Het plezier van sparen O* Reactie op Melkactie Geslaagde uitvoering van Hollens Gemengd Koor en Kinderkoren Prof. Romme moet rist tenia r Prijsuitreiking Fokweedag GE TEMPEL VAN KWUNGH0 Opening Wijkgebouw Groene Kruis Kampioensrit K.N.M.V. Emdvergadering Taptoe-commissie WERELDNIEUWS Voetbal Bedankbrief uit West Pakistan Omstreeks de Wereldspaardag, die in de laatste jaren is uitgegroeid tot een volle Spaarbankweek waarin de We- relöspaardag het hoogtepunt blijft vor men mediteren wij graag een beetje over de betekenis van het sparen. Wie in de laatste week van oktober, als de spaarbanken-leden van de Neder landse Spaarbankbond deze Spaarbank- week vieren, de activiteiten van de plaatselijke spaarbank waarneemt, vraagt zich misschien wel eens af wat men met deze jaarlijkse actie beoogt. Het Nederlandse volk is van nature spaar zaam. Allerlei sociale maatregelen maken het sparen voor moeilijke tijden en voor de oude dag toch eigenlijk overbodig, meent men. Waarom dan ai die propa ganda in de Spaarbankweek en op de Wereldspaardag? Toch is sparen zinvol Laten wij deze uitspraken eens nader bezien. Zo lang wij nog overal mensen ontmoeten die, ondanks het feit dat zij een redelijk inkomen hebben, voortdu rend kampen met financiële moeilijkhe den vragen wij ons af of we werkelijk mogen stellen dat het Nederlandse volk spaarzaam is. Accoord financiële te korten in de huishouding hebben minder te maken met sparen dan met het onver mogen om het gezinsinkomen op verant woorde wijze te besteden. Maar als wij zien hoe velen de oplossing dan maar zoeken in het doen van aanschaffingen die niet meteen volledig behoeven te worden betaald een methode waarme de men de financiële problemen vaak onnodig vergroot dan wagen wij het te zeggen dat heel veel mensen zich de kunst van het sparen toch nog eigen moeten maken. Voor deze mensen heeft het wel degelijk zin, eens per jaar met nadruk te wijzen op het belang dat zij persoonlijk hebben bij het vormen van een spaarsom. Wat de uitkeringen betreft, die men o.a. ontvangt bij ziekte of ongeval, bij werkloosheid en als men bejaard is ge worden, inderdaad maken deze het spa ren om een „appeltje voor de dorst" te hebben niet meer zo dwingend noodza kelijk als in vroeger dagen. Maar een aanvulling lijkt ons als regel niet over bodig, doch daarentegen zelfs zeer ge wenst. Bovendien is er dan nog de groep van kleine zelfstandigen die buiten veel yan deze uitkeringen vallen. Voor ieder een heeft het vormen van een spaarsom die als financiële reserve kan dienen dus ook nu nog altijd zin. Men behoeft er niet zorgelijk om te kijken Toch is er dank zij de sociale voorzie ningen een groot verschil met voorheen. Toen werd het sparen vooral gekenmerkt door zorgelijke bijgedachten, en daardoor werd het op zichzelf ook een min of meer zorgelijke aangelegenheid. Het afgezon derde geld was bestemd om grote en kleine tegenslagen op te vangen en men durfde er eigenlijk nooit goed aan te ko men. Het sparen van nu is voor talloze mensen echter een veel blijmoediger aangelegenheid geworden. Wie enigszins de activiteiten van de spaarbanken-leden van de Nederlandse Spaarbankbond volgt (want deze spaar banken trachten waarlijk niet alleen tij dens de Spaarbankweek de spaargedach- te verbreiden), zal weten dat men tegen woordig vooral ook het doelsparen aan moedigt. Het tamelijk vage sparen voor moeilijke tijden waarvan men naar vanzelf spreekt hoopt dat zij zullen uit blijven is hier vervangen door het sparen voor een zeer concreet doel, en In de afgelopen week ontving Ds. Ad- dink, de voorzitter van de Diaconale Com missie voor Internationale