Uit Holtens Historie Bosscher Beschuit Voor het filmtoestel Hoe staat het met de feestelijkheden op 5 mei Tegen motorrijwiel opgelopen Bedrijfsvoorlichting Dijkerhoek Spit, Spierpijn v u. De plattelandsjongeren brachten weekend in Beilen door Blijf meester Geslaagde B.B.-oefening trok veel belangstelling Herdenking-wandeltocht te Holten Belangrijk voor zaadtelers Wandelsport Brief isit Nieuw Zeeland Op donderdag 5 mei vieren we onze be vrijdingsdag, nadat daaraan op de avond van de 4e mei een eenvoudige maar plechtige herdenking van de gevallenen in de tweede wereldoorlog is voorafge gaan. Het Nationale Herdenkingscomité heeft richtlijnen uit doen gaan hoe deze her denking zal plaats vinden en op een zin volle wijze feest gevierd kan worden. De Stichting van de Arbeid heeft alle werkgevers geadviseerd hun werknemers .op de Nationale Feestdag zoveel mogelijk vrijaf te geven en in alle plaatsen zijn feestcommissies druk in de weer om de feestelijkheden voor te bereiden. In tal van plaatsen zijn reeds uitvoerige pro gramma's gepubliceerd, want het is deze keer 15 jaar geleden, dat wij van het vreemde juk werden bevrijd en deze lustrumdag wil men met meer enthou siasme herdenken dan normaal het geval is. Alleen in Holten hebben wij nog niets gehoord van wat er in onze plaats zal ge beuren. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de burgemeester de beide Oranjevereni gingen verzocht de feestviering te orga niseren, maar het feestcomité, dat op de ze wijze gevormd is, hult zich in stilzwij gen. Zal er werkelijk van enige feestelijk heid sprake zijn en zullen de ingezetenen zich tijdig kunnen beraden op hetgeen zij Woensdagavond even voor half zeven is de 10-jarige Hansje Hoeve uit de Kerk straat toen hij vanuit de Larenweg de Dorpsstraat wilde oversteken, tegen een uit de richting Oranjestraat komende mo tor opgelopen, bestuurd door de heer L. O. uit Rijssen. De motorrijder heeft getracht het vent je te ontwijken door hem met z'n knie op zij te duwen, maar hij kwam wel op straat te vallen. Hij werd binnengedragen ten huize van de familie F. J. Schuppert, waar dokter Rietdijk een onderzoek in stelde. Aanvankelijk leek het dat de jon gen geen last had gekregen, maar 's avonds begon hij te braken en bleek, dat hij bij deze aanrijding een hersenschud ding had opgelopen. Het ventje zal enige tijd r.ust moeten houden. deze dag" zullen doen, dan wordt het toch wel tijd, dat er een programma openbaar gemaakt wordt en dat men zich ook met ae mensen verstaat voor wie de feestvie ring bedoeld is. Wij weten heel goed, dat het prille voorjaar niet zo geschikt is voor het or ganiseren van een buitenfeest, omdat de weersomstandigheden dan wel eens min der aangenaam zijn om buiten feest te vieren. Maar zelfs in de zomer bestaat het risico, dat feestelijkheden door regen of onweersbuien verstoord worden en toch laat men niet na tijdig een flinke organi satie op te zetten. Wij hopen, dat ons feestcomité spoedig met haar programma voor de dag zal ko men en dat het een origineel programma zal zijn. De herdenking van onze bevrij dingsdag is heus wel de moeite waard. en reumatische pijnen wriift U eveneens weg met De plattelands jongeren van de P.J.G.O. afd. „Jong Holten" en de plattelandsmeis jes hebben zaterdag 2 en zondag 3 april een weekend in Beilen doorgebracht in het kader van onderlinge uitwisseling. Za terdagmiddag vond de ontvangst plaats in de cantine van het D.O.M.O.-bedrijf, de centrale zuivelfabriek van de Drentse Coöperatieve Zuivelfabrieken. Hier werd getracteerd op koffie en Rivella. Daarna werd de fabriek bezichtigd. 's Avonds hadden de plattelands jonge ren uit Beilen hun jaarlijkse ontspannings avond, waar de Holtenaren te gast waren. 