Uit Holtens Historie Bosscher Beschuit Eindles Lagere Landbouwschool Adverteert in uw eigen nieuwsblad Ouderavond CJV jeugdclubs Dijkerhoek Bondsdag C.J.V. Herv. Vrouwengroep Gevonden en verloren voorwerpen Klandestiene zenders het zwijgen opgelegd Deze advertenties worden niet gelezen maar GESPELD! Holtens Nieuwsblad Wed. D. Nijland-Nijhof ^Nijve rdalse drukkerij Agent: JAN WIGGERS Keiweg 14 - Telei356 Openbare U.L.O.-School Holten Aangifte van leerlingen Emmabloemcollecte avonturen In tegenwoordigheid van de ouders, het schoolbestuur, afgevaardigden van het gemeentebestuur, plaatselijke OLM-afdeling en van de afdeling Holten van de PJGO had op woens dag de eindles met diplomauitreiking plaats in de lagere landbouwschool. Nadat Mr. W. H. Enklaar als voorzitter van 't schoolbestuur de aanwezigen wel kom had geheten, werden door het hoofd der school vragen gesteld aan de eindies- kandidaten, waardoor de aanwezigen een indruk konden krijgen van de leerstof, die op de landbouwschool wordt behan deld. Na de pauze, waarin door het school bestuur een kopje koffie werd aangebo den, werden door Mr. W. H. Enklaar de diploma's uitgereikt. Namens het hoofd bestuur van de OLM bood hij de leerling J. Teeselink een boek aan voor het feit, dat deze met 'het hoogste aantal punten het diploma had behaald. Hij feliciteerde de leerlingen, de ouders en de leerkrachten met het behaalde re sultaat en sprak er zijn vreugde over uit, dat elk jaar weer een aantal leerlingen de school verlaat met een behoorlijke hoe veelheid kennis om op voort te bouwen in het verdere leven .Hij dankte de ouders voor het vertrouwen, waarmee ze hun zoons aan de landbouwschool te Hol ten toevertrouwden. In Holten met zijn centrale ligging en goed geoutilleerd schoolgebouw kunnen de toekomstige boeren uit wijde omtrek een goede op leiding verkrijgen De leerkrachten bracht hij dank voor de toewijding, waarmee aan de vorming van deze leerlingen was gewerkt. De heer A. J. Pekkeriet wenste de leer lingen en de ouders geluk met het be haalde diploma namens de afdeling Hol ten van de OLM. Hij sprak de hoop uit, Kijk jongens zei moeder toen ze de kamer in kwam. Oh, wat lekkere beschuit met aardbeien Dat was een hoogtepunt op Eddy's verjaardag n hoogtepunt op tafel! Vrijdag 8 april hielden de jeugdclubs van het C.J.V. in het gebouw Bethanie te Dijkerhoek hun ouderavond. Deze avond stond onder leiding van Henk Riet berg, die een volle zaal welkom kon he ten. In het bijzonder heette hij welkom de ouders van de leden en dankte hen voor het vertrouwen dat zij in de leiding gesteld hadden. Verder stond hij nog een "ogenblik stil bij het feit dat het precies 15 jaar was geleden dat Dijkerhoek be vrijd werd van de bezettende macht. De bijbelbespreking handelde over Mar cus 13 311. De opening werd hierna nog eens over-- gedaan in komische zin door 2 meisjes van de meisjesclub „de Madeliefjes". De kleine meisjes voerden het toneelstukje „Het verloren geldstuk" op, wat heel leuk werd gedaan. Ook de zanggroep en het blakfluitgroepje van de meisjes deden het erg leuk. Hierna trad de Jongensclub voor het voetlicht met het toneelstuk „De gemeen teraad van Munnikkendam". Hierbij moest men zich verplaatsen naar de tijd van omstreeks 1900. Dit stukje werd op een bijzonder aardige wijze vertolkt, voor al de jongens op hun zetel in de gemeen teraadsvergadering en in hun ouderwetse kleren verwekten veel hilariteit. In de pauze werd de aanwezigen een kopje koffie aangeboden en werden er loten verkocht. Na de pauze speelde J. Wilmerink een paar aardige liedjes op zijn accordeon. Dirk Jansen hield een voordracht. Tot slot kwam het toneelstuk van de oudste groep van de meisjesclub op de planken, getiteld „Een meisje uit dui zend". In dit stuk dat met iets meer interesse gespeeld had moeten worden zag men een dame die altijd mopperde en overal aanmerkingen op had en daar door geen dienstmeisje kon houden en die verder iedereen tot vijand had. Maar zij werd door de offervaardigheid, de liefde en het geduld van het dienstmeisje tot inkeer gebacht. De avond werd besloten met het zin gen van het Wilhelmus, waarna mej. H. Stevens "met dankgebed sloot. De jeugd van Dijkerhoek kan weer