Uit Holtcns Historie Bosscher Basehuit Een slaapkamer naar eigen idee ONS SCHONE LAND combineren Raadsvergadering het hoogtepunt op tafel maar zo VOOR DRIEHONDERD JAAR MOCHT MEN IN HOLTEN NIETS. Wanneer wij zien, noe in j.666 de school meesters op het platteland werden opge knapt met een schoolorder, en ware die werkelijk nageleefd, dan zou er te Holten op de huidige dag geen wijs mens meer zijn. Zo staat er dat men de kinderen bo venal moest onderwijzen en opwekken in de kennis tot en de vreze des Heren. Wij wisten waarlijk niet, dat er te Hol ten in 1666 nog R.K. waren. De school meester moest telkens als dat zo te pas kwam het pausdom onderhanden nemen en van de hand wijzen eri weerleggen. Wij zouden hierbij graag willen opmerken, dat de bestrijding en weerlegging van het pausdom niet veel heeft geholpen, wan neer men ziet de gruwelijkheid der zon den en de schandelijke en schadelijke vruchten er van, in het bijzonder het ont heiligen van Gods naam, door vloeken en zweren en alle misbruik en de profanatie van des Heren rustdag. Het was tot voor een halve eeuw terug de gewoonte in gehéel Twente en een deel van Salland, dat men alleen de zondagmiddag gebruik te als rustdag. In het Gelderse was het nog erger, daar ploegde men op zondag morgen wel land. En het zal wel zo ge weest zijn, dat men de schoolmeester voor driehonderd jaar lustig liet kwebbelen, en als er eens een kind met te veel ijver thuis kwam, dat dan de vader opmerkte: den keerl is gek! Maar de meester stond er voor, hij moest de van Zwolle toege zonden schoolorder zoveel mogelijk hand haven. En 'n schoolmeester dier dagen was ook maar een mens. De ene paste de school order nauwlettend toe en de ander dacht bij zichzelf: het papier is geduldig. De on- geregelden en weerspannigen moesten flink afgemept worden tot een exempel voor anderen. Dit hield in dat er een zo veel slaag kreeg dat de anderen er bang voor werden. Wie tegenwoordig de vrij ordelijke en rustige kinderscharen ziet bij de scholen, zegt bij zichzelf: wat is er veel veranderd. Maar men bedenke, dat de schoolmeester met betrekkelijk geringe kennis voor de klas stond. Dat er geen leerplichtwet was en dat de kinderen veelal bij zomerdag de school niet bezoch ten en vaak verwilderden. En dat vooral bij winterdag jongens van vijftien tot ze ventien jaar de school weer bezochten, dan kunnen wij ons voorstellen dat er heel wat tact en moed voor nodig was om de schare in toom te houden. Zelf hadden wij in 1903 onze leerplichtige leeftijd er op zitten. Maar we weten nog goed hoe een bijna volwassen scholier, groot voor zijn leeftijd, de schoolmeester een klap om de oren gaf. De kleinere schooljongens liepen naar het hoofd en riepen: „Meister, door is ruzie!" Enhet hoofd snelde ter hulp en met vereende krachten werd de boos wicht de deur uitgeslagen. De volgende dag kwam de vader van het jongmens re vanche halen. Hij bracht het bovenlaads jachtgeweer mee, en verzocht het hoofd der school eens in de loop te kijken. Het schoolhoofd was in de strijd gladder dan de boer. Hij sloeg hem het geweer uit han den en borg het op. Een of twee dagen later kwam de buurtveldwachter het ge weer ophalen. Hoe de afloop verder was weten wij niet, maar de scholier bleef ver wijderd uit school. Dit waren nog toestan den van om de jaarwisseling. Als men verder leest: het bestraffen van alle passiën, bitterheid, vloeken, schel den, vuilspreken, hardheid en wreedheid, gezondheidsbeschadigingen enz., dan zou men haast zeggen dat de beschaafdheid in de gouden eeuw veel te wensen overliet. Ook dat heeft zijn oorzaak. Tachtig jaren betere schutters in de groen-witte vuur linie gespeeld, dan zou een flinke voor sprong niet zijn uitgebleven. Bij een scrim mage voor het Hector-doel werd een schot van één der rood-zwarten zodanig van richting veranderd, dat de Goorse keeper kansloos was, 10. De gasten antwoord den met een heftig offensief. Hun gevaar lijke linksbuiten drong ver in de Holtense defensie door en gaf vervolgens een goede voorzet, die beheerst werd ingeschoten, 11. Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft werd de geblesseerd geraakte spil E. Maats vervangen door J. ten Vel de. Holten bleef sterker, maar Hector wist het spel met gevaarlijke uitvallen steeds te verplaatsen, en een kleine Goor se voorsprong was wel verdiend geweest. Verder dan een schot tegen de paal kwa men de bezoekers echter niet. Twaalf mi nuten voor het einde viel de beslissing door een doelpunt van M. Klein Velder- man. In de slotfase drukten de rood-zwar ten eindelijk door en dit werd beloond met twee goede doelpunten van G. Paal man en Joh. ten Velde. De eindstand van deze wedstrijd was dus 41 in het voor deel van de rood-zwarten. Ook Omhoog wist de laatste competitie wedstrijd te winnen. Met 5—1 werd GFC II van de kaart geveegd. Overigens was de stand tot acht minuten voor de rust nog steeds dubbelblank. De ruststand werd 30 door enkele produktieve minu ten van de Wierdenaren. Het wachten is nu op de beslissing van de protest-commissie of de resterende 8 minuten in Hengeveld nog gespeeld moe ten worden. A.s. zaterdag speelt Holten A met een nieuwe opstelling als voorbereiding van het volgende competitieseizoen, in Goor tegen het A-elftal van G.F.C., dat dit jaar kampioen werd. De wedstrijd begint om 3.30 uur. Zondag speelt Holten I in Markelo tegen de 4e klasser KNVB Markelo I. Aanvang 2 uur. oorlog met al de gevolgen van dien. De Holtenaren, die in de jaren 15681570 zijn geboren, hebben geen vrede gekend. En iedere oorlog brengt verwildering en ver ruwing van zeden mee. Verder lezen wij, dat zestig jaar na de invoering der Her vorming ook nog vastenavondfeest gevierd werd. En dat de kermissen, zijnde Rooms, van huisuit in een kwaad daglicht ston den. Toen de gemeenteraad van Goor in 1917 het besluit nam om te Goor de ker mis af te schaffen, hebben velen, w.o. schrijver dezes, het de raad zeer kwalijk genomen. Want de Goorse kermis was het glanspunt onzer kinderparen. Het schijnt dat men als van ouds ook nog een aantal Roomse Heiligendagen vierde. De schoolmeesters werd bevolen, te trachten zoveel mogelijk de kinderen op die dagen in school te krijgen. Maar wat wilde men: de schoolmeesters had den geen enkel middel om de kinderen te dwingen de school te bezoeken. Uit deze schoolorder ontdekken wij veel. Bijvoor beeld: loten, kaarten, dobbelen, centen gooien en het maken van lawaai. Ook in onze kinderjaren werd er gedobbeld, ge loot en gekaart en centengooien ook. En voor tijdverdrijf trokken op zondagmiddag en zondagavond de jongelui langs 's He ren wegen en zongen luid: Aan de oever van de snelle vliet, of: Wien Neerlands bloed door de aderen vloeit! Dat hadden ze tenminste nog op school geleerd. Ook werd de schoolkinderen ingeprent zich in acht te nemen voor spelen, dronken drin ken en allerlei lelijks meer. B.v. het leiden van een los en ergerlijk leven. Wanneer men naar school ging, moest er schoolgeld betaald worden. Kwam men niet op school, dan ook geen schoolgeld. Arme en onvermogende kinderen gingen om niet ter school. Maar de zeden en gewoonten op het platteland zijn de laatste kwarteeuw meer veranderd dan vroeger in twee eeuwen. Lessen op schier allerlei gebied. Boeken onder ieders bereik! Toneel, radio en tal van zaken méér, hebben van de plattelan ders mensen gemaakt, die zich vaak gun stig onderscheiden door grotere degelijk heid. VAN COEVERDEN. FT? J na gedane arbeid is het even goed rusten met 'n kop koffie en 'n heerlijke half leg en half hang, met een commode. Deze commode kan voor diverse doelein den dienen. Wordt ze gebruikt voor win ter enjof zomerberging, dan kan de com mode boven op de kast worden geplaatst, zodat deze meestal verloren ruimte wordt benut. Ingebouwd comfort. De kast kreeg een meervoudige functie. Door het aanbrengen van accessoires kun nen de binnenzijde der deuren worden ingericht als toiletmeubel; voor de dames een grote spiegel met bakjes en schap- jes, voor de heren een kleinere spiegel met dassenhanger en bakjes en schappen. Onder in de kast kan een speciaal ont worpen schoenenstandaard worden gezet en voor het opbergen van kleinigheden kunnen onder de legplanken laden