^Sieraad Uit Hollens historie Kleuters brachten juffrouw Bennie In laatste hide Wandelsport Oriënteringsrit Jeugddienst in Twents dialect PUflQL In huls! Het bederf van „geweckte" levensmiddelen assists EN WELDAAD Moeie suesessen veor lergmiters in Heliendoorn en lesie DE TEMPEL VAN KWUNGH0 Oranjekaleiïder 1961 van „Pro Juventute" Woensdagmiddag werd ten gemeente huize het huwelijk voltrokken tussen mej. H. Kampman te Nij verdal, oud- hoofdleidster der openbare kleuterschool en de heer S. ten Brug, eveneens uit Nijverdal. Toen het bruidspaar na de huwelijks plechtigheid het gemeentehuis verliet, wachtte „juffrouw Hennie" een bijzon der aardige verrassing. Al de kleuters (pLm. 80), die zij de laatste tijd onder haar hoede heeft gehad, stonden voor het gemeentehuis opgesteld en vormden met prachtig versierde bogen, vlaggetjes enz. een erehaag voor het jonge paar, dat zich te voet naar de kerk begaf voor de kerkelijke inzegening. Het huwelijk werd ten gemeentehuize voltrokken door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, terwijl de kerkelijke in zegening in de Ned. Herv. Kerk ge schiedde door Ds. H. Woldendorp, predi kant op Nieuw-iGuinea., met verlof in Nijverdal. In dorpshotel „Holterman" had een speciale kinderreceptie plaats, waarbij de ruim 80 kleuters him juffrouw geza menlijk kwamen gelukwensen. Voor de kleuters vormde deze receptie, waarbij zij gul werden onthaald, wel een bijzon dere attraktie. Vrijdagmorgen van de vorige week hebben de oudercommissie en een groot aantal moeders -in „Irene" afscheid ge nomen van mej. Kampman. In deze af scheidsbijeenkomst werd het woord ge- Eerste prijzen voor „De Trekkers" De wandelsportvereniging „De Trek kers" behaalde zaterdag j.l. met haar se- niorengroep tijdens een wandeltocht, ge organiseerd dóór de wandelsportvereni ging „de Riet" te Almelo een le prijs met 53% punt. De junioren deden het niet minder dan hun oudere sportbroeders en -zusters en wonnen een le prijs met 52 punten. Een fraai succes voor beiden. De junioren nemen zaterdag 8 oktober deel aan een wandeltocht uitgeschreven door de vereniging „D.W.K." te Deven ter". Door de landelijke rijvereniging „Berg- ruiters" wordt zaterdagmiddag 8 oktober (heden) een oriënteringsrit gehouden, waaraan te paard en op de pony kan worden deelgenomen. Het parcours is uitgezet ten zuid-oosten van het dorp (Borkeld-Zuurberg en Beu- seberg) en de snelheid waarmee gereden moet worden zal zo zijn, dat ook met koudbloeden aan deze rit kan worden deelgenomen. Ook niet-leden kunnen deelnemen. Het belooft, evenals voorgaande jaren, weer een hoogst interessante rit te worden, waarvoor ongetwijfeld weer flinke belang stelling zal bestaan. Teunis Beldman jr. zal in deze rit de Henk Valk beker moeten verdedigen. Er zal om 1 uur worden gestart in de omgeving van de manege aan de Marke- loseweg. Als prijzen zijn enkele kunst voorwerpen beschikbaar gesteld. In de Ned. Herv. Kerk te Markelo zal op zondag 16 oktober des voormiddags om 10.45 uur een jeugddienst in Twents dialect worden gehouden, waarin het woord zal worden bediend door de Eei-w. Heer A. v. d. Meiden uit Baarn, staflid van het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen. Medewerking zal worden verleend door het Markelo's kerkkoor. Deze kerkdienst wordt door de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) opge nomen en later in het Oostelijk pro gramma uitgezonden. OPENING GROENE KRUISGEBOUW UITGESTELD Wegens ziekte van enkele bestuursle den is de opening van het Groene Kruis- gebouw, welke zou plaats hebben op vrijdag 7 oktober, enkele weken uitge steld. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. voerd door burgemeester Mr. W. H. Enklaar namens het gemeentebestuur, ter wijl namens de ouders gesproken werd door de voorzitter van de oudercommis sie, de heer L. C. v. d. Bovenkamp. Bei de sprekers brachten mej. Kampman dank voor het onderwijs aan de kleuters, dat onder moeilijke omstandigheden moest worden gegeven. Als blijk van waardering en herinnering bood de heer Van der Bovenkamp namens de ouders een fraaie staande schemerlamp aan. Hoewel het aantal huisvrouwen, dat groente en fruit weckt, afneemt, zijn er in ons land toch nog tien-, zo niet hon derdduizenden, die er een eer in stellen om zelf in te maken. Ondanks de opmars van het diepvriezen, blijft het „wecken" zo genoemd naar het handelsmerk „Weck" een veel toegepaste methode van inmaken. Hoe prettig is het ook om in de provisieruimte een voorraad goed gevulde potten en flessen met „inmaak" te kunnen bekijken en tonen. Jammer ge noeg is het binnenkomen van de provisie kast niet altijd een plezier: soms zal de huisvrouw de schrik om. het hart slaan wanneer zij merkt, dat onverwacht de vruchten schimmelen, het kooknat in de glazen met groente onheilspellend troe bel wordt of de glazen open zijn. Onver wachtwèl voor de huisvrouw, niet voor de bacterioloog. De huisvrouw be seft als regel niet, dat „wecken" geen waarborg geeft voor het goedblijven van de inmaak. Feitelijk is het in het geheel niet vanzelfsprekend en gewoon, maar iets bijzonders als de „weck" goed blijft. Bij een onderzoek naar het inmaken in de huishouding is gebleken, dat in ongeveer 1 op de 20 flessen bederf optreedt. Het wecken bij 100° C is namelijk niet af doende om bij een sterke besmetting alle bacteriën of schimmels in de inmaak te vernietigen. Hiertoe zou öf een hogere temperatuur, b.v. 115 a 120° C öf een veel langere verhittingstijd van 5 tot 6 uur nodig zijn. Blijft de inmaak goed, dan kan men wel aannemen, dat het materiaal niet sterk besmet is geweest met bacte riën of schimmels, die moeilijk te vernie tigen zijn, en door een hygiënische werk wijze besmetting van buitenaf voorkomen of beperkt is. Bederft de inmaak, dan kan dit in som mige gevallen te wijten zijn aan de huis vrouw, die niet uiterst zorgvuldig te werk is gegaan, b.v.: doordat zij een mindere kwaliteit pro- dukten gebruikt heeft; doordat het inmaakmateriaal niet ge heel gaaf was of niet is gereinigd met heet sodawater of doordat de „steriliseertijd" niet lang genoeg is gekozen voor groente is zeker l1/^ uur nodig. Maar ook wanneer de huisvrouw haar uiterste best heeft gedaan en volgens de regels te werk is gegaan, regels, die dus geen volkomen succes garanderen, kan bederf optreden. Bederf kan optreden doordat de produkten zijn geoogst of vóór het „wecken" zijn bewaard bij broeierig weer gunstige omstandig heid voor de ontwikkeling van schim mels en bacteriën; doordat lange tijd is verlopen tussen het oogsten en verwerken van de pro dukten; doordat een grondige reiniging onmo gelijk is vanwege de aard van het pro- dukt, denk aan aardbeien en' frambo zen; doordat de bewaarplaats te warm en te vochtig is. Over de invloed van de bemesting is nog niet veel met zekerheid bekend. Wel staat vast, dat een eenzijdige bemesting, hetzij met natuurlijke, hetzij met kunst meststoffen nadelig is voor de houdbaar heid van de inmaak. Het kan geen kwaad tijdens de menstruatie te „wecken". Bacteriën, schimmels en gisten komen altijd in de lucht voor. Wij kunnen niet verhinderen, dat zij zich ook op land- en tuinbouwprodukten „nestelen" en dat zij OKANJEKALENDEK 1961 VAN „PRO JUVENTUTE" Verrassend veel en vooral mooi zijn de kleurenfoto's van deze nationale kalender. Buitendien biedt hij not fraaie zwart-wit foto's van alle leden van ons Koninklijk Gezin. Waarlijk een sieraad. Maar tevens een weldaadwant er zijn veel kinderen, die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben. Pro