terug zien op een goed geslaagde feestavond. dat ze de boerenstand later op goede wij ze zouden vertegenwoordigen. Namens de afdeling Holten van de PJ GO sprak de voorzitter, de heer Joh. Nik- kels. Hij legde de nadruk op het belang van verdere ontwikkeling en noemde daartoe het cursusonderwijs als zeer goe de mogelijkheid. M. Stegeman bracht namens de leer lingen de dank over aan het hoofd en leerkrachten en bood daarbij een boéken- bon aan. Het hoofd van de school sprak tot slot een afscheidswoord tot de vertrekkende leerlingen. Aan de volgende leerlingen werd een diploma uitgereikt: A. J. Bekkernens, H. J. Bieleman, G. Brands, G. J. Holterbroek (Okkenbroek), A. G. Honcoop (Schoon- heeten), D. J. Jansen, M. Jansen, J. Rei- lin-k, H. Rietberg, B. W. Stevens, M. A. Stegeman (Okkenbroek), J. Teeselink, J. H. Groeneweg (Markelo). De provinciale bondsdag van het C.J.V. wordt 2e Paasdag in Emmeloord gehou den. Ongeveer 50 jongelui uit Holten zullen deze dag bezoeken. De bus vertrekt om 7.45 uur uit Dijkerhoek, om 8 uur uit Hol ten en om 8.15 uur uit Espelo. De Tegahaja's hebben een uitnodiging ontvangen om daar op te treden. Zij zul len hun muzikale medewerking verlenen aan deze bondsdag. De Herv. Vrouwengroep, afd. Dijker hoek, hield op 12 april j.l. een bijeen komst in „Bethanië". Voor deze avond was als spreker uitgenodigd de heer A. W. Kreulen uit Zwolle. De bijeenkomst werd geopend door de presidente, mevr. Israël. Na Bijbellezing en gebed gaf zij de heer Kreulen het woord. Deze sprak op onderhoudende wijze over: „Onze om gang met andere mensen". Spreker be handelde zeer duidelijk hoe onze houding moet zijn tegenover onze naaste, waarbij vooral niet mag worden vergeten, dat ook zij, die ons vreemd zijn en met wie wij toevallig in aanraking komen, óók onze naasten zijn. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. De heer Kreulen beant woordde deze op uitvoerige wijze. Met het aanbieden van een kleine attentie dankte mevrouw Israël de heer Kreulen voor diens medewerking. Na dankgebed door Ds. Israël werd deze avond met het zingen van Gez. 120 1 en 3 gesloten. Op voorstel van de presidente werd aan de uitgang een collecte gehouden voor de aktie „4 x ZN". De opbrengst was f 20,55. Gevonden: wieldop van Volkswagen; overjas; 2 ballen; werkboekje; 2 vulpen nen. Verloren: portemonnaie zonder inhoud; belastingkaart; vergunningsbewijs melk- vervoer. Inlichtingen dagelijks tussen 9 en 13 en tussen 14 en 22 uur aan het groepsbureau der Rijkspolitie te Holten. De prinses van Oranje joeg de Holtena ren op hoge kosten. De jaren 1787 en vol gende waren roerige jaren. In Twente stonden de boeren op hun achterste be nen. Zij waren opgestookt door de rode baron. Zo noemde de Overijsselse adel de baron Joan Derk van der Cappellen tot den Poll. Hij wist te bewerken dat in Twente de drostendiensten werden afge schaft. Het was de tijd waarin ook Over ijssel in twee kampen verdeeld was. Na melijk patriotten en prinsgezinden. Door de patriotten werd in Goejanverwellesluis de prinses Marianne vastgehouden. Haar broer, de koning van Pruisen, zou de Hol landers wel eens mores leren. Want die hadden zijn zuster gruwelijk beledigd. Maar om in Holland te komen moest men over Overijsselse grond en over Overijs selse wegen. Nu kon men van Pruisen langs verschillende wegen naar Overijssel komen. Maar het is één pot nat, te Hol ten komen de beide voornaamste ver keerswegen bij elkaar. Dat was vroeger zo en nu nog. De koning van Pruisen snoot verontwaardigd zijn neus, toen hij hoorde, dat zijn zuster in de kast zat. Twintig dui zend soldaten moesten prinses Marianne ontzetten. Met die twintig duizend man schappen was je alleen niet klaar. Er staat niet bij, hoeveel honderden Twentse boe ren gedwongen moesten aanspannen, om dat leger van de Duitse grens naar De venter te brengen. En dan al die wouwen en kinderen en al de paarden. En dit alles om een vrouwmens, dat een halve dag gevangen zat, en bovendien nog hoffelijk behandeld werd ook. Een Pruisisch officier kwam bij de drosten van Salland en Twente. Deze machthebbers kregen de ver zekering, dat niemand iets te kort gedaan zou worden wanneer men het leger maar liet gaan. En