Gif, een gevaarlijk vrouwelijk wapen KALISTERMAN Maar het heeft veel van zijn waarde verloren was mm lm. wetenschap en techniek een zeer bijzondere maand net meisje Abonneert U op it blad Bij de O.A.D. - N.V. jongeman Verkooplokaal W. ten Brink GOOR Gevaarlijke gemakzucht U en Uw voertuig Li het geval van de tot levenslang veroordeelde Berkelse arts Dr. O., trekt opnieuw een gifmoord de belangstelling van het publiek. Ditmaal heeft een ge vangene de gifbeker naar de lippen gebracht en opnieuw is het de cyaankali, die in enkele minuten een slachtoffer eiste. Heeft Dr. O., gevonnist wegens vergiftiging van zijn echtgenote, ook de hand in dit gruwelijke drama? De rechter zal op 27 april a.s. dit mysterie onderzoeken. GIF IS ZO OUD ALS GESCHIEDENIS. DE Het gebruik van gif om iemand te do den, is reeds zeer oud. Dit wapen, dat in de meeste gevallen met onfeilbare zeker heid werkt, is in de loop der geschiedenis reeds zovele malen gebruikt, dat het in de criminaliteit een grote bekendheid heeft verworven. Het typische verschijnsel doet zich voor, dat het in bijna alle gevallen door vrouwen wordt gebruikt, terwijl de man bij voorkeur een vuurwapen bezigt. Het is psychologisch ook verklaarbaar, daar de vrouw in het algemeen een af keer heeft van gewald. Gif is een wapen, dat eigenlijk ongemerkt zijn werk doet en zich ook bij uitstek voor het gebruik door een vrouw leent, omdat het altijd op de een of andere manier moet worden toegediend in drank of eten, waartoe juist de vrouw zo gemakkelijk in de gelegen heid is. De geschiedenis kent vele beruchte gif mengsters tegen slechts enkele gifmen gers. Reeds in de tijden voor onze jaar telling maakte men gebruik van gif. Het werd toen door primitieve volksstammen gebruikt bij de jacht. Pijl- en speerpun ten werden in de stof gedoopt en de uit werking was zodanig, dat de jager, ook al trof hij het dier niet dodelijk, zeker kon zijn van zijn buit, daar het wild in zeer korte tijd aan de inwerking van het gif overleed, of verlamd werd, waardoor het niet meer in staat was zich te verweren of te vluchten. HET GIF BREEKT BAAN. In het oude Perzië en Egypte werd het gifmengen door speciale personen als een wetenschap beoefend. Het stond hier niet zozeer in dienst van de misdaad dan wel in die van de toenmalige medische weten schap. Van hier kwam het in Italië, waar het hoofdzakelijk voor duistere doelein den werd toegepast. Daar gebruikte men het in de tijden der Renaissanse als „stille moordenaar". Door gebruik van gif werden macht, aanzien en rijkdom vergaard en een ieder, die een belemmering hiertoe vormde, uit de weg geruimd. Het waren hoofdzakelijk de adellijke vrouwen, die zich hiermee bezig hielden. Konden de mannelijke tel gen van het geslacht om de een of andere reden niet door wapengeweld hun doel bereiken, dan werden de dames ingescha keld, die via intrige, andere middelen en tenslotte door gif het doel wel onbemerkt wisten te bereiken. Een specialiste op dit gebied was wel Catharina de Medici, dochter uit het be ruchte gifmengstersgeslacht. Zij was het, die met Hendrik II van Frankrijk huwde en hiermee het gebruik van gif in Frank rijk introduceerde. Zij opereerde geheel op eigen houtje en behoefde geen hulp van anderen. MASSAMOORD. Later werd gif niet meer direkt gebruikt voor politieke doeleinden, doch kwam het meer in gebruik bij het volk, dat al spoe dig de kunst had afgekeken. Hier waren het hoofdzakelijk vrouwen, die op gelde lijk gewin uit waren en door middel van