emu Uit Hollens historie »JhS Verhongeren kan ook met een gevulde maag Een miljard vo@r Atsemsehip Laatste telg uit roemrijk geslacht? Herdenking 2e lustrum Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen Bromfietser kreeg dodelijk ongeluk DE TEMPEL VAN KWUNGH0 foetbal DE DROSTEN VAN SALLAND EN DE HOLTER 3IARKE UITKIJKEN IS DE BOODSCHAP, ZEI PAOLJAN, EN HIJ KON HET WETEN. Paoljan had een klein kotterspulleken in de Holtermarke, nog juist in Holten. Want zowel de Holtenaren als de Bath- mers wisten niet precies van wie de grond was. Wanneer de drost van Salland de markegenoten opriep, dan hoorde Jan bij de Bathmense marke en riep de drost de Bathmers op, dan behoorde hij sinds mensenheugenis bij de Holter marke. In tussen, de Holtenaren namen dat op de duur niet. Eten van twee wallen noem den ze dat. Die van Holten klaagden er over bij hun markerichter. En de marke richter ging met de kwestie naar de schout. De schout dacht lang en breed na en zag er ook geen gat in. Trouwens, wat ging het hem ook aan, wat Paoljan uitspookte, wanneer deze maar niet ging stelen of de markepaal verzetten. Nu, dit laatste deed Jan met. De markepaal stond vlak bij zijn huisje, en Jan had er op een afstand van dertig meter naar de Holter kant precies zo'n paal bij neerge zet. Voor het hakken van brandhout, had hij de markerichter verteld. Maai- hij ver telde er bij, dat hij niet zeker wist welke paal de echte was. Nu verkeerde Jan in de gelukkige omstandigheid, dat het lapje grond, waarop zijn huisje stond, zijn eigen dom was. En Jan profiteerde er van. Eens, dat was nu al vijftien jaar of langer ge leden, had hij een koe van eeh Deventer advocaat, die in de marke Holten gegoed was, van de verdrinkingsdood gered. En uit dankbaarheid hiervoor had de advocaat hem gezegd, dat hij paalboer was. Iedere marke had haar paalboersrecht. D.w.z. iedere boer, die aan de grens der marke woonde, mocht op een strook van vier honderd meter zijn vee vrij laten rond lopen in de markegrond. De schutters van de marke Holten en die van Bath- men ook, loerden in de zomer eens da genlang op het vee van Paal-Jan. En toen zij eindelijk beet meenden te heb ben, hadden zij zich lelijk vergaloppeerd. Zij hadden een der koeien geschut van de Deventer advocaat. En deze kwam op hoge poten om zijn koe terug te hebben en sloeg de markeschutters met een aan tal artikelen van het markerecht van Hol ten om de oren, zodat zij naarstig hun verontschuldiging aanboden. En de advo caat deelde hen tevens mee, dat Paal- Jan een paalboer was. Dit laatste hield in dat hij zijn vee, aan beide zijden der markegrens 'n paar honderd meter leng te in de onverdeelde markegrond mocht laten lopen. Maar de markerichter van Bathmen keek er de markeboeken eens op na, maar kwam de naam van Paal jan niet tegen. Dus stelde zich de markerich ter van Bathmen met zijn collega van Hol ten in verbinding om op een bepaalde dag de markegrens eens opnieuw vast te stellen. Paal jan keek wel even raar op, toen hij dit hoorde. Niet dat hij zich ooit om de markegrens bekommerd had. Nee, hij wist niet anders, of de markepaal had er altijd zo gestaan. Maar als de marke grens opnieuw vastgesteld zou worden, dan ging daar een hoop soesah aan voor af. Er kwamen oude kereltjes aan te pas, mannekes van tussen de zeventig en de tachtig. En die hadden in hun kin derjaren de vaststelling der markeschei ding meegemaakt. En één van hen, Beer- Jan genaamd (en de kerel leefde nog), had b.v. bij die gelegenheid zo'n ongena dig pak voor zijn broek gehad, dat het