Uit Holtens Historie 1 E isscher Beschuit 'fsm Slecht onderfioucj komt op uw eigen hoofcl. neer Mededelingen iijkslandhouw- voorlichtingsdienst ll '0 Pepito Jaarvergadering Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen De heer Koffeman sprak voor de ARJOS Verbond verkeer Topbeer nw Warkens K.l.-vereniging Aanbesteding zwembad avonturen van De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield de vo rige week in de zaal van ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek haar jaarvergadering onder voorzitterschap van mevr. M. Reilink-Kers. Nadat deze in haar openingswoord de leden had welkom geheten, bracht de 2e secretaresse, mevr. M. Reilink-Wibbelink, wegens verhindering van de secretaresse mevr. Witmer-Huber, het jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen, dat het ledental in het afgelopen jaar is gestegen en thans 40 bedraagt. De afdeling kan op een goed vereni gingsjaar terugzien, waarin tal van leer zame lezingen werden gehouden en nog een z.g. knutselcursus gegeven werd. Ook de financiële toestand der afdeling is gezond, zo bleek uit het verslag van de penningmeesteresse mevr. F. J. Harten- berg-Grootendorst. De jaarrekening sloot met een behoorlijk batig saldo. De penningmeesteresse werd voor haar beheer gedechargeerd, nadat de kascom- missie, bestaande uit de dames G. Wagen- voort-Nijenhuis en H. Kloosterboer-Teese- link, verklaard had, dat de boekhouding keurig verzorgd en geheel in orde was be vonden. Secretaresse en penningmeesteresse werd dank gebracht voor hun jaarversla gen. Bij de daarna gehouden bestuursverkie zing werd in de plaats van mevr. M. Rei link-Wibbelink gekozen mevr. R. Wegsta- pel-Stevens en werd het bestuur uitge breid met twee leden. Daarvoor werden met meerderheid van stemmen gekozen de dames T. C. A. Muys van de Moer en H. Kloosterboer-Teeselink. Besloten werd in de tweede week van Christen Jongeren naar Bonn De AR Jongeren Studieclub kwam voor de laatste maal in dit seizoen in verga dering bijeen onder voorzitterschap van de heer G. Beldman, die na de gebruike lijke opening en een woord van welkom het woord gaf aan de heer G. Koffeman te Zwolle, die sprak over het onderwerp: „De wereld en wij". In een uitvoerig betoog stond spreker stil bij de dikwijls zeer gespannen ver houdingen tussen Oost- en West-Europa en hij nam inzonderheid de verhouding India-China en de rassenscheiding in Zuid-Afrika onder de loupe. Er volgde op het referaat van de heer Koffeman een geanimeerde discussie. Met veel belangstelling nam de verga dering kennis van de uitnodiging van de Chr. Democratische Unie (CDU) in Duitsland om op dinsdag 17 mei a.s. om de vergadering van de Bondsdag in West- Duitsland's hoofdstad Bonn bij te wonen. Enkele leden gaven zich direkt op voor deze tweedaagse trip naar de Bondsrepu bliek. Deze uitnodiging geldt niet alleen de AR-jongeren, doch alle Christen-jon gelui uit Overijssel. Aangezien de CDU belangrijk in de kosten bijdraagt, zullen deze voor de deelnemers beslist meeval len. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de heren G. Beldman, Marke- loseweg 8 en H. Landeweerd, Look 78. mei een uitstapje te maken naar Giet hoorn en zo mogelijk naar het streekver- beteringsplan „Wetering". Aan het slot van de vergadering be dankte de presidente mevr. M. Reilink- Wibbelink, die als bestuurslid en 2e secre taresse aftrad, voor haar arbeid in het be lang der afdeling verricht en wenste zij allen een wel thuis toe. SPORTCLUB ENSCHEDE—MONTEVIDEO Zaterdagavond beleeft Enschede een grote gebeurtenis op sportgebied. Dan zal om 8 uur in het Stadion Diekman het kampioenselftal