Jubileumfeestprogramma 125 jaar Ter Horst en Co* Gemeenlepersoneel behaalde 3e prijs in voetbaltoernooi Nieuwe dienstregeling OAD Sportclub „Enschede" beslaat 50 jaar vervolg van pagina 1 Gerrit Hendrik ter Horst (1771—1852), grondlegger van dit bedrijf, was eigenaar van een steenbakkerij te Rijssen en we genbouwer. (2 juli 1830 aanbesteding van de weg ZwolleAlmelo, waarvan G. H. ter Horst het stuk RaalteAlmelo voor zijn rekening nam). De ontwikkeling van de huisindustrie (op het handweefgetouw) in Twente en de uitvinding van de snel spoel, de activiteiten van Thomas Ains- worth en van De Clerck en het inzicht van Koning Willem I hebben er voor gezorgd, dat in dit arme land een grote textiel nijverheid ontstond. Gerrit Hendrik ter Horst zag deze ontwikkeling tijdig in en stichtte in 1835 de eerste fabriek te Rijs sen, een calicotweverij aan de Beek, waar in 20 mensen werkgelegenheid vonden. Een jaar later waren in deze fabriek 47 weefgetouwen opgesteld. De grote klant van de toenmalige we verijen was de Nederlandsche Handel maatschappij. De jaren 18461849 waren moeilijk; overal in Europa heersten ma laise en armoede. De overproduktie in de calicot-weverij en noodzaakte er toe andere wegen te zoeken. In 1850 werd voor het eerst door Ter Horst meegedaan aan de inschrijving voor de jute koffiezakken. Een nieuwe weg werd ingeslagen, de ka toen werd hier langzamerhand verdron gen door jute. De jutegarens werden aan vankelijk uit Schotland ingevoerd. Het ma chinepark werd steeds beter aangepast aan de specifieke eisen van de jutevezel. VOORUITZIEN De vooruitziende blik van de firmant Jan Harmen ter Horst leidde in 1864 tot de opening van een jutespinnerij, aange dreven door stoomkracht. In 1867 werd reeds meer dan 20.000 kg. jutegaren per week gesponnen. In 1868 werkte ook het eerste weefgetouw, dat mechanisch werd aangedreven. In januari 1873 werd de fir ma D. en J. H. ter Horst ontbonden en werd een nieuwe vennootschap opgericht, welke onder de naam Ter Horst Co. de fabricage van jute voortzet. Firmanten zijn Jan Harmen ter Horst en zijn zoons Gerrit Hendrik en Auke Hayo, tewijl in 1886 ook de jongste zoon Jan als firmant toetrad (die bij z'n overlijden in 1919 het grootste deel van zijn vermogen aan de oud-werknemers en werknemers vermaak te). In 1875 werd aan de Boomkamp te Rijssen een tweede jutefabriek begonnen door Derk ter Horst, die zich associeerde met de heer Leestemaker uit Enter. In januari 1880 nam Ter Horst Co. dit be drijf over. In 1892 telt het bedrijf 1.000 werknemers. Het aantal spindles bedroeg toen 5.000, welke ruim 4.000 ton jutegaren per jaar leverden aan de twee eigen we verijen met samen 212 weefgetouwen. De jaren rond de eeuwwisseling waren moeilijk; felle concurrentie uit het bui tenland; een conflict met de jonge vakbe weging leidde in december 1906 tot sta king, die tot 1 mei 1907 duurde. Achteraf waren beide partijen het er over eens, dat deze vijf maanden beiden nodeloos grote zorgen hadden gebracht, toen de bij de hervatting van het werk geïntroduceerde moderne werkmethode, hogere lonen en een grotere produktie bleek op te leveren. In 1913 bedroeg het aantal werknemers 1300, die met 8636 spindles en 440 getou wen tezamen 7.000 ton jutegoederen ver vaardigden. De eerste wereldoorlog bracht we- Zoals wij reeds vermeld hebben, zal het jubileum met bijzondere