hem nu nog heugde. Ja, als hij er aan dacht, voelde hij de klappen nog. Nadien had hij een horloge van de marke gekre gen als pleister op de wonde. En als Beer- Jan nu meekwam, en wees de grond eens toe aan één van de beide marken. Dat zou zeer onvoordelig voor Paal-Jan zijn. De markebode kwam en deelde hem mede, dat de markerichters van Bathmen en Holten klarigheid wilden hebben over de twistgronden, in welke twistgronden hij precies zijn klein eigendommetje had. En of hij ook papieren had waarop stond dat hij gerechtigd was aan het hoekje grond. Jan schrok zich een hoedje. Hoe, papieren? Ja, zie je, eigendomsbewijzen. Nee, riep Paal-Jan, maar ik weet zeker, dat dit stukje grond mijn eigendom is. Dan de papieren op tafel! Maar bij Paal- Jan was behalve de trouwbrief en de De venter Almanak, geen. lor papier in huis. Gelukkig voor Jan vond de markerichter van Holten nog een lor, waarop stond, dat Paal-Willem, al voor honderd jaar ge leden, daar een stukje grond van de marke had gekregen om er een hut op te slaan. De hut was een huisje geworden en Jan een kleine boer. Dat bewees op zichzelf niets. Dus moest er een nieuw onderzoek ingesteld worden, en dat zou over drie weken plaats vinden. Paal-Jan ging met zijn geheugen te rade. Hij was nu vijf-en- dertig jaar. Hij verbeeldde zich wel, dat hij wat meer grond had dan vroeger, maar dat zou beslist wel verbeelding zijn. Waarom zou hij om een schop vol grond slecht wezen? En toch, als nu die oude zuurpruimen van boeren en vooral Beer- Jan met zijn onuitstaanbaar horloge, het eens anders vertelden, als het nu was, dan zat je er mee. De eerste tien dagen verstreken zonder dat er iets gebeurde. De tweede tien dagen gebeurde er zoveel te meer. Een week lang regende het pij- pestelen. En veel water moest via de Schipbeek naar de IJssel. In het Gelderse, tussen Lochem en Borculo, leidden de boeren Bei-keiwater naar de Schipbeek, door middel van de Bolksbeek. En de Schipbeek vervoerde het water, maar vraag niet hoe. Het Holterbroek liep er onder en het onland, waarin Paal-Jan woonde, werd een meer gelijk. Gelukkig dat hij op een bult woonde. Van de marke- palen was niets meer te zien. De schouw over de markegrens moest uitgesteld wor den. En toen de grond weer droog was, was er een. diepe sleuf door de grond gescheurd op vijftig meter van Paal-Jans eigendommetje. En de oude baas met het horloge getuigde, dat bij zijn weten de toestand altijd zo geweest was als die nu was. Paal-Jan had de oude baas wel om de hals willen vallen en hem een zoen willen geven als hij maar niet zo'n sme rige stoppelbaard had gehad. VAN COEVERDEN. DEN HAAG In de Verenigde Staten is eind september het grootste atoomschip ter wereld te water gelaten. Het is het vlieg kampschip „Enterprise", dat een waterver plaatsing heeft van 85.000 ton. De enorme hoeveelheid energie, die nodig is om het reusachtige, meer dan 300 meter lange schip voort te stuwen, wordt opgebracht door maar liefst acht kernreactors, die samen 410.000 paardekrachten opleveren. Nog nooit is een dergelijk oorlogsschip gebouwd, maar ook op ander dan tech nisch gebied breekt de „Enterprise" re cords. De debatten en twistgesprekken, die rond dit atoomschip worden gevoerd, hebben hun weerga niet in de historie van de marine. ZEGETOCHT OF ONDERGANG? „Wat", zo vragen de jonge en vooruitstre vende marine-officieren op het Pentagon, „is het nut van een groot schip, dat dooi de moderne strijdmiddelen, de geleide pro jectielen, in 'n oogwenk naar de bodem van de zee kan worden gestuurd?" „Niet te