Wat is een beschuttende werkplaats? mÈÊM SchooBverkeersexamen I960 Schoolreis Voor Viermaal Z N Geen openluchtspel, wel regen Trekker hotste op hooiwagen Uitstapje der Uilstapje Herv. Vrouwen Holten en BijkerSioek P.V. „De Bergvliegers" ©.LM.afdelmg Toch een diepvrieskiuis in Dijkerhoek AGENDA: PREDIKBEURTEN Burgerlijke Stand Voetbaltoernooi aan de Poppe No. 24. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 11 JUNI 1960 NIEUWSBLAD g van de Stichting ..Holtens Nieuwsblad" A t o ij n. m 7 nr/o® Adv.-pnjs 115 mm. (a contant) f2.Iedere mm. meer te Holten. Telefoon OoJ/83 - 234 HOLTENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Op vrijdag 3 juni j.l. legden 115 leer lingen van de lagere scholen te Dijker- hoek, Espelo en Holten het praktisch ge deelte van het schoolverkeersexamen af. Over het algemeen werd er best gereden, zodat zelfs 60 kinderen foutloos de rondé reden, in tegenstelling met het schrifte lijk examen, waarbij slechts 4 leerlin gen nul fouten wisten te behalen. Er be staat dan ook bij de personeelsleden, die de kinderen voorbereidden voor het schriftelijk examen, grote ontevreden heid over de redaktie van de gestelde problemen. Om ze goed „klaar" te krij gen voor dit examen, moet men veel te veel tijd afnemen van de uren, bestemd voor andere vakken, want verkeersonder- wijs is niet opgenomen in de rij van leer vakken. Men kan een gedeelte van een aardrijkskundeles of leesles gebruiken voor dit doel. Dit jaar zijn de opgaven b.v. ook eens voorgelegd aan enkele men sen, die een rijbewijs voor het besturen van een auto bezitten. En het bleek, dat zij deze opgaven, bestemd voor 11- en 12- jarigen, niet foutloos konden maken. Ook zit de moeilijkheid soms meer in het goed lezen van de Nederlandse taal, dan in het verkeersprobleem! Hoe onkinderlijk was b.v. vraag 18, waarvan de redaktie luid de: „Welk bord geeft aan, dat je bij een wegversmalling het verkeer, dat van de andere zijde nadert, vóór moet laten gaan?" Veel kinderlijker en praktischer zou het aldus zijn: „Je komt bij een weg versmalling. Je ziet éen vierkant blauw bord met twee pijlen voor je. Heb jij voorrang of moet je wachten?" Het gaat er immers ook niet om, wat daarginds aan die andere zijde staat, maar waar de weggebruiker zélf voor geplaatst wordt. Zo waren er meer vragen, die een te groot inzicht veronderstelden van kin deren. In het totaal mocht men in het schriftelijk en in het praktisch examen slechts 8 strafpunten hebben. Sommige overtredingen worden gestraft met drie punten op het praktisch examen. Ijsjes. De heer C. Bal, die nog altijd erg mee leeft met het verkeersexamen, loofde een ijsco van 10 ct. uit aan hen, die het prak tisch gedeelte foutloos reden. Dat kostte hem 60 ijsco's. En degene, die het ge- Op woensdag 1 juni maakten de leer lingen der eerste drie klassen van de School met de Bijbel hun jaarlijks reisje. Ditmaal was Emmen het doel van de tocht. Om half negen werd met twee bussen van de OAD vertrokken, nage wuifd door veel ouders, broers en zusjes. De kinderen genoten volop van de mooie tocht naar Emmen. Daar werd eerst de bekende speeltuin van Grimme bezocht. Toen het tegen het middaguur liep werd naar het zandineertje gereden. In de mooie omgeving van deze vijver werden de boterhamtassen lichter ge maakt. De eendjes hebben daarbij flink meegeholpen. Na de maaltijd werd het Noorder Die renpark bezocht. Als altijd boeide de aan blik van zoveel dieren, die de jeugd voor het grootste deel slechts van een plaatje kent. De tijd ging te snel voorbij en er moest te spoedig worden opgebroken om de terugtocht te aanvaarden. In Ommen werd nog eens lustig in een speeltuin ge schommeld en gewipt en liepen een paar durfals op de kettingbrug een „natte