Juventute" probeert deze kinderen te helpen, in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. De middelen om dit sympathieke werk te kunnen doen worden voor een belangrijk deel verkregen uit de opbrengst van de Oranjekalender. Kalender èn doel zijn beide meer dan waard, dat u koopt en helpt verkopen. Het is een kalender, die de koper waardeert en de verkopers siert. Voor iedereen een kostelijk bezit. Bestel meteen en meer dan één! U kunt de Oranjekalender bestellen bij alle Vereni gingen en Afdelingen Pro Juventute" (en bij de be kende adressen ter plaatse) of waar niet verkrijg baar door storting van f 2,85 op postgiro 51.74.00 van de Kalenderactie „Pro Juventute", Postbus 7107, Amsterdam-Z II, Telefoon (020) 790949. De Bergruiters, die zaterdag 1 oktober hebben deelgenomen aan de z.g. „samen gestelde wedstrijden" in Hellendoorn en Neede, hebben in beide plaatsen mooie successen behaald. In Hellendoorn, waar ruiters deelna men uit Almelo, Wierden, Geesteren, Hol ten en Hellendoorn, werd in de „Samen gestelde - Licht" H. Beldman met de pas uit Ierland geïmporteerde „Mylord" eer ste, terwijl G. Bolihk met „Hettie" op de 5e plaats eindigde. W. Aaltink werd in de „Samengestelde - Zwaar" met „Wuzello" derde. Bij de verschillende onderdelen van deze „samengestelde" waren de resulta ten voor de Bergruters als volgt: Cross country (licht): 1 H. Beldman met „Mylord"; 4 G. Bolink met „Hettie". Cross country (zwaar): 2 W. Aaltink met „Wuzello". Springen (B-parcours)1 Jan Jacob ter Horst met „Puszta Koning". Springen (M-parcours)2 Hettie Kre kel met „Alide". Individuele dressuur Klasse L: 1 Hettie Krekel met „Alide"; 6 Dinant Pieffers met „Roxy"; 7 mevrouw J. Holterman- Aaltink met „Tilly"; 8 Jan Jacob ter Horst met „Puszta Koning"; 9 Ankie Bo link met „Robbie". Individuele dressuur Klasse M: 1 H. Beldman met „Mylord"; 3 G. Bolink met „Hettie". ENORME DEELNAME IN NEEDE In Noordijk bij Neede, waar meer dan ons wel eens lelijk parten kunnen spelen bij het inmaken. Op de vraag hoe men bederf van de huishoudelijke inmaak kan verhinderen, kunnen wij dan ook niet anders dan een zeer onbevredigend antwoord geven: be derf is niet altijd te voorkomen. Het eni ge, dat de huisvrouw kan doen, is onder staande regels opvolgen en zich daarbij realiseren, dat ook dan nog bederf mo gelijk is. gebruik alleen goede kwaliteit groente en vruchten en gaaf inmaakmateriaal. Kijk de glazen, deksels en vooral ook de ringen goed na. verwerk de produkten zo kort moge lijk na de oogst. Maak ze goed schoon en was ze een paar maal. Kook de groente voor in ruim water en doe ze met vers gekookt water in de glazen. Voeg desgewenst een weinig citroenzuur toe aan het „opgiet"_water. Steriliseer groente tenminste P/4 uur, te rekenen vanaf het ogenblik dat het water in de ketel kookt. Soms kan men bederf van doperwten en bonen voorko men door deze groenten na-24 uur nog maals te steriliseren. neem de glazen meteen na het steri liseren uit de ketel; laat ze er niet in afkoelen. bewaar de inmaak zo mogelijk koel en donker. 6. Vlakbij de stad kon Dick de brug over de rivier niet terugvinden en besloot daar om naar naar de overkant te zwemmen. Hij stond juist goed en wel aan de over kant, toen een stem achter hem zei: „Knuisten in de lucht, boy!" Verschrikt draaide hij zich om.'t Was echter niet de verwachte Nang Foo, maar een ventje met een doek voor zijn gezicht. In zijn hand hield hij een blauw glimmend pis tool. „Je handen in de hemelrichting en een beetje dichterbij komen huppelen", herhaalde het vreemde manneke. Dick's gedachten waren echter maar bij één ding: hulp voor zijn vader de pistool heid gaf hem daarom geen schrik. „Nu waarschuw ik voor het laatst daarna gaat stalen Betsy