Korte I avonturen van Pepito Hoewel zo oud als de weg naar Rome, is in het wedstrijdsysteem en de spelregels van een 300 m draverij, zoals er op zater dag 23 juli a.s. een te Holten wordt ge houden, vrijwel geen verandering geko men. Verbazingwekkend als men weet dat reeds in de 16e eeuw dergelijke draverijen zijn gehouden, waarbij de paarden „van de deken af" werden bereden. Zonder za del joegen de ruiters hun paarden draven de in paren over de baan volgens het ook nu nog geldende afvalsysteem. Vele eeu wen was dat harddraven een nationale sport, die zelfs door de naar Amerika ge- emigreerde boeren in hun nieuwe vader land werd bedreven en daarmee de draf- sport in Amerika introduceerden. Het wa ren vooral de Friese paarden, die door hun fraaie en snelle actie hiertoe uiter mate geschikt waren. Deze paarden heb ben ongetwijfeld op het Amerikaanse dra verras en het vermaarde Russische ras der Orloff-dravers een belangrijke invloed ge had. Beroemde paarden staan in de geschie denis van de 300 m sport gegrift, o.a. de zwarte Friese ruin „De Pauw", geboren in 1843, „Malle Jan", „Wijker Griet" en „So- fien", een merrie, die niet te kloppen was en toen eenvoudig weg maar door de or ganisatoren van deelneming werd uitge sloten. Uit die oude draverijen, die geleidelijk aan beter gereglementeerd werden, is het hedendaags streng gereglementeerde koerswezen en draverfokkerij ontstaan. Hoe geweldig deze vlucht ook in de afge lopen jaren is geweest, nimmer is er ech ter een einde gekomen aan de traditionele 300 m draverijen. Zelfs zijn ondanks alle veranderingen en moderniseringen talloze bepalingen en termen op een kortebaan- draverij nog in zwang, zoals in heel vroe ger jaren. Men spreekt niet van een jury, maar van keurmeesters, één in het midden van de baan (het z.g. middenstek) en twee aan de finish (het eindstek). De keurmees ters zijn nog net als vroeger gewapend met een rode en witte vlag. Indien de rode vlag wordt gezwaaid betekent dit dat de paarden goed van start zijn ge gaan, wordt echter de witte vlag gehan teerd dan betekent dit dat beide paarden of één daarvan om één of andere reden is uitgeschakeld en automatisch verliezer van de rit. Indien beide paarden worden uitgeschakeld wordt de rit overgelopen. De redenen van uitschakeling kunnen zijn: het te vroeg passeren van de startafstand of gedurende het parcours onregelmatig draven of te veel galopperen. Het principe van een kortebaandraverij is zeer eenvoudig. De paarden worden door loting ingedeeld in groepen van twee. Ieder paard loopt nu tweemaal tegen zijn door het lot aangewezen tegenstander, eerst op de linkerhelft van de baan, daar na op de rechterhelft. Hetzelfde systeem dus als bij de hardrijderijen op de schaats op de korte baan, die ook uit oude tijden stammen en ook nu nog, vooral in het Noorden van ons land zeer populair zijn. Wint één paard beide ritten, dan heeft het zich geplaatst voor de volgende omloop. Wint elk der beide paarden een rit, dan volgt een derde en beslissende rit. De win naar van deze „kamprit" gaat over naar de volgende omloop. In de tweede om loop, waarin dus alleen de paarden mo gen starten, die hun ritten in de eerste omloop hebben gewonnen, gaat het op de zelfde wijze toe, daarna volgt een derde omloop enz., net zo lang tot er 4 of 5 paarden (dit hangt af van het aantal deel nemers) overgebleven zijn, die elkaar gaan bekampen om de le, 2e, 3e en 4e prijs. De gebruikelijke afstand is 300325 me ter, met onderlinge handicaps van 5 me ter. Er zijn dus paarden, die starten op 300 meter, maar er zijn er ook die moeten starten op 305, 310, 315, 320 en 325 meter. De afstand, waarop het paard moet star ten hangt namelijk af van zijn leeftijd en zijn gewonnen bedrag. Een jong paard, bv. een 3-jarige krijgt de minimum-afstand te doorlopen, doch een oudere en zeer succesvolle draver, die in zijn carrière al belangrijke sommen heeft gewonnen krijgt een zwaardere handicap die bepaald wordt door een in het reglement vastgestelde schaal. Eén van de snelste paarden, die ooit op een 300 meter draverij heeft ge lopen, was de vosruin Allouez, een legen darisch paai'd, dat gedurende