van Uraquay tegen Sport club aantreden. In dit Zuid-Amerikaanse elftal spelen niet minder dan 7 internatio nals, zodat er wel iets bijzonders op voet- balgebied te zien zal zijn. Ondanks de hoge kosten aan deze overkomst verbonden, zul len de toegangsprijzen niet verhoogd wor den. Iedere bezoeker kan er verzekerd van zijn een plaats te krijgen. De O.A.D. zal met extra bussen rijden. pond gehakt natuurlijk déér hoor) beschuit bij. Grosse, knappende beschuit maakt hel tot een traktatie, n hoogtepunt op tafel I RAADGEVINGEN van ons VEILIG-VERKEERSMANNETJE Wouter Wegwijs De tijd is weer aangebroken, waarin wij een extra beroep gaan doen op onzo vervoermiddelen. Om „veilig" aan het verkeer deel te nemen moeten wij over een „veilig", d.w.z. goed onderhouden vervoermiddel beschikken. Wie dat niet gelooft zal op een kwade dag aan den lijve (èn in de portemonnaie!) ondervin den wat Veilig-Verkeersmannetje Wouter Wegwijs zegt: VELDSLAG OM NACHTLOGIES In Breda is tijdens de Paasdagen een formidabele slag om de bedden geleverd die de VW tenslotte glansrijk gewon nen heeft. Het werd de drukste Pasen van de laatste vijftien jaar. Dat is gebleken uit de werkzaamheden van het verkeersbu reau dat eerste Paasdag practisch over zijn toeren draaide: van één uur af tot twaalf uur 's nachts kreeg men geen kans meer een hap eten naar binnen te werken. Eerste Paasdag stonden op het mid dernachtelijk uur nog minstens honderd mensen op het Stationsplein te wachten op een hotelbed. Onder hen bevonden zich vijftig leden van een Engelse scoo terclub die toen nog geen onderkomen hadden voor de nacht. HOLTEN ALS VESTING Menigeen in Holten zal zich de ogen uit wrijven en zeggen bij zichzelf: Holten een vesting? Nooit van gehoord! Het was dan ook geen enge vestinggordel, die Holten omsloot, b.v. zoals Goor en Rijssen, met muren, grachten en wallen. Neen, Holten deed het in groter verband. Reeds van de vroegste tijden af had Holten verdedigings werken. Waar water was, zoals aan de kant van de Schipbeek, groef men grach ten en waar geen water was wierp men hoge wallen op. Vaak had men hierbij de hulp van Deventer. Deze vestingwerken hielden het smokkelen tegen en ook de misdaden. Eén weg kon beter bewaakt worden dan vele wegen. De landbouwers hadden vaak lak aan de versterkingen, maakten voetpaden door de wallen en zet ten dammen in de grachten, om als nao- bers elkaar te kunnen bezoeken. In 1446 hadden de vernielingen van de landweren zulke geweldige vormen aan genomen, dat men overging tot het opleg gen van zware straffen. Het waren in de eerste plaats twee sooi'ten wezens, die het moesten ontgelden. Het waren mensen en koeien. Zij maakten gaten en dammen in de verdedigingswerken rond Holten. De boeren sloegen voor het gezellig verkeer een doorloop in de wallen, wallen, die met houtopstand beplant waren en waarachter zich de verdedigers konden opstellen. Zo veelvuldig werden de doorlopers, dat Hol ten de drost van Salland in de arm nam. En de drost van Salland liet door zijn schrijvers een plakkaat klaar maken, en dat werd niet alleen aan de kerk te Hol ten aangeplakt, maar in alle landelijke herbergen opgehangen. De gasten kwa men, dronken bier, en lieten zich de plak katen voorlezen, schudden hun hoofden, betaalden hun bier en kropen weer door de wallen. Werden zij gegrepen, dan wa ren ze er bij, en een geringe straf was al dat de oren afgesneden werden, en bij her haling de ogen uitgestoken. Bij lichtere vergrijpen sneed men ook wel de neus af. Werd men op heterdaad betrapt met het hakken van een gat in de wal van de hout opstand, dan werd de bijl afgenomen, en Door het bestuur van de varkens K.I.