Koninginnedag bracht geen buitenfeest „De Vrijheid" had een goed jaar D@ heer H. ten Melde fen grave gedragen MOEDERDAG De advertenties in HOLTENS NIEUWSBLAD Holtense Plattelands vrouwen vergaderden Aardige geste van gemeente Baarn Cabaretavond Jaarvergadering Fokvereniging Herkeuring van mater., gewichten en meetwerktuigen No. 18. Jaargang 1'2 (Tweede Blad). ZATERDAG 7 MEI I960 HOLTENS NIEUWSBLAD Het Oranjefeest Ls in Holten voorna melijk gevierd in de beslotenheid dei- feestzalen Amicitia en Irene. Er was geen optocht en kinder- of volksspelen. De herdenkingstocht van de wandel club „De Trekkers" bracht wat drukte in het dorp 's middags, maar dat be hoorde niet bij de officiële viering van de verjaardag van onze Koningin. 's Morgens om 9 uur brachten de leer lingen der beide dorpsscholen de gebrui kelijke aubade aan de burgemeester voor het bordes van het gemeentehuis. Deze keer onder leiding van het hoofd der o.l. dorpsschool, de heer B. H. Brou wer. Nadat de liederen waren verklonken, waaronder onze nationale hymne, sprak burgemeester Enklaar de kinderen toe en wees hij op het voorrecht in vrijheid onder het Oranjehuis de verjaardag van H.M. de Koningin te mogen vieren. De dorpsschool jeugd ging daarna in Amicitia genieten van een filmvoorstel ling met de prachtige nieuwe uit de actie betaalde projector en de leerlin gen van de School met de Bijbel werden getracteerd op een toneelvoorstelling van de jeugdgroep van C.O.C. In Amicitia begon het programma met een prachtige en spannende tekenfilm. Toen volgden „Abboth en Costello op glad ijs", terwijl als hoofdfilm werd vertoond de Russische film „De witte poedel", een wat oude, maar mooie kleurenfilm. De kinderen kregen enkele snoepjes. In Irene genoten de kinderen volop van de één-acter „De School zoals de onderwij zer die graag zou willen" en van een wat groter stuk „Het baardpoeder". De jeug dige C.O.C. ers brachten deze op buiten gewoon aardige wijze voor het voetlicht. Ook hier werd getracteerd en in beide za len spraken de hoofden de kinderen toe. Om ruim 7 uur gaf de muziekvereniging „H.M.V." voor de horlogerie van de heer Aaftink een marsconcert, waarbij zij om geven was met luisteraars en dat besloten werd met een couplet van het Wilhelmus. TONEELVOORSTELLINGEN Om half acht begon de feestelijke bijeen komst van de Holtense Oranjevereniging in Amicitia, waar O.C.H. voor het voet licht bracht de klucht in 3 bedrijven „De onbekende wereld" van Annemarie Kok en Joh. Blaaser. Goede wenken voor leuke geschenken: Onder voorzitterschap van haar presi dente, mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing, vergaderde de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen het afgelopen weekend in hotel Holterman. In haar openingswoord sprak mevr. Nagelhout haar vreugde uit over de smaakvolle restauratie en vergroting, die het hotel heeft ondergaan, waardoor in de behoefte van een grotere vergader ruimte voor de afdeling wordt voorzien. Op vrijdag 17 mei zal een uitstapje ge maakt worden naar de Floriade te Rot terdam, terwijl mevr. H. Nekkers-Müller werd aangewezen als afgevaardigde naar cte bondsdag op 11 mei te Utrecht. Indien daarvoor voldoende belangstel ling bestaat, zal de School voor Schep pende Handen het volgend seizoen een cursus houden in „ontwerpen" en zal een veebeoordelingscursus worden georgani seerd. De collecte voor het sanatorium te Hel- lendoorn heeft ruim f480,- opgebracht, deelde de presidente mede. Aangezien mevr. H. L. Eshuis-Reijsen- bach uit Markelo verhinderd was de aan gekondigde lezing te houden, heeft de heer Bram Pagrach Jr., die 5 maanden in Israël heeft doorgebracht, een