fl Lagere Landbouwschool officieel gesloten K?"?D@mp® Q Regionale Zondagsschool-conferentie DE TEMPEL VAÜ KWHQIO ï^TSABYDERH §jEE.RjiOT Vergadering Plattelandsmeisjes Opkomende pijn Sanapirin Afscheid van het hoofd, de heer Snijders en de heer Molleman Woorden van dank en waardering, bloemen en cadeaux Fraaie oorkonde voor Mr. Enklaar Een lange rij van sprekers heeft don derdagmiddag tijdens een zeer druk be zochte bijeenkomst in de Lagere Land bouwschool aan de Oranjestraat het woord gericht tot het hoofd der school de heer A. J. Snijders en tot de onderwijzer de heer J. A. Molleman, die in verband met het sluiten van de school werden be noemd tot leraar aan de Middelbare Land bouwschool te Hengelo (O.) en onderwij zer aan de landbouwschool te Varsseveld. De voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester mr. W. H. Enklaar, sprak een kort woord van welkom en herinner de daarna aan de voor de boerenstand van Holten zo triomfale deg (20 december 1951), waarop het nieuwe schoolgebouw der lagere landbouwschool in gebruik werd genomen. De minister van landbouw had voor die gelegenheid zijn directeur van het landbouwonderwijs gezonden om aan deze voor de boeren zo heugelijke ge beurtenis luister bij te zetten. Wij waren vol goede moed, dat dit mooie schoolgebouw, dat in record-tijd werd gebouwd 20 januari 1951 kwam de toewijzing van.de school en 20 decem ber van hetzelfde jaar (11 maanden later) stond 't nieuwe schoolgebouw er reeds tot in lengte van jaren zijn zegenrijke functie zou blijven vervullen ter verhef fing van de boerenstand. Dit vertrouwen was des te sterker om dat meester Snijders op de bok was ko men zitten. De school ontplooide zich zoals wij dat verwachtten. De kwaliteit van het onder wijs was van dien aard, dat de O.L.M. in 1956, mede op verzoek van de inspectie de school te Holten als één van de 5 scho len in deze inspectie aanwees, waar het landbouwonderwijs volgens het nieuwe leerplan zou dienen te worden gegeven. Bouwplannen werden als gevolg daarvan gemaakt en uitgevoerd. Zo kwam dan in 1958 de eerste en tot nu nog enige O.L.M.-school nieuwe stijl, in Holten tot stand, f 300.000,— waren in dit gebouw geïnvesteerd, maar het was dan ook een gebouw geworden, dat niet alleen zijn functie in deze gemeente, maar ook in de gehele zuid-west hoek van Over ijssel kon vervullen. Een ieder kon zo langzamerhand echter wel begrijpen, dat in het gebied van zuid west Overijssel na de zich in snelle vaart voltrekkende wijzigingen in de agrarische sector, 3 landbouwscholen bepaald te veel waren. Het gaat ook eigenlijk niet aan om voor 50 leerlingen scholen van 3 ton te bouwen, het is een redelijke eis van efficiëntie, dat van deze dure gebouwen meer leerlingen moeten profiteren. Wat echter niemand, die even nuchter wil nadenken, zal kunnen begrijpen is, dat men deze enige school in zuid-west Overijssel, die èn goed geoutilleerd is èn goed bemand is, te gaan slopen, om in Markelo en Bathmen nieuwe scholen te gaan bouwen en nieuw personeel te gaan aanstellen. Van beleid kan in deze in het geheel niet meer gesproken worden, slechts van m.i. onverantwoordelijke besteding van overheidsgelden is hier sprake. Een gemeentebestuur, dat op een der gelijke wijze de hem toevertrouwde gelden zou beheren en besteden, zou van hoger hand terecht op zijn vingers worden ge tikt. Dames en heren, deze en andere ge dachten dringen zich op een dag als van daag sterk naar voren, niet alleen omdat de opheffing van deze school voor onze boerenstand een enorm verlies betekent, maar vooral omdat ik de genomen beslis sing niet alleen onjuist en onverstandig acht, maar bovenal omdat deze onrecht vaardig is en geen recht laat wederva ren aan hetgeen men in Holten getoond heeft over te hebben voor het landbouw onderwijs. Wij waren, in zuid-west Overijssel de enige, die wat het landbouwonderwijs be treft orde op zaken hadden gesteld. Onrecht is gedaan aan Holten als geo- grafisch-centrum van de zuid-westhoek van Overijssel. Holten is krachtens zijn ligging aangewezen als centrumplaats voor het u.l.o.