iBosscher Beschuit Deventer Ziekenfonds bestaat bonderd Forumavond AsRo Kiesvereniging Nieuwe, artistieke folder va» de VVV Klucht bracht grote vrolijkheid jaar BA BY D 1 ft M ds tkKrmesch/m^}m. --I b a byve rz© rg I n g avonturen van Pepito Nog nooit zo iets beleefd! Op 8 maart 1960 was het 100 jaar ge leden, dat het Algemene Ziekenfonds „Deventer Onderling Ziekenfonds van 1860" werd opgericht. Het kwam tot stand, in een tijdsgewricht toen de mo gelijkheden der medische wetenschap en de sociale inzichten belangrijk minder waren dan tegenwoordig, doordat het De partement Deventer van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, kortweg „Het Nut" genoemd, een voorstel aanvaardde, door vier zijner leden ingediend, om te komen tot oprichting van een zieken fonds. Als men nagaat, dat het Holtense Zie kenfonds dat voor enkele jaren in het grote fonds in Deventer is opgegaan ongeveer 35 jaar geleden werd opgericht, dan kan men gevoegelijk vaststellen, dat men in Deventer wel zeer voorlijk is ge weest wat de sociale en medische ontwik keling betreft. Het fonds, dat bij het afsluiten van het laatste boekjaar 33.502 verzekerden tel de, heeft een markante ontwikkeling doorgemaakt, welke niet in enkele regels is samen te vatten. Wie er belang in stelt verwijzen wij naar het nummer van „Ziekenfonds- nieuws", dat een uitvoerig overzicht geeft van deze ontwikkeling van de hand van de directeur, de heer J. C. Steutel. Wij willen volstaan met het in herinne ring brengen van enkele belangrijke fei ten, die zich in de periode van honderd jaar hebben voorgedaan. Ruim 40 jaar is het fonds een onder deel geweest van het Nut en werd het als zodanig ook beheerd. In 1902 werd besloten tot oprichting van de Vereni ging „Het Ziekenfonds voor de Arbei dende Stand" en kreeg het fonds een eigen status. Men koos een vertegenwoor diging uit de leden, waarbij ook het Nut echter nog een vinger in de pap hield. In 1919 werden de banden met het Nut verbroken en werd het fonds een vol komen zelfstandige organisatie. Het zijn met name de heren A. Kelder man, J. Wansink en Dr. H. Couvert, die een belangrijke rol gespeeld hebben in de ontwikkeling van het fonds. Laatst genoemde is na een dertigjarige vervul ling van het secretariaat thans nog voor zitter, maar heeft te kennen gegeven zijn functie nu te willen neerleggen. Veel is in honderd jaar tot stand ge bracht voor de verzekerden. Uit een voorspoedig beleid en kleine conflicten is een fonds gegroeid, dat in staat is zijn verzekerden het beste te geven wat op medisch gebied denkbaar is. Het fonds beschikt over een eigen tand- n goed idee moeder zo'n verse brosse beschuit bij de koffiel 't is weer eens „Anders dan anders" 'n hoogtepunt op tafel I heelkundige kliniek, een eigen apotheek en o.m. een fonds waaruit bijdragen wor den verleend in kosten, die niet langs wettelijke weg betaald kunnen worden en door de verzekerden niet of moeilijk te dragen zijn. In 1955 is op de Brink een monumen taal gebouw gesticht, waarin de kantoren en de tandheelkundige kliniek zijn on dergebracht en dat een waardige zetel vormt voor dit krachtig ziekenfonds. Het besluit van het Holtense fonds om met Deventer te fusioneren is niet zonder pijn tot stand gekomen, maar het staat als een paal boven water, dat de belangen der Holtense verzekerden in het jubi lerende fonds op uitstekende wijze ge waarborgd zijn en dat zij een grote mate van service genieten. Zaterdag recipieert het fondsbestuur van 3 tot 5 uur in hotel „De Wereld". Er zullen bij deze gelegenheid zeer zeker veel waarderende woorden gesproken worden over het gedurende een eeuw ge voerde beleid. Officiële publicatie KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 19 maart, des voormiddags tus sen 11 en 12 uur in gebouw „Rehoboth" te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kos teloze inenting en herinenting tegen pok ken. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat ingevolge artikel 1 der inen tings wet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad, moet een onderteken de verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt waarom inenting achterwege is ge bleven. voorts wordt belanghebbenden ver zocht het inentingsboekje, dat na de ge boorte-aangifte werd toegezonden, of de mentingskaart, welke bij de geboorte-aan gifte werd uitgereikt, mede te brengen. Holten, 10 maart 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. De heren Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. predikant, G. Landeweerd, a.r. raadslid, H. Bloemendaal te Enter, lid prov. bestuur Chr. Boeren- en Tuindersbond (CBTB). J. van Leeuwen te Wierden, voorzitter A.R. Jongeren Organisatie in Overijssel, en J. de Cloo te Deventer, lid A.R. Statencentra- le, hebben tijdens de maandagavond in ge bouw „Rehoboth" gehouden forumavond vragen beantwoord op het gebied van de politiek en het landbouw-eocnomisch be leid. Er werden o.a. vragen gesteld over de staking in de bouwvakken, de garantie prijs van de melk, bacon- en eierprijs, land bouwschap, Publiek Rechtelijke Bedrijfs organisatie (P.B.O.) enz. Voordat gelegenheid werd geboden om met het forum de degens te kruisen, ging de vergadering gaarne accoord met het bestuursvoorstel om een schrijven/motie te zenden aan Ds. A. J. Kret, Ned. Herv. predikant te Krimpen aan de Lek, het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigin gen in Nederland en het Provinciaal Comi té van A.R. Kiesverenigingen in Over ijssel. „De Anti-Revolutionaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Holten in verga dering bijeen; gelezen het voorlopig verslag van de 2e Kamer-commissie met betrekking tot de wijziging van de loterijwet, teneinde een wettelijke regeling tot stand te bren gen voor een voetbal-toto; overwegende dat het naar de inzichten van de kiesvereniging niet tot de taak van de overheid behoort een volkszonde als de speelzucht door middel van een wette lijke regeling te kanaliseren; kennisgenomen hebbend van het plan van Ds. A. J. Kret te Krimpen aan de Lek tot verkrijging van gelden voor de sport- beweging; overwegende dat dit plan ongetwijfeld een goede en gezonde ontwikkeling van de sportbeoefening mogelijk maakt; nodigt het bestuur van de kiesvereni ging uit: I. Ds. A. J. Kret te Krimpen aan de Lek te berichten: a. dat de Anti-Revolutionaire Kies vereniging „Nederland en Oranje" te Holten haar warme instemming en oprechte sympathie betuigt met zijn plan om de sportbeweging in Nederland financieel te helpen; b. dat zij zich gaarne bereid verklaart, voor zover zulks op haar weg zou liggen, al datgene te verrichten, waardoor in de gemeente Holten een zo gunstig mogelijk klimaat voor de ontwikkeling van het plan wordt geschapen; II. deze motie ter kennis te brengen van: a. het Centraal Comité van Anti-Re volutionaire Kiesverenigingen; b. het Provinciaal Comité van Anti- Revolutionaire Kiesverenigingen in Overijssel, met het verzoek alle Anti-Revolutio naire Kiesverenigingen in Nederland respectievelijk in de provincie Over ijssel voor het plan Kret te akti- veren." De forumavond, waarvoor flinke belang stelling bestond, stond onder leiding van de heer H. Beltman. Hij opende deze bij eenkomst met Schriftlezing (Jesaja 40 vers 1228) en gebed, nadat gezongen was Gezang 293 vers 1 en 6. De heer Bloemendaal eindigde de ge slaagde avond met dankgebed. WW I—HOLTEN I 1—1 In een zeer matige wedstrijd wisten beide elftallen eenmaal te scoren. Met deze puntenverdeling mocht vooral Hol ten tevreden zijn. Gedurende de gehele wedstrijd hebben de WW-ers het beste van het spel gehad. De thuisclub bestond uit een homogeen elftal met uitstekende binnen- en halfspelers. Bij de Holtenaren ontbrak het vaak aan het juiste samen spel, terwijl ook de voorhoede zich geen goede kansen wist te scheppen. Keeper Vincent heeft een drukke wedstrijd ge had. Telkenmale moest hij de bal voor de aanstormende Hengeveldse spelers weg grissen. De thuisclub was voortdurend in de aanval, Holten daarentegen moest het van snelle uitvallen hebben, die toch en kele goede kansen opleverden. Zo werd een schot van K. ten Velde nog net tot hoekschop verwerkt. Tien minuten voor de rust werd een aarzeling in de Holtense defensie de gasten noodlottig, de fel door zettende WW-midvoor slaagde er in de bal achter de doellijn te werken. 