Uit Holten's historie P.T.T. bestelde een bruidspaar Veiligverkeersrit Motorclub attractief, maar deelname onvoldoende P.V. „De Bergvliegers" Gezondheid e" genezing vo<yi cüz huU-cL „H.M.V." bestaat 15 jaar Jubileumconcert in „Irene" Show wan Royal leste! Greys ^TBABYDERM E0^— Soli Deo Gloria neemt deel aan Zangavond in Enter Oude man brak heup TANTE POS TOT ALLES IN STAAT De P.T.T. in Holten had woensdagmor gen een wel zeer bijzondere en buitenge woon omvangrijke bestelling te verzorgen. Om half twaalf traden ten gemeente huize in het huwelijk de heer H. J. Aaf- tink in Holten algemeen bekend als „Luukske" besteller der P.T.T., en mej. Mien Somer, tot voor kort kraamverzor- ster te Lochem. Toen] het bruidspaar na de voltrekking van het huwelijk door de gemeente-secre taris, de heer G. J. Langenbarg, 't bordes van het gemeenjtehuis afstapte, stonden daar de collega's van de heer Aaftink in groot tenue met de keurig met groen ver sierde P.T.T.-driewieler om het bruids paar in ontvangst te nemen. Onder grote hilariteit van de talrijke nieuwsgierigen i dat er wat bijzonders zou gebeuren was reeds uitgelekt stap ten bruid enj bruidegom op de driewieler en omringd door de bestellers ging het naar hotel Holterman, waar deze delicate bestelling werd afgeleverd. Op het voertuig was een grote adres kaart aangebracht waarop vermeld stond „Het Bruidspaar van de dag", Dorpsstraat, Holten. Afz. Burgerlijke Stand Holten. Expresse bestelling". Ook de buren in de Oranjestraat lieten zich niet onbetuigd. Op het dak van de woning waar het bruidspaar zijn intrek zou gaan nemen prijkte een; grote ooie vaar met het bekende pakje in de snavel en aan de waslijn, vanaf het dak, hingen reeds de babykleertjes en luiers. Dat men hiermede de hoop op een vruchtbaar hu welijk uitsprak was duidelijk. Op de brui loft zijn daarop 's avonds ook de nodige zinspelingen gemaakt. Beide echtelieden zijn n.l. de dertig al gepasseerd. De duivenklolc registreerde. Uitslag Fx'iedberg. Afstand 271 km. Aantal duiven: 39. 1 L. Gazan 55 pt. 2 C. W. Beeves 49.7 pt. 3 G. Steunenberg 49.7 pt. 4 G. Veldhuis 46 pt. 5 J. Schoneveld 42.9 pt. 6 J. Schoneveld 35 pt. 7 G. Steunenberg 32.3 pt. 8 'H. J. Aaftink 31.3 pt. 9 C. W. Reeves 30.2 pt. 10 G. Steunenberg 30.2 pt. 11 G. Steunenberg 27.6 pt. 12 L. Gazan 27.1 pt. 13 C. W. Reeves 27.1 pt. Prijs- en poulewinnaar: de heer L. Ga zan. Stand na 2 vluchten: 1 C. W. Reeves 183 pt. 2 L. Gazan 171.8 pt. 3 G. Steunenberg 169.2 pt. 4 G. Veldhuis 134.7 pt. 5 J. Schoneveld 129.7 pt. 6 H. J. Aaftink 55.8 pt. De prijs werd beschikbaar gesteld door drogisterij „De Vijzel". Uitslag Würzburg. Afstand 370 km. Aantal duiven: 46. 1 J. Schoneveld 86.7 pt. 2 G. Steunenberg 85.3 pt. 3 J. Schoneveld 84.4 pt. 4 J. Schoneveld 81.3 pt. 5 C. W. Reeves 80.4 pt. 6 J. Schoneveld 74.9 pt. 7 G. Steunenberg 71.3 pt. 8 J. Schoneveld 69.5 pt. 9 G. Steunenberg 69.1 pt. 10 G. Veldhuis 64.1 pt. 11 G. Steunenberg 62.3 pt. 12 C. W. Reeves 58.2 pt. 13 G. Steunenberg 54.1 pt. 14 H. J. Aaftink 51.9 pt. 15 G. Veldhuis 37 pt. Prijswinnaar: de heer C. W. Reeves. Poule-winnaar 5 ct.: de heer J. Schoneveld met no. 4; Poule-winnaar 10 ct.: de heer G. Steunenberg met no. 2; Poule-winnaar 15 ct.: de heer C. W. Reeves met no. 5. De prijs werd beschikbaar gesteld door de Fa. M. v. d. Maat. VRIJGESTELD De dienstplichtige der lichting 1959, W. Bunt, Holterbroek 76, werd een jaar vrij gesteld van de dienstplicht wegens per soonlijke onmisbaarheid. DIPLOMA II.B.S. Willy Koopman, Dorpsstraat, slaagde te Almelo voor het diploma HBS B. Enkele weken geleden was het 15 jaar geleden, dat de Holtense Muziekvereni ging H.M.V. werd opgericht. Vóór de oorlog waren er in Holten twee korpsen, nl. H.M.V. en het Chr. Fanfare gezelschap „Excelsior", die zich in mei 