's Zondagsmorgens was iedereen vrij en velen hebben toen het ruilverkavelings- gebied in de buurt van Beilen bezichtigd, 's Middags werden volksdansen uitge voerd. Nadat men een gezamenlijke broodmaal tijd gebruikt had te Spier, werd afscheid genomen van de plattelands jongeren uit Beilen. Iedereen was enthousiast over deze uitwisseling en kon terugzien op een prettig en leerzaam weekend. De Vereniging voor bedrijfsvoorlichting te Dijkerhoek hield dinsdagavond haar jaarvergadering in café ,,'t Bonte Paard", aldaar, onder voorzitterschap van de heer J. H. Veneklaas Slots. Bij de behandeling van de jaarversla gen bleek uit het verslag van de penning meester, de heer W. Reiiink, dat de uit komsten over 1959 een klein batig saldo aanwezen. In het vrij uitvoerig jaaroverzicht, dat de assistent der Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, de heer J. W. Lubbersen, gaf, ,^werd aandacht besteed aan de gevolgen van de droogte van het afgelopen jaar, welke hier in vergelijking met andere .delen der provincie nogal meevallen. Verder werden behandeld de melkprijs, rund veemarkt, varkens- en eierprijzen, die over het algemeen minder gunstige financiële resultaten opleverden dan voor gaande jaren. Uitvoerig werden door de heer Lubber sen de resultaten van het grond- en ge- wassenonderzoek besproken. Over het algemeen kan gezegd worden, dat er in deze streken teveel slakkenmeel en kali op het grasland gestrooid wordt. Een gevolg van teveel slakkenmeel werd genoemd een te hoge ph., met mogelijk mangaangebrek en slechtere bevruch tingsresultaten bij het rundvee. Teveel .kali verhoogt de kans op kopziekte. In het verslag werd geadviseerd op de te weiden percelen geen gier te geven en zeer weinig kali. Door een te grote kunst- mestgift wordt trouwens de kostprijs der produkten onnodig verhoogd. De koper toestand is de laatste jaren veel verbe terd, maar toch hadden 20% van de on derzochte percelen nog een te laag koper gehalte. Bij het ruwvoederonderzoek bleek, dat de kwaliteit van zowel het hooi als het kuil voer aanmerkelijk beter was dan voor gaande jaren. Vooral de zetmeelwaarde was veel hoger, hetgeen veroorzaakt is door de vele zonne-uren. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van de heer J. W. Reiiink Mzn, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer J. W. Reiiink .(op Kers). Na de pauze werden door de heer Lub bersen kleurendia's vertoond betreffende het inkuilen met de maai-kneusmachine, het ventileren en nadrogen van hooi door middel van koude lucht en van het ver beteren van rundvee- en varkensstallen. DERDE LEIDSTER KLEUTERSCHOOL Tot derde leidster aan de openbare kleu terschool in tijdelijke dienst is met ingang 'van 1 april benoemd mej. Joh. Roelofs te Holten. In verband met het sterk geste gen aantal kleuters kan de derde klas niet in „Irene" worden ondergebracht en is een klas van de o.l. dorpsschool voor de kleuters ingericht. Het wachten is op het gereedkomen van de nieuwe kleuter school aan de Tuinstraat, met de bouw waarvan onlangs is begonnen- De vorige week deden vele leerlingen van de O.L. Dorpsschool weer erg hun best met een papierinzameling. Voor deze driedaagse actie moest de opkoper weer tweemaal rijden. De opbrengst was pl.m. f 150,—. Wilco Dikkers spande de kroon door 281 punten te behalen. Hij had dan ook een auto vol gebracht en 3 volwassenen bij zich om te lossen. Hij ontving een „Getuigenis van Medeleven" le graad met „de regenboog". De onderscheidingen wa ren verder de volgende, gerekend naai de stapels papier, gewaardeerd met een punt per decimeter hoogte. „Getuigenis van medeleven", le graad: Johan Wansink 60 p., Jan Aaftink 59 p., Herman Kalf sterman 53 p. Voorts Henk Schoneveld, Dirk Wolters, Dinant Pief- fers, Jan Hospers, Wim Klein Velderman, Jannie Vukkink, Jan Aaftink, Jan Wis- sink, Gerrit Koopman, Henk Podt, Mien- tje Lodeweges, Hetty Dolman, Johan Nij- land, Hermientje Koopman, Herman Ool- bekkink. „Getuigenis