Ter Horst jubileum: Onvergetelijke dagen Feestviering kende veel hoogtepunten De heer J. J. ter Horst ereburger van Rijssen Rolot, de Nederlandse versie van Duitse Lotto Voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren" Défilé van Rijssens verenigingsleven demonstratie van verbondenheid van Rijssen met Ter Horst Co. Spahi's: Fantastische ruiters Indrukwekkend tafereel. Voortreffelijk programma Hoogtepunt van feestelijkheden: Fantastisch vuurwerk Prachtige demonstratie van Bergruiters en Ponyclub J. J. ter Horst eerste ereburger van Rijssen avonturen van Pepito De werknemers van de N.V. Ter Horst en Co. hebben onvergetelijke dagen be leefd tijdens de viering van de jubileum feesten en de dankbaarheid en de waar dering voor de wijze waarop de directie van het jubilerende bedrijf haar werk nemers in de feestviering heeft betrok ken, is algemeen bijzonder groot. Dat de directie ook de gepensioneer den op zulk een duidelijke wijze in de feestviering heeft laten delen, waarvoor de „rustende" Rijssenaren wel bijzonder dankbaar waren, is een bewijs, dat bij Ter Horst en Co. de opvatting geldt, dat de band, die er tussen de leiding en de werknemers van het bedrijf bestaat, ■hecht en sterk moet blijven. Nadat de Ter Horst-gemeen schap de vorige week donderdag de officiële her denkingsavond meemaakte, waarvan wij in het nummer van de voiüge week uit voerig berichtten, was de vrijdag aange wezen als feestdag, die ook inderdaad het meeste indruk heeft gemaakt. De dag werd ingezet met de onthulling en de aanbieding van het jubileumge schenk van de werknemers aan de direc tie. Zoals de heer Nieuwenhuis in zijn toespraak de avond tevoren reeds had gezegd, was de gehele Ter Horst-ge meenschap spontaan bereid gevonden de directie een geschenk aan te bieden en besloten werd middels een monumentale fontein de herinnering aan het jubileum levendig te hóuden- Namens de werknemers droeg de heer H. Nieuwenhuis het geschenk, dat door de oudste directeur, de heer J. J. ter Horst, werd onthuld en in werking werd gezet, over. De heer A. H. ter Horst sprak namens de directie zijn grote erkente lijkheid voor deze geste van het perso neel uit. Onmiddellijk na de onthulling van het geschenk door het personeel kwam de gemeenteraad in openbare zitting bij een. Besloten werd om de oudste direc teur van de N.V. Ter Horst en Co., de heer J. J. ter Horst (geboren op 27 sep tember 1882) te benoemen tot ere-burger van de stad Rijssen. Burgemeester Land weer formuleerde de overweging, die tot dit besluit had geleid, met de gx*ote ver diensten van de heer J. J. ter Horst te re leveren, enerzijds als directeur van Rijssens grootste onderneming, ander zijds uit de verdiensten van de heer Ter Horst als raadslid en wethouder van de gemeente Rijssen. In een geheime zitting had de raad reeds besloten de mogelijkheid te openen tot het benoemen van ere-burgers van de stad voor figuren, die zich voor de Rijssense gemeenschap op uitzonderlijke wijze verdienstelijk zouden hebben ge maakt. De gehele raad kon zich met het voorstel van burgemeester Landweer verenigen, waarna men besloot zich ge zamenlijk naar het kantoor van Ter Horst en Co. te begeven om het jubileumge schenk van de gemeente aan te bieden en de heer J. J. ter Horst mededeling te doen van zijn benoeming tot ere-burger. In de ontvangstzaal van de N.V. was de voltallige directie met de familiele den aanwezig, toen burgemeester Land weer het woord nam en zich richtte tot Bij hoge uitzondering verleende het Ministerie van Justitie vergunning tot het houden van een nieuwe wekelijkse loterij: ROLOT. Deze Nederlandse versie van de populaire Duitse Lotto zou wel eens de nieuwe nationale toto voor de liefdadigheidsverenigingen kunnen wor den. Naar schatting kan deze toto jaar lijks 25 miljoen gulden netto voor goede doeleinden opleveren. ROLOT spelen is heel eenvoudig. RO LOT bestaat uit een vierkant met 25 vakjes, in elk daarvan een letter van het alfabet, uitgezonderd de X. Men kruist hiervan 6 