cause rie gehouden over zijn indrukken over het Joodse land en verteld van het leven in een kibboets. In de kibboets, waar de jeugdige verteller was, waren wel 1000 mensen op de gemeenschappelijke boer derij. Sommigen hebben een fabriekje er bij. De vrouwen werken in keukens en wasserijen. In de gemeenschappelijke eetzaal wordt alles gedaan: muziek, dans, schilderen enz. De kinderen gaan na een paar weken al naar een kindertehuis. In de stad werken de vrouwen bijna alle maal. Als de meisjes 18 jaar zijn, gaan ze in het leger, omdat het land van alle kanten bedreigd wordt. De kibboets is de steunpilaar van Israël; aan de gren zen zijn het .gewapende ondernemingen. Er zijn nog veel Arabieren, die dezelfde rechten hebben als de Joden. Het land is erg mooi, maar droog. Er valt slechts 3 k 4 maand regen. Deze auteurs hebben kans gezien een klucht te schrijven, waarin de humor hoogtij viert en men van de ene grappige situatie in de andere valt. De zaal was overbezet en daverde voort durend van de lach. Het publiek heeft dan ook erg genoten van het goede en vlotte spel van O.C.H., onder regie van Wim ten Berge. Johan van Geenhuizen zorgde voor een uitstekende grimering, de toneelver zorging was bij Jan ten Wolthuis. De voorzitter van de Holtense Oranje vereniging, de heer H. J. A. Koldeweij, sprak een welkomstwoord, waarna men op verzoek van de burgemeester, mr. Enklaar, die een korte toespraak hield, samen staande het Wilhelmus zong. De heer Koldeweij bood de dames bloe men aan, terwijl de heer Jan Oosterkamp mevr. Van Beek-Brugman en de heer Schrör uit Deventer, die voor O.C.H.spe- lers invielen ,een geschenk aanbood. Na afloop werd nog geruime tijd ge danst met het orkest van de favorieten. In Irene waren eveneens veel toeschou wers samengekomen voor de feestviering met de Chr. Oranjevereniging. Hier open de de voorzitter, de heer J. Kroon, de bij eenkomst met gebed en lezing van een Schriftgedeelte, waarna hij in een korte toespraak de grote betekenis van deze dag voor ons volk belichtte. Voor de feestvie ring in de openlucht is 30 april wat moei lijk, maar anderzijds worden wij door deze en de bevrijdingsdag toch wel sterk aan het grote voorrecht van ons koningshuis herinnerd. Door de C.O.C. werd daarna op vlotte wijze opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven van Joop Smit „Honderd meisjes op hol", waarom hartelijk is gelachen. Na het eer ste bedrijf zorgden de Tegehaja's met hun band voor een muzikale noot in dit pro gramma, waarbij tal van aardige liederen werden gespeeld. Aan het slot van de avond zong men ge zamenlijk onze nationale hymne, het Wil helmus, waarmede tevens een einde kwam aan Koninginnedag. VEEZïEKTEBESTKIJDING LEVERT NOG MOEILIJKHEDEN OP. De Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" heeft een goed jaar achter de rug. On danks de droge zomer van 1959 steeg de melkaanvoer weer bijna een half mil- lioen kg. Er kan een nabetaling worden gedaan van f 1.51 per 100 kg. geleverde melk en er zal 15 cent per 100 kg. op het leden-kapitaal worden bijgeschre ven. De opbrengst van de melk komt ruimschoots aan de gemiddelde lande lijke opbrengst. Er is echter een vervelende dissonant. De veeziektebestrijding en met name de beteugeling van de abortus Bang vraagt moeite, zorgen en veel geld. De kosten BRUIDSTAART De 25-jarige Sergeant-kok. Neil Smith, gelegerd in Aldershot, heeft een enor me taart bereid voor Prinses Margaret en Anthony Armstrong Jones. De kok heeft de ingrediënten uit eigen midde len betaald. De 120 pond wegende taart bevat onder meer 96 eieren. Vandaag zal de taart op Clarence House worden bezorgd. De gemeente Baarn zal