gifmoord zich ongemerkt in het bezit van grote sommen geld trachtten te stellen. Huwen, moord en erfenis was toen de gebruikelijke regel. Dat men toch niet op een paar doden keek, moge blijken uit het feit, dat sommige vrouwen er niet voor terugdeinsden tien tot twintig slachtof fers te maken. In Duitsland kende men het geval van Margaretha von Bremen, die door middel van arsenicum liefst 22 slachtoffers maakte. In ons eigen land bracht het einde van de negentiende eeuw een ware sensatie, toen bleek, dat een vrouw te Leiden, bij genaamd „Goeie Mie", door toediening van gif niet minder dan 27 slachtoffers had weten te maken .In Frankrijk en an dere landen deden zich soortgelijke ge vallen voor. Wij behoeven slechts aan het proces tegen Marie Besnard ,te herinne ren. Zij werd beschuldigd van gifmoord op haar man en een aantal familieleden. In 1954 vernam Nederland van een der gelijk geruchtmakend proces in eigen land. In „de Berkelse zaak" werd een arts beschuldigd van gifmoord op zijn vrouw. Het uitzonderlijke van dit pro ces was, dat zich hier een geval voor deed van een man, die beschuldigd werd van moord door gif. Het zou wel eens in teressant zijn te weten hoe hij gekomen is tot het gebruik van een zo typisch vrouwelijk wapen. De ontwikkeling van het proces heeft ons in 1954 hierover in het onzekere gelaten, want Dr. O. ont kende alle schuld .En dat doet hij ook nu, alhoewel hij blijkens het onderzoek in zijn cel beschikte over cyaankali. In onze moderne tijd komt moord door gif niet meer zoveel voor als in vroeger tijden. De oorzaak hiervan laat zich ge makkelijk raden. Door het voortschrij den van de medische wetenschap is men zover gekomen, dat de eventuele aanwe zigheid van gif in het lichaam van de overledene altijd aan te tonen is. Het ri sico voor de moordenaar of moordenares is hierdoor aanmerkelijk groter gewor den dan voorheen. Hierdoor heeft het gif zeer veel van zijn waarde als moordwa pen verloren. Juist een arts weet dat Gekleed op reis of op visite, in het voor jaar. Deze charmante dame weet zich praktisch, modieus en elegant in haar verschijning. Daarbij is eenvoud nog al tijd het kenmerk van het ware. (Foto: Jack P. de Klerk „Modenieuws") De maand maart van dit jaar is ge tuige geweest van enkele briljante suc cessen voor wetenschap en techniek. De lancering van de zonnesatelliet Pionier V drie weken later, 1 april, gevolgd door een niet minder belangrijke lancering van een compleet weerstation in de ruim te, de Tiros I heeft waarschijnlijk het meest tot de leek gesproken, maar min der bekende ontdekkingen zullen mogelijk een even grote invloed op ons leven in de allernaaste toekomst hebben. Hieron der volgt een korte beschrijving van wat de wetenschap in de maand maart be reikte. Op 11 maart werd de Pionier gelan ceerd, een van velerlei instrumenten voorziene zonnesatelliet, onder andere van een sterke door zonnebatterijen gevoede radio, waardoor het mogelijk is op Aarde seinen te ontvangen over een maximum afstand van 80 miljoen kilometer. Ook de Pionier IV en de Loenik I beschrijven nog steeds hun banen om de zon, maar hun zendertjes zwegen reeds toen nog nauwelijks een afstand van 650.000 resp. 630.000 km was afgelegd: ze zijn daarom voor de wetenschap van geen enkel nut meer. Wanneer de Pionier V na zijn verste punt voorbij de .zon te hebben bereikt weer terugkeert en over drie jaar binnen het bereik van de aardse waarnemings stations komt kunnen wederom gegevens over zonnestraling, magnetische