kelderen", antwoordt de oude, behoudende garde, „een strijdbaar schip zoals de Enter prise heeft voor de komende jaren wel de gelijk een beslissende betekenis. Wanneer de aanvalsraketten zo ver zijn ontwikkeld, dat zij een snel bewegend doel, dat op zee moeilijk is op te sporen als de befaamde kleine naald in de grote hooiberg, kunnen treffen, dan zullen ook de verdedigingsra ketten wel zover ontwikkeld zijn, dat de Enterprise een afdoend antwoord heeft op alle mogelijke aanvallen". De strijdvraag of het oorlogsschip in zijn eerste actietocht de De afdeling Dijkerlioek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen herdacht woensdagavond in café ,,'t Bonte Paard" op bescheiden wijze haar tienjarig be staan. Deze viering droeg een voorlopig ka rakter, omdat men op 23 november a.s. met een feestavond de officiële herden king hoopt te doen plaatsvinden, bij wel ke gelegenheid de toneelclub van de af deling Deventer van Volksonderwijs een toneelspel voor het voetlicht zal brengen en ook genodigden aanwezig zullen zijn. De bijeenkomst stond, wegens het ver blijf in een Deventer ziekenhuis van de presidente, mevr. H. Reilink-Kers, onder leiding van de tweede voorzitster, mevr. G. van de Brink-Kloosterboer, die de hoop uitsprak voor een spoedig herstel van de presidente, opdat zij in de feestvergade- ring weer aanwezig kan zijn. In een kort overzicht schetste zij de tal rijke aktiviteiten van de afdeling in de af gelopen tien jaar, waarbij cursussen, le zingen, voordrachten, uitstapjes en film voorstellingen de hoofdmoot vormden. Zij herinnerde er aan, dat de afdeling een paar jonge actieve leden door de dood ontvallen zijn en sprak enkele woor den ter hunner nagedachtenis. Tenslotte sprak zij de hoop uit, dat de afdeling nog in groei en bloei mag toe nemen en dat alle leden daarin hun bij drage zullen leveren. Zondagavond omstreeks half tien is de heer J.H. Noltes uit Hengelo, toen hij per bromfiets op weg was naar zijn woonplaats, in het oostelijk deel van de Oranjestraat, waar het tegelvoetpad iets hoger ligt dan het rijwielpad met zijn voertuig in aanraking gekomen met de opstaande trottoirband, waardoor hij kwam te vallen en zich zodanig be zeerde, dat dokter J. P. Nagelhout, die de eerste hulp verleende, het noodza kelijk achtte hem per ziekenauto naar het Koningin Julianaziekenhuis in Hen gelo te doen overbengen. Hij klaagde o.m. over pijn in de schou ders, rug en een der benen. De schou derblessure maakte het noodzakelijk, dat hij daar bleef opgenomen. De 56-jarige N. is woensdagmiddag in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Op de plaats waar het ongeval ge schiedde doen zich telkens ongelukken voor door de ongelijke hoogte van rij wiel- en voetpad. De verlichting is er onvoldoende om dit hoogteverschil bij tijds op te merken. De Rijkswaterstaat is hie: mede in kennis gesteld en heeft ook wel voorzieningen getroffen, maar deze blijken nog niet afdoende te zijn. Van mevr. Reilink-Kers was uit het ziekenhuis een schriftelijke felicitatie bin nengekomen, waarin zij mededeelde, dat zij het naar omstandigheden goed maakt en in gedachten bij deze intieme herden king aanwezig zou zijn. Nadat tijdens de pauze koffie met ge bak was geserveerd, werden door de voor zitter van de Schoolkring Dijkerhoek, de heer J. W. Witmer, met het toestel van de scholen te Dijkerhoek en Espelo, en kele films vertoond, die bij de dames zeer in de smaak vielen. De voorzitster heeft na afloop de heer Witmer bedankt voor zijn medewerking aan deze herdenkingsavond. rouwkrans