bok- se" op. Gelukkig hielp de zon flink met drogen zodat de jongens er niet al te lang last van ondervonden hebben. Precies half zes reden de chauffeurs Müller en Balles de bussen de School straat in en konden de kinderen hun op getogen verhalen aan de wachtende ouders vertellen. hele examen feilloos maakte, zou 4 ijsjes a 25 ct. krijgen. Deze eer viel slechts aan één leerling te beurt, t.w. aan Herman Aaftink uit de A. J. Goldsteinstraat. Hij kreeg een diploma met lofvermelding. In het totaal kregen er 95 een diploma. Des middags kwamen burgemeester Enklaar en adjudant Petter in de scholen ae diploma's uitreiken. Degenen die aan het praktisch examen hadden deelgeno men, kregen bovendien nog een reep cho cola. De burgemeester wees in zijn toe spraak vooral op het in praktijk brengen van wat geleerd is. Het verkeer neemt steeds toe en daarmee het gevaar. De organisatie berustte bij de commissie, waarin zitting hebben: de gemeentese cretaris, de adjudant van politie en de hoofden van scholen. In de telcommissie werkten administratief mee de dames Bal en Petter. Verschillende ingezetenen hebben deze dag meegewerkt als weg- controleur. De muziek- en zangavond, die enkele maanden geleden op initiatief van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" ten bate van de actie „Vier maal ZN" (bouw van een diaconessenhuis in Para maribo) werd gehouden heeft inclusief de lepeltjes verkoop en enkele giften netto f 1068.50 opgebracht. Aan deze avond werd medewerking verleend door „H.G.K.", de Christ. Ontspanningsclub „C.O.C.", het jeugdkoor „Jong Soli" en de heer G. Lan- deweerd. die inmiddels weer naar Canada vertrok. De plotselinge weeromslag, welke ge paard ging met onweer en een flinke hoeveelheid regen, was de oorzaak, dat het openluchtspel, dat Pinkstermaandag- avond door de Chr. Toneelvereniging „VIOS" uit Nijverdal zou worden opge voerd, niet doorging. Het was erg jammer van het initiatief, dat de Herv. jeugdraad in deze ontplooid had, maar de regen kwam buitengewoon goed van pas. Er was door velen al en kele dagen verlangend naar uitgezien. Een plaats, waar gewerkt wordt onder bij de werker aangepaste omstandighe den. Sedert jaren door de Nederlandse Vereniging „A.V.O." speciaal voorgestaan ten behoeve van de arbeid voor minder- validen, die in het normale bedrijfsleven geen plaats kunnen vinden en die onder steund zouden moeten worden, als niet de A.V.O. hen in staat stelde met nuttig, productief werk in hun eigen onderhoud vooral de laatste jaren alom baan. In de jaren 1947 1952 kwamen door het ijveren voor deze oplossing van het minder-validenprobleem tal van A.V.O.- en andere soortgelijke werkplaatsen tot stand. Honderden tot werken geschikte minder-validen vonden er een eigen plaats, vonden daardoor alsnog of op nieuw de levensvreugde van het zelfstan dig zijn. Vonden de bevrijding van een beklemmende afhankelijkheid. Het besef, dat de duizenden minder- valide landgenoten het recht hebben op Op de Deventerweg, even voor „De Rinkelaar" in Dijkerhoek. is woensdag avond om plm. 9.30 uur een trekker met oplegger van de fa. Steeman uit Leer- sum op een wagen, met hooi gebotst van de landbouwer H. W. M. uit het Holter- broek. In zijn drang om het hooi voor de re gen binnen te halen is M„ zonder dat de wagen van de nodige achterlichten was voorzien, nog laat aan het binnenhalen geweest, met het voor hem noodlottige gevolg, dat hij door de aanrijding een zijner polsen brak en. een hersenschud ding kreeg, zodat hij per taxi naar het St. Geertruidengasthuis te Deventer moest worden overgebracht. Het paard sloeg op hol, de hooiwagen kwam tegen een boom terecht en de trek ker met oplegger kwam dwars over de weg te staan, waardoor het verkeer ge stremd