feestelijkheden gepaard gaan. Een van de hoogtepunten zal zeker zijn 't optreden van een Escadron Spahi's dienstplichtige cavaleristen uit Algerije, aangevoerd door beroepsofficieren, en on derofficieren in het groot gevarieerd paardenprogramma op vrijdag 3 juni van 1619 uur in de z.g. Rijlito-weide. Ook DONDERDAG 2 JUNI 1960 derom grote zorgen. De aanvoer van ruwe jute stagneerde, waardoor de fabriek uit eindelijk moest worden gesloten. Het per soneel heeft door de zorg van de firma ander werk gevonden, o.a. in de landont- ginning, hetgeen de onderneming belang rijke bedragen heeft gekost, p 1 januari 1917 traden als vennoten toe de heren J. J. ter Horst, J. H. ter Horst en de heer M. G. van Heel. Na 1918 beleefde man een opleving, die ongeveer 10 jaar aanhield. Het aantal werknemers bereikte in die jaren de re cordhoogte van 2.000. In 1924 werd de steenlegging verricht voor de bouw van een derde fabriek, „de Bijyank", gelegen tussen de complexen „Beek" en „Boomkamp", waardoor de drie tezamen één groot geheel gingen vormen. Op 1 december 1923 werd het predikaat „Koninklijke" verleend. De „dertiger jaren", alom gekenmerkt door een] economische depressie, hebben niet nagelaten ook bij Ter Horst Co. grote moeilijkheden te veroorzaken. Voor al de concurrentie met België en Tsjecho slo wakije was bijzonder fel. In 1937 werd de firma omgezet in de naamloze Vent- nootschap: Ter Horst Co. N.V. Tijdens de oorlogsjaren van 19401945 heeft de bewerking van jute practisch stop gestaan. Weefsels en zakken werden toen vervaardigd van vlas, vlasafval en van papier. Fabrieken en kantoor werden beschadigd en vernietigd door bombarde menten. Vier personeelsleden verloren hierbij het leven. Na de oorlog werd de aandrijving door stoomkracht vervangen door elektrische aandrijving, werden de spinnerijen geheel gemoderniseerd, werden o.a. een nieuwe sterker# en pakhuizen gebouwd en twee ketelhuizen afgebroken In 1950 wer den de heren A. H. ter Horst, G. W. ter Horst en H. Jordaan tot directeuren be noemd. In dat zelfde jaar werd begonnen met een dochteronderneming, de Kamga- renspinnerij „Riessen" N.V".. In juni 1953 werd het nieuwe kantoorgebouw in ge nomen. De jongste ontwikkeling van deze on derneming is de bouw van een vierde we verij te Rijssen, het complex „Geurne", zo genoemd naar het terrein waarop de ze fabriekshal is opgetrokken. WELKE PRODUCTEN? Heel veel bestaat de gedachte wanneer men over de producten van Ter Horst Co. spreekt, dat de jute uitsluitend ver werkt wordt in zakken en dergelijke. Dat dit wel wat andei-s is bewijst de volgende opsomming. In de 3 spinnerijen met bijbehorende voorberijdingsafdelingen en de 5 weverij en, waarvan één te Holten en één specia le -breeddoekweverij (de vloeroppervlakte van deze bedrijfsruimten steeg van 1950 tot 1960 van 50.000 m2 tot bijna 64.000 m2) worden o.m. de volgende producten gefa briceerd: Garens, zowel van jute als van papier, voorbereidingsafdelingen en de 5 weverij- fabricage van linoleum, jutedoek voor de tapijtindustrie, jutedoek voor de matras- dekken- en matrassenindustrie, jutedoek voor de automobielindustrie, jutedoek voor :de asphalt-dakbedekking, jutedoek voor het emballeren van andere textiel- de Amsterdamse Bereden Politie werkt aan dit programma mee. FABRIEKEN STILGELEGD Teneinde het voltallige personeel in de gelegenheid te stellen aan