Hulpverlening van de Hervormde Gemeente alhier, een brief uit Lahore in West Pakistan, waar aan wij gaarne het volgende ontlenen. Een Nederlandse, mej. A. Sybranda, die bij de hulpverlening aldaar werkzaam is, schreef o.a.: „Wilt u a.u.b. al de meisjes en jongens en iedereen, die hier aan meegedaan heeft, heel, heel hartelijk bedanken van ons. Wat fijn, dat er zoveel kinderen zijn in ons eigen land, die geld inzamelen voor kinderen in andere streken van de wereld, die nooit melk krijgen, omdat hun ouders het niet kunnen kopen. Toen wij deze week een brief kregen, waarin mej. Kohlbrugge ons vertelde van de enorme activiteit in Holten voor ons melkproject waren wij juist aan het melk uitdelen. Er waren wel 40 moeders, die melk meenamen naar huis voor hun kin deren. En iedereen is dan zo blij en geluk kig. Jammer, dat de kinderen in Holten deze blijde en dankbare gezichten niet kunnen zien. In de binnenstad hebben we een klein schooltje dat door hele arme kinderen bezocht wordt en waar de onderwijzeres Onder grote belangstelling had vrij dagmiddag de officiële opening plaats van het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Gaardenstraat. Nadat de genodigden zich in Amicitia verzameld hadden en waren welkom ge heten, had voor het gebouw een korte plechtigheid plaats. Daarna volgde de be zichtiging van het gebouw. In ons volgend nummer hopen wij uit voerig op deze plechtigheid terug te ko men. uiteraard is dit dan vrijwel steeds een plezierig doel. Men spaart om straks iets van de huisraad te kunnen vernieuwen, of deze met reeds lang begeerde voor werpen te kunnen aanvullen. Men spaart voor het aanschaffen van een nieuwe radio of voor een televisietoestel. Hierbij heeft, men voornamelijk genoegen en ontspanning op het oog. Men spaart voor een nieuwe stofzuiger, een wasmachine of een centrifuge. Hier overweegt het nuttige element, maar toch komt er het plezier bij dat de huisvrouw ervan zal hebben. Men spaart om in de vakantie iets bijzonders te kunnen ondernemen. Dit is waarschijnlijk wel een van de al lerprettigste spaardoelen die men kan bedenken, hoewel wij ook hieraan nog een nuttige kant zouden willen toeken nen. Want het is niet zo dat men na af loop van de vakantie meer verkwikt weer aan het werk gaat, naarmate men meer heeft kunnen genieten van de vrije tijd? En is het niet de voornaamste be doeling van alle recreatie, dat wij er nieuwe kracht door opdoen? Als straks voortdurend meer mensen de beschik king krijgen over meer vrije tijd, kan het sparen om bepaalde liefhebberijen te kunnen beoefenen een nog belangrijker spaardoel worden dan het nu reeds is. Ook hier gaan nut en plezier weer hand in hand. Sparen voor tijdige vernieuwing en In het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman had donderdagavond de prijsuitreiking plaats van de onlangs al hier gehouden fokveedag. De voorzitter van de fokveedagcommis- sie, de heer H. W. Wechstapel, reikte de medailles en plaquettes uit en bracht dank aan de verenigingen en particulie ren, die de prijzen beschikbaar stelden, alsmede aan de heren J. W. Jansen, ad ministrateur van de fokverenigingen M.R.IJ. en Fries-Hollands en H. J. Bouw huis, die een belangrijk aandeel hadden in de organisatie van deze dag. Daarna hield de heer B. J. Oolbekkink, leerling van de Middelbare landbouw^ school te Hengelo, die in het kader van het uitwisselingsplan Agarische Jongeren van april tot en met september op een landbouwbedrijf in Denemarken is werk zaam geweest, een causerie over zijn be vindingen in dit bij uitstek agrarisch land. In het dorp Hailing, waar Oolbekkink vertoefde, was alles nog vrij eenvoudig en primitief, maar op landbouwgebied was men er goed bij de tijd. Van welk een kwaliteit de veestapel daar is wordt het duidelijkst aangetoond door een bod op een in 1954 geboren koe, dat f25.000. bedroeg. Het kalf van deze koe, dat nog geboren moest worden, was, indien het een stiertje werd, reeds verkocht voor f 16.000.