spreken", snauw de het kereltje. Maar hij vergiste zich. Want tegenover zich had hij geen ge schrokken slachtoffer, maar een tot het uiterste gespannen jongeman, wiens va der in gevaar was. Zonder op 't dreigende pistool te letten was Dick met twee flit sende sprongen bij zijn aanrander, en gaf deze een stomp, waarin al zijn wanhoop opgepropt zat honderd amazone's en ruiters aan de start verschenen, werd in de „Samengestelde - Zwaar" Schoneveld met „Ivasie" vijfde en H. Vruwink met „Still Better" zeven de, terwijl in de „Samengestelde - Licht" T. Beldman Jr. met „Ortrude Felddahlie", G. Beldman met „Mira", Jan Müller met „Sponnie" en Judith Jordaan met „Ras- caljoe" resp.de 3e, 6e, 8ste en 12de plaats veroverden. Bij de verschillende onderdelen waren de resultaten als volgt: Dressuur Z: 2 H. Schoneveld met „Ivasie". Dressuur Z: 2 H. Schoneveld met „In vasie". Cross Country L: 1 T. Beldman Jr. met „Ortrude Felddahlie"; 4 G. Beldman met „Mira". Springen Z: 2 H. Schoneveld met „Ivasie". Door het Nederlands Ver bond van Verenigingen „Pro Juventute" is thans de Oranjekalender 1961 uitge geven. Deze instelling probeert kinde ren, die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben, te helpen in samenwer king met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. De middelen om dit werk te kunnen doen, worden voor een belangrijk deel verkregen uit de opbrengst van de Oranjekalender. De Oranjekalender 1961 is een sieraad en weldaad. Verrassend veel en vooral mooi zijn de kleurenfoto's van deze na tionale kalender. Buitendien biedt hij nog fraaie zwart-wit foto's van alle leden van ons Koninklijk gezin. Waarlijk een sieraad, maar tevens een weldaad, omdat genoemde kinderen hierdoor geholpen kunnen worden. Kalender én doel zijn beide meer dan waard. UIT HOLTENS HISTORIE MET DE HOLTENAREN KON MEN ALLE KANTEN UIT. Het was in 1631 dat een zekere Gerrit van Goor van de marke een spulleken had gekocht. Gerrit behoorde blijkbaar niet tot de snuggersten en. de Holter markerichter zal wel een scherpslijper zijn geweest. In ieder geval kwam Gerrit van Goor bij de marke zijn nood klagen, dat hij zijn spulleken veel te duur ge kocht had. De markerichter en gezwore nen lieten eerst Gerrit komen en bekeken de man. Hij moet een povere indruk ge maakt hebben. Want men noemt hem een arm en gebrekkig man. Misschien heeft hij zich wel eerst een. bult gewerkt op het koterplaatsje vóór hij tot de con clusie kwam, dat hij veel te veel betaald had. Na Gerrit zelf bekeken te hebben, ging de markerichter met zijn mannen naar het erfje van Gerrit van Goor. En zij vonden dat Gerrit wel te veel betaald had en gaven hem honderd dertig gulden terug. Wij vragen ons af: ging dat zo maar zonder notaris? OPRICHTING VAN DE HOLTER ARMENBUS IN HET JAAR 1618 Op de 9e juli 1618 was de armoede te Holten zeer hoog gestegen. Denk nu niet lieve lezer of lezeres, dat er aan iedere deur te Holten een biddebuul hing. Niets er van. Zeker, er konden in het dorp wel een paar gezinnen zijn, die onder stand nodig hadden, b.v. weduwen met kleine kinderen of een paar oude gebrek kige mensen. Dat kan heden ten dage nog voorkomen, al is de laatste jaren de maatschappelijke zorg enorm verbe terd. Nu, de armen, waarvan hier sprake is, is een hoofdstuk apart, en dateerde feitelijk al vanaf de oprichting der mar ke. De armoede zat meer in het staats bestel. Hoofdzakelijk in de marke-wet- geving. Want feitelijk was het zo: Het dorp Holten heeft zijn ontstaan te dan ken bij de gratie der Holter boeren. Zij waren in den beginne eigenaren van alle markegrond. Zij deden afstand van de grond voor dé bouw der kerk, van de Weme enzovoort. Zij stelden grond be schikbaar voor de bouw der eerste dorps woningen. Voor de brinkzitters en kot