Uit Holten's historie mmarkt ZOMERZEfiELS-BLOEMENZEGELS 1960 lostierdlensfregeliiig IJ. brengt weer betere verbindingen 'SM glimlach Almelo kreeg haar Modinette 1960 INGEZONDEN CIRCUIT TUBBERGEN Intimidatie Zelfbeheersing gevraagd Daarom voorkeur! avonturen van Pepifo „Zeg het met bloemenzegels". Het vier honderdjarig bestaan van de Nederlandse bloembollencultuur en de nationale Flo- riade-expositie in Rotterdam rechtvaardi gen deze slagzin. Een serie van vijf fraaie bloemenzegels, ontworpen door P. Wetse- laar vormt dit jaar de inzet van de Zo- merpostzegelactie, waarvan de opbrengst 'wordt verdeeld onder plaatselijke, regio nale en landelijke instellingen voor de volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele zorg van alle richtingen. Gebrekkigen, spastische en astmatische kinderen, lijders aan reumatiek en tuber culose, chronisch zieken, oud-verpleeg sters, letterkundigen, beeldende kunste naars en vele anderen deelden vorig jaar in een netto opbrengst van f218.000. Meer levensvreugde door bloemen- en Zomerzegels. Die tulp, waterlelie, gaspel doorn, blauwe zeedistel en klaproos sym boliseren met iedere zegel die u plakt de levensvreugde die aan een medemens wordt geschonken. Op 23 mei is de eerste dag van uitgifte van de serie, die verkrijgbaar blijft tot en met 9 juli. Bij het tijdelijke postkantoor op de Floriade blijven de bloemenzegels zelfs verkrijgbaar tot 25 september. Het vier-cents-zegel in de kleuren grijs, groen en rood met de afbeelding van de tulp La Prineesse vestigt de aandacht op de Floriade door het speciale opschrift „Floriade 1960". Dit zegel is ontworpen naar een aquarel van Judith Leijster (1600 1660) in een boek uit de bibliotheek van Van Tubergen te Haarlem en met diens toestemming gereproduceerd. Het zegel van zes cent, evenals bij het vier-cents- zegel met een toeslag van vier cent, is uitgevoerd in roze, groen en geel en ver toont de gaspeldoorn. Het enige liggende zegel in de serie is dat van acht cent (vier cent toeslag) met de afbeelding van de waterlelie in blauw, groen en geel. Bruin achtig, geel, rood en groen zijn de kleu ren van het twaalf-cents-zegel met de klaproos en een toeslag van acht cent. De blauwe zeedistel komt voor op het geel, groen en blauw gekleurde zegel van der tig cent met tien cent toeslag. Een bijzondere aantrekkelijkheid van deze derde bloemenserie van de Zomerze gels wordt gevormd door de eveneens door P. Wetselaar getekende Zomerzegel- kaarten met gelijke afbeeldingen als op de postzegels. Voor drie kwartjes per serie zijn deze fijnzinnig ontworpen kaarten bij de plaatselijke comité's voor de Zomer zegels verkrijgbaar. Sinds 1952 wordt 25 procent van het be schikbare bedrag verdeeld over de pro vincies voor eigen sociale en culturele be langen en gezondheidszorg. In 1959 was dit bedrag f54.500.Een jaar tevoren werd aan de provincies eenzelfde bedrag uitgekeerd. Uit de opbrengst van de Zomerpost- zegelactie 1958 kon bijvoorbeeld in de pro vincie Drente een bedrag worden uitge keerd aan het Anjerfonds voor provinciaal cultureel werk en werd een bijdrage ver leend in het vakantiewerk ten behoeve van vermoeide huisvrouwen op de Berken hof in Zuidlaren van de Stichting Opbouw Drenthe. In de provincie Overijssel kon het Over ijssels museum zich dank zij de Zomer- postzegels de aankoop veroorloven van 'n zeventiende eeuwse zilveren beker, ver vaardigd door de edelsmid Magnus Lu- cassen te Deventer. Steun werd verleend aan de Stichting Het Ontheemde Kind en de buitenschool Op de Ambelt ontving een bedrag voor de aanschaffing van een pro- j ectie-apparaat. Internationale Motorraces 6 JUNI 2e PINKSTERDAG De landelijke organisaties en instellin gen die in 1960 in de opbrengst delen van de bloemenzegels zijn: de Koninklijke Ne derlandse Centrale Vereniging tot bestrij ding der tuberculose (Verpleegfondsen en Fonds Oud-Huisbeoeksters), Astmabestrij- ding, Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg, Prinses Irene Fonds Oud-Huisbezoekers), Astmabestrij- fonds voor