PASEN Feestprogramma voor 30 april en 5 mei Meer dan twaalfhonderd gulden Verzilvering vakantiebonnen listdies cursus handvaardigheid Weer veel paasvuren „HIJ IS OPGESTAAN" Aktie Dorpsschooijeugd AGENDA PREDIKBEURTEN Eerste zomerverzilvering 1960 Overleg bij aanbrengen elektrische installaties Jonge Kerk Burgerlijke Stand No. 15. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 16 APRIL 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,fHoltens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05^83 - 23If Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer f 0.08 De Paasboodschap „Hij is opgestaan" wordt feitelijk slechts daar aangenomen en geloofd, waar er enige persoonlijke re latie en contact met de gekruisigde Jezus bestaat. „Gij zoekt Jezus van Nazareth, de Gekruisigde?" zegt de engel in het evan gelie tot de vrouwen. „Die is opgestaan, die is niet hier!" Niemand heeft de Opge stane te zien gekregen behalve zij, die Hem als de Gekruisigde kenden en in alle mededelingen over de verschijninigen van Jezus wordt er kennelijk waarde aan gehecht, dat het dezelfde Jezus is, die op Goede Vrijdag aan het kruis gehangen heeft. En dit nauwe verband tussen het gebeurde op de Goede Vrijdag en het Paasgebeuren blijft ook later een wezen lijk en belangrijk element in de Christe lijke prediking. Kruisdood en opstanding behoren tezamen en men kan ze niet los maken van elkander. Het is een eenvou dig feit; wie de Gekruisigde niet hebben wil, die vindt ook de Opgestane "niet; en wie de Opgestane niet geloven wil, moet ook de Gekruisigde verliezen. Het nuohtere feit van dit geheim valt niet te loochenen, maar de onvermijde lijkheid van dit geheim is evenmin aan te tonen, daar de lichte zijde, het geheim zinnige aan het kruis en de opstanding voor ons niet zichtbaar is; want de lichte zijde is wederom naar de nieuwe wereld toegewend en kan slechts van deze uit met ogen des geloofs gezien worden. En zo horen wij het dan uit de getuigenissen der apostelen, hoe een nieuwe wereld tot stand komt, waar bekend en getuigd wordt: „Christus is om onzer zonde wil overgegeven en om onzer gerechtigheid wil opgewekt". Het geheim is voorlopig duister en schrikaanjagend: God heeft dus toch de zijde gekozen van Degene, die de men sen wij mensen verraden, verloo chend en van zich gestoten hebben? Wee ons, wanneer dit zo zou zijn: ontzettend, wanneer het zo zou zijn en het Paas- verhaal zegt: het is zo! Maar uit het duister ontstaat licht, uit de schxrik ont staat blijdschap voor degene die de Ge kruisigde zoeken en zich voor Hem bui gen. God heeft ons mensenwerk op de Goede Vrijdag te niet gedaan: de steen was afgewenteld. Zeker, de steen was zeer groot, want hij verborg alle boos heid der wereld; maar alle boosheid der wereld kan de lichte zijde, kan Gods ver lossingswerk niet tegenhouden: de Ge kruisigde is de Levende. En nu gaan bij Hem de wegen uiteen: voor het geloof heet het: „Christus is om mijner zonde wil overgegeven en om mij ner gerechtigheid wil opgewekt; ere zij U, o Heer!" En voor het ongeloof, dat de Gekruisigde niet ontvangen wil, dat geen verlossing uit genade wenst, wordt de Paasboodschap van het leven van de Ge kruisigde tot een doodvonnis; en daarom kan zij niet waar zijn, daarom mag zij niet waar zijn, daarom moet zij niet waar zijn! Het geloof óf het ongeloof; de nieuwe óf de oude wereld, de heerlijkheid en heerschappij van de gekruisigde en opge stane Heer óf de zelfverzekerdheid en de eigen heerschappij van de onverloste oude mens dat is sinds Pasen, sedert de boodschap „Hij is opgestaan!" het thema van de wereldgeschiedenis en de eigen lijke vraag van ons leven. (Uit: „De laatste 28 preken", uit gesproken in de jaren 1936-1937, van Martin Niemöller). BOUWKUNDIG OPZICHTER TEKENAAR Tot bouwkundig opzichter-tekenaar op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht is benoemd onze oud-plaatsgenoot, de