Adjudant Petter ontving Koninklijke onderscheiding Bevrijdingsfeest was herdenkingsfeest Herdenking der gevallenen na Stille Tocht Draverijen op zaterdag 23 juli Gevonden en verloren voorwerpen W AGENDA PREDIKBEURTEN Burgerlijke Stand No. 18. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 7 MEI 1960 HOLTENS UWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting }JHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf83 - 23J/. Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer f 0.08 Bij de z.g. lintjesregen ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana is de groepscommandant der Rijkspolitie, adjudant Petter, onderschei den met de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Deze koninklijke onderscheiding werd hem vrijdagmorgen van de vorige week in het bijzijn van zijn echtgenote en kin deren in de met bloemen versierde raads zaal uitgereikt. Daarbij waren o.m. tegenwoordig de districtscommandant, overste N. J. Bijls- ma; de burgemeester-, Mr. W. H. Enk laar en de overige leden van 't dagelijks bestuur der gemeente; de Officier van Justitie, Mr. W. L. de Walle te Almelo, alsmede de korpsleden en de wachtmees ters der reserve-rijkspolitie. Nadat de le luit. Th. van Dolderen het K,B« had voorgelezen, speldde overste Bijlsma adjudant Petter, die volkomen verrast werd door de eer, die hem te beurt viel, de medaille op en wenste hij hem geluk met deze onderscheiding. Met grote bekwaamheid en plichtsbetrachting hebt U tot volle tevredenheid van mij en de burgemeester Uw taak als groeps commandant vervuld en U deed dat steeds met grote correctheid en be schaafdheid in het belang van de ge meenschap, verklaarde de heer Bijlsma in zijn korte toespraak. Burgemeester Enklaar zei bij het aan bieden van zijn gelukwensen en die van het gemeentebestuur, dat adjudant Pet ter zich heeft moeten inpassen in de min of meer militaire hiërarchische verhou dingen, die het korps der rijkspolitie eigen zijn; hij heeft als hulp-officier van justitie zich te voegen naar de wensen en bevelen van het Openbaar Ministerie en hij heeft tenslotte rekening te houden met de burgemeester zijner woonplaats, die, ofschoon alleen verantwoordelijk voor de handhaving der openbare orde en rust, slechts een papieren hoofd van politie is. Maar er bestaat een buitengewoon pret tige verstandhouding met de adjudant, die hij prees voor de wijze waarop deze zijn taak met doortastendheid, tact en menselijkheid vervult. Hij bood hem na mens het gemeentebestuur een wand bord aan. Mr. De Walle noemde de adjudanten Onder auspiciën van de „Stichting Ne derlandse Hardraverij- en Renvereniging" zullen door de „Landelijke Rijvereniging „Bergruiters" op zatei'dagmiddag, 23 juli a.s. in „Twenhaarsweide" aan de Rijssen- seweg grote draverijen worden gehouden. Door de inspecteur van genoemde Stich ting is de baan (450 meter) goedgekeurd. Voordat de twee snelste dravers om de hoofdprijs kampen, zullen minstens 14 series gereden moeten worden. Bijeenkomst Plattelandsmeisjes Op donderdag 28 april j.l. hielden de plattelandsmeisjes, afd. Holten van de PJGO, een ledenvergadering in hotel Mul ler. De presidente, mej. W. Slijkhuis, opende deze vergadering met allen harte lijk welkom te heten. Hierna las de secre taresse, mej. D. Lubbersen, de notulen voor. Bij de mededelingen werd geno teerd, hoeveel gasten er ontvangen kun nen worden uit Beilen voor een tegen bezoek aan Holten in het kader van de uit wisseling. Voor