i t Uil Hollens historie Kleuterleidster trad in het huwelijk UIT IET PLAATSELIJK PARLEMENT Sportieve jongelui Voetbal Bromfietser gaf geen voorrang HOLTEN IN DE PATRIOTTENTIJD ROERIGE TIJD, OOK VOOR HOLTEN De jaren vlak voor de Franse over heersing, tekenden zich ook te Holten af in twee partijen. Ook hier in het dorp kende men twee partijen. De patriotten roerden zich onder de Twentse advocaat Dr. J. W. Raser. Nu was het te Holten net als elders. De man met geld was veelal voor de Orangisten. Niet altijd. Wij weten van een schatrijke Twentse graaf, dat hij de patriotten was toege daan. Maar over het algemeen was het de kleine man, die van de Oranjepartij niets moest hebben. De patriotten-domi nee, Ds. Cramer uit Rijssen, stookte de kleine luiden op, dat het hoog tijd werd dat de patriotten het heft in handen na men. Of men te Holten een vrijheidsboom heeft geplant is niet bekend. Maar wel is bekend dat de boeren in de marke er een slaatje poogden te slaan. Tussen 1785 en 1800 was Holten bij de provinciale overheid berucht. Het was een dorado voor allerlei avonturiers, slechte en goe de. Tot de goeden rekenen wij de patriot ten en de Oranjeklanten, die om beurten een onderduikadres zochten en vonden in de marke van Holten. Deze lieden waren dus politieke personen. Daarnaast we melde het in dezelfde jaren van andere kostgangers in de marke. Mensen, die door de overheid gezocht werden en die nog zware rekeningen met regerings instanties hadden te vereffenen. Van over heidswege werd Holten herhaaldelijk op het gevaar van dat vreemde gespuis ge wezen. De regering noemde de gasten gespuis. Dit was meer een verzamelnaam voor alles wat niet speciaal Holtens was. Wij krijgen er echter een andere indruk van. Wanneer er veel gespuis onder de vreemdelingen was, zoals de drost van Salland, Adolf Werner van Palland, dit noemde, dan zou de marke Holten haar maatregelen wel genomen hebben, maar niets van dat bleek. Er was in de jaren 17851800 helemaal geen. markepolitie. Wel was er in het jaar 1765 een provin ciale orde gemaakt op de veiligheid ten plattelande, maar daar werd blijkbaar in de marke van Holten de hand mee gelicht. Wij hebben zo het stil vermoeden, dat de buurtschappen wemelden van smok kelaars. De Schipbeek was voor kleine schuiten bevaarbaar, waarin tal van wa ren als contrabande vervoerd kon wor den. DE TIJD GING VERDER DOORTOCHT VAN DE PRUISEN In 1787 was het er roerig. Generaal Blü- cher trok met dertienhonderd man door Holten. Wij vernamen niet dat zich te Holten strubbelingen voordeden met in kwartiering en zo. Trouwens, daarvoor was het naburige Rijssen beter geschikt. De plakkaten over de onveiligheid hiel den aan. Maar de markegenoten deden of hen de neus bloedde. Per slot van re kening, wat gingen de Holter boeren ook de plakkaten aan. Zij waren baas in de marke. Wanneer er iets aan de knik ker was konden zij een beroep doen op de Lutter marke, en daarmee basta. Zij, de Holtenaren, hadden hun eigen marke recht. Zij stoorden zich aan keizer noch koning, laat staan aan een provinciale IN DE FRANSE TIJD Toen in 1795 de eerste Franse soldaten zich aandienden, dachten de Holtenaren: loop maar door. En zij liepen door en. zet ten te Rijssen de boel op stelten. In Hol ten ging men gewoon zijn gang. Onderdui kers wisten er de weg als in eigen huis. Pas toen de drost van Salland door de bezetter achter de broek werd gezeten, schreef Zijne Hoogheid aan alle schouten in Salland een brief, dat in alle marken en schoutambten goede politie en goed toezicht moest zijn. (Men voelt wel, de