heer A. J. Reijlink, thans als bouwkundige werkzaam in het particuliere bedrijf te Twello. De besturen van de beide plaatselijke oranjeverenigingen, die op verzoek van de burgemeester de organisatie van de feestelijkheden op zich genomen hebben ter viering van het 3e lustrum onzer be vrijding, hebben thans een voorlopig pro gramma bekend gemaakt. Op 5 mei zal van 910 uur een jeugd- appèl gehouden worden in de Herv. kerk waaraan de leerlingen der lagere scholen zullen deelnemen en waaraan de muziek vereniging H.M.V. haar medewerking verleent. De burgemeester, mr. Enklaar, zal in deze bijeenkomst een herdenkingswoord uitspreken, terwijl leerlingen van de dorpsschool enkele verzen zullen decla meren. De hoogste klassen van de 4 scholen gaan na afloop een filmvoorstelling bij wonen in het gebouw Irene onder leiding van het hoofd der school met de bijbel de heer J. Kroon en de kleintjes gaan, onder leiding van het hoofd der o.l. dorps school, de heer B. H. Brouwer, een film voorstelling meemaken in Amicitia. 's Middags is er een voetbalwedstrijd tussen een elftal van HVC en een nog' te formeren ploeg in het Sportdal, terwijl de sportvereniging „Bato" met haar gym- nastiekaf deling een openlucht-turnde- monstratie zal verzorgen op hetzelfde ter rein. Avondprogramma 's Avonds organiseert de Chr. Oranje vereniging in Irene een filmavond. Op het programma staan „Moeders kruis tocht" en de documentaires ,,'t Laatste schot" en „Honger", die een beeld geven van de laatste fase van de Tweede We reldoorlog en pas onlangs zijn vrijgege ven. In Amicitia zal de toneelclub „O.C.H." opvoeren de klucht in 3 bedrijven van Annemarie Kok en Joh. Blaazer „De on bekende wereld". Taptoe Als afsluiting van deze avond verzorgt de muziekvereniging „H.M.V." op het plein voor de zuivelfabriek „de Vrijheid" een taptoe. KONINGINNEDAG Ook voor Koninginnedag zijn in grote trekken de feestelijk;-eden bekend. Ter gelegenheid van de verjaardag van onze vorstin brengen de leerlingen van de beide dorpsscholen de burgemeester voor het gemeentehuis een aubade. Na afloop gaat de School met de Bijbel naar Irene, waar de toneelclub „C.O.C." de kinderen prettig zal bezig houden en waar zij getracteerd worden en gaan de leerlingen der o.l. Dorpsschool naar Ami citia waar de nieuwe filmprojector, welke men bezig is aan te schaffen, voor het eerst de jeugd, die er zich zo druk voor gemaakt heeft, een paar prachtige films te zien zal geven. Ook hier volgt een tractatie. De toneelvereniging „O.C.H." zal dan op uitnodiging van de Holtense Oranje vereniging de première van de klucht in 3 bedrijven „De onbekende wereld", die hiervoren reeds genoemd werd in het programma van de bevrijdingsdag. De toneelclub „C.O.C." zal op uitno diging van de Chr. Oranjevereniging een blijspel in 3 bedrijven opvoeren, getiteld „Honderd meisjes op hol" in het gebouw Irene. Concert Voordat deze uitvoeringen beginnen zal „H.M.V." een marsconcert geven op het doi-psplein „De Smidsbelt". NAAR HET CONCERT Het jeugdkoor en het kinderkoor van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" zullen op zaterdag 2 juli a.s. deelnemen aan een concours, georgani seerd door de Chr. Gemengde Zangver eniging „Sursum Corda" te Hierden bij Harderwijk. „Soli Deo Gloria" zal zaterdag 25 juni a.s. deelnemen aan een zangersdag te En ter. In ongeveer één maand bracht de Dorps schooijeugd precies f 1231,87 bij elkaar ten bate van de aankoop van een film- projector. De dweilenaktie bracht f400,- op. Personeel en leerlingen zetten er nu een punt achter, omdat ze de stellige overtuiging hebben, dat de sohoolkring zich ook flink geweerd heeft. Er wordt gefluisterd, dat die collecte de f 2000,- al flink heeft overschreden. De jeugd ziet dan ook met spanning uit naar de publi- katie van de totaalopbrengst van alle ak- ties. Er is de kinderen toegezegd, dat ze, in het normale geval, op 30 april een ge