10. In de laatste minuut van de eerste speelhelft kreeg K. ten Velde een unieke kans de gelijkmaker te scoren. Zijn schot, na een keurige voorzet van M. Klein Velderman, ging echter over het doel. Ook na de thee waren de aanvallen van de thuisclub talrijker en gevaarlijker. Spil E. Maats c.s. moesten vaak alle zeilen bij zetten om verder onheil te voorkomen. De scheidsrechter floot veel te veel en haalde zo onnodig de vaart uit het spel. H. v. d. Bos moest de geblesseerd geraakte J. Traanman vervangen. De opstelling moest toen drastisch gewijzigd worden, met alle gevolgen van dien. Het verband raakte toen geheel uit de Holtense ploeg. Een op onthoud van ongeveer tien minuten, ver oorzaakt door een Omhoogsupporter, die trachtte het spel op te houden door de bal weg te trappen, bracht de nodige sensatie. Na deze onderbreking zette Holten alles op alles om de achterstand weg te wer ken. Dit lukte uit een schermutseling voor het WW-doel. K. ten Velde ontfutselde de WW-goalie de bal en M. Klein Velderman profiteerde hier doeltreffend van. 11. In het slotoffensief werd door beide teams nog voor liet winnende doelpunt gestre den, zonder succes overigens. Hier werkte ook de arbiter aan mee, die ongeveer acht De VVV „Holtens Belang" heeft een nieuwe folder het licht doen zien. Het is een 2-slag parallelgevouwen, dus drie delig, vouwblad, uitgevoerd in vierkleu rendruk, en ontworpen door onze plaats genoot, de heer S. Braunius, die de ver dienste toekomt iets aparts te hebben ge bracht. Op de voorzijde van de folder treft men op een diep blauw fond een zeer summier gehouden kaartje van Nederland aan, waarop de voornaamste steden met een kleine bloem zijn aangegeven en waarop „Holten" als een grote bloem voorkomt waarop zich een vlinder wil neerzetten. Op de vleugels van de vlinder ziet men enerzijds een beknopt dorpsbeeld met op de achtergrond de contouren van het Twentse heuvelland (en Holterberg) en op de voorgrond de glooiende akkers van de Zuurberg met goudgele korenschoven. „Nederland heeft vele toeristenplaat sen", zo heet het in de folder, die als evenzovele bloemen zijn kaart markeren, doch het lijdt geen twijfel, dat de zomer gast, die de gave des onderscheids bezit, evenals de vlinder, die de honing uit de bloemen puurt, zal neerstrijken op de aantrekkelijkste, de schoonste bloem, in het bloemenperk, dat Nederland is". De uitbeelding op het voorblad is hier mede zinnebeeldig zeer raak getypeerd. Op de binnen- en achterzijde van de folder komen behalve een korte tekst, 47. Moeizaam sjokten ze tegen de steile sneeuwberg op en hijgend van inspanning stegen ze al hoger en hoger. Ze hadden een prachtig uitzicht op de omge ving, maar hoe ze ook tuurden, open water was ner gens te bekennen. Een onafzienbare ijsvlakte strekte zich naar alle kanten uit. „Kom Pepito", hijgde Bloo- beest „nog hoger, misschien, dat we boven op de top meer zien". Doch toen ze de top bijna hadden bereikt, hoorden ze duidelijk iemand praten. „Ha, ha, ha", lachte de onbekende, „ik weet nu zeker, dat we de wedstrijd winnen! Er is geen sikkepitje van de wedstrijd vloot te zien! Ha, ha, die foprnijnen hebben hun werk goed gedaan! Jef Aluin wint de race!" Toen Bloobeest en Pepito voorzichtig verder klom men, ontwaarden ze iemand, gewapend met een ver rekijker. „Hm, hm", kuchte Bloobeest bescheiden, want het is ook boven op een sneeuwberg onbeleefd iemand af te luisteren „goede morgen, meneer!" Jef AJuin keek echter op noch om. „Hé", constateerde hij, „merwaardig? Die koude lucht heeft een wonder lijke invloed op mijn geestvermogens! In deze barre eenzaamheid hoort ik stemmen, die beleefd goede morgen wensen!" „Nee, nee", antwoordde Bloobeest en tikte Jef Aluin, die zich volkomen alleen waande, op zijn hoed, „wij