Bosseher Beschuit Uit Holten's historie Herdenkingswandeltocht op Koninginnedag Stationsgebouw N.S. wordt verbouwd en gemoderniseerd BRIEF UIT NIEUW ZEELAND Tweede prijs voor „De Trekkers" E.H.B.O. hield geslaagde wedstrijd ZITTING TE HOLTEN Zeepost avonturen Met medewerking van de kring Almelo van de N.U.W. organiseert de Wandel sportvereniging „De Trekkers" te Holten op Koninginnedag, zaterdag 30 april a.s., een herdenkingstocht langs de graven van de gevallenen in de tweede wereldoorlog op de Canadese begraafplaats op de Hol- terberg. Er is reeds een groot aantal inschrijvin gen binnengekomen en verwacht wordt, dat dit aantal de komende dagen nog zal toenemen. De start vindt zaterdagmiddag om 2.30 uur plaats vanaf het Stationskoffiehuis van de heer H. Kalfsterman, na een wel komstwoord van de burgemeester van Holten, Mr. W. H. Enklaar. Tijdens het défilé langs het Canadese kerkhof zullen 2 leden van elke groep kransen leggen bij het monument op de begraafplaats, terwijl kinderen van de Al melose speeltuinvereniging waarschijnlijk bloemen zullen leggen op een aantal gra ven van de gevallenen. De eerste groepen kunnen om ongeveer 3 uur bij de begraafplaats verwacht wor den. De prijzen aan deze herdenkingstocht verbonden, bestaan uit bekers, terwijl iedere deelnemer of deelneemster een keurig uitgevoerde herinneringsmedaille ontvangt, die deze herdenking weergeeft. Er zijn drie parcoursen vastgesteld nl. van 25,15 en 10 km, omdat ook tal van schoolkinderen aan deze tocht zullen deelnemen. Voor de leerlingen van de plaatselijke scholen is een wisselbeker be schikbaar. De wandelsportvereniging „De Trek kers" behaalde tijdens de zaterdagmid dag door de Apeldoornse Wandelkring „A.W.K." te Apeldoorn georganiseerde wandeltocht, waaraan ruim 1000 wande laars (sters) deelnamen, de tweede prijs met öö1/# punt. De tocht ging over een afstand van 25 km door de prachtige om geving van Apeldoorn. De uitslag van de tweede klasse luidde: 1 Zuiderkwartier, Apeldoorn 555/e pt. 2 De Trekkers, Holten pt. 3 Trekvogels, Apeldoorn 55 pt. 4 De Hoop, Eerbeek 54x/3 pt. rei tante Sjaan, terwijl ze heerlijk zat te knabbelen aan haar beschuit met muisjes. Ja, juist bij zo'n gelegenheid is het hoogtepunt op tafel I Elke route leidt de deelnemers langs mooie plekjes over de Holterberg, de Bor- keld en de Zuurberg. Het parcours over 25 km ziet er als volgt uit: Stationsstraat, Dorpsstraat, Burg. van der Borchstraat, Molenbelter- weg, Jachtweg, Wullenbergweg, Reeweg, via Zandkuilen naar de Oude Hellendoorn- seweg, Holterseweg, Motieweg (prachtig panorama), Ericaweg, Hertenweidje, Ei kenweg, en via de Raalterweg naar de Stationsstraat voor een rustpauze. Na de pauze wandelt men via Industriestraat en Kolweg, naar de Borkeld o.a. langs de Borkeldsweg, Winterweg, Vianenweg en Markeloseweg naar het punt van uitgang terug. Hier zullen de deelnemers worden ondergebracht in het Stationskoffiehuis, café Stationszicht en café „De Waag". MUTATIE TER SECRETARIE De heer A. Batting, klerk le klas ter gemeentesecretarie van Leens (Gr.), is benoemd tot adjunct-commies A ter se cretarie alhier, in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer G. J. Huis man naar Wormer. Officiële publicatie ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE. De Voorzitter van de Woonruimte- commissie maakt bekend, dat de maan delijkse zitting dier commissie niet zal plaats hebben op dinsdag 3 mei a.s., maar op dinsdag 10 mei d.a.v., te 7.30 uur nm. Holten, 26 april 1960. De Voorzitter voornoemd, J. KROON. SLUITING GEMEENTELIJKE KANTOREN EN DIENSTEN. Burgemeester en wethouders van Hol ten ibrengen ter openbare kennis, dat alle gemeentelijke kantoren en diensten op Koninginnedag, zaterdag 30 april a.s. en op de Bevrijdingsdag, don derdag 5 mei a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Holten, 27 april 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Dinsdagavond werd in zaal Braakhekke te Bathmen de jaarlijkse E.H.B.O.