ambtenaren van de bezetter voelden zich niet lekker.) Nou, toen schreef de schout van Holten, mijnheer Ticheler, het volgen de: Mijn goede medeburger, je beveelt daar van goed opzicht, en goede justitie, maar ik kan u verklaren, dat er in de hele marke Holten geen enkele politie dienaar is. Dus de Holtenaren waren in 1800 een zo ordelievend volk, dat zij helemaal geen politietoezicht nodig hadden. Toen de drost van Salland deze brief las, dach ten zijn ambtenaren, dat hij van woede zou barsten. Dat heeft hij niet gedaan. Maar hij schreef een dreigbrief aan de markerichter van Duuren, en bracht deze aan hèt verstand, dat wij in een nieuwe tijd leefden, de marken hadden als rechts college opgehouden te bestaan. En als de markerichter niet onmiddellijk maat regelen nam, zou hij er meer van horen. Dit was natuurlijk mannentaal. En hét kneep door. Elf dagen later werden er bij de kerkesprake sollicitanten opgeroe pen, die na keuring de nodige bekwaam heid en liefde moesten bezitten om de boeren uit de marke op de bon te slinge- De twee zesde klassen van de Dorps school gingen op vrijdag 30 september j.l. per fiets naar Enschede, onder leiding van hun onderwijzers, de heren B. H. Brouwer en J. W. Feith. De reis was on dernomen in verband met de lessen in geschiedenis. Het Rijksmuseum Twenthe bevat namelijk een schat van historisch en prae-histrisch materiaal. De reis ver liep prettig. Men was gestart om 7.15 uur en men kwam tegen vijven weer bin nen. De afstand was een kleine 90 km geweest. Inderdaad konden verschillen de leerlingen wel merken, dat ze gefietst hadden, maar een drietal ging 's avonds nog welgemoed mee oefenen met de wandelclub, waarna ze de volgende dag ook nog de eerste prijs behaalden te Almelo. Het waren Tineke Bolink, Trui- da Megelink en Dinie Wansink. ren. Er waren drie examinatoren door de marke aangewezen. Na schifting en her schifting kwam een zekere Willem Kern- pers als de gelukkige uit de bus. Volgens de provinciale verordening moesten de markeveldwachters drie gul den per week verdienen, maar de Holter markegenoten maakten Kempers duide lijk, dat hij twee gulden in de week kon verdienen en geen cent meer. En Kem pers nam er genoegen mee. Hij zal wel gedacht hebben: een half ei is beter dan een lege dop. Aan het bevel van de overheid was vol daan. Willem Kempers zou wel een spul- leken in de marke hebben, en als hij de lui in de marke hun gang liet gaan, en drie of vier dagen per week zich in de marke liet zien, ten teken dat hij de twee gulden per week niet voor niets opstreek, dan redde zich dat wel. Er wordt in mar- kenotulen nooit over hem geklaagd. Niet dat hij lui was, en niet dat hij ijverig was. De Holtenaren beschouwden hem blijkbaar als een noodzakelijk kwaad. VAN COEVERDEN. Holten IHaarlese Boys I 33. Een slechte wedstrijd, waar het er om ging wie de langste adem had. Holten kreeg al in de 5e minuut na de aftrap de leiding toen de linksback van Haarle in eigen doel schopte, 10. De thuisclub bleef aanvallen wat echter pas in de 35e minuut een doelpunt opleverde, gescoord door Jansen, die op onnavolgbare wijze inschoot, 20. Hiermee brak ook de rust aan. Na de rust, in de 5e minuut al direct door de Haarle mid voor 21. Na ongeveer 15 minuten spelen was het weer Jansen, die geheel onverwachts no. 3 in de tou wen schoot. Een doelpunt, zo mooi en zui ver, dat het wel een ere-divisie goal leek. Holten vond het nu schijnbaar welletjes, en ging het nu wat kalmer aan doen, wat na 25 minuten spelen 32 betekende door de linksbinnen van Haarle. Haarle deed er