7 Uit iolteu's historie uw School- en Volksfeest in OIjkerhoek Huishoudelijke voorlichting ten plattelands Fapleraktie Dorpsschooljeugd Daarests v@@rk@isr! SPAAR Bij de N.H.H. NEDERLANDSCHE HftNDEL-MAATSCHAPPIJ Frisse nagerechten Trots op eigen plaats Toon dat dan ook in uw waardering voor uw eigen plaatselijke krant 1 „Pluvius" stoorde wel, maar stemming bleef prima Flinke deelname aan Volksspelen Kinderen deden spelletjes in zaal „Kloosterboer" De buurtschap Dijkerhoek heeft maan dag en dinsdag weer geheel in het teken gestaan van het jaarlijkse School- en Volksfeest dat dank zij de spontane mede werking van allen die tot deze bloeiende gemeenschap behoren, weer uitstekend is geslaagd. Helaas was het deze keer met het weer lelijk mis. Enkele keren moest het pro gramma worden onderbroken en waar de feestweide door de stortregen al heel gauw erg drassig werd, besloot de feestcommis sie om de spelen voor de schooljeugd in de nieuwe zaal van café Kloosterboer te houden. De schooljeugd heeft zich kostelijk ge amuseerd in de draaimolen en een spor tieve strijd geleverd om de mooie prij zen die de feestcommissie beschikbaar had gesteld. Dinsdagmiddag kwamen de jongelui en de ouderen aan bod en het heeft ook bij de traditionele volksspelen niet aan de nodige sensatie en spanning ontbroken. De Holtense Muziekvereniging „HMV" zorgde dinsdag voor een vlotte muzikale omlijsting. FEESTAVOND MET HOLTENS TONEEL Gewoonte getrouw begonnen de feeste lijkheden reeds maandagavond met een feestavond in de nieuwe zaal van de heer Kloosterboer. De Holtense Toneelclub bracht voor het voetlicht het blijspel „De verkochte bruid" van Arie van der Lugt. Het stuk werd zeer goed vertolkt en het gezelschap oogstte vele malen een welver diend applaus. Deze feestavond v/erd geopend door de voorzitter van de Volksfeest-commissie, de heer H. Kers, die zich in zijn woord van welkom in 't bijzonder richtte tot burge meester mr. W. H. Enklaar en de gemeen te-secretaris, de heer G. J. Langenbarg. Hij sprak woorden van dank tot de fa milie Kloosterboer, de zakenmensen en de Dijkerhoekse bevolking, zonder wiens ro yale financiële medewerking het onmo gelijk zou zijn telkenjare dit School- en Volksfeest te organiseren. HET SCHOOLFEEST Dinsdagmorgen was de schooljeugd, in feestkledij gestoken, al vroeg bij de school met versierde wagentjes, fietsen, bogen enzovoort om ze te tonen aan de jury, die bestond uit de dames Bouwhuis-Geltink, Nagelhout-Klijzing, Snijders-Bodewitz en Weijl-Goldstein. De jeugd had'aan dit onderdeel van het programma weer heel veel zorg besteed en de jury had geen gemakkelijke taak. De prijzen werden als volgt toegekend: Karretjes: 1: Jan Wilmerink, Gerrit No_ teboom en Jan Noteboom. 2: Zusjes Paalman, Dinie Boode en Di- ni Klaasses. 3; Gerrit Scheperman, Johan Scheper man en Wim Bannink. 3: Johanna Ulfman, Mientje Sluiter, Di nie Nijland en! Jan Markvoort. 4: Elly en Bertha Fikkert. Mandjes: 1: Aaltje Stevens, Jannie Zweers. 2: Rikie Baltus, Gerrit Vlogtman en Jeninie Meijerman. 3: Bea Huzen en Kees Witmer. 