-wed- stijrd gehouden tegen de afdeling Bath men. De wisselbeker, welke reeds twee maal door de afdeling Bathmen werd gewon nen, kwam ook deze keer in het bezit van de ontvangende afdeling, al was het nu maar met een zeer klein verschil in pun ten. De Holtenaren maakten in het geheel geen slechte beurt want zij veroverden de le en 2e groepsprijs en de le leidersprijs, maar de Bathmense E.H.B.O'ers behaalden in totaal een hoger aantal punten. De wedstrijd had een zeer prettig ver loop en was zeer leerzaam voor beide af delingen. Na afloop van de wedsrijd werden door de jury, bestaande uit dokter C. H. Riet dijk uit Holten en dokter P. J. Woortman uit Bathmen, de ongevallen toegelicht en de gemaakte fouten behandeld. Door de voorzitter van de afdeling Bath men, de heer H. Voogsgeerd werden daar na de prijzen uitgereikt, welke als volgt waren toegekend: le leidersprijs: H. Tul- Ier, Holten, le groepsprijs: H. Tuller, mevr. D. J. Sluiter-Aaftink, mevr. A. M. Schöppers-Pongers, Holten, 162 punten; 2e groepsprijs: H. Rozendom, mevr. Broek- maat en G. H. Ebrecht, Holten, 155 pun ten. Door de volgende groepen werd nog aan de wedstrijd deelgenomen, welke ech ter geen prijs behaalden: Afd. Bathmen: G. J. Gervedink Nijhuis, B. J. Bannink, mej. H. Reilink, 153 pt.; afd. Bathmen: W. Reilink, H. J. Jansen, mej. J. Dikkers, 148 pt.; afd. Bathmen: H. Brinkman, L. van Nijen, H. Stoeven- beld, 140 pt.; afd. Holten: A. Jalink, J. W. Baltus, mej. H. W .de Vrieze, 92 pt. Tevens werden enkele kleine geschen ken aangeboden aan de beide juryleden, de tijdwaarnemer en de slachtoffers, voor de bewezen diensten. De prijzen bestonden uit gebruiksvoorwerpen. BENOEMD TE VRIEZENVEEN Onze oud-plaatsgenoot, de heer G. Em- mens, voorheen op de secretarie alhier werkzaam en thans commies le klas ter secretarie van Haastrecht en Vlist ,is be noemd tot hoofdcommies ter secretarie van Vriezenveen. Het stationsgebouw van de Ned. Spoor wegen zal binnenkort een belangrijke uit breiding en modernisering ondergaan. De bouwvergunning werd onlangs verleend en de Directie der N.S. heeft in samen werking met Van Gend en Loos een zestal aannemers uitgenodigd voor deze verbou wing in te schrijven. De kosten zullen ruim f40.000.bedragen. De goederenloods, in gebruik bij Van Gend en Loos, zal in westelijke richting worden vergroot. Er wordt aan die zijde een rijwielstalling gebouwd, die plaats zal bieden aan 70 rijwielen en 27 bromfietsen. Voor het goederenvervoer komt een af zonderlijk kantoortje. De wachtkamer wordt geheel gemoderniseerd en in de voormalige 2e klas wachtkamer komen nu de toiletten, omdat het privaatgebouw aan de westzijde van het station wordt afge broken evenals de gietijzeren pomp, welke daar nu staat en die voor deze uitbreiding moeten wijken. Het plaatskaartenloket komt nu, in ver band met de beveiliging, dichter bij het seinhuis. Behalve het interieur zal ook het uiter lijk van het stationsgebouw geheel worden opgeknapt. Het zou in de bedoeling liggen het gehele gebouw wit te schilderen. Door de bouw van de rijwielstalling komt een einde aan de chaos van fietsen, welke Beste Holtenaren, Deze keer eens een stukje speciaal voor de dames. Misschien denken sommigen van u als je gaat emigreren naar een vreemd land, dan zul je ook wel ander eten moeten koken. Nu, dat is hier in Nieuw-Zeeland toch niet het geval. Heus, je kunt hier alles kopen wat je in Hol land ook kunt kopen, tenminste wat etenswaren betreft. Soms gebeurt het, dat je een paar maanden geen Buisman voor de koffie kunt kopen omdat het niet ingevoerd wordt, maar dat is dan ook het enige. De vermicelli mag dan wat lichter gekleurd zijn, je kunt er evengoed soep van koken. Margarine wordt hier vrijwel niet gekocht, het is wel te koop, maar aangezien de roomboter niet duur is, koopt men geen margarine. Ook de groentesoorten zijn hier bijna hetzelfde als in Holland. Ze hebben hier een paar soorten meer. Andijvie