werd en de rijkspolitie verkeerre- gelend moest optreden. Een, passerende autobus werd nog enigszins beschadigd. De bestuurder van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. De oplegger werd beschadigd. Ook dit jaar maakten de leden van de O.L.M. afd. „Holten" meü hun dames weer hun jaarlijks reisje. Onder zeer mooie weersomstandigheden vertrok men 's morgens al vroeg met twee bussen naar het westen van het land, via DeventerApeldoornAmers foortUtrecht, waar als eerste pleister plaats aangelegd werd bij restaurant „Het Kalfje". Ook werd nog even langs het vliegveld Soesterberg gereden, waar on der oorverdovend lawaai enige tientallen stx-aaljagers, van zeer dichtbij de lucht ingingen. Vervolgens reisde men naar Rotterdam en door de Maastunnel naar de havens, waar een rondvaart gemaakt werd. Men kon er veel grote schepen be wonderen en grote dokken waar nieuwe schepen in aanbouw waren, en niet te vergeten de vele kranen die er zijn om de schepen te lossen. Vandaar ging men naar het Groothandelsgebouw om dit te bezichtigen en tevens brood te eten. Op de zevende etage had men een prachtig overzicht over Rotterdam. Hier hadden de dames ook gelegenheid om te win kelen. Van Rotterdam reed men naar Den een plaats in de maatschappij, op hun plaats, de voor hen geschikt gemaakte plaats ook in het px-oductiepi'oces, brak vooral de laatsthe jaien alom baan. Thans zijn het duizenden Nedex'landers, voorheen gedoemd tot lediggang in onza lig nietsdoen, die in tientallen over het gehele land verspreide beschuttende werkplaatsen hun aandeel naar vermogen leveren aan 's lands welvaart. En ook daar, waar dit vermogen gering is, ver- wierven zij voor zich en hun omgeving de onschatbai'e waarde van een nuttig en respectvol bestaan. De beschuttende werkplaats is slechts één vorm van hulp door de A.V.O. sedert haar opx-ichting in 1927 aldoor bepleit, voor allen, die door geboorte, ziekte of ongeval belemmerd worden in de uit oefening van normale ax'beid. Ook in het vrije bedx-ijf werden in de loop der tijd duizenden van hen ondergebracht. Hier toe staan door heel Nederland de A.V.O.- medewerkers klaar om overal de mindër- validen belangeloos aan voor hen geschikt werk te helpen. De resultaten zijn vaak vex-bazingwek- kend en zij zouden nog beter kunnen zijn, wanneer mèèr Nederlandei's de A.V.O. steunden. Hoe? Door met milde hand de binnerxikort te houden Nationale Collecte te gedenken. Deze collecte wordt gehouden in de week van 13 18 juni a.s. Woensdag maakten de Herv. Vrouwen groepen van Holten en. Dijkerhoek hun jaarlijkse uitstapje. Deze keer was het einddoel de Brabantia-fabrieken te Aalst (N.B.). 's Morgens dronk men. een kopje koffie in Nijmegen en kregen de dames gelegen heid om inkopen te doen. Daarna ging de tocht naar Aalst, waar men de genoemde fabrieken bezocht, die huishoudelijke ar tikelen vervaardigen en, waar men wex-d rondgeleid. Deze excursie duurde ander half uur en was zeer interessant. Na door de directie onthaald te zijn op thee en gebak werd de terugtocht aan vaard en keerde men om plm. 10 uur, zeer voldaan over de prachtige dag, in Holten terug. KLEUTERLEIDSTER Aan de TlVO-kweekschool te Enschede slaagde mej. G. Wolters voor de akte kleuterleidster incl. het vak bijbelonder- wijs. Uitslag wedvlucht Giessen, gehouden 4 juni. Afsatnd 245 km. Aantal duiven 49. 1 G. Veldhuis. 53.3 punten; 2 C. W. Reeves, 52. 