de feestelijk heden deel te nemen, zal het bedrijf wor den gesloten van donderdag 2 juni "1960 te 14.00 uur tot dinsdag 7 juni 1960. Het officiële programma ziet er als volgt uit: goederen, papierweefsel voor de tapijtin dustrie, papierweefsel voor de fabricage van uienzalcken. Daarnaast leveren zij vele soorten jute zakken voor de verpakking van industrië le en agrarische producten en doek voor de turfstrooiselindustrie en voor de boom kwekerijen. Koedekken in diverse maten vormen een eindproduct, waarvoor alleen in Nederland een markt te vinden is. In 1960 verschaffen zij werkgelegenheid aan ca. 1250 personen en tezamen produ ceerden zij in 1959 ca. 11.500 ton jutepro- ducten. Hiervan werd uitgevoerd pl.m. 2900 ton, waarvan het merendeel bestemd was voor de vloerbedekkingsindustrie in Noord-Amerika. Deze export zal in 1960 nog belangrijk toenemen. Als indicatie voor de omvang van het bedrijf mag gesteld worden, dat de spinnerijen en weverijen te Rijssen teza men de grootste eenheid vormen op het vasteland van Europa. JUTE IN DE E.E.G. India en Pakistan voorzien tezamen in meer dan 60 pet. van de wereldbehoefte aan jute-eindproducten. Oost-Pakistan al leen levert daarnaast 95 pet. van de beno digde ruwe jute. Pakistan heft een uit voerrecht op ruwe jute. van 8.6.per ton, terwijl de inheemse industrie deze grondstof verkrijgt tegen marktprijzen zonder betaling van rechten. De binnen landse markten van Pakistan en; India zijn beschermd tegen buitenlandse con currentie door een invoerrecht op jute goederen van resp. 30 pet. en 3114 pet. Tenslotte kent Pakistan een „export bo nusschema," waarbij de exporteurs van juteproducten over 20 pet. van hun ex- portomzet de vrije beschikking krijgen, hetgeen een agio oplevert, dat soms tot 100 pet. kan oplopen. Het is zonder meer duidelijk, dat hier sprake is van discri minatie ten nadele van de West-Europe- se industrie en dat er onder deze omstan digheden geen eerlijke concurrentiestrijd kan worden gevoerd. Daarom, beschermen vele West-Europese landen, waaronder Italië, Frankrijk en West-Duitsland, hun binnenlandse markten terecht tegen de gevaren, welke in deze situatie uit over matig grote importen van eind-produc ten!. voor hun jute-industrie zouden voort vloeien. De Benelux-landen laten echter deze importen vrijelijk toe tegen betaling van een invoerrecht van 18 pet. op weef sels en lichte zakken, hetgeen bij weder uitvoer in gevulde toestand echter wordt gerestitueerd. Deze liberale handelspolitiek van de Benelux-regeringen jegens Aziatische le veranciers van jutegoederen vormt een ernstige bedreiging van deze bedrijfstak. In de emballage-sector ontvallen ons vele traditionele afnemérs, omdat de tijdelijke invoer van jutezakken uit Azië ons con fronteert met prijzen, die wij onmogelijk kunnen everiaren. Wanneer de Euromarkt geheel zal zijn verwezenlijkt, zullen de voorwaarden, waaronder juteproducten in ieder der E.E.G.