waren ze maar voortgetrok ken, dan was er niets te doen geweest. Maar laat dit leger nu juist halt houden te Holten. Holten was het laatste rustpunt voor Deventer. De pruisische officieren snorkten en pochten te Holten, dat Prui sen geld genoeg had, men zou maar leve ren, betaling zou prompt volgen. En de Holtenaren, de burgers en de boeren, de za kenlui en de kooplieden, ze leverden en ze kregen papiertjes, papiertjes, die nog te slecht waren om op de w.c. te gebruiken. En het leger trok verder. De Holtenaren hebben toen, naar mij verzekerd is van mensen, die het van horen zeggen hadden en die ik als kind gekend heb, in drie da gen niets dan water gehad, omdat Holten een paar uur lang zo'n veertigduizend maaltijden moest verstrekken. Dit was een opgave ,die de Holtenaren ver te boven ging. En toen het eten verorberd was, kon den ze hun papiertjes nergens inwisselen. Prinses Marianne vond dat het leger van haar broer netjes met de Holtenaren ge handeld had, er was geen enkele Holte- naar doodgeslagen. De Holtenaren schreven brieven naar de koning van Pruisen, dat ze totaal verarmd waren en de pruisische machthebber moet hebben teruggeschreven, dat het hem vre selijk speet, maar dat hij aan schade-beta- len niet kon denken. Want wanneer hij al de schade zou moeten betalen, die zijn le gers in de loop van de tijd hadden aange richt, dan kon hij zijn hele koninkrijk wel weggeven en dan was hij er nog niet. De Holtenaren zaten een vol jaar op vergoe ding te wachten. En wachten duurt lang, vooral als het geld broodnodig is. Op 30 oktober 1788 kwamen de burgers en boe ren bij elkaar en legden de kaarten van de schade op tafel. Men zon op middelen om geld te lenen, maar niemand wilde het berooide dorp helpen. Nog een vol jaar werd er met regeringsinstanties gecorres pondeerd. Maar geld kwam er niet. Ten slotte werd vergunning gegeven om grond in de marke te verkopen, om daaruit het nodige geld te vinden. Dit was een dood doener, waar men niets aan had. Want de kopers van de gronden moesten ook weer êeld lenen, maar de dorpshuishouding kwam weer op gang. Dit was de ergste ramp nog niet eens. Tien jaar later kwa men alle grote natiën uit Europa om de vleespotten van Holten te ledigen. Maar de Staten van Holland hadden in ieder geval moeten bijspringen. Goejanverwelle sluis lag hepaald niet in Twente of Salland, En daar hadden ze die kostbare dame te pakken gehad. Intussen, wie weet, komt er op den duur nog weer eens een Prui sen opdagen, we leven snel tegenwoordig. Dan kan Holten nog eens proberen om de schade in te halen. Het waren nota bene ook nog huzaren, die er in 1787 doortrok ken, dus bij het menselijk voedsel kwam ook nog het paardevoer. Een eeuw vroeger had de bisschop van Munster de Holtena ren nog voor 1750 gulden opgelicht. En daar kwamen dan in de droeve jaren na 1789 de zandverstuivingen en na 1800 de zandcoliek bij. Zandcoliek, nooit van ge hoord zeker. Het was een heel smerige kommiezenziekte. Napoleon vond ze uit. Dubbele belasting óp het gemaal, er moest geld voor de oorlog zijn. Wij kennen het spreekwoord van Göring: „Kanonnen gin gen vóór boter" en bij Napoleon moesten de mensen maar zand eten, dan kwam er geld voor kanonnen. Dit ging zo in zijn werk. Meel voor vee was belastingvrij. Meel voor brood en pap en pannekoek was belastbaar. De meeste mensen lieten hun granen als veevoer malen, de commie zen gooiden er dan zand in. En dan at men zandbrood, of zandpap of. zandpan- nekoek. Op de Borkeld liet eens iemand van zulk meel een krenteweggen bakken. En op de kraamvisite beet de gastheer op een stuk vuursteen en een der gasten riep: Mans, het veur vlög oe uut d'n bek! Soms kreeg men kramp. Was de tijd weer wat beter, dan haalde men een biljet en betaalde in vredesnaam de belasting op het meel. Weer later was men er beter achter en schafte men kleine molens aan voor huishoudelijk gebruik. VAN COEVERDEN. Op zaterdag 9 april j.l. hebben opspo ringsambtenaren van PTT in samenwer king met de Gemeentepolitie Hengelo (O) de klandestiene zender „De Zwarte Pan ter" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 35-jarige chauffeur-monteur J.D. te Hengelo. Op zondag 10 april j.l. werd in samen