luidsfilm, met eigen toestel gedraaid, kunnen volgen. Aangaande de dweilen aktie deden veel kinderen erg hun best. Geheel vrijwillig hadden ze aangéboden voor de verkoop te zullen zox-gen. Het was de bedoeling, dat ze alleen bij vrien den, kennissen en familie een bestelling zouden plaatsen. Toch hebben enkelen nog een beetje getracht te venten, met meer of minder succes. Wie kan het ze kwalijk nemen? Allen, die iets verkoch ten, werden beloond met een „bewijsje" of met een „verklaring van gebleken handelscapaciteiten". De laatste uitge reikt in graden, waarbij de eerste graad nog moest worden verstrekt met fioritu- ren. De onderscheidingen waren als volgt: Verklaring le graad cum laude, Op maandag 4 april werd in de lagere landbouwschool de eindles gegeven van de cursus handvaardigheid, die op initiatief van de vereniging „Jong Holten", afdeling van de P.J.G.O., tot stand kwam. Wegens ziekte van de docent, de heer D. J. Bulsink, werd deze eindles gehouden onder leiding van het hoofd der lagere landbouwschool, de heer A. J. Snijders, in tegenwoordigheid van de heer J. H. Sprok- kereef, voorzitter van de Commissie van Toezicht en van de heren J. B. Veneklaas en W. Aalpol bestuursleden van de orga niserende vereniging. Na een inleidend woord van de heer Snijders wees de heer Sprokkereef op de grote betekenis van de lagere landbouw school, die het mogelijk maakte dat deze cursus gegeven kon worden men had anders geen geschikt lokaal kunnen vin den en op het nut van het volgen van zo'n cursus. Hij dankte dan ook het be stuur van de P.J.G.O.-afdeling, dat dit ini tiatief nam. Namens de afdeling dankte de heer W. Aalpol de commissie van toezicht voor het beschikbaar stellen van het lokaal, de heer Bülsink voor zijn lessen en de cursisten voor hun deelname, die hun weer wat geschikter maakte voor de praktijk van het boerenbedrijf. De cursus hield o.m. in het hanteren en slijpen van gereedschappen, het bewerken van hout en het maken van enkele be- drijfs- en gebruiksvoorwerpen. Na afloop van de eindles brachten de deelnemers aan de cursus de heer Bul sink thuis een bezoek, waarbij hem een cadeau onder, couvert werd overhandigd. De cursisten waren D. B. Nijland, L. Nij- land, H. H. Bouwhuis, G. D. Haverslag, G. W. Aitink, J. Jansen, A. D. Jansen, F. W. Veltkamp, J. Sluiter, A. H. J. Grote- boer, B. J. Stevens, Rietberg, H. Ulfman, G. H. Bosman, H. G. Reilink, E. M. van Schooten, S. Klein Teeselink, B. J. Paal man, J. A. Aanstoot, G. Mekenkamp, J. A. Elbersen, G. W. Barvelink en H. Manen- schijn. met vlag en wimpel: Jan Hendrik Podt A.J.zn., leerling eerste klas, 3200 punten! Verklaring le graad cum laude, met dubbele rode rozen: Johan Wansink, 1700 punten; Jan Aaftink D.J.zn. 1500 pt.; Herman Kalfsterman 1500 punten en Alie Veneklaas 1400 punten. Verklaring le graad cum laude: Dinie Klein Teeselink 1300 punten; Ger hard ter Harmsel 1200 pt.; Wim Klein Veldei-man 1200 pt.; Dina Maats 1200 pt.; Alie Tiekink 1200 pt.; Jan Aaftink G.J.zn. 1100 pt. en Oky Weijl 1100 pt. Verklaring le gx~aad (1000-700 pt.): Janna Kettelarij, Berlus Pieffers, Jannie Podt G.J.d., Henk Konijnenberg, Willie Vruggink, Joke ter Maat, Nellie Krekel, Dinie Luggenhorst, Gerrit Keu terman, Willemien Tuller, Arie Wenne- kes, Minie Bronsvoort, Joke Muller, Her- mientje Koopman, Henk Vincent, Gerda Paalman, Dick Meerman, Hetty Dolman en Joke Muller. Vex*klax-ing 2e gx-aad (600-500 pxmten); Jan Arfman, Minie Honcoop, Jan Hospex's, Henk Meerman, Annie Meijerman, Mientje Stegeman, Willemien Bargboer, Bennie Bos, Fimke v. d. Bo- venkamp, Jan van Bruggen, Berry Enk- laax", Herman Gazan, Hannie Krikkink, Gerda Lammers, Annie Meerman, Joop Nijland, Wim Pinkert en Sjennie Vin cent. Verklaring 3e graad (300-400 punten): Carel Bekkering, Hieke Brou- wer, Toosje ten Dam ,Mieke Enklaar, Wil lie Kettelarij, Ineke Kevelam, Gretha Kromdijk, Jan 'Muller, Rika Meerman, Mary