1945 samenvoegden tot de Holtense Mu ziekvereniging H.M.V. Sinds de oprichting in mei 1945 is het met H.M.V. naar wens gegaan. Onder de zeer deskundige leiding van wijlen de heer Joh. F. Heleenders werd iedere week flink gerepeteerd en in 1947 werd reeds deelgenomen aan het Federa tief Muziekconcours te Joure. H.M.V. kwam uit in de le afdeling Fanfare. Ge zien de muziek die op de extra repetities in Holten werd „gemaakt" mocht men de uitslag met vertrouwen tegemoet zien, doch dit vertrouwen kreeg in Heerenveen, waar men de nummers nog even door nam, een lelijke knauw, want het ging maar zo zo. De slechte generale bleek een uur later het preludium te zijn geweest voor een glanzend succes. Honderd zestien punten gaf de jury n.l. Zestig punten voor het keuze-nummer en zesen vijftig voor het verplichte werk. Welk een feest in Joure, waar de muzi kanten en een groot aantal supporters van H.M.V. een cafó „bezetten" en welk een grootse ontvangst bij de terugkeer in Holten. De 116 punten in Joure betekenden „promotie" naar de afd. „uitmuntendheid" en ook in deze afdeling voelde het korps zich goed thuis, want het volgende jaar kwam H.M.V. op het concours in Wolve- ga met maar liefst 114 punten uit de bus, resp. voor het keuze- en verplichte num mer 58 en 56 punten. In 1950 werd op liet concours te Eist (Betuwe) met precies 100 punten een eer ste prijs behaald in de Ere-afdeling, en in juni 1951 werd op het concours te Hen gelo (G.) met 107 punten de hoogste sport op de muzikale ladder: de Vaandelafde ling, bereikt. EEN PUNTJE TE WEINIG In de zomer van 1952 werd op het con cours in Beilen (Dr.) de eerste poging gewaagd om in het bezit te komen van het Federatie-vaandel. Twee ensemble's kwamen in de afd. Fanfare uit, t.w. het muziekkorps van de politie uit Groningen en H.M.V. Toen bei de korpsen het verplichte werk hadden „gemaakt" was duidelijk gebleken, dat er bij de dirigenten verschil in opvatting be stond. Die van de dirigent uit de Martini- stad bleek volgens de jury de meest juiste te zijn en de dienaren van de Heilige Her mandad kregen het Federatievaandel. H.M.V." kreeg 51 punten voor het keu zenummer en 49 punten voor het verplich te werk: de honderd punten waren wel voldoende voor een eerste prijs, maar aan- Als bijzondere attractie van het CHI- Enschede zal het Engelse militaire orkest van de Royal Scotch Greys de muzikale omlijsting verzorgen en een show geven op het toernooiveld. De beroemde band telt ruim 30 muzi kanten en staat onder leiding van de ka pelmeester D. W. Turner. Het optreden geschiedt in het aloude gala-uniform: ro de tuniek, blauwe broek, witte koppel en zwarte kolbak (berenmuts). Deze band zal nog worden versterkt door een 15-tal „pipers" (doedelzak-spe- 'ers) in Schotse uitmonstering: baretten, plaids, kilts en witte slobkousen. De „pi- pers" zullen naast hun muzikale presta ties een aantal Schotse dansen (o.m. een zwaard-dans en de z.g. Highland Fling) demonstreren. The Royal Scotch Greys is een cavalerie regiment dat behoort tot een der oudste wapens van Engeland. Koningin Elisa beth II volgde bij haar troonsbestijging in 1952 haar vader op als „Colonel in Chief" van het regiment. Het heeft een roemruchte staat van dienst gedurende de bijne drie eeuwen van zijn bestaan. gezien voor elk nummer minstens 50 pun ten gehaald moeten worden om in het be zit te komen van het vaandel ging men zonder vaandel en met een teleurstelling rijker huistoe. Voordat men echter uit Bei len vertrok was reeds besloten om zo gauw mogelijk weer naar een concours te gaan, want, zo zei men: „het zit er in". In september ging H.M.V. naar Groenlo en hier kwamen de punten, die nodig wa ren ,er ruimschoots uit. Totaal 107, resp. 53 voor het keuze- en 54 voor het vex*- plichte nummer. Feest