4: Jennie Sluiter. Voor ons ligt een zeer aantrekkelijk pro gramma van de Stichting voor Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande. Wij menen er goed aan te doen onze le zerskring (of liever de kring van lezeres sen) attent te maken op de vele mogelijk heden die deze stichting biedt, om te be vorderen dat de huisvrouw bij de tijd blijft. Iedereen die geen vreemde is op huis houdelijk terrein weet maar al te goed dat de ontwikkeling stormachtig verloopt. Het is voor de hedendaagse huisvrouw alles behalve eenvoudig om uit te maken wat ze wel of niet dient aan te schaffen en toe te passen voor haar dagelijks werk. Iedere huisvrouw die zichzelf respec teert en die haar taak naar beste weten en kunnen wenst te vervullen zal stellig daar zijn wij van overtuigd graag advies en voorlichting ontvangen op aller lei terrein. En de mogelijkheden daartoe zijn er: De leraressen van genoemde stichting doen niets liever dan de huisvrouwen met raad en daad terzijde staan, zodat zij in de doolhof van mogelijkheden een goede en verantwoorde beslissing kunnen nemen, Zo verzorgen zij korte cursussen in ko ken, huishouden, naaien, verzorging van groente-tuin en bloemen, en Beter Bewe gen. Stellig zullen de deelneemsters blij vend dankbaar zijn voor de vele tips en raadgevingen die zij hier ontvangen. Ook langs de weg van lezingen (met of zonder film) en demonstraties worden de meest uiteenlopende onderwerpen behandeld, waardoor de huisvrouw verder bekwaamd wordt in haar zeer veelzijdige en belang rijke taak. Vooral de leden en in het bijzonder de bestuursleden van vrouwenverenigingen zouden wij de raad willen geven om in de eerstvolgende bijeenkomst er eens rustig de tijd voor uit te trekken om de moge lijkheden te bespreken en een keuze te doen op grond van bestaande behoeften. De deelnemende dames zullen dit initia tief van het bestuur vast en zeker bijzon der waarderen. Het secretariaat te Zwolle, Landbouw- huis 05200-12247, zal met veel genoegen alle verdere gewenste inlichtingen ver strekken. Fietsen: 1: Jan Markvoort; 2: Henk Blankena en Gerrie Vlogtman; 3: Ineke v. d. Worp, Herman Klein Teeselink; 4: Di nie Wegstapel en Wim Haverslag. Groepen: 1: Jennie Wagen voort, Bertha en Toosje Ebrecht; 2: Gerrit Kloosterboer en Jan Bosschers. Bogen: 1: Wim Stevens. Diversen: 1: Dinie Jansen; Manenschijn; 2: Cor Wagenvoort, Gradus Harbers; 3. Jannie Wegstapel, Dinie Aanstoot, Janne- ke Wegstapel en Dinie Kloosterboer; 4: Jantina Pinkert, Jopie Poliste en Henk Meesterberends. Na de keuring ging het onder de vro lijke tonen van HMV naar zaal Kloos terboer, waar spelletjes gedaan werden en waar naar hartelust genoten werd van Jan Klaassen en Katrijn. Tal van ouders kwamen tijdens het spel van de kinde ren een kijkje nemen en ook burgemees ter Enklaar gaf van zijn belangstelling blijk. Alle kinderen ontvingen een ca deautje en werden ruim getrakteerd op allerlei lekkers. 'De prijzen werden als volgt gewon nen: Klasse 1, meisjes (vlaggetjes steken): 1 Gerrie Vlogtman, 2 Dinie Aanstoot, 3 Jannie Rensen, 4 Betsie Paalman, 5 Dientje Wechstapel, 6 Jannie Meijer man, 7 Alie Stevens, 8 Rikie Baltus. Klas 1, jongens (aardappels uit mand zoeken): 1 Henk Meesterberends, 2 Wim Nijland, 3 Henk Blankena, 4 Wim Markvoort. Klas 2, meisjes (wedloop met bal op pollepel): 1 Bertha Fikkert, 2 Dinie Kloosterboer, 3 Janneke Wechstapel, 4 Bea Huzen. Klas 2, jongens (blokjes rapen): 1 Wim Haverslag, 2 Jan Ulfman, 3 Jan Noteboom, 4 Jopie Poliste, 5 Hans Wit mer, 6 Wim Markvoort, 7 Gerrit Vlogt man, 8 Herman Klein Teeselink. Klas 3 en 4 meisjes (stoelendans): 1 Gra- da Willems, 2 Gerrie Elbersen, 3 Alie Nijland, 4 Toosje Ebrecht. Klas 3 en 4, jongens (wedloop): 1 Wim Stevens, 2 Wim Veneklaas Slots, 3 Kees Witmer, 4 Gerrit Rensen. Klas 5 en 6, meisjes (blokjes schui ven): 1 Gerrie Paalman, 2 Bertha Ebrecht, 3 Jannie Wegstapel, 4 Jennie Wagenvoort en Dinie Boode, 5 Mientje Sluiter en Dinie Nijland. Klas 5 en 6, jongens (wedloop): 1 Jan Ulfman en Bernard Veneklaas Slots, 2 Gert Hendrik Rensen en Henk Rensen, 3 Jan Markvoort en Johan Bieleman, 4 Gerrit Vlogtman en Hennie Bosschers, 5 Jan Bosschers en Gerrit Pinkert, 6 Jan Reijlink en Herman Sluiter, 7 Ger hard Paalman, 8 Gerrit Noteboom. Volksspelen. 