Oud-Verpleegsters, Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Opleidings centrum „Middeloo", Stichting „Zorg voor gerepatrieerden", Prins Bernhard Fonds, Fonds voor Bijzondere Doeleinden van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars, Ne derlands Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren, Nederlands Kunstverbond en Nederlandse Blindenbibliotheek. Officiële publicatie Herziening- van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 18 mei 1960 gedurende vier we ken ter gemeentesecretarie voor een ie der ter inzage ligt een ontwerp tot her ziening van het uitbreidingsplan in on derdelen voor het dorp Holten, vastge steld bij raadsbesluit van 23 november 1954, nr. 3353, sedert gewijzigd, met de daarbij behorende bebouwingsvoorschrif ten. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de raad bezwaren indienen. Holten, 17 mei 1960. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. Enklaar, burg. De zomerdiensfcregeling van de Ned. Spoorwegen, welke op zondag 29 mei a.s. ingaat, brengt weer een verbetering van de spoorwegverbindingen van Holten in beide richtingen. De late treinen uit de richting Deven ter en Almelo, welke tot nu toe alleen op zaterdagavond liepen, zullen vanaf 29 mei alle dagen lopen. Vertrek Deventer 23.26 uur, aankomst Holten 23.39 uur. Vertrek Almelo 22.45 uur, aankomst Hol ten 23.03 uur. Dit zal o.a. schouwburgbe zoek in Deventer per trein mogelijk ma ken. Er zijn voorts in de dienstregeling een aantal kleine veranderingen aangebracht, waarmede het publiek wel rekening dient te houden. De treinen in de richting Deventer, welke tot nu toe 7 minuten over het hele uur vertrokken, worden 4 minuten vroe ger. De treinen in de richting Almelo, welke 4 minuten over het halve uur ver trokken, vertrekken straks 5 minuten later. Enkele verbindingen zijn onveran derd gebleven. Wij laten hieronder de vertrektijden te Holten volgen: Richting Deventer: x 6.16, x 7.22, x 8.03, 9.25, 10.03, 11.03, nza 12.03, za 12.28, x 13.03, 14.03, x 15.03, 16.03, 17.03, nzz en pink.m. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1484 stuks vee, runderen 119 en 1365 varkens. Prijzen: 16 vette koeien van f 2,90 tot f 3,10 per kg slachtgewicht; 45 melk- en kalf koeien van f 900,- tot f 1000,- per st.; 18 pinken van f 550,- tot f 650,- per stuk; 9 graskalveren van f 250,- tot f 350,- per stuk; 21 nuchtere kalveren van f 40,- tot f 60,- per stuk; 25 drachtige zeugen van f 225,- tot f 300,- per stuk; 28 loopvarkens van f 65,- tot f 80,- per stuk; 1312 biggen van f 38,- tot f 50,- per stuk Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onver anderd. Zeugen: Handel redelijk, prijzen iets hoger. Biggen: Handel kalm, prijzen gelijk. J? In onze boekenkast prijken ver scheidene deeltjes over het onder werp „moeilijk opvoedbare kinde ren". De psychiaters zullen onge twijfeld beschikken over vele foli anten over het onderwerp „moei lijk opvoedbare mensen". Wat er tot nog toe helaas ontbreekt op de boekenmarkt is een pocket-book „moeilijk opvoedbare politici". Ook zonder wetenschappelijke voorlichting beseffen wij niettemin, dat er tegen doordrijverij en dwin gelandij slechts één kruid gewassen is: niet toegeven. Want zoals een klein kind blijft brullen om zijn zin te krijgen als het eenmaal heeft ontdekt, dat het dan zijn zin krijgt, zo kan ook een dictator blijven brullen als hij zijn zin wil hebben. Het brullen moge dan velen onaan genaam in de oren klinken, het is voorlopig ongevaarlijk. De 'klemmende vraag is, of de westelijke leiders hun zelfbeheer sing kunnen bewaren als deze dwingeland tegen de (zere) benen gaat schoppen. 