-onderwijs, het landbouw- huishoud- en landbouwonderwijs. Ik betreur het dat men heeft willen zoeken naar compromissen en de weg van de minste weerstand heeft willen volgen in plaats van het volgen van een vaste lijn en het aannemen van een fiere hou ding. Regeren is vooruitzien, regeren is ook beslissingen durven nemen. In beide opzichten hebben zij die het beleid op het gebied van het landbouwonderwijs in deze streek bepalen, gefaald. Dit falen gaat ten koste van belangrijke financiële offers van 's Rijks Schatkist. Het is onbegrijpelijk, dat de minister van landbouw, ofschoon hierop door de plaatselijke afdeling der O.L.M. in een waardig doch krachtig telegram gewezen, niet heeft ingegrepen. Zijne Excellentie heeft het zelfs niet no dig geoordeeld de plaatselijke afdeling te antwoorden. Concentratie van landbouw- en land- bouwhuishoudonderwijs behoort in Holten thuis en zou passen in een gezond en voor uitziend beleid. Deze voorbeschouwing, dames en he ren, kon ik niet achterwege laten, omdat hiertegen het afscheid van vandaag is ge projecteerd: afscheid van meester Snij ders, van meester Molleman, van de heren Edinga, Brinkhuis, Bulsink, Jansen en mevrouw Hofman, afscheid tenslotte van onze school is uiteindelijk de reden van ons samenkomen op deze dag. Ik wil u wel eerlijk bekennen, dat dit afscheid mij zwaar op de maag ligt. Af scheid nemen van mensen, die men heeft leren waarderen, om hun persoon en om het werk, dat zij in goed teamverband voortreffelijk verrichtten, is zonder meer reeds een onaangename zaak. Nu echter aan dit afscheid mede verbonden is de afbraak van een school, die deze mensen met liefde en toewijding tot een zeer voor treffelijke hebben opgebouwd, geeft aan deze middag voor ons allen een extra bit ter accent. Ik ben dankbaar, dat wij op deze mid dag met zo velen bijeen zijn gekomen om tezamen te doen blijken, dat wij beseffen, wat wij gaan verliezen; om te samen ook te getuigen van onze dankbaarheid jegens hen die in de afgelopen jaren voor onze boerengemeenschap van zo grote beteke nis zijn geweest. Bij de opening van deze school heb ik gezegd te hopen, dat deze school een cen trum zou worden van boerenleven in deze gemeente. Deze verwachting is ten volle in vervulling gegaan, doordat u, meester Snijders, van deze school de ziel zijt ge weest. U hebt deze school al die jaren ge dragen; u hebt voor deze school geleefd en gewerkt; u zijt voor de boeren een vraagbaak geweest; u waart voor de jeugd en dan met name voor jong Holten een steun en toeverlaat. Dat de school wordt opgeheven is erg, doch dat de consequentie hiervan het heengaan van u uit onze gemeente en met name uit onze boerengemeenschap bete kent, is voor de boerenstand van Holten nog het grootste verlies. Ik herinner mij nog goed, dat uw sol licitatie naar het hoofdschap van Espelo op het moment waarop burgemeester en wethouders in de auto zouden stappen voor sollicitantenbezoek, door de heer Kol- deweij mondeling werd overgebracht. Ik weet ook nog goed, dat ik na ons bezoek diezelfde dag aan u tot de wethouders zei: „laten wij maar ophouden met zoeken, want ik heb het nieuwe hoofd van Espelo al gevonden". Dat, meester Snijders, is geen verdienste van mij doch dat is uw verdienste omdat uw goede karakter