letters aan. De ROLOTS ver schijnen als advertentie in vele dagbla den en zijn, evenals de voetbaltoto-for- mulieren, als kaart verkrijgbaar bij tal loze winkeliers overal in den lande. De advertentie-ROLOTS moet men op een briefkaart plakken; de kaarten kunnen meteen worden gepost. In beide gevallen dient men naast de vereiste porti 50 ct. extra te plakken voor 't aangegeven lief dadige doel. Van vrijdag 10 juni af zül- len de ROLOTS regelmatig in de Neder landse pers verschijnen. De inzender van een ROLOT met de 6 juiste letters ont vangt de prijzenpot in waardebonnen. Méér goede inzenders verdelen de pot Wanneer er géén winnaar mocht zijn, blijft de pot staan tot de volgende week. De formulieren moeten steeds dinsdag om 18.00 uur binnen zijn; is het biljet te laat, dan is er evenwel niets verloren, want dan dingt de ROLOT mee in de volgende ronde. In de week van maandag 13 tot en met zaterdag 18 juni zal de jaarlijkse „huis- aan-huis-collecte" worden gehouden ten bate van de Prot. Chr. Sanatoria „Sonne vanck" en „Zonnegloren". De collectebus zal worden gepresen teerd door de kinderen van de lagere scholen. Gezien het zegenrijke werk, dat beide instellingen voor de lijdende mens heid verrichten, bevelen wij deze collecte zeer gaarne van harte aan. Wanneer ieder naar draagkracht geeft, zal de opbrengst zeker tot dankbaarheid stemmen. de oudste directeur, de heer J. J. ter Horst. Spreker releveerde de grote ver diensten, die de heer J. J. ter Horst zich had verworven. U bent lange jaren raads lid van Rijssen geweest, welke taak U op uitnemende wijze hebt vervuld. Even eens hebt U Uw taak als wethouder met inzet van al Uw krachten vervuld, aldus spreker. Daarnaast hebt U meerdere ma len getoond een bijzonder verdienstelijk burger van de Rijssense gemeenschap te zijn, waarbij spreker herinnerde aan het feit, dat de heer en mevr. Ter Horst na de tweede wereldoorlog een luidklok schonken voor de Ned. Herv. Schildkerk, welke daad spreker er een noemde, die getuigde van grote gemeenschapszin. Daarna deelde burgemeester Land weer de heer Ter Horst mede, dat de ge meenteraad „zojuist" had besloten de heer Ter Horst te benoemen tot ere-bur ger van de stad Rijssen, welke medede ling zowel de heer J. J. ter Horst als zijn familie kennelijk verrastte. Burgemeester Landweer bood de heer Ter Horst hierna de gouden erepenning, verbonden aan het ere-burgerschap en de daarbij behorende oorkonde aan. Hoe wel de heer J. J. ter Horst ook zijn grote vreugde over deze grote eer hem aange daan uitsprak, was het de heer A. H. ter Horst, die, diep onder de indruk van de ze onderscheiding, die zijn vader had ontvangen, daarvoor zijn grote erkente lijkheid en dankbaarheid uitsprak. Door het jongste raadslid, de heer J. H. Pluimers, werden namens de raad bloemen aan mevr. Ter Horst-Künse- müller aangeboden. Vervolgens onthulde de heer J. J. ter Horst het geschenk, dat de gemeente aan het jubilerende bedrijf aanbood: een kunstwerk, uitgevoerd in mozaiek en ont worpen en vervaardigd door de kunste naar J. Kruik uit Lichtenvoorde. De muziekvereniging „Wilhelmina" luisterde dit plechtige moment op met de uitvoering van het Rijssense volkslied „Mooi Riessen". Een vuurwerk zo sprookjesachtig, zo majestueus en zo wonderlijk schoon als Rijssen nooit tevoren zag en dat intens bewonderd werd door naar schatting meer dan 10.000 toeschouwers, was het hoogtepunt en het daverende sluitstuk van het jubileumfeest van Ter Horst en. Co, dat zodanig was ingericht, dat de werknemers van het Rijssense jutebedrijf hieraan nog lange tijd een indrukwekken de herinnei'ing zullen bewaren. De Ter Horst gemeenschap is vol lof en waardering voor de wijze, waarop de directie heeft gezorgd, dat zij op zulk een groteske wijze in de feestviering zijn be trokken en de hechte band, die bestond tussen werknemers en bedrijfsleiding, zal door dit jubileum zo mogelijk nog ver stevigd zijn geworden. De ook de xiiet-Rijssenaren zich op hech te wijze verbonden voelen met het