van de ondergang of de zege palm van de overwinning tegemoet vaart, is hoog opgelopen door de aloude tegenstel ling tussen oude en jonge garde, die in elke strijdmacht, in welk land ook, welhaast tra ditioneel is geworden. En wat verzacht door de uiteindelijke tewaterlating, een overwin ning voor de ouderen, is zij beslist niet. Zij trekt bovendien zoveel aandacht omdat het in het geval van de Enterprise gaat om een bedrag van 1.2 miljard gulden, dat voor de bouw moest worden uitgegeven. En nie mand investeert zo zonder meer een miljard in een project, dat achteraf misschien vol komen waardeloos blijkt. COMFORTABEL Dat het schip een technisch wonder is, wordt door voor- en tegenstanders toegege ven. Zeelieden zullen vol verbazing het ont breken van een schoorsteen opmerken atoomreactoren produceren nu eenmaal geen rook. Voor een vliegdekschip is dit wel gun stig, de grote opbouw op het dek is voor piloten altijd een wanhoop geweest door de valse zijwind, die de sta-in-de-weg veroor zaakt. Door de lage, kleine brug doet het silhouet van de Enterprise voor marinemen sen wonderlijk aan, maar het zorgt er te vens voor, dat het schip minder snel wordt opgemerkt. Het gewicht is bovendien beter verdeeld, wat de stabiliteit ten goede komt. In de lage bovenbouw is o.a. een nieuw electronisch systeem voor het binnenloodsen van vliegtuigen ondergebracht. Voor de bemanning is het schip zo com fortabel als een luxueuze lijnboot. 6 bios copen en twee eetgelegenheden brengen het nodige amusement. De Enterprise heeft bovendien een bank, annex postkantoor, een bibliotheek en een drukkerij. Snelle rol trappen zorgen voor de verbinding tussen de negen dekken. FORMIDABELE KRACHT De verdedigingsmiddelen mogen een punt van discussie zijn (in ieder geval heeft men radargeleide luchtafweerraketten) over de vuist die het schip kan ballen bestaan geen twijfels. Deze is sterker dan de otale kracht van de Amerikaanse marine uit de tweede wereldoorlog. Daarvoor zorgen 120 „Vigi lantes". Dit zijn nieuwe tweemotorige straalbommenwerpers, die met een snelheid, tweemaal hoger dan die van het geluid, 'n atoombom naar elk gewenst doel kunnen brengen. De grote strategische waarde van dit drijvende vliegveld ligt in de combinatie van snelheid, kracht en uithoudingsvermo gen. Het vliegdekschip kan op één lading uranium vijf jaren blijven varen. De Enter prise kan een snelheid behalen van 65 km per uur. En zelfs de tegenstanders van de atoombodem moeten toegeven, dat deze fac toren ook in onze atoomeeuw nog van groot, zo niet van groter, belang zijn. Kennedy protesteerde tegen de politie.. De democratische kandidaat voor het pre sidentschap John Kennedy heeft ook in de Staat Michigan een grote verkiezings campagne gehouden. Tijdens een intocht in Grand Rapids wilde een bewonderaar ster de democratische kandidaat de hand reiken. De politie hield haar echter tegen onder protest van Kennedy. Dr. Oomen, hoogleraar in de voedings leer van de tropen aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, heeft bij zijn ambtsaanvaarding enkele merkwaardige dingen gezegd over het wereldhongerpro- bleem. Volgens de hoogleraar is de uit spraak dat een derde van de wereldbe volking honger lijdt, sterk overdreven. Van hongerlijden is vaak geen sprake. Het hele vraagstuk is volgens de hoog leraar alleen een kwestie van ondeskun- nctu met een mengsel van be langstelling en vrolijkheid naar het ver haal van de veelbelovende gangster-in-spé geluisterd. „Alle begin schijnt moeilijk te zijn, kerel", troostte hij. „Ik