wordt wel ver bouwd door de Hollanders, maar dat wil toch niet zo best. Boerenkool is geen Nieuw-Zeelandse groente, maar de Hol landers hebben het wel in hun tuin, en bij de winkel waar je allemaal Hollandse artikelen kunt kopen, kun je ook de echte rookworst kopen, zodat we hier in de winter ook boerenkool met rookworst eten. De was doe ik altijd in Persil-sop en de wollen-was in Lux, dus u merkt wel, echt Hollands. Het vlees is hier erg goedkoop, vandaar dat je ook geen half pond koopt maar meestal 2 a 3 pond tege lijk. Het vlees is allemaal keurig uitge beend en je kunt ook van allerlei soort kopen. De Kiwi's eten veel schapenvlees. Ze kopen vaak een hele achterham, maar dan moet je wel met een gezin van 5 personen zijn, wil je het in 2 middagen op kunnen eten. Ook kun je hier heel goed vleeswaren kopen, ook vleeswareö in blik zijn erg goed en niet duur. Fruit is ook niet duur. Abrikozen kun je hier kopen en ananas ook. Om zo te eten zijn pruimen en perziken lekkerder dan abri kozen, maar je kunt er wel heerlijke com pote van maken. Druiven zijn hier erg duur. - De huisvrouwen bakken meestal alles zelf, behalve het brood, want dat komt van de broodfabriek. Het gebak en koek jes wat je bij de Nieuw-Zeelandse bakker koopt is niet zo lekker dan dat je het zelf gebakken hebt. We hebben in Dunedin ook een Hollandse bakker, en daar kun je Arnhemse meisjes en Delftse moppen en allerlei andere soorten koekjes krij gen. Maar deze worden praktisch alleen voor de Hollanders gebakken. De Wiwi's eten liever cake. Jam koop je meestal in blikken omdat die goedkoper zijn. Ze kennen hier ook alleen maar de echte jam van de hele vrucht, geen huishoud- jam of namaak. Als je graag wil hebben dat ze de boodschappen thuisbrengen, moet je dat vragen en dan doen ze dat wel, maar het is niet gebruikelijk. De melkboer komt 's nachts. De melk wordt verkocht in flessen, en zoveel geld stop je maar in het doosje, zodat je de nodige melk de volgende morgen op de stoep vindt. Ze vinden dat het te veel drukte geeft die melkauto's overdag op straat en het is ook wel eens erg warm, zodat het beter is in de nacht de melk te bezorgen. Het is wel een beetje vreemd, we wonen hier nu bijna een half jaar, maar we heb ben nog nooit onze melkboer gezien. De volgende keer zal ik eens wat over de mode hier schrijven en de prijzen van verschillende dingen. Ontvang allen de hartelijke groeten van de familie Tromop. men nu geregeld voor het gebouw kan aantreffen. Aanbesteding. Door de onderstaande aannemers werd als volgt ingeschreven: G. W. Hilferink te Deventer f 39.790.F. H. Vos te Borne f39.110.J. B. Kreunen te Lochem f .38,930.—J. v. d. Worp, Almelo f38.690.-; Fa. H. Koopman te Holten f38.339 en G. F. Tebbe te Almelo f 36.590.—. In deze in schrijving zijn het schilderwerk en ver schillende leveringen niet begrepen. Het is voor Holten een verheugend te ken dat deze verbouwing thans tot stand komt want er valt uit af te leiden, dat de directie der N.S. voornemens is Holten als stopplaats van de treinen te handhaven, hetgeen voor de gehele gemeenschap, maar in het bijzonder voor hét vreemde lingenverkeer van groot belang is. Naar verluidt zou het in het voornemen der directie liggen hier weer een haltechef te stationneren. ZONDIGE HOLTENAREN. OVER TREDINGEN DOOR ALLE EEUWEN. He is maar goed dat er vóór 1475 van de marke Holten geen schrifturen zijn overgebleven. Deze toch zouden geen mooi beeld geven van de rechtstoestanden in de marke van Holten. Het was de tijd toen mes en zwaard nog golden als de maat van het recht. Het was de tijd ook, dat de varkens zich in de herfst zelf konden vetmesten in de reusachtige wouden van eikenhout, die Holten toen rijk was. En het ongeoorloofd kappen werd met gelijke munt betaald. Het stiekum kappen van een dikke eik kon ze de kop kosten. Werd men op heterdaad betrapt in het donker, dan werd men met een scherpe bijl ont hoofd, en werd het hoofd naast de omge hakte stam