bedx-ijf, dat door wijlen burgemeester Knottebelt de ruggegraat van Rijssen werd ge noemd, werd zaterdag op duidelijke wijze gedemonstreerd door het défilé, dat door het Rijssense verenigingsleven, op initia tief van Het Ankercomité werd gebracht. De deelname aan dit huldigings-defilé was groot en als gezegd, het werd een duidelijke demonstratie van verbonden- heid van Rijssen met Ter Horst en Co. Aan het défilé werd deelgenomen door alle Rijssense sportverenigingen en voorts door de Rijssense padvinders als ook door de windhondenvereniging, de hondendres- suursclub en door de speeltuinvereniging „Ix-ene" (met drumband). Het défilé werd in ontvangst genomen door de voltallige directie van Ter Horst en Co, die plaats had genomen voor het front van het kan- tooi'gebouw in de Boomkamp. Na afloop van de hulde van de Rijssense jeugd werd namens het Ankercomité door 2 meisjes, Anja Gijsbers en Willy v.d. Nooi't in ou derwetse Rijssense klederdracht, een fraai geschenk overhandigd en wel op een originele wijze. Het cadeau was ver pakt in een geweven jutezak en ge plaatst op een kruiwagen. Het cadeau, een fraai gedenkbord van Delfts blauw en voorstellende het wapen van de stad Rijssen en het handelsmerk van de N.V. Ter Horst en Co, omkranst met de woor den: „Rijssen 125 jaar jutestad," werd namens de directie aanvaard door de heer A. H. ter Horst. De heer G. Kappert, die namens het Ankercomité het woord voer de, meende in het spontane défilé een be wijs te zien van de grote verbondenheid van geheel Rijssen met Rijssens grootste onderneming. Als blijvende herinnering aan deze hulde van de Rijssense bevol king had het Ankex-comité het gedenk bord doen maken. De heer A. H. ter Horst zei getroffen te zijn door deze hulde, waarvoor spr. namens de gehele directie zijn grote ex'kentelijkheid uitdrukte. Vrijdagrhiddag was een hoogtepunt in de feestviering. Vol verwachting hadden de werknemers van Ter Horst en Co. zich een plaats op de tribunes gezocht. Op het fx-aaie terrein van het landgoed „De Oos terhof", waar destijds de grote tentoon stelling van de „Rijlito" was ingericht, zou een gevarieerd programma worden opgevoerd, waarvan men zich terecht veel mocht voorstellen. Het is dan ook voor duizenden belangstellenden een on vergetelijke middag geworden. De Alge rijnse Spahi's zullen niet licht worden ver geten. Het was een exotisch tafereel. Het: optreden van dit bijzondere korps was stijlvol en de naam keurkorps verdient deze groep militairen met ere. De Spahi's riepen herinneringen op aan tijden, die ver in het verleden liggen, toen er nog heldhaftige strijd van man tegen man in de allermoeilijkste omstandighe den moest worden geleverd. De traditie, die men in ere houdt, kreeg tijdens hun optx-eden duidelijke gestalte. Deze tradi tie van dit korps, dat zich voor Frank rijk bijzonder verdienstelijk moet hebben gemaakt, is een traditie, waarop men met recht trots mag zijn, ook in deze tijd, waarin Frankrijk zelfstandig de beschik king heeft over atoombommen. Woest flitsten de sabels rond, woest wa ren de oorlogskreten, vux'ig de paarden, vol ovex-gave, inspanning en geconcen treerdheid de moedige ruiters, die hun ros met een enkele beweging aan wisten te vuren en wisten te doen gehoorzamen aan iedere wenk en bedoeling. Het was een spi'ookjesachtig gezicht, de Algerij nen, gekleed in hun traditionele tenue, de Arabische volbloeds briesend en snui vend voort te stuwen met een bewonde renswaardige snelheid en vooral bewon- derenswaardige rijtechniek. Vol afwisse ling was ook het optx-eden van de Spahi's. Op bevel van de bevelvoerende luitenant wist het peloton de snuivende paardjes in liggende houding te bi'engen (in dek king) en de fantastisch afgerichte diex-en, hielden zich muisstil. Nee, dit ruiterfeest In het feestpark was het zaterdagavond weer een gezellige drukte, die zelfs nog groter was dan vrijdagavond, hetgeen zijn reden vond in het feit, dat de feest- gangei's nu ook de kinderen in de feest vreugde mochten laten