De maaikneusmachine Roode Kruis deed goed werk Jaarvergadering Groene Kruis Jaarvergadering School met de Bijbel Sport Nieuwe inkuilmethode door Gouden jubileum en afscheid fle P.T.T. bij de De avonturen van Combineren Naar aanleiding van vragen welke ge rezen zijn op de onlangs gehouden verga dering van de Holtense vereniging voor bedrijfsvoorlichting omtrent de nieuwste methode voor het inkuilen van gras met de maaikneusmachine heeft het bestuur dier vereniging in samenwerking met de Rykslandbouwvoorlichtingsdienst vrijdag avond van de vorige week in hotel Hol- terman in een byeenkomst met belang hebbenden deze methode aan een nader onderzoek onderworpen. De heer E. Habers, bedrijfsdeskundige van de RLVB te Hengelo benaderde het vraagstuk van het inkuilen volgens deze nieuwe methode en de aanschaffing van een machine daarvoor aan de hand van de boekhoudingen, welke door zijn dienst gecontroleerd worden. De bedrijfsuitkomsten wijzen uit, dat belangrijke posten der uitgaven gevormd worden door het veevoeder 43% en het arbeidsloon 36%. De opbrengsten komen bij een gemiddeld bedrijf van 710 ha voor 54% uit de rundveehouderij, 23% uit de varkenshouderij en 17% uit de pluim veestapel. Deze percentages kunnen van bedrijf tot bedrijf belangrijk verschillen. De loonpost is voor de volwassen arbei der gestegen van f 2400,in 1950'51 tot f 6000.in 1960. Uit deze cijfers blijkt dat het beslist noodzakelijk is de arbeid zo economisch mogelijk aan te wenden. Op de grote bedrijven ziet men daarom overal de trekkers, op de grote en kleine bedrijven de melkmachines verschijnen en door diverse machines en systemen probeert men nog steeds verder de fac tor arbeidsloon te beperken. Deze ont wikkeling gaat door omdat de loonpost nog steeds stijgt, terwijl de boer ervaart, dat minder arbeid ook meer gemak geeft. Arbeids- en krachtvoerbesparing Na de melkopbrengsten op verschillen de bedrijven met elkaar te hebben verge leken en ook de stikstofbemesting aan een onderzoek te hebben onderworpen, kwam spreker tot de conclusie, dat door vroeg stikstof strooien en vroeg maaien een enorme besparing aan krachtvoer kan worden verkregen door middel van het maaikneuzen, mits men het meerdere gras weet te gebruiken en te verwerken. Men kan op krachtvoer besparen of misschien een koe meer houden. Het aanschaffen van een maaikneusmachine is voor de in dividuele boer te duur en niet econo misch. Dit moet geschieden door een loon bedrijf of werktuigcoöperatie. Voorbeel den uit de praktijk hebben aangetoond, dat men in 3 uur een ha. kan maaien en dat de kosten voor huur pl.m. f 20,- per uur bedragen. Men heeft kans op een Officiële publicatie KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 19 maart, des voormiddags tus sen 11 en 12 uur in gebouw „Rehoboth" te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kos teloze inenting en herinenting tegen pok ken. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad, moet een onderteken de verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt waarom inenting achterwege is ge bleven. voorts wordt belanghebbenden ver zocht het inentingsboekje, dat na de ge boorte-aangifte werd toegezonden, of de inentingskaart, welke bij de geboorte-aan gifte werd uitgereikt, mede te brengen. Holten, 10 maart 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Maandag herdacht de heer J. H. Assink, kantoorhouder van het PTT-kantoor al hier, in alle stilte het feit, dat hij vóór 50 jaar in dienst trad van de posterijen. Het betekende tevens een definitief afscheid van zijn werkkring. De heer Assink werd n.l. op 30 septem