- verenjiging „Zuid-West Overijssel" i.o. te Dijkerhoek is aangekocht de beer „Theo- dorus", een beer van topklasse. In een dezer dagen, onder voorzitter schap van de heer E. J. Kers, in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Kalfster- Hierbij enkele nuttige aanwijzingen voor de komende werkzaamheden: AKKERBOUW: AARDAPPELEN. De stikstof op aardappelen aanwenden vóór de opkomst. Ook bij aardappelen moet men het onkruid voor zijn. Door vóór de opkomst te schoffelen of te eggen kunt u veel onkruid vernietigen. Een goede methode is ook om net voor de opkomst een bespuiting toe te passen met D.N.O.C. Heeft men de aardappelen met schoffel- tuig ondergebracht, dan kan men beurte lings aanaarden en eggen. VOEDERBIETEN. VERPLEGING. Voor de goede ontwikkeling van de voe derbieten is het nodig, dat de grond los ge maakt wordt. Dit kan men doen met schoffel, hak of handcultuvator. Door het onkruid tijdig te bestrijden en de bieten vroeg op één te zetten, bespaart men zich veel tijd en moeite. Hebben de planten vier blaadjes, dan met z.g. lange bietenhak op maat zetten en trachten zo veel mogelijk éénlingen te krijgen. Enkele dagen later geheel met de hand afdunnen. HAVER. Onkruidbestrijding dient tijdig te gebeu ren, een bespuiting met D.N.O.C. is het beste als het gewas 46 blaadjes heeft. VOEDER- EN WEIDEBOUW. Kopziekte is een verraderlijke ziekte. Geef deze vijand zo weinig mogelijk kans, want inderdaad is er veel aan te doen. Enkele belangrijke maatregelen zijn: 1. Geleidelijke overgang van stal naar weide. 2. -De koeien niet op gegierde percelen inscharen, of percelen waarvan mén weet dat de kalitoestand te hoog is. 3. Bijvoeding van 2 kg. gedroogde pulp per dier per dag of magnesiumhoudende koekjes doet het gevaar voor kopziekte belangrijk verminderen. Geen magnesium- houdende koekjes aan hoogdrachtige die ren voeren. SNIJMAIS. Met de komst van de maaikneusmachine is de oogst van snijmais belangrijk vereen voudigd. Mocht men tot deze verbouw willen overgaan, dan is het belangrijk te weten dat dit gewas uitstekend groeit op lichte droge zandgronden. Beste zaaitijd 20 april 1 mei. Als noodgewas kan het nog tot eind mei gezaaid worden. Snijmais is dankbaar voor een gift stal mest. Een ruime voorziening van fosfor- zuur in de vorm van superfosfaat pl.m. 500 kg per ha en verder is het in veel gevallen gewenst pl.m. 300 kg kieseriet te strooien, omdat dit gewas gevoelig is voor magne sium-tekort. De stikstofhoeveelheid pl.m. 300400 kg kas per ha meer dan bij een gewoon graangewas. Normale hoeveelheid kali. Onkruidbestrijding is chemisch mogelijk door middel van D.N.O.C. vóór de opkomst van de mais en ook wanneer het gewas 810 cm hoog is, maar niet later. Nadere inlichtingen omtrent deze onder werpen zijn bij de assistent van de Voor lichtingsdienst te verkrijgen. man gehouden bestuursvergadering heeft de heer J. H. Holsbrink, hoofdinspecteur van het Overijsselse varkensstamboek te Almelo enkele mededelingen gedaan over de aankoop van deze beer van de heer Broeze te Nettelhorst, gemeente Lochem. Theodorus is gefokt door de bekende fokker Hofstee te Goor. Vader is de be kende beer Prento, moeder en grootmoe der zijn elite zeugen. Gezien de bloed- voering, alsmede het rapport van de se- lectiemesterij is dit een beer van top klasse, ingeschreven met a.b. voor type. De heer Holsbrink sprak de hoop uit, dat de vereniging veel vruchten mag plukken van haar nieuwste aanwinst. Door de voorzitter werd medegedeeld, dat het dekgeld op een keuze van f 8. is gesteld. Hij deelde voorts mede, dat de uitlopen der hokken thans