nu nog een schepje bo ven op, wat na 40 minuten spelen 33 betekende. Zo zag Holten een kostbare voorsprong toch nog verloren gaan. De verdere uitslagen waren als volgt: Holten IINijverdal III 12. R.V. III—Holten III 5—0. SWN A—Holten A 1—6. Een veel sterker Holten A won verdiend van een kankerend SWN A, wat zijn oor zaak vond in het feit, dat Holten direct na de aftrap door een juweel van een doelpunt, gescoord door H. Petter, de lei ding nam. In de 8e minuut van de wed strijd werd het zelfs 02. Nu was het J. B. Stukker, die op fraaie wijze no. 2 langs de SWN-keeper schoot. In de 15e min. ondernam G. v.d. Bos een solo-ren, pas seerde 2 spelers, kwam vervolgens oog in oog met de SWN-keeper, die geen schijn van kans kreeg. De bal sloeg als een gra naat in de touwen, wat 03 betekende. In de 20e minuut vergrootte G. v.d. Bos de voorsprong tot 04, na weer enkele tegenstanders omspeeld te hebben. Vlak voor rust verkleinde de SWN-midvoor de achterstand tot 14 waarmee ook de rust aanbrak. Na rust, weer Holten in de aanval, wat na 15 minuten spelen 15 betekende. Een doelpunt gescoord door H. Petter, die een toegewezen strafschop feilloos inschoot. 10 minuten voor de tijd door goed aange ven van G. J. Soer, 16, een doelpunt, gescoord door F. Oosterkamp, die op schit terende wijze inkopte. Hiermee brak ook het einde aan van deze sportieve wed strijd. Excelsior BHolten B 41. De B-junioren kunnen nog steeds maar niet goed loskomen. Zij verloren deze wedstrijd weliswaar niet met grote cij fers, doch er had meer dan een gelijkspel ingezeten. Willen de B-junioren er eens aan denken, dat een wedstrijd alleen maar gewonnen kan worden, indien er elf spe lers in het veld komen met één wil om te winnen! Onze B-junioren spelen zaterdag a.s. thuis om 4.15 uur tegen Nijverdal B. Holtenaren, geef hun uw steun door uw aanmoedigingen! Holten C—RV B 3—0. Reeds direct na de aftrap drukten de Hol tenaren hun tegenstanders in de verdedi ging, die verder de hele eerste helft niét over de middellijn zijn geweest. Na zes minuten spelen loste T. Brands een vleu gelschot, dat over de doelman heen in de uiterste hoek verdween. Vier minuten la ter bracht S. Markvoort met een hoog schot de stand op 20. Hierna werden nog enige kansen om zeep gebracht en schoot R. Brouwer één bal tegen de deklat. Met de stand 20 brak de rust aan. Na rust kreeg doelman Breukink hét eerste schot op doel. Holten kreeg nog enkele kansen, doch goal's kwamen er vooreerst niet. Tien minuten voor het einde loste S. Markvoort een prachtige kopbal uit een voorzet van T. Brands, die de bovenkant van de lat raakte. Vijf minuten voor het einde wist W. Geerts uit een scrimage voor het RV-doel, de stand op 30 te Wegens bijzondere omstandigheden kon deze foto van het huwelijk van mej- H- Kalfsterman .hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Holten, met de heer S. ten Brug te Nijverdal, vorige week niet geplaatst worden. Men ziet hier het bruidspaar bij het verlaten van het gemeentehuis te Holten, terwijl de kleuters een erehaag vormen. brengen. Hiermede brak ook het einde aan. Programma 16 oktober 1960. Nijverdal IIHolten I 2.30 uur Holten II—RKSV II 2.30 uur SDOL III'Holten III 12 uur Zaterdag: De Zweef AHolten A 4.15 uur Holten BNijverdal B 4.15 uur Holten CEnter Vooruit C 3 uur Toen de heer 'M. N., wonende in de buurtschap Eisen, op zijn bromfiets de Korteboslaan kwam uitgereden en geen voorrang gaf aan een auto, bestuurd door M. Nymeyer, was een aanrijding het gevolg. De bromfietser brak tenge volge van de aanrijding zijn arm en been, terwijl