van medeleven", 2e graad: Gerrit Ulfman 29 p., Albert Aaftink 28 p., Herman Aaftink 28 p., Jan Deijk 28 p., Janna Kettelarij 28 p., Ineke Wansink 28 p. Voorts Gerard ter Harmsel, Wim Pinkert, Anton Reijlink, Hieke Brouwer, Minie Honcoop, Stinus Huisman, Jan Ket telarij, Ineke Kevelam, Wim Reijlink, Ria Rozen dom. „Getuigenis van medeleven", 3e graad: Reind Brouwer 23 p., Bertha Schooien 23 p., Albert Egberts 22 p., Joke Fuit 22 p., Minie Nieuwenhuis 22 p., Alie Veneklaas 22 p. Voorts Joh.a Hofman, Egbert Klou- wen, Hennie Lensink, Annie Meijerman, Gerda Paalman, Kees v. d. Bovenkamp, over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Joke Muller, Albert Paalman, Albert Aaf tink, Fimke v. d. Bovenkamp, Berend Bronsvoort, Rilde Bronsvoort, Gerda Lam- mers, Dina Maats, Derk Jan Tiekink, Di- nie Luggenhorst, Herman Schorfhaar, Ria Haverslag, Hans Schöppers, Jan Schui- terd Gzn, Dries Willems, Ab Wittenberg, Gretha Kromdijk, Truida Megelink, Ma- rinus Pasop, Jannie Podt, Johan Broek- maat, Bertus Paalman, Jennie Pasop, Ton- nie Schöppers, Ab Hoefman, Gerda v. d. Goot, Eggie Meinsma, Henk Paalman, Ma ry Pagrach, Dinie Pieffers, Jan Jansen, Wim Kettelarij, Elly Littel, Johan Meer man, Hennie Schöppers, Mientje Stege- man, Herman Vosman, Jan Arfman, Ina Gervedink Nijhuis, Hannie Krikkink, Jan Trekop. Er werden nog 56 bewijsjes van mede leven uitgereikt voor kleinere partijen papier. Los van de papieractie ontving Marjan de Mik nog een „Getuigenis van mede leven", le graad, wegens het schenken van een kunstvoorwerp. Rectificatie In het verslag van de flessenactie wa ren abusievelijk niet vermeld voor de 3e graad: Willenden Tuller, Wim Pinkert, Jan Stukker, Dinie Hogenkamp en Sjen- nie Vincent. De Holtense BB en de brandweer hiel den maandagavond een vrij realistische gezamenlijke oefening, die in stilte was voorbereid, waarbij de leden van de blok- ploegen en de brandweerlieden wel wis ten, dat er iets komen zou, maar niet op welk tijdstip dit zou zijn. Om 7.20 uur werden de blokploegen per melder opgeroepen voor een brand in de Gaarden, welke een zodanige omvang aannam, dat de leiding van de BB on middellijk de brandweer alarmeerde, die door middel van de sirene werd gewaar schuwd. De brand bood, weerspiegeld in de rui ten van de aan alle zijden in aanbouw zijnde woningen, een onheilspellend aan zien, maar dat veranderde al ras, toen de brandweerlieden in snel tempo hun slan gen uitrolden en het vuur met verschil lende stralen op de waterleiding bestre den. Inmiddels was de commandopost ge alarmeerd voor hulp in verband met een aantal gewonden, welke waren aangetrof fen in een pand aan het Kosterspad. De ze werden per ambulancewagen vervoerd naar de gewondenverzamelplaats, inge richt in de serre van het Stationskoffie huis. Na afloop van deze leerzame oefening werd de deelnemers een kop koffie aan geboden en werden verschillende pun ten besproken, waaruit bleek, dat op tijd oefenen als juist gezien moet worden. Aan het slot bracht het kringhoofd, de heer P. H. van Dijken uit Rijssen, allen dank, in het bijzonder de commandant van de brandweer, de heer J. Louwerse, die veel voorbereidend werk verrichtte. Van de zijde van het publiek bestond er veel belangstelling voor deze oefening, vooral nadat de sirene op de silo van de Fa. Gebr. Dikkers de brandweer alar meerde voor de brand in de Gaarden, waarvan men dacht, het het een echte fik was. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN BATHMEN In verband met ernstige ziekte van de burgemeester van Bathmen, de heer J. N. Bogtstra, is onze burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, door de Commissaris der Konin gin in deze provincie belast met de waar neming van het burgemeestersambt van Bathmen. Mr. Enklaar is vrijdagmiddag in 'n vergadering van de burgemeesters kring Deventer beëdigd en heeft maan- 1 dag j.l. zijn tijdelijke functie aanvaard. Neem er nog een dan kun je er tegen. Niets is heerlijkei dan zo'n verse brosse beschuit bij het ontbijt 'n hoogtepunt op tafel I HOLTEN HET DORP VAN DE HANDEL Varkenshandel kende Holten al eeuwen lang, koehandel ook. Holten is tegen woordig ook het dorp van de kunst. Voor een paar eeuwen terug gingen Holtense varkenshandélaren de markten in heel Overijssel en de Gelderse Achter hoek bezoeken. In 1760, dus tweehonderd jaar geleden, was er te Lochem een grote markt. Vol hoop en verwachting togen ze naar Lochem en lieten hun glanzende big gen zien. Een Gelderse boer ,niet groot van postuur, maar met een flinke buidel geld, wilde biggen kopen. De boer had in tegenstelling tot zichzelf een heel grote vrouw. Het was een haaibaai, en zij be dierf door haar eritiek op de biggen voor die dag de gehele varkenshandel. En de Holter kooplui noemden de grote boerin een oorlogschip van een wijf! Timmerlui waren er in Holten vroeger wel. Of er huisschilders waren? Maar in ieder geval had men te Holten een kunst schilder nodig. Dit laatste pleit voor de smaak der Holtenaren in de oude tijd. In 1620 had men een kunstschilder nodig. Men betaalde de man voor gedane arbeid met vijftien Carolus guldens van twintig stuiver het stuk. Dus, men had blijkbaar ook nog goedkopere en duurdere guldens. Daar was men er nog niet mee, want er was nog een spier in het glas bijgekomen. (Wij zien daar meteen nog, dat er ook guldens waren van achtentwintig stuiver) De kunstschilder had vermoedelijk eenen dertig stuiver verteerd. Dat Rijssen reeds in 1620 een leidekker rijk was, hebben wij tot nu toe nooit ge weten. Maar hij was er. Met deze leidek ker sloot Holten een accoord, dat hij voor vijf gulden per jaar de daken van kerk en toren in orde hield. Dus Holten was in 1620 rijk. Leien op de kerk was weelde. In Goor had men er te zelfder tijd eiken dak spanen op. En natuurlijk waren er te Rijs sen ook leien op de kerk, anders woonde er toen geen leidekker. Met Jurriaan Spra- kel uit Goor was men nog goedkoper uit. Dat heb je, als je prima werk maakt. De uurwerken van Sprakel waren van zeer goede kwaliteit. Sprakel kreeg eerst drie gulden per jaar en later vier gulden voor het onderhoud der kerkklok. Dus er zat in 1620 te Holten al een klok aan de to ren. Een glazenmaker was er niet. Mr. Herman Cremer, de man met de glasmars op zijn rug, kwam op gezette tijden Hol ten bezoeken. Als jongen van en tot zes tien jaar hebben wij nog zo'n reizende glas kramer gekend. Het was Willem Albach uit Delden. Die in de herfst de glasmars op de rug sloeg en de boer op ging. Toen nog had men bijna allemaal ruiten van één maat, zeer klein. Dat Holten geen gla zenmaker had was niets bijzonders. Goor en Markelo hadden dat ook niet, terwijl Goor berucht was om het inslaan der gla zen. De kunstschilder heeft de klok mooi ge maakt. De glazenmaker verdiende in 1639 zestien en een halve gulden. Naar onze huidige geldswaarde berekend ongeveer vijfhonderd gulden. Voor de leien op de kerk had men 5300 nagels nodig, die alle maal met de hand gemaakt werden. De Rijssener leidekker overnachtte te Holten met twee knechts, men betaalde mede voor hen het kostgeld, dat in drie weken voor alle drie negenendertig gulden en zestien stuiver bedroeg. Voorts had men voor de kerk te Holten een kast met tien geboden laten timmeren. Wij kunnen niet uitmaken, of die tien geboden geschilderd of in hout gesneden waren. Dan schafte men in 1648 een nieuw doodlaken aan. Deze lakens leden nog al eens aanstoot. DE COLLECTEUR. Wat was dat? Wanneer wij tegenwoordig een collec teur of een collectrice aan de deur krij gen, dan is dat voor een of andere lief dadige instelling. Ook gebeurt het, dat via Zaterdag 30 april zal Holten in het teken staan van de wandelsport, want dan zullen zich vele