's Middags hadden op het terrein bij café Kloosterboer de volksspelen plaats, waaraan door een flink aantal dames en heren werd deelgenomen. De prijzen bestonden uit waardebonnen, te beste den bij de Dijkerhoekse winkeliers. De uitslagen luiden als volgt: Karretje rijden met ringsteken: 1 A. Tuitert en echtgenote, 2 H. Rietberg en verloofde, 3 H. Bosman en dochter, 4 G. H. Bosman en verloofde. De prijzen, die voor de versiering be schikbaar waren gesteld, werden als volgt gewonnen: l.H. Bosman, 2 H. Riet berg, 3 A. Tuitert. Ringsteken te paard: 1 B. Veneklaas, 2 L. Rensen Wzn., 3 H. Manenschijn. Ringsteken per fiets (dames): 1 Dinie Pinkert, 2 Marietje Wilmerink, 3 Han- neke Veneklaas, 4 Dinie Bosschers, 5 Gerrie Markvoort. Stoelendans: 1 Marietje Meesterbe rends, 2 Mevr. Meijerman-Sluiter, 3 Di nie Haverslag, 4 Jannie Reijlink, 5 Jen nie Kers. Bromfietsen met hindernissen (heren): 1 G. Paalman, 2 E. J. Kers,3 H. Biele man, 4 F. J. Wilmerink, 5 G. J. Stevens. Touwtrekken: 1 Bets Veneklaas, W. Weijers en A. Scheperman; 2 H. Manen schijn, J. Veneklaas en H. Bosman. Schieten vrije baan: 1 G. H. Klein Teeselink (36), 2 H. Paalman Gzn. (35), 3 G. Jansen (31), 4 H. W. Rietberg (31), 5 G. J. Stevens (30). Voor de personeelsbaan hadden zich pl.m. 50 schutters opgegeven, doch dit evenement werd afgelast, evenals het zaklopen. Het inleggeld (75 ct.) voor dit laatste nummer zal worden terugbetaald door de penningmeester, de heer G. J. Klasses, vóór 11 september a.s. De papierinzameling, die vorige week gehouden werd door de Dorpsschool jeugd, bracht ruim f 200,op. Er werden vele blijken van waardering uitgedeeld, in de vorm van brieven en verklaringen, op grond van een puntenstelsel. Vooral de kinderen der lagere klassen spanden zich zeer in om een brief te bemachtigen. De uitslag was als volgt: ERKENTELIJKHEIDSBRIEF Eerste graad: Met woordeloos veel lof: Johan Hof man (112 pt.). Met adembenemend veel lof: Jan Aaf- tink. Met fantastisch veel lof: Henk Podt en Wim Schoppers (78 pt.). Met enorm veel lof: Jan van Bruggen (70 pt.). Met fantastisch veel lof: Jan van Brug gen (70 pt.). Met buitengewoon veel lof: Jan Aaftink (51 pt.). Met zeer veel lof: Jan Wissink, Wille- mien Tulier, Jan Kettelarij, Johanna Tul- Ier en Hermien Koopman (4150 pt.). IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit Met veel lof: Wim Goorman, Ineke Ke- velam, Wilco Dikkers, Klaas Broersma en Ab Wittenberg (3140 pt.). Met lof: Gerx-it Ulfman, Dinie Luggen- horst, Dinie Klein Teeselink, Wim Schut- rupt, Wim Pinkert, Alie Markvoort, Jan Kettelarij en Mientje Lodeweges (2130 p) Tweede graad: Erik Muller, Oky Weijl, Henk Paalman, Jannie Podt, Bennie Paalman, Johan Broekmaat, Henk ten Velde, Henk Vincent, Jan Dangremond, Bertus Paalman, Dick Meerman, Bea Rouwenhorst, Marianne Rouwenhorst, Bertus Knapen, Frits Snij ders, Dikkie Broekhuis, Minie Meesterbe rends en Esselien Trekop (1120 pt.). Derde graad: Herman Wansink, Paul Wansink, Adrie Wansink, Derk Jan Tiekink, Frans Kuiper, Minie Wissink, Joke Tempelman, Josien Enklaar, Henk Meerman, Gerda Lammers, Tjalda Rietdijk, Bertus Pieffers, Minie Honcoop, Dinie Vincenlt, Jan Bruintjes, Ebrie Nieuwenhuis, Wim Tuitert, Albert Hofman, Gerrit Bluensinlt, Annie Meijer man, Allard Luggenhorst, Gerrit Keuter man, Alie Tiekink, Hennie Kooiman, Di nie Wansink, Annetje Wissink, Gerritjc Lensink, Jaap Broere, Joke ter Maat, Di nie Ebrecht, Alie Veneklaas en Jan Ste- geman (1120 pt.). Erkentelijkheidsverklaring: 44 leerlin gen (15 pt.). Een stapel papier ter hoog te van 1 dm werd gewaardeerd met 1 punt. U ontvangt over uw spaarsaldo 3'/4 rente tot f30.000.