—. De Jutlandse koeien zijn er gekruist met het Fries-Hollands veeslag. De be roemdste stieren zijn er van Nederlandse afkomst. De rode Denen zijn best, de Jersyes geven niet veel melk, maar het heeft een hoog vetgehalte van wel 6 a 7%. Ze zijn klein van stuk. Uitvoerig vertelde Oolbekkink van de fokveedagen en de waardering met pun ten. De keurmeesters hebben er hoogstens drie minuten werk aan om een beest te beoordelen. Er wordt veel gekeurd op ex terieur. Er wordt 3 x daags gemolken. Denemarken telt 200.000 landbouwers, waarvan 3000 zonder vee (bouwboeren). Zij hebben tezamen 2 miljoen runderen en 5.300.000 varkens en 250.000 paarden. iedere dag melk uitdeelt. Ik zal proberen om er eens een paar mooie foto's te ma ken, zodat ik er u wat kan sturen. Mis schien is er ergens in de scholen wel een plaatsje om ze op te prikken. De brief eindigt dan met hartelijke groeten en nogmaals heel veel dank na mens heel veel kinderen hier in Lahore. Mej. Kohlbrugge is secretaresse van de Sectie Intern. Hulpverl. van de Alg. Diaconale Raad der Ned. Herv. Kerk; spreekster op de gemeenteavond van voor lichting over de Intern. Hulpverlening op donderdagavond 24 nov. in „Irene" te Holten.) Twee Holtenaren onder de deelne mers. Voor de 25e kampioensrit van de KN- MV, die vrijdag 28 en zaterdag 29 oktober wordt gehouden, hebben zich meer dan 100 deelnemers aangemeld, o.a. onze plaatsgenoten Dick Müller en Henk van Lindenberg. De start heeft vrijdagmorgen plaats gehad te Wageningen en de route (motoren 700 km en bromfietsen 500 km) voert de deelnemers door de provincies Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. In de voornacht van vrijdag op zaterdag zullen motorrijders en brom fietsers resp. pl.m. 200 en 100 km moeten afleggen. Müller, die op CZ rijdt, moet de kampioenstitel verdedigen. Hij heeft dit seizoen 19 punten bij elkaar „gedraaid" en staat één puntje achter op de beken de rijder Jan van Dobben uit Zwammer- dam. Henk van Lindenberg staat in de klasse „bromfietsen-junioren" met één punt achterstand op de tweede plaats. De eer ste plaats wordt ingenomen door Piet Plevier uit Oterleek. We wensen Dick bij het verdedigen van de titel en Henk in de strijd om de titel gaarne succes. aanvulling van kleding heeft, behalve een degelijke, ook nog een prettige kant, en het zijn heus niet alleen de dames die er graag goed en modieus gekleed bij lo pen. Zo zien we dus hoe tegenwoordig bij al dit doelsparen het in vervulling gaan van allerlei wensen op de achter grond staat. Spaarbankweek wijst op levensvreugde Dit nu is het, wat wij bedoelen met het plezier van het sparen. Men heeft een doel voor ogen, dat men graag wil bereiken, en aan het spaarbankboekje ziet men hoe men gestadig vordert op de weg naar het bereiken van dit doel. Dit zichtbaar vorderen geeft velen de animo met een goed volgehouden regelmaat door te gaan met sparen. Bijna ieder, die op deze manier een of meer keren een lang gekoesterde wens in vervulling heeft zien gaan, is daarna voor altijd ge wonnen voor het sparen. Tenslotte, wie eenmaal is gewonnen voor de spaar ge dachte en wie geleerd heeft geregeld te sparen, zal er mee doorgaan. Ook als er eens niet een bepaalde wens op de ver langlijst staat. En zo groeit er dan toch nog de