gereed zijn, dank zij de medewerking der bestuursle den. De beren kunnen thans naar behoef te buiten komen. moest men een van de handen tegen een boomstam houden en de hand werd afge kapt. Ondanks deze zware en onmense lijke straffen waren de overtredingen vele. Koeien en ander vee kwamen er milder af dan de mensen. Koeien werden gewoon in beslag genomen, wanneer zij op heterdaad betrapt werden. Dit gaf vaak felle gevechten tussen de koeherders van weerszijden. Schapen kropen ook graag door de landweer-, maar de heide was, be halve uit een oogpunt van verdediging, verder vrij waardeloos. Natuurlijk had men in deze vestinggor del, zo zullen wij het maar noemen, tal van hekken, poorten en slagbomen. Bij deze bomen en hekken stonden huisjes. En daar woonden de wachters, die voor de passant het hek of boom moesten ont sluiten. Vele namen in Twente herinneren er nog aan, zoals: Poorte, Beumer, Hekke- jan, Slaghekke, Bruggeman, Boomgait, enz.. Wat Holten betreft, werden deze amb tenaren voor een groot deel door de stad Deventer aangesteld. Deventer had voor de waterroverij versterkingen laten aan leggen langs de Schipbeek tot Markelo. Raalte en Holten hadden een regeling met elkaar. Holten was vroeger gevaarlijk voor mensen, die niets om handen hadden. Een Holtenaar, die vroeger niet werkte, werd ledigganger genoemd. Zo'n niet-wer- kende Holtenaar stond niet bepaald in een goede reuk bij de vlijtig pezende bevol king. Want wij lezen dat een ledigganger op één lijn werd gesteld met bedelaars en vagebonden. En de Alberts en Willems en Berends voor het hek of de boom mochten op deze mensen schieten, evenals de mar- kepolitie, wanneer zij door de verdediging kropen of door de gracht probeerden te waden op ongeoorloofde wijze. Ook brandstichters kwamen toen al voor. Men stak bij voorkeur heide aan, bij aanhoudende droogte, en ontnam dan zo de schapen het onmisbare voedsel. Het schijnt dat er in de buurtschappen van Hol ten nog al wat herbergen waren van ver dacht allooi. De politie kreeg tenminste op bepaalde tijden bevel de kroegen af te lopen, om alle schooiers en bedelaars, die zich daar ophielden, te grijpen en vast te zetten. Misschien waren er onder de machthebbers wel lieden, die aandelen hadden in de Oost-Indische Compagnie. Men was in die dagen gruwelijk verlegen om scheepsvolk. Zo nu en dan hield men klopjachten en velen van de gegrepenen gingen, wat men destijds noemde, voor slecht, naar zee. Op de schepen versleet men veel volk, en ook op het platteland van Twente werden de kroegen afgelopen om bedelaars en vagebonden bij de kop te vatten en: weg er mee. Zo omstreeks 1800 waren de marken Holten en Bathmen een dorado voor land lopers, stropers,dieven enz. Zo staat er in het markenboek. Nou ja, die mensen moesten ook eten. Maar de toenmalige schout Tishler wist het wel, toen hij daar tegen niet voldoende maatregelen nam. Dit waren wat men noemt, onderduikers. Lieden die iets te vereffenen hadden met het Franse .regime en in de broeklanden van Holten en Bathmen schuil gingen. VAN COEVERDEN. Op de dinsdag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1268 stuks vee, runderen 213, varkens 1055. Prijzen: 12 vette koeien van f2,90 tot f 3,10 per kg slaohtgewicht; 78 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1050,- p. stuk; 63 pinken van f 600,- tot f 700,- per stuk; 46 graskalveren van f 350,- tot f 450,- per stuk; 14 nuchtere kalveren van f35,- tot f40,- per stuk; 18 dx-achtige zeugen van f225,- tot f275,- per stuk; 26 loopvarkens van f65,- tot f80,- per stuk; 1011 biggen van f 45,- tot f 55,- per stuk. Door het gemeentebestuur is