-landen kunnen worden geïmporteerd, geheel gelijk moet zijn, zo dat de lasten gelijkelijk verdeeld zullen kunnen worden. Dit is een redelijk verlangen,maar te vens een probleem, waarover reeds lange tijd wordt gediscussieerd. Het is alleen te hopen, dat de oplossing van dit vraagstuk wordt gevonden voordat bedrijven in de Benelux-landen hun activiteiten als jute- fabrikanten onder de huidige druk hebben moeten staken. Men heeft getracht hiervoor een op lossing te vinden door uitbreiding te ge ven aan de productie-capaciteit van spe ciale jüteweefsels voor b.v. de vloerbe dekkingsindustrie. Niettemin meent men bij Ter Horst en Co., dat Nederland als exporterend land van agrarische en indus triële producten het niet zonder eigen in dustrie van jute-emballage zal kunnen en, mogen stellen, en zij willen daarom graag hun traditionele positie als leverancier van emballage handhaven. HET SOCIALE KLIMAAT BIJ TER HORST Co. N.V. De arbeidsvoorwaarden bij Ter Horst Co. zijn zeer gunstig, al wordt wel eens het tegengestelde beweert. Het volgende is er om het te bewijzen: Een complex van primaire en secun- een collectief arbeidscontract en een groot aantal wettelijke voorzieningen geven de werknemers thans een grote mate van bestaanszekerheid. Daarnaast en vóór deze regelingen be stonden, zijn er in het bedrijf bijzondere voorzieningen getroffen, die ten doel heb ben een gunstig arbeidsklimaat te bevor deren. Lang voordat wettelijke maatregelen de ondernemers hiertoe verplichtten, be zat Ter Horst Co N.V. een eigen Zie kenkas en Ondersteuningsfonds. Lange tijd hadden we een eigeii Zie kenfonds. maar kort geleden is dit opge gaan in het AZA te Almelo. Wel hebben we nog een Aanvullend Ziekenfonds, waaruit bijzondere verstrekkingen wor den verricht. Het Ondersteuningsfonds is in 1939 om- daire arbeidsvoorwaarden, vastgesteld in gezet in de Stichting Pensioenfonds. Het Weduwen en Wezenfonds keert meer uit dan waartoe de werkgevers wet telijk verplicht zijn. Voordat de Wet de vorming van On dernemingsraden voorschreef, bestond bij ons reeds het overleg met de werknemers in de Kern, waarin vertegenwoordigers van alle afdelingen zitting hadden. In 1914 werden door de heren Auke Hayo ter Horst en Jan ter Horst, het Parkgebouw en het Volkspark gesticht, welke op 20 december 1919 werden geo pend ten behoeve van de werknemers en de burgerij. In de bioscoopzaal wordt drie maal per- week een film vertoond en voorts wor den er toneelvoorstellingen gegeven, le zingen gehouden, terwijl er in de koffie kamer gelegenheid is tot biljarten. De bibliotheek, die er oorspronkelijk bestond, werd bij de oprichting van de Platte lands Bibliotheek te Rijssen, aan deze in stelling geschonken. Het exploitatie-tekort van dit recrea tiecentrum beloopt jaarlijks ongeveer f. 60.000,-. Aan de werknemers wordt re ductie gegeven op de toegangsprijzen. SCHENKING MIJNHEER VAN HEEL De heer M. G. van Heel (1876-1950) schonk in 1926 aan het bedrijf de huis houdschool, ten behoeve van de werkne- mers. Deze school werd in 1929 in gebruik genomen. Er worden cursussen gegeven (koken, knippen, naaien, huishoudkunde, kinderverzorging, verbandleer, zieken verzorging, algemene ontwikkeling) voor werkneemsters, voor meisjes, voor vrouwen van werknemers en tegenwoor dig staat in het centrum van de belang stelling demannen kookcursus. In 1946 werd het Bouwfonds gesticht ten behoeve van personeelsleden, die een eigen woning wensen te bezitten. 