spaarsom die we soms ineens zo bijzonder goed kunnen gebruiken bij een onvoorziene tegenslag. Het plezier van het sparen wordt daardoor echter geens zins getemperd. Intgendeel, de mens die een financiële reserve bezit, kan in som mige opzichten iets onbekommerder le ven. En dat op zichzelf draagt bij aan de levensvreugde. Hierop te wijzen, is een van de zinvolle bedoelingen van de Spaarbankweek en de Wereldspaardag. Van de gehele oppervlakte van Dene marken is 42 in cultuur gebracht. Het land is er heuvelachtig. Op gemeenschap pelijke gronden in zijn verblijfplaats wa ren wel 1000 pinken ingeschaard. Er wordt in Denemarken heel weinig stikstof gestrooid. Er zijn teststations, waar b.v. 20 dochters van 1 stier 304 da gen worden getest op productievererving. In 1952 was Denemarken t.b.c.-vrij, op 1 mei 1958 abortus-vrij. Spreker had een bezoek gebracht aan een bedrijf van 1100 hectare, waar 11 combines de gehele graanoogst verzorg den. Op een ander bedrijf had de veehouder 40 zeugen, die als koeien in de stal lagen, 26 met een halsband om. Het was een bij zonder schouwspel de talrijke biggen te zien, die allemaal door elkaar liepen. De Denen zijn een gastvrij volk, toch komt b.v. de landbouwersknecht er nooit in de woonkamer van de boer. De voorzitter heeft Oolbekkink een klein geschenk aangeboden voor zijn inte ressante lezing. Commies benoemd Tot commies ter secretarie te Holten is met ingang van een nader te bepalen datum benoemd, de heer P. Rijnsaardt, adjunct- commies A van de gemeentelijke controledienst te Emmen. De Commissie „Taptoe Holten" hield vrijdagavond van de vorige week onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, haar eindvergadering in hotel Holterman, teneinde rekening en verantwoording af te leggen van dit ge slaagde evenement op 20 juli j.l. De burgemeester bracht de commissie dank voor de uitnemende wijze waarop zij dit feest voor burgers en militairen had georganiseerd en wees er op, dat men met grote voldoening kan terugzien op het geen deze zomer in het belang van het vreemdelingenverkeer is georganiseerd. Uit het verslag van de secretaris-pen ningmeester, de heer Beijers, bleek, dat de inkomsten uit de programmaverkoop en de verpachting van standplaatsen f 1942,80 hebben bedragen, welk bedrag geheel no dig was om de gemaakte onkosten te be strijden. Getracht zal worden om de taptoe als een jaarlijks evenement opgenomen te krijgen in het VW-vakantieprogramma, waarvoor dit jaar door de burgemeester reeds de grondslag werd gelegd. Dank zij de medewerking van de militaire autori teiten en de betrokken korpsen werd de ingezetenen en de zomergasten, maar ook de deelnemende militairen een mooie dag en een fraai schouwspel geboden. De besturen van de VVV, de voetbal vereniging HVC en de Sportvereniging „Bato" verklaarden zich bereid weder als taptoe-commissie op te treden. 9. Na enkele uren kwamen Dick en Bul ly dan eindelijk in de havenstad. Dick wil de direct een commissaris van politie of een burgemeester uit zijn bed bellen. Maar hoe vind je die in een Chinese stad, die in diepe rust is? Na enig zoeken be sloten de jongens daarom te wachten tot de ochtend zou aanbreken. Dat ging Dick wel aan 't hart, want elk uur uitstel bracht zyn vader in groot, gevaar. Maar In - Amicitia - gaven de gemengde Zangvereniging Holten, Gemengd Koor (H.G.K.) en de kinderkoren A en B za terdagavond onder leiding van de heer J. K. Warmink van Goor hun jaarlijkse uitvoering waarvan helaas maar matige belangstelling bestond. De avond werd geopend door de voor zitter van H.G.K., de heer D. Aaftink die zich in zijn woord van welkom in 't bij zonder richtte tot mevr. Warmink, tot chansonnière Wilma Jansen uit Goor en tot de afgevaardigden van enkele plaat selijke verenigingen en de gem. Zang vereniging te Bathmen. De heer Aaftink gewaagde in zijn openingswoord van de moeilijkheden in de afgelopen zomer als gevolg van daling van het aantal leden. Gelukkig kwamen de laatste weken en kele nieuwe leden de H.G.K.