m LUXEMBURG Paria's verdwijnen uit de Indiase maaisefiappgj IE TEMPEL I Alt «88818' Uitstapje gemeentepersoneel Voetbal Aanbesteding verbeteringswerken Waterschap „Salland" grote mogendheid onder de kleintjes Wie veel weegt, veel waagt Prachf Infr-siji.1-— Haraee-Geiei Uw lot VERLICHT hun lof SLAPEN ONDER PRENTJES Successen na Gandhi's kruistocht Ver>i£©&jcien? Het bijna voltallige gemeentepersoneel maakte donderdag met de dames een zeer gezellig en geslaagd uitstapje naar Arhem en Apeldoorn en omgeving. Men vertrok met twee touringcars van de O AD onder minder gunstige weersom standigheden via Laren, Lochem door de Gelderse Achterhoek naar de Posbank waar de koffiepauze werd gehouden. Hier nam Pluvius de nodige egards jegens de Holtense overheidsdienaren in acht, zodat zij zonder door de regen geplaagd te wor den een blik konden werpen op de prach tige omgeving en konden genieten van de fraaie vergezichten, die het landschap hier biedt. In het restaurant werden aan verschil lende deelnemers en deelneemsters op drachten verstrekt welke tijdens de reis uitgevoerd moesten worden en die tot het gezellig samenzijn bijdroegen. Na een korte pauze in Arnhem vertrok men per boot naar de Westerbouwing, waar de broodmaaltijd werd genuttigd en het gezelschap zich uitstekend amuseerde in de speeltuin met de talrijke attracties, welke hier zijn opgesteld. Ook de nieuwste attractie, welke daar sinds het vorige jaar bestaat, de stoeltjeslift, genoot de belang stelling van de deelnemex-s, zodat men tal van ambtenaren door de lucht kon zien zweven. Na het verblijf op de Westerbouwing keerde men naar Arnhem terug, waar de deelnemers een bezoek konden brengen aan Burgers Dierenpark of aan het Open luchtmuseum. De meeste belangstelling bestond voor de dierentuin, maar ook werd een kijkje genomen in het openlucht-mu seum. Daar in beide inx-ichtingen veel te genieten valt, vloog de tijd om. Van de fraaie omgeving van Arnhem ging de tocht naar het naburige Huissen, waar in hotel „De Gouden Engel" de war me maaltijd werd gebruikt. Tijdens het di ner bracht de burgemeester, Mr. Enklaar, die als tafelpresident fungeerde, de com missie, bestaande uit de heren G. J. Bouw huis, G. H. Mekenkamp Jr. en B. W. Schöppers, die deze tocht op zo'n uitste kende wijze had voorbereid, dank voor de organisatie. Na een heerlijke en genoegelijke maaltijd werd de tocht voortgezet naar „Berg en Bos" bij Apeldoorn om de prachtige ver lichting in ogenschouw te nemen, die al ler bewondering had. Interessant was ook de kleine expositie „Prinsjesdag", waar men in miniatuur, op 1/10 van de ware grootte, de plechtige rondgang bij de ope ning van de Staten-Generaal kon bewon deren, van de gouden koets en het gehele gevolg. Met een korte onderbreking in hotel „De Zwaan" van de heer Ten Winkel in Teuge werd deze aardige dag besloten en keerde, men vermoeid maar voldaan huiswaarts. Enkele deelnemers waren daar de tolk van alle deelnemers toen ook zij de commissie* leden dank brachten voor de prettige dag die men allen bezorgd had. Besloten werd om met deze organisatie voort te gaan. Zwaluwen (Wierden) c-Holten c 0—2. De c-junior en hebben zaterdag voor het laatst proefgestoomd in Wierden. De wedstrijd was van goede kwaliteit, snel op- en neergaand spel met wisselende kansen. Reeds na 13 minuten spelen gaf G. H. H. Oolbekkink met een hard strak schot Holten de leiding, 0—1. Voor rust werd er niet meer gedoelpunt. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de bal te lang vastgehouden werd in de voorhoe de. Na rust een fel op de aanval spe lend Holten, wat in de 5e minuut na rust resulteerde in een doelpunt, gemaakt door T. Brands, na eerst nog drie te genstanders omspeeld te hebben, 0—2. Na aan weerszijden nog enkele kansen gehad te hebben, verstreek de speeltijd van deze zeer nuttige oefenwedstrijd met een verdiende 02 overwinning voor Holten. Programma zaterdag 3 september: Wierden b-Holten b 3.30 uur. Wier den a-Holten a 4.30 uur. Zondag 4 september: Heeten 1-Holten 1 15.15 uur. Heeten 2-Holten 2 13.40 uur. Heeten 3-Holten 3 12.uur. Door het Dagelijks Bestuur van het Wa terschap „Salland" werd donderdag in café Dalhuyzen te Olst aanbesteed de ver beteringswerken van het oostelijk deel van de Soestwering. de Boerendanswater leiding en de Kieftenbeltswaterleiding, gelegen onder de gemeenten Holten en Diepenveen. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Br uil, Doetinchem f 337.000.Ter Horst en Godschalk, Bodegraven-Twello f 326.000.-; Fa. Boltjes en Zn., Zwolle f 312.500. Fa. Wiersma te Winkel f 309.000.Fa. Huizinga, Middelstum f302.500.Gebr. van der Molen, Meppel f299.000.Fa. Haverkort en Luiken, Vroomshoop f319.000.—; A. Siggers f297.000.—; Fa. Visser en Baan f292.000.Fa. W. de Haas, Apeldoorn f295.000.J. C. Jon- ker, Oude Tonge f291.500.Fa. Dubbers, Malden f297.300.P. van Achterden, Kerkdriel f244.000.Fa. van der Vlak, Haarlem f271.000.Fa. Greve en Zn., Sneek f222.500.en Fa. Piet Bakker, Huis ter Heide f 216.360.—. De gunning is in beraad gehouden. Luxemburg is een grote mogendheid onder de Europese dwergstaatjes. Meest al wordt dit vorstendom hier dan ook niet onder gerekend en blijvexi Andorra, Liechtenstein, Monaco en St. Marino over. Toch is Luxemburg maar klein, doch het verdient onze belangstelling. Met zijn 2586 km2 is de grootte van Luxemburg zo ongeveer het dertiende de gedeelte van Nederland. In tegenstel- ling tot de andere vier kleine staatjes, komen de inkomsten van Luxemburg niet hoofdzakelijk van de toeristen of vaste bezoekers. Het is het ijzererts dat Luxem burg zijn welstand heeft bezorgd en voor drie-vierde gedeelte van het nationale in komen zo^-gt. Niet minder dan 22 hoog ovens verwerken het. Voor het overige koxnexx de inkomsten van Luxemburg van de land- erx wijnbouw erx van het toeris me. Ook dus van het toerisme en dat is niet zo heel vreemd, want. Luxemburg bezit prachtig natuurschoon, dat jaarlijks vele toeristen trekt. Dit is voornamelijk in het oosten van het vorstendom en in de stad Luxemburg geconcentreerd. Straatkruising Om even bij de stad te blijven: deze is omstreeks het jaar 1000 ontstaaxi aan een Romeinse straatkruising, die zo be langrijk bleek, dat zich daar spoedig een kern vormde, die zo snel toenam, dat aan Luxemburg in het begin der dertiende eeuw al stadsrechten werden verleend. Dwars door de stad loopt in een diepe vallei, de rivier de Petrusse. Niet min der dan zes viaducten en 59 bruggen zijn gebouwd om de beide oevers van deze ri vier te verbinden. De stad heeft 80.000 inwoners en met de omliggende kanton Esch mee woont daar de helft van de 310.000 zielen tellende bevolking. De inheemse naam voor de stad luidt Letze- burg en daarnaar genoemd is de taal, die de bevolking spreekt, het Letzeburgs. Doch ook wordt zeer veel Duits gespro ken. Daannede kan men overal terecht, ondanks het feit, dat de officiële ambte lijke voertaal het Frans is. De stad De stad is ongetwijfeld een bezoek waard. In het programma van een reis naar dit vorstendom, mag een trip naar de stad rxiet ontbreken. Men wandelt do.or het brede dal van de Petrusse en beziet de monumentale brug, de Pont Adolphe, alsmede het zogenaamde Via duct, dat in het midden een bocht heeft, eens van een geheel andere kant. De oude binnenstad ligt ten noorden van dit boch tige dal; de nieuwere stad met het sta tion en de monumentale kantoorgebou wen ten zuiden ervan, zodat er altijd een druk verkeer is tussen beide stadsdelen. De uiterst kleine tramwagens weten ech ter voor een redelijk vervoer zorg te dra gen. Het mooiste uitzichtpunt op de stad heeft men ongetwijfeld van de Citadel, die op een rots in een bocht van de rivier ligt. Het vorstendom moge dan klein zijn, er zijn voldoende mogelijkheden voor dag tochtjes. Zo heeft het bureau voor het toe risme verscheidene aardige dag-rondrit ten voor automobilisten ontworpen, die tussen de 150 en 200 km lang zijn en via de prachtigste delen van het'landje voe ren. Het wegennet is tamelijk dicht en omvat 4200 km goed verharde wegen. Ook Generaal GEORGE H. DECKER werd door Pres. Eisenhower tot opvolger benoemd van generaal Lemnitzer als Chef van de Generale Staf van het Amerikaanse leger. kan men Luxemburg per spoor bereizen: daarvoor is 500 km spoorlijn aangelegd en zelfs geven de (nog niet zo lang gele den genationaliseerde) spoorwegen week kaarten uit. Maar zoalsgezegd: voor het toerisme is het