3pt.; 3 J. Schoneveld, 51.8 pt.; 4 C. W. Reeves, 50.8 pt.; 5 L. Gazan, 49.3 pt.; 6 G. Steunenberg, 44.8 pt.; 7 idem, 42.4 pt.; 8 idem, 40.4 pt.; 9 L. Gazan, 40.4 pt.; 10 L. Gazan, 39.4 pt.; 11 C. W. Reeves, 39.4 pt.; 12 L. Gazan 39.4 pt.; 13 L. Gazan, 36.9 pt.; 14 G. Steunenberg, 35.9 pt.; 15 G. Veld huis, 35.4 pt.; 16 H. J. Aaftink, 24.5 pt. Prijswinnaar de heer C. W. Reeves. Poule winnaar de heer G. Veldhuis (5 en 10 cent). Poule winnaar de heer C. Reeves (15 ct.). Beschikbaar gestelde prijzen: Vlucht Venlo: Kapper Drent; Vlucht Roermond: H. J. Aaftink (Hox'logerie) Vlucht Sittard: C. W. Reeves; Vlucht Maastricht: Piet Bos. Haag, langs het Vredespaleis en vervol gens naar het Panorama Mesdag. Ook dit trok zeer de aandacht van allen. In het bijzonder het grote schilderstuk voorstel lende Scheveningen met het strand en de zee. Het laatste werd Scheveningen zelf bezocht. Aan het strand maakten een paar leden even een xltje oo een ezel, tot zeer groot vermaak van het ovex-ige gezel schap. Toen werd de terugtocht aange vangen en werd weer even gepauzeerd in het „Kalfje". Als laatste pleisterplaats werd nog aangelegd in Apeldoorn, waar een van de oudste leden, de heer J. Jan sen een dankwoord sprak namens alle reisgenoten tot het bestuur van de afde ling voor de mooie middag die men or ganiseerde. De voorzitter, de heer A. J. Pekkeriet, sprak nog een slotwoord en dankte allen, die hieraan hadden meegewerkt. Nadat het lange tijd erg rustig geweest is om de Dijkerhoekse plannen tot het stichten van een diepvrieskiuis is daarin thans verandering gekomen. Men heeft besloten tot het oprichten van een diepvrieskiuis over te gaan. Dit zal niet geschieden in een bestaand pand, maar in een nieuw te stichten gebouwtje. Deze plannen zullen nog wel nader be kend worden gemaakt, maar men heeft nog de gelegenheid zich voor deelname op te geven bij de initiatiefnemers. Men verwacht, dat met een diepvries- kluis in een grote behoefte voor Dijkex-- hoek en omgeving zal worden voorzien, gezien ook de ervaringen, welke men elders ten plattelande heeft opgedaan. BRANDWEERLIEDEN SLAAGDEN De heren P. F. van Doorn en D. J. Pekkeriet van de Holtense brandweer, slaagden te Arnhem voor het diploma hoofdbrandwacht. Officiële publicatie AANGIFTE LEERLINGEN OPENBARE KLEUTERSCHOOL Burgemeester en Wethoudei's van Hol ten maken bekend, dat door de hoofd leidster van de openbare kleutex-school op dinsdag 14 juni en woensdag 15 juni a.s. des namiddags van 15x30'16.30 uur in het gebouw Irene zitting zal worden ge houden voor de inschrijving van leerlin gen voor het nieuwe cursusjaar. Om toegelaten te worden moeten de kinderen de leeftijd van vier jaar hebben bereikt. Belanghebbenden wox-den verzocht de aangifte niet uit te stellen tot na de va kantie. Men gelieve trouwboekje of geboorte bewijs mede te brengen. Holten, 10 juni I960. Burgemeester en Wethouders voox-noemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. ONTTREKKING WEGGEDEELTE AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en Wethouders der ge meente Holten brengen ter openbare ken nis van belanghebbenden, dat zij voorne- mens zijn de x-aad dier gemeente voor te stellen de Distelsteeg (nr. 82 van de we genlegger), kadastraal bekend gemeente Holten, sectie E, ongenummerd, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwax*en tegen deze onttrekking kun nen binnen 14 dagen na heden schrifte lijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 10 juni 1960. Bux'gemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Zondag 5 t.m. dinsdag 14 juni: tandarts Steunenberg wegens vakantie afwezig. Zaterdag 11 juni vanaf 2 uur: inwisseling zegelboekjes, registratiekaart en va kantiebonnen bij P. F. van Doom, H. J. Wansinkstraat. Zaterdag 11 juni, 3-6 uur: Inlevering va kantiebonnen bij G. H. Oplaat. Kolweg 22. Zaterdag 11 juni: Lompen inzamelings- aktie ten bate van HMV in de buurt schappen (behalve Dijkerhoek) en hoogstwaarschijnlijk in het dorp en naaste omgeving (zie adv.). Maandag 13 juni: Lompeninzamelings- aktie in Dijkerhoek. Maandag 