Er behoeft geen nozemprobleem te zijn West- en M-iuitsland sluiten handelsverdrag Doodsvijanden in politiek Herhaling Dit blad NEDERLANDSE TEXTIELDAGEN 19S0 MM- en KNIPCURSUS Mej. S. Koopman in dit blad Invoer van vreemde arbeidskrachten Het is slechts een kwestie Iedere rechtgeaarde „teenager", hoe modern hij of zij ook mag zijn, zal de no zem verfoeien. Want onder nozems ver staan we die groep van jongeren, die er een sport van maken straatschenderijen te plegen in alle denkbare facetten. Zij vormen het negatieve deel en gelukkig is die groep niet zo groot. Anderzijds val len ze door hun optreden wel op en het nare is, dat zij daardoor de naam van ons, tieners, door het slijk sleuren, want veel volwassenen denken dat wij mo derne jongeren, allemaal zo zijn. Gelukkig weten we zelf maar al te goed, dat dit niet het geval is. Het grootste deel van de jeugd tussen 12 en 21 bestaat uit normale jongelui die van sport en muziek houden, die diverse leuke hobbies hebben, kortom jongeren zijn waarop niets valt aan te merken. Goed, we mogen in sommige opzichten een afwijkende mening of andere inzich ten hebben dan een groot deel der oude ren, maar dat is het recht van de jeugd. Bij de nozems daarentegen vinden we geen ambities, geen interessen in wat ook. Toch willen zij zich laten gelden en komen dan in hun nihilisme tot straat schenderijen. In vele grote steden van de wereld is dat uitgegroeid tot een waar gangster- dom, tot een straatterreur, die door geen enkel weldenkend mens goedgepraat, laat staan geduld kan worden. DE VERKEERDE WEG. Wat doet men hiertegen? In eerste in stantie gaat de politie er zich mee be moeien. Er worden eens rake klappen uitgedeeld, doch wanneer zij denkt, dat ze daarmee het probleem de wereld uit slaat, dan heeft ze het mis. Het werd maar al te vaak bewezen, dat de nozems dan pas goed loskomen. Een fijne rel, waarbij zij in het middelpunt van de be langstelling staan, dat is pas je ware. Het brengt wat leven in de brouwerij en ze vallen goed op. De mensen gaan over ze spreken. Dat is belangrijk. In de Verenigde Staten, in Engeland, in Duitsland, in bijna alle landen, ja zelfs in de Sowj et-Unie, tobt men met dit probleem, en daar is vrijwel geen op lossing gevonden. DE VERNEDERING. Toevallig lazen we, dat men in Grie kenland het probleem ook gekend heeft, maar dat het daar in het bijzonder in Athene reeds enkele jaren geleden opge lost werd. Jonge straatschenders werden daar gewoon door de politie in hun kraag gegerepen en meegenomen naar het poli tiebureau. Daar paste de heilige Her mandad een zeer ongewone straf op hen toe. De hoofden van de delinkwenten wer den keurig kaal geschoren, de pijpen van de prachtige spijkerbroeken werden gedeeltelijk afgeknipt en deze lieden kregen een bord om de hals hangen waarop hun schenderijen met grote let ters duidelijk vermeld stonden. Zo moch ten ze onder politiegeleide 'n lange wan deling naar het huis van bewaring ma ken. De pers verleende hieraan veel me dewerking door van deze wandelingen uitgebreide fotoreportages te maken en zo stonden de straatschenders voor heel de bevolking van Athene te kijk. Hoe hun persoonlijke instelling ook was, ze werden tot in het diepst van hun hart vernederd. En de politiecommissaris van Athene kon met groot genoegen con stateren, dat na enkele maanden de straatschenderijen vrijwel tot het verle den behoorden. De jongelui hadden blijkbaar weinig zin om op die manier voor schut te staan. Een dergelijke strafmethode