oostelijk deel van het vorstendom het belangrijkst. Daar liggen het Müller- tal en voor het grootste deel op de Duitse grens de dalen van Sure en Moezel. Hier kan de wandelaar zijn hart ophalen. Rus tieke bruggetjes zijn er overal; nu eens heeft men een prachtig uitzicht op de omgeving, dan weer loopt men tussen dicht bij elkaar staande rotswandexx. Smalle beurs Een half dozijn plaatsen noodt tot een bezoek. Stadjes als Ettelbrück; Vianden met zijn beroemde kasteel; Echternach, schilderachtig gelegen aan de Sure en Diekirch met z'n hunebed en duizend jaar cude kerk liggen alle op een hoogte tus sen 160 en 200 meter1, terwijl ook Berdorf en Consdorf, tussen 350 en 400 meter hoogte gelegen, veel bezocht worden. Een r.et van jeugdherbergen en camping plaatsen over het gehele vorstendom ver spreid, maakt voorts een vakantietrip naar het betrekkelijk dichtbij gelegen Luxemburg ook voor iemand met een smalle beurs zeer goed mogelijk. Te zwaar zijn is noch uit gezondheids overwegingen noch op esthetische gron den verantwoord. Wie daarom de naald van de weegschaal onheilspellend ver ziet uitslaan, doet er goed aan, zich in te span nen om er wat kilo's af te krijgen. Vex'mageren is geen eenvoudige zaak. Het is een kwestie van kiezen, goed kiezen en volhouden. Voor een goede keuze zijn richtlijnen te geven. Ze komen er op neer op verstandige wijze de calorieën in de voeding te beper ken. Welke voedingsmiddelen de boosdoeners zijn en hoeveel calorieën ze dan wel leve ren, vindt men in „Wie veel weegt, veel waagt", een nieuwe uitgave van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. De prijs is 15 ceht, men kan het bestel len bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag. Men kan bestellen per briefkaart, waar- op aan de adreszijde 15 cent extra aan postzegels wordt bijgeplakt. Het is de Hamamelis die 't 'm doet In het tijdvak van 3 september tot 14 oktober zal door het gehele land een grote conx'oleerbare geldinzameling worden ge houden in de vorm van een nationale lo terij voor „Het Prinses Beatrix Poliofonds" en „De Nederlandsche Blindenbibliotheek". Het welslagen van deze nationale aktie zal te betékenen hebben voor polio-patien- ten méér levensdux'f méér levensvreug de terwijl blinden op figuurlijke wijze méér zullen kunnen ZIEN. Loten in 5 verschillende kleuren zullen a f 1.per stuk verkrijgbaar zijn bij win keliers kenbaar aan een raambiljet. Door middel van de giro kan men ook loten be stellen. Het gironummer luidt: 55 22 55 ten name van Polio-Rottex-dam. De minister van justitie verleende dato 13 mei 1960 onder Nr. L.O. 600-033-487 goedkeuring t.b.v. 5 sex*, a 320.000 loten. Deze aktie wordt gevoerd door de heer A. M. Bergers, Rotterdam en het adres voor inlichtingen is gevestigd: Heemraads singel 303, Rotterdam, Telefoon 50.000. Dato 14 oktober 1960 zullen hoofdprijzen waaronder 5 woonhuizen, 5 DAF-perso- nen-auto's, TV-ontvangers enz. - bekend worden gemaakt. Radio Hilversum 298 mt. De Nederlandse kleuters, die vorig jaar zo blij werden verrast met Prente- doek-gordijnen, waarop zij hun populaire vriendjes Jip en Janneke, het Beertje Pippeloentje, Dikkertje Dap en zo vele anderen uit de verhaaltjes en versjes van Annie M. G. Schmidt terugvonden, kunnen binnenkort van hun stoeipartijtjes uitrusten onder een Prentedeken. En de volgende morgen kunnen zij uit hun bedjes zo maar op een Prentekleedje stappen. Op de komende Najaarsbeurs te Utrecht zullen de Prentedekentjes en Prentekleedjes met Jip en Janneke, het Beertje Pippeloentje en Dikkertje Dap uitgevoerd in een prachtig gevarieerd kleuren-assortiment voor de eerste maal worden getoond. Na de geweldige belangstelling, die er bestond voor de Prent.edoek- gordijnen, verwacht men dan ook dat de vraag naar de dekentjes en kleedjes eveneens aanzienlijk zal zijn. De ongewenste, verachte „on aanraakbare", de paria, is lang zaam aan het verdwijnen uit de Indiase maatschappij. Maar het gaat langzaam en Mahatma Gandhi's droom van een klas senloze maatschappij is nog ver van verwezenlijking. Het kaste-systeem ontstond eeuwen geleden, toen de Hindoes een afzonder lijke klasse creëerden om het vuile werk te doen. Hoewel de juiste toedracht on bekend