wandelaars (sters) naar Holten begeven om hen te herden ken, die hun leven gaven voor onze vrij heid. De wandeltocht wordt georganiseerd door de wandelsportvereniging „De Trek kers" onder auspiciën van de N.U.W. Fr zijn al enkele inschrijvingen van vereni gingen en individuele wandelaars binnen gekomen. Verwacht wordt, dat er meer dan 500 wandelaars (sters) aan de start zullen vei'schijnen. Voor scholen wordt een prachtige wisselbeker beschikbaar ge steld. De start heeft plaats om 2.30 uur vanaf Café Kalfsterman aan de Stationsstraat. De afstanden voor deze middag zijn: se nioren 25 km, junioren 15 km, adspiran- ten 10 km. De inschrijfgelden bedragen voor senio ren f 1,voor junioren en adspiranten f 0,75; niet-leden betalen f 0,25 extra. Na 23 april wordt het inschrijfgeld met f 0,25 verhoogd. Men kan tot 23 april inschrij ven bij mej. J. Schuppert, Oranjestraat 30, Holten, telef. 363. Elke deelnemer, die de tocht volbrengt, ontvangt een prachtige medaille. CONCIERGE WIJKGEBOUW Het bestuur van de vereniging „Het Groene Kruis" heeft uit twaalf sollicitan ten tot concierge van het nieuwe wijkge- bouw benoemd de heer :H. Meerman aan de Molenbelterweg, De Provinciale Voedselcommissaris voor Overijssel maakt het volgende bekend, Ingevolge de „Verordening zaden van groenvoedergewassen en suikerbietenzaad 1958" is de teelt voor zaadwinning van stoppelknollen, voederwortejlen, voeder- merg- en bladkool, zomerkoolzaad, blad- ramenas, grassen, voederbieten en suiker bieten slechts toegestaan, indien daarvoor een contract is afgesloten met een daar toe gerechtigde kweker-handelaar. Als uitzondering hierop is wel toege staan de zaadteelt voor eigen gebruik op eigen terrein tot een oppervlakte van in totaal maximaal 15 are van deze gewas sen, met dien verstande, dat van deze 15 are niet meer dan 25 vierkante meter voor stoppelknollen mag worden gebruikt en dat deze uitzondering niet geldt voor voe der- en suikerbieten. De wandelsportvereniging „De Trek kers" heeft zaterdag 2 april een 4e prijs behaald met 53a/c punt op de voorjaars wandeltocht te Enschede. Het was mooi weer en het parcours leidde de wande laars door de mooie omgeving van En schede. Zaterdag 9 april zullen de „De Trek kers" van start gaan en wei in Diepen- heim, om daar weer 25 km te wandelen. „De Trekkers" zijn nu ook in het bezit van een vlag met de kleuren blauw-wit, gelijk hun keurige uniform. De vlag zal dan ook zaterdag in Diepenheim wapper ren, en de leden zullen trots zijn op hun wandelspolrtvèrenigling, die het gepres teerd heeft om in 2 jaar tijds te promo veren van de 4e klas naar de 2e klas. de kerk mensen, b.v. voor de Kerstcollecte, rondgaan. Maar belastingcollecteurs, neen, die kennen wij tegenwoordig niet meer. In onze jeugd, toen de gemeenten zelf nog belasting inden, kwam de gemeentebode, om bij de nalatigen de belasting op te ha len. Tegenwoordig zitten op een groot kan toor een stel heren en die helpen je via een formulier en het postkantoor heel handig van de belastingcenten af. Nee, dan was het voor driehonderd jaar moei lijker. Wilde je voor ontvanger der belas tingen in aanmerking komen, dan kon je inschrijven op die post, net als nu de boe ren op de melkritten bij een boterfabriek. Was je de man, die het het goedkoopst wilde doen, dan kwam de borgstelling en dan ook nog borgen. Daarna begon het lieve leven pas. Vooral in de buurtschap pen buiten Holten, daar liet men voor drie honderd jaar bakbeesten van honden naar buiten als de collecteur van de belasting in zicht was. En sommige boeren schoten van boven door het uilengat in het dak op de kerel, die het op hun geldbuidel voor zien had. Vandaar dat vele Holtense be- lastinginners last kregen van de bevernul. Dat was een ziekte in de handen en ar men van het slaan naar de honden. Van iedere honderd gulden die hij in handen kreeg