velden, micrometeorieten worden verkregen. De ze kunnen in verband worden gebracht met de met voorafgaande kunstmanen verkregen gegevens eri op die wijze een goed inzicht geven over de omstandighe den, waarin toekomstige ruimtevaarders komen te verkeren. Toen in maart het feit wérd herdacht dat Vanguard I gedurende twee jaar zijn baan rond de Aarde beschrijft, werd door het Amerikaanse Bureau voor Ruimte vaart meegedeeld, dat het thans vaststaat dat deze kunstmaan door de stralings druk die door het zonlicht wordt uitge oefend een weinig uit zijn oorspronkelij ke baan „weggeblazen" wordt. Door geleerden van de Universiteit van Californië werd bekend gemaakt dat voor het eerst een geleide thermonucleaire reactie tot stand werd gebracht. Dit is de reactie, die de onvoorstelbaar grote hoe veelheden energie levert, die de zon mil jarden jaren lang uitzendt. De waterstof bom ontleent zijn vernietigende kracht aan deze zelfde reactie, maar hier is ze niet „getemd". De duur van de geleide reactie was slechts een fractie van een seconde. Indien het mogelijk zou zijn deze reactie geheel volgens plan te doen verlopen dan zouden de wereldzeeën voldoende water stofisotoop bevatten om de wereld-ener giebehoeften voor miljarden jaren te dekken. De reactie werd verkregen in een appa raat, dat bekend staat onder de naam „Scylla". Ze duurde ongeveer een mil joenste seconde en werd waargenomen als eerii eivormige vuurbal van twee cen timeter doorsnede. De temperatuur was vele miljoenen graden. Voorlopig be schouwen de geleerden het nog als een „zeer goed geslaagde proef". In het begin van de maand werd door een wetenschappelijk-technisch team van het Amerikaanse Leger mededeling ge daan over een ongelooflijk eenvoudig ap paraat, dat een volkomen nieuw systeem voor automatische bediening van een grote verscheidenheid van machines be looft te worden. Het apparaat is niet al leen eenvoudig, maar ook „goedkoop, be trouwbaar, aan vele omstandigheden aan te passen en praktisch onverwoestbaar. Deze „vloeistofversterker" heeft geen bewegende delen: het bestaat uit een massief blok met enkel kanalen, waar door gassen of vloeistoffen kunnen, stro men. Het apparaat is gebaseerd op een geheel nieuw wetenschappelijk beginsel, namelijk dat een zwakke vloeistof stroom een veel sterkere van zijn koers kan doen afwijken zonder de vorm te veranderen of de kracht ervan te vernietigen. Het beginsel is zo eenvoudig, dat de geleer den het nauwelijks konden geloven, dat voor hen niemand anders op het idee was gekomen. De betekenis van deze vinding wordt niet minder groot gacht als die van de transistor: men zal ze kunnen ge bruiken voor eenvoudige ruitenwissers, maar ook voor een automatische piloot of bij de enorme hydro-elektrische krachtstations. Bij de I.E. du Pont Comp. werd voor het eerst in een „reageerbuisje" uit at mosferische stikstof door de plant op neembare stikstof verkregen en wel ge heel op de wijze waarop de omzetting door bepaalde bacteriën plaats vindt. In landen met zeer intensieve landbouw is deze natuurlijke stikstofbinding geheel on voldoende, zodat grote hoeveelheden kunstmeststoffen aan de bodem moeten worden toegevoegd. Thans is het woord aan de technici om de apparatuur te ont werpen, waarin de stikstofbinding fa briekmatig kan worden verwezenlijkt. Door fysiologen van de Wayne staats universiteit in Detroit is uit runderbloed een stof afgescheiden, die bloedproppen tot oplossing brengt. Deze stof werd met suc ces