onder de Holtena ren in Groenlo en een grootse huldiging bij de thuiskomst. De eerste wimpel werd in juli 1955 in Batmhen behaald, doch voor het behalen van de 2e wimpel waren 2 concoursen no dig, n.l. Heerde en Heino, resp. in mei en juli 1958. Naar Heerde trok men vol goe de moed en in de beste stemming. Voor het vertrek werden in de hal van de Dorpsschool de nummers nog even doorge nomen en de tevreden lach op het gezicht van de dirigent Iman J. Landheer maakte commentaar overbodig. Hoe geheel an ders liep het in het van Meurspark in Heerde af. In het verplichte nummer raakte men er finaal uit en de dirigent tikte af. Het keuzenummer werd ondanks alles zeer goed vertolkt en het werd nog een tweede prijs. In de ontvangstgelegenheid (zaal Koet sier) heex'ste een down-stemming. Nadat uitvoerig over de oor-zaak van de „deba cle" was „nagekaart", klom de voorzit ter van de supportersclub Jan Wiggers op een tafel en z'n vondst H.M.V. betekent „Hou Moedig Vol" werd met een storm achtig applaus onderstreept. De down-r barriëre was doorbroken. H.M.V. hield vol en 2 maanden later bevestigde in Heino de Fedex'atie-voorzitter de 2e wim pel aan het vaandel. GROTE STEUN VAN BEVOLKING Dat het korps in de loop der jaren steeds weer tot schitterende prestaties kwam en uiteindelijk de hoogste top be- i'eikte, dankt het voor een groot deel aan de Holtense gemeenschap op wiens mo rele en financiële steun men steeds mocht x'ekenen. Dank zei financiële medewerking kon het korps in 1951 in een uniform worden gestoken en juist 2 jaar geleden kon, dank zij renteloze voordelen, worden over gegaan tot gedeeltelijke vernieuwing van de instrumenten. Ook kon mede dank zij de lompen-actie worden overgegaan tot het oprichten van een drumband en deze band behaalde op het concours te Haarlo (Eibei'gen) in sep tember van 1959 een schitterende eerste prijs. Ter gelegenheid van de herdenking van het 15-jai'ig bestaan zal H.M.V. woensdag avond om 7.45 uur in gebouw „Irene" een jubileumconcert geven. Het programma bevat de volgende num mers: 1. Arnhem, mars, A. E. Kelly. 2. Sunset i'hapsodie Eric Ball. 3. Die Czürdas Fürstin, Kalman-Mellema. 4. Serenade Neapolitane, Gerh. Winkler, 5. A Holeday Suite Eric Ball. 6. Trafalgar, mars W. Zehle. GESLAAGD VOOR ONDERWIJZER De heer J. Hommes, Kolweg, slaagde te Deventer voor de „Akte van be kwaamheid als onderwijzer". Heden overleed plotse ling onze lieve broer, zwager en oom Jannes Meesterberends in de ouderdom van 75 jaar. Dat hij moge rusten in vrede. Fam. Meesterberends Holten, 23 juni 1960. N 22. DANKBETUIGING Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank aan buren, familie, vrienden en be kenden voor de vele blij ken van belangstelling, bij ons 40-jarig huwelijksfeest ondervonden. J. A. GROTEBOER J. W. GROTEBOER - BOODE Holten, juni 1960 B 119. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, bloemen en cadeaux, die wij ter gele genheid van de heropening van ons uitgebreide en ge moderniseerde café-res taurant mochten ontvan gen, zeggen wij langs deze weg hartelijk dank. Familie AANSTOOT „DE POPPE" Markelo. ALS DE MARKE IN DE SCHULD ZAT, VERWEET DE KETEL DE POT DAT HIJ ZWART WAS! EENOOR SLOEG TOE! De marke van Holten was door alle tijden heen zeer credietwaardig. Geld schieters deden die marke i'ustig voor duizenden guldens op de nek. In het jaar 1697, dus op het einde der gouden eeuw, toen allerwege de boerenstand het hoofd begon op te richten, zaten de Hol- ter boeren lelijk in de schuld. Bij de twin tigduizend gulden, op dertig gulden na, was de schuld, die op de marke rustte. Nu zullen de Holtenaren er om lachen, negentienduizend negenhonderd en zeven tig gulden. Het bedrag dat één gewoon burgerhuis kost! Maar in 1697 zaten de boeren in de marke er lelijk