mocht hij vijf gulden als loon hou den. Had hij eens een goede dag, dat hij flink wat inde, dan hing zijn leven nog aan een zijden draad. Want dag in dag uit loerde een stel Huttenklazen op zijn geldbuidel. Werd het te erg met honden en booswichten, dan schreef de schout op een mooie dag een klopjacht uit, om de obstinate boeren tot rede te brengen. En de boeren zorgden dan wel voor een tegen zet, door de koeien van de schout de staar ten of iets anders af te snijden. VAN COEVERDEN. Zolang er nieuws is, wordt er wel ge schreven. En we hebben nog steeds nieuws voor U. Want het is hier een heel andere samenleving. Maar zo langzamer hand hoort U dat allemaal wel. In onze vorige brief waren we in Wel lington aangekomen, als ik me niet ver gis. Nadat we een. nacht in Wellington hadden doorgebracht, gingen we met de nachtboot naar Lyttelton. de havenplaats van Christchurch. Daarna met de trein naar Dunedin, hetgeen een reisje was van 8 uur. Dat viel niet mee, maar er was één troost: het was prachtig weer. We hebben dan ook erg genoten van deze reis, die ons voerde langs de kust en de heuvels, waai de schapen en koeien in grote getale lie pen. In de verte zagen, we de met sneeuw bedekte toppen van de reeds eerder ge noemde Nieuw Zeeland Alpen. Een prach tig gezicht en we zullen deze reis ook niet gauw vergeten. De 19e november, 's middags om half 5 arriveerden we in Dunedin, de plaats van onze bestemming. Op dat moment merk ten we, dat we in een kustplaats waren aangekomen, want het was koud en er stond een forse wind. We werden verwelkomd door verschil lende leden van de Reformed Church en ik zal U vertellen, dat dat een prettige gewaarwording was. Dat doet je werke lijk goed. We waren voor de rest van de dag de gasten van de familie Varmont, die voor een groot deel onze emigratie geregeld had. 's Avonds kwamen we in ons flatje, wat al voor ons in orde was gemaakt. Deze eerste nacht sliepen we dan echt op Nieuw Zeelandse bodem. De dagen daarop volgende hebben we maar vacantie genomen om wat bij te komen van alle vermoeiende dingen. Ja, en dan komt het moment, dat je naar de winkel moet en boodschappen doen. Je moet dan Engels spreken en het is prettig, als je dan een en ander van het Engels weet, maar als je wat wilt kopen, dan ben je bepaalde woorden vergeten en dan sta je daar. Maar de mensen zijn enorm behulpzaam. Ik denk wel, dat het komt, omdat de meeste mensen hier ge- emigreerd zijn en dus weten wat dat wil zeggen. Als je mensen spreekt en je vraagt, wie van hun familie naar New Zealand kwam, dan zijn dat meestal de grootouders ge weest. Dunedin, om nu maar eens wat te ver tellen van onze woonplaats, is een plaats van een 100.000 inwoners. Het ligt aan de zee en, is omsloten door hills (heuvels). Deze heuvels kun je altijd zien en dat le vert een prachtig gezicht op. Soms drij ven de wolken tussen1 de heuveltoppen door. Dunedin is erg uitgestrekt; dat komt omdat de huizen hier allemaal bungalows zijn. Dat wil zeggen, ze hebben geen eta ges. Sommige of eigenlijk de meeste kan toorgebouwen, wel. De huizen zijn over wegend van hout en ze zijn allemaal ver schillend. Practisch geen enkel huis is gelijk aan een ander. Je hebt ook stenen huizen en de laatste tijd worden er ook veel meer stenen hui zen gebouwd. Dat is even duur. De huizen staan een flink eind van el kaar, zodat je de indruk krijgt van in een groot dorp te wonen. Wij als eenvoudige dorpelingen vinden dat wel prettig. De huizen zijn voorzien, van tuinen voor en achter en de meeste Nieuw Zeelanders verbouwen hun eigen groente. In het vervolg schrijven we van Kiwi's, dat is n.l. de naam voor de New Zealan- der. Dit is de naam van een inlandse vogel, die uitsterft. Naar deze vogel heb ben ze de inwoners genoemd. Hartelijke groeten van Fam. TROMOP.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2