17.59, zzf 18.03, nzz en pink.m. 18.18, x 19.03, 20.03, 21.03, 22.03, 23.03. Richting Almelo: x 6.20, x 7.18, 8.39, x 9.39, 10.39, 11.39, 12.39, 13.39, x 14.39, 15.39, x 16.39, 17.44, 18.39, x 19.39, 20.39, 21.39, 21.21, 22.39, 23.39. x alleen op werkdagen. In de voorronde voor de verkiezing van de landelijke Modinette 1960 werd maan dag- en dinsdagavond in 't Groenendal te Almelo een modinette-manifestatie ge houden, die voor honderden meisjes van de ateliers an Bendien, Eltem en Smits aldaar een daverend amusement is gewor den. Ook Holtense modinettes namen aan deze feestavonden deel, waarbij de meisjes voorzien waren van vlaggetjes en toeters, zodat er een oorverdovend lawaai in de zaal heerste als zij hun instemming be tuigden met hetgeen er op het toneel ge beurde. En dat was heel wat. Onder de charmante leiding van Letty Kostex-man werd beide avonden een quiz gehouden, waaraan, na een selectie in de ateliers, een aantal meisjes uit ieder be drijf deelnam. Na een spannende wedstrijd in het ge ven van de beste antwoorden op de door Letty Kosterman gestelde vragen wel ke door een jury van een dame en twee heren werden beoordeeld werd Mej. Lyda Smidt, werkzaam bij de Eltem, tot „Modinette Almelo 1960" uitgeroepen. Het vorige jaar eindigde zij als derde. Zij zal de eer van Almelo en omgeving talrijke meisjes werden met bussen uit de plaatsen om Almelo aangevoerd op de landelijke modinette-show te Am sterdam hebben te verdedigen. Tweede werd de tengere Siny Geitenbeek, even eens bij de Eltem weikzaam, die in de ARBEID DIE MEER VOORKOMT! Het was zo omstreeks 1400. Bij de boe ren had men veel meer personeel dan te genwoordig. Bij de burgers trouwens ook. Een burger, die het een beetje kon doen, had minstens een loopjongen, maar meest al een huisknecht. Het personeel was in de vijftiende eeuw goedkoop. Vijf gulden per jaar plus kost en inwoning was al heel wat. En wanneer de heer des huizes dit loon aan het einde van het dienstjaar niet betaalde, gebeurde er nog niets. De kas teelbewoner van de sterkte Waardenborg had ook inwonende knechten. Een dezer knechten vroeg eens een klein voorschot om een paar hemden te kopen. De kaste lein, die echter zijn salaris moest ontvan gen van de stad Deventer, had dit niet ge kregen. Dus zat hij zelf op zwart zaad. En de enige manufacturier, die Holten toen rijk was, was Jan met de zak. De naam zegt het reeds: het was een man met een zak, die in Holten en verre om trek een uitgebreide manufacturenhandel dreef. Geld beurde de man weinig, dood eenvoudig omdat het er niet was. De ge meenschap van Holten was in 1400 een huishouding zonder geld, net als overal el ders. In Deventer was geld. Daar maakte men het geld zelf, als het nodig was, en daarom had de stad zulk een uitgebreide handel. Een of tweemaal per week moest Jan met de zak met de schoefkarre (krui wagen) naar Deventer om allerlei rommel aan de man te brengen, die de bevolking van Holten hem in betaling had gege ven. Het was een heel sortiment, die goe deren in natura. Men zou zeggen: waarom verzond hij die goederen niet? Dit kon hierom niet, omdat de Holter koopman er te Deventer ook uit moest kloppen wat hij maar kon. Wilde hij zijn handel met suc ces drijven, dan zocht hij te Deventer een B.v. bonen, gerst, oliezaad, rogge, vlas, willige markt. Want op zijn kruiwagen lag een grote verscheidenheid van produkten. wol, kippen, eieren, ham, spek. Soms had hij ook een koehuid, maar die droeg hij apart naar Deventer, net als de nuchte- ren kalveren en de ganzen. Had onze Jan succes, dan wachtten de mensen hem te Holten al op, in de hoop dat hij geld had. De kastelein van de Waardenborg liet zich om de vinger winden voor geld. En onze Holter koopman wist wanneer er honing in de bloemen was en wist er profijt van te trekken, wanneer hij rammelde met een enkele keer gouden munten, soms ook wel eens zilver, maar meestal koperen en ijze ren geld. En in tijden van oorlog zelfs wel eens houten geld, dat kwam er niets op aan. Geld was geld. De gelukkige, die er te Holten mee betaald werd, kon weer van de mensen af. Dit Deventer geld is ook nog te Goor en Delden gevonden. Om terug te gaan naar Holten, dit De venter geld bleef niet in circulatie. Ook daar had Deventer een foefje voor. Som mige munten (en dat waren er vele), had den maar een tijdelijke waarde, dus alleen de gouden en zilveren munten behielden hun geldigheid. Die kon men in