de bromfiets zwaar beschadigd werd. Dokter Oosthoek verleende eer ste hulp, waarna het slachtoffer naar een ziekenhuis te Almelo werd vervoerd. Een met wol gevoerd, fleurig pakje voor de herfst. Lila geïmpregneerde gabar dine, met witte bies afgezet, echt iets voor de jeugd, die er netjes uit wil zien, bij diverse gelegenheden. (Jack P. de Klerk.) De gemeenteraad heeft het college van burgemeester en wethouders in zijn maandagavond gehouden voltallige ver gadering een crediet van maximaal f 450.000,- toegestaan om zo spoedig mo gelijk over te gaan tot de aanleg van een recreatieweg over de Holterberg, Van het tracé van de bestaande auto weg naar Nijverdal, die in het vervolg recreatieweg zal heten, zal slechts een deel gebruikt worden. Men heeft ver derop in de berg een nieuw tracé ge kozen, dat de schoonheid van het land schap beter tot haar recht zal doen komen. De raadsvoorzitter, burgemeester Mr. W.H. Enklaar, meende zich, na de uit voerige schriftelijke toelichting, welke de leden ontvangen hebben 2n waar over men in ons blad heeft kunnen le zen, van een verdere uiteenzetting te kunnen onthouden, maar wees er nog op, dat het feit, dat deze zaak nu al speelt in de raad van Holten geenszins zeggen wil, dat Hellcndoorn niet actief is. Integendeel, aldus de burgemeester, maar voor Holten is er meer reden om vroegtijdig een besluit te nemen, om dat dit meespeelt bij het verkrijgen van een financiële bijdrage uit het gemeen tefonds. Aan hun belofte om een uitvoerige begroting over te leggen hebben b. en w. niet kunnen voldoen, aangezien op het laatste moment gebleken is, dat in de opgezette plannen een wijziging zal moeten worden gebracht, omdat deze voor geen der partijen helemaal haal baar zijn. Met vier en een halve ton maximum meent het dagelijks bestuur het echter wel te kunnen doen. Uit deze woorden van de burgemees ter bleek wel enig pessimisme omtrent de aard en de samenstelling van de weg. De totale kosten zullen naar mag worden aangenomen van de gehele weg wel ongeveer een miljoen gulden be dragen. Op een vraag van de heer Brands (pvda) wie de weg financiert, antwoord-, de de raadsvoorzitter, dat Ged. Staten hebben toegezegd te willen bevorderen, dat de provincie 1/3 van de kosten voor haar rekening neemt. Omtrent de bij drage van het Rijk is niets officieels bekend. Het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dit jaar f 600.000 op zijn begroting staan voor recreatiedoeleinden, voor 1961 is dit bedrag anderhalf millioen. Er za] getracht moeten worden ook hiervan iets voor de Holterbergweg uit het vuur te slepen. De heer Teeselink (ch) deed het veel genoegen dit punt op de agenda te zien. Vele jaren heeft men zich reeds be zwaard gevoeld over de toestand van de weg. De heer Sprokkereef (alg. bel.) sloot zich hierbij aan. Wij hebben tal var) zandwegen langs onze erven in harde wegen zien veranderen de laatste jaren. Was dit niet zo geweest, dan had spre ker wel kritiek gehad. Hij was blij met de medewerking van Ged. Staten en vond het belangrijk, dat de heuvel rug voor recreatie wordt ontsloten. Autoweg wordt moderne recreatieweg, crediet ƒ450.000 Aardgas gaat leven vergemakkelijken Wegen- en Rioolbelasting verhoogd Grondverkoop het laatste in de Gaarden De heer Soer (pvda) wilde ook een fietspa'd en zou het betreuren, dat door deze investering de bouw van een nieuw slachthuis in gevaar zou komen. De voorzitter beantwoordde deze leden met de mededeling dat de gemeente vele belangen heeft te dienen. Ook hij was blij met de medewerking vanG.S. Plannen voor een