zijn echte stemmen!" Och, wat schrok Jef toen verschrikkelijk! Met een ruk draaide hij zich om en stamelde met krijtwit gelaat: „Koe liomen.... ik bedoel.... hoe komen jullie hier! Ik heb toch foprnijnen uitgestrooid? Waar om liggen jullie niet blauw van angst in het mijnen veld te wachten tot ik de race heb gewonnen? Bah. Dreigend kwam hij op de argeloze Bloobeest af en pakte hem stevig bij z'n sjaal. „Jullie zitten vastge vroren, weten jullie dat? Ik win de race toch. Mijn tanden-en-ogenschip heeft een sterke ijsbreker, Ila, ha!" ..Maar ik ben reuze-slim", bochte Bloobeest, „en Pepito is erg aardig en u bent een akelige man met een opschepperige lorgnet en een lelijke bontkraag!" „Ssst Bloobeest!" waarschuwde Pepito, „straks wordt ie boos". Maar het was al te laat. Jef Aluin ziedde van kwaadheid en rukte venijdig aan de das van Bloobeest. „V/at!" siste hij, ben ik niet aardig? Is mijn lorgnet een opschepper?"Jij sukkelEn toen enkele zeer fraaie foto's voor, die de schoonheid van het ons omringende land schap en de heuvelachtigheid van het ter rein uitstekend weergeven. Het hierbij voor de eerste maal toege paste patent nylon hopgglans-coating per- colit-procédé geeft aan het geheel een grote diepte. Het minst geslaagd is de kleurenfoto, welke men op de binnenzijde aantreft, doch voor de toekomst zal men zeker ma teriaal verzamelen om bij een nieuwe uit gave ook in kleuren een duidelijker beeld van het natuurschoon onzer streek af te drukken. De folder bevat natuurlijk de nodige in formaties omtrent het. bureau van de WV ten behoeve van de vreemdelingen. Zij maakte een artistieke en druktech nisch zeer verzorgde indruk en zal het bij de vakantiegangers, die toeristische accomodatie zoeken, zeker doen. Een ge heel herzjene hotel- en pensionlijst wordt bij de uitgifte en verzending ingesloten. minuten voor het verstrijken van de offi ciële speeltijd voortijdig affloot. Na af loop bemerkte de scheidsrechter zijn ver gissing, doch toen waren enkele WVV- spelers reeds vertrokken. De Holtenaren dienden daarom na afloop een protest in, dat de komende week wellicht behandeld zal worden. ENTER III—HOLTEN IH 5—3 Ook deze wedstrijd waren de Enterse rood-witten sterker en ze wisten het ook in de score vast te leggen. Voor de rust opende Enter de score, maar nog voor het verstrijken van de eerste speelhelft was het T. Aanstood, die beide elftallen weer naast elkaar bracht. Na de rust waren de Enternaren met de wind mee doorlopend in de aanval. Vier keer werd keeper Scho len verschalkt. Tussendoor scoorden J. Paalman en G. Tuitert voor de rood-zwar- ten. Holten III rest nog een thuiswedstrijd tegen het vierde elftal van GFC uit Goor. DE VERDERE UITSLAGEN ZIJN: SWN a—HOLTEN a 2—1 RIJSSEN VOORUIT a—HOLTEN b 8—2 NIJVERDAL d—HOLTEN c 0—5 HET KOMENDE WEEKEND Door het gelijke spel zijn de Holtenaren voorlopig een punt op Omhoog achter ge raakt en het zal ons dan ook verbazen als het kampioenschap de Wierdenaren nog ontgaat. De Wierdenaren moeten a.s. zon dag tegen GFC II. We geloven niet dat de Goorse spelei's voor een verrassing zullen zorgen. De Holtenaren spelen zelf tegen de an dere Goorse ploeg: Hector II. Deze groen- witten zijn al verzekerd van de laatste plaats en zullen dus het volgend jaar in de derde klasse moeten spelen. Het ko mende weekend zal dus Omhoog al waar schijnlijk het officieuze kampioensfeest kunnen vieren. Doch uiteindelijk zal het door Holten ingediende protest de laatste beslissing wel moeten brengen. De wed strijd Holten IHector II begint reeds om 11.30 uur. Zoals bekend is, helpt de Dorpsschool- jeugd mee om een filmapparaat te kun nen aanschaffen. De eerste jeugd-aktie bestond uit het inzamelen van oud papier. Het moest gebundeld of in dozen worden gebracht. In een oogwenk was er een gro te voorraad aangesleept. In 4 dagen brach ten de kinderen meer dan 3 vrachtauto's vol. Voor de vierde maal moest de opko per rijden. De hele voorraad woog onge veer 8 ton! Nog npoit hadden de onderwij zers zo iets beleefd! Na de stormen