mee. Het was een kapitaal, waar een bai'on be- hooi'lijk van kon leven. En de marke Hol ten was een, huishouding zonder geld. De markerichter schreef een vergade ring uit. En daar werd de zaak zeer lang en zeer breed besproken. Maar de grote boeren hadden geen zin om een deel der markegronden te verkopen en de klei nen hadden geen stem in de mai'ke. Er werd een commissie benoemd, die de gi'on- den zou nazien. Er waren gronden in de marke Holten, die weinig waard waren, en die wilde men graag voor een hoge prijs verkopen. Waarlijk, de Holtenaren waren goede economen. Maar met dit al, was men bezig elkaar zand in de ogen te strooien. Intussen zaten al weer meer zil- vex-en pannen op de marke. In 1799 re kende men uit, dat de mai'kegronden der tigduizend vierhonderd en zevenenvijftig gulden waard waren en de schuld bedroeg op dat moment twee-en-twintig duizend zeshonderd eenenzestig gulden. Schrikba- x'end was het dus nog niet. Op het ogen blik zijn er gemeenten, die de ene wig met de andere los slaan. Maar Holten wilde van zijn schuldenlast af. Men nam een breeduitslaande maatregel. Men be sloot eenvoudig om alle aan de mai'ke toebehorende kotersteden te verkopen. Na tuurlijk waren er welgestelde markege noten, vooral te Deventer, die hun slag wilden slaan. Gx-ondbezit was vast bezit, daar liep niemand mee weg. De verkoop kwam. Nadat de boel getaxeerd was, kwam men in het stadswijnhuis te De venter bij elkaar. En daar in het wijn huis zaten zij, de Holter boer-en in hun stijve kleding, boeren, die jaren en jaren van generatie op generatie gepot had den, om nu hun slag te slaan. En daar zaten ook de rijke grootburgers van De venter, die het te vex-kopen deel der mar ke al onder zich verdeeld hadden. Daar zaten ook in hun sobei'e kledij de koters in angst en beven, wie nu hun landheer worden zou. En tenslotte zat stil in een hoek gedoken de kotter Eenoor uit het Holterbroek. Het mannetje zag er zeer schebberig uit. Een ogenblik dacht de markex'ichter er aan, om Eenoor te ver wijderen. Maar daar verzette zich een deel der Holter markeboeren tegen, want Eenoor, zo noemde men Jannes de Kot tel', lxad zijn ene oor verloren in de strijd tegen de Munstex-mannen. Toen Koe- berend destijds het ook op de Holter koebeesten voorzien had, had Jannes zich als jonge markescheper geweldig verzet. Voor straf hadden de Munstersen hem een oor afgesneden. En uit dankbaarheid had de marke hem later een goede kot- terplaats verhuurd, met beste grond. De Holter boeren nu vonden het al erg ge noeg dat het spulleke van dit schamel boertje door een of ander rijke heer gekocht zou worden, en, dat Eenoor op de schopstoel zou komen, en dat had Jan nes bepaald niet verdiend. Dus kon hij rustig op zijn plaatsje blijven zitten.Een- oor zat daar gelijk een tijger, die op een prooi loert. De een na de ander gingen de erfjes voor de bijl. Midden in de hitte van de strijd kwam ook het ei'f van Een oor onder de hamer. Halzen rekten zich in gespannen aandacht. De kaars ging uit en Eenoor riep: „Mien!" Algemene be weging! De notaris keek naar de lompe proletariër en vroeg voor wie hij ge mijnd had. „Natuurlijk voor mijzelf!" riep het mannetje. „Wie zijn je borgen?" vroeg de notaris en keek gedecideerd de zaal rond. Eenoor kwam naar voren en verklaarde niemand tot borgen te heb ben gevraagd en vroeg aandenotaris of hij niet dadelijk betalen kon, dan was het uit de weg. Er kwam algemeen gelach bij de boeren, zure gezichten bij de heren en een rood hoofd bij de notaris, die zich lelijk vergaloppeerd had. VAN COEVERDEN. POLITIEDIPLOMA B De wachtmeester le klas der Rijkspoli tie, de heer B. C. Hartenberg, te Holterx, slaagde voor het politiediploma B. 1,4 Vóórhellere RfgQBüjii. Baby-huidje lOUE- ZEEP Aan de door Ring Twenthe