de kous stoppen, maar de rest moest op een be paalde dag in de IJsselstad terugkeren. Zo haalde men handel en nering naar zich toe. OVERBEVOLKING. Een ander feit waar Holten aan leed, en niet alleen Holten, maar bijkans geheel Overijssel ,was de overbevolking. In veer tienhonderd was de economische toestand bedroevend. Onder de plattelandsbevol king was de toestand toen nog slechter als nu in de zogenaamde achtergebleven ge bieden, waar op de huidige dag de wereld voedselorganisatie voor op de grote trom slaat. Menig lezer van dit blad zal zich bij het lezen hiervan even de ogen uitwrij ven en zeggen: hoe kan dat? De gehele bevolking van Overijssel was nog niet eens de bevolking van het tegenwoordige Enschede. En Overijsels bodem, en ook die van Holten, is sinds veertienhonderd niets groter geworden! Ja toch, er zijn pol ders in de Zuiderzee gekomen. Maar wacht eens ,er zijn ook kanalen door ons goede land gegraven en snelwegen aan gelegd en spoorbanen. Trek van de grond, die daarvoor gebruikt is ,de Zuiderzeepol ders af, dan houden wij niet zo heel veel over, dus laten wij die zaak maar blauw- blauw. Nu weten wij allemaal wel dat dit in 1400 kwam door het maatschappelijk bestel dier dagen. Overijssel was in 1400 één vaal vlak land, met enkele oasen in de heide- en veenwoestijn. Een van deze oasen was Holten. Er waren drie schitte rende sterren. Dit waren Deventer, Kam pen en Zwolle. Dan waren er een aantal kleine sterren. Zogenaamde kleine steden, die met de dorpen tezamen door de drie groten stevig onder de duim werden ge houden. De grootburgers van Deventer leefden veel royaler dan de bax-onnen op het land. De drie steden en de edelen van het platteland ringeloorden de plattelands bevolking. En de boeren van Overijssel op hun beurt hadden twee-derde van Over ijssels bodem als gemeenschappelijke mar- kegrond woest en ledig liggen. Van tijd tot tijd liet Deventer voelen dat het de baas was. Zo kreeg men in de jaren 1400 en volgende vanuit Deventer te Bathmen en Holten een arbeidsinzet, waarvoor de Duitsers in de laatste oorlog hun pet zou den hebben afgenomen. Nu weten wij wel, de Duitsers waren vijanden, maar toch, toen de Markelose beek in een Schipbeek veranderd moest worden, hadden de De- venternaren geen arbeiders om dit werk uit te voeren. Poorters van Deventer wa ren vrije mensen, dus vrij van hand- en spandiensten. Dus was er maar één mid del: een klopjacht op mensen en men dreef te Bathmen en Holten een hoop volk bij elkaar en dwong deze mensen om tegen karige beloning te werken aan het vaarwater, dat de rijkdommen der stad moest vermeerderen. Het was geen won der dat zekere Klaas van Holten er tus sen uitging, en dienst nam in het leger van de hertog van Gelder. Maar hoe zich deze zaak toedroeg hopen wij de volgende keer te vertellen. VAN COEVORDEN. struise Lyda in de laatste ronde al spoe dig haar meerdere moest erkennen. Lyda ontving van Letty Kosterman een fraai zakje met 100 zilveren guldens en Siny kreeg 50 zilveren pegels mee naar huis. Een spannend moment brak voor Li- da Smidt aan, toen mevr. Ravesloot, de echtgenote van Almelo's burgervader, haar de zilveren modinette-ring aan de vinger schoof en haar als teken van haar waardigheid een zilverkleurige sjerp om de schouders hing. De emotie werd te groot en de tranen kwamen er toen aan te pas. Oorverdovend waren de toe juichingen van al haar mede-modinettes. Alle overige deelneemsters aan de quiz ronden ontvingen als troostprijs een prachtige doos bonbons. •De avond werd verder gevuld met 'het optreden van de bekende radio-artisten Mieke Telkamp, de muzikale clown Tobi Rix en de zanger van het Italiaanse lied, Willy Alberti, met een muzikale omlijs ting van het Cocktail Trio, dat ook van alle kei-missen thuis bleek. Zij allen mochten zich verheugen in een daveren de sympathie van de honderden meisjes, die deze avond bijwoonden. Het waren echter niet allemaal jonge meisjes, die deze voor hen plezierige avond mee maakten, want als oudste modinette kwam nog even voor het