de gemeenten Holten en Markelo elk 500 dahliaplanten schenken ter verfraaiing van hun plant soenen. Deze aardige geste houdt verband met het feit, dat gedurende de laatste maanden van de bezetting, toen de nood daar hoog gestegen was, ca. 300 kinderen tijdelijk in gezinnen van bovengenoemde gemeenten zijn opgenomen. Aangezien het door tijdsverloop van 15 jaar niet meer tot zijn recht zou komen aan deze dank een persoonlijk karakter te geven, heeft het gemeentebestuur van Baarn in de vorm van een partij dahliaplanten haar erkentelijkheid willen betuigen. De offi ciële aanbieding aan het gemeentebestuur zal op nader te bepalen datum plaats vinden. geen zorgen. De contributie voor 1960 werd vastge steld op f 1,per koe. In de plaats van de heer W. J. ten Den, die als bestuurslid periodiek aftrad en niet herkiesbaar was en van de heer G. J. Rietberg, die als bestuurslid bedankt heeft, werden gekozen de heren, H. W. Wechstapel en H. J. Arfman. Eerstge noemde werd aangewezen als voorzitter. De heren Ten Den en Rietberg werd VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Aan de dienstplichtige der lichting 1960 B. J. Barvelink, N 64, is een vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens per soonlijke onmisbaarheid. zyn uit de exploitatie betaald. Er kun nen echter door deze omstandigheden hier en daar wel eens boeren zijn, die financieel zwaar komen te zitten. Dit alles bleek in de dezer dagen onder voorzitterschap van de heer J. H. Sprok- kereef in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehouden ledenver gadering van de fabriek, die goed bezocht was. De voorzitter wees er op, dat de boer er mee te kampen heeft, dat de hoeveelheid cultuurgrond steeds minder wordt. Maar ondanks deze teruggang stijgt de produc tie. Dit geeft ook zijn moeilijkheden, want niet alleen de prijzen der producten in de zuivelsector lopen terug, maar ook van de varkens- en pluimveestapel. De boer wordt daardoor gedwongen door hard werken te trachten nog een voldoende in komen te vergaren. De kwaliteit van de aangevoerde melk en de afgeleverde producten is goed ge weest. Spreker herinnerde er aan, dat voor boter en kaas een medaille werd behaald. Hij maakte daarvoor de leden, de direc tie en het personeel een compliment. De ontwikkeling van de mechanisering Zaterdagmiddag van de vorige week is onder enorme belangstelling op de nieu we begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer Herman ten Velde, hoofdinspecteur en chef van de buitendienst van de Varkens Inkoop Organisatie (VIO) te Apeldoorn, die 27 opril op 47-jarige leeftijd zo plotseling is overleden. De overledene bekleedde bij de VIO een vertrouwenspositie en genoot een grote bekendheid op het terrein van de varkenshandel. De verslagenheid met dit tragisch sterfgeval was algemeen. De na bestaanden ontvingen zeer veel bewij zen van medeleven bij dit plotseling overlijden. Aan de groeve. De voorzitter van de VIO, de heer Th. Steenkamp te Heemstede, sprak aan de Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat de herkeuring der maten, gewichten en meetwerktuigen in 1960 voor deze ge meente zal plaats hebben op woensdag 11 mei a.s. van 9.30-12 en van 13-15.30 uur, en op donderdag 12 mei a.s. van 9-12 en van 13-15 uur in het gebouw „Amici tia", Dorpsstraat 6. In het bijzonder wordt nog de aandacht gevestigd op het volgende: 1 Aan de herijkplichtigen zullen door der zuivelbedrijven wordt door bestuur en directie nauwlettend gadegeslagen, ver klaarde de voorzitter, en uit dat oogpunt bekeken, houdt men de ogen open voor samenwerking van dichtbij als van verre. CIJFERS Na dit openingswoord bracht de direc teur de heer C. Broersma het jaarverslag uit en kwamen balans en verlies- en winst rekening aan de orde. De aanvoer van melk bedroeg 14.354.780 kg. (v. j. 13.880.543) met een gemiddeld vetgehalte van 3.54%. De boterproductie bedroeg 199.000 kg. met een opbrengst van f819.000.Er werden 82.476 Gouda-volvette-kazen, 35.843 broodkazen, 6.775 Edammer 40 plus, 1000 randkazen en 1100 Cheddar (Engelse) ka zen geproduceerd met een opbrengst van f 2.281.148.