282 werknemers zijn thans lid en sparen we kelijks een vast bedrag. Het woningbe- zit, dat met behulp van deze spaarrege ling en met het verstrekken van rente loze voorschotten sinds 1946 is tot stand gekomen bedraagt: 241 woningen. Onge veer een derde van het aantal manne lijke werknemers uit Rijssen doet mee aan dit Bouwlbnds. Tot heden werd voor een bedrag van ca. f. 500.000,- aan rente loze voorschotten verstrekt voor een nieuw te bouwen huis. Het spaarfonds verheugt zich in de gro te belangstelling van 615 personeelsle den, die tezamen een inleg-kapitaal van f. 364.000,- hebben bijeengebracht. Hier over wordt de normale spaarbankinterest gekweekt plus een toelage van het bedrijf. In 1953 werd het badhuis aan de Boom kamp geopend. Alle werknemers en hun gezinsleden tot 15 jaar kunnen hier gra tis baden, terwijl de burgerij toegang heeft tegen een laag tarief. In totaal ma ken ongeveer 1900 personen per week gebruik van dit badhuis. De maatschappelijk werkster met haar gezinsverzorgsters van het bedrijf lenigt de nood van de gezinnen, waar door ziek te van de huisvrouw de huishouding dreigt spaak te lopen. Gedurende vier w'eken geschiedt dit gratis, daarna tegen een ma tige vergoeding. Sedert enige jaren hebben wij de Be- drijfs-geneeskundige Dienst. Hel) contact met onze 425 gepensio neerden is veelvuldig. Allen ontvangen zoveel mogelijk een verjaarsbezoek van onze maatschappelijk werkster en er wordt jaarlijks een autotocht voor hen Het gemeente-personeel van verschil lende omliggende gemeenten zijn aan het voetballen geslagen en dat heeft zo aan stekelijk gewerkt, dat men in Wierden en Den Ham is gekomen tot het organi seren van een tournooi, hetwelk maan dag, 23 mei gehouden werd op het prach tige Gemeentelijke Sportpark te Vrooms- hoop. Het werd een sportieve en gezellige middag voor de talrijke leden van het gemeentepersoneel en hun dames uit de deelnemende gemeenten, waarbij ook verschillende leden van colleges van B en W aanwezig waren en blijk gaven van hun belangstelling voor de presta ties van de gemeentelijke dienaren. Er werd gespeeld in twee poules en de uitslagen waren als volgt: Poule I: TubbergenDen Ham l-l WierdenDen Ham 2-1 TubbergenWierden 1-2 WierdenRijssen 0-0 RijssenTubbergen 0-1 Den HamRijssen i-i. Poule II: HellendoornVriezenveen 0-1 RaalteHellendoorn 2-1 HellendoornHolten 0-0 Raalte—Holten 1-1 HoltenVriezenveen i-o VriezenveenRaalte 1-5. Elke wedstrijd duurde 2x15 minuten. Aangezien Raalte en Wierden elk vijf punten in hun poule behaalden en Hol ten en Tubbergen resp. 4 en 3 punten, moesten eerstgenoemde elftallen spelen om de le en 2e prijs en laatstgenoemde om de derde en vierde prijs. Raalte—Wierden werd 3-1, zodat Raalte de eerste prijs won en daarmee beslag legde op de wisselbeker. Wierden werd tweede. HoltenTubbergen werd met 1-0 gewonnen door Holten, zodat onze plaats genoten als 3e werden geklasseerd en een beker in ontvangst mochten nemen, terwijl de Tubbergenaren de door hun gemeentebestuur beschikbaar gestelde lauwerkrans mee naar huis mochten ne men. Na afloop konden de deelnemers zich douchen in de prachtige, nabijstaande huishoudschool en werd in het monumen tale gebouw van het Maatschappelijk Cul tureel Centrum, dat Vroomshoop bezit, een gezamenlijke broodmaaltijd gebruikt. In de toneelzaal werden door de bur gemeester van Den Ham, de heer G. Bra- mer, met een toepasselijk woord de prij zen uitgereikt. Er was muziek en er werd een gezel lige qiuiz gehouden, terwijl na afloop nog een tijdje werd gedanst. Daarmee behoorde deze inter-gemeen- telijke sportdag, die zeker herhaald zal worden, weer tot het. verleden. Met ingang van zondag 29 mei zal voor de OAD een nieuwe