liïi M li in Uit het plaatselijk parlement Vakantie voer ontheemde kinderen Bejaarden gaan weer op reis Hengelwedstrijd Aanbesteding bonwpodiura Aanbesteding VOETBAL avonturen van Raad beslist, dat oprichting en instandhouding landbouwhuishoud- school nodig is, maar protesteert tegen opheffing landbouwschool. Verkopen bouwterrein, salarisverbetering gemeentepersoneel, aan leg Denneboomsweg, discussie om de muziektent en klachten over rommel op hoek Waagweg-Industriestraat. De gemeenteraad heeft in zijn dinsdag avond gehouden voltallige vergadering onder voorzitterschap van de burgemees ter, Mr. W. H. Enklaar, besloten, dat de oprichting- en instandhouding van een landbouwhuishoudsehool te Holten nodig wordt geoordeeld en dat aan de O.L.M. medewerking zal worden verleend deze hier tot stand te brengen. Hij heeft echter niet nagelaten krach tig te protesteren tegen de opheffing met ingang van het nieuwe cursusjaar van de lagere landbouwschool, waartoe door het hoofdbestuur van de O.L.M., blijkens zijn uitvoerig schrijven aan de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Landbouw en Visserij is besloten. De vroede vaderen hebben dat echter op waardige wijze gedaan en duidelijk blijk gegeven van hun ernstige bezorgd heid over het beleid van de O.L.M. ten aanzien van 't lager landbouwonderwijs in zuidwest Overijssel. SCHOOL WAS AANGEPAST Ongeveer twee jaar geleden, zo bleek uit de discussies, heeft men de gemeente verzocht de bestaande school aan het nieuwe leerplan aan te passen. Dank zij de financiële medewerking van de Coöp. Boerenleenbank heeft men toen in een tijd, dat het buitengewoon moeilijk was aan geld te komen, een belangrijke ver bouwing tot stand gebracht. Toen werd verklaard, dat Holten als verkeersknoop punt de meest centrale plaats was voor dit onderwijs. Thans moet de school, die niet alleen qua gebouw en, outillage, maar ook uit hoofde van het gegeven onder wijs, een voorbeeld is voor de gehele provincie, gesloten worden. De burgemeester zei, na hetgeen er reeds over in de kranten geschreven is en in de stukken te lezen valt, niet zo heel veel meer over deze kwestie te wil len zeggen. De gang van zaken heeft een grote teleurstelling bij het gemeentebe stuur gewekt. Spreker noemde het een ernstige tegenvaller, dat men zo weinig oog heeft voor de centrale plaats, welke Holten inneemt en dat men een paar jaar geleden de gemeente rustig de school heeft laten uitbreiden. Het is wellicht een pleister op de wonde, dat men Hol ten thans een landbouwhuishoudsehool wil geven, maar onzerzijds is altijd ge zegd, dat men hier de beste diensten kon bewijzen aan beide takken van onderwijs. Men heeft hier echter niet aan gewild. De afdeling van de O.L.M. heeft sterk geageerd tegen de plannen. Het gemeen tebestuur heeft reeds eerder zijn ernstige bezwaren naar voren gebracht. Het snijdt het gemeentebestuur door het hart, dat men zo weinig aandacht aan zijn argumenten heeft willen beste den. De vraag, die de heer Soer in deze ver gadering meerdere malen gesteld heeft, of het geen tijd werd om hier ook een landbouwhuishoudsehool te stichten, heb ben wij, om de nabuurgemeente Markelo, onbeantwoord gelaten, aldus de burge meester. Thans zullen wij het recht op deze school moeten claimen. De burgemeester stelde dan ook voor overeenkomstig het voorstel te verklaren, dat landbouwhuishoudonderwijs in Holten nodig is en aan de O.L.M. medewerking te verlenen tot het stichten van zo'n school. De heer Soer (pvda) verklaarde steeds gezegd