—. Wegens de vrij gunstige ontwikkeling van de kaasprijzen werd er weinig magere melkpoeder gemaakt. De directeur deed hierna zijn in de aan hef vermelde mededelingen omtrent nabe taling en reservering. Het onkostencijfer bedroeg f 3.68 per 100 kg. melk. HUIDIGE ONTWIKKELING De heer Broersma gaf hierna een over zicht van de huidige stand van zaken en verklaarde, dat de melkaanvoer over het le kwartaal 1960 pl.m. 12 hoger is dan over dezelfde periode van het vorige jaar. De prijzen der producten boter, kaas en magere melkpoeder liggen momen teel op het inleveringsniveau. De afzet verloopt vrij vlot en de voorraden zijn, landelijk gezien, niet schrikbarend hoog. De reorganisatie van het meiktransport verloopt bevredigend, maar er is een aan tal moeilijkheden onopgelost gebleven. De directeur stelt zich voor om de han gende problemen in overleg met de melk rijders op te lossen, maar het zal zo moe ten worden, dat in de toekomst minder mensen aan dit melkvervoer deelnemen en dus meer melk per rit vervoerd kan worden. CONSUMPTIEMELKVERKOOP Bestuur en directie meenden by de consumptiemelkverkoop in het dorp een ruim standpunt te moeten innemen. De onderhandelingen hebben echter niet tot het beoogde resultaat geleid. Het gevolg is, dat aan de bevolking de volledige vrije keus gelaten is wat de melkleve- ranciers betreft, maar dat er onnodig veel energie wordt verspild om ieder op tyd te kunnen bedienen, terwijl de ver diensten van de betrokken gezinnen worden gedrukt. MELK WINKEL De melkwinkel wordt aan een eenvou dige verbouwing onderworpen, om te voor komen, dat men door grote investeringen genoodzaakt zou zijn in andere branches van de plaatselijke middenstand te moe ten indringen. Nadat de directeur nog zijn mededelin gen had gedaan omtrent de veeziekte-De- strijding, werd de vergadering na een kor te rondvraag gesloten. geopende groeve woorden van troost tot de echtgenote en kinderen van de over ledene en schetste hem als energiek en onkreukbaar werker, die overal vrienden had. Hij heeft de buitendienst van de or ganisatie opgebouwd, zodat hij thans acht medewerkers onder zich had, mede na mens wie hij woorden van dank sprak voor het vele dat hij voor allen geaaan heeft. De heer G. S. E. Vegter, directeur van het gemeentelijk abattoir, noemde de heer Ten Velde een dynamisch mens met groot zakelijk inzicht, die ook zijn advie zen gaf in verband .met de bouw van een nieuw gemeentelijk slachthuis. Ook hij sprak woorden van innig medeleven. Ds. J. H. Israël, Herv. predikant, die in het sterfhuis de rouwdienst leidde, bad na Schriftlezing aan de groeve het „Onze Vader". Een broer van de overledene, de heer H. W. ten Velde, sprak een persoonlijk woord en dankte voor de laatste eer, de overledene bewezen. Het graf was bedolven onder de bloe men. BENOEMD Met het oog op de bouw van het na tuurbad, is tot technisch ambtenaar op arbeidsovereenkomst in dienst dezer ge meente benoemd, de heer W. A. J. Kroes te Enschede. de dienst van het ijkwezen zoveel als mogelijk is oproepingen worden ge zonden, vermeiden üe het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meet werktuigen ter herkeuring aangebo den kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip! Er wordt uitdrukke lijk op gewezen, dat de verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. 