dienstregeling in gaan. Er zijn enkele kleine wijzigingen aan gebracht, waarmede het reizend publiek wel rekening dient te houden. Men doet verstandig voor 25 ct. een nieuwe dienst regeling te kopen. De voornaamste wijzigingen betreffen de dienst op Deventer via Heeten, o.m. van belang voor de bezoekers van de zie kenhuizen te Deventer. De vertrektijden uit Holten zijn thans: x 6.30, x 8.30, 9.30, x 12.30 13.30, 17.30 ZZ 21.10. De vertrektijden van Deventer zijn niet gewijzigd. De late diensten vanaf Hengelo zijn 2 minuten vervroegd en geworden: 21.10, 22.10, 22.35. Aankomst van deze laatste dienst vijf minuten later. x werkdagen; zondagen; ZZ alleen op zaterdag en zondagen. TAL VAN FEESTELIJKHEDEN. Op 4 en 5 juni zal de vereniging feest vieren en daarvoor is deze twee dagen het gehele complex van de Twentsche Schouwburg afgehuurd. Een keur van be kende radio-artisten en radio-dartsorkes- ten zal het feest opluisteren. Op zater dag 4 juni is er 's middags een receptie in de Schouwburg, alwaar dan velen uit de Nederlandse sportwereld Sportclub hun gelukwensen zullen komen aanbie den. Op zondag 12 juni zal de amateurafde ling een groot amateur-toernooi organi seren, waaraan deelnemen alle amateur- kampioenen van de semi-prof-verenigin- gen in Nederland, o.m .Ajax, DOS, Feijen- oord, NAC en de jubilerende club zelf. Verder zijn er nog feestmiddagen voor de junioren. Sportclub Enschede, de enige verte genwoordiger van het Oosten in betaald voetbal in de hoogste afdeling, hoopt op deze wijze een waardig 50-jarig bestaan te vieren. Op de receptie op zaterdag 4 juni om 3 uur n.m. hoopt men de vertegenwoordi gers van de Nederlandse sportpers en de sportreporters van de omroepverenigin gen in grote getale te mogen ontvangen. georganiseerd en ze ontvangen een Kerst pakket. Onze muziekvereniging „Wilhelmina" bestaat reeds meer dan 60 jaar en be haalde vele triomfen. Een andere vorm van ontspanning kan men vinden op ons eigen sportterrein, ge schikt voor voetbal, korfbal en athletiek. 19.30 uur Officiële 'herdenkingsbijeenkomst van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Jutespinnerij en -Weverij Ter Horst Co. N.V. te Rijssen voor 'het voltallig personeel in een grote tent. VRIJDAG 3 JUNI 1960 10.30 uur Onthulling van het geschenk van 'het personeel bij het kantoorgebouw. 16.0019.00 uur Groot gevarieerd paardenprogramma op de z.g. Rijlito-weide: Amsterdamse Bereden Politie Harddraverijen Pushballwedstrijd Vrijheidsdressuur Spahi's voor het voltallig personeel en echtgenoten. 19.00—24.00 uur Aansluitend „FEEST IN HET PARK": -Illuminatie Schotse volksdansen Cabaret Muziek Dans en allerlei lekkernijen in tentjes en kramen. ZATERDAG 4 JUNI 1960 14.30 16.30 uur Kindervoorstelling op het z.g. Rijlito-terrein voor de leerlingen van de Lagere Scholen (dit keer alleen voor kinderen) 20.00—2:2.00 uur „FEEST IN HET PARK" Deze avond kunt U ook Uw kinderen meenemen. 22.30uur Groot slotvuurwerk op de weide van Schouten. MAANDAG 6 JUNI 1960 15.00—24.00 uur Voor de gehele bevolking „FEEST IN HET PARK" Toegang vrij (ook voor muziek en cabaret). Consumptie contant betalen. ANKER ACTIE De Rijssense middenstand heeft een z.g. actie, etalagewedstrijd enz. om de feeste- Anker-actie op touw gezet met verkoop- lijkheden te completeren. Interieur Jute-weverij te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2