van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen georganiseerde Zangavond op za terdag 25 juni te Enter zal worden deel genomen door de Chr. Gem. Zangver. Soli Deo Gloria, dir. de heer W. van Erkelens te Enschede. Gezongen zullen worden: „Meiklokken" van H. W. de Wolff en „Slavenkoor" uit de opera Nabucco van Verdi. Met het Geref. Evang. Koor „Soli Deo Gloria" te Enschede zal onder leiding van de heer Van Erkelens aan het slot van de avond worden uitgevoerd Psalm 150 van G. Jellesma (sopraan-solo Riek Bolink- Landeweerd). De zang zal worden beoordeeld door de Enschedese musicus Charles de Wolf. De MAC „De Holterbex'g" organiseer de zaterdagmiddag in Holten en omge ving een Veilig Verkeersrit. waarvoor de deelname beneden verwachting bleef. Er vei'schenen slechts 40 deelnemers, t.w. 4 automobilisten, 10 motorrijders, 18 brom fietsers en 8 fietsers. De beide eerste ca- tegoriën hadden 38 km af te leggen, de brommex's en fietsers 22 km. De routebe schrijving was aan de hand van verkeers- vx'agen samengesteld door de heer Mout te Deventer. Zij wie ter zake nog niet vol leerd waren gingen zodoende wel eens de vex'keerde weg in, maar de route was zo uitgekiend, dat men tenslotte toch weer op de goede weg belnndde. De deel nemers ontmoetten op hun tocht nog al wat verkeersborden en velen kregen nog al wat strafpunten, doox'dat zij op een bx'ug of onder een onderdoorgang stopten of het bord „bushalte" niet als een ver keersbord telden. De ere-pi'jjs voor de beste prestatie in het snelverkeer, de Mout-wisselbeker, werd gewonnen door de heer G. Enderink te Harfsen, de ere-prijs voor het langzame verkeer, de Heineken-wisselbekex', door zijn plaatsgenoot, de heer H. Woestink. De poedelprijzenvielen vielen ten deel aan de heer J. Baxter te Neede voor het snelvex'keer (97 stp.) en H. Stukker te Holten voor het langzame verkeer (140 stp.). Na afloop reikte de voorzitter van de motorclub, de heer H. W. Goorman, in de restauratie van de OAD, met een toepas selijk woord de prijen uit, waarbij hij in het bijzonder de heer Mout dank gracht voor de opzet van de rit en de 20 contro leurs voor hun bereidheid het bestuur te assisteren. De przen bestonden uit luxe- en gebruiksvoorwerpen. De volledige uitslag was als volgt: Snelverkeer: 1. G. Enderink te Harfsen, 38 stp.;2. G. Lensink, Harfsen, 43 stp.; 3. H. Stukker, Holten, 51 stp.; 4. W. Jimmink, Harfsen, 52 stp.5. G. C. Rexwinkel, Almen, 53 stp. 6. K. Geerlink, Deventer, 58 stp. Bromfietsen: 1. H. Heijenk, Holten, 50 stp.; 2. H. J. Wuestman, Harfsen, 59 stp.; 3. B. ten Have, Harfsen, 63 stp.; 4. J. H. ter Meulen, Laren, 64 stp.; 5. H. J. Derksen, Holten, 64 stp. Fietsen: 1. H. Woesink, Harfsen, 40 stp.; 2. R. Wuestman, Harfsen, 46 stp.; 3. E. Lutjes, Harfsen, 67 strafpunten. Tijdens het binnenhalen van hooi is de 89-jarige landbouwer, de heer J. W. Kruiskamp in het Neerdorp, zaterdag middag, doordat het paard op de loop ging, van de wagen gevallen. Hij brak daarbij een heup. Zijn zoon, de heer J. A. Kruiskamp, kwam eveneens te vallen, maar kreeg geen letsel. Door de heer W. ten Berge werd als EHBO-er de eerste hulp verleend. Dok ter Nagelhout, die medische hulp ver leende, constateerde een heupbreuk en liet de patiënt met de Holtense zieken auto naar het St. Geertruidenziekenhuis te Deventer vervoeren. Zijn toestand was, gezien zijn hoge ouderdom, redelijk. PERSONENAUTO OVER DE KOP Door het springen van een achterband sloeg dinsdagavond omstreeks half acht op de Markeloseweg even. voorbij het dorp een personenauto met 5 inzittenden over de kop, bestuurd door de heer Oonk uit Max'kelo. De 5 passagiers kwamen er zonder noe menswaardig letsel af. De auto werd aan spatborden en dak echter flink bescha digd.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 3