de kringsportdag te Bathmen op 38 mei a.s., gaven zich ook enkele meisjes ofc>. Tenslotte werd er nog gesproken over modernisering van de vlag en de algemene Voorjaarsvergadering op 14 mei a.s. te Zwolle. Na de pauze werd er naar een televi sie-programma gekeken in verband met het morgenprogramma van de a.s. Bonds- Landdag van de PJGO „Kosmos" te Al melo. Met een wel thuis besloot de presi dente deze bijeenkomst. Gevonden: padvündersportemonnaie met inhoud; kindertasje m. inhoud; kaas; een geldbedrag (papiergeld); konijn; een portemonnaie (beige); autoped; dames- ring; muntbiljet; plastic mandje; medail lon; portemonnaie met inhoud. Verloren: autopapieren; damestas met inhoud; kindertasje; plank van wagen met reflectoren, ackterlichten en stop contact; Castelladoos met ondergoed; le ren ring met twee scootersleuteltjes; si garenaansteker; wieldop auto, merk Opel. der rijkspolitie de steunpilaren van het parket. Op bekwame wijze heeft de heer Petter als hulp-officier bijstand verleend, geadviseerd over de vaak moeilijke schuldvraag en daarbij uitstekend leiding gegeven aan zijn groep, wier verbalen steeds keurig in orde zijn. De wachtmeester eerste klas en plaats vervangend commandant, de heer J. P. Poll Jonker, sprak de gelukwensen uit van de korpsleden en bood de adjudant de gouden draagmedaille aan. Allen de len van ganser harte in de grote vreugde voor hem en zijn gezin. Nadat de ere-wijn was rondgediend dankte adjudant Petter HM de Koningin voor de hem verleende onderscheiding en ook haar adviseurs, Overste Bijlsma, bur gemeester Enklaar en Mr. de Walle voor hun vriendelijke woorden alsmede de po litiemannen voor de draagmedaille. Spre ker meende niet meer gedaan te hebben dan zijn plicht, maar was zeer dankbaar voor de hem verleende onderscheiding. HMV bracht de heer Petter 's avonds voor zijn woning een serenade. Overste N. J. Bijlsma speldt adjudant Petter de gouden medaille op. De stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Molen bel terweg en de dodenherdenking, aldaar onder het lui den der klokken, vormde woensdagavond een indrukwekkende plechtigheid. Zeer velen namen deze keer aan de her denking deel. De stoet werd geopend door de oud-strijders, daarna volgde het dage lijks bestuur der gemeente, de predikan ten, leden van het plaatselijk oorlogsgra ven-comité, de muziekvereniging HMV en enkele honderden mannen en vrouwen uit alle lagen der bevolking. Bij de plechtigheid voor het monument las burgemeester Enklaar, onder doodse stilte, een tweetal gedichten van de ver zetsdichter Foppema en werden, onder de tonen van koraalmuziek van HMV, kran sen en een bloemtak gelegd namens het gemeente-bestuur, de oud-strijders en de CJV Dorp. De leider der oud-strijders, de heer G. v.d. Bos, herdacht daarna, onder opsom ming hunner namen, de gevallen kamera den en las een toepasselijk gedicht. Met het spelen van een couplet van het Wilhelmus werd deze sobere, maar aan grijpende plechtigheid besloten. Voordat de stille tocht begon, hadden leden van de afdeling Holten van het Ned. Oorlogsgraven Comité een krans ge legd aan de voet van het kruis op de Ca nadese begraafplaats op de Holterberg. Op het station der NS werd door de heer Sigger, voorzitter van. de afd. der NBV en de heer Stam, secretaris van de afdeling der PCH in tegenwoordigheid van de chef van het station Rijssen, de heer Hillenius en anderen, een krans ge legd aan de voet van de gedenkplaat der gevallen