gelegd. De vrouw en de kin deren werden gewaarschuwd en de buurt schap ook. Dit alles tot een afschrikwek kend voorbeeld voor ieder, die zich aan het markebos vergreep. In 1474 was waar schijnlijk een mildere tijd gekomen. Men ging er toe over het aloude markerecht vast te leggen op papier. Dat deed men dan ook, na een aantal bijeenkomsten on der de dorpslinde. Eindelijk was het zover, Men had de markeverordening gereed. Gereed, om geregeld door de markegeno ten overtreden te worden. Want het wa ren hoofdzakelijk de Holtenaren zelf, die herhaaldelijk overtredingen begingen op hun eigen gemeenschappelijk grondgebied. En, o landelijke eenvoud: men klaagde op iedere markevergadering over de gewel dige overtredingen, die er in de marke plaats hadden, maar hield altijd een slag om de arm. Persoonlijk werd er niemand genoemd, tenminste zeer zelden. De koeien, ganzen, schapen, varkens en paarden kre gen het op hun kop. Wel golden er bepa lingen dat het vee, dat in verboden ge bied kwam, in beslag genomen zou wor den. Maar er waren zeer vele schapen en ganzen, de eigenaren hielden er rekening mee, dat zoiets hun kon overkomen, dus hielden ze een aantal schapen meer. Wer den er dan een paar in beslag genomen, nou ja, het was jammer, maar: zand er over. Het hakken van hout werd finaal verboden zolang er blad aan het hout zat, dus van mei tot november. Van naaldhout werd niet gesproken. Bij het afbranden van een huis kon de holtrichter permissie geven om hout te hakken voor het vier kante werk. Een Holterboer in de Hoog straat, pachter van het klooster Ter Hun- nepe, had een boerderij, die rijk gezegend was met eikenhout. Daar moet men niet te min over denken, over dit rijk geze gend, bedoelen wij. Er konden in een be paald jaar vierduizend eiken verkocht worden en toen bleven er nog genoeg over. De boer klaagde bij het klooster dat de eiken hem bijna in de bedstede groeiden. De priorin zou komen kijken, maar maand na maand verstreek, en er kwam geen priorin van Ter Hunnepe. De boer werd razend, de boom stond vlak voor de niendeur en mirakels in de weg. En toen op een stormachtige herfst avond de wind gunstig stond, legde de boer de grote trekzaag aan de stam en samen met zijn zoon zaagde hij de boom om. Bij de lichte maan werd de stam netjes van de takken ontdaan, het tak- werk opgeruimd en de stam onder stro verpakt. De volgende dag kwam een koet sier de boodschap brengen, dat de abdisse een dezer dagen de zaak in ogenschouw zou nemen. De boer zat in de piepzak. Als de abdisse (een adelijke dame) ontdekte dat er onrechtmatig een boom was ver dwenen, dan betekende dit boete en ge dwongen verlating van het erf. Dus nam Met ingang van 3 mei a.s. houden wij wekelijks op dinsdag van 9-12 uur in Hotel Holterman Dorpsstraat 8 telef. (0 5483) 214 NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. Agentschap DEVENTER, Keizerstraat 17 ALLE BANK-, EFFECTEN- EN ASSURANTIEZAKEN de boer de koetsier in de arm. De koet sier werd royaal getracteerd. Brandewijn met suiker en roggenstoete met ham de den hun werk. Hij, de koetsier, mocht nog een vette kip uitzoeken, en samen kwa men ze overeen dat de boer een beetje stalmest zou leggen op de afgezaagde plek, dan zou de koetsier het zo regelen dat het midden van het rijtuig daar pre cies boven kwam. Aldus was besloten. De dag kwam, het was een donderdagmiddag met behoorlijk weer. Daar reed het kloos terrijtuig het erf op. Twee mooi ge schoren schimmels trokken het rijtuig met de kostbare lading, de abdisse en haar gevolg. De Hoogwelgeborene stapte uit en vroeg welke boom in de weg stond. Nu, dat was niet moeilijk, er stonden zo veel bomen in de weg, dat het mirakels was. De rentmeester vond ook, dat er wel enkele weg konden. Toen keerde de ab disse naar het rijtuig en haar oog viel op het hoopje mest. Barend, riep zij, met ver heffing van stem, het rijtuig staat boven een hoop mest! Zeker, mevrouw de ab disse, maar er staan zoveel bomen, dat