te hebben, dat in Holten bij het landbouwonderwijs ook landbouwhuis- onderwijs op zijn plaats is. Wat thans geschiedt vindt spreker geldwegsmijterij. Twee jaar geleden heeft men o.m. een groot handvaardigheidslokaal bij aan de school laten bouwen en is zij nu de enige school in de provincie, die aan de eisen voldoet. Spreker betreurt het ten zeer ste, dat de school thans opgeheven wordt. Ook de heer Landeweerd (a.r.) toonde zich ten hoogste verbaasd en ontstemd over de huidige gang van zaken. De heer Teeselink (c.h.) zeide, afgezien van het feit, dat hij geen voorstander is van openbaar onderwijs, niet blij te zijn met deze ontwikkeling. WILLEKEUR De heer Rietberg (c.h.) schetste de ontwikkeling van het landbouwonderwijs in de gemeente en noemde deze ontwik keling een willekeurig beleid. Met land bouwhuishoudonderwijs is spreker blij, maar hij kan geen waardering hebben voor de opheffing van de uitstekende landbouwschool. De motieven, welke thans worden aangevoerd golden voor twee jaar ook al. Toen heeft men ons echter laten bouwen. De heer Rietberg noemde het een gevoelig verlies, dat het hoofd der school, de heer A. J. Snijders, uit de gemeente zal gaan vertrekken. De heer Sprokkereef (alg. bel.) sloot zich in zijn afkeuring van het beleid van de O.L.M. bij de vorige sprekers aan en noemde de sluiting der Holtense school een enorm verlies. Niet alleen om de school, maar vooral ook om de arbeid van de leerkrachten. De heer Snijders is de centrale figuur onder de landbouw bevolking en men moet er niet te licht over denken, dat deze straks de gemeente zal moeten verlaten om zich in Bathmen te vestigen. Spreker ziet echter geen mo gelijkheid om deze centraal gelegen landbouwschool te behouden. Nadat de voorzitter nog met dankbaar heid heeft gewaagd van de medewerking van de Boerenleenbank en verschillende vragen heeft beantwoord, besluit de raad landbouwhuishoudonderwijs noodzakelijk te verklaren en de gevraagde medewer king aan de O.L.M. te verlenen. Dit houdt echter niet in, zoals de voorzitter uitdruk kelijk verklaarde, dat de raad niet pro testeert tegen de opheffing van de lagere landbouwschool. Voordat de raad zich over de plannen met het landbouwonderwijs uitsprak, werd de heer A. Battink, adjunctcommies A ter secretarie, beëdigd als waarnemend ge meente-ontvanger. Een verzoek van de heer J. W. H. Slot man, om het bouwverbod op zijn grond aan de Aalpolsweg op te heffen, werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. DENNEBOOMSTRAAT Voor de aanleg van de Dennebooms weg werden gronden gekocht: van B. Maats 125 m2 voor f 552.50, van W. F. Reilink 124 m2 voor f 750.en van de Erven J. D. Vincent 210 m2 voor f757. inclusief schadeloosstellingen. Aan mevr. S. M. H. Wanrooij-Boelen te Velp en de heer M. A. Minkema te Rozendaal (G.) werd resp. 1033 m2 en 1477 m2 bouwterrein verkocht aan de O. Diepenveenseweg en de Jeurlinksweg voor f 8100.en f 8700.Aan H. W. Schippers werd 140 m2 bouwterrein ver kocht aan de Schoolstraat voor f1036. aan de Douairière A. P. R. C. Baron van der Borch van Vervolde 586 m2 aan de Jeurlinksweg voor f 1000.en aan de heren L. C. v. d. Bovenkamp en M. van Guilik, architecten, 1423 m2 bouw terrein aan de Haarstraat voor de bouw van 4 woningen voor f 15.500. Met de Diaconie der Herv. Gemeente kwam een kleine grondruiling tot stand achter Irene. WONINGWETWONINGEN De door de gemeente te bouwen 13 wo ningwetwoningen (waaronder 5 bejaar denwoningen) kunnen in de Gaarden nog gerealiseerd worden, zeide de