werking met de Rijks- enl Gemeentepo litie te Onstwedde de klandestiene zen der „De Gele Tijger" gepakt. Hier werd proces-verbaal opgemaakt tegen de 22-jarige fabrieksarbeider J. S. te Onstwedde. Aangezien wij niet tot overeenstemming zijn gekomen betreffende wijkverdeling, hebben wij besloten a.s. dinsdag te beginnen met onze MELK- en ZUIVELHANDEL. Beleefd aanbevelend, KOLVVEG 40 HOLTEN. van modern karakter leverten voordelig N ijverdq 1 u Voor de cursus 1960/1961 kunnen, thans leerlingen, die met goed gevolg zes klassen van de lagere school doorlopen hebben en die de hoofden der scholen ge schikt achten, worden ingeschreven. De school leidt op voor de mulodiploma's A en B, eventueel met middenstandsdiploma. Er zal getracht worden de leerlingen, die met ingang van de nieuwe cursus tot de le klas worden toegelaten, die opleiding te geven die overeenstemt met hun aanleg. Voor de minder goede leerlingen eventueel een eenvoudiger programma, voor de betere leerlingen een zwaarder programma. Boeken worden in bruikleen ter beschik king gesteld. Nadere inlichtingen desgewenst bij het hoofd der school. Aanmeldingen, liefst via heren hoofden van lagere scholen, vóór 15 mei a.s. bij het hoofd der school, de heer J. Sinnema, Holterberg 24, Holten, tel. 431(05483) In de week van 18 tot en met 23 april zal de vereniging „Het Groene Kruis" haar jaarlijkse collecte houden voor de tuber culosebestrijding, de z.g. „Emmabloemcol lecte". Het is met een bezwaard hart, dat wij enige regels ter aanbeveling van deze col lecte schrijven, want nauwelijks was de collecte voor Simavi aan de kant of onze ingezetenen werden geconfronteerd met de collecte, door de vrouwenverenigingen verzorgd, ten behoeve van het sanatorium in Hellendoorn. Bovendien vragen de Paas dagen extra uitgaven zodat deze zaak niet zo gemakkelijk ligt in vele gezinnen. Toch menen wij een beroep op al onze lezers te moeten doen om ook de Emma bloemcollecte niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Zij is bestemd voor de t.b.c.-be- strijding, die ook in het kruiswerk een belangrijk hulpmiddel vindt en die zeker een offer waard is. Het Groene Kruis zal zich op de gebrui kelijke wijze tot alle gezinnen wenden met een circulaire en een loonzakje, waarin de bijdrage kan worden afgegeven en dat door de heer H. Sigger zal worden afge haald. Men heeft dus nog wel enig respijt voordat de heer Sigger bij alle ingezetenen is geweest om het gesloten loonzakje op te halen. Het Groene Kruis rekent gaarne op uw offervaardigheid, waarbij als leidraad mag gelden „de sterken voor de zwakken" en dus ook een offer naar draagkracht. De jeugd in de lente, op een mooie zon dagmiddag of zo, in gezelschap van vrien dinnen en kennissen, dan wel klaar voor een afspraakje met de beminde. Denkt u erom, dat u een gemakkelijk wasbaar toiletje kiest, dat tegen een stootje kan. (Foto: Jack -P. de Klerk) 53. Kapitein Druppel liep voorzichtig naar het trap gat en riep: „Bloobeest, Bloobeest, begeef je ogen blikkelijk naar het voorschip!" Even bleef het ang stig stil, doch toen klonk de stem van Bloobeest heel rustig: „Ja, maar heer kapitein, ik moet juist naar het achterschip!" „Bloobeest!", schreeuwde de kapitein nu met over slaande stem, „hoor je wat de kapitein zegt! Ga naar het voorschip!" „Ja, maar heer kapitein", sputterde Bloobeest tegen, „wat moet ik in dat nare voorschip doen? Daar ligt alleen maar ouwe rommel en daar zit het vol spinnen en kakkerlakken „O", kreunde de kapitein nu totaal overstuur, „als hij naar het achterschip loopt, verliest do „Brul" zijn evenwicht en storten we achterover de berg af!" Hij beheerste zich opeens met alle geweld en zei vleiend: „Bloobeestje, mijn beste vriend, wees eens héél aar dig voor me en loop even naar het voorschip". Dat was te veel voor het gevoelige hart van Bloo beest, die van de hele situatie niets begreep. „Jam mer", zuchtte hij ontroerd, „de kapitein is de laatste tijd oud geworden, ik zal zijn zin maar doen I-Iij ontstak een kaars en wandelde argeloos naar 't voorschip, niet vermoedende, dat deze luttele wande ling de redding van de „Brul" en zijn opvarenden zou betekenen

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2