zou alleen je pistool wel een paar dagen willen lenen." En hij vertelde van de overval op zijn vader en diens vriend, waarbij hij zelf ontsnapt was. „Zeg, dolende ridder", viel Bully hem plotseling in de rede, „ik voel er best iets voor, met je méé op jacht te gaan op de HangKwanghoe heet ie ook weer? Jij, ik en die goeie ouwe blauw- stalen Betsy van me zouden een prachtige „vliegende brigade" kunnen vormen. Zeg eens watOkidoki?" Nu, elke hulp was Dick op dit moment welkom en dus werd dit vreemde bond genootschap met een handdruk bevestigd. Bully bleek al direct onverbeterlijk te zijn. Hij wist een kortere weg naar de stad, die niet direct een van de comfor tabelste was maar de heldere maan ver goedde veel. En ook het gemis van een roeiboot scheen niet onoverkomelijk, want Bully had er direct een gevonden., diglieid bij de samenstelling van het me nu. Het zou veel mensen voornamelijk aan eiwitten ontbreken. Nu, wij weten niet, waar de geachte hoogleraar de hongerwinter '44'45 heeft meegemaakt; wij weten niet hoe hij zich in het leven heeft moeten houden. Maar het zal de hoogleraar toch wel bekend zijn, dat men ook van honger kan sterven temidden van de suikerbieten en de bloem bollen, wanneer het aan de andere samen stellende delen ^van het menu ontbreekt. En als er dus op de wereld honger wordt geleden, als er dagelijks mensen omko men van de honger, dan doet het er niet toe of die mensen hun buik vol hadden met ondeskundig samengesteld voedsel, of dat ze helemaal niet te eten hadden. Ook de eerstgenoemden hadden zich, wan neer zij de beschikking hadden gehad over eiwitten etc. in leven kunnen houden. Het sterftecijfer wordt veroorzaakt door voedselgebrek. Als gebied waar de voedselnood het schrijnendst is, wordt altijd India aange wezen. Inderdaad, nood is daar, in zeer sterke mate zelfs. De gemiddelde leeftijd is nog niet de helft van die der Neder landers. Maar wist u, dat in Italië, één van de landen der E.E.G., gebieden voor komen, waar één op de tien kinderen sterft tengevolge van gebrek in allerlei opzicht? Misschien illustreert dit voor beeld duidelijk, hoe noodzakelijk het is, dat wij, èn als land èn als inwoner, de campagne van de Wereldvoedselorganisa tie steunen; Nijverdal UHolten I 03 Een matige wedstrijd van weerskan ten, het plaatsen van de bal bleek voor Holten een grote moeilijkheid te zijn. Eerst na 15 minuten spelen kwam er een goede aanval over links, die metéén een doelpunt opleverde, gescoord door H. Warisink. Holten bleef doorgaan met aanvallen, maar het plaatsen was der mate slecht dat dit voorlopig geen doel punten opleverde. Het duurde tot de 44e minuut, dat de 2e treffer geboren werd. Het was weer H. Wansink, die uit een voorzet van H. v.d. Bos het net wist te vinden. Na rust waren er 5 minuten gespeeld, toen weer H. v. d. Bos een goede voorzet gaf, waaruit H. Wansink no. 3 langs de Nijverdalse keeper joeg. 03. Nijverdal liet nu de moed zakken, zo dat er geen verandering meer in de stand kwam. De stand in de 2e Klasse E is als volgt: Twenthe I 5 3 2 0 8 15-8 Holten I 4 3 1 0 7 20-10 G.F.C. II 4 3 1 0 7 13-7 Holten II—RKSV II 3—0 Goede wedstrijd. Holten begon direct met snelle aanvallen de verdediging van RKSV II in paniek te brengen, wat voor de rust 2 doelpunten opleverde, door de rechtsback van RKSV II die tot 2 maal toe in eigen doel schoot. Na rust werd het in de 30e minuut door Ulfman 30, die op schitterende wijze inschoot. Holten speelde met een nieuwe aan voerder, die zijn voorganger A. Jansen op uitstekende wijze verving. En of het nu hier aan lag of aan wat anders, een feit was het dat Holten II onder leiding van deze nieuwe kapitein zijn eerste overwinning boekte. SDOL Hl—Holten Hl 2—6 Holten IH verraste vriend en vijand wieer eens door een daverende 26 over winning op de 3e editie van SDOL. In de 15e minuut van de wedstrijd opende H. Paalman de score, 01. In de 20e minuut strafte de rechtsbuiten van SDOL een fout van A. Nijenhuis af, wat 11 bete kende. Na 30 minuten spelen was het H. Schutte, die de stand op 12 bracht. In de 31e minuut werd het zelfs 13 door J. Nijland. In de 42e minuut was het weer J. Nijland, die Holten naar 14 schoot, waarmee de rust aanbrak. Na rust werd het in de 20e minuut 24 door een strafschop. In de 25e minuut na rust was het H. W. Rietberg, die een prima partij speel de, die Holten naar 25 schoot. En in de 30e minuut werd de eindstand bereikt door een goed schot van J. Nijland, waar door het 26 werd. De Zweef AHolten A 12 Goede wedstrijd, waarin Holten een verdiende overwinning behaalde. Na on geveer 15 minuten spelen gaf G. J. F. Soer Holten de leiding, 01. De Zweef probeerde wel de verdediging van Hol ten te overspelen maar deze gaf geen krimp. Keeper A. Stokkers toonde zich in een uitstekende vorm, door 3 zeker schijnende doelpunten uit zijn doel te ranselen. De rust brak aan met een 01 voorsprong voor Holten-A. Na rust werd het in de 10e minuut door H. Petter 02. 10 minuten voor tijd wist De Zweef een tegenpunt te scoren door haar midvoor, die een vrije trap ineens inschoot. In deze stand kwam geen verandering meer, zodat Holten-A een verdiende overwinning boekte. De stand in groep 1-A: Holten A 4 4 0 0 8 18-2 Excelsior A 3 2 1 0 5 21-4 De Zweef A 4 2 115 14-10 DES A 4 2 0 2 4 10-21 Zaterdag 22 oktober: Holten ANij verdal A. Aanvang 3.30 uur. Holten BNijverdal B 12 Een matige wedstrijd, waarin een tech nisch beter Nijverdal de toon aangaf, wat na 20 minuten spelen 01 betekende. Na rust in de 5e minuut 02. In de 33e mi nuut door J. W. Veneklaas 12, waar mee deze wedstrijd ook eindigde. Excelsior B 3 3 0 0 6 29—3 Nijverdal B 3 3 0 0 6 15—3 DES B 4 3 0 1 6 27—13 Holten B 5 2 0 3 4 15—8 Holten CEnter Vooruit C 121 Vanaf de aftrap namen de Holtenaren het heft in handen. Na vijf minuten spe len scoorde J. Wolters het eerste Holten- se doelpunt. Even hierna bracht T. Brands uit een voorzet van G. Schöppers de stand op 20. l^eer enige minuten la ter wist S. Markvoont het derde Iioltense doelpunt te scoren. Met nog 12 minuten te spelen in de eerste helft, kreeg G. Schöppers een corner te nemen, die via de doelman in de touwen verdweeen. Met een hard schot bracht R. Brouwer de stand op 50. 2 minuten voor rust was het T. Brands die het 6e doelpunt maakte. 1 minuut voor rust bracht S. Markvoort de stand nog op 70. Na rust waren er 5 minuten gespeeld, toen R. Brouwer na een blunder van de keeper de stand op 80 bracht en in de 10e minuut bracht T. Brands de stand op 90. Hierna wist de midvoor van Enter Vooruit de spreekwoordelijke eer te red den. 12 minuten voor tijd bracht T. Brand met een vleugelschot de stand op 101. Na goed doorzetten zorgde S. Markvoort voor dubbele cijfers, 111 en 3 minuten voor tijd bracht G. Schöppers met een hard schot de stand op 121, waarmee deze wedstrijd ook eindigde. Holten C 4 4 0 0 8 25—2 Programma 23 oktober: Holten I-Twenthe I Hector III—Holten II Wierden IVHolten III Zaterdag: Holten ANijverdal A RV A—Holten B 2.30 uur (1) 10.30 uur (2) 2.30 uur (2) 3.30 uur (1) 3.45 uur (1)

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2