-gelederen versterken en zodoende kan men de toe komst weer iets optimistischer tegemoet zien al blijft in 't bijzonder de bezetting van tenor en bas resp. 5 en 4 stemmen, aan de krappe kant. H.G.K. zingt thans in de Ere-afdeling en wil in de komende zomer graag een poging doen om de hoogste sport op de zangladder de Superieure afdeling te bereiken. Het zou met het oog op de concoursplannen zeer gewenst zijn dat enkele heren zich als lid kwamen mel den al zijn natuurlijk ook de dames har telijk welkom. Elk die graag zingt, zul len wij met open armen ontvangen, zo besloot de heer Aaftink. Afwisselend programma. Het programma, dat deze avond werd geboden, mag zonder meer afwisselend worden genoemd. Dat de dirigent Duits en Italiaans prefereert boven het Neder lands, stak hij niet onder stoelen of ban ken. Van de 10 nummers werden er slechts drie in onze eigen taal vertolkt. H.G.K. opende met het bekende „Ecca „Wij zullen prof. Romme geruime tijd moeten missen in het praktische politieke werk en in onze partij". Deze mededeling deed de voorzitter van de KVP, mr. H. W, van Doorn, zaterdagmiddag na de ope ning van het partijcongres van de KVP. Zaterdagochtend had prof. Romme, fractievoorzitter van de KVP in de Twee de Kamer, de voorzitter telefonisch in kennis gesteld dat hij vrijdag ziek was geworden, dat zijn arts hem een geruime tijd rust had voorgeschreven en hem be slist had verboden naar het congres te gaan. Arrestaties in Frankrijk De Franse politie heeft vorige week een nieuwe groep ontdekt, die steun verleende aan het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront, het FLN. Zes personen zijn gearresteerd en drie, allen buitenlanders, uitgewezen. De groep zou onder leiding hebben ge staan van een Egyptenaar, die reeds ja renlang onder een valse naam in Frank rijk woonde en deskundig was op het ge bied van pndergrondse activiteit. Belgische Navo-bijdrage De Belgische bijdrage aan de Navo zal binnenkort wor den uitgebreid met twee- gemotoriseerde divisies infanterie en een honderdtal Star straaljagers, die sneller vliegen dan het .geluid. Harry Ferguson overleden De Britse tractorfabrikant Harry Ferguson is dins dagochtend op 75-jarige leeftijd in zijn woning te Stow-on-thee-Wold in Glouces tershire na een kortstondige ziekte over leden. Ferguson heeft uitvindingen ge daan op het gebied van de mechanisering van de landbouw. Hij heeft in 1920 een systeem ontwikkeld waarbij landbouwma chines aan een tractor worden bevestigd. Nieuwe staalfabriek De Allegheny Ludlum Steel Corp. en twee Belgische ondernemingen hebben plannen bekend gemaakt voor de oprichting van een ge meenschappelijke maatschappij voor de produktie van roestvrij en edelstaal, die in België een fabriek ter waarde van 10 miljoen dollar zal bouwen. hij voelde, hoe een diepe moeheid hem dreigde te overmannen enkele uren slaap zouden hem goed doen. En dus gin gen ze op zoek naar een geschikte slaap gelegenheid. Al dwalend geraakten ze in de haven wijk, toen Bully Dick aanstootte: „Nou, krijgen we een sjiek logement of niet?" Dick zag niets anders dan een schip, een Quomodo moritur" van Jacob Handel en zong vervolgens voor de pauze: „Lascia ch'io pianga" van G. F. Plandel; „Lobe den Herrn" van