bij honden toegepast. Ofschoon het middel nog niet bij mensen is toegepast, zijn de fysiologen van mening, dat dit zeer wel mogelijk zal zijn en vooral bij bepaalde hartziekten van grote betekenis kan zijn. Door twee geleerden van een zieken huis in Washington werden proeven ge nomen, die schijnen uit te wijzen dat kleurwaarneming^ mogelijk is in licht dat slechts uit twee kleuren is samengesteld. Met een eenlvoudige apparatuur kon wor den vastgesteld dat rood, geel, groen, blauw en alle andere nuances, die in de "natuur voorkomen „gezien" worden wan neer deze door een rood en een groen fil ter op een gevoelige film worden opge nomen en later weer door dezelfde filters worden geprojecteerd. Door de geologen van de Columbia Uni versiteit in New York werd het bestaan bevestigd van een 72.000 km lange barst in de aardkorst, die door de Indische, Stille en Atlantisch Oceaan loopt. Wel was reeds bekend, dat zich in deze oce anen scheuren in de zeebodem bevonden, maar het was niet bekend, dat dit eigen lijk één lange, ononderbroken barst is. Dit nieuw-oijtdekte feit, maakt de theo rie dat in vroegere geologische tijden de vastelanden Europa en Afrika met Ame rika verbonden waren en later van el kaar weggedreven zijn zeer onwaarschijn lijk. Een aanwijzing hiervoor vormt het feit dat de barst in de Atlantische en In dische Oceaan ononderbroken ten zuiden van Afrika doorloopt. Als ge uw cliëntèle prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren CO OIO OIO cao OKD C3IO Vrijdag 29 april, zo a de Here wil en zij q w leven, ihopen onze 8 8 beste oom en tajnte q G. H. NIJENHUIS 0 5 J. W. NIJENHUIS- n 0 GRAVEN 0 8 hun 40-jarige echt- n g vereniging te her- g 8 denken. n Dat zij nog lang voor C Q elkaar en voor ons Q 0 gespaard mogen blij- 0 8 ven is de wens van Q hun dankbare Neef 0 Q en Nicht g eD. J. Meuleman q B. J. Meuleman- g O Jeurlink n 0 en kinderen 'A Q Alie o 0 Rieki Q 0 Jannie 0 Holten, april 1960 Q D 19. Q Gelegenheid tot feli- g 8 citeren vrijdag 29 8 80 april 's avonds na 6 g uur in hotel G. Mül- 8 Ier, Deventerweg, g 8 Holten. 8 OK> OO O-O QiO OsO OSO TE KOOP Volbloed neurende M.R.Y. VAARS stempel, goede prod. G. BEKMAN, Holterbroek 51, Holten. STADION DIEKMAN ENSCHEDE Zaterdagav. 23 april 8 urn- De grootste sensatie op voetbalgebied. Sportcl. Enschede Sud. America MONTEVIDEO met 7 internationals (de kampioen Uruquay). Entree gewoon. Kaarten telef. 6902 en bij de OAD. Prima kerngezonde JONGE HENNEN Wit x Reds en Reds. Ingeënt tegen Pest en Bronchitis. G. Mondeel, Noetselerweg 41, Tel. 05486-2257, Nijverdal. HOTEL HOFSTEE NIJVERDAL vraagt voor keuken- en huish. werk. Goed loon. TE HOLTEN kan geplaatst worden om opgeleid te worden tot Magazijnbediende. Sollicitaties aan het kantoor te Holten. Dinsdag: i/2 kg. VERSE WORST 1 kg. voor i/2 kg. BRAADWORST Woensdag: 4 SAUCIJZENSCHIJVEN 165 310 135 98 i/2 kg. Magere SPEKLAPPEN 138 100 165 295 8 BAKWORSTJES z. vel Donderdag: i/2 kg. GEHAKT 1 kg. voor Vrijdag en zaterdag: i/2 kg. PROCUREURLAPPEN 218 De gehele week 1 kg. HUTSPOT 80 2 kg. voor 150 i/2 kg. MOOIE KRABBETJES 80 Doe uw voordeel, haal DAGRECLAMES bij KEURSLAGER 2 stoelen en 2 fauteuils (eiken - biezen mat) compleet 45. Diverse eiken uittrektafels 30. Ruime sortering keurige dressoirs v.a. 35. Verstelbare ligfauteuil met kussens 25. Lectuurbakken vanaf 2.50 Eiken 'kamerspiegels 5. Mooie schilderstukken 5. Ediken kapstokken vanaf 5.