Prachtige najaarsshow van de firma Wonnink KERKDIENSTEN Burgemeester en Wethouders vragen... Principe besluit Stichting Aardgas-distributiebedrijf Holter kinderen zongen in Markelo AGENDA Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen No. 40. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 S NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 051}83 - 23J/. Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.Iedere mm. meer f 0.08 Het dorp Holten en de Holterberg zul len, indien de gemeenteraad daartoe in zijn maandagavond te houden vergade ring in principe zal besluiten, aan het aard gasnet, waarvan een transportleiding door de gemeente loopt, worden aange sloten. Een nieuwe fase in de ontwikke ling van onze vooruitstrevende gemeente, zal daarmede worden ingeluid. In hun voorstel aan de gemeenteraad om tot de stichting van een aardgasdis tri- butiebedrijf in principe over te gaan, zeggen burgemeester en wethouders, dat blijkens een rapport van en besprekingen met de heer R. Gerssen, directeur van de technische gemeentebedrijven te Meppel, het wel zeer aantrekkelijk is om tot aard gasdistributie over te gaan. Bij een aansluiting van 450 percelen zal reeds een overschot ontstaan van rond f 8800.Van dit bedrag moeten dan nog betaald worden de kosten van beheer, des kundig adviseur waarvoor men de heer Gerssen wil aanzoeken administratie, verkoopkosten, incasso, huisvesting admi nistratie, magazijn en bergplaats. Het is wenselijk en mogelijk gebleken een combinatie tot stand te brengen met b|et g.e.b., waarvan de administrateur bedrijfsleider, de heer Westerik, de dage lijkse leiding zal kunnen hebben. Het is niet mogelijk, zo blijkt uit hun voorstel, het technisch en administratieve gedeelte te combineren en uit een oogpunt van controle ook niet gewenst. In verband hiermede, en om diverse redenen meer, zal de afdeling financiën ter secretarie met een ambtenaar moeten worden uitgebreid en zal een kleine ver bouwing van het gemeentehuis moeten plaats vinden om de nodige kantoorruimte te verkrijgen. Er zal een gasfitter moeten worden aangesteld, die tevens belast zal worden met het meteropnemen en het incasseren van stroom- en gasgelden in het dorp en op de Holterberg. Daarbij zal een vereen voudiging van het systeem worden inge voerd. Burgemeester en Wethouders schatten, dat de jaarlijkse kosten pl.m. f 7300.zul len bedragen, zodat bij 450 aansluitingen waarbij zoals gezegd een overschot van f 8800.te verwachten is een slui tende exploitatie wordt verkregen. Verhoging wegen- en rioolbelasting Om voor een verhoging van de sub jectieve uitkering uit het gemeentefonds in aanmerking te kunnen komen zullen de tarieven van de wegen- en rioolbelas ting tot resp. 10 en 5 van de be lastbare opbrengst, resp. der gebouwde en ongebouwde eigendommen, verhoogd moeten, worden, zeggen burgemeester en wethouders in wat andere bewoordingen in hun voorstel aan de raad tot het op nieuw vaststellen dezer verordening. Deze tarieven bedragen thans resp. 6 en 3 terwijl van de gebouwde eigen dommen, indien deze zijn gelegen aan wegen, welke zijn voorzien van een open bare riolering, bovendien een rioolbelas- Zaterdag j.l. ging een groep leerlingen van de o.l. Dox-psschool naar Markelo. Ze waren uitgenodigd door de Twentse Schrieverskring om in haar vergadering in de Koperen Smorre enige liedjes te zingen, die ze hadden geleerd in hun dialect. De kinderen zongen onder leiding van hun onderwijzer, de heer B. H. Brouwer, de volgende liederen in de Mooder- sproake: De leente keump, Ni'j léven, Buurse zaand, Prins Maurits' tocht door Twenthe, De tortel van de Beusebarg, Zommernach op de Borkeld, Mooi is mien Hoolterlaand, Salland. Na het zingen sprak de voorzitter van de Schrieverskring de kinderen toe en werd hun een consumptie aangeboden, waarna liedjes en kinderzang in discussie werden gebracht. Naast spontane lof voor het baanbrekende werk werd de phoneti- sche schrijfwijze der woorden becritiseerd. Ook werden aanwijzingen gegeven tot het beter kunnen verstaan van de woorden bij gezamenlijke zang. Echter komt men dan wegens noodzakelijk veel oefenen van elke kinderstem apart op het terrein van de zangvereniging en laat men het idee volkszang los. De Schrieverskring besloot na de Rono- uitzending-Holten alle aandacht te schen ken. aan het kinderlied in de mooder- sproake en zal trachten t.z.t. ook iets te publiceren. ting wordt geheven van 8 van de be- lastbaite opbrengst, met een minimum van f 15.en een maximum van f 35. Voor industriële bedrijven, hotels, enz., geldt een afzonderlijk tarief. Aangezien de raad voor 1960 een ver zoek heeft ingediend voor een. hogere al gemene uitkering uit het fonds om daarmede met name genoemde zeer nood zakelijke kapitaalswerken te kunnen ver renten en afschrijven achten zij het noodzakelijk, dat ook de tarieven van de wegen- en rioolbelasting aanzienlijk wor den verhoogd, daar anders een tekort zou ontstaan, dat niet door andere inkomsten zal kunnen worden gedekt. Het dagelijks bestuur geeft de raad derhalve in overweging de wegenbelasting overeenkomstig de mededeling van Ge deputeerde Staten te bepalen op resp. 10 en 5 en de rioolbelasting op 11 met een minimum van f 20.en. een maximum van f40.Een minimum be drag van f20.acht het voldoende. De rioolbelasting voor een perceel, waarin is gevestigd een hotel- en (of) restaurantbedrijf, zal moeten bedragen f60.— (thans f50.—). De hogere opbrengst wordt geraamd op pl.m. f 10.000.t.w. wegenbelasting f 8000.en rioolbelasting f 2000. De rioolbelasting voor de industriële bedrijven, welke momenteel varieert van f100.tot f3000.per jaar, achten b. en w. reeds dermate hoog, dat zij menen de raad te moeten adviseren de hiervoor geldende bedragen ongewijzigd te laten. Plannen Recreatieweg over de Holterberg krijgen vaste vorm De autoweg, welke over de Holterberg naar Nijverdal loopt, is reeds tientallen jaren een voorwerp van aanhoudende zorg geweest, zeggen burgemeester en wethouders in hun voorstel aan de raad, om thans het benodigde crediet beschik baar te stellen voor de aanleg en verhar ding van deze weg. De toeneming van het toeristisch ver keer, dat van de weg gebruik maakt en de steeds groter wordende behoefte aan recreatie mogelijkheden, staan niet lan ger toe er in te berusten, dat de zeer be langrijke recratieweg, welke de onder havige autoweg is gebleken te zijn, in dezelfde toestand wordt gelaten, als waar in die 30 jaar geleden bij de opening ver keerde. In de loop der jaren is de schaarse ver harding, die bestond uit wat steenslag en grint, bijkans geheel verdwenen. De weg bezit geen fundering meer en is mistdien niet meer bestand tegen het drukke motorische verkeer, dat hiervan gebruik maakt. Het gevolg is, dat bij enige regen van betekenis het wegdek zeer modderig wordt, terwijl anderzijds bij enige regen loze dagen het gebruik van de weg on genietbaar wordt wegens de grote stof wolken, die ieder uitzicht en ieder toe ristisch genot onmogelijk maken. Bij hun motivering om de weg van een gesloten wegdek te voorzien, wijzen b. en w. er op, dat het bij de grote sommen, welke aan de verbetering moeten wor den besteed niet verantwoord is het oude tracé, dat weinig spectaculair is, on gewijzigd te laten. Zij hebben zich, daarbij voorgelicht door deskundigen van Staatsbosbeheer, prov. planologische dienst en. prov. waterstaat, in nauw overleg met het gemeentebestuur van Hellendoorn, beraden op een gedeel telijk nieuw tracé. Daarbij is er nauwlettend voor ge waakt, dat geen snelle noord-zuid verbin ding zal ontstaan en door vormgeving van hoogteverschillen in de weg is getracht te bereiken, dat er huns inziens een weg ontstaat, die slechts voor de toerist en niet voor de snelheidsmaniak aantrekke lijk is. Hoewel men uit landschappelijk oog punt liever een smallere weg had willen projecteren is, in verband met het te verjwachten drukke autobus-verkeer en het feit, dat de behoefte aan recreatie nog in ontwikkeling is, waarbij steeds meer mensen de beschikking over een auto zullen hebben, vastgehouden aan een breedte van tenminste 6 meter. De uitvoering van deze plannen, die voor de toeristische betekenis van Holten- Hellendoorn van evident belang te ach ten is, zouden wij, zo zeggen b. en w., uit eigen middelen niet kunnen financieren. Zij wijzen er op, dat Ged. Staten van Overijssel het bovengemeentelijk belang van de totstandkoming van een toerweg als deze duidelijk hebben gezien en het gemeentebestuur hebben doen weten, dat zij bereid zijn te bevorderen, dat één-derde gedeelte van het niet door Rijkssubsidie gedekte kosten van dit werk voor reke ning van de provincie Overijssel genomen wordt. De Staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in beginsel besloten rijkssteun te verlenen in de kosten van verharding dezer weg. Voor de financiering van het ten laste van de gemeente blijvende deel is reeds een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds aangevraagd. Burgemeester en Wethouders zeggen aan het slot van hun toelichting, in over leg met gedeputeerde staten, die voor de ontwikkeling van dit project meer dan gewone belangstelling aan de dag leg den, tezamen met het gemeentebestuur van Hellendoorn een commissie in het leven te hebben geroepen, die bij de voor bereiding van de thans voorgelegde plan nen hen doeltreffend heeft bijgestaan. Die commissie bestond uit de burge meesters van Hellendoorn en Holten, de gemeente-architecten van beide gemeen ten, prof. ir. A. Kraaijenhagen, directeur van de prov. planologische dienst, ir. A. C. T. Toet, hoofdingenieur-directeur van de prov. waterstaat, ir. R. Koster, con sulent van het staatsbosbeheer, ir. H. W. Schut, ingenieur-A bij de prov. plan. dienst, ir. H. I. den Breeje, hoofdinge nieur-A, le klasse bij de prov. waterstaat. Een kostenraming wordt in de toelich ting op het voorstel aan de raad niet gegeven. Een uitgewerkte begroting met bestek en tekening zal bij de stukken ter inzage worden gelegd. Men kan rustig aannemen, dat met dit project ettelijke tonnen zijn gemoeid. Deze gelden zullen echter, in het alge meen belang, goed besteed zijn, want de toestand is in feite reeds vele jaren on houdbaar en de behoefte aan ontsluiting van onze recreatiegebieden wordt steeds groter. Het is ons bekend, dat met recrea tie-gelegenheid langs de weg rekening zal worden gehouden. De traditie getrouw heeft de Fa. Wonnink maandag j.l. aan een overvolle Amicitiazaal haar magnifieke wintercollectie getoond. In derdaad een „keurcolleetie", zowel wat model len, kleuren als kwaliteiten betreft. Er was zo'n grote verscheidenheid, dat de show tot het laatste moment bleef boeien. Het merkwaar dige is en dat is tevens de grote verdienste van deze firma dat men niet getracht heeft de aandacht van het publiek te bereiken door hypermoderne en extravagante stukken te showen. Integendeel was elk kledingstuk van de collectie draagbaar. De firmanten hadden •bij de inkoop blijkbaar terdege rekening gehou den met de praetische bruikbaarheid van de kleding. En hu denke men vooral niet, dat de in kopers daardoor de schoonheidsfactor ver waarloosd zouden hebben. Verre van dat Er waren zeker een dertigtal mantels, de één al mooier dan de ander. De meesten van Neder lands fabrikaat (wist U dat de Nederlandse confectiefabrieken een Europese vermaardheid genieten?) Naast dezen werden er ook nog enige buitengewoon mooie buitenlandse kle dingstukken getoond. O.a. een prachtige tweed jas uit Parijs, een Zweedse ..Lottacoat" en een Italiaanse mantel met echt persianer kraag. En dan niet te vergeten een wit bont manteltje met bijpassende muts van curli fix. Het zou echter onjuist zijn te veel de aandacht te bepalen bij deze import arti kelen. Daarvoor waren er maar al te veel artikelen van Nederlandse bodem, die het vermelden meer dan waard ble ken. De mantels, waarvan de getoonde exemplaren slechts een klein gedeelte vormen van de in de zaak aanwezige voorraad, waren zonder uitzondering ge maakt van de mooiste stoffen. Wij zagen ze verwerkt in het zachte duvetine, fan tasie mohair, wollen velours, met en zon der bontkraag. De praetische, tevens mooie regenmantels van het bekende merk Martini, welke men de „geklede regenmantel" zou kunnen noemen. Onze aandacht werd nog getrokken door een zeer chique mantel van ottoman ribzijde, evenals door een mantel van prachtig diepbruin velours met een heer lijk warme bontkraag. Vermelden we ook nog de groep spor tieve mantels, waaronder de z.g. monti- coats van poplin, gevoerd met lamsvel of gewatteerde voering, de meesten voorzien van een capuchon. De mantelpakjes werden bijna allemaal gebracht met de moderne rechte jasjes. Voornamelijk in tweed en men kon te kust en te keur gaan wat betreft suède jasjes in de mooiste kleuren en kwalitei ten. In de japonnen trof men de meest ver schillende stoffen aan. Ook de één al mooier dan de ander. De moderne stof fen, maar ook de klassieke, zoals kam- garen en wollen mousseline. Er waren prachtige .ruitdessins in zuiver wollen stoffen. Een charmante japon in pepita en in het frisse pied de poule en prince de Galle, waarbij we de solide japonnen van het sterke, warme wevenit niet moeten vergeten te vermelden. Vo.or de bakvissen, tegenwoordig teen agers genoemd, werden sportieve, prae tische en bovendien zeer aantrekkelijke stukken getoond. Lange pantalons met heerlijk warme jumpers, terwijl een paar aardige kinderen lieten zien, dat de firma Wonnink ook in kinderkleding ruim ge sorteerd is. De prijzen, welke om begrijpelijke rede nen niet genoemd werden tijdens de show, lagen beslist beneden de prijzen in de grote steden, terwijl de collectie in ver scheidenheid en kwaliteit daar beslist niet voor onder deed. Aan het slot werden enige prachtige bontmantels getoond. Een paar korte, o.a. yemen jasjes en een prachtige lange mantel van nerz murmel, terwijl als bij zonder geslaagd slotnummer elke man nequin als bruid verscheen. Moderne bruiden in japonnen zonder sleep of lange sluier. De japonnen werden ge bracht in een cocktaillengte, wijd-uit- staande rokken, sommige in kant en een ander in zacht blauw brocaat. Zowel met hoed als met korte sluier. Elk dezer brui den was zo betoverend, dat de harten van de dames in de zaal wel wat vlugger ge klopt zullen hebben, hetzij vol verwach ting voor een mogelijke toekomst, dan wel in weemoedige herinnering. Door de beschaafde, charmante wijze, waarop de collectie werd getoond door de reeds bij het Holtense publiek bekende en vertrouwde mannequins, kwam de collec tie wel ten volle tot haar recht onder de toegewijde leiding van mevrouw Kint- Couperus. die als gewoonlijk haar best deed, de belangstelling van het publiek levendig te houden, door voor elk kle dingstuk op deskundige wijze de bijzon derheden te belichten. Het was wederom een goed verzorgde show, zoals men dat slechts zelden aan treft, waaruit blijkt, dat ook achter de coulissen heel wat werk verzet moet zijn zowel tijdens de voorbereiding als tijdens de show. Het succes was dan ook evenredig groot. Vrijdag 7 oktober, 7.45 uur, gebouw „Re- hobo th": vergadering Geref. vrouwen vereniging „Priscilla". Zaterdagavond 8 oktober om 7.30 uur: Dansen in café „De Poppe" (zie adv.). Zaterdag 8 oktober: Puzzlerit Landelijke Rij vereniging „Bergruiters". Start om 1 uur bij de Fr. Vruwink, Markelose- weg. Zondag 9 oktober, 2.30 uur: Exclusieve puzzlerit MAC „De Holterberg" (zie adv.). Maandag 10 t.m. maandag 17 oktober: „De Fruittax", Dorpsstraat 30, tel. 388, wegens vakantie gesloten (zie adv.). Maandag 10 oktober: Slagerij Harry Ga- zan de gehele dag gesloten. Maandag 10 oktober, 7.30 uur: Raadsver gadering. Dinsdag 11 oktober: Kapperszaak Fa. J. F. van Geenhuizen en Zoon, Dorps straat, gesloten (zie adv.). Woensdag 12 oktober, 8 uur: Lezing van de heer Monnink, journalist, voor de leden van de OLM-plattelandsvrou- wen en PJGO-afdelingen in „Amici- tia" met vertoning van kleurendia's (zie adv.). Zaterdag 15 oktober, 7.30 uur: Bal van de wandelsportvefreniging „De Trek kers" in „Amicitia" (zie adv.). Zondag 16 oktober, v.m. 10.45 uur in de Ned .Herv. Kerk te Markelo: Jeugd dienst in Twents dialect. (Zie adver tentie en bericht). Dinsdag 18 oktober, 's avonds 8 uur: Offi ciële ingebruikname van het podium in gebouw „Rehoboth". Woensdag 19 oktober, 8 uur: Dorpsschool- filmkringavond in de hal van de school. Zaterdag 22 oktober, 7.30 uur: Feest avond paardenfokver. „Holbatheo" in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandag 24 oktober, 7.45 uur in gebouw „Rehoboth": Jaarvergadering AR kies vereniging „Nederland en Oranje". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds. Addink. 10 uur Jongeren- dienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoog kamp (Bed. H. Av. en Dankz.). R.K. Kerkdiensten Nieuw-Heeten: Werk dagen 3 uur. Zondag 7.30 en 10 uur. Rijssen: Werkdagen: 7.15 en 8 uur. Zondag: 7 uur, 8.30 en 10 uur. CATECHISATIE DIJKERHOEK De catechisatie in Dijkerhoek op don derdagmiddag 1.30 uur gaat door en be gint op donderdag 13 oktober a.s. J ongerendiensten Indertijd kwam via „Hervormd Hol ten" de mededeling, dat de kerkeraad der Hervormde Gemeente besloten had om voor onze jongeren van 13 t.m. 16 jaar in „Irene" een dienst te houden op zondagmorgen. De gedachte komt naar boven, dat niet elke jongere van deze leeftijd, evenmin als de ouders, hiervan op de hoogte zijn. Er worden nog teveel jongeren van deze leeftijd gemist. Er wordt dan ook nogmaals op de ouders een dringend be roep gedaan en de jongeren worden har telijk uitgenodigd om trouw deze dien sten bij te wonen. De eerstvolgende dienst zal plaats hebben op zondag a.s. om 10 uur in „Irene". Geboren: Rieka Janna, dv H. Vukkink en J. J. Pasop, Schoolstraat 13. Ondertrouwd: A. Meijerink, 23 jr. en H J. Jansen, 23 jr., beiden te Holten. G. H. Aanstoot, 27 jr. en J. Beldman, 24 jr., beiden te Holten. Gehuwd: D. Harting, 24 jr., Markelo en B. J. Hakkert, 22 jr., Holten. S. ten Brug, 26 jr., Hellendoorn en H. Kamp man, 22 jr., Holten. J. Ulfman, 28 jr. en D. J. Volkerink, 26 jr., beiden te Hol ten. B. Volkerink, 24 jr. en A. Ulf man, 21 jr., beiden te Holten. W. Bal- tus, 26 jr. en D. J. Temmink, 22 jr., bei den te Holten. Overleden: G. Baltus, 77 jr., weduwe van B. J. Klein Nagelvoort, Holterbroek 77. J. van Zon, 83 jr., weduwnaar van H. Traast, .Neerdorp 103, overleden te Deventer. Gevonden: witte dameshandschoen; meetapparaat; jongensportemonnaie; een autodynamo. Verloren: dames-polshorloge; bos sleu tels; meisjesvest. Inlichtingen; dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie tussen 9 en 13 en tusesen 14 en 22 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1