zijn loop baan bijna f 100.000,won en voorname lijk op de korte baan. De afstand van 300 meter wordt door de snelle kortbaandra- vers afgelegd in 22 a 23 seconden of wel een snelheid van zo pl.m. 45 a 50 km per uur. Bij de start wordt thans een zeer ver nuftig systeem toegepast. Evenals bij de langebaandraverijen nu nog geschiedt werd voorheen bij de 300 m. draverijen achter elastieken banden gestart, maar daar het aan de start bij een 300 meter veel sneller toegaat werden daarbij regel matig grote moeilijkheden ondervonden. Nu wordt op de verschillende startafstan den door een foto-elektrische cel een on zichtbare straat geprojecteerd (zoals ook bij elektronische tijdopnemingsapparaten gebeurt), welke automatisch uitgeschakeld wordt als het startcommando is gegeven. Dit commando luidt: „Klaar maken op Uw plaatsen één, twee, drie af". Doorbreekt bij een te snelle start vóór het startcommando voltooid is een deelnemer deze straal, dan kan de starter dit door een ontstoken lichtsignaal waarnemen en wordt het paard uitgeschakeld. Officiële publicatie GOEDKEURING HERZIENING UITBREIDINGSPLAN DIJKERHOEK Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat 't raadsbesluit dd. 25 november 1959, nr. 2898, tot vaststelling van een herzie ning van het uitbreidingsplan in onder delen voor de buurtschap Dijkerhoek met de daarbij behorende bebouwings voorschriften, betrekking hebbende op een wijziging van het renvooi, inhouden de verhoging van de maximum-inhoud in m3 van bouwklasse C één-gezins-wo ningen) bij beschikking dd. 5 juli 1960, 4e afdeling, no. 61946, van gedeputeerde staten der provincie Overijssel is goed gekeurd. Belanghebbenden, die tegen bovenver melde herziening bezwaren hebben in gediend bij de gemeenteraad, kunnen binnen een maand na heden in beroep komen bij de kroon. Holten, 12 juli 1960. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, B. J. VENEKLAAS SLOTS, wnd. GEMEENTESECRETARIE UITSLUITEND 'S MORGENS VOOR HET PUBLIEK GEOPEND Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen onder de aandacht van de ingezetenen, dat het hoe langer hoe meel de gewoonte wordt des middags van de diensten van de secretarie gebruik te maken en dat dit niet bevorderlijk is voor de goede gang van zaken aldaar. Zij wijzen er op, dat het gemeentehuis uitsluitend voor het publiek geopend is des voormiddags van 9-12.30 uur en dat men slechts in spoedgevallen des namid dags geholpen kan worden. Holten, 14 juli 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Holten, 14 juli 1960. B. J. VENEKLAAS SLOTS, loco-burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. 65. „Stap ini" commandeerde de kapitein, toen hij Pepito aan dek zag komen. „We zullen bij gebrek aan beter in jouw eenvoudig vaartuig het vege lijf moe ten redden". „Wahoedat is mijn bootje!" riep Pepito verheugd. „Ik heb je teiltje de hele reis als badkuip gebruikt", zei Bloobeest, „glij niet uit over de zeep!" „Aan boord mannen!", beval de kapitein, „we zin ken!" „Gaat u maar voor", zei Pepito beleefd. „Neen, neen", zei deze, een kapitein verlaat altijd als laatste zijn schip". Wat hij ongewild jokte, want hij verloor zijn evenwicht en plompte naast de teil in zee. Ein delijk zaten ze alle drie netjes in de bootteil en pre cies op tijd, want even later verdween de goede trou we „Brul" borrelend in de diepte! „Ach", zei de kapitein luchtig, „hij zat toch vol met houtworm!" Bloobeest tuurde onderwijl ingespannen naar de horizon en had plotseling succes. „Kijk lui", riep hij opgewekt, „het lijkt wel of ze daar feest vieren!" „Waar, waar", riep kapitein Druppel vol spanning, „allé garnalen dat is de finish! We hebben de race gewonnen! Hoera hoera!" En alle drie brulden ze luid: „Hoera, hoezee, hoera!", zodat de teil bijna om kieperde. „We hebben gewonnen jongens", zei de ka pitein verheugd. „Of eigenlijk heeft Pepito gewon nen, want het is zijn teil!" „Ja, maar ik deel niet écht meezei Pepito eerlijk. „We hebben alle drie gewonnen', besliste de kapitein, „we hebben alle drie reuze ons best gedaan; we delen de prijs met ons drieën!"

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 6