als een open boek voor een ieder leesbaar is. Vele jaren hebt u de boeren in Holten laten profiteren van de goede gaven van uw hoofd en hart. Geen-wonder, dat op een dag als vandaag die gevoelens van dankbaarheid jegens u en uw vrouw een uitweg zoeken. Deze volle zaal is een demonstratie van de warme gevoelens van genegenheid welke men u toedraagt. Wij willen het vandaag gaarne zeggen hoezeer het ons spijt,, dat u van hier gaat, hoezeer wij ook delen in de onderscheiding die uw nieuwe functie ook voor u betekent; wij hadden u liever hier gehouden. Ik weet mijnheer Snijders, dat de bitter heid welke heeft doorgeklonken in mijn woorden, ook leeft in uw hart. Ik weet, dat u zich met mij diep gegriefd gevoelt door een beslissing, die geen recht laat weder varen aan de positie en de betekenis van onze Holtense landbouwschool, die uw school was en een stuk van uw leven is geworden. Laat dan echter de dankbaarheid en de genegenheid, die vandaag uit zovele ogen straalt en uit zo vele handdrukken zal spreken voor u de balsem zijn op deze wonde plek in uw hart. Ik weet dat u Holten niet zult vergeten, wanneer u straks elders uw werk zult vinden; gij moogt het vandaag nogeens weer ervaren, dat de boerenstand van Holten, voor wie u zoveel zijt geweest, ook u niet zal vergeten. Uw leerlingen en oud-leerlingen, de ou ders van deze, kortom allen die mede leven of belangstellen in de lagere land bouwschool van Holten hebben in gemeen schappelijk overleg besloten u bij uw af scheid een tastbaar bewijs van hun ge negenheid en dankbaarheid aan te bieden. Het is mij een voorrecht mevrouw en u dit radiotoestel te mogen aanbieden. Moge uw nieuwe functie waarin nieuwe verantwoordelijkheden u wachten, u rijke voldoening schenken, en moge u daarin werken tot evenveel zegen als u dat hier hebt gedaan. Meester Molleman, amper twee jaren hebt u uw werk aan deze school verricht, ofschoon u geen zoon zijt van dit Sak sische land, hebt u de sfeer en de geest op deze school en in deze streek voortref felijk, aangevoeld en hebt u aldus een be langrijke bijdrage geleverd tot de bloei en de goede naam van deze school. Het moet voor u al evenzeer een. teleur stelling zijn dat uw werk in Holten een zo voortijdig einde heeft moeten vinden. U woont hier nog te kort om in deze ge meente reeds dezelfde positie in te kun nen nemen als mijnheer Snijders; weest u er echter van overtuigd dat uw werk en uw les-geven veel waardering heeft ge oogst. Wij zijn u dankbaar voor de wijze, waarop u u aan uw werk aan onze school hebt willen geven. Aanvaard als bewijs van deze erkentelijkheid deze sterrenatlas Het ga u en mevrouw wel in uw nieuwe werk en nieuwe standplaats. Gij andere leerkrachten aan de land bouwschool alhier, ik moge u met een en kel woord danken voor al hetgeen gij hebt gedaan in het belang van de school, voor al datgene, waarmede u de goede naam van de Holtense landbouwschool mede hebt helpen vestigen, het moet voor u evenals voor ons een teleurstelling zijn, dat aan deze school een einde gaat komen en dat daarmede onze relatie ophoudt te bestaan. Wij willen niet gaarne afscheid van u nemen, zonder u een herinnering te ge ven, aan de school, die gij zolang hebt gediend. Moge dit geschenkje een goede herinnering aan onze school vaardig bij u houden. Mevrouw Hofman moge ik, als onze trouwe schoolschoonmaakster als laatste een klopje op de schouder geven. U hebt de jaren door op een zeer voortreffelijke wijze dit schoolgebouw schoongehouden. Uw ijver en toewijding hebben wij zeer gewaardeerd. Als herinnering aan deze school wilt u misschien dit geschenk wel aanvaarden. LANGE RIJ VAN SPREKERS De rij van sprekers werd