ik onmogelijk anders kon. Dan is het goed, Barend, klonk het genadig. En de abdisse telde de bomen en de rentmeester sloeg er het merk in. De abdisse wees zeventien bomen aan en de rentmeester merkte er achttien. Nog een wandeling om de hout rijkdom en de stand van de landerijen op te nemen. En toen kreeg de boer ten ant woord: Barend, de koetsier zou bij gele genheid wel even langs komen. En Ba rend de koetsier kwam en samen lachten koetsier en boer, dat ze de abdisse er lek ker tussen hadden genomen. Maar de boer werd op het hart gedrukt zo gauw mo gelijk de stobbe te verwijderen, want de abdisse was slim. Een rijke edelman uit de omgeving van Goor had in de Lang straat een boerderij aangetrouwd. Zijn vrouw was een rijke Deventer freule. Maar dit echtpaar was buiten gemeen schap van goederen getrouwd, zodat het Holter erf aan des edelmans vrouw be hoorde. Tijdens een bezoek aan de boer derij werden zij door een onweersbui ver rast. Ook hier rondom het huis eikenhout, een eik spleet uit elkaar. Dat is jammer, riep de baas. Dat is zeker jammer, riep goedkeurend de Jonker. Ik had liever ge had dat deze boom getroffen was. Mag deze niet weg, baron? Hij staat lelijk in de weg en maakt het huis zo vochtig. Die boom mag weg!, sprak genadig de baron. Johan, dit is het mijne en die boom blijft staan!, snibde de baronesse terug. De boom verdween spoedig naderhand, maar eerst heeft de pachter zijn excuus aan geboden aan de baronesse en daarna gaf zij toestemming om de boom te verwijde ren. Dus, over eikenhout gesproken, was er vroeger te Holten nog wel een en ander te beleven. VAN COEVERDEN. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Westland" (2/5). Australië: ss „Orion" (1/5), ms „Oranje" (2/5), ss„ Waroonga" (4/5). Canada: „Statendam" (1/5), ss „Maas- (2/5), ms „Prins Willem van Oranje" (5/5). Chili: (5/5). der Nederlanden." via New York (1/5) Indonesië: ms „Nanusa' Ned. Antillen: ms „Prins (2/5) Ned. Nw. Guinea: ms „Oranje' Nieuw Zeeland: ss „Jedmoor' Suriname: ss „Triton" (2/5). Unie van Z-Afrika en ZW-Afrika: ms „Stirling Castle" (1/5), ms „Rondo" (2/5) Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten, geven de post kantoren. (2/5). (1/5). U?,- 55. Jef Aluin had met behulp van de ijsbreker de open zee weten te bereiken en stond aan dek zich te verkneuvelen van plezier. Op eens werd zijn oor ge troffen door een hevig gedruis. „Hm", mompelde hij in zichzelf, „zeker gapende ijsberen!" en hij wendde zich om, teneinde het toneel in ogenschouw te nemen. Doch wie zou zijn woede kunnen beschrijven, toen hu inplaats van gapende ijsberen de „Brul zag, die zich met reuze-vaart een weg baande over de dik be sneeuwde ijsvlakte?! Hij slaakte een serie rauwe kre- tn en zonk toen uitgeput van kwaadheid op het dek neer. „Ug, ug, ug," gorgelde hij, was ik maar een nette kok geworden zoals mijn vader altijd wilde.. Bloobeest dacht er echter anders over; want toen hij na lang nadenken tot de conclusie kwam dat hij ver keerd stond gehoorzaamde de zwaartekracht hem weer en plofte hij met 'n dreum op de vloer van de kombuis. De borstel brak gelukkig zijn val, terwul 't emmertje met vet sopwater over zijn bolle hoofd kieperde. „Ik had dus tóch gelijk!" prevelde hij bel lenblazend. „Ik stond verkeerd! Dat is me nog nooit gebeurd! Altijd wist ik mijn juiste plaats op de we- reBoven zijn natte hoofd, op het dek, krabbelden de kapitein en Pepito moeizaam overeind en strompel den duzelig naar de railing. Maar tot hun stomme verbazing zagen ze niets anders dan een snel voor bijschietende sneeuwmuur! „Ik heb een bril nodig! zei kapitein Druppel, terwijl hij naarstig in zijn ogen wreef. „Ik zie alle spierwit!" Nee, nee, kapitein, haastte Pepito zich de kapitein gerust te stellen. De Brul" boort zich door de sneeuwMaar verder kwam hij niet! Met een sierlijk duik dook de „Brul naar beneden en kwam met een grote plons in zee

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2