spoorwegmannen. Onder een stralende zomerzon werd donderdag het bevrijdingsfeest gevierd. Het was geen feest van uitbundige vrolijkheid, maar van een eenvoudig en gepast herdenken van het grote goed der vrijheid. De nationale feestdag werd om 8 uur aangekondigd met klokgelui en daarna had om 9 uur in de Herv. kerk een jeugdappèl plaats waaraan werd deelge nomen door de leerlingen der vier lagere scholen in de gemeente, onder leiding van de heer J. Kroon, en in tegenwoordigheid van het /dagelijks bestuur der gemeente, verschillende raadsleden en andere genodigden. De muziekvereniging „H.M.V." speelde koraalmuziek en begeleidde de samenzang onder leiding- van haar dirigent, de heer J. Diepenveen. Als organist trad op de heer A. Koopman. TOESPRAAK TOT DE JEUGD Na opening met gebed en schriftlezing en koraalmuziek, hield de burgemeester Mr. W. H. Enklaar een aardige toespraak tot de schooljeugd, waarin hij wees op de grote betekenis van de herkregen vrij heid na 5 sombere jaren van oorlog en bezetting. Wij doen een beroep op jullie om niet te vergeten waarom wij 5 mei vieren, aldus de burgemeester. Wijzende op de tachtigjarige oorlog en de Franse overheersing onder Napoleon, zei de bur gemeester, dat er toen ook een 5 mei moet zijn geweest. Na vijf verschrikkelijke ja ren hebben wij op 5 mei 1945 in alle kerken God gedankt, dat wij van het juk der bezetting bevrijd werden. Jullie rnoogt weten, dat het een groot voorrecht is in een wereld te leven waar vrijheid het hoogste goed is, maar er zijn in de wereld ook nog vele mensen bang voor iedereen en voor alles. Wij herdenken deze dag opdat wij niet vergeten welk een kost baar goed die vrijheid is en opdat die vrijheid niet verloren gaat. De burge meester sprak de hoop uit, dat de kin deren in vrede en vrijheid grote mensen mogen worden en dat zij het grote ver leden van ons volk, dat telkens weer de vrijheid heeft bevochten, niet zullen ver geten. Mogen wij bouwen aan een toe komst en aan een wereld waarin gerech tigheid, vrijheid en vrede zullen heersen. De burgemeester besloot zijn toespraak met enkele coupletten uit het gedicht van Muus Jacobse „Aan mijn kinderen". DE JEUGD ZELF Afgewisseld met fragmenten uit de oor log, via een bandrecorder, gaven de leer lingen van de o.l. dorpsschool korte schets jes van verschillende fasen van oorlog en bezetting en declameerden leerlingen van de school met de Bijbel over bezet ting en. bevrijding uit illegale poëzie. Het waren treffende momenten tijdens dit jeugdappèl, dat met samenzang en twee coupletten van ons volkslied werd be sloten. In Irene en Amicitia kregen de kinde ren na afloop een aardig filmprogramma voorgeschoteld en werden zij getracteerd op snoep en een ijsje. IN HET SPORTDAL Na een rondgang door het dorp met muziek en drumband van H.M.V. gaf de gymnastiekafdeling van de sportvereni ging „Bato" 's middags in het Sportdal onder leiding van de heer W. Knapen een aantal fraaie demonstraties in de vorm van massale oefeningen der dames en adspiranten en springoefeningen van de heren-afdelingen. Het publiek was hier samengestroomd om op het zonovergoten terrein te genie ten van dit schouwspel en getuige te zijn van de voetbalwedstrijd tussen Holten 1 en ABS 1 uit Bathmen. Beide elftallen die niet volledig waren, vochten om de eer, maar op de duur konden de gast heren de bezoekers niet voldoende weer staan, zodat na een aanvankelijk gelijk- opgaand spel ABS de wedstrijd won met 53 en daardoor in het bezit kwam van de uitgeloofde beker. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Kroon, dankte Bato en de voet balelftallen, alsook de heer Knapen, voor hun spontane medewerking. AVONDFEESTEN 's Avonds verzorgde de Chr. Oranje vereniging in Irene een filmavond, waar in als hoofdfilm werd gedraaid de Duitse rolprent „Moederkruistocht", die een dra matisch beeld geeft van een aantal Duitse moeders die trachten hun kinderen van 14 en 15 jaar van het Oostfront terug te halen. Deze zijn door de propaganda ech ter zo gebiologeerd, dat zij weigeren te rug te gaan. In een tweetal documentaires werd de bezoekers nog eens een duidelijk beeld gegeven van de hongersnood tijdens de laatste fase van de oorlog in het westen des lands en van de grote vreugde waar mede onze bevrijders, de Canadezen, wer den begroet. Honger, voedseldroppings en wederopbouw passeerden de revue. Men behoeift, zoals de voorzitter de heer Kroon opmerkte, op deze feestdag niet te treuren, maar het is goed nog eens bepaald te worden bij de grote nood tij dens de bezetting en de intense vreugde der bevrijding. De zaal was geheel ge vuld. In Amicitia bracht OCH dezelfde klucht voor het voetlicht, die ook op Koninginne dag werd gespeeld „Dc onbekende we reld" van Annemarie Kok en Johan Blaa- zer. Een stuk met veel humor, waar dan ook hartelijk om gelachen werd en dat met veel vaart en verve op de planken werd gezet. De spelers en speelsters kwe ten zich uitstekend van hun taak. J. Ko- nijnberg was de industrieel Emiel van Deventer, mevr. A. Bruintjes-Kleene zijn vrouw Ann, mej. Mar. ten Velde hun dochter Lenny, René haar vriend, J. Hol- terman, mevr. Nijenrees-Jonker, de Ca nadese tante, L. Meinsma, haar zoon IJs brand, G. Kooiman haar secretaris, D. J. Schippers de burgemeester, Susie, zijn dochter, mej. B. Meerman, J. Oosterkamp, Bas, de behanger (gehuurde zoon van de industrieel), en mevr. Meinsma-Kooij, Stien, de dienstbode. Ook nu was de gri mering door de heer Joh. van Geenhuizen weer uitstekend. De heer W. ten Berge sprak een kort openingswoord waarin hij op de vreugde volle betekenis van het bevrijdingsfeest wees, en de heer J. Oosterkamp een slot woord. Er werd nog geruime tijd gezel lig gedanst. TAPTOE De avond werd besloten met een taptoe van HMV op het plein voor de zuivel fabriek onder leiding van de heer Bos uit Nij verdal, de leider van de drumband, die een diepe indruk maakte. Tromge roffel, koraalmuziek, trompetsignaal en marsmuziek wisselen elkaar af bij zo'n muzikale show. Het publiek was in gro ten getale naar de Stationsstraat geko men om dit muzikale schouwspel gade te slaan. Voor het laatst op deze dag klonk aan het slothet Wilhelmus. Het betekende het einde van de bevrijdingsdag. Slechts in een tweetal zalen werd het feest nog voortgezet. De schooljeugd brengt burgemeester Enk laar als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin een aubade voor de bordes van het gemeentehuis. KERKDIENST In de interkerkelijke dienst, welke daar na in de Geref. Kerk plaats vond en die zeer druk bezocht was, heeft Ds. C. C. Ad- dink, herv. predikant, naar aanleiding van het bijbelwoord Galath. 5:13 de betekenis geschetst van de vrijheid, die ons volk herkregen heeft en die andere volkeren herkregen hebben, maar die door onna denkendheid zo gemakkelijk weer verlo ren kan gaan. Spr. wees daarbij op het gevaar van de H.