voorzitter in antwoord op de vraag van de heer Soer. Een aantal salarisverordeningen en een premiespaarregeling voor het ge meentepersoneel, werden, nadat de heer Sprokkereef uitgesproken had, dat hij het verlenen van terugwerkende kracht niet erg bewonderen kan, aangenomen. Aan de heer G. J. Nekkers werd als voorman-reinigingsdienst en aan de heer H. C. F. Weiland werd als onderwijzer der o.l. dorpsschool op hun verzoek eer vol ontslag verleend wegens pensione ring en benoeming als hoofd te Heerlen. ONDERWIJZER U.L.O. De heer H. P. O. C. Koning te Almelo werd benoemd tot onderwijzer aan de openbare u.l.o.-school. De raad besloot een garantie te verle nen aan de W.M.O. voor de aansluiting van 14 zomerhuisjes aan de drinkwater leiding op het zomerhuisjesterrein tot een bedrag van f 660.die door belang hebbenden is gewaarborgd. Voor inrichting van de openbare kleu terschool en aankoop van meubilair voor de openbare u.l.oschool werden credieten van onderscheidenlijk f 8700.en f 3564. verleend. Aan de Chr. kleuterschool zal alsnog een bedrag van f 3148.71 uitgekeerd wor den voor inrichting en tuinaanleg. MUZIEKTENT Bij de rondvraag informeert de heer Klein Velderman (alg. bel.) naar de bouw van de muziektent. Er gaan geruchten, aldus de heer Klein Velderman, dat de muziektvnlt niet ge bouwd zal worden. Men zegt ook, aldus de voorzitter, dat de VVV-tent wel gebouwd wordt en de muziektent niet. Deze laatste is door G.S. nog niet goed gekeurd. Overigens gaat het hier om een afwegen van belangen, waarbij het dage lijks bestuur op de beslissing van hoger hand geen invloed heeft uitgeoefend. Men moet het zwaarste laten wegen wat het zwaarste is. De gemeentte beschikt niet over de middelen en de financiering moet plaats vinden uit een extra bijdrage uit het gemeentefonds. De heer Westerik (C.H.) wijst er nog op, dat beide noodzakelijk zijn voor het ontplooien van activiteiten voor de be vordering van het toerisme. De heer Soer (P.v.d.A.) meende dat de gemeente een schuld heeft in te lossen, omdat zij het gebruik van de huidige tent onmogelijk heeft gemaakt. Ook de heer Brands pleit voor een spoedige bouw van de muziek tent. De voorzitter deed mededeling van een geschenk der gemeente Baam in de vorm van 750 dahliastekken voor in de oorlog aan kinderen uit die gemeente verleende gastvrijheid. Bij de bloei zal een plechtige overdracht plaats vinden. De raad aan vaardt het geschenk met dankbaarheid. Er is een variëteit Holten en Markelo, die echter zoals de voorzitter met een grapje opmerkte niet iin hetzelfde bloembed geplaatst konden' worden anders gebeurden er misschien ongelukken (riva liteit terzake van het landbouwonderwijs. Red.). DICTATORS? De heer Soer zegt geen bewondering te hebben voor de bouw van hoge muurtjes. Op grond van hetgeen hieromtrent reeds voorgevallen is, ziet hij bij gemeentewer ken dictators. Muurtjes van 1,70 m hoog aan de uiteinden van de woningcomplexen vindt hij verschrikkelijk. De voorzitter wijst er de heer Soer op, dat er bij gemeentewerken geen; sprake is van dictators. Het beleid van het hoofd van dienst is het beleid van b. en w. en daar moet ook de raad achter staan. Hij zou het op prijs stellen wanneer de heer Soer zijn woorden] terugnam. De heer Soer: „als ze gelijk hebben wel". De voorzitter wijst er op, dat men oog moet hebben voor de moeilijke positie van het hoofd van gemeentewerken. De heer Soer wijst op de rommel op de hoek van de Waag weg en de Industrie straat. De heer -Klein Velderman sluit zich hierbij