- U kunt ons opdracht geven uw belasting-aanslagen automatisch in termijnen te voldoen uit uw spaartegoed bij de N.H.M. Wij zenden u een folder op aanvraag of bij ontvangst van de eerste storting van ten minste f 250,- bij een van onze kantoren of op de postrekening van dat kantoor onder vermelding „spaarrekening". ZITTING TE HOLTEN: dinsdag van 912 uur in Hotel Holternran, Dorpsstraat 8. schijfjes citroen, die enige tijd in suiker gezet zijn, of met schijfjes mandarijn uit blik. VRUCHTENSLA: Een stuk meloen van ongeveer 150 g, 125 g appel, 125 g peer, 150 g blauwe of rode pruimen, pl.m. 60 g (6 eetle pels) suiker, citroensap. De vruchten schoonmaken en in stukjes snijden. De appel en peer meteen met citroensap besprenkelen om verkleuren te voorkomen. Al het fruit dooreenmengen en bestrooien met suiker naar smaak. De vruchtensla koel wegzetten tot het gebruik. Een portie fx-uit of een box-dje vla of pap zijn lekkere en gezonde toetjes. Het is dan ook geen wonder, dat we naar com binaties van vruchten en melkgerechten omzien wanneer we eens iets extra's wil len maken. Griesmeelpudding en custard- of vanil le vla met fruit of vruchtenmoes zijn bij de meesten van ons wel bekend. Maar pap of pudding van havermout, grutten, rijst of bloem met vruchten zullen uw huisgeno ten zeker ook niet versmaden. Maakt u b.v. eens deze pruimenvla. Recepten voor 4 personen. PRUIMENVLA: Vz kg rode of blauwe pruimen, liter melk, 50 gram (8 eetlepels) bloem, on geveer 100 gram suiker, zout (aax-dap- pelmeel, kaneel). De pruimen wassen (doorsnijden) en in een bodem water zachtjes gaarkoken. En kele pruimen achterhouden voor garne ring, de overige pruimen door een zeef wrijven en het moes op smaak afmaken met suiker en kaneel. Zonodig het prui- menmoes weer aan de kook bx-engen en binden met een weinig aardappelmeel. Het moes laten afkoelen. De melk op een klein deel na aan de kook brengen met een weinig zout. De bloem aanmengen met de achtex-gehouden melk en onder roeren de kokende melk ermee binden. De pap erxkele minuten la ten doorkoken. De pap op smaak afmaken met suiker en laten afkoelen. Bloempap en pruimenmoes laag om laag in een schaal overdoen of voorzichtig door elkaar roeren tot een gemarmerde vla. Het gex-echt garneren met de achtex-ge- houden pruimen. N.B. Voor dit gerecht kan desgewenst karnemelksepap worden gebruikt. Y O GHURT- CITROENDUDDIN G Vz liter yoghurt, pl.m. Vz dl citroensap (sap van ongeveer lVz citroen), 16 g (8 blaadjes) gelatine, pl.m 100 g (bas terdsuiker-, desgewenst een pakje va nillesuiker. Het citroensap met de yoghurt vermen gen en met suiker (en vanillesuiker) op smaak afmaken. De gelatine een kwar tiertje in ruim koud water weken tot hij zacht is. De gelatine uitknijpen en van het vuur af oplossen in een half kopje heet water of hete melk. De gelatine-oplossing laten afkoelen en door de yoghurt x-oeren. De yoghurt overdoen in een met koud water omgespoelde vox-m of schaal en stijf laten worden. Desgewenst de pudding ke ren en