voetlicht de 66- jarige mej. Johanna Kerkhof, die met enkele sympathieke woorden door Letty Kosterman werd verwelkomd en een klein presentje kreeg aangeboden. Zij houdt zich thans nog bezig met de oplei ding van de adspirant-modinettes in het bedrijf waarin zij werkzaam is. Een golf van toejuichingen ging ook voor haar door de zaal. De tweede avond werd o.m. bijgewoond door de heer Tjeerd Bendien en zijn echtgenote, directeur van het grote con fectiebedrijf van Almelo. Wie weet komt er een volgende keer ook een Holtense modinette op het po- Een spannend moment brak voor Ly- tijd zelf haar modinette kiezen? IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit Geachte Redactie Uit het ingezonden stuk over de melkhandel, van de heer Boersma, direc teur van de zuivelfabriek alhiex-, wordt blijkbaar door velen de conclusie getrok ken dat mijn zuster „schuldig" is aan het mislukken van de sanering. Graag wil ik in het kort de gang van zaken weergeven, opdat een en ander juist kan worden beoordeeld. Bij het indelen van de bezorgwijken is mijn zuster niet gehoord. Volgens de voorgestelde indeling zou haar de bezor ging worden toegewezen van de consu menten wonende aan de Rijssensestraat, Kolweg, H. J. Wansinkstraat, Molenbel- terweg, Sparreweg en einde Raalterweg. Dit maakte voor mijn zuster 19 procent van de totale melkverkoop uit, voor de heer Vruggink 52 procent en de zuivelfa briek 29 procent met de eis van de zui velfabriek, alle zuivelproducten van haar af te nemen. Hoewel eerst gesteld weid dat ook voor margarine sanering zou gelden, werd op haar bezwaar hiertegen medegedeeld, dat hierover nog viel te praten. De koffiemelk moest echter ze ker onder de sanering blijven. Mijn zus ter heeft hierop o.a. tegen de bestuursle den v. d. Twentse melkhandelarenbond, de heren Naves en Welvaart te Almelo, haar bezwaren kenbaar gemaakt en wel: Toebedeling van voor haar minder gun stig gelegen straten en wijkindeling, zo danig opgesteld, dat door haar geen en kele grootverbruiker, hotel, zomerkamp of bakker zou mogen worden bediend. Zij zegde toe met de regeling akkooxd te kunnen gaan als haar b.v. in ruil voor de Molenbelterweg, SpaiTeweg en einde Raalterweg de aan de heer Vruggink toegewezen Industriestraat en A. J. Goldsteinstraat zou worden toegewezen. De heer Naves beloofde haar hierover te zullen praten en in ieder geval haar hier over te zullen berichten. Dit nader berucht is echter nooit door haar ontvangen. Blijkbaar heeft men haar voorstel niet kunnen accepteren, waariut is voortgeko men dat er in Holten geen wijkindeling is. A. Nijliof Boskampstraat 24 Holten /7/m 58. Zoals we gelezen hebben gedroeg Bloobeest zich niet erg dapper! Maar iemand die altijd reuze-moedig is, mag wel eens een keertje verstek laten gaan. We zullen eens gaan zien hoe de kapitein en Pepito het maken. Om eerlijk te zijn: niet al te best! Pepito werd door een boosdoener hard aan zijn oren getrokken en kapitein Druppel brulde van verontwaardiging over het schandelijke gedrag van Jef en zijn mannen. Maar brullen helpt weinig als je alleen je tenen nog kan bewegen en de enige die zou kunnen helpen, rus tig in een ton van een gebraden eend zat te smikke len! „Nu verlies ik de wedstrijd", steunde kapitein Drup pel, met door touwen beklemde borst. „Jullie wéten, dat ik niet tegen mijn verlies kan!" Toen hij Oceaanwater over zijn voeten voelde stro men, kreeg hij argwaan en keek eens om zich heen. Groot was zijn schrik, toen hij de gapende scheur in dc romp ontwaarde, waar het water ongehinderd naar binnen stroomde. „Gunst"!, prevelde Bloobeest, „als al dat water naar binnen moet?!" Enfin, zolang de kapitein er niets van zegtEn bakte kalmpjes doorMaar kapitein Druppel staarde verdwaasd naar zijn gebroken „Brul". De machinekamer lag open en bloot te kijk en de schroef stak zielig draaiend in de lucht! In de machine kraakte en knarste het nog een beetje, tandwielen rolden verwrongen naar buiten en toen stond alles stil.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2