delen. Ook nu be stond voor de cabaretvoorstelling, waar Adrie van Oox*schot als conferencier op trad, grote belangstelling. De kinderen, die „meneer Van Oorschot" wel eens op de televisie hadden gezien, vonden 't een hele gebeurtenis de ax-tist nu in levende lijve te kunnen aanschouwen en meema ken. De Schotse Volksdansers oogstten in de grote feestzaal weer grote belangstel ling en in het Hollands etablissement vonden de wafels en oliebollen gretig af trek. Het hoogtepunt werd het vuurwerk, waarvoor onvoox-stelbaar grote belang stelling werd getoond. Ook in de vuur werktechniek zijn vex-schillende nieuwe mogelijkheden ontdekt, waardoor ver schillende onderdelen een wax-e verx-as- sing werden. Algemeen was men van Het klinkt vreemd, maar het weer heeft de landelijke rijvereniging „Berg- ruiters" en de Bergruiter-ponyclub Pink stermaandag in „Kalfstermansweide" niet meegezeten. Het was te warm en de meeste vakantiegasten bleven waar zij waren: in een gemakkelijke stoel bij een zomerhuisje, in de tuin bij hun pension of op het terras van het hotel. Dat de „ruiterij" na de openingsparade de uni formjas aan de kapstok hing was zeer begrijpelijk. Na de openingspax-ade en het spelen van het Wilhelmus sprak de heer J. Wig- gers een kort woord waax'bij hij zich in 't bijzonder richtte tot de vakantiegasten. Bij het springen (licht parcours) kwam de 12-jarige Jan Jacob ter Plorst uit Rijs sen, met „Pusta Koning", zonder straf- punten rond en ook Jan Müller (12 jaar) kwam tot een heel verdienstelijke presta- tie. Z'n paard „Sjonny" weigerde aanvan kelijk enkele malen, doch Jan bleef vol houden en wist zowaar alle hindernissen te nemen. Bravo! Negen combinaties reden een foutloos parcours. Bij de barrage, waarin op tijd werd ge reden, waren, de uitslagen als volgt: 1. T. Beldman Sr met Amigo, 0 strafp., 32.2 sec. 2. T. Beldman Jr. met Rascaljoe, 0 str.p., 35.4 sec. 3. Plettie Krekel met Alida, 0 strafp. 36.3 sec. 4. J. Jansen met Robbie, 0 strafpunten, 40.2 sec. 5. C. Aaltink met Romy, 0 strafpunten, 50.2 sec. 6. Jacob ter Horst, Rijssen met Pusta Koning, 3 str.p., 59 sec. 7. H. Schoneveld met Ivasie, 4 strafp., 33.4vsec. 8. H. Vruwink met Stiel Better, 4 str.p., 39.2 sec. 9. W. Aaltink met Wuzello, 4 strafp., 40.3 sec. Springen (zwaar parcours). 1. H. Schoneveld met Ivasie, 0 strafp., 45.1 sec. 2. H. Vruwink met Still Better, 8 str.p., 43.4 sec. 3. Hettie Krekel met Alida. 4. J. Jansen met Robbie. 5. T. Beldman jr. met Rascaljoe. 6. W. Aaltink met Wuzello. Pony's Tally ho: 1. Herman Aanstoot met Kareltje. 2. Jan Kevelam met Sjonnie. 3. Wim Derksen met Jopie. 4. Mans ter Stal met Pietje. Pony's Zaklopen: 1. Wim Klein Velderman met Corrie. 2. Wim Derksen met Jopie. 3. Jan Kevelam met Sjonnie. 4. Stienus Huisman met Pietje. Na een snelle ren over een afstand van plm. 50 meter moets op een bepaald punt een grote zak worden opgeraapt en nadat de jongelui zich hierin gewurmd hadden, volgde met de pony aan de hand de weg terug. Het nummer verwekte veel hilari teit, want de kleine viervoeters trapten herhaaldelijk op de zak en dit gaf grote vertraging. De geslaagde demonstratie, waarbij de heer J. Wiggers via de geluidsinstallatie van „Radio Bouwhuis" een gezellige ex plicatie gaf, werd met een afscheidspa- rade besloten. mening, dat zulk eerx prachtig vuurwerk in Rijssen nooit eerder was „afgeschoten". Sympathiek was de gx*oet aan het po pulaire Fx-anse keurkorps, de Spahi's. Vooral de vaste stukken, die een en al beweging waren en een waterval van kleuren in een exotische schoonheid vormden, maakten diepe indruk. KERKELIJKE VERKIEZING GEREF. KERK Tijdens de zondagmorgen na de dienst gehouden stemming zijn tot oudex-ling ge kozen de heren J. Beldman, Rörikstraat cn G. Stam, Markeloseweg. Door de kerkeraad waren verder can- didaat gesteld de hex-en H. Brands, Bosch- kampsstx-aat eni F. Stam GJzn., Deventer- weg. van de eerste orde, zal geen der toeschou wers licht vergeten. 