garnex-en met gehalveerde dunne DE MAN VAN HET JAAR Als maart in het land kwam en de erg ste wintervlagen weer voorbij waren, de slachtvisites en spinnejachten te Holten langzamerhand een einde namen, als in menige boerenstulp de pappot, het veel gebruikte avondmaal, te vuur hing, dan stapte hij de boerderij binnen, de man met x-ingen in de oren en de groene zak op de rug. Het was de Vriezenveense zaad- handelaar, die steevast ieder jaar en iedex-e vaste dag in de maand maart de zelfde boerdex-ij binnenging om er te over nachten. Dit was een traditie van jaren her. De vader had het reeds gedaan en grootvader ook en de grootvader van boer Wansink had reeds aan de grootva der van de toenmalige zaadkoopman huis vesting vei'leend voor één nacht. Het wa ren de goede zeden en gewoonten, die in onze modex-ne tijd in onbruik zijn gex-aakt. Des avonds zat het hele gezin aan tafel en daarna zat men rond het haardvuur, en de Vriezenvener vertelde. De koopman met de groene zak met tuinzaden had veel te vertellen, want hij en zijn naaste familie zwierven door heel het Europa van een paar honderd jaar ge leden. Vele Vriezen veners hadden zaken in Rusland. Anderen zwierven tot in Por-' tugal. Maar onze koopman leurde Twente en Salland en een deel van de Gelderse Achterhoek af met tuinzaden. En als dan na een nachtrust de man de volgende morgen na het ontbijt vertrok, kreeg moeder de vrouw wat bloemzaden cadeau, als een aangename herinnering aan de nachtslaper. Maart was ook de tijd van voedselschaai'ste voor het vee. Dan moest er soms een koe of een vaars aan ge loven, want het wintervoer minderde snel. Dan kwamen de zwervende veekopers, de Joden. Paxia's waren zij. Nering en handel was hun vei'boden, maar de joden wax-en slim en de hoge ambtenaren wa ren vaak verlegen om geld. En zo wisten Sam Godschalk of Isedoor en hoe ze verder mochten heten, de drosten en schouten en ook de gewone man wel eens geld te lenen. En wanneer een Jood de dx-ost een flink bedx-ag geleend had, om de grote Jan uit te hangen, ja, dan kre gen de Joden meer bewegingsvrijheid en dan werd de burgers en boeren te ver staan gegeven niet op de Joden te schie ten, ofschoon dit we' in de plakkaten stond. De Joden hadden door alle tijden heen een grote invloed bij heel wat adel; niet bij alle edelen. Maar de gemiddelde plattelander, waartoe wij ook gerust de Holtenaren mogen rekenen, hielden wel van de Joodse kooplieden. Het wacht- woox-d was, dat je je voor een Jood in acht moest nemen, maar dat was weder- kex-ig. Ook de Joden moesten voor de Chx-istexlen op lxun hoede zijn. Dit laatste hebben wij, mensen van tegenwoordig, vijf jaar lang meegemaakt. Maar hoe het dan zij, een joods koopman was bij de Hol tenaren geen ongewenste verschijxxing. Wanneer er geld moest zijn kon men aan de Jödde van alles kwijt. Wanneer de Joodse koopman de Brink opkwam, werd de heemhond teruggeroepen, enkele uit zonderingen daargelaten. En dan werd er gehandeld met Natan, Bram of Izaak. Vx'ouw en kinderen stonden er geïnteres seerd omheen. Met vuur en elan werd er vx-eselijk overvraagd en onbeschaamd ge pingeld, elkaar allexiei verwensingen naar de orexx geslingerd, en tenslotte werd men het tot ieders genoegen toch eens. De boer omdat hij goed vex-kocht had en de Jood, omdat hij in zijn koop nog wel bx-ood zag. Soms dook Hein of Bx-am wel eens een dag onder bij deze of gene boer. Het mocht natuurlijk niet. Maar de plakkaten der drosten waren er om ontdoken te worden. En als de