wor den aangebracht. Er zijn kasten in diepe en ondiepe uitvoering. Moet men een on diepe kast nemen, dan kan een confectie- rail worden gebruikt. De kleding kan in de breedte worden opgehangen en de rail kan naar buiten worden getrokken, zodat men toch een overzicht van de kleding heeft. Kasten en commodes zijn geheel demon tabel. De dragende onderdelen zijn van grijs metaal en de opvullende delen van spaanplaat. De zijkanten zijn altijd grijs en de deuren naar verkiezing: apart rood, gebroken wit, lichtblauw of lila. Elk on derdeel kan apart worden gekocht en bo vendien passen zij bij elkaar en aan el kaar. Twee 1-deurskasten vormen een 2- deurs. De commode kan er bovenop wor den geplaatst, maar ook als toilettafel dienst doen. De toilettafel kan direkt aan het ledikant worden geschoven en dan zijn geen nachtkastjes nodig. Het ledikant kan zijn 1-persoons, 2- persoons en litsjumeaux met allerlei com binatiemogelijkheden met de bedkastjes. Alle mogelijkheden zijn aanwezig om uw slaapkamer een echte' „ruimte" te doen zijn, smaakvol en gezellig ingericht en waar wij beslist altijd met ons goede been uit bed stappen. De fantasie en het vakmanschap van de Nederlandse indus trie brachten dit tot stand! HOLTEN I—HECTOR II 4—1 In een matig gespeelde wedstrijd heeft hekkesluiter Hector II een met drie inval lers spelend Holten lange tijd weerstaan. Holten was over het algemeen sterker, maar de beste kansen wisten zich de Goorse spelers te scheppen. De Holtense linkervleugel combineerde soms aardig, maar voor het Goorse doel gekomen, ont brak de nodige beheersing. De bezoekers vertoonden het beste spel en hadden er De gemeenteraad komt maandag 21 maart a.s., des namiddags om 5 uur bij een voor de behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen der openbare vergadering van 14 januari 1960. 2 a Ingekomen stukken, b Mededelingen. 3 Voorstel tot het aanvragen om toe kenning van een subjectieve verho ging der algemene uitkering uit het gemeentefonds ten behoeve van: a bouw school voor ULO; b verharding autoweg Holten-Nij ver dal; c verharding Sangeldijk, Oude De- venterweg, Tromopsweg en Landu- werweg. 4 Voorstel tot het wijzigen van de be groting 1960 (subsidie in huur kiosk VVV en krediet ad f 201,63 ten be hoeve van aankoop leermiddelen o.l. •school Espelo). 5 Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer C. L. Laribij, on derwijzer aan de o.l. school te Dijker- hoek. 6 Rondvraag. Dit sprookje van onweerstaanbaar landschapsschoon komt al weer heel wat nader. Spoedig mogen we daar weer volop v an genieten. Nu er steeds meer woonruimte ter be schikking komt, worden de eisen, welke aan een doelmatige inrichting van de wo ning worden gesteld, steeds groter. Voor de oorlog bracht het bruidje, zoals dat heette, de slaapkamer in het huwelijk mee: een volledige kamer met grote lin nenkast, litsjumeaux of een tweeper soons bed, nachtkastjes, toilettafel met krukje, tafel en stoelen. De tijden zijn veranderd. Tegenwoordig wordt het meu bilair voor gezamenlijke rekening ge kocht en bovendien: waar moet het jonge paar zo'n volledige slaapkamer laten. De afmetingen van het slaapvertrek zijn meestal niet bepaald groot te noemen en toch wil het bruidje van heden een gezel lige en goed ingerichte slaapkamer heb ben. Haar wens is door een Nederlandse industrie begrepen en zij gaf de indus triële ontwerper Joh. de Boer opdracht uit te zien naar een oplossing voor dat verschil in beschikbare slaapruimte. Zo werd de ideekamer geboren. De slaapmeubelen van deze kamer heb ben veel toepasingsmogelijkheden, kun nen naar ieders smaak worden aangevuld en in diverse kleurcombinaties worden samengesteld. Er zijn tweepersoons-idee kamers, maar ook dergelijke kamers voor meisjes en jongens; zelfs bestaat er een hotelkamer-idee. De volledige twee-persoonskamer be staat uit litsjumeaux, 200 x 180 met aan gebouwde nachtkastjes, een lage tafel met een fauteuil eri een gelakte stoel, een toi lettafel met tabouret en een 2-deurskast, Een complete 2-persoons idee-kamer

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2