-bom, waarvan o.m. de film „On the beach" zo'n huiveringwek kend beeld geeft. Ds. Addink waarschuw de, deze vrijheid niet voor eigen winstbe jag aan te wenden, maar in dienst te stellen van onze naasten en andere vol keren en wees er op, dat de ware vrij heid ons van Christus geschonken is. Als liturg trad op Ds. R. A. Hoogkamp, geref. predikant, die de bijeenkomst met gebed opende en o.m. zingen liet Ps. 66- 5:6 en Ps. 98. Het Herv. kerkkoor zong een tweetal religieuse liederen onder leiding van zijn dirigent, de heer H. J. Rekers te Epe. Als soliste trad op, mevr. R. Bolink- Landeweerd, sopraan. Zij zong o.m.: „Bo ven de sterren zal het eens lichten." De dienst werd besloten met het zingen van twee coupletten van ons volkslied. Zaterdag 7 mei: Laatste dag inlevering briefjes aankoop woonhuis voor sloop (zie adv.). Dinsdag 10 mei, 8 uur, in gebouw „Reho- both": Uitvoering jeugdkoor en kinder koor „Jong Soli". Dinsdag 10 mei, 11 uur: Aanbesteding bouw kiosk VVV ten gemeentehuize (>zie adv.). Dinsdag 10 mei, 8 uur: Vergadering van de VVV met de plaatselijke verenigin gen over het VVV-vakantieprogramma in hotel Holterman. Woensdag 11 mei, 8 uur: Vergadering van de feestcommissie, Holtense Handelsver eniging in hotel Vosman, Vrijdagavond 13 mei: Jaarvergadering Herv. vrouwenvereniging om 8 uur in „Irene". Spreker: Ds. Bunjes uit Al melo. Zaterdag 14 mei, 8 uur (precies): Grote cabaretavond, uitgaande van de Herv. Jeugdraad ten bate van de „Doe Open"- aktie in „Irene" (zie adv.). Dinsdag 17 mei, 7.30 uur: Consumenten avond Fa. B. J. van Zon in „Amicitia". Donderdag 19 mei, 8 uur: Contactavond gemeentelijke zendingscommissie met de ophalers der zendingszakjes in ge bouw Irene". De heer B. H. Soer ver toont films over Nieuw-Guinea. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds. Israël. Collecte voor- „Ere schuld en Dankbaarheid". 10 uur in „Irene": jongerendienst. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Addink. Col lecte voor „Ereschuld en Dankbaar heid". Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Vluchtelingenjaar. Geboren: Gerrit Wim, zv E. Stam en J. G. Hulsman, Look 63. Albert Jan, zv E. Hoekjen en J. Stam, Burg. v. d. Borch- straat 28. Berend Jan Gerrit Hendrik, zv H. J. Kolkman en J. G. Ezeman, Neer- dorp 9. Willemina, dv J. Stegeman en W. Ravenshorst, Borkeld 28. Wilhel- mina Hendrika, dv F. D. J. Slijkhuis en J. G. Jeurlink, Espelo 44. Reinder, zv F. D. J. Slijkhuis en J. G. Jeurlink, Es pelo 44. Ondertrouwd: J. Brands, 27 jr. en H. Vruggink, 25 jr., beiden te Holten. M. Vorkink, 25 jr. en J. H. Paalman, 22 jr., beiden te Holten. Jonkheer G. H. van Coeverden, 27 jr., Holten en J. A. H. Nek kers, 22 jr., Bathmen. H. J. Stam, 33 jr., Diepenveen en H. Bosschers, 35 jaar, Holten. Gehuwd: G. J. Koetsier, 24 jr., Holten- en J. ten Berge, 19 jr., Holten. Overleden: H. ten Velde, 47 jr., echt genoot van A. Aanstoot, Look 1. BEVOLKING: Ingekomen: J. G. Keijzer van Rotter dam naar Holterberg 46. H. J. C. Bak ker van Amersfoort naar Schoolstraat 4. G. Bouwhuis en gezin van Rijssen n. Gaardenstraat 51. L. M. Mol en gezin van Rotterdam naar Bessinkpasstraat 33. H. J. Stegeman van Engeland naar Holterbroek 5. W. E. Nijhuis en ge zin van 's-Gravenhage naar Bessinkpas straat 29. C. G. J. R. Bosma van 's-Gra venhage naar Bessinkpasstraat 29. Vertrokken: J. W. Altink en gezin van Look 97 naar Rijssen. J. F. Batenburg en gezin van Raalterweg 32 naar Hen gelo (O.). C. L. Laribij van Dijker- hoek 62b naar Soest.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1