Hugo Distier; „Wohl mir das ich Jesus hafoe" van J. S. Bach en „Die Nacht ist gekommen" van J. PI. Schein. De kinderkoren A en B zongen met piano-begeleiding van de heer Warmink op keurige wijze achtereenvolgens „Jon ge dochter en wilt niet treuren"; „Mei liedje" (solistjes Hanneke Lubbersen en Ali Veneklaas); „De Giraffe"; „Tante Lientje" (solistje Ina Gervedink Nij- huis). Samen met Wilma Jansen zong het Kinderkoor B „Haar Kleinkind" en „Schooier waar ga jij naar toe". Vier meisjes en vier jongens (in klederdracht) oogstten enorme bijval met het vrolijke nummertje „De dansende boerinnekes". Wilma Jansen bracht op verdienstelijke wijze „Un jour tu verras"; „Kleine Lu- eiën"; „Don't keep' loving that man of mi ne" en het bekende „Tom Pillibi". Zij oogstte evenals H.G.K. en de kinderko ren, na elk nummer een welverdiend applaus. H.G.K. zong na de pauze: „Au Joli Jeu" van Ch. Jannequin; „De raadselridder van Kees Kef; „Edelweiss" van H. Stras- ser, arr. Pierre Biersma; „Lousiana" van PI. Keuning en „Orgellied" van br Lae- tantuis. Aan het slot van de geslaagde avond sprak de heer Aaftink een hartelijk woord van dank tot de dirigent, de heer Warmink, die in 't afgelopen jaar H.G.K. en de kinderkoren weer op eminente wijze leidde. Hij bood de heer Warmink als blijk van waardering een fruitmand aan, terwijl bloemen werden aangebq- den aan mevr. Warmink, aan mej. Wil ma Jansen en aan mej. W. H. Vrieze, die iedere week assistentie verleent bij de repetitie's voor de kinderkoren. Met een verloting en een. gezellig bal werd de avond besloten. PROGRAMMA 30 OKTOBER RV IIPlolten I, 2.30 uur (2) Holten II—De Zweef II, 2.30 uur (1) Holten HlEnter III, 12 uur (2) ZATERDAG: DES AHolten A, 3.40 uur (2) Holten BRKSV A, 3.30 uur (1) RV IIHolten I, 2.30 uur. Voor deze wed strijd vertrekt een extra bus om 1.30 uur vanaf Smidsbeld. OPSTELLING ELFTALLEN DER SENIOREN Holten I Doel: A. Vincent; achter: T. Deijk en J. Traanman; midden: G. Bannink, E. Maats en A. Traanman; voor: H. F. Klein Velderman, H. J. Jansen, H. Wansink, H. J. J. ten Velde en H. van den Bos. Holten II Doel: T. Bijma; achter: G. Krieger en M. A. Bosschers; midden: G. H. Vincent, A. Meerman en J. A. Jansen; voor: W. Bunt, G. J. Paalman, J. A. Ulfman, A. Paalman en G. D. W. Brinks. Holten III Doel: J. W. Biesters; achter: G. J. Tui- tert en J. A. Nijenhuis; midden: M. Klein Plorstman, A. Schippers, M. Hofman; voor: T. Aanstoot, G. H. Paalman, J. G. Nijland, PI. W. Rietberg en H. J. Schutte. De stand der voetbalcompetitie (t/m 23-10-1960) luidt als volgt: Klasse 2E Twenthe 5 3 2 0 8 15—8 Holten 4 3 1 0 7 15—7 GFC 2 4 3 1 0 7 13—7 Omhoog 5 3 1 1 7 9—5 Haarl. Boys 5 12 2 4 13—15 Rijssen V. 2 4 11 2 3 7—10 SOS 4 10 3 2 4—12 Enter 2 5 10 4 2 9—13 Nijverdal 2 6 10 Klasse 3L 5 2 6—14 de Zweef 2 5 4 1 0 9 20—10 SDOL 5 4 1 0 9 18—7 Markelo V. 6 3 1 2 7 15—10 Nijverdal 3 5 2 1 2 5 11—14 RKSV 2 6 12 3 4 12—17 Haarl. Boys 2 6 2 0 4 4 15—24 Hector 3 4 11 2 3 9—11 Holten 2 5 11 Klasse 4 O 3 3 8—11 Enter 3 5 5 0 0 10 27—8 Rijssen V. 3 5 4 0 1 8 31—4 RKSV 3 5 4 0 1 8 20—11 Plolten 3 5 3 0 2 6 14—9 Haarl. Boys 4 6 2 0 4 4 13—30 SOS 2 5 11 3 3 9—12 SDOL 3 6 10 5 2 13—32 Wierden 4 5 0 1 4 1 9—30 soort jacht, in de haven liggen en zette een verwonderd gezicht. „Je bent ook een echte walrus, hoor! Een mooi jacht, keurige zeilen, misschien zelfs een geriefelijke reddingsboot we slapen vannacht koninklijk, kerel!" Nu, Dick had onder een „koninklijke nacht rust" tot nu toe heel wat anders verstaan, maar alles was beter dan de hele nacht doelloos te blijven slenteren.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2