ters, waaruit in de loop der eeuwen de Holtense handeldrijvende zakenwereld ontstond. EN NU TERUG NAAR DE MARKE De boeren in de marke Holten hadden vaak grote gezinnen. Of ze het heden ten dage nog hebbenMaar goed, voor een vijf-, zeshonderd jaar geleden kwamen er veel kinderen, en nu kon men in de Holter marke nog zulk een grote boer zijn, maar één van de kinderen kon er maar boer wo.rden. De andere zeven, acht of negen kinderen moesten door de oudste broer, erfopvolger, onderhouden worden en daarvoor moesten ze dan ook helpen werken. Nu was het wel zo, dat bij het grote erf soms vier, vijf of zes wönners-erven waren, waar dan de eigen broers of zusters een erfje van konden pachten. Maar deze huurboertjes van de grote broer kregen ook weer een aantal peuters. En die groeiden ook weer op. En dan waren er geen huurerfjes te ver geven. Een zeer klein deel leerde een ambacht. Weer een ander deel werd sol daat. De overheid trachtte de overbevol king tegen te gaan door huwelijken te weigeren, wanneer er geen vooruitzicht was, dat het jonge gezin enigszins in het dagelijks onderhoud kon voorzien. Maar een flinke jonge kerel en een flinke meid hadden lak aan overheidsbepalin- gn en gingen zonder een gesloten huwe lijk met elkaar naar bed. Dit werd reeds in 1530 zo erg, dat de toenmalige Room se kerk er machteloos tegenover stond. Nieuwe ideeën braken zich baan, en zo kwam overal hier bij de intrede der 17e eeuw de Hervorming. Maar de nieuwe predikanten stonden haast voor een schier onmogelijke taak om orde in de chaos te brengen. De geboorten gingen door. Zo nu en dan kwam er enige verademing, wanneer de pest enige honderden gezin nen wegmaaide. Na verloop van jaren trad echter de oude toestand weer in. En zo was het ook in het eerste kwartaal van de 17e eeuw. DE MARKE GRIJPT IN Op de 9e juli 1618 kwam de marke Holten in vergadering bijeen, om een armenbus op te richten. Men noemde dit zo, omdat op een bepaalde dag in het jaar de armen met een gesloten bus langs de huizen moesten leuren om armengeld op te halen. Let wel, dit had met de diako- nie niets te maken. Te Elsenerbroek, ge meente Markelo, bestond ook zo iets. Daar hadden de boeren ook een buurt- schapsarmenvoorziening. Maar het schijnt wel geholpen te hebben, want in de aan vang zagen wij, dat 13 jaar later Gerrit van Goor voor zijn doen althans royaal geholpen werd. Want later konden armen bij de Oost-Indische Compagnie terecht als zeevaarders. Weer anderen werden schipper. Maar dit nam niet weg dat het euvel der armen bleef. Gehechtheid aan de geboortegrond deed velen liever in ar moede leven dan de wereld in te trekken. In 1637 was Holten dolerend. Wat hier onder verstaan werd begrijp ik niet. Do lerend is afvallen van de kerk, om daar na gemeenschappelijk met gelijkgezinden een nieuw kerkgenootschap te stichten. Maar hier worden de huislieden ge noemd, de graanverbouwende boeren, die liepen te hoop, omdat de gehele dag, we ken achtereen, de doodsklok luidde en dat iedere landbouwer voor het luiden der klokken een schepel rogge moest be talen. In die dagen hadden de boeren en ile kotters en de armen de pest aan de pest. En ook aan het doodsklokluiden van de vroege morgen tot de late avond. De rebellerende menigte kwam daarom in een herberg bijeen en dronk een borrel om een. andere smaak te krijgen. Maar de klokluiders zullen wel meer gevorderd hebben voor hun arbeid. Of zij de idem zoveel schepels rogge gekregen hebben, wij denken van niet. Trouwens, als men aan de pest leed, kreeg men niet veel uit de armenkas. Hendrik in de Langestraat lag met vier kinderen aan de pest en kreeg ineens uitgekeerd vijftien stuivers. Wat moest hij daarmee doen? VAN COEVERDEN.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2