Geboren: Johanna Hendrika, dv H. J. Vorkink en H. A. Honcoop, Holterbroek 43. John Humphry Reinholt, zv J. F. Keijser en H. J. Mossink, Kolweg 57. Jan Albert, zv A. Baltes en H. Paalman, Beuseberg 7. Gerrigje, dv H. J. Fid- der en L. Geerts, Larenseweg 39a. Overleden: H. J. Paalman, 88 jaar, weduwnaar v. H. Dondertman, Espelo 5. BEVOLKING: Ingekomen: F. H. Miskotte van Assen naar Holterberg 32. G. J. Hergers van Almelo naar Holterberg 46. A. Felix van Surabaja naar Holterberg 26. O. de Haart en gezin van Djatiroto naar Holterberg 26. Vertrokken: J. Steunenberg en gezin van Burg. v. d. Borchstraat 20 naar En schede. A. J. Schuurman van Holter berg 25 naar Hengelo (O.). J. Schuur man van Holterberg 25 naar Hengelo (O.). H. W. Hannink van Neerdorp 84 naar Hasselt. J. F. Elbracht van Hol terberg 26 naar Deventer. L. F. A. Koekkoek van A. J. Goldsteinstraat 15 naar Willemstad (N.B.). Officiële publicatie AFWEZIGHEID BURGEMEESTER De burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij van 7-12 november e.k. niet in de gemeente aanwezig zal zijn. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Wij ontvingen uit Spanje het volgende telegram: MADRID, 4 november 1960. Organiseren Holtense winkeliers dit jaar weer win kelweek? Ontving nog geen mededeling daaromtrent. Koop gaarne bij de middenstand van de plaatsen, die ik jaarlijks bezoek. SINT NICOLAAS. Maandag 7 november, 8 uur (inplaats van donderdag 10 november): Vergadering Herv. vrouwenvereniging in „Irene". Lezing door mej. Knottenbelt te Brum- men. Onderwerp: „De kunst in het ge zin". Dinsdag 8 november, 7.30 uur: Leden vergadering afd. Holten van de Partij van de Arbeid in café „De Waag". Dinsdag 8 november, 8 uur: Ledenver gadering van de Holtense Handelsver eniging in hotel Vosman voor bespre king van de St. Nicolaasaktie. Dinsdag 8 november, 8 uur: Praatavond OLM in café ,,'t Bonte Paard". Spre ker: Ir. De Jager van het waterschap Salland over waterschapsaangelegen heden. Ook voor belangstellenden. Woensdag 9 november, des avonds 7 uur in „Amicitia": Demonstratie en voor lichtingsavond melkmachines en diep- vrieskisten door de Fa. Klein Velder- man, in samenwerking van de Manus- Holland N.V. te Zutphen. Donderdag 10 november en vrijdag 11 november, 7.30 uur: Filmavond School met de Bijbel. Donderdag 10 november, de gehele dag: demonstratie met Goudband-koffiemelk in de zuivelwinkel van „De Vrijheid" (zie adv.). Donderdag 10 november om 7.45 u.: Ver gadering Chr. Plattelandsvrouwen in gebouw „Rehoboth". Vrijdag 11 november, 8 uur: Huishoude lijke vergadering Plattelandsvrouwen Espelo in de school. Woensdag 16 november, 2-5 uur n.m.: Bazar van de Tesselschadevereniging en „Arbeid Adelt" in de kleine zaal van hotel Holterman. Woensdag 16 november, 7.30 uur: Ge combineerde vergadering OLM, CBTB en Bedrijfsvereniging Holten. Spreker: de heer G. J. W. Beestman, hoofdassis tent Rijksvoorlichtingsdienst voor Pluimvee, over: „De Pluimveehou derij" met film: „Vijf miljard eieren". Woensdag 16 november, 8 uur: Dorps- schoolfilmkringavond in de hal van de school. Zaterdag 19 november om 8 uur: Uitvoe ring van de toneelgroep „Podium" met „De jeugd vliegt uit" in 4 bedrijven, uitgaande van de Herv. Jeugdraad en Geref. Jeugdcentrale. Maandag 21 november om 8 uur: Jaar vergadering ijsclub „De Noordpool" in café Jansen. Woensdag 23 november, 11 u. v.m.: Aan besteding boerenleenbank door archi tect L. C. v. d. Bovenkamp in hotel Holterman (zie adv.). Woensdag 23 november, 7.30 uur: Feest avond van de afdeling Dijkerhoek van Paard". „Volksonderwijs" Deventer speelt: „Het is nooit te laat". Donderdag 24 november, 7.30 uur: Ge meente-voorlichtingsavond over Inter nationale Hulpverlening in „Irene". Film: „Een paradijs op aarde". Dia's: Over hulpverleningswerk in Grieken land. Spreekster: mej. Kohlbrugge, se cretaresse van de Sectie Nationale Hulpverlening van de Alg. Diaconale Raad. Donderdag 24 november, 7.30 uur: Uit voering gymnastiekvereniging BATO in zaal „Amicitia". Vrijdag 25 november, 8 uur: Forumavond Contactcommissie OLM, Plattelands vrouwen en PJGO in „Amicitia". Zaterdag 26 november, 7.30 uur: Uit voering gymnastiekvereniging BATO in zaal „Amicitia". Vrijdag 2 december, 7.30 uur: Openbare vergadering CH Kiesvereniging in ge bouw „Irene". Spreker: de heer T. J. Mellema, lid der Tweede Kamer, agra risch specialist, over: „Politieke aktu- aliteiten" Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds. Broeyer. Tekst: Matth. 16 26. Onder werp: „Verlies?- en winstrekening". 10.30 uur Ds. Broeyer. Tekst: 2 Cor. 4 vers 6 en 7. Onderw.: „Vat en schat". 7 uur Ds. v. d. Marei van Kloosterhaar. 10 uur Jongerendienst in „Irene", Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Extra collecte voor het Ned. Bijbelgenoot schap. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Ned. Bijbelgenoot schap. R.K. Kerkdiensten Nieuw-Heeten: Werk dagen 8 uur. Zondag 7.30 en 10 uur. Rijssen: Werkdagen: 7.15 en 8 uur Zondag: 7 uur, 8.30 en 10 uur. Gevonden: voetbal; zilveren gulden; regenjas; riem; muntbiljet. Verloren: kinderportemonnaie. Inlichtingen dagelijks op het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten en we1 van 9-13 en van 14-22 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1