— Eiken bloemtafels 2.50 4 stoelen en 2 fauteuils reeds vanaf 35. Enkele absoluut goede naaimachines v.a. 25. Als nieuwe kleine salamanderkachel 30. Opnieuw een partij weckflessen p. stuk 0.20 OPNIEUW ONTVANGEN: Huishoudtrappen per trede 1.60 (van 4 t.m. 8 treden) Massieve keukentafels (5 maten) vanaf 10.95 Radiotafels 19.75 Televisietafels met radioblad 29.75 Massieve kloostertafels 24.75 Boven 20.franco bezorg, aan de harde weg thans Kerkstraat 123 Telef. 05470-670 „Liever een controle méér, dan een leven minder". Met deze veelzeggende slagzin werd onlangs in de Zwitserse dagbladpers ge pleit voor meer aandacht bij de weggebruikers voor de staat waarin hun voer tuig verkeert. Banaal en treffend tegelijk. Banaal omdat er géén sprake is en kan zijn van een keuze tussen „controle" en „le ven", van een „liever" wil len. Treffend omdat er niettemin een kern van waarheid in schuilt. Wie zich op de weg be geeft met wat-voor-voer- tui\g-ook en zich daarbij weinig of niets gelegen laat liggen aan, de staat waarin dat voertuig ver keert, bedrijft een gevaar lijk soort gemakzucht. Bo vendien maakt hij een kwade keuze. Immers, hij accepteert het risico van eigen en andermans leven in de waagschaal te stellen boven de (geringe) over last van geregelde en grondige controle van zijn voertuig. De problematiek van de verkeersonveiligheid is in wezen gelegen in de „drie eenheid" mens, voertuig, weg. Met opzet wordt daarbij de mens voorop gesteld. Want het is be kend, dat het zwaartepunt van de onveiligheid op de weg helaas nog altijd ligt bij de mens, bij de in dividuele weggebruiker. Is het in dit verband niet veelzeggend èn bescha mend dat naar in bin nen- en buitenlandse lite ratuur wordt aangenomen 70 a 90% van de ver keersongevallen direct of indirect voortvloeien uit menselijke fouten en te kortkomingen? Niettemin is het goed, dat óók aan enkele percenta ges ongevallen, die zijn toe te schrijven aan tech nische onvolkomenheden van het voertuig ruime aandacht wordt geschon ken. Hier immers ligt een terrein, waar tijdig en af doend ingrijpen in negen van de tien gevallen wèl mogelijk is. Nalatigheid is hier synoniem met a-soci ale zorgeloosheid, die zo het tot ongelukken komt tot verstrekkende con sequenties voor de betrok kene kan leiden. Wie zich op de weg be geeft met een auto, die evidente gebreken ver toont, zal nog daargela ten dat hij zich schuldig maakt aan een strafbaar feit in vele gevallen ge acht worden te handelen in strijd met de zorgvuldig heid die ons jegens ons zelf en onze naasten be taamt. Het zou niet de eer ste maal zijn dat kwade trouw in dit opzicht heeft geleid tot financiële on dergang van hen wier de plorabele voertuig een ern stig verkeersongeval en vermogen-verslinde scha deposten veroorzaakte. Er zijn nog té veel weg gebruikers, die zich dit blijkbaar niet of niet vol doende bewust zijn. Die rustig in hun wagen stap pen, wetende dat de ban den vernieuwing behoe ven. Die op de fiets stap pen, wetende dat de rem men onvoldoende functio neren. Of die de bromfiets nemen, wetende dat er aan de verlichting iets hapert. Zij allen maken zich schul dig aan gevaarlijke zorge loosheid. Als er één front is in de strijd tegen de opdringen de verkeersmoloch, waar daadwerkelijke aanpak mogelijk is en van succes verzekerd schijnt, dan is het het onderhoud van ons voertuig. Algehele paraat heid wordt hier gewettigd omdat wij er wellicht één mensenleven mee zullen weten te redden. Publicatie van het Verbond voor Veilig Verkeer.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 3