aan, en wijst op het feit, dat men anders gaarne werkt met de schoon heidscommissie. De voorzitter antwoordde zich ook te hebben geërgerd aan de toestand daar en zegt toe te zullen nagaan of hier wat aan te doen is. De heer Klein Velderman wijst er nog op, dat de entree tot het industrieterrein in het belang van eventuele verdere in dustrievestiging ordelijk dient te zijn. De heer Jansen beklaagt zich over de ergerlijke vernieling van mooie boomp jes, Larixen enz., langs de Motieweg. Hij noemt het afkappen van deze boompjes schandalig. Nadat nog enkele vragen zijn beant woord, sluit de voorzitter de vergadering. Holtense brandweer behaalde 4e prijs Tijdens de zaterdagmiddag te Almelo gehouden brandweerwedstrijden, geor ganiseerd door de wedstrijdcommissie van de Ned. Vereniging van Brandweer commandanten en de Kon. Ned. Brand weer Vereniging, behaalden de Holtense brandweerlieden de 4e prijs met 207 pnt. Zij namen deel in de derde klasse, waarbij zij nadat iedere deelnemende ploeg in een bepaald gebouw geconcen treerd was, zodat zij niet het werk van hun voorgangers konden afzien een schriftelijke opdracht ontvingen en het verder aan de bevelvoerders was over gelaten de opgedragen taak te doen uit voeren. Zeventien ploegen uit Overijssel namen aan de wedstrijd deel. De uitslag was als volgt: 1 Losser 1 215 pi; 2 Ootmarsum 214 pt.; 3 Denekamp 2 211 pt.; 4 Holten 207 pt.; 5 Borne 206 pt.; 6 Losser 2 195 pt.; 7 Losser 3 189% pt.; 8 Denekamp 3 172% pt.; 9 Wijhe 169% pt.; 10 Vriezenveen 166 pt.; 11 Slagharen (gem. Hardenberg) 162% pt.; 12 Raalte 157 pt.; 13 Hellendoorn 141% pt.; 14 Wel- sum' (gem. Olst) 139% pt.; 15 Wezepe (gem. Olst) 124% pt.; 16 Bergentheim (gem. Hardenberg) 107% pt.; 17 Diepen veen 107 pt. Er waren zes prijzen beschikbaar, wel ke na afloop in de kantine van de Kon. Textielfabrieken Nijverdal-Ten Gate werden uitgereikt door de waarnemend inspecteur van het brandweerwezen in Gelderland en Overijssel, de heer Aal- dijk te Arnhem. De door het bestuur van de Holtense Handelsvereniging te organiseren tocht voor bejaarden zal plaats vinden op maandag 18 juli a.s. Gegadigden voor dit uitstapje kunnen zich hiervoor opgeven bij de bestuursleden, de heren G. Wis- sink, J. Metzger, H. Bouwhuis, E. Dik kers, A. M. Nijkamp, T. Stokkers H.zn., F. J. Schuppert en J. W. H. Slotman, alsmede bij de heer H. Bosman, oud-be steller der PTT. De heer Bosman zal de bewoners van het dorp en omgeving bezoeken ten einde van hen een kleine bijdrage te vra- gèn voor dit uitstapje, dat telkens weer zo'n feestelijke dag vormt voor de oud jes. Hij zal daarbij de autobezitter niet overslaan, omdat deze keer de tocht met bussen zal worden gemaakt en zij dus niet hun tijd en auto beschikbaar behoe ven te stellen. Hetgeen velen wellicht goed zal uitkomen in verband met za- kendrukte enz. Voor* de eerste hengelwedstrijd, welke de Holtense hengelsportvereniging „De Rietvoorn" zondagmorgen in het Twen- te-Rijnkanaal ter hoogte van het woon wagenkamp te Lochem organiseerde, be stond een grote belangstelling. Dertig deelnemers legden om 9 uur in en visten tot 11 uur, toen het eindsignaal klonk. Het resultaat was na twee uren van spanning, wie de meeste vis zou vangen niet zo daverend. Lang niet alle deelnemers mochten het genoegen smaken een baarsje uit het water te slaan. De berichten over de vangsten in het Twente-Rijnkanaal zijn trouwens se dert de opening van het seizoen niet hoopgevend. De uitslag was, dat voor dit eerste deel van de wedstrijd de volgende