donder dagmorgen in Dorpshotel „Holterman" onder directie van Ir. Spreclier van het Bouw- en Waterbouwkundig Ingenieurs- en Adviesbureau N.V. te Rotterdam aan besteed de bouw van een natuurbad in het „Twenhaarsveld". Er werd ingeschreven als volgt: Fa. Fokkens, Laag Soeren f294500,- Aannemersbedrijf De Rouw en Ruger, Kerkdriel 238500,- Fa. v. d. Sanden, 's-Hertogenbosch 237000,- Fa. Batenburg, Amersfoort 234000,- Fa. Gebr. v. d. Veen, Utrecht 233000,- Fa. Joh. B. Suykerbuik, Breda 230000,- Fa. Van Alphen, Kerk Avezaath 230000,- N.V. Samenwerking, Utrecht 230000,- Fa. J. Witkamp, Hilversum 228000,- Fa. v. d. Schoot, Tilburg 227300,- Fa. Stroomberg, Amersfoort 225000,- Fa. Jansen, Arnhem 223000,- Fa. C. v. d. Kommer, Nw. Niedorp 223000,- Fa. Veen endaal, Utrecht 223000,- C.V. v.h. A. Dubbers, Malden 220000,- Hussens Aannemersbedrijf, Culemborg 218000,- Fa. M. van Eek, Gameren 217000,- Fa. Stekelenburg, Utrecht 217000,- Bouwbedrijf J. v. d. Beek, Ermelo 215500,- Fa. K. de Vries, Soest 212000,- Fa. Bloemendaal, Den Ham 210000,- Fa. Foxs, Hengelo (O.) 210000,- Pierik's Bouwbedrijf, Zwolle 209900,- Fa. A. Flim, Den Ham 209600,- Fa. Platenkamp, Ambt Delden 207900,- Enschedese Bouw- en Beton Mij., Enschede 206900,- Fa. G. J. ter Wee, Geesteren 206000,- Fa. Gebr. ten Brinke, Enter 205000,- Fa. A. C. van Beuningen, Oss 204000,- Fa. Hegeman en Zn., Nijverdal 203700,- Fa. Siemerink, Wierden 202100,- Fa. Wijnands, Amersfoort 202000,- Fa. Molenveld, Hengelo (O.) 201000,- Fa. F. Schroder, Zutphen 200000,- Fa. Ubels, Almelo 199800,- Fa. H. van Haarst, Enschede 199500,- Fa. J. Oordt, Vriezenveen 199000,- Fa. Ter Beek en Miel, Almelo 198580,- Fa! G. F. Tebbe, Almelo 197800,- Fa. Ter Brake, Lichtenvoorde 197000,- Fa. Schipper en Meijei'ink, Hengelo (O.) 196200,- Fa. Oosthoek, Uden 196000,- Fa. H. H. Bruns, Almelo 194400,- Fa. H. Reefman, Hengelo (O.) 193800,- C.V. Gebr. Bossink, Enschede 193000,- Fa. Schoenmaker, Zutphen 192000,- Fa. Gebr. Bornebroek, Apeldoorn 188700,- Fa. E. Paul, Apeldoorn 185400,- Fa. H. J. Evers, Deventer 178700,- Fa. Roelofs en Haase, Rijssen 177000,- STUART SYMINGTON gouverneur van Missouri, hoopt dat de Democraten hem kandidaat zullen stellen voor het presidentschap. 54. Het resultaat van de wandeling, die Bloobeest in opdracht van de kapitein verrichtte, was verrassend. Hoe verder Bloobeest naar voren liep, hoe verder de „Brul" ging vooroverhellen. En toen opeensTjoep schoot de „Brul" met beangstigende snelheid naar beneden! De arme Bloobeest was echter totaal in de war ge raakt door al deze gebeurtennissen. Uit het voorschip teruggekomen, zette bij de uien op het fornuis en wilde weer aan de schrobberij beginnen. „Hé", mom pelde hij uiterst verbaasd, „de vloer staat nu aan de andere kant overeind! Dit.... dit is een toverschipü Wat is boven en wat beneden!? En zo stond Bloo beest ondersteboven is de kombuis, als een vlieg te gen de zolder. „Kapitein, kapitein!!" schreeuwde hij angstig, „kunt u mij even helpen? Ik weet niet meer wat boven en wat beneden is!" Maar kapitein Druppel had het te druk om op een in nood verkerend lid van zijn be manning te letten. Met de grootste moeite hielden hij en Pepito zich staande; doch de snelheid werd zo groot, dat de kapitein zich aan de mast moest vast grijpen en Pepito aan de kapitein.Zoals gewoon lijk verkeerde ons driespan weer in 'n hachelijke si tuatie! Stel je voor!! Met een oud zeilschip van een ijsberg af te denderen en niet te weten waar je te- ï'echt zal komen! Nog erger, zoals Bloobeest: niet meer te weten wat boven of beneden is!!

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2