ber 1958 gepensioneerd, bij welke gele genheid hem de afscheidspenning werd uitgereikt Hij trad echter opnieuw in functie, maar nu op arbeidsovereenkomst, toen men mede in verband met nog steeds niet gereed gekomen plannen voor een nieuw postkantoor nog geen opvolger voor hem kon aanwijzen. Bijde herdenking van dit vrij unieke ambtsjubileum heeft hij het bijltje er thans bij neergelegd. De directeur van het postkantoor te Deventer, de heer A. Dekker, reikte hem in tegenwoordigheid van de personeelschef aldaar, de heer A. D. Binnendijk, de oorkonde voor 50 jaar trouwe dienst uit met de aan deze lang durige dienstvervulling verbonden gra tificatie, De directeur van het postdistrict Zwolle, de heer W. A. L. G. Jeurgens, had zaterdag al afscheid van de nog krasse jubilaris genomen. Het is nog niet be kend wie de opvolger van de heer Assink zal worden. goede kuil, dat is proefondervindelijk reeds gebleken door het hoge suikerge halte in het jonge gras. Doordat de ma chine maait en kneust, komt de suiker vrij en behoeven geen zuren of melasse te worden toegevoegd als men maait in mei of juni. Bij later maaien moet men wel zuur toevoegen. De uitkomst kan con curreren tegen het beste kuilprodukt Bij de oude methode treedt meestal broei op met een geweldige eiwitafbraak en kant- verliezen. De nieuwe methode geeft 1 pet. eiwitbesparing in de kuil en de kantver- liezen worden tot een minimum terugge bracht. Het eiwit moet men in eigen be drijf weten te benutten door besparing op krachtvoer. Bij de kneusmethode is voor de boer geen investering nodig. Hij be taalt en is er af. Stro en molshopen. De heer Habers heeft er nog de aan dacht op gevestigd, dat het voor de land bouwers, die volgens dit nieuwe systeem gaan inkuilen, van belang is, dat zij zo veel mogelijk de molshopen slechten en van nu af aan geen stalmest meer in de weiden brengen, omdat er anders door de zuigkracht van de machine zand en stro in het jonge gras kan komen. Hij heeft er bij zijn gehoor op aangedrongen deze nieuwe ontwikkeling van het ensileren met grote aandacht te volgen. In Enge land en Denemarken wordt deze metho de van inkuilen reeds veelvuldig met uit stekende resultaten toegepast. In de afge lopen zomer hebben verschillende bedrij ven in Twente er eveneens zeer gunstige resultaten mee bereikt. De heer J. W. Wesseldijk, die de verga dering leidde, bracht de heer Habers dank voor zijn causerie en de waarnemend as sistent van de Rij kslandbouw voorlich tingsdienst, de heer Lubbersen, voor diens bemiddeling in deze. Naar wij nader vernemen, is door parti culier initiatief een belangrijke stap ge daan en hebben de loonbedrijven G. W. Rietman, Look 34 en J. Dijkink, Beuse- berg 37, beiden een maaikneusmachine aangeschaft. De landbouwers van Holten en omgeving behoeven dus niet bang te zijn vooropgesteld dat het weer mee werkt dat zij niet tijdig het jonge gras zullen kunnen inkuilen. Forum beantwoordde tal van vra gen. In de hal van de school werd vorige week vrijdagavond de jaarvergadering gehouden van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding ener School met de Bijbel te Holten onder presidium van de heer G. W. Rietman, die deze zeer druk bezochte bijeenkomst opende met gebed en Schriftlezing (Marcus 10 vers 13 tot 16), nadat gezongen was Ps. 86 6. De voorzitter sprak vervolgens een kort openingswoord naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte. Jezus zegt tot Zijn discipelen: „Laat de kinderen tot Mij komen, verhindert ze niet". De Chris telijke school is hiertoe mede een middel om de kinderen tot Jezus te brengen. Ln biddend opzien