ronde wordt in juli gevist in de Schipbeek zes hengelaars vangsten konden melden, t.w. 1 A. Eggink, Markelo 57% cm; 2 B. Kers, De Wippert 35% cm; 3 G. J. van Aefst, Holten 32 cm; 4 H. Kettelarij, Holten 19% cm; 5 G. Kettelarij, De Wip pert 19% cm en 6 Arendsen, Goor 18 cm. GESLAAGD VOOR HOOFDLEIDSTER Onze oud-plaatsgenote mej. Aly M. Wegstapel, thans leidster bij het Chr. Kleuteronderwijs te Apeldoorn, slaagde voor de Akte B (Hoofdleidster). Voor rekening van de Kerkeraad der Geref. kerk had zaterdagmiddag de aan besteding plaats voor het bouwen van een podium met kelder- en bergruimte aan het gebouw „Rehoboth". Er werd als volgt ingeschreven: Timmerwerk fa. Rietman en Langkamp f 4985,-. Metselwerk: fa. Meerman en Voordes f 7883 fa. Gebr. Meerman f 7613 fa. Jansen en! Klein Velderman f 7483 fa. H. Koopman en Zoon f 7169 MULO-DIPLOMA De leerlingen van de Holtense open bare ulo-school A. H. Bronsvoort, B. J. Oplaat en F. J. Sluiter slaagden dinsdag te Deventer voor het mulodiploma A met middenstandsdiploma. Henk Podt te Hol ten en Joh. Bronsvoord, Loo, Bathmen, slaagden donderdag voor het diploma B. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGEN De dezer dagen voor de Vereniging „A.V.O." gehouden collecte heeft een be drag van f 175,opgebracht. Deze foto geeft een beeld van de offi ciële opening van de lagere landbouw school alhier op 20 december 1951. Het moet voor de voorzitter van de OLM, Ir. J. Baas, die men hier op de voor grond ziet (2e van links) beslist geen prettige gedachte zijn, dat deze school zal worden opgeheven, terwijl het nog geenszins zeker is, dat daaiwoor een iandbouwhuishoudschool in hetzelfde gebouw in de plaats zal komen. Officiële publicatie TIJDELIJKE AFSLUITING ESPELODIJK Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat in verband met het leggen van een duiker de Espelodijk vanaf de Manenschijnsweg tot aan de Beumersteeg op 28, 29 en 30 juni a.s. of zoveel langer of korter als de werk zaamheden zulks noodzakelijk maken, voor alle verkeer afgesloten zal zijn. Holten, 21 juni 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR .burgemeester. G J. LANGENBARG, secretaris. Woordbediening tijdens vakantie Tijdens de vakantie van Ds. R. A. Hoog kamp zal op de zondagen 10, juli, 17 juli, 24 juli, 31 juli en 7 augustus resp. het Woord worden bediend door Ds. A. J. W. Vogelaar te Almelo; Ds. J. W. Dragt te Haren (Gr.); Ds. R. A. Flinterman te 's- Gravenhage-Oost; Ds. G. Morsink te Aal ten en Ds. D. Veenhuizen te Utrecht-Z. De Overijsselse Stichting „Het Ont heemde Kind" heeft weer een beroep gedaan op het comité, dat hier bestaat, om vluchtelingenkinderen in onze plaats een prettige vakantie te bezorgen. De stichting stelt zich voor de kinde ren dit jaar uit te nodigen voor een ver blijf van 2 t.m. 30 augustus. De leeftijd der kinderen zal liggen tussen 6 en 13 jaar, ingedeeld in groepen van 6-10 jaar en van 10-13 jaar. Er zullen niet alleen vluchtelingetjes uit de Oostduitse zóne worden uitgenodigd, maar ook „Heimat- losen": Polen, Letten, Estlanders en Joegoslaven. Al deze kinderen spreken Duits. Een bezoek van enige leden van het bestuur der stichting aan verschillende plaatsen in Duitsland heeft de overtui ging versterkt, dat door de stichting en haar contact-comité's nog veel goed werk kan worden gedaan met het organiseren van deze vakantie-uitstapjes. Het plaatselijk comité doet dan ook een dringend beroep op de ingezetenen cm, indien enigszins mogelijk, hun wo ning beschikbaar te stellen