geopend door de heer F. J. Hol, hoofd van de o.l. school te Espelo die sprekend namens de hoof den van scholen de heer Snijders dankte voor betoonde vriendschap en medewer king die steeds spontaan werd verleend. De voorzitter van de plaatselijke afd. O.L.M. de heer Pekkeriet betreurde het zeer dat het Hoofdbestuur van de O.L.M. gaderingen, waar steeds een prettige sfeer heerste. Tenslotte zeg ik mede namens mijn vrouw hartelijk dank voor de vriend schap, die wij mochten ondervinden. Wij zullen Holten en de Holtenaren nooit ver geten. Ook de heer Molleman, die pl.m. 2 jaar aan de school verbonden was, verklaarde het jammer te vinden Holten waar hij het zo best naar z'n zin had te moeten verlaten. Hij dankte voor het prachtige cadeau en voor de medewerking die hij van het hoofd der school, de heer Snij ders, en, het bestuur mocht ondervinden. De heer J. H. Sprokkereef richtte zich met een hartelijk woord van dank en grote waardering tot de voorzitter' van het schoolbestuur, Mr. W. I-I. Enklaar, die voor de cadeaux en, tot de plattelands meisjes, die op vlotte en keurige wijze een kopje thee en een glaasje serveer den, verklaarde hij de bijeenkomst van de school voor gesloten en namen allen met een handdruk afscheid van de heren Snijders en Molleman en hun dames. Op deze bijeenkomst waren ook uitge nodigd de heer M. Bouwhuis, dir. Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten", de heer H J. A. Koldeweij, de heer H. v. d. Wal, inspecteur Landbouw-Onderwijs, de heer Y. v. d. Wal, voorzitter O.L.M. en de heer Brands, directeur Middelbare Landbouwschool t e Hengelo, doch zij zonden bericht van verhindering. Een brief van de heer Koldeweij, waarin deze zijn grote spijt uitdrukte over het sluiten van de school, werd door de voorzitter voorgelezen. Veor het fere Baby-huidje deze middag verstek liet gaan. Deze heren hadden moeten horen wat hier vanmiddag gezegd is. Wij deden als plaatselijk be stuur ons uiterste best om de school voor Holten te behouden maar wij kregen nul op ons request. Wij zullen echter ons best blijven doen om een goede bestemming aan deze school te geven. Laat het slui ten van de school in Holten voor de ou ders geen reden zijn om hun jongens het landbouw-onderwijs te onthouden en laat dit onverkwikkelijke gebeuren voor onze O.L.M.-leden geen reden zijn om uit de organisatie te stappen. Afbreken is geen kunst. Laten we onze afdeling trouw blij ven. Zich tot de heer Snijders richtende, zei de heer Pekkeriet, met u valt een schakel weg tussen boer en burger. Ons bestuur is u veel dank verschuldigd. Dank voor uw vele deskundige adviezen en prettige samenwerking. De heer H. W. Veneklaas sprak een woord van hartelijke dank tot het hoofd der school en het andere personeel na mens de leerlingen en de oud-leerlingen. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. Voorhorst te Balkbrug, namens de hoofden van O.L.M.-scholen, door de heer J. Bronsvaart, namens het bestuur van de lagere landbouwschool te Bathmen. Hij dankte de heren Snijders en Molleman voor het vele en belangrijke werk dat in het belang van de Bathmense school en de gemeente werd verricht. De heer Joh. Nikkels, die sprak namens „Jong Holten" en de afd. Plattelands meisjes, wees op de belangrijke taak, die de heren vervulden als adviserend lid van deze verenigingen. De heer Snijders was al tien jaar onze adviseur en nauw betrok ken bij het werk van onze plattelands jongeren. Wij hebben u leren kennen als een eenvoudig en sympathiek man, die steeds gaarne bereid was om te helpen. We zullen in de toekomst nog gaarne van uw diensten gebruik maken. Ook met de heer Molleman werd steeds prettig samengewerkt en