Pagraeh, Dixxie Pieffers, Alie Rei link, Wim Schooien, Jaap Spakman, Ge rard Tuitert, Gerrit Ulïrnan, Gerda Vos man, Willemien Wegstapel, Dirk Woltex's, Jan van Zon, Johan Broekmaat, Jaap Bx-oex-e, Baukje Bulsink, Joke Denekamp, Jennie Dijksiag, Jan Dangremond, Ria Havei'slag, Johan den Heijer, Dinie Ho- genkamp, Stinus Huisman, Hannie Hu- zen, Annie Koopman, Gerrit Koopman H.zn., Hennie Kooiman, Eggie Meinsma, Minie Nieuwenhuis, Wim Paalman, Henk Paalman, Anton Reilink, Jan Schuiterd G.zn., Bertha Schooien, Rinie v. d. Stouw, Jannie Slot, Johan Spakman, Wil- co Veneklaas, Henk Vincent, Bertus Wan sink, Jan Wissink en Ab Wittenberg. Voorts werden er nog 89 bewijsjes uit gereikt. Zoals bekend moet voor het ontsteken van een paasvuur de toestemming van dé burgemeester zijn verkregen. Er zijn reeds vergunningen voor 23 paasvuren aange vraagd, zodat op de le Paasdag bij gunstig weer overal de rode gloed tegen de hemel zal afsteken. Het is te betreuren, dat er nog steeds geen mogelijkheid aanwezig schijnt te zijn om een groot paasvuur in de onmiddel lijke omgeving van het dorp op te bou wen, dat voor de talrijke vreemdelingen, die hier met de paasdagen vertoeven, ge makkelijk bex-eikbaar zal zijn. Het zou niet alleen een leukë attractie, maar ook aardige reclame zijn. Alleen zouden wij dan het zwakkegeslacht moeten waar schuwen bij een bezoek aan het paasvuur geen goede en dure kleren te dragen, want het zwartmaken zit de Holtense mannelijke jeugd nog wel in het bloed. NAAR DE U.L.O. TE ERKELO Onze oud-plaatsgenoot, de heer Herm. Koopman .onderwijzer aan de school met de bijbel te Oud-Leusen, gemeente Dalf- sen, is met ingang van 1 september a.s. be noemd tot onderwijzer aan de chr. u.Lo. school te Ermelo. AKTE PAEDAGOGIE M.O. De heer J. Sinnema, hoofd der open bare ulo-school te Holten slaagde aan het Twents Instituut voor Voortgezet Ondex- wijs (T.I.V.O.) voor de akte paedagogie M.O. A. Zaterdag 16 april, 8 uur: Filmdienst NRV met de kleurenfilm „Vakantievreugde tussen Donau en Adria" in „Amicitia". Tweede Paasdag van 3-6 en van 7-12 uur: Gezellig dansen in hotel G. Müller (zie advertentie). Donderdag 21 april, 11 uur: aanbesteding zwembad ten gemeentehuize. Vrijdag 22 april, 8 uur, zal de heer A. W. Kreulen van de OLM sociaal-agrarische voorlichting geven voor de Plattelands vrouwen en de Schoolkring Espelo in de school aldaar. Donderdag 21 april, n.m. 2 uur: Publieke varkensverkoop bij de heer H. J. Nij- kamp, Dennendijk 2 te Harfsen (gem. Gorssel) (zie adv.). Donderdag 21 april MEIMARKT (zie ad vertentie). op Eerste en Tweede Paasdag. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur (mede werking van het Hei*v. kerkkoor) en 10.30 uur Ds. Addink. Tweede Paasdag 10 uur Ds. Israël. In alle diensten Gro te Paascollecte voor algemeen kerke- werk. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Grote Paascollecte voor algemeen kerkewerk. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Hoogkamp en 3 uur Ds. Schenk van Enter. Tweede Paasdag 9 uur Paaszangdienst. Tijdens de Paasdagen is de derde collecte be stemd voor Alg. Ghr. Doeleinden. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat bin nenkort aan de ax'beiders tweemaal ge legenheid zal worden gegeven tot het doen verzilveren van alle nog in hun be zit zijnde vakantiebonnen van het boek jaar 1959-1960, kenbaar aan de opdruk: „Geldig tot. en met 30 april 1960". Voor de eerste zomerverzilvering moe ten de bonnen van te voren worden in geleverd in de periode van vrijdag 6 mei tot enj met zaterdag 14 mei a.s. De uitbetaling van de voor de ingele verde bonnen verschuldigde gelden zal plaats vinden van vrijdag 3 juni tot en met zaterdag 11 juni d.a.v. Met nadruk zij er op gewezen, dat de ze eerste gelegenheid tot het doen ver zilveren van het restant vakantiebonnen van het boekjaar 1959-1960 uitsluitend is bedoeld voor die arbeiders, welke in het begin