van donderdag en vrijdag ging zaterdagmor gen om half acht weer de bel bij de schooldeur voor het vragen van een karre- briefje. Vanaf half negen reden de luxe auto's met kranten en kinderen af en aan. Ook grootvaders met een vrachtje en een kleinkind verschenen. En vaders met een beladen fiets! In vier dagen zo'n f300,-. Dat mag een geslaagde aktie heten. Ieder een in Holten zal nu wel weten, dat er wat gedaan wordt om een filmapparaat machtig te worden. Als het aan de kinde ren ligt, zal het geraamde bedrag gauw bij elkaar zijn! GESLAAGD Voor het examen „costumière" slaag den te Utrecht mej. D. van Zon en mej. L. Huis. Beiden werden opgeleid door mej. S. Koopman te Holten. HAMEA.C handeri ruw of schrool hamea-geleiEïEIE! Holtens Toneel heeft de ruim driehon derd bezoekers voornamelijk de rijpere jeugd die ter gelegenheid van de Over ijsselse biddag voor het gewas woensdag avond Amicïtïa bevolkten, een plezierige avond bezorgd. Onder regie van de heer Piet Bos werd n.l. opgevoerd de klucht in drie bedrijven van Arie van der Lugt „De verkochte bruid", een pretentieloos stuk, dat bij een goede uitvoering de toeschouwers toch wel veel vrolijke en vermakelijke momen ten bezorgde. Onze amateurs zijn daarin niet tekort geschoten, want de zaal daverde de gehele avond van de lach en het plezier, dat de dilettanten uit de aard van het gegeven zelf op het toneel hadden, werkte voort durend aanstekelijk op de bezoekers. Het gegeven was heel eenvoudig en kwam in het kort hierop neer, dat de vrouw van de eenvoudige koekfabrikant Dinges nogal hoog in de borst was en haar enige dochter liever aan de oudere en rijke Desiré van Zweveren wilde uithuwen die later een bedrieger bleek te zijn dan haar te laten trouwen met een een voudige maar degelijke chauffeur met in de toekomst een eigen zaak. Deze Willem van Dalen, welke zich vermomde als dienstbode, hetgeen een enorme hilariteit veroorzaakte, ontmaskerde de parvenu en oplichter Van Zweveren, maar niet voor dat er heel wat gebeurd was in huize Din ges, en o.a. de huisknecht, die verliefd werd op Bertha, de dienstbode, alias Wil lem van Dalen, de teleurstelling van zijn leven ondervond. Fientje, de enige doch ter, vervulde daarbij de hoofdrol en kreeg tenslotte haar Willem. Ome Toon en tante Coba, Drieka ,de keukenmeid, en Sneef Gannef, een inbreker, completeerden het gezelschap. In het bijzonder mag genoemd worden het uitstekende spel van mej. Joh. Wan sink als Charlotte Dinges, van mej. Henny van Geenhuizen als Fientje, haar dochter, en van de heer Joh. van Geenhuizen als Desiré van Zweveren. Laatstgenoemde had in het stuk echt zijn rol en zijn komst voor het voetlicht werd dan ook met uit bundige vrolijkheid begroet. Niet minder vlot en goed was het spel van de heren G. Brands en H. Tuller, als resp. Papa Dinges en Ome Toon, zijn vriend, van mej. Minie Veneklaas als tante Coba en vooral ook van Cees Bos als Willem van Dalen, alias Bertha, de dienstbode, en van mevr. H. Sprokkereef-Slotman als Drie- ka, de echte en uiterst bijdehande dienst bode. Ook de heren D. Aaftink en Fr. Russ gaven zich als huisknecht en inbre ker geheel voor de rol, die zij moesten ver tolken. Er waren zeer veel vermakelijke mo menten in het stuk, die de bezoekers bij zonder amuseerden en waarbij zij dan ook na elk bedrijf met een spontaan applaus ondubbelzinnig blijk gaven. Het doek moest aan het slot dan ook enkele malen gehaald worden. De heer Bos, die de bezoekers bij het begin van de avond welkom heette, sprak aan het slot een kort dankwoord, waarbij hij memoreerde, dat de heer H. Tuller op deze dag precies 40 jaar op de planken stond, met welk feit hij hem van harte gelukwenste. De grimering was bij de heer Van Geen huizen in goede handen. Toneelaankleding en verlichting werden verzorgd door de heer J. ten Wolthuis. Met de gebruikelijke verloting en een druk en gezellig bal, met muziek van Bart Wieldraaijer uit Nijverdal en zijn band, werd deze avond besloten.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2