boer eens verlegen zat, allicht hielp de onderduiker hem ook weer uit de drek. Ook in die tijd moest de ene hand de andere wassen. DE BIDDEMAN Minder gewenste gasten waren de bid- demannen en -vrouwen, die soms ge lijk sprinkhanen op de afxikaanse en aziatische' velden neerstrijken Holten kwamen binnenvallen. In tijden van oor log, misoogst, crisis, enzovoort, waren er- vele duizenden armen in de steden, die des morgens het land introkken om een bete broods. De armoede was groot. Goor was in 1830 een stad van tweehonderd woningen. Dus zeg maar een dikke dui zend inwoners. Hiervan trokken elke dag tachtig gezinslxoofden met vrouw en kin deren de boer op om te bedelen. Dat was in 1830 nog, dus honderddertig jaar ge leden, in grootvaders tijd. Wij hadden een ver familielid, die in de nabijheid van Goor woonde en> op bepaalde tijden dertig grote roggebroden liet bakken om aan de armen uit te delen. Het maak te voor hem niets uit, de man kon het doen, maar daarmee willen wij alleen aantonen, hoe gx-oot de nood was. De dia- lconie van Plolten deed voor de armen wat ze kon, maar ook voor de ax-menkas kwam de tijd, dat men op de lege bodem keek. Een mijner ooms had vroeger als stop woord wanneer iemand arm was: „Den is nog slechter as 'n Holter-arm", waar mee hij bedoelde, dat het met de mensen droevig gesteld was. En toch waren de Holtenaren voor hun doen royaal. Alleen God weet van de duizenden overnachtin gen van armen, die geen onderdak had den dan de blote hemel. Zij kx-egen on derdak in schoppen en schuren en, des avonds bij hun aankomst en des morgens bij hun vertrek nog een maaltijd toe. Zij waren gelijk de vogelen des hemels, zij zaaiden niet en maaiden niet en verzamel den niet in hunne schuren. En door Gods bemiddeling, die aan het volk van Holten de ware Chx-istenzin gaf, werden de ar men gevoed en gelaafd en kregen zij voor de nacht een, beschuttend dak. En mochten moeders hun verkleumde kinde ren warmen aan de voor hen heilige haardvuren der Holtenaren. Hoe gunstig stak een klein plattelandsdorp als Holten af bij een grote en rijke koopstad als Am sterdam, waar men op bepaalde dagen klopjacht hield op de armen om aan de nodige matrozen te komen voor de Oost- indische Compagnie. En hoe uit deze stad, tot iir onze dagen, ouderloze kinderen bij duizenden het land werden ingestuurd om daar uitgebuit te worden. DE ZWERVERS Behalve de bovenomschreven bezoekers kwamen er nog een hele serie gelukzoe kers bij. Zwervers, die wij in onze samen leving xriet meer kennen. Een hunner was een man uit de buurt, die tot voor een halve eeuw geleden een groot deel van zuid-Twente afzwierf. Het was Dorus Stoffel of Blauwsel-dorus. Hij handelde in blauwsel en leverde kostelijke nieuw jaarswensen. Naast Dorus, die een ge regelde verschijning was, kwamen daar van allerlei ongure typen bij, zoals beren leiders, kerels met een aap, de kiekkast- jesmannen, liedjesverkopers, handelaren in schoenveters, vrouwen, die je de toe komst op de mouw wilden spelden. De meesten zakten na een hap eten wel weer af, maar een heel ander type waren,: DE SCHOOIERS. Deze, vooral niet te vereenzelvigen met het biddevolk, was een klasse apart. Geen woonwagenbewoners of iets van dien aard, maar gewöon geboefte, waar men voor een paar honderd jaar geleden op schoot, nota bene. De woonwagenbewoner is een verschijning van na 1820. Toen kwamen de harde wegen en meteen de huizen op wielen. VAN COEVERDEN.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 3