van de zomer vakantie nemen. Ax' beiders, die later met vakantie gaan, doen goed met het inwisselen van hun restant vakantiebonnen te wachten tot de tweede zomerverzilvering, welke zal worden gehouden van 22 tot en met 30 juli 1960 (uitbetalingsperiode) met als termijn van voorinlevering de periode van 24 juni tot en met 2- juli. Deze twee de zomerverzilvering zal t.z.t. nog in een afzonderlijke circulaire worden aangekon digd. De chequebonnen, die door het Va cantiefonds voor de Landbouw zijn uit gereikt aan arbeiders, die wegens herha lingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest kunnen terzelfdertijd worden ingeleverd. Deze chequebonnen zullen alleen dan worden verzilverd, indien men zich op voldoende wijze kan legitimeren. Wor den de chequebonnen ten behoeve van (een) ander(en) aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat merj bevoegd is de chequebonnen te laten verzilveren^ Het inleveren van bonnen kan uitslui tend geschieden bij een plaatselijke pen ningmeester van één der navolgende bon den: Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond; Nederlandse Christelijke Landax'bei- dersbond en Nederlandse Katholieke Landarbeiders- bond „St. Deusdedit". De penningmeester, bij wie men zijn bonnen heeft ingeleverd, zorgt t.z.t. even eens voor de xiitbetaling van de verschxxl- digde gelden. Vakantiebonnen, welke niet zijn geplakt in de daarvoor bestemde op- plakboekjes van het Vacantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aan genomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke penningmeesters van bovengenoemde bonden verkrijgbaar. Officiële publicatie Burgemeester en Wethouders van Hol ten geven de ingezetenen in verband met zich in dit vex-band voorgedaan heb bende moeilijkheden in ernstige over weging er zich, bij het aanbrengen van electxische installaties, o.m. het plaatsen van electro-motoren, enz., in hun perce len, van te overtuigen, dat de installateur daaromtrent overleg heeft gepleegd met het gemeentelijk electriciteitsbedxijf. Hierdoor kunnen onnodige kosten wor den voorkomen. Holten, 14 april 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. Enklaar-, Burgemeester. G. J. Langenbarg, Secretaris. SPREEKUUR GEMEENTE-ARCHITECT De gemeente-architect, hoofd van dienst van gemeentewerken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij wegens af wezigheid niet in de gelegenheid zal zijn spx'eekuur te houden op zaterdag, 16 april en op dinsdag, 19 april a.s. Holten, 14 april 1960. De gemeente-architect voornoemd, JAC. LOUWERSE. U deukt toch wel aan de bevrijdingskaart met vluchtelingenzegel voor onze Koningin Kaarten en zegels zijn verkrijgbaar op het Gemeentehuis op het VW-kantoor Het is een mooie avond geworden op 11 april j.l. toen de Jonge Kerk bijeenkwam. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de heer Veenstra en onze plaatsgenoot, de heer B. Soer, beiden met verlof, ons in woord en beeld veel lieten horen en zien van Nieuw-Guinea. Op boeiende wijze sprak de heer Veen stra, onderwijzer aan de opleidingsschool voor goeroes. De humor was hem niet vreemd en het was dan ook zo maar pauze. Prachtig waren vele opnamen, die door de heer Soer zelf op het filmtoestel wa ren opgenomen. Ds. Israël, die deze avond leidde, kon hen dan ook hartelijk daixken voor het geen zij geboden hebben. Geboren: Everdien Ottolien, dv G. J. Kolkman en O. Stöcker, A. J. Goldstein- straat 5. Jan Gerrit, zv J. Paalman en G. Jansexi, Beuseberg 124. Jenneken Wilhelmina, dv J. G. Nijenhxiis en M. Roosdom, Look 45. Overledexx: G. Siemerink, 81 jaar, echt genote van J. H. Hilverink, Borkeld 8. BEVOLKING: Ingekomen: J. Lammers van Deventer naar Dorpsstraat 63. M. van Avesaat van Nijmegen naar Aalpols weg 20. J. van Avesaat van Nijmegen naar Aalpols- weg 20. J. Kruk en gezin van 's-Gra- venhage naar Look 40.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1