lijkt wel abnormaal, maar mist zijn uitwerking blijkbaar niet. Waar de nozems niet te rugschrikken voor een boete of des noods voor een poosje „brommen" in de plaatselijke gevangenis, voelen ze er toch bitter weinig voor om ten aanschouwe van de gehele bevolking tot in het diepst vernederd te worden. Het is trouwens een middel, dat ook elders in andere vormen probaat werkt. In enkele Zuidamefikaanse landen wor den door de politie zo nu cn dan strenge controles gehouden op automobilisten, die in kennelijke staat achter het stuur zitten. Deze lieden worden niet veroor- van manier van aanpakken deeld tot een geldboete of tot hechtenis, maar ze moeten een week of veertien dagen in opzichtige gestreepte kleding in de gemeentelijke parken werken, waar een ieder dan meneer Janse of meneer Pieterse kan zien arbeiden en meteen weet, dat die dronken achter het stuur zat en een gevaar voor zijn medemensen vormde. In Turkije doet de overheid nu iets dex%gelijks. Daar worden dronken auto mobilisten opgepakt en met een politie wagen ver buiten de stad naar een af gelegen streek gebracht, waar zij wor den afgezet en te voet kunnen terugke ren. Al deze methoden, hoe excentriek ook, hebben bewezen deugdelijke remedies te zijn. Men wordt niet graag vernederd en daar is zelfs de meest verstokte straat slijper bijzonder gevoelig voor. In de 'zomer. Fleurig, luchtig, modieus en elegant. Een zeer geslaagd katoenen japon netje, ontworpen door een Nederlands mo dehuis. (Jack P. de Klerk). West- en Oost-Duitsland doodsvijanden in de politiek zullen elkaar het volgend jaar voor twee miljard mark aan goede ren verkopen. Dit is vastgelegd in een nieuw handelsverdrag, dat dezer dagen in Berlijn is ondertekend. Het zaken- akkoord werd beklonken na vijf weken touwtrekken achter gesloten deuren. Terwijl de Roodduitse staatskoop- lieden in het diepste geheim met de bondsrepublikeinse kapitalisten over miljarden onderhandelden, bombar deerde DDR-clief Walter Ulbricht de Westduitse regering in het openbaar haast dag aan dag met dezelfde be schuldiging: „Adenauer, Strauss en de hele revanchisten-kliek in Bonn, bereiden een agressieve atoomoorlog voor tegen de vreedzame boeren- en werkersstaat". Het nieuwe verdrag tussen de beide Duitslanden omvat slechts enkele mil joenen meer dan het lopende tractaat. De beide partners hadden graag hogere wederzijdse leveranties bedongen, maar een import-export van twee miljard was ongeveer het maximum voor de Oost- duitse onderhandelaars, die aan handen en voeten gebonden waren: volgens de harde economische spelregels, die in het sovjet-blok gelden, moet de DDR 75 per cent van haar exporteerbare produktie aan Rusland en zijn satellieten, leveren. De resterende 25 percent van de snel groeiende produktie der DDR is in be ginsel vrij voor export naar het wes ten. Maar Ulbrichts onderhandelaars kunnen ook met dat vierde part niet vrij manoeuvreren: in het ze ven jaren plan der sovjet-horige DDR is vastge steld, dat Oost-Duitsland geen enkel ar tikel mag invoeren, dat de boeren- en werkersstaat zelf kan produceren. Onder het akkoord zal de Bondsrepubliek hoofd zakelijk machines en produkten der staal industrie aan de DDR leveren. RODE INVASIE Terwijl de communistische en kapita listische zakenlieden in Berlijn hun ak koord ondertekenden, kondigde het Duit se industrie-instituut te Keulen een grootscheepse communistische invasie aan in het Bondsrepublikeinse bedrijfs leven. Het Keulse instituut een instel