tot God verricht het per soneel haar verantwoordelijke en zware taak, waarbij zij zich gedragen mag weten door het gebed van de ouders en de voor standers van de Christelijke school. Namens de vereniging feliciteerde de heer Rietman de heer Westerik met zijn koninklijke onderscheiding en hij wenste de heer Kraayeveld geluk met zijn be noeming als onderwijzer aan de Geref. Uloschool te Hoogeveen. Jaarverslag. De secretaris, de heer J. Meerman, liet in een zeer uitvoerig verslag de voor naamste dingen op schoolgebied in 1959 de revue passeren. Dank werd gebracht aan het personeel van de school, dat on der leiding van het hoofd, de heer J. Kroon, zijn moeilijke en verantwoorde lijke taak met opgewektheid en grote toe wijding vervulde. Dank werd verder ge bracht aan de schoolschoonmaakster, aan tuinman H. Nijkamp en aan de onderwij zers voor het draaien van films tijdens de filmavonden, waarvoor steeds flinke be langstelling bestond. Financiën. Blijkens het financieel verslag van de penningmeester, de heer H. J. Westerik, stemmen de financiële uitkomsten over het afgelopen jaar tot tevredenheid. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren A. Jalink en J. Nijkamp, had boeken en bescheiden in orde bevonden; weshalve werd de penningmeester de charge verleend voor zijn beheer. Ais le den van de kascontrolecommissie 1960 werden benoemd de heren J. Nijkamp en A. Nekkers. De penningmeester bracht het gemeentebestuur dank voor de pretti- De afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis hield dinsdagavond haar jaarverga dering in hotel Holterman onder voorzit terschap van de heer C. H. Rietdijk. De opkomst was zeer teleurstellend, vooral in verband met de moeite, welke het be stuur zich getroost had om deze te stimu leren. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte werd n.l. de prachtige film ovèr het leven van Florence Nightingale vertoond, die wel een zeer duidelijk beeld gaf van de noodzakelijke behoefte aan een instel ling als het Roede Kruis reeds enkele eeuwen geleden. De opkomst mag dan niet groot zijn, zo verklaarde dokter Rietdijk in zijn ope ningswoord, verheugend is de opbrengst van de collecten en de lidmaatschapsgel den, waaruit blijkt, dat de Holtenaren van nature zeer goedgeefs zijn. Bij de jongste collecte voor Tuindorp-Oostzaan werd 90% van het streefbedrag bereikt. Holten is te klein om er een Roode Kruis-colonne op na te houden, maar voor de inzameling van gelden bij het optreden van rampen enz. kan belangrijk werk gedaan worden. Uit het jaarverslag van de secretaresse mej. E. H. Vincent bleken tal van activi teiten. Met de nieuwe boot „Henri Du- nant" maakten 3 invalide Holtenaren een tocht van een week. Fruitschalen werden gezonden en patiënten bezocht in de sana toria te Hellendoorn en Almen. Financiële hulp werd gezonden voor rampen in Uru- quay, Oostenrijk en Zuid-Frankrijk en een lectuurbak werd geplaatst in de Dorpsstraat. Het aantal leden bedroeg 231 (v.j. 238). Mej. Vincent werd dank ge bracht voor haar uitvoerig verslag. Blijkens het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse mevr. H. J. Bal-Keiler, dat wegens haar afwezigheid door de voorzitter werd uitgebracht, bedroeg de contributie f 377,50 en werd ingezameld f 1261,49 of ruim f 410,meer dan het voorgaande jaar. Er kon f 747,62 aan het hoofdbestuur worden afgedragen. Om de Rheumabestrijding te helpen werd voor. f 50,aan certificaten genomen. De inkomsten bedroegen f 1661,04 en de uitgaven f 1645,85, zodat er een batig saldo was van f 15,20, dat naar de reserves werd overgeboekt. De dames B. Beijers-Holterman en J. ten Berge-Holterman hadden de admini stratie van de penningmeesteresse keurig in orde bevonden, zodat zij gedechargeerd werd, met dankzegging voor haar beheer. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd mej. F. Paalman en de heer A. Nekkers. De periodiek aftredende bestuursleden mej. W. E. Wolters en de heer C. H. Riet dijk werden met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl als 7e bestuurslid werd gekozen de heer C. Knijff. Op voorstel van het hoofdbestuur wer«- den de statuten en het huishoudelijk re glement van de afdeling gewijzigd en op nieuw vastgesteld. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering op 3 juli a.s. te Middelburg werden aangewezen de dames E. H. Vin cent en H. J. Bal-Keiler en als reserve mej. W. E. Wolters. Nadat dokter Rietdijk een korte uiteen zetting had gegeven over de Engelse Flo rence Nightingale, die zo ontzaggelijk veel gedaan heeft voor de gewonde soldaten in de Krim-oorlog en in Engeland de eer ste school stichtte voor de opleiding van verpleegsters, werd door de heren J. Kroon en C. Knijff de film vertoond, die het werk van deze vooruitstrevende jonge vrouw in beeld brengt. Een ontroerend en boeiend filmverhaal, dat diepe indruk maakte. Dokter Rietdijk bracht de beide heren dank voor hun medewerking en overhan digde hen een boekenbon. ge samenwerking en de vlotte afhande ling van de verschillende financiële za ken en hij sprak verder een woord van dank tot het hoofd der school, de heer Kroon, die tijdelijk de „penningen" be heerde en voor het medeleven, ondervon den tijdens zijn ernstige ziekte. Met bijna algemene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heren J. Meerman en L. Schuppert, herkozen. Bei den namen hun benoeming aan onder dank voor het wederom in hen gestelde vertrouwen. Vragen van uiteenlopende aard. Een forum, waarin zitting hadden het hoofd der school, de heer J. Kroon (voor zitter) en de heren onderwijzers De Jong, Knijff en J. Kraayeveld, beantwoordde op duidelijke wijze een aantal schriftelijke vragen over opvoeding en onderwijs. Van de vragen die in behandeling kwamen, noemen we: „Wat is de oorzaak van links handigheid en wat is hiertegen te doen?" „Waarom wordt er niet meer schuin ge schreven?" „Is 't wel juist, dat de school kinderen met de collectebus rondgaan, speldjes verkopen, met prikkaarten lopen etc?" „Waarom leren de kinderen tegen woordig zoveel vrolijke wijsjes? Waarom niet meer geestelijke liederen?" „Moeten wij de kinderen sexuele voorlichting ge ven en op welke leeftijd?" „Waarom krij gen de kinderen, die naar Ulo of HBS willen, extra lessen en waarom geeft men deze lessen niet aan de hele klas?" Verder waren er vragen over de lectuur die bij de jeugd in trek is, dansavondjes enz. Na de pauze - waarin getrakteerd werd op koffie met gebak - werden een tweetal films vertoond over beeldhouwkunst en de bedrijvigheid in de haven van Akkra in Ghana. Ter sluiting van de jaarvergadering las Ds. R. A. Hoogkamp het Schriftgedeelte Prediker 5 vers 1 tot 6 en hij wees in een kort slotwoord op de rijke beloften, die God in Zijn Woord heeft gedaan en die Hij houdt. Ook wij moeten onze beloften houden, inzonderheid onze belofte bij de Doop gedaan, dat wij onze kinderen zul len opvoeden in de vreze des Heren. Dat houdt ook in, dat we onze kinderen laten onderwijzen op de Christelijke school, zo besloot Ds. Hoogkamp. Na het gezamenlijk zingen van Gezang 47 vers 1 (,,'k Heb geloofd en daarom zing ik") werd deze jaarvergadering door Ds. Hoogkamp met dankgebed gesloten. De vereniging „Het Groene Kruis" hield maandagavond in