voor één of meer vakantiegangertjes. Liefst door die gezinnen waar kinderen zijn van gelijke leeftijd als het (de) gevraagde kind eren). Er moet een eenpersoons bed voor het kind beschikbaar zijn, zo mogelijk een apart kamertje, want dat zou een onge kende weelde zijn. De kinderen zijn verzekerd tegen wet telijke aansprakelijkheid jegens derden (niet jegens het pleeggezin) en aangeslo ten bij een Krankenkasse, die de kosten van arts, apotheek, ziekenhuis enz. draagt. Zij, die een vluchtelingetje willen op nemen in genoemd tijdvak, worden vriendelijk verzocht zich zo spoedig mo gelijk in verbinding te stellen met de contact-persoon voor Holten, de heer W. ten Berge, hotel Holterman alhier. Bij voorbaat dank voor Uw medewerking. ABS I HOLTEN I 4—3 In de eerste van een vijftal te spelen wedstrijden tegen ABS uit Bathmen, met als inzet een grote beker, moesten de Hol tenaren een kleine nederlaag incasseren. De Holtenaren begonnen met een licht overwicht dat ze bijna de gehele wedstrijd wisten te handhaven. Na een kwartier spelen lanceerde de Bathmense rechtsbui ten een bal naar zijn collega op de lin kervleugel en deze schoot van dichtbij onhoudbaar langs A. Vincent, 10 De voorhoede van de rood-zwarten kreeg niet veel kans bij de hechte Bath mense defensie, die niet veel moeite had met de slordig plaatsende Holtense voor- waartsen. Bij een doelworsteling voor het Holten se doel schoot één der Holtense backs via een andere achterspeler in eigen doel, 2—0. Nog voor rust slaagde rechtshalf H. J. ten Velde er in met een hard schot een der vele aanvallen af te werken, 2-1. Na de rust trachtten de rood-zwarten door hard werken de stand wel een beter aanzien te geven, maar het was toch weer ABS dat scoorde. Het werd 3—1 toen de midvoor van de thuisclub een schot affvuurde, waar Vincent overheen dook. Toch bleef de spanning er in toen linksbinnen Jansen een hoekschop goed afrondde, 32. Vooral de linkervleugel van de gasten was gevaarlijk. Herhaaldelijk werd de Bathmense veste belaagd, maar een goal viel weer aan de andere zijde door een misverstand tussen A. Traanman en A. Vincent, 42. De Holtense ploeg bleef vechten voor een beter resultaat en een tweetal scho ten belandden in het zijnet en een bui tenspel-goal werd geannuleerd. Door M. Klein Velderman, die een voorzet van rechts afrondde, werd de stand 43. ABC trok zich terug in de verdediging en verder dan een schot van G. Paalman tegen de paal kwam Holten niet. E. Maats speelde bij Holten een goede partij. A.s. zaterdag junioren A en B tegen Olst thuiswedstrijd 63. Alles lijkt nu verder heel gemakkelijk zou je zo zeggen. Het tanden-en-ogenschip is eerloos door de golven verzwolgen. Jef en zijn vrienden drijven red deloos rond en onze „Brul" wordt, door sterke moto ren gedreven, naar het einddoel geleid! Maar avon turen laten zich niet zo gemakkelijk aan een touwtje leiden en daarom gebeurde er, vóórdat ze de race wonnen, iets héél ergs! Bloobeest, de altijd actieve bestrijder van lege ma gen, was in de kombuis doende een dozijntje eieren te bakken. Juist wilde hij een eitje op de rand van de koekepan stuktikken, toen een verschrikkelijk ge kraak hem door merg en been drong. „Wat een raar ei!" mompelde hij onthutst. „Wat een lawaaiei"! Maar er was iets véél ergers gebeurd dan het kraken van een ei! De ouwe romp van de „Brul" kon die nieu wigheid in zijn inwendige blijkbaar niet verdragen en brak onverwachts met een luid gekraak in tweeën!

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2