ling van de Westduitse werkgevers verzekert, dat de rode inval beraamd is voor de herfst van dit jaar: zodra de bla deren gaan vallen zullen officiële delega ties en geheime agenten uit de DDR overkomen om de Westduitse industrieën te bespioneren. Volgens de leiders van het instituut zijn de plannen al gemaakt en de rollen verdeeld: Ulbricht zou op dracht hebben gegeven om alle belang rijke industriële centra systematisch te bewerken. De kracht van uw reclame is: De beste krant voor die herhaling: Voorlopig programma voor de tc houden op 6 en 7 oktober in het Parochiehuis te Nijverdal Thema: „Actuele problemen en toekomst van de textielindustrie". DONDERDAG 6 OKTOBER: 9.30 uur: Opening door Dr. Ir. W. F. du Bois, voorzitter van de NVTT. 9.45 uur: Welkomstwoord door Mr. F. R. Crommelin, burgemeester van de gemeente Hellendoorn. 10.00 uur: Voordracht door Mr. A. Mo lenaar, directeur van Palthe's Tex tiel veredelingsbedrij ven N.V., over het economisch aspect van de ont wikkelingen in de textielindustrie. 11.00 uur: Discussie over de tevoren gehouden voordracht. Discussielei der: Prof. Dr. F. L. Polak, directeur van N. J. Menko N.V. 11.30 uur: Pauze. 12.00 uur: Voordracht door de heer W. Kats, directeur van het Centraal Bu reau van de Nederlandse Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie, die de commerciële kant van het thema zal belichten. 12.30 uur: Discussie over de vooraf gaande lezing. Discussieleider: de heer J. C. Bottenheim, directeur van de Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. 13.00 uur: Koude lunch in het Gebouw voor Christelijke Belangen -te Nij verdal. 14.30 uur: Voordracht door Drs. H. de Bruijn, directeur van de Hogere Tex tielschool te Enschede, over de oplei ding van textieltechnici in verband met de ontwikkelingen in de textiel industrie. 15.00 uur: Discussie over de vooraf gaande voordracht. Discussieleider: Dr. A. L. van Schelven, directeur van de Stichting Textielvak. 16.00 uur: Excursie naar keuze naar de spinnerij, de weverij, de blekerij of het museum van de Koninklijke Textielfabrieken Nijver dal-Ten Cate N.V., dan wel de N.V. Nederland- sche Stoombleekerij te Nijverdal. 17.30 uur: Ontvangst van de deelne mers door het gemeentebestuur van Hellendoorn in Hotel „De Kroon" te Hellendoorn. 19.00 uur: Diner in het Gebouw voor Christelijke Belangen te Nijverdal. Tijdens het diner zal worden gespro ken door Dr. W. T. Kroese, directeur van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate N.V. VRIJDAG 7 OKTOBER: 10.00 uur: Voordracht door de heer W. J. Blydenstein, directeur N.V. Ka- Ineke heeft een zusje ge kregen. Wij noemen haar ANKE H. J. Bekkernens N. Bekkernens-Arfman Haarle, 11 aug. 1960. Sprengenbergweg 2. Met dank aan God en gro te blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje FREDRIKA B. J. Brouwers H. Brouwers-Vosman Han Holten, 16 augustus 1960. Oranjestraat 75a. toenspinnerij „Bamshoeve", die de actuele problemen en toekomst van de spinnerij-sector nader zal bespre ken. 10.30 uur: Discussie over de tevoren ge houden voordracht. Discussieleider: Ir. H. F. de Boer, directeur N.V. Stoomspinnerij „Twenthe". 11.00 uur: Pauze. 11.30 uur: Voordracht door de heer J. Raymakers, directeur Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate N.V., over ontwikkelingen in de we verij-sector. 12.00 uur: Discussie over laatstgenoem de voordracht. Discussieleider: de heer H. J. Blydenstein, directeur Blydenstein en Co. N.V. 12.30 uur: Lunch in het Gebouw voor Christelijke Belangen. 