hotel Holterman haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer W. Beijers. Deze herinnerde er in zijn openingswoord met betrekking tot het in aanbouw zijnde wijkgebouw aan, dat 1958 en 1959 de jaren van voor bereiding en uitvoering waren en dat 1960 het jaar van de voltooiing van dit mooie project zal worden. Er zal echter nog heel wat besproken en geregeld moeten wor den voordat naar men hoopt in juli of augustus de officiële opening van het gebouw kan plaats vinden. Wat de finan ciering betreft, is thans f70.000 bijeen aan eigen Middelen. Spreker bracht dok ter Gerritsma dank, dat deze zich per soonlijk borg wilde stellen voor het aan trekken van de overige geldmiddelen, waardoor hiervoor een eenvoudige proce dure kon worden gevolgd. Het gewone werk der vereniging had weer een vlot verloop door de lofwaar dige wijze, waarop de wijkverpleegsters, de dames T. C. J. Groeneveld en J. Berg- feld, hun taak vervulden. De voorzitter bracht hen hiervoor dank en betrok in zijn dankwoord ook de fam. Meijer voor de goede verzorging van de verplegings- artikelen en de contributie-ophalers, waarvan de heer J. W. Koordes aanwezig was, voor de inning der ledenbijdragen. De secretaris, de heer G. Brands, bracht vervolgens een uitvoerig jaarverslag uit, waaraan wij ontlenen, dat de beide wijk verpleegsters 5565 bezoeken aflegden, waaronder 3015 voor ziekenverpleging, 1661 voor zuigelingenzorg, 663 voor kleu terzorg, 142 voor de t.b.c.-bestrijding (18 patiënten en 66 voor de rheumabestrij ding bij 13 patiënten. Consultatiebureaux. Op de consultatiebureaux hadden 1854 consulten plaats voor zuigelingenzorg en 599 voor kleuterzorg. Voor de gerepatri- eerden in 't bungalowkamp „Twenhaars- veld" bedroeg dit aantal resp. 47 en 85. Het aantal nieuw ingeschreven zuigelin gen en kleuters bedroeg resp. 133 en 142. Het aantal uitleningen bedroeg 511. Het aantal bezoeken was belangrijk ho ger dan in 1958, .doordat, wegens de aan stelling van de tweede wijkverpleegster, meer zorg aan de patiënten en het pre ventieve werk kon worden besteed. 19 moeders bezochten een z.g. kleutercursus. Voor de grootmoedercursus is het aantal cursisten thans volgeboekt, zo werd nog opgemerkt. In zijn jaarverslag gaf de secretaris nog een uitvoerig overzicht van de aanbeste ding van het wijkgebouw en bracht hij dank aan het gemeentebestuur voor de beschikbaarstelling van het bouwterrein ad 2345 m2 met een waarde van f 25.560,-. Het ledental der vereniging bedroeg op het eind van 1959 1634 (v.j. 1593) inclu sief 226 z.g. inwonende leden. 48. Door de onbeheerste gebaren van Jef Aluin gle den ze glibberend uit en tuimelden holderdebolder naar beneden. Pepito wilde de val nog remmen door Jef bij één van zijn dure jaspanden te grijpen, maar werd in woeste vaart meegesleurd. Al sneller rolde het drietal de sneeuwberg af, een levende sneeuwbal vomend, die steeds groter werd, onder luid protest van de tijdelijke bewoners. Toen de sneeuwbal met inhoud onder aan de berg tot stilstand kwam, begon Jef droef te weeklagen. „O, wat heb ik het koud", jammerde hij, „laat me d'r uit!" Maar Bloobeest had het grootste plezier. ,We zijn net diepvriesvruchten", lachte hij tot grote woede van Jef. Maar waar was Pepito? „Pepito, Pepito!", riep Bloobeest opeens be zorgd. Geen antwoord. „Och", kreunde Jef weer, „ik word ver kouden.hasjie.hasjie.hasjie hasjie!" nieste hij en nog eens.hasjiezodat de sneeuwbal de verkoudheidsontploffingen van Jef niet langer kon weerstaan, uit elkaar viel, tot grote vreugde van Pepito, die uit zijn ijskast werd be vrijd en opgelucht weer ademhaalde. De ondankbare Jef ontdooide razendsnel en was zoals altijd weer helemaal boos. „Waar waren we gebleven?" schold hij, „o ja, ik vond je een sukkel. Een druiloog! Ik ga naar mijn tanden-en-ogenschip terug. Even de race winnen! Ha, ha, doe de groeten aan die tweede handse kapitein van jullie!" Grinnikend liep hij weg en verdween over de ijsvlakte. „Jij met je kinder achtige ijsmuts op je kop!", riep hij nog naar Bloo beest. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer H. J. Oolbekkink, bleek, dat de financiële toestand der ver eniging gezond is. De inkomsten bedroe gen f 17.318,84 en de uitgaven f 14.484,93. Daarbij moet worden opgemerkt, dat er met de gemeente een financiële regeling bestaat inzake de salariëring van de wijk verpleegsters, zodat deze niet geheel ten laste van de vereniging komt. Besloten werd het batig saldo naar het bouwfonds over te schrijven, dat daardoor is geste gen tot een bedrag van f 69.713,80, waar van inmiddels een belangrijk deel voor bouwkosten is uitgegeven. De kascommissie, bestaande uit de he ren H. Soer en D. J. Kuiper, rapporteerde bij monde van eerstgenoemde de admini stratie keurig in orde te hebben bevon den, waarna de penningmeester werd ge dechargeerd en de voorzitter hem en de secretaris dank bracht voor hun belang rijke arbeid in het afgelopen jaar. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren D. J. Kuiper en A. Jalink. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden, me vrouw J. Wiggers-Aanstoot en de heren G. J. Langenbarg en H. J. Oolbekkink, met bijna algemene stemmen herkozen. Taxi-kosten. In verband met de vrij hoge kosten ver bonden aan het taxi-vervoer van de moe ders uit de buurtschappen naar het zuige lingenbureau, welke, na aftrek van de bij dragen daarin ad f 360,50, de somma van f 840,55 bedroegen, werd op voorstel van het bestuur besloten deze bijdrage op f 1,- per rit te brengen. Men wilde in afwach ting van de exploitatie-uitkomsten der vereniging, nadat het wijkgebouw in ge bruik genomen is, dit vervoer niet geheel afschaffen, omdat het tot heden een be langrijke stimulans heeft gevormd voor de jonge gezinnen in de buurtschappen, die ver van het dorpscentrum afwonen, om van het zuigelingenbureau gebruik te maken. Nadat de voorzitter van de afdeling der EHBO, de heer A. Jalink, nog verzocht had bij de wekelijkse oefeningen van het nieuwe wijkgebouw gebruik te mogen maken waarop later een beslissing zal worden genomen en enkele minder be langrijke punten waren behandeld, sloot de voorzitter deze niet druk bezochte ver gadering. Tafeltennis Men schrijft ons: Deze hier onbekende tak van sport, wordt op donderdag 24 maart a.s. gede monstreerd in de vorm van een demon stratieavond onder auspiciën van de Ne derlandse Tafeltennis Bond. Voor deze avond komen tal van pro minente speelsters en spelers om te laten zien wat tafeltennis is en welke mogelijk heden als sport daar in zitten. De avond wordt belegd op verzoek van vele Holtenaren om te komen tot oprich ting van een Holtense Tafeltennisvereni ging. Van de zijde van het districts- en hoofd bestuur der NTTB wordt getracht dege nen, die sympatiseren met tafeltennis dit duidelijk te demonstreren. De demonstratie heeft plaats des avonds kwart voor acht in zaal „Amicitia". Bestaat er voldoende animo, dan krijgt Holten een nieuwe vereniging met een van de populairste sporten er bij. Dus 24 maart naar Amicitia. Namens de Contaktcommissie, J. van Mourik. Als ge uw cliëntele prettige ser vice verleent, wat ligt dan meer voor de hand dan regelmatig adverteren

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 6