zijn westerse mentaliteit heeft zijn nut gehad ten aan zien. van onze algemene vorming. WOORDEN VAN DANK De heer Snijders heeft hierna mede namens zijn vrouw hartelijk dank gezegd voor de vele goede woorden en wensen en voor het prachtige geschenk dat werd ontvangen. Het is voor Holten en de landbouw school een onplezierige dag, maar het besluit om de school te sluiten is nu een maal gevallen. De toekomst zal moeten uitwijzen of het besluit juist is geweest. Mijn vrouw en ik hadden graag in Hol ten gebleven. Ik werkte hier met veel genoegen en had Holten graag als „eind punt" gezien.. Helaas wil de ontwikke ling het anders en we hebben ons hierbij neer te leggen. Een woord van grote dank past mij ook jegens het schoolbestuur, waarmee ik 9 jaar heb samengewerkt. Met plezier zal ik blijven terugdenken aan de vele ver- De voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester W. H. Enklaar, bracht dank aan de scheidende hoofdonderwijzer, de heer A. J. Snijders, en zijn echtegenote. Dat het niet alleen bij woorden bleef, ziet U op de foto: een radiotoestel en bloemen. steeds grote belangstelling toonde voor verschillende agrarische aangelegenhe den en die indertijd alle krachten heeft ingespannen om de landbouwschool in Holten te krijgen. Nadat Mr. Enklaar had dank gezegd voor de fraaie oorkonde (herinnering aan goede tijden en bittere strijd) en een woord van dank was gesproken tot de jongens van de 3e en 4e klas voor be toonde ijver bij het inzamelen van geld De eerste ledenvergadering van de Plattelandsmeisjes afd. Holten van de P.J.G.O. in het nieuwe seizoen .werd ge houden op donderdag 22 sept, in de land bouwschool. De presidente, mej. W. Slijk huis, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de negen nieuwe leden en mej. Haantjes uit Goor, die deze avond zou verzorgen met bloemen schikken. Nadat de notulen waren voorgelezen kwamen de ingekomen stukken en mede delingen aan de orde, o.a. de cursussen. Men kon zich opgeven voor bloementeelt, groenteteelt, algemene ontwikkeling, spre ken in het openbaai', pluimveeteelt, pitriet- cursus en bedrijfseconomie. Tal van meis jes maakten hier gebruik van. Tevens werd besloten de contributie te verhogen met fl.per jaar. In de pauze was er gelegenheid om lepeltjes te bestellen met het P.J.G.O.-insigne. Hierna vertelde en demonstreerde mej. Haantjes hoe je het beste bloemen kunt schikken en waar men op moet letten, vooral op de kleurencom binatie van de te schikken bloemen. Ver schillende kleuren van één soort kan men wel combineren, doch als men met meel soorten en kleuren begint, is het oppas sen. Ook liet zij zien, hoe je een doodge wone witte juskom kunt gebruiken. Deze werd opgevuld met kippengaas en daarin zette zij rozen. Ook alle meisjes hebben hun beste been tje voorgezet met het schikken van de bloemen, die ze hadden meegebracht. 'Er kwamen leukë bakjes voor de dag. Aan het einde van deze geslaagde avond heeft de presidente mej, Haantjes heel hartelijk bedankt voor het gebodene en wenste allen wel thuis. ZEER GESLAAGDE BIJEENKOMST Op zaterdag 24 september werd in het gebouw „Irenle" te Holten de eerste der 10 najaars-conferenties van de Ned. Zond. Ver. gehouden. 