14.30 uur: Voordracht door Ir. E. van der Heuvel, research chemicus van N.V. P. F. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrieken, over actuele pro blemen en toekomst betreffende ver ven, drukken en finishing. 15.00 uur: Discussie over de tevoren gehouden lezing. Discussieleider: Dr. J. A. van der Hoeve, adjunct-direc teur Nico ter Kuile en Zonen N.V. 15.30 uur: Pauze. 16.00 uur: Slotbeschouwing door Prof. Ir. D. Dresden, hoogle,raar te Delft, oud-voorzitter van de Nijverheidsor ganisatie TNO. 17.00 uur: Sluiting door Dr. F. B. Grib- nau, voorzitter van de NVTC. aocsoosoaoaooio Maandag 29 augustus Q hopen onze geliefde Q Q ouders Q H. W. SMALE I J. SMALE-VUKKINK hun 25-jarige echtver- 1 eniging te herdenken. 1 Dat ze nog lang ge- spaard mogen blijven I is de wens van hun dankbare j kinderen. j Holten, augustus I960. Aalpolsweg 2. Receptie maandag 29 L aug. van 3.305.30 uur Q in Café Kalfsterman, O Holten. CES O0O CSO C#D OIO OK> OSOO5OOÉOO0OO6OOÉO Maandag 29 aug. ho- Q pen onze geliefde Q Q ouders Q DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank aan fa milie, buren, vrienden en bekenden voor de vele blij ken van belangstelling on dervonden bij ons 25-jarig huwelijk. Js. Meesterberend A. Meesterberend- Meesterberends Holten, aug. 1960. N 11. Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank voor alle blijken van belangstelling die we ter gelegenheid van ons huwelijk mochten on dervinden. G. D. Müller. J. H. Müller-Potman Holten, aug. 1960. Haarstraat 1. SCHOOLBOEKEN worden snel geleverd door de Holtense Boekhandel TE KOOP 2 DRACHTIGE VARKENS ingeschr. B.B. a.d.t. 22 aug. H. MARKVOORT, Espelo 35, Holten. TE KOOP 5 DRACHTIGE VARKENS a.d.t. 20 tot 25 aug. H J. RENSEN, Dijkerhoek 57. TE KOOP MOOIE KINDERWAGEN Bevragen Larenseweg 12, Holten. Mevr. Ter Horst-van Dorp, „De Eschhorst" vraagt EEN NET MEISJE voor dag en nacht. Niet beneden 17 jaar. „OLDE HOVE", rfolterberg 26. Tel. 243 vraagt voor de hele week EEN MEISJE Aanvang begin september. W. Oolbekkink G. H. Oolbekkink Tukkers ers q hun 25-jarige echtver- 0 eniging te herdenken. 0 i Dat zij nog lang ge- Q spaard mogen blijven Q i is de wens van hun dankbare m kinderen: Henk g Bennie Q Holten, aug. 1960. i Kerkstraat 11. Gelegenheid tot feli- citeren in zaal Amiei- tia 's avonds na 7 uur. OeOCSOOK) OjQOSO co KOOPT EEN GLAS MELK V BIJ UW BESTELLING c O EN OP UW BOODSCHAPPENLIJST O HOORT EEN MELKBEKERBON, N R DUIDELIJK DANKBAAR GEPRIJSD HONGEREND KIND IN AZIE Hervatting der lessen en aanvang nieuwe cursus op 29 augustus a.s. KERKHOFSWEG 8 HOLTEN In een van de werkgeversbladen is een lans gebroken voor het op nemen van liefst 20.000 Italiaanse arbeiders in Nederlandse fabrie ken, anders zou er een aanzienlijke vertraging ontstaan in de econo mische expansie van ons land. Het is een mening, die getuigt van optimisme en vertrouwen in de toekomst en als zodanig passend in de geestesgesteldheid van het ogenblik. Zo min wij ons echter nim mer mogen laten leiden door overdreven pessimisme, zo moeten wij ook trachten in het optimisme niet met de voeten boven de begane grond te gaan zweven. Welke omstandigheden zijn er voor en tegen het opnemen van vreemde arbeidskrachten in Nederland? Het voordeel van vreemde hulptroe pen in de arbeid ligt in de mogelijkheid om service te verlenen bij de uitvoering van export-orders. Nu worden er dikwijls lange levertijden gevraagd, die de „good will" van een opkomende