fietspad liggen in eei? ander v lak op de Holtenberg. Het bou wen van een slachthuis moet men op zijn eigen merites beoordelen. Men moet vertrouwen hebben in de toekomst. De raad gaf hierna zijn fiat aan de vier en een halve ton. Aardgas Een belangrijke beslissing vormde het besluit van de raad om het dagelijks bestuur in principe te machtigen maat regelen te treffen voor de stichting van een aardgasdistributiebedrijf. Ook hier over was een uitvoerige toelichting ver schenen en in de bladen afgedrukt. De heer Soer (pvda) vond het nog al optimistisch gezien om uit een over schot van een kleine f 9000,- bij 450 aansluitingen alle technische en admini stratieve kosten te kunnen betalen. De heer Landeweerd (AR) vroeg of er een waarborg is, dat zich 450 zullen aansluiten. Dè heer Klein Velderman (alg. bel.) stelde de vraag of bij 550 aansluitingen ook een voldoende overschot voor de onkosten te verwachten is en vreesde, dat het net zo zou kunnen gaan als bij de waterleiding en het electr. licht, dat de latere aansluitingen hogere tarieven zouden moeten betalen. Overigens was hij erg blij met deze mogelijkheid voor een klein dorp. De heer Rietberg (ch) was, hoewel het ini tiatief niet van de bevolking zelf is uitgegaan, niet bevreesd, dat dc opzet niet zal slagen en de heer Sprokkereef (alg. bel.) sprak als zijn oordeel uit. dat het niet de bedoeling zal zijn met het bedrijf winst te behalen. De raadsvoorzitter koesterde geen vrees, dat de calculaties die door dc heer Gerssen als een terzake zeer des kundige zijn opgezet, niet zullen klop pen- De bedrijfslasten worden door het samenspel met gemeente en g.e.b. ver deeld en zijn niet zo hoog. Gevraagd wordt een principe besluit, daarna gaan b. en w. zo spoedig mogelijk een on derzoek instellen omtrent de animo on der de mensen. Voor een verplichte aansluiting behoeft de heer Landeweerd niet bevreesd te zijn, want het betreft hier een dienstverlening, terwijl bij meer dan 450 aansluitingen de kansen op een hoger rendement zullen stijgen. Een nutsbedrijf mag slechts een klein beetje winst maken. Spr. acht het aard gas van grote betekenis voor een ver dere industriële ontwikkeling der ge meente. Het zal industrieën kunnen aantrekken. De gevraagde machtiging werd hierna zonder hoofdelijke stemming verleend. Een jubilaris Bij de aanvang der vergadering werd door de voorzitter hulde gebracht aan het lid de heer A. Jansen (pvda), die 25 jaar deel heeft uitgemaakt van de raad. Zijn toespraak vindt men elders in dit blad. Aan de heer L. C. van de Bovenkamp, architect te Holten, werd een perceel bouwterrein in de Gaarden verkocht, waarop deze 15 huurwoningen zal gaap bouwen, voor de som van f 35.098,-. De heer Soer (pvda) zag liever huur woningen gebouwd dan middenstands woningen. De lijst van woningzoeken den is nog lang niet uitgeput. De voorzitter wees er op, dat hier voor de woningwetwoningen worden gebouwd. De beter gesitueerde huurders zullen deze op den duur moeten verla ten, zodat voor de arbeiders vanzelf woningen vrij komen. De heer Sprokkereef (alg. bel.) juicht ieder particulier initiatief in deze toe. Het heft de woningnood vanzelf op. Aan de heer Ph. Veldpape te Deven ter werd vervolgens een bouwterrein in de Gaarden toegewezen voor f 22.900.90 en mevr. F. Schipper - Oplaat voor f 4828.70, aan J. Kolkman voor f 3891.20 en aan de fa A. Koopman zn. voor f 5909.80. Gebr. Meerman zn, aannemers te Holten krijgen een stuk industrieterrein groot 835 m2 voor f 4008,- De voorzitter zeide verheugd te zijn, met deze verkoop. De aannemers be horen