274 personen woonden de ze zeer geslaagde bijeenkomst bij. Van 2 tot 3 uur des middags was er gelegen heid om de leermiddelen-tentoonstelling te bezichtigen. Beloningsplaten, verjaar dagsplaten, stempeltjes, filmstrips, land kaarten van Palestina, flanelborden, fla nelplaten, tamboerijns, triangels, bellen stokjes, blokfluiten, diverse boekjes, grammofoonplaten, enk. lagen uitgestald op verschillende tafels. De plaatselijke zondagsschool had het toneel en de tafels voorzien van een 40-tal bouquetten, zodat „Irene" een feestzaal geleek. Deze bijeen komsten trekken steeds grote belangstel ling. Ook nu kwam men van heinde en ver. Zelfs De Krim en Dedemsvaart, De N.O.P. en Kampen zonden afgevaardig den, terwijl Overdinkel liefst met 15 men sen kwam opdagen. Nij verdal spande de kroon met 23 leiders en leidsters. Kijk naar Jeruzalem. God is daar be zig! De duivel is bezig in de rest van de wereld. Kijk naar de vertroostingen. Zie niet naar Moskou, Washington, Peking, Parys of Kongo! Ds. Hellemans te Den Haag had de lei ding van de vergadering, wegens ontsten tenis van Ds. Ter Schegget. Hij opende de vergadering met Gez. 224 1, 2 en 3 en gebed, waarna hij las Romeinen 11 15-22, 25-36. De directeur der NZV, de heer Kroese, gaf een over zicht van het zondagsschoolwerk en wek te de aanwezigen op tot het schenken van alle aandacht aan dit werk, daar in de steden de afval reeds begint door onver schilligheid van vele ouders. Hierna hield Mevrouw Eberlé-Gotlieb een indrukwek kende rede van 55 minuten onder doodse stilte van de toehoorders over het onder werp: „Is het Joodse volk nu nog Gods uitverkoren volk?" Haar antwoord op de ze vraag was positief. God heeft gezwo ren met Abraham, Isaak en Jakob en heeft bij de Sinaï een Verbond gesloten voor eeuwig, besprenkeld met bloed. God blijft getrouw. Doen de Nederlanders be ter dan de Joden? Zijn zij meer of min der barmhartig? De Joden zijn niet be ter en ze zijn niet slechter dan andere volkeren. God kent Zijn tijd. Hij is be zig grote dingen te doen. Houd het oog gericht op Jeruzalem. De profetie van de engel Gabriël is slechts gedeeltelijk ver vuld. Lees de profetieën van Jeremia. Met groot élan en welsprekendheid schudde deze bekeerde Jodin aan onze heilige huisjes en pleitte ze voor haar volk. Met grote slagvaardigheid beant woordde zij later gestelde vragen. Toen ze naar Rotterdam terugkeerde, kreeg ze een applaus van de aanwezigen mee. Avondvergadering Ongeveer 260 personen nuttigden de broodmaaltijd in „Irene" en bleven tot ongeveer kwart voor negen de bij eenkomst werd gesloten. In de avondver gadering werden Kerstliturgieën doorge nomen, waarna de heer Kroese dia's ver toonde naar aanleiding van zijn reis naar Israël. Tot slot werd nog de film „Dusty en het blinde meisje" vertoond. De heer Kroese sprak het dankgebed en liet tot slot Lied 2511 en 2 zingen uit de zon dagsschoolbundel. kouof griep, blustUsnel uit metde veelzijdig samengesteIde Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. 5. In gebroken Engels probeerde Nang Foo de gebonden mannen te ondervragen. Daarbij bleek het al spoedig, dat het de piraten niet alleen om het in huis aanwe zige geld te doen was, doch dat Nang Foo voor mr. Bliss die een officiële functie in China bekleedde een losgeld van de Engelse autoriteiten wou eisen. Maar de gevangenen hadden nog ge noeg wilskracht om te zwijgen; in hun woede over deze tegenwerking schenen de Chinezen de ontsnapte Dick helemaal te vergeten! Tenslotte kregen beide mannen een doek om de mond en werden stevig be waakt weggevoerd. Dick had intussen niet afgewacht of men hem zou zoeken: van schaduw naar schaduw sluipend sloeg hij de richting van de havenstad in. Want hoewel hij bijna niet kon denken van angst, wat de kerels zijn vader zouden doen, had hij een goed besluit genomen: in de stad hulp te gaan halen. Uit vrees voor achtervol gers hield hij niet de weg, maar beklom nu eens de hoge zijkanten en trachtte dan weer de vele bochten af te snijden. Maar achter elke steen, achter elk bosje kon het kille, zwijgende gevaar loeren....

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2