1-Iet was een verdien ste van de Amsterdamse bereden politie, om bij de Spahi's hun verdienstelijke px-estaties niet in het niet te doen ver vallen. Ook dit optreden heeft een uitste kende indruk nagelaten. Vooral het ca- roussel kan met ere worden genoemd. Er werden fraaie staaltjes van hippische techniek geleverd terwijl ook de vrijheids dressuur van de Amsterdamse bereden politie op hoog peil stond. Hoewel ieder onderdeel van het Vrij dagprogramma als eenj hoogtepunt dient te worden aangemerkt, moet toch aan het optreden van de bekende paardendres- seur Jan de Wit uit 't Zandt, uit de kop van Noord Holland bijzondere aandacht worden gewijd. Wat deze paardenliefhebber met zijn dieren, die gewoon in het landbouwbe drijf worden gebruikt heeft weten te pres teren, grenst aan het ongelooflijke. Veel van de dressuuxprestaties zijn af gestemd om bij het publiek in de smaak te vallen, maar daar zijn de prestaties op zich uiteraard niet minder om. De Wit liet zijn paard lopen over twee staaldraden (een unieke prestatie), even als de stand die het dier kan maken met alle vier benen op een ronde balk. Veel hilariteit ontlokte het naar bed gaan van de dx'esseur met zijn paard waarbij het dier bij het afratelen van de wekker on middellijk opstond en zijn dralende baas er aan herinnerde dat het ook voor hem tijd werd. Een prachtig onderdeel van het pro gramma was ook de push-ball-wedstrijd van de landelijke rijvereniging de Noord- Oost-Polder. Intens werd ook genoten van de jockeys uit Halfweg, die kwamen bewijzen dat de hippische sport, die in Rijssen weinig be kendheid geniet veel schoons kan opleve- ren. Het programma werd opgeluisterd door de Kapel van de Koninklijke Lucht macht onder leiding van de kapitein-di recteur H. F. W. van Diepenbeek. Nadat de Ter Horst gemeenschap het gevarieerde spectaculaire programma op de Rijlito-weide op het landgoed de Oos terhof had bewonderd, werden de poor ten van het Volkspaik geopend, waar de bijna 2000 bezoekers tal van mogelijkhe den werden geboden om zich te amuse ren. Men heeft werkelijk niets nagelaten om de bezoekers zo'n prettig mogelijke avond te bezorgen. Ruimschoots werden de feest- gasten voox-zien van bonnen tegen inwis seling waar men. tal van versnaperingen, consumpties enz. kon verkrijgen. In de grote feestzaal traden de Schotse volksdansers op, in de zaal van het Pax-k- gebouw was gelegenheid tot het maken van een dansje, de vijver en boom- en heestei'pax'tijenj waren fraai verlicht, er was een z.g. Hollands etablissement waar de tradxtionele oliebollen werden gebak ken en grote belangstelling trok de doox*- lopende cabaretvoorstelling, waar als con ferencier optrad de bekende kleinkunst- ax-tiest Arie van Oorschoot. Een onvergetelijk moment voor de fami lie Ter Horst. Bux-gemeester Landweer, die zojuist heeft medegedeeld, dat de gemeenteraad heeft besloten de heer J. J. ter Horst tot eerste (en tot nu toe enige) ereburger van de stad Rijssen te benoemen, toont de 78- jarige industrieel de gouden erepenning aan deze onderscheiding verbonden. 61. Maar toen ze aan dek kwamen, konden ze hun ogen niet geloven. De „Brul" schoot over de zee als een raceboot, grote waterfonteinen omhoogspuitend, terwijl kapitein Dx-uppel zich radeloos aan de mast vastklemde en luidkeels om hulp riep. „Help, help, wat gebeurt er, mijn mooie bootje vergaat met man en muis!" Maar Pepito vond het juist prachtig. Daar voor hen voeren Jef Aluin en zijn trawanten, die met uitpuilende ogen van schrik aan de railing stonden! „We halen ze in kapitein!", schreeuwde Pepito, „de machines draaien!" „Wat!" gilde kapitein Druppel. „De machines?! Je bent van lotje getikt, matroos Pe pito, helemaal van lotje getikt! In de ouwe afgeleef de schuit machines! Oh, wat verschrikkelijk, niets blijft mij gespaard". Aan boord van het tanden-en- ogenschip drentelde Jef Aluin handenwringend het dek op en neer en jammerde: „Oh, was ik maar een rustige onbezoldigd veldwachter geworden, zoals mijn vader altijd wilde!!"

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2