industriële na tie niet versterken. Met hulp van vreemde kracht zullen wij dus tijdig kunnen leveren. De aanwe zigheid van enige arbeidsreserve zal overdreven looneisen en al te grote da ling van produktiviteit bij de eigen krachten voorkomen. Dat is ook een voor deel, dat vooral van werkgeverszijde zeer gewenst wordt. Op de kostprijs van het produkt zal de bijstand van Italianen gun stig uitwerken. Deze laatste stelling zal echter nog bewezen moeten worden. Van werknemerszijde zal de toevoer van vreemde krachten worden tegenge werkt. Hoe schaarser de arbeidskracht, hoe gunstiger de positie van de aanwezige kraóhten voor verbetering van loon- en andere arbeidsvoorwaarden. Tussen deze twee uitersten ligt de waarheid, die opti maal gediend wordt wanneer wij het landsbelang op langer zicht gaan be schouwen Laten wij optimistisch zijn en aanne men dat de voorspoed van heden enkele jaren aanhoudt. Dan moeten wij bij wer ving van Italianen deze mensen de ga rantie geven, dat ze enige jaren kunnen blijven werken. Er moeten wervings- en reiskosten gemaakt worden en wij moe ten behoorlijke woonruimte aanbieden, die wij voor onze eigen bevolking nog on voldoende hebben. Wij moeten die vreem delingen dan als goed gastheer in het aanbieden van woonruimte voor laten gaan. Dat zal terecht op verzet stuiten. Vervolgens komt er een aanpassings- en inwerkp'eriode voor de vreemdelingen, die ook tijd en geld kost. Tegen de tijd dat de gasten volop in het produktiepro- ces kunnen worden opgenomen, hebben wij ze niet meer nodig omdat de conjuc- tuur terug loopt ofwel de kosten zo hoog worden dat nog beter aan een Neder lander dubbel of anderhalf maal zoveel loon als normaal kan worden gegeven. In dit verband is het nuttig te den ken aan de ervaringen, die verschillende Europese landen hebben opgedaan bij het werven van vreemde mijnwerkers. Toen er een depressie kwam in de afzet van kolen, ontstonden er moeilijkheden met deze gasten. Het slotstuk is meestal dat de voordien goede betrekkingen, die tus sen de betrokken landen bestaan, er niet beter op worden. Vervolgens moeten wij bedenken, dat wij een emigratieland zijn. Op lang zicht hebben wij een export van arbeids kracht geprojecteerd, waaraan wij ook in een tijd van gunstige conjuctuur ons deel leveren. Wij moeten de sluizen naar de jonge landen open houden voor minder goede dagen. En als dat uitzicht op lange termijn zo veranderd is, dan wordt het tijd om de emigratiepolitiek te wijzigen en zeker geen subsidie meer te verstrekken aan weggaande arbeidskrachten. Wij zijn er van overtuigd dat dit kortzichtig zou zijn. Even kortzichtig zou het zijn voor een uitzonderlijk tijdperk Italianen aan te trekken, die toch alleen naar ons land zouden komen met vooruitzichten voor de toekomst. In plaats van de overbevolking te ver meerderen zullen wij er beter aan doen te rade te gaan in hoeverre wij de pro duktiviteit van het bestaande arbeidspo tentieel nog kunnen versterken. Liever belastingvrije overuren tot nader order, bij voorkeur verbetering van efficiency der bedrijven, bij voorrang samenwer king tussen ondernemingen om tot een zo goed mogelijk gebruik van werkkracht te geraken, dat alles is te prefereren. En in hoogste nood eeQ verbruiksbeperking in het binnenland ten bate van de export. De invoer van vreemde arbeidskrach ten brengt èn de gast èn onszelf in dat aardse dal waarin wij vele hete tranen zullen schreien. drs. Mierlo.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 3