13 tot en met zaterdag 18 juni Huis-aan-huis-collecte, ten bate van de Sanatoria „Sonnevanck" en „Zonne gloren". (Zie bericht). Maandag 13 t.m. woensdag 15 juni: H. Roelofs, manufacturen, wegens vakan tie gesloten. Maandag 20 t.m. vrijdag 24 juni: H. W. ten Velde, levensmiddelenbedrijf, we gens vakantie gesloten. Woensdag 29 juni 's avonds 8 uur Con cert door „H.M.V." in gebouw „Irene". Herdenking 15-jarig bestaan. Zaterdag 2 juli Jeugdkoor en Kinderkoor „Jong Soli" naar het concours te Hier- den bij Harderwijk. Zaterdag 2 juli: Gezellige avond leden plattelandsjongeren in „Amicitia". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds. Broeyer. Tekst: Hand. 3 2a-8. nder- werp: „Hoe je sterk wordt in een vreugdeloos leven"; 10.30 uur Ds. Broeyer. Tekst: Hand. 3 2a-8. Onder werp: „De weg om van zinloosheid tot zinvolheid te komen". Des avonds 7.30 uur Ds. Knipscheer (Jeugddienst). In alle diensten extra collecte voor Geestelijke Arbeid in N.O.-Polder. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Israël. Extra collecte Geestelijke Arbeid in N.O.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Theologische School te Kampen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een pakje sigaretten; twee portemonnaies met inhoud; damesvest een leesbril. Verloren: fototoestel; portemonnaie m. inhoud; plastic etui, inh.: rijbewijs en kentekenbewijs en belastingkaart; hoofd doek; zonnebril; plastic regenjas; zwem- kaart. Weggevlogen: Oost-Indisch duifje; Geborgen: 3 pinken. Inlichtingen: dagelijks aan het groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten en wel van 9-13 en van 14-22 uur. HOLTEN Geboren: Harm Jan Alidus, zv J.. Klaassens en B. H. Boektje, Kolweg 26 Jan zv F. Stam en H. Harmsen, Deven terweg 22 1 Johannes Pieter, zv J. Aan stoot en G. W. Beltman, Beuseberg 14. Ondertrouwd: H. J. Aaftink, 32 j., wo nende te Holten en M. Somer, 32 j., wo nende te Lochem. BEVOLKING Ingekomen: A. Meijer, van Rotterdam naar Markepad 2 G. Dij kink, van Hel- lendoorn naar Dorpsstraat 3 A. J. Bakker en gezin, van Medemblik naar Oranjesti-aat 42. Vertrokken: C. Wijnnobel en gezin, van Dijkerhoek 22 naar Gorssel. De voetbalvereniging „Mai'kelo Vooruit" ox-ganiseert zondag 12 juni op haar terrein bij café „De Poppe" een voetbaltournooi, waaraan behalve onze plaatselijke vereni ging de H.V.C. „Holten" ook een aantal Duitse voetbalclubs deelnemen. Er wordt in 2 poules gespeeld en wel als volgt: Poule 1: 11.0511.35: Witkampers I (Lax-en) Uelsen I Did.) 12.15—12.45: Holten I-Veldhausen I (Did.) 13.55—14.25: Uelsen I—Holten I 15.0515.35: WitkamperslHolten I 16.15—16.45 Uelsen 1—Vellhausen I 17.2517.55: Veldhausen I-Witkampers I. Poule 2: 10.3011.00: Markelo Vooruit I Uelsen II 11.40—12.10: Sp. Markelo II—Veld hausen II 13.2013.50: Veldhausen IIUelsen II 14.3015.00: Markelo V. IVeldhausen II 15.4016.10: Uelsen IISp. Markelo n 16.5017.20: Sp. Markelo IIMarkelo Vooruit n. Er wox-dt gepauzeerd van 12.4513.20 uur en gespeeld onder de x-eglementen van de K.N.V.B. De prijsuitreiking heeft plaats om 19.30 uur in café „De Poppe". Bij de officiële ingebruikneming van de verharde Braamweg, Gagelweg en Lang straat in de buurtschap Beuseberg wer den het gemeentebestuur en de overige genodigden, zoals wij in ons vox-ige num mer reeds gemeld hebben, namens de buurtgenoten toegesproken door de heer H. J. Bosschers (Janzes). Daarna knipte op zijn verzoek mevr. Enklaar, de echt genote van de burgemeester, het lint door met de schaax-, die haar werd aange boden door Johanna Bekkernens. De heer Bosschers spreekt hier het welkomst woord. De foto van het doox-knippen van het lint was niet voor reproduktie ge schikt.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1