is, werden de economisch achter lijken, de doorgaans donker getinte in heemsen, de „onaanraakbaren", vormden zij de klasse der paria's, der „chamars" (straatvegers). Gedurende eeuwen werd de afstand tussen de hoogste en laagste klassen wij der en wijder, tot Gandhi ingreep. Onge veer twintig jaar geleden begon hij zijn nationale kruistocht tegen het kasten stelsel. Hij noemde dit „India's 'belang rijkste taak". Plij riep de hoogste kaste der Hindoes op, maatschappelijke om gang met de onaanraakbaren te onder houden en deze toe te staan in hun tem pels te komen. Hij noemde de onaanraak baren „Harijans" (kinderen van God) en zei, dat de hogere kasten het recht niet hadden hen slecht te behandelen. Gandhi hield vol De Hindoes kwamen in verzet, maar Gandhi hield vol, zelfs toen onlusten uit braken. Hij shockeerde de orthodoxe Hindoes door de paria's zijn broeders te noemen. Hij woonde met hen, at met hen en sliep met hen in dezelfde kamer. Toen India in 1947 onafhankelijk werd, schafte premier Nehroe, handelend op bevel van Gandhi, het kastensysteem af. 1. „Dick", zei mr. Pendleton, hoofd van een grote Londense firma tegen zijn ze ventienjarige zoon, „Dick, volgende maand vertrek ik voor een zakenreis naar China „Ja, dat weet ik", antwoordde Dick ver veeld, want zijn hoofd stond meer naar de vraag, hoe hij zelf zijn vakantie zou gaan doorbrengen, „brengt u zo'n Chinese dolk voor me mee?" „Wat zou je er van denken, zo'n ding zelf eens te gaan halen", vroeg pa Pendle ton heel droogjes. Waarop Dick eerst een stomverbaasd gezicht zette en daarna zijn vader overstelpte met een aantal ongelo vige vragen. Het eind van alles was, dat mr. Pendleton zijn zoon de verzekering gaf, dat het heilige ernst was en er in het deftige privékantoor een soort india- nendans werd uitgevoerd En zo gebeurde het, dat een maand na dit gesprek Dick met zijn vader een lange bootreis maakte en voet aan wal zette in het land, dat zijn inwoners het „Hemelse Rijk" gelieven te noemen. Overigens be stond het hemels nog alleen in een aan tal schreeuwerige koelies, die de koffers wilden dragen en een mengelmoes van vreemde geurtjes.... Personen die weigeren om zich maat schappelijk te mengen met paria's, kun nen gestraft worden met zes maanden dwangarbeid of een boete öf beide. De regering reserveerde een klein per centage zetels in de federale en staats- parlementen voor de onaanraakbaren. Er werden bovendien speciale voorzieningen getroffen voor him ontwikkeling en op heffing. Voorbeeld Om het voorbeeld te geven benoemde Nehroe een paria tot zijn persoonlijke be diende. In zijn kabinet nam hij een paria op, Jagjiwan Ram, als minister van spoorwegen. Hij richtte voorts een orga nisatie op om de belangexi der paria's te behandelen, het departement van maat schappelijke zorg van Harijans. Dit gaf de congrespartij een besliste voorsprong op de stembureaus. Volgens de beschikbare gegevens kan ongeveer 25 procent van de Indiase bevolking van 400 miljoen beschouwd worden als te be horen tot de klasse der paria's. Het wer kelijke aantal paria's bedraagt 50 mil joen. maar nog 50 miljoen onder de laag ste klassen worden door de meeste kaste- Hindoes beschouwd als minderwaardig. Klassenloos Met de vooruitgang van liet land zijn de paria's zich bewust geworden van hun waarde. Zij vormden vakverenigingen en zijn thans ook in andere opzichten ver enigd. De orthodoxe Hindoes beginnen in te zien dat de tijd voorbij is, dat zij op de paria's konden neerkijken. Terwijl de jongere generatie dit feit aanvaardt, is het voor de ouderen moei lijk zich te verenigen met Gandhi's klas senloze maatschappij. De regering geeft steeds het voorbeeld en de Congrespartij koos dit jaar een on aanraakbare als eerste minister van de deelstaat Andhra, Damodaram Sanji- vayya. De steller van de Indiase grondwet was een paria, dr. B. R. Ambedkar. Segegratie wordt niet meer toege staan. Paria's wonen in dezelfde straten als kaste-Hindoes. De regering hoopt dat over ongeveer tien jaar het woord „onaanraakbaar" uit de Indiase taal zal zijn verdwenen. WIE ADVERTEERT VERKOOPT WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN!

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2