2 De maten, gewichten en meetwerk tuigen moeten schoon, droog en roest vrij worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden; ijzeren ma ten dienen van binnen en van buiten geverfd te zijn, koperen gewichten af gewassen en ook de gaten gereinigd; ijzeren gewichten mogen niet gepot lood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven zijn met gekookte lijnolie. 3 De maten en gewichten moeten vóór 1 oktober 1960 gestempeld zijn met de letter Y; bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, bestaat nog geiegenneid maten en ge wichten te laten herkeuren aan het ijkkantoor te Zwolle, Lombardstraat 3 op elke maandag (uitgezonderd feest dagen) van 9-12 en van 14-17 uur. 4 De maten en gewichten, die gestem peld zijn met 't afkeuringsmerk (een gearceerde driehoek) mogen niet in winkels enz. worden teruggebracht. 5 Ten bate van 's Rijks schatkist moet voor het onderzoek der maten en ge wichten keurloon en voor het juste ren der gewichten justeerloon worden betaald. 6 De miliigramgewichten kunnen niet op de herijkzitting, doch uitsluitend aan het ijkkantoor ter herkeuring worden aangeboden. De gezegelde en veloppe, afgegeven bij de vorige veri ficatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de ze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden gesteld. Voor elk gewicht dient twee dagen vóór de verzending van de gewichten een bedrag van 40 cent te worden overgeschreven of gestort op postre kening nr. 807638 van het ijkkantoor Zwolle, Lombardstraat 3. Holten, 26 april 1960 Burgemeester en Wethouders voornoemd: W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Zaterdag, 14 mei zal in Irene een grote cabaretavond worden gehouden. Het pro gramma is speciaal samengesteld voor de teenagers van Holten. Maar ook voor de ouderen is dit een mooie gelegenheid om nu eens een echte cabaret-avond te bezoeken. De avond wordt voor een groot gedeel te verzorgd door de Instuifcabaret-groep „De Nachtpit" uit Borne, die bij de jeugd in Holten een grote populariteit geniet, vanwege hun optreden op de Instuif Ire ne. Naast haar Instuifband „Kwartet Ht 2" met zang van Gerda Mulder, brengen zij acrobatiek, imitaties, cabaretschetsjes, conference's etc. Ook de „Tegehaja's werken mee aan dit modern programma. Deze zijn mo menteel bij de jeugd zeer in trek, zij zul len ook deze avond hun beste beentje voorzetten. Verder is er een speciale „Doe open quiz" en diverse ahdere attracties. De Herv. Jeugdraad, die deze avond or ganiseert, zal de opbrengst daarvan af dragen aan het landelijk comité van de „Doe open actie." Verwezen wordt naar de aankondiging in dit nummer. In de dezer dagen in het Stationskoffie huis van de heer M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer G. J. Rietberg gehouden ledenvergadering van de run- derfokvereniging „Holten en omstreken" heeft de administrateur de heer J. W. Jansen het financieel verslag uitgebracht. Hoewel de kas, na de feestelijke herden king van het 25-jarig bestaan der vereni ging er niet op is vooruitgegaan, baart de toestand van de geldmiddelen toch dank gebracht voor hun arbeid in het belang der vereniging verricht. Na het tot stand komen van een statu tenwijziging werden enkele mededelingen gedaan betreffende de export van runde ren. De hiervoor op te geven dieren moe ten 3 tot 7 maanden drachtig zijn en de moeders dienen 3,60% vet te produceren. Na een korte rondvraag werd de verga dering gesloten. Officiële Publicatie

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5