zoveel mogelijk op het industrie terrein met hun materialen. Het magazijn van het Groene Kruis aan de Koninginnelaan werd voor an der materiaal bij het nieuwe wijkge- bouw geruild. Aan mej. H. Kampman werd eervol ontslag verleend als hoofdleidster der o.l. kleuterschool met ingang van de datum van haar huwelijk en de heer H. J. Fransen kreeg een vaste aanstel ling als muziekleerkracht aan de open- bax-e u.1.0. school. Tot arbeiders bij de dienst van ge meentewerken werden benoemd de he ren M. Vorkink en J. A. Jansen, die beide no. 1 op de aanbeveling stonden. Bij de hernieuwde vaststelling van de verordening op de wegen- en rioolbe lasting hield de heer Sprokkereef (alg. bel.) een pleidooi voor een meer even redige verdeling van het tarief voor de bedrijven. De progressie in dit tarief acht spreker niet juist. Hij verzocht b. en w. een wijziging in overweging te nemen. Enkele leden sloten zich bij deze zienswijze aan. De voorzitter antwoordde, dat een verhoogde opbrengst door G.S. nood zakelijk wordt geacht. Een wijziging als door de heer Sprokkereef bedoeld, zou het beoogde effect teniet doen. Het tarief is geadviseerd door het R.I.Z.A. en door niet-deskundige moeilijk te be oordelen. B. en W. willen na aanneming van het huidige vooi'stel echter de sug gestie van de heer Sprokkereef wel in nadere beschouwing nemen. Men moet er echter wel rekening mee hou den, dat de industrie het water het meest vervuild. Door anorganische stof fen, soms is dit zeer ernstig voor de zuiveringsinstallatie. De heer Soer (pvda) was van oordeel dat men met één bedrijf wel extra zwaar mag belasten. Ieder weet wel welk bedrijf bedoeld wordt, zei spreker. De heren Rietberg (ch) en Teeselink (ch) zagen wel iets billijks in het idee van de heer Spokkereef. De verordening werd zodanig gewij zigd, dat de wegenbelasting in het vervolg 10% van de bebouwde en 5% van dé onbebouwde eigendommen zal bedragen (voorheen 6 en 3%) en de ri oolbelasting 11% (vh8%) met een mi nimum van f 20,- en een maximum van f40,- (oud 15 en 25). De plattelandsbibliotheek stichting Markelo-Holten-Diepenheim krijgt een verhoogde subsidie van 19.35 ct. B. en w. werden gemachtigd tot aankoop van kachels f 850,- en verbouwing van het gemeentehuis voor kantoori'uimte kos ten plm. f 10.000,-. Het g.e.b. krijgt een nieuwe bedrijfs auto, terwijl de bestaande jeep o.a. ge reserveerd zal worden voor de bos- brandweer. Rondvraag. Bij de rondvraag zei de heer Soer (pvda), dat hij paaltjes met rode kop pen had gezien langs de Oude Deven- terweg. Hij vroeg naar de betekenis hiervan. De voorzitter antwoordde, dat de we gencommissie zich wil beraden over de verbetering van verschillende wegen o.m. de Oude Deventerweg, de Tromops- steeg, de Sangeldijk enz. Op een vraag van de heer Klein Vel derman (alg. bel.) hoe het staat met het zwembad, antwoordde de voorzitter, dat de aanleg goed opschiet, de pompinstal- latie is reeds opgeheven er wordt met man en macht aan gewerkt. Bij de opening in het voorjaar zullen de heren allemaal een duik je kunnen nemen. De heer Bi*ands (pvda) informeerde nog of spoedig begonnen zal worden met de besti'ating enz. van de Sparren- weg en de Kerkstraat. Een vaste toezegging kon de voorzit ter nog niet doen, maar er wordt wel, naar toegewerkt. De heer Sprokkereef (al/g